BROODPRIJS in Haarlem zou met nog vijf cent worden verlaagd Indien Maandag a.s. niet een oplossing was gevonden BRILLEN VAN NIEL „Herwonnen Levenskracht" na veertig jaar VOGELENZANG krijgt zes en dertig nieuwe woningen c r Conflict van 8 weken berustte op misverstand! Dodelijk ongeval op Schoterweg OPTICIEN-STIENS EXPOSITIE van SPEELKAARTEN IN HAARLEM Een spel van kleur en vorm Zou ooit een R.K. schoolbestuur zijn verplichtingen niet nakomen Brieven van lezers OOK BAKKERSGEZELLEN DREIGDEN MET RIGOUREUZE MAATREGELEN De vrede weer getekend Fietsende dame door vrachtauto aangereden RIJWIELEN Haarlemse dieven in R'dam gegrepen Aalmoezenier J. Nijsen nam afscheid GESLOTEN J Gemeenteraad van Bloemendaal VRIJDAG 17 JULI 1953 PAGINA 2 Burgerlijke Stand MAGNEET BURGERS - R.S. A. v. d. BOGAARD GIERSTRAAT 27 „Drie generaties voor de lens" Examen Hoofdakte Vacantie-sluiting van R.K. Openbare Leeszaal HET ORGELCONCOURS TE HAARLEM Uitslag improvisatie- wedstrijd FAILLISSEMENTEN WIELRENNEN Steenvoorden sprintkampioen Uitslag betrouwbaarheidsrit A. J. de Landmeter 70 jaar Verpachting kermis Horlogerie Speciaalzaak sinds 1883 GltOTE HOUTSTRAAT 86 van 20 tot en met 25 Juli J. H. v. d. Booren kwart eeuw in gemeentedienst Vergadering „Touring Zandvoort" Zandvoorts mannenkoor Het herstel van de Zandvoortselaan Concert HEEMSTEDE Spreekuur burgemeester Burgerlijke Stand Waterstanden Beurs van Amsterdam Beurs van New York - ™op het niPPertje aan een chaotische toestand in de bakkerswereld ontkomen. Ware het niet, dat de broodprijs met ingang van 20 Juli weer op P®U, sebraeht was, dan zouden de Haarlemmers de wonderlijke sen- d?4 de P«js voor witbrood geduikeld was tot 33 ct. bij be- afhalen in de winket Zo nodig zouden de prijzen zelfs gesteld worden op resp. 31 en 29 ct. van «is4eren kondeit wij mededelen, dat de partijen tot over- waIen gekomen en dat verscherping van het conflict was voor- met en,kele woorden duidden wij er reeds op, dat vooral de kleine een gevoelige klap hebben moeten incasseren, door die verlaagde wnrHpn n,inJaIl^dle ka"'. kwam 00k de dreiging, dat de prijs nog lager zou °at klinkt misschien merkwaardig, maar de kleine bakkers wensten 515,1 nferj!e laten ringeloren door de grote heren. Zjj gingen van de ge- aacnie uit: op die manier gaan wij binnen enkele maanden naar de bliksem, e?„a!lJr Ji moet gebeuren, dan de prijs nog lager stellen. „Wij willen wel een zien, wie aan het langste eind trekt." i,n,eJ>|kke(rSpatr0.OnvOrsJanisaties in Haarlem hebben haar mokkende leden drficAm»?! terug te houden, maar mede door een onverwacht maar krachtig dreigement van de bakkersgezellen, de werknemers dus, moest deze week wel een oplossing, gevonden worden. En die kwam, omdat een of andere nuchterling rusten* Lnew^alv.V h6t broodconflict wellicht op een misverstand zou be rusten, en waarachtig, er was enig misverstand, dat spoedig opgelost kon wor den, waarmede meteen de vrede getekend was. PS S KOn wor De voorzitter van de Bedrijfsunie, de heer J. B. Dinkla, gaf dat overzicht zeer uitvoerig en memoreerde, hoe een con flict tussen twee ondernemingen (Co- operatie en Vermaat) de economische positie van patroon en gezel voortdurend in gevaar hebben gebracht, vaak door bijna kinderachtige geschillen. In Haar lem is de broodprijs reeds zo laag, dat vele bedrijven zich met moeite kunnen handhaven. Dat maakt al de economi sche positie niet beter. Ditmaal ontbrandde de strijd, omdat de Coöperatie via haar bezorgers een circulaire had verspreid, waarin aan de leden 8% korting werd toegezegd bij aankoop van kleding bij een bepaalde winkelier. De heer Vermaat achtte dat in strijd met artikel 2 van het sanerings- besluit, waarbij het verboden is aan klanten bepaalde voordelen ,te beloven. Vermaat verlaagde toen als represaille zijn broodprijs en dat was het begin van alle ellende. De heer Dinkla merkte op, dat het steeds gebruikelijk was om een geschil tot oplossing aanhangig te maken bij de Nederlandse Bakkerij Stichting. „De heer Vermaat", aldus spreker, „ging echter eigen rechter spelen, in strijd met de goede manieren". De verlaging werd bovendien over de gehele lijn voortgezet, waardoor iedereen met ver lies moest gaan werken. De Haarlemse bakkers werden dus de dupe van iets dat nog niet eens als overtreding vast stond Vele besprekingen waren het gevolg, maar op redelijke wijze kon geen over eenstemming worden bereikt. Ook de Gisteravond is ons dat ook in dier voege medegedeeld op een vergadering van de bakkersgezellen. Deze vergade ring in gebouw Sint Bavo was uitge schreven om de gevolgen te bespreken van een scherpere voortzetting van de huidige broodprijzenoorlog voor de so ciale positie van de bakkersgezellen. Nu was deze vergadering in zoverre over bodig geworden, omdat de oorlog on verwacht toch ten