Stichting NieuwSchouwen-Duiveland slaat worstelt met zeer vele problemen Leven in dit gebied soms bijna ondraaglijk Noordelijken moeten nu snel kleur bekennen Vogelpark „Avifauna failliet verklaard Hilaire Belloc overleden Geluidsbarrière boven Soesterberg doorbroken Invlieger Duke aan de roll Op verzoek der bewindvoerders Tot hoofd en hart Weer Sovjet-tanks in Berlijn Russen adviseren Chinezen op Korea Vrijgelaten gevangenen blijven vrij Bonn wenst geen overleg met Oost- Duitsland Vietminh is thans sterker dan ooit .Sliedrecht lek gestoten Het weer VOLDOENDE GARANTIES TEGEN RHEE uouul (Van onze speciale verslaggever) Dezer dagen is in Zierikzee opgericht de Stichting „Nieuw- Schouwen-Duiveland." Naar het voorbeeld van de Stichting „Nieuw-Walcheren", die sedert de inundaties van 1944 zeer be langrijk werk op het eiland Walcheren heeft verricht en nog ver richt, wil ook deze nieuwe Stichting de werkzaamheden op het nog jammerlijk overstroomde Schouwen-Duiveland stimuleren en coördineren. De organisatie dankt haar ontstaan aan het initiatief van enkele leden en wordt gesteund door de provinciale, ge meentelijke en Waterstaatsautoriteiten. De enige weg nog door het water belaagd Om overslaan van nieuwe stakingsgolf te voorkomen Nieuwe minister van Binnenlandse Zaken in Oekraïne Aan brandwonden bezweken Generale repetitie van NATO-vliegfeest Italiaans stunt-team evenaart „Skyblazers" Generaal Navarre: SxAeith ■melk voor Uw uitstspjssl Nog slechts staan plaatsen voor vliegfeest Bij Kaapstad Honderden tonnen olie in zee gestort Falcon Regenjassen f 49.75 VRIJDAG 17 JULI 1953 77sfe JAARGANG No. 25736 De Hawker-Hunter, het vliegtuig, VERDRONKEN EILAND Het programma dat men zich heett gesteld is bijzonder omvangrijk, want hiet uitzondering van het dijkherstel strekt de Stichting haar werkzaamheden hit over het ganse complex van pro blemen, dat op dit eiland met de dag groter wordt. Met de dag immers richt de schurende werking van het onbarm hartige water steeds groter verwoestin gen aan en de onzekerheid van de Weersomstandigheden maakt het leven °P dit eiland soms bijna ondraaglijk. De Stichting zet zich in voor de sti mulering van de inmiddels begonnen verbetering van de havens van Zierik zee en Burgsluis. Men wil trachten de Rotterdamse Tramweg Maatschappij, die concessie op het eiland heeft, te beïnvloeden om een goede regeling Voor het openbaar vervoer te treffen, Retzelfde beoogt de Stichting in ver band met de veerdiensten. Een van de grootste en meest bran dende kwesties is die van de weg Den Osse naar Scharrendijke, de enige Verbinding, over land tussen de drooggebleven Westhoek rond Renesse en Haamstede met Bruowershaven en Zierikzee. Deze weg loopt langs de Noordelijke Zeedijk en moet meer dan een meter opgehoogd worden, ten einde ook bij hoge waterstand droog te liggen. In de komende weken Vrachten 200.000 kisten fruit op ver- Voer over deze weg. Reeds maanden Is men met de ophoging bezig. De Stichting is echter van mening, dat deze werkzaamheden sneller hadden kunnen verlopen en dat deze „levens ader" reeds gereed had kunnen zijn. Voorts wil men het vliegveld Haam stede weer in gebruik stellen. De her- Verkaveling, het landbouwherstel en 6en daarmee gepaard gaande actie tot herbeplanting met bomen, is de zoveel ste zorg. .Na het dijkherstel dienen de zeewe ringen danig verbeterd en verhoogd te Worden. Dat komt ten laste van de pol ders en waterschappen. Het is de me- hmg van de stichting dat deze instituten de verantwoordelijkheid voor de zee- Weringen moeten behouden. Voor na tionalisering van de zeedijken voelt men mets. Evenwel zullen de waterschappen en polders tot een hechte samenwerking moeten komen, welke samenwerking eloond dient te worden met een rijks subsidie voor het ontbrekende bedrag voor verbetering en verhoging. I Het beste middel tegen zwaar- I Goedigheid is arbeiden en zijn plicht doen. j Het grootste probleem is wellicht dat van de terugkeer van de bevol king, wanneer het Waterschap Schou wen en de nog overstroomde polders op Duiveland na de dijkdichting de streefdatum daarvoor is 1 September weer naar hun haardsteden wensen terug te keren. Er zullen tenminste drieduizend woningen moeten worden gebouwd, want de ganse woningvoor raad in de Dolders is verdwenen in de golven. 