einde was gekomen, maar het bestuur van de Bedrijfsunie meende dat een overzicht van de strijd moest worden gegeven evenals van het aandeel, dat de gezellen hadden gehad bij het verkrijgen van de vrede. Gistermiddag heeft zich op de ge vaarlijke Schoterweg een dodelijk on geval voorgedaan, waarvan de 48-jarige mevrouw E. J. GeerisLuytelaar, uit de Spaanse Vaartstraat 88, het slacht offer is geworden. Zij reed omstreeks tien minuten voor twee in de Dr Leydsstraat en wilde linksaf de Schoterweg inslaan, waarbij zij vermoedelijk niet voldoende op het verkeer gelet heeft. -Een vrachtauto, welke-juist op dat moment kwam aanrijden, in de richting Velsen, kon - niet tijdig remmen en greep haar op de radiator. Een paar meter verder werd het slachtoffer op het wegdek gesmakt, waarbij zij op slag werd gedood. Het stoffelijk over schot werd vervoerd naar de Maria- stichting. Mevrouw Geeris was moeder van drie dochters, van wie één een maand geleden naar Canada geëmigreerd is, en een andere werkzaam is bij de N.V. Druk kerij „De Spaarnestad". Haar man, die eveneens in dienst is bij „De Spaarne stad", wordt momenteel verpleegd in het ziekenhuis St. Joannes de Deo. Vermoedelijk was zij juist op weg" om haar echtgenoot te bezoeken. GEBOREN: G. G. Moen—Kluft, z; E. C. van ZijlBlom, z; A. M. D. de Vogel Kloosterhuis, z; M. M. Kerssensvan Berkel, d; M. Schlutervan Roon, d; J. H. GerdingHaak, d; M. C. Urbano- witzAdams, d; C. F. van den Eshof Loos, d; M. W. J. J. PettersonStet, d. GEBOREN: J. M. PhilippiVan Lam meren z; G. E. KramerBrakel z; J. van der MeulenDe Grooth z; J. A. M. LaarveldRothengatter z; M. Spilker Van der Kamp z; C. J. Richardson Aycock d; C. Chr. van der PeetSwart d; J. B. BreijWempe d; J. A. Gouwe leeuwDe Ruijter d; C. M. W. Linde manLuitjes d; C. ZandstraGeus d. ONDERTROUWD: G. JVL Lensen en D. Treffers, P. J. van Straaten en Chr. F. M. Roest, J. Spanjaard en G. Steg- gink, A. Beekenkamp en J. E. de Lan- noy, A. Gokke en Th. Broxterman, J. H. Luijken en M. de Klerk, T. van der Knijff en A. E. Durans, G. G. Netten en M. Staal A. I. Schipper en J- Man, Th. P. Bart en C. A. M. Veldhuizen, J. C. Smit en J .Peperkoorn, Chr. J. van War merdam en J- W. Hetem, E. E. J. van den Berg en A. C. Terpoorten, B. Bink en J. D. van der Glas, H. J. Stellbrink en W. E. Bakker, C. Verslagers en M. Thole, J. C. Hensing en C. N. Stoute, Th. J. J van Schaick en D. M. van Dijk, H. de Visser en J. F. A. Nijenhuis, L. J. Baaij en E. van Heerden, H. Visser en W. L. van Bragt. A. J. Bak en M. S. Vrij, H. H. J. Heule en H. W. C. Engels. GETROUWD: J. Elzinga en A. de Jong, C. J. G. Hermans en H. M. Las- schuit, H. A. Lokkerbol en M. J. Th, Kranendijk, P. J. van de Vorst en A. A. van Kleeff, F. C. van der Landen en J- H. Halderman, A. M. Lagerweij en G. F. M. de Kok, W. A. van der Meer en C C. Gortzak, J. Meinders en M. M. Post, A. Wouda en J. Th. Lubert, C. W. van 't Veer en M. G. Boellaard, G. Th. Duur- land en E. Sieders. P. Vooges en J. Pérukel, C. J. Bindels en P. E Wale- veld, A. L. Gau en E. J. Oldenburg, F Meiring en G. Smid, J. A. Schoonder- bêek en G. M. Rusman, H. Wipprecht en C H Schrijnemaekers, E. van Reeden en Th. A. V. Ulreich, J. C. A. Groene- weg, en M. J. van der Steen, G. van der Beek en S. M. G. Naerebout, G. A. Homringhausen en J. H. Bender. A. A. Geelhoed en M. J. Rijfkogel, G. H. Hee- rens en M. Th. Schiffer, C. Groenland en M. Th Severijnse J. van Molen broek en A. J. Bakker, R. de Pierre en F. J. H. Kiingers. GETROUWD: B. G. Beulink en N. van Harberden, E. Koster en C. M. Tonnis sen, D. W. Bakker en C. J. Smit F. Hagen en C. M. Roman, H. A. van Gel- dere en A. G. Eken, J. Weesmg en H. J. Schornagel, K. B. Hoff en C. B. L. Ochs, H. J. Pruis en J. H Lubbers, C. A. Steenken en W. J. Hoefsmit, S. G. Kras- senburg en W. G. Boutnan, G. Teumssen en J. de Looze, F. de Geus en G. J. Fopma, W. H. Halenbeek en J. M. Kor- remans, J. A. Stekelenburg en W. de Klerk. OVERLEDEN: J. G Belterman, 62 j.; H. Tamis, 89 j.; J. A. Waaijer 62 j.; J. G W. Arts, 40 j.; A. A. Leuven. 57 j OVERLEDEN: G. Kottman, 50 j., Oudeweg. Nederlandse Bakkerij Stichting bleek niets te kunnen bereiken. Toen kwam het gevaar, dat de kleine bedrijven hun kop in de wind wilden gooien en met een rigoreuze prijsverlaging voor de dag zouden komen. De raambiljetten daartoe en circulaires waren reeds vervaardigd. De Bedrijfsunie van Bakkersgezellen achtte toen de tijd rijp, om haar pas sieve rol te laten varen en actief op te treden, omdat de dreigende chaos moest worden voorkomen. Ter attentie van belanghebbenden werd gemeld, dat de bakkersgezellen niet zouden schromen tot vérstrekkende maatre gelen over te gaan. Dat zou eenparig geschieden door de drie organisaties. Deze maatregelen zouden op dezelfde dagen over het gehele land ten uit