'Achter het 425 meter brede en 37 meter diepe gat in de dijk bij Schelphoek on Schouwen-Duive land wordt met man pit macht een ringdijk gelegd. De bedrijvigheid in dit gebied is welhaast even groot als indertijd bij de, sedert de ramp stilgelegde, Zuiderzeewer ken. Grote zandzuigers werken onder hoge druk, rijswerkers uit Werkendam vlechten enorme zinkstukken, die, bezwaard met stenen, op de plaats, waar de ringdijk zal komen, tot zinken worden gebracht. Dat zinken moet snel gebeuren om te voorkomen, dat de stukken op drift raken. Als geldt het een visvangst, zo omrin gen bakken, zwaar met basalt blokken geladen, de zinkstukken Honderden arbeiders werpen tn een koortsachtig tempo de blok ken basalt op frfct grote vlecht werk. Hoog spm het water op, wanneer de steenbrokken er in terecht komen. In oliejassen ge huld zwoegen de arbeiders in de zoutwater-regen, die telkenmale over de bakken slaat. Zo werken zij soms negentig uur per week. De Schelphoek moet voor de win ter dicht. De enorme krachts inspanning, die de Dienst Dijkher stel zich daartoe getroost, kan slechts door bijzonder slechte weersomstandigheden gebroken worden. In Oost-Berlijn is vandaag een Russi sche tankdivisie teruggekeerd. Het machtsvertoon heeft waarschijnlijk ten doel te voorkomen, dat de gevaarlijke nieuwe stakingsgolf, die zich thans weer zoals elders uitvoerig wordt gemeld in Oost-Duitsland voordoet, naar Oost-Berlijn overslaat. Precies een maand na de revolte van 17 Juni zijn de Russische tankcolonnes weer in de stad terug. Vanmorgen reden zij reeds door de Stalin Allee. De staat van beleg, die de Russen in dertijd uitvaardigden, is pas Zaterdag j.l. opgeheven. De laatste van de 25.000 man Russische pantsertroepen, die de stad ruim drie weken bezet hadden ge houden, verlieten die dag de stad. Van morgen echter trokken de eerste pant- serkolonnes de stad al weer binnen. Duitse ooggetuigen in de Stalin Allee telden het eerste uur 82 tanks, die wer den gevolgd door 38 vrachtwagens met infanteristen, gevechtwagens, ambulan ces en auto's met munitie, voedsel en benzine. De Russische soldaten droegen weer hun groene stalen helmen en wa ren in volledige uitrusting. Officieren van het Oost-Duitse leger deden dienst als gidsen. Amerikaanse officieren hebben giste ren meegedeeld, dat Russische militaire adviseurs dienst doen bij sommige Chi nese divisies, die aan het front bif Koemsong in het offensief zijn. De officieren zeiden, dat geüniform- de Russen geïdentificeerd zijn als adviseurs van de divisies. Het persbe richt, waarin dit was gemeld, werd in zijn oorspronkelijke vorm zwaar gecen sureerd en daarna herschreven om te voldoen aan de eisen van het commandr der V.N. betreffende de veiligheid. Radio-Kiev heeft gisteren gemeld, dat T. A. Strokatsj is benoemd tot minister van Binnenlandse Zaken van de Sovjet republiek Oekraïne. De radio maakte geen melding van Strokatsj' voorganger, Msejik, die tot op gisteren deze post be zette. (Van onze verslaggever) De civiele kamer van de Amsterdamse rechtbank heeft vanmorgen de N.V. Bri- timij., Vogelpark Avifauna failliet ver klaard met benoeming van mr. IT. W. H. Stheeman tot rechter-commissaris en de tegenwoordige bewindvoerders mr. C. P. v. Vliet en mr. Th. E. Kastein tot curatoren. Het vogelpark zal nog tot 4 October open blijven en dan geliqui deerd