voer worden gebracht. Niettemin knoopte de Bedrijfsunie weer bespre kingen aan en kwam met het voorstel bij Vermaat, om het geschil met de Coöperatie in kort geding door de rechter te laten oplossen. De rechter wilde men er echter buiten laten en intussen maakte de Bedrijfsunie zich gereed om de bakkersgezellen voor te bereiden en bij alle gebeurtenissen paraat te maken. Deze actie bracht de nodige angst teweeg en de situatie verscherpte zich nog, toen de Coöpe ratie bekend maakte, dat zij haar standpunt handhaafde met het drei gement, dat zij zich zou terugtrekken uit de regionale bakkerij commisie. Toen kwam de oplossing via het mis verstand. Voor de oorlog namelijk had de Coöperatie het plan, om met an dere coöperaties een éigen textielbe drijf op te richten. De oorlog maakte uitvoering van het plan onmogelijk, maar na 1945 trof de Coöperatie voor bereidingen, om op eigen gelegenheid een textielbedrijf op te richten. De sta tuten en reglementen daartoe liggen gereedmaar de Coöperatie wil eerst weten, of aan zo'n bedrijf bij haar le- den behoefte bestaatDaarom begon zij by wijze van proef met die 8 pet. kor ting en die proef werd aanleiding tot de jongste broodoorlog. O, zei Vermaat, het was dus maar een proefneming? Dan heb ik niets gezegd. En daarmede sprong h"t con flict als een zeepbel uit elkaar. Advertentie Alle modellen in TOER en SPORT Betaling desgewenst in overleg Floresstraat 15, Haarlem, Tel. 16548 (bij het Soendapein) Advertentie Het nauwkeurig slijpen der brilleglazen, het precies aanpassen van 't montuur uit de modernste collectie waarborgt U een IDEAAL BRIL Deze zomer zullen in een van Neer- lands schoonste monumenten de oude Vleeshal op de Grote Markt te Haarlem de kaarten niet óp tafel komen, maar behoedzaam achter glas worden tentoongesteld. Dit impliceert niet dat talrijke vrienden van het kaartspel, die uiteraard een bezoek aan de Vleeshal zullen brengen, onvoldaan van daar zouden weerkeren. Evenmin is de aard van het geëxposeerde een beletsel voor diegenen die het kaart spel niet beoefenen. Want een ander spel-element zal de bezoekers van deze tentoonstelling boeien: een spel van KLEUR EN VORM! Een spel, waarbij niet de spè- ler, maar de kunstenaar de troef in handen houdt. En die troef is: schoon heid! De unieke tentoonstelling waarop hierboven wordt gezinspeeld werd reeds in de pers aangekondigd als „Het Duivels Prentenboek", een „bloemle zing" uit een collectie speelkaarten uit vijf eeuwen. De veelomvattende ver zameling werd reeds lang voor de oor log bijeengebracht door dr. Werner Jakstein te Hamburg en door deze ook wetenschappelijk bewerkt. De verza meling kwam na de oorlog in bezit van de directie der Bielefelder Spiel- karten G.m.b.H. te Bielefeld, die zich bereid verklaarde de eerste expositie in Nederland te Haarlem te doen plaatsvinden. Zij zal onder auspiciën van de Stichting „Haarlems Bloei" worden georganiseerd door een comité onder voorzitterschap van de wethou der van Onderwijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, en te bezichtigen zijn van 25 Juli tot 5 September a.s. Als het de lezer gaat als ondergete kende, dan zal zijn eerste reactie op deze aankondiging aarzelend zijn. Speelkaarten uit vijf eeuwen.... Dreigt .dit geen monotoon ensemble te worden en zullen onze handen niet gaan jeu ken om het spel te spélen, in stede van het achter glas te zién'' Toen ik een eerste blik mocht slaan in deze kaarten-wereld, maakte mijn aarzeling echter aanstonds plaats voor enthousiasme. Een enthousiasme dat werd opgewekt door de uitzon derlijke variatie en schoonheid die deze materie te genieten geeft. Want zoals gezegd niet uitsluitend de beminnaar van het kaartspel (in welke vorm dan ook) zal er door worden geboeid, doch ook de bemin naar der folklore, de cultuur- of kunsthistoricus, kortom, een ieder aan wie de schoonheid ter harte gaat. Want zolang de kunstenaar zijn troef in handen houdt, zijn de beelden en de motieven die de kaarten sieren de per soonlijke interpretaties van traditionele figuren weliswaar, doch deze op dus danige wijze gegeven dat zij de diverse aspecten van het maatschappelijk leven Oorzaken van organisatorische aard hebben een uitstel van de voor Augus tus geprojecteerde tentoonstelling van werken van Frans Masereel noodzake lijk gemaakt. Inplaats van genoemde tentoonstel ling zal van 24 Juli 7 September in het museum „Het Huis Van Looy" een expositie worden gehóuden, geti teld: „Drie generaties voor de lens". Deze expositie bestaat uit een keuzr fotografieën van 1840-1914, die deel uitmaakt van de verzameling Gregoire, onlangs aan het Prentenkabinet van de Rijksuniversiteit te Leiden geschonken. raken en ons op even artistieke als originele wijze tonen hoe een bepaald tijdperk op de speeltafel „weerspie gelt". En deze vogelvlucht over het spelende mensdom blijft niet beperkt tot Holland of Duitsland, doch gunt ons een blik op kaartspelende Chinezen, Koreanen en Japanners, op Indiërs Persen en Arabieren, op Italianen,' Spanjaarden en Fransen. Buitendien treffen we op de tentoonstelling bij zondere kaartsystemen aan, waaronder politieke kaarten, kaarten van instruc tieve strekking, waarzeggerskaarten,, ja zelfsde „valse kaart". Een keur van inheemse en uitheem se spelen in beeld en in natura waaronder een fraaie collectie schaak spelen, is ter opluistering van het ge heel in de benedenzaal van de Vlees hal tentoongesteld. Een voortreffelijk bewerkte en ver zorgde catalogus met kleurendrukken naar diverse specimina uit de Biele- felder-collectie, zal onze herinnering levend houden aan deze unieke ten toonstelling, die wij dus warm aanbe velen in de belangstelling van kaart spelers en niet-kaartspelers. H. P. BAARD, Directeur Frans Halsmuseum. BIOSCOPEN Rembrandt: „De held zonder geld", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Des morgens 10.30 uur: vaeantieprogramma. Palace: „Robin Hood", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De jas", a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15. Frans Hals: „Jungle Jim en het gedoemde eiland". Boven 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Abbott en Costello gaan naar Mars", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Zorg, dat 'je er bij komt", a. 1. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Des morgens 11 uur: vacantie-programma. Spaarne: „Jantjes aan de rol". Boven 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: Captain Horatio Hornblower". Boven 14 jaar. Tijden: Vrijdag en Maandag 8.15 uur. Zaterdag 7 en 9.15. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 17 Juli Grote Kerk: Beiaardconcert door stads- beiaardier A. Peters, 11.30—12.30 uur. Grote Kerk: Internationaal Orgelconcours, Juryconcert. Susi Jeans; Alf Linder; Albert de Klerk, 20 uur. Zaterdag 18 Juli Concertgebouw: Internationaal orgelcon cours. Aan het orgel: Albert de Klerk. Haar lemse Orkest Vereniging o. 1. v. Toon Ver- hey, 20 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Ned Ka merkoor o. 1. v. Felix de Nobel, 20.30 uur. Minerva: R.K. Gemengd Kinderkoor „Mar- jolijntje", 14.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie, alsmede permanente expositie van recente aanwinsten uit de Recuperatie Da gelijks geopend van 10—17 en des Zondags van 1317 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. Etsen van Rembrandt uit het Museumbezit. Tekenin gen van Rembrandt, Rafael, Michelangelo, Claude Lorrain, Watteau. Geopend op werk dagen behalve Maandag van 11—17 uur. De eerste Zondag van elke maand van 1317 u. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102 Schilderijen van C. F. van Dam. Dagelijks geopend van 10—5 uur (t.m. 30 Juli). Grote Kerk, Grote Markt. Inde Brou werskapel: Expositie, gewijd aan de Neder- landse en in het bijzonder de Haarlemse orgelcultuur. Geopend van 9—17 uur (tot en met 18 Juli). Minerva, Binnenweg 30, Heemstede. „Ne- miso Miniatuurspoorweg. Dagelijks ge opend van 13.30—17.30 en van 19—21.30 u. DIVERSEN Grote Kerk: In de Brouwerskapel iedere middag van 4—5 uur bespeling van het Flentrop-orgel. Stadhuis, Grote Markt. Don en Ly Ver- meire's Marionettentheater Iedere dag voor stellingen om 14.30, 15.30, 16.30, 19.30 20 30 en 21.30 uur. Twee kooplieden uit Haarlem hadden gehoord dat in Vlaardingen oud ijzer goedkoop was te krijgen en zij besloten daarom daarheen te gaan. Ze slaagden er niet in wat te kopen en kwamen met hun vrachtauto in Rotterdam te recht waar ze op he terrein van de Ne derlandse Spoorwegen aan de Vonde- lingenweg een partij ijzeren anker schoenen zagen liggen. Het tweetal wachtte de dnisternis af in een café en sloeg zijn slag. Zij werden echter opge merkt toen ze met een partij van 1500 daarna aan te houden. Het Waren." de 38-jarige H. O. en de 52-jarige" A. Beiden zijn opgesloten. HAARLEM Voor het examen Hoofdacte zijn voor gedeelte A geëxa mineerd en geslaagd: A. J. Harding, Noordwijk; P. J. van der Hulst, Scher mer; H. Klaasen, Amsterdam. Voor gedeelte B zijn geslaagd: E. H. van den Bosch, Zaandam; A. E. M. El ferink, Sassenheim. De R. K. Openb. Leeszaal en Biblio theek aan de Nieuwe Gracht zal wegens vacantie van het personeel gesloten zijn van Maandag a.s af tot aan Maandag 3 Augustus. In een der bovenzalen van het Katho liek Militair Tehuis heeft aalmoezenier J. Nysen gisteravond afscheid genomen van vrienden en bekenden. Reeds eer der had hy zulks gedaan van zijn col lega's, de officieren van het garnizoen Haarlem. Het Is geen afscheid gewor den, waarbij tranen geplengd werden; veeleer droeg het samenzijn een harte lijk karakter. Kwinkslagen gingen