worden. Het tekort bedraagt on geveer f 750.000. Het faillissement is uitgesproken op een vroeger verzoek van de aannemer, die het vogelpark heeft gebouwd. Dit verzoek was vorig jaar afgewezen en aan het vogelpark was surseance van betaling verleend, eerst voorlopig, daar- De West-Duitse regering heeft een voors'el verworpen van de Oost-Duitse premier Otto Grotewohl om gezamenlijk besprekingen te voeren over het vraag stuk van de Duitse eenheid en het hou den van vrije verkiezingen. De regering van Bondskanselier Ade nauer stelt zich op het standpunt, dat er geen sprake, kan zijn van onderhande lingen met het terreurregiem in Oost- Berlijn. De regering in Bonn meent, dat de gebeurtenissen van de 17e Juni ge noegzaam hebben bewezen, dat de Oost- Duitse regering het volk niet vertegen woordigt en slechts regeert bij de gra tie van de Russische militaire macht. Otto Grotewohl deed zijn verzoek om onderhandelingen vergezeld gaan van een heftige tirade tegen de Amerikaan se Europa-politiek en tegen de „uitda gendheid" van Adenauer. na, op 26 Februari j.l. voor anderhalf jaar. De toen benoemde bewindvoerders hebben echter thans zelf aan de recht bank verzocht de surseance te beëindi gen en het faillissement uit te spreken en wel op grond v. art. 242 ten derde en ten vierde van de Faillissementswet. De directeur, de heer G. v. d. Brink, heeft namelijk volgens de bewindvoer ders handelingen verricht buiten de be windsvoerders om en zich niet aan hun instructies gehouden. Daarover is vanmorgen in de raadka mer van de Amsterdamse rechtbank uitvoerig gedebatteerd. De heer v. d Brink heeft zich tegen het faillissement verzet. De schuldeisers, die zich in een vereniging hebben georganiseerd, had den telegrafisch uitstel van de behande ling verzocht, omdat Ze door de recht bank gehoord wensten te worden, maar dat staat de faillissementswet niet toe. Nadat de rechtbank zich 'tweemaal had teruggetrokken voor beraad werd het faillissement uitgesproken. De heer v. d. Brink gaat in hoger be roep. Naar de bewindvoerders ons mede deelden verandert er thans in feite voorlopig niets. Het vogelpark wordt normaal geëxploiteerd tot 4 October. Dan wordt het onherroepelijk gesloten. Het bezoek is thans zeer gering en tot gis teren was er een tekort van f 13.000 over het seizoen. De bewindvoerders zien dan ook geen heil meer in voortzetting, behalve dan gedurende dit seizoen. De verificatievergadering van de schuldeisers zal Vrijdag 18 September om negen uur in het Paleis van Justi tie te Amsterdam worden gehouden. De hypotheekhoudster er staat een hy potheek van f 273.000 op het vogelpark heeft dan nog tot 18 October het recht het vogelpark te kopen. Men verzoekt ons mede te delen, dat de hoedenzaken van de heer v. Brink, ondergebracht in een commanditaire vennootschap, buiten het faillissement staan. Ze worden dus gewoon voortge zet en de winst hiervan zal worden ge bruikt om de schulden van het vogel park te dekken. Het opperbevel van de Verenigde Na ties in Korea heeft via zjjn onderhande laars in Panmoendjon de Noordelijken kort en goed gevraagd, of z(j bereid zijn onmiddellijk te besluiten tot het doen van stappen, nodig voor het teke nen van een wapenstilstand. Het opper bevel is van mening, dat het de Noor delijken voldoende waarborgen heeft gegeven, dat president Syngman Rhee van Zuid-Korea zal medewerken aan de naleving van een bestand. Het ziet geen reden om het sluiten van een wapen stilstand nog langer uit te stellen. Dit werd meegedeeld door woordvoerders in Washington. De Noordelijke onder handelaars hadden gevraagd om uitstel van de besprekingen tot Zaterdagmor gen. Men verwacht, dat dan een beslis sing zal worden genomen. Het geallieerde opperbevel heeft de Noordelijken meegedeeld, dat het niet van zins is de communistische eis in te