over en weer en aalmoezenier Nijsen para deerde joviaal en breedlachend. Pater Groen, directeur van het K.M.T., betreurde in hoge mate het heengaan van pater Nijsen. diei zeven jaar met de geestelijke zorg van het garnizoen is belast geweest. Eenzelfde geluid lie ten ook de vertegenwoordigers horen van „Arko" en „St. Martinus". Allen hadden zij een woord van dank voor het vele werk, dat de aalmoezenier tij dens zijn verblijf in Haarlem had ver richt. Namens het bestuur van het K.M.T., Arko en Martinug kreeg hij een auto-radio ten geschenke. Em. pastoor J. F. van der Meer was pater Nijsen bijzonder dankbaar voor zijn vriendschap en kameraadschap, welke hij steeds had mogen ondervin den. Als blijk van waardering schonk hij hem een doos sigaretten. De legerpredikant zei, diep geschokt te zijn geweest bij het vernemen van het weggaan van zijn collega. Hij on derstreepte nog eens de goede verstand houding, die er steeds tussen de aalmoe zenier en de legerpredikant in Haarlem had bestaan. Hij vond het jammer, dat pater Nijsen, die al zeven dominé's ge durende zijn verblijf „verslonden" had, heenging. Namens de bond van Sinterklazen (slechts voor ingewijden) sprak pater F. Versteegh, die vurig hoopte, dat de door hem gedoceerde lessen, door pater Nijsen in 't Harde goed in practijk zul len worden gebracht. De nieuwe aalmoezenier pater Haver, vroeg van het K.M.T.-bestuur loyale en ruime medewerking. Het is moeilijk de plaats van mijn voorganger in te ne men, aldus spreker, die van de direc teur de verzekering kreeg, dat hij op die steun mocht rekenen. Meer sprekers voerden het woord en steeds weer viel te beluisteren, dat pater Nijsen eigenlijk maar node ge mist kon worden. In zijn dankwoord betrok pater Nij sen een ieder, die voor de goede mili taire zaak gewerkt had: Vader en Moe der Star wilde hij bijzonder hartelijk danken voor het vele werk, verricht aan het Militair Tehuis. Zeer laat in de avond werd de volg orde bekend gemaakt waarin de organis ten hadden geïmproviseerd. De eerste was Paul Barras en vervolgens Karl Richter, Piet Kee, Matthieu Pranger en als laatste Anton Heiller. De uitslag van de wedstrijd luidde als volgt: 1. Piet Kee, 2. Anton Heiller, 3. Karl Rich ter, 4. Paul Barras, 5. Matthieu Pranger. De bezoekers van de. improvisatiewed strijd werden in de gelegenheid gesteld ook zelf een oordeel te vellen. In totaal kwamen er ruim 200 biljetten binnen waavv,#B er, .drie iXL overeenstemmipg waren mot het oordeel- van- de, jury. Elders in dirwimmér vind U 'eelTwt- gebreid verslag over het orgelconcours. De Rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag 14 Juli 1953 failliet verklaard: J. Kroezen, slager, Hillegom, Hoofdstraat 88. Rechter-CommissarisMr. H. J. M. Co- kart. Curator: Mr. H. Jonker, Haarlem. C. Verhoog Jr., Halfweg, Eikenlaan 2. Rechter-Commissaris: Mr. H. J. Cokart. Cu rator: Mr. J. C Smithuysen, Haarlem. P. J. Keijzers, bloemist, Hillegom, Burge meester Wetholtstraat 2. Rechter-Commissa ris: Mr. H. J. M. Cokart. Curator: Mr. O. H. van Wijk, Heemstede. Wegens gebrek aan actief werden op Dins dag 14 Juli 1953 opgeheven de faillissemen ten van: C. H. van der Aar, aannemer, Haarlem; President Steynstraat 94. Rechter-Commissa ris: Mr. H. J. Cokart. Curator: Mr. C. Blankevoort, Haarlem. J. van Herwaarden, fabrikant van ver lichtingsartikelen, Haarlem, Kleine Hout straat 66 rood. Rechter-Commissaris: Mr. C. E. Muller. Curator: Mr. B. E. van Tijn, Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslij sten zijn op 14 Juli 1953 geëindigd de faillissementen van: A. P. B. Koenen, aannemer, Badhoeve dorp, Sloterweg 126. Rechter-Commissaris: Mr. N. Smits. Curator: Mr. H. C. van der Woerdt. P. van der Glas, schilder, Haarlem, Van Kinsbergenstraat 20. Rechter-Commissaris: Mr. H. J. Ferwerda. Curator: Mr. H. C. van der Woerdt. Bij vonnis van de Rechtbank te Haarlem dd. 14 Juli 1953 is, na gedaan verzet, ver nietigd het vonnis dier rechtbank van 23 Ju ni 1953 waarbij C. J. van der Kamp, vis handelaar, te Santpoort-Station, Zinnevelt- straat 35, in staat van faillissement is ver klaard met benoeming van mr. W. Boers, Overveen, tot curator. Bij arrest van het Gerchtshof te Amster dam van 30 Juni 1953 is, na hoger beroep, vernietigd hdt vonnis van de Rechtbank te Haarlem van 2 Juni 1953 waarbij G. Her- mink, te Zaandam, Zuiddijk 410, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van Mr F. W. van Dijk, te Amsterdam, tot curator. Op het circuit van Zandvoort heeft de H.S.V. „De Kampioen" h*t sprint kampioenschap verreden. Winnaar in de A en B klasse werd P. Steenvoorden, 2 Bes, 3 Kroezen, 4 Eykhof, 5 De Vries, 6 Kruyver. Bij de C-klassers zegevierde v. d. Hulst, 2 Zonneveld, 3 Huyboom, 4 Petersen, 5 Mathot, 6 Voorderhaak. Motoren: 1. O, Moeke 10 str.p.; 2. J. Burger 11 str.p.; 3. G. de Korte 12 str.p.; 4. J. van Heerden 13 str.p.; 5. A. J. Boogaard 13 str.p.; 6. R. Jansen 13 str.p. Auto's: 1. Odens 7 str.p.; 2, Oeffel 8 str.p.; 3. Meegdes 9 str.p.; 4- Hardebelt 9 str.p.; 5. Strooijkens 9 str.p. De troostprijs ontving de heer Boe ven. Vandaag viert het lid van de ge meenteraad en oud-griffier op de ge meente-secretarie, de heer A. J. de Landmeter, zijn zeventigste verjaardag. De jarige is bijna 50 jaar werkzaam bij de secretarie der gemeente Haarlem. Op 1 Februari 1901 trad hij in dierst bij onze gemeente, waar in 1921 zijn benoe ming tot griffier volgde, welke functie hij tot 31 December 1948 vervulde. Op die dag ging deze bekwame ambtenaar namelijk met pensioen. Enige jaren ge leden werd hij benoemd tot gemeente raadslid. De heer De Landmeter is voorzit ter van de Woningbouwvereniging „Huis Ter Cleef'. „Gisteren zijn de stands voor de ker7 '«lis; "welke ïn.fcet kader Van het zomer feest op de NaSsaülaan wördt gehouden. Verpacht. De verpachtingen hebben goede resultaten opgeleverd. Advertentie 15 Juni 1913 begon „Herwonnen Levenskracht" de moeilijke en kostbare strijd tegen de veel verspreide tuberculoseziekte. Nu deze vereniging reeds 40 jaren lang met het grootste enthousiasme deze strijd gestreden heeft, kunnen wij niet*gnriers dan met dankbare bewondering ons verbazen over de prachtige resWtaten, Welke zij heeft mogen bereiken. Zelf heb ik eens een rondgang gemaakt door het moderne en schitterend ingerichte sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven. Daar zijn dagelijks 540 patiënten in verpleging. Met trots kan „Herwonnen Levenskracht" zeggen; Dat is ons werk. Daarnaast verzorgde zij enige duizenden thuis verpleegde patiënten met extra voeding en bracht zij hulp aan een zeer groot aantal rustbehoevende moeders. En reeds ziet zij weer uit naar nieuwe taken, die in de gezinnen van honderden mensen, het lijden zullen verzachten en de zorgen zullen verlichten. Wanneer „Herwonnen Levenskracht" tezamen met haar zusterverenigin „Santos" (K.A.B. en R.K. Middenstandsvereniging) ook dit jaar, en wel Zaterdag en Zondag 18 en 19 Juli, haar jaarlijkse geldinzameling mag gaan houden, mag ik toch zeker wel met de grootste aandrang een ieder, die deze regels leest, aansporen, met een meer dan gewone bijdrage deze geldinzameling tot een groot succes te maken. Mogen de gezonden hun dankbaarheid tonen jegens God door hun aan deze gevreesde ziekte lijdende medemensen te helpen met een spontane en royale gift. J. J. A. Kuilman Deken van Haarlem De raad der gemeente Bloemendaal kwam Donderdag voor de laatste maai in zijn huidige samenstelling bijeen. De geloofsbrieven der nieuwe leden wer den in orde bevonden. Bij het voorstel tot voorlopige vast stelling van het partieel uitbreidings plan Zuidlaan (flatbouw) ried de heer van Holten (V.V.D.) de raad aan ter plaatse eens te gaan kijken hoe mooi het Naaldenveld is, om daarna te con cluderen of het wel verantwoord is flats temidden der natuur te bouwen. Daar deze kwestie reeds in vorige vergaderingen uitvoerig ter sprake was gekomen, werd gestemd. Het voorstel werd aangenomen met de stemmen te gen van mej. Nolte (K.V.P.) en de he ren van Holten en Wildt Meyboom (V.V.D.) Het vaststellen van een uitbreidings plan voor Vogelenzang betekende een mogelijkheid scheppen voor huizen bouw. De heer Schulz (P.v.d.A.) meende, dat 35 a 36 woningen te weinig was. Aan de overkant van het geprojecteer de terrein zou eveneens gebouwd kun nen worden, als het sportterrein iets wordt opgeschoven. De heer Wildt Meyboom (V.V.D.) ichtte de kosten voor straataanleg en .olering te zwaar voor het kleine aan- al woningen. Plaats ze wat achteruit, .telde hij voor, om een tweede rij mo gelijk te maken, de woningvoorziening te dekken en de kostprijs te verlagen. Daartegenover stelde wëthoude Hijs- zeler (A.R.) dat het uitzicht op de dui nen te mooi is om dat te bederven. Er zal moeten worden afgewacht hoeveel bouwkaswoningen er kunnen verrijzen. De aanvragen dekken al de mogelijk heden. Het gaat hier om stukken grond van ongeveer 250 m2 en daar in deze buurtschap veel kinderrijke gezinnen zijn, kan daar niet aan geknabbeld worden. De wethouder achtte inderdaad 36 woningen voldoende voor Vogelenzang. De heer Schulz (P.v.d.A.) bleef dit aantal te weinig noemen. Het voorstel werd aangenomen met 10 tegen 7 stemmen. Het bestuur van de St. Antonius-pa- rochie te Aerdenhout kreeg garantie voor een geldlening die gesloten moet worden voor de bouw van de R.K. Kleuterschool. De heer Wildt Meyboom (P.v.d.A.) wenste, dat het recht van uitwinning in de garantie-clausule zou worden op genomen, waartegen de wethouder geen bezwaar maakte. Eerstgenoemde achtte het formeel niet onmogelijk, dat het schoolbestuur niet aan zijn ver plichtingen zou kunnen