willigen, dat ruim 27.000 Noord-Kore- aanse krijgsgevangenen, die de vorige maand op bevel van Rhee zijn vrijge laten, weer gevangen genomen moeten worden. De geallieerde delegatie wees er op, dat de communisten in het begin van de oorlog veel méér krijgsgevan genen hadden vrijgelaten. Daarom moe ten zij zich nu maar bij de huidige stand van zaken neerleggen. Volgens Amerikaanse functionarissen in Wash ington is het standpunt van het gealli eerd opperbevel aan de Noordelijken op besliste wijze uiteengezet. Aan de Noor- deliiken is duidelijk gemaakt, dat het geallieerde standpunt definitief is en dat er niets meer te besnreken valt. Van gezaghebbende zi.ide is er op ge wezen dat een definitieve vaststelling van de bestandslinie, met het oog op het Noordelijke offensief en de gealli eerde tegenaanval, moet geschieden vóór het tekenen van een wapenstil stand. De speciale afgezant van nresi- dent Eisenhower naar Korea, Walter Robertson, had gisteravond voor de ra- De katholieke Britse auteur Hilaire Belloc is gisteren overleden in de leef tijd van twee en tachtig jaar. Zondag j.l. kwam hij in zijn huis te King's Land (Sussex) te vallen bjj een open haard. Hjj liep daarbij brandwonden op aan hoofd en schouder en werd naar het r.K. ziekenhuis te Guildford vervoerd. De hier uitgevoerde operatie mocht niet meer baten. Hilaire Belloc werd in 1870 geboren als zoon van een Franse advocaat en een Ierse moeder. Hij schreef gedichten, historische werken,, essays en verhalen. Hij maakte vele reizen en was werk zaam als journalist en verkreeg met name bekendheid als verdediger van het katholieke geloof. Van 1906 tot 1910 had hij zitting als liberaal parlements lid voor South Salford. Hij was een groot vriend van Chesterton en weini gen van zijn generaties konden Belloc's scherpe tong evenaren. dio en de televisie het een en ander willen vertellen over zijn besprekingen met president Rhee. Maar de commissie van Buitenlandse Zaken uit de Ameri kaanse Senaat heeft de uitzending af gelast. (Van onze speciale verslaggever) Enkele minuten nadat gistermiddag via de verkeerstoren op de vliegbasis Soesterberg bekend was gemaakt, dat de Hawker Hunter in aantocht was, klonken uit de licht bewolkte lucht snel na elkaar twee korte, daverende klappen. Invlieger Neville Duke, die aan de stuurknuppel van Engelands snelste straaljager zat, had ook per soonlijk zijn komst even willen aankon digen, door ergens tussen Utrecht en Amersfoort op 14.000 voet in een stijie duik te gaan en daarbij de geluidsbar rière te doorbreken. Even later scheer de hij al laag over het vliegveld, dat aan de randen omzoomd werd door duizenden belangstellenden, die de ge nerale repetitie voor het NATO-vlieg feest van Zaterdag gadesloegen en er getuige van waTen, dat na de Ilsy van verleden jaar nu voor de tweede maal boven ons land de geluidsgrens werd overschreden. Vrijwel loodrecht schoot de met pijl- bugels uitgeruste straaljager weer omhoog en daarna demonstreerde Duke. dat de Hunter, die in de toekomst bij de Nederlandse Luchtmacht de Meteor zal gaan vervangen, niet alleen een snelheid van rond elfhonderd kilome ter kan bereiken, maar daarnaast ook bijzonder wendbaar is. Als een gladde aal gleed het slanke toestel soepel in allerlei figuren door de lucht. In keu rige cirkels trok Duke zijn machine voor- erf achterover in een looping. Met regelmatige onderbrekingen draai de hij om zijn lengte-as een vertraagde roll, onmiddellijk gevolgd door een bliksemsnelle roll, die hij tien, twintig maal vlak achter elkaar herhaalde, zo dat hij aan één stuk door om zijn lengte-as wentelend als een kurke- trekker door het luchtruim stoof. Even later staat Neville Duke, rus tig met de armen over elkaar tegen Od de arond Seafury's van de Nederlandse marine; vliegend in formatie van vier. Thunder jets