voldoen, omdat er in 30 jaar van alles kan gebeuren. Dan krijgt de geldschieter wél zijn geld, maar de gemeente zit met de strop. Wethouder Rohling kon dit ar gument toch niet ernstig nemen. Er komen 70 leerlingen op de school en daarvoor moet de gemeente jaarlijks f 3.300 subsidie betalen of f 400 meer dan de annuïteit bedraagt. De gemeen te is alleen maar garant, elders ver strekken gemeentebesturen zelf het be nodigde bedrag. Tot onderwijzer aan de Hartenlust- school werd benoemd de heer F. Kraam. Zonder discussie werden de volgende punten goedgekeurd: verkoop van tien percelen bouwterrein nabij de Juliana van Stolberglaan aan de Bouwkas Noord-Nederlandse gemeenten; verlening medewerking aan het R.K. schoolbestuur te bloemendaal voor stichting van een nieuwe school op Sparrenheuvel; verschillende ontheffingen van de bebouwingsvoorschriften. Bij de rondvraag wees mevrouw Fahrenfort (V.V.D.) er op dat de ge wraakte zandbak aan de Vrijburg laan, die moet verdwijnen voor een kleuterschool in een week tijds slecht$ bevolkt was door totaal 12 kinderen. Dagenlang was er geen kind te zien, zodat de raad geen spijt behoeft te hebben van zijn besluit. Vervolgens nam de voorzitter af scheid van de niet terugkerende raads leden. Door het vertrek van mevrouw Fahrenfort verliest de raad een lid met achtjarige ervaring en grote belang stelling voor gemeentezaken. Zij was een trouw lid der onderwijscommissie en heeft de politiechef geleerd hoe het verkeer er uitziet voor het kind. Blijft uw suggesties geven, verzocht de bur gemeester. Uit dank voor de fleur en de goede smaak, die dit raadslid steeds betoonde, werd haar een brede ruiker rode rozen aangeboden. Met het vertrek van de heer Wildt Meyboom (V.V.D.) verdwijnt de jurist uit de grootste fractie. Hij was een per fect kenner van de verhoudingen en regelingen nopens de ambtenaren en een zeer waardevol lid voor de com missie Georganiseerd Overleg. De heer Groeninx van Zoelen (C.H.) noemde spreker een decoratieve figuur, die op waardige wijze Aerdenhout ver tegenwoordigde. Tot slot richtte de voorzitter zich tot mr. Rohling, waarover men elders een verslag zal aantreffen. Het leven is zo'n grote schat U onverdiend door God gegeven, Toon Hem uw dankbaarheid, Doordat ge anderen helpt te leven. Steunt de Speljesdag van Her wonnen Levenskracht en Santos a.s. Zaterdag. DE RIOLERINGSWERKEN In Uw blad van Dinsdag drukt U o.a. de bewoners van Marnixstraat en Zaanenlaan op het hart, toch vooral enige verdraag zaamheid te betrachten bij al het ongerief dat zij ondervinden tijdens de uitvoering van de rioleringswerken. Deze bewoners, M. de R., zijn heus geen mopperaars, al klagen de huisvrouwen uit de aard der zaak wel eens, wanneer het zand bij emmers vol hun huizen binnen stuift of wanneer de pomp van de bron bemaling wekenlang vlak voor de deur met veel gekerm en gekreun zijn noodzakelijk werk verricht. Maar waar ik mij in hoge mate aan erger, dat is het belachelijke tempo, waarin dit werk wordt uitgevoerd. Het gedeelte Zaanenlaan tussen Mercu- riusstraat en Steenbokstraat heeft in den beginne dagen lang open gelegen, terwijl er totaal niets aan gedaan werd. Nu is men na weken zover, dat men de sleuf aan he* dichten is, d.w.z. dat dagenlang een man of 34 met een schop en kruiwagen er wat zand in gemikt hebben. Als U bedenkt, dat deze sleuven zo onge veer 3,5 m. diep zijn, dan kunt U zich mis schien voorstellen hoe dit wérk vórderde. Later heeft men 't geprobeerd met een aller- miserabelst soort dragline, gemonteerd op een vrachtauto. Daarna was het de beurt aan een vestzak-scraper, terwijl men nu met een vrachtauto bezig is. Maar die vrachtwagen moet kalm aan doen, want één man moet die sleuf van een paar hon derd meter stampen. En zo zóu ik nog wel een poosje door kunnen gaan. De uitvoering is werkelijk bij 't onbenullige af. Mijnheer de Redacteur, de omwonenden doen hun best hun goede humeur te bewa- Iren, maar 't wordt hun niet gemakkelijk gemaakt. A RAUWERDA. De heer J. H. v. d. Booren herdacht gisteren de dag, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de gemeente. In Maart 1934 ging hij van de afdeling cen trale kas van de gemeente-ontvanger over naar dezelfde afdeling bij de In- cassodienst, waar hij bevorderd werd tot administratief ambtenaar B le klas. Een deputatie van de dienst bezocht hem gisteren te zijnen huize en heeft hem hartelijk gehuldigd. De sprekers waren de directeur van de Incas^odienst, de heer B. J. Thijssen, de adjunct-directeur, de heer Starreveld, die de jubilaris een enveloppe met inhoud overhandigde, en de kassier, de heer Koomen, van wie de feesteling een mooie huiskamerlamp kreeg aangeboden namens het personeel. Het algemeen bestuur van de stichting „Touring Zandvoort" kwam Dinsdag avond in vergadering bijeen. Bij de inge komen stukken werd kennis gegeven van een briefwisseling van het dagelijks be stuur met het Koninklijk Nederland* Meteorologisch Instituut te De Bilt over de weersverwachting, voorspeld voor Zondag 10 Mei, de dag waarop te Zand voort de motorwedstrijden- werden ge houden. Er werd toen een vooral voor de kustplaatsen zeer ongunstige weers gesteldheid voorspeld welke in genen dele is uitgekomen. Met alle waardering voor de arbeid van het K.N.M.I. verzocht het dagelijks bestuur, ongunstige weers voorspellingen voor toeristenplaatsen als Zandvoort met enige reserve te omkle den opdat het bezoek aan die plaatsen niet nodeloos wordt beperkt. Hierop is een uitvoerig antwoord ontvangen, waar in werd aangetoond, dat de wijziging in de weerssituatie op 10 Mei niet kon worden voorzien. Men gaf echter de ver zekering, dat in twijfelgevallen wél de nodige reserve in acht genomen wordt bij het samenstellen van de weersver wachting. Opgemerkt werd, dat de meteorolo gische wetenschap nog niet een zodanig stadium heeft bereikt, dat elke weers verwachting als een volkomen zekere ontwikkeling kan worden beschouwd. Een zeker hopelijk steeds kleiner wordend percentage zal blijven mis lukken. Tengevolge van het overleg tussen de z.g. badplaatscommissie, gevormd op iniatief van de V.V.V.-directeuren van Bergen, Texel en Zandvoort en het K.N.M.I., worden thans sinds kort aparte „strand-weerberichten" uitgezonden. De financiële jaarstukken over 1952 werden goedgekeurd. Het algemeen be stuur sprak zijn erkentelijkheid uit over de vlotte organisatie van de N.Z.H.V.M. bij de aan- en afvoer van het dagpubliek, waardoor de lange wachttijden in de z.g. „schapenhokken" tot een minimum zijn teruggebracht Het gemeentelijk bureau huisvesting te Zandvoort zal Zaterdag 18 Juli voor het publiek gesloten zijn. Zandvoorts mannenkoor, onder leiding van Hans de Jong, geeft Maandagavond 8 uur een concert in het Vijverpark te Zandvoort. Muzikale medewerking ver leent de Zandvoortse muziekkapel. De herstelwerkzaamheden aan de Zandvoortselaan te Zandvoort zijn aan gevangen. Men is reeds bijna gereed met het repareren van de verschillende gaten in. het wegdek. Daarna zal de weg van ëcrr nifeuwé" Slijtlaag worden voorzien. Het "is-mogelijk, dat in het belang, van een 20' goed mogelijke afwerking, ae r slijtlaag in zijn geheel er gelijktijdig wordt opgebracht. De weg zal dan 24 uur voor het verkeer worden afgesloten. Ondanks de gestadige regen had zich een talrijk publiek oo het Raadhuisplein te Zandvoort opgesteld toen Donderdag avond het tweede zomeravondconcert van „Touring Zandvoort" werd gegeven. Geen wonder ook: de alom bekende Tiroier kapel uit Haarlem concerteerde en met veel succes! Hier traden echte muzikanten op, die in hun nummers de komische noot op gepaste wijze wisten in te lassen. Ook na de pauze ge transformeerd als de boerenkapel ..De Hooischelf" amuseerden zij hun toe hoorders, die uiteraard gul waren met hun applaus. De burgemeester van Heemstede is verhinderd Maandag zijn spreekuur te houden. GEBOREN: N. A. Doodeman en A. M. de Bruin, d; G. S. Verdonkschot en W. A. M. van Saase. d; G. B. J. M. van Liemt en C. E. Menke, z; A. G. van En gelen en J. M. van Rijn, z; J. C. Booms en C C. Mens, d; J. J. A. Preijde en C. A. te Marvelde, z; W. H. Kaptein en G. H. Pijnacker, 2 d. ONDERTROUWD: P. Koelemij en F. M. E. Deen. F. A. Bijboet en J. M. C. Gerritsen, R Dirksen en R. E. L. van Emmerick, R. E. L. van Emmerick, R. Kropholler en E. Onstein. GETROUWD: J. B. G. Stroijckens en A. M. M. Kurvers, G. K. Dupker en A. M. Schwithal, W. P. Kuijten en G. van der Voort, W. de Baas en E. O. Bos. Vrijdag 17 Juli Hoog water: 7.20 u. en 19.42 u. Laag water: 3.03 u. en 15.15 u. Zaterdag 18 Juli Hoog water: 8.00 u. en 20.24 u. Laag water: 3.35 u. en 15.48 u. (Niet officiële koersen; 3% Ned. 1953 8*4 Nederl. 1948 314 pCt. Ned 1980 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. tnscm GrlbK 1b 3 pCt Ned. Handel M(t eert A.K.U. Van Berkeis Patent Calvê-DeUt cort Van Gelder Kon Hoogovens eert. Unilever eert. Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amenta Min Kon N Stoomn M.. Ned Scheepv Unie H V.A Deli Mij. Cert. 15/7 13/1 Vorig Opening slot 17/7 102% 99 1021» 98% 95 98% 991 - 97% 158% 1651a 166^ 110 113% 154% 171 191% 192% 214% 168% 169 311% 316 98 98 134% 126% 128 126 Va 126% 109% 1101/, 102% 104 Anaconda Copper 33','2 Bethlehem Stee) 5074 Chrysler Corp 70% General Electric. 72_ General Motors 58% Hudson Motors 11% Lfenneoott Copper 641;, Montgomery Ward 58% North American Can 20% Radio Corp 23V2 Republic Steel 48% Shell Hi 71 i pro Pacific 44 Southern Railway 4614 Tidewater 21 U.S. Steel 38 33% 50% 70% 72% 58% 11% 64 Ms 58% 20% 23% 48% 70 43% 43% 21"* 38%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2