F-84 van de V. S. en in de linkerbovenhoek drie Sabres F-86 van de Canadese Luchtmacht. De nieuwe Franse opperbevelneDDer in Indo-China, generaal Navarre, heeft gisteren in Parijs gewaarschuwd, dat de legers van de communistische Vietminh op het ogenblik sterker zijn dan ooit. Na afloop van de regentijd in October kunnen zij aanvallen in Dkos, Tonkin of midden-Vietnam, wanneer zij maar wil len. De generaal is naar Parijs gekomen om voor de Nationale Defensieraad zijn verzoek toe te lichten hem 20.000 man versterkingen te sturen. Advertentie Weigert imitaties I Alleen echt met dit merk Ulit y WtC l C» U/& ^vKuiwvwwr i i v doorbroken heeft. de „Operations" geleund, naar de prestaties van zijn collega's te kijken. Typisch een Engelsman, lang, slank en onberispelijk gekleed in een sim pele blauwe fatique-blazer met kope ren knopen, een overhemd met stijve boord en een geklede stropdas. „In de Hunter draag ik er een overall over heen", verklaart hij bijna veront schuldigend, als hij ziet dat hij te midden van al de in vliegerkledij ge- Stoken piloten met om hun hals ge knoopte lefdoeken eigenlijk een beet je uit de toon valt. Al meer dan zeventig maal heeft hij de geluidsgrens overschreden, vertelt hij. Hij haalt zijn schouders op als wij vragen of dat iedere keer opnieuw een sensatie is, het trillen van het vliegtuig, de botsing tegen de geluidsbarrière, en dan plotseling weer de vrije lucht, een andere wereld, waarin tijd een begrip is geworden, waar de zon achteraan holt. „We kennen nu onderhand de om standigheden waaronder de geluids grens wordt overschreden, en daar ver andert niet veel aan", zegt hij dan. Het meest spectaculair waren zonder enige twijfel de verrichtingen van een Italiaans stunt-team, dat met zijn Thun- derjets de prestaties van de beroemde Amerikaanse Skyblazers evenaart en er o.a. het adembenemende slotfiguur van heeft overgenomen. Vanmiddag is de voorverkoop gesloten van plaatskaarten voor de Luchtmacht show. Morgen zullen op Soesterberg uit sluitend nog staanplaatsen verkrijgbaar zijn. Automobilisten, die niet in het be zit zijn van kaarten voor de paddock of van andere toegangsbewijzen, zullen met hun wagens niet tot het vliegveld kunnen worden toegelaten. Het vlieg feest begint precies om drie uur mor genmiddag. maar in verband met de enorme belangstelling er worder. bijna een kwart millioen mensen ver wacht is het raadzaam vroegtijdig, uiterlijk half drie, op het vliegveld aan wezig te zijn. Om tien uur 's morgens is het terrein al voor het publiek toegan kelijk. Dan begint een uitgebreid voor programma, waar o.a. de beroemde band van de Amerikaanse Luchtmacht aan deelneemt. Het 10.560 ton metende Nederlandse tankschip „Sliedrecht" is Woensdag avond, toen het langs het weinig ge bruikte Noordelijke kanaal de Tafel baai bij Kaapstad binnenvoer, op een zich onder water bevindend obstakel gestoten, waardoor er een scheur in de romp kwam. Ook in enige van de tanks, waarin in totaal 16.000 ton olie werden vervoerd, ontstonden scheuren, zodat honderden tonnen olie in de zee vloei den. Het vaartuig, dat in de baai voor anker is gegaan, bevindt zich niet on middellijk in gevaar. De havenautori teiten hebber echter geen toestemming gegeven de haven binnen te lopen, voordat de lekken in de olietanks zijn gedicht. De „Sliedrecht" zal, na los sing van de lading, voor een onderzoek en herstel in dok gaan. Het schip is eigendom van de N.V. Phs. van Om- meren'6 Scheepvaartbedrijf te Rotter dam. Aavertentte DARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (tot Zaterdagavond) Veranderlijke bewolking met op vele plaatsen enkele regen- of on weersbuien. Matige tot vrjj krachtige Zuid-Westeiyke wind. Iets lagere middagtemperaturen. Zon 4.41-20.51. Maan 12.47-22.58. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1