Min. Cals uit over Parlementair spreekt de motie-Roos jen vuurwerk zonder veel effect „onaanvaardbaar" Consequentie Duitsers mogen niet in Nijmegen koffie kopen Beverwijk maakt balans van aardbeienseizoen op JULES DE CORTE, troubadour van de Componist en liedjeszanger vol levensblijheid begaafde blinde „Zonnebloem" Nederl. zeelieden in Canada blijven inenting weigeren Cals-Slak Interpellatie over de lerarensalarissen Voorzitter Kortenhorst: „Kamer trede niet in zaken van het G.O." Beel-Leep Wel echter in Arnhem Opbrengst hoger, aanvoer lager li! Met brailleschrift voor de microfoon Zij willen geen risico nemen Odysseus—Kortenhorst E.D.G. Woensdag in de Tweede Kamer Nalatigheid van bewakers SEIZOEN TEN EINDE Van Klef fens komend jaar voorzitter der V.N.-Assemblée De kabinetsformatie in Indonesië VRIJDAG 17 JULI 1953 PAGINA 3 4'? Ontsnapping te Vught „Koffiestrook" aan de grens MEENK'S POEDERS fPtlPÉfpP Geen overeenstemming met de PJSf.1. Wijdingen Missionarissen H. Familie (Van onze parlementaire redacteur) Tweemaal zijn gisteren de middengroepen in de Tweede Kamer aan de orde ge weest. De eerste keer bij de interpellatie Roosjen over de salarissen van de 'eraren in het Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs en later bij de oehandeling van het wetsontwerp om f 23.600.000 tijdens het lopende begrotings- ar te besteden voor een verhoging van de salarissen van de ambtenaren. Het waren niet met evenzoveel woorden middengroepenproblemen, maar men erken- beide punten van orde, dat zij er een belangrijke rol in speelden. In het jJ te geval was er sprake van een parlementair en politiek vuurwerk. Toen oest er n.l. aan een minister duidelijk gemaakt worden hoe urgent de kwestie dn S e4n daarb« werd door menig afgevaardigde de kans waargenomen om flink er te slaan. In het tweede geval was de Kamer volkomen rustig: het ging im- rs om een wetsontwerp, dat niet anders dan goedgekeurd kon worden, omdat e minister, die het had ingediend, met een douceurtje kwam voor het gehele overheidspersoneel. De interpellatie over de lerarensala rissen was een combinatie van gevat heid en parlementaire handigheid en pY als zodanig zijn waarde. Minister Y-als was bijzonder spits en de Kamer was flink heet gebakerd. Zo ontstond er een woordenschermutseling,, die de voorzitter de handen vol gaf. Er werd phamerd, dat het een lust was en de interrumpties waren niet van de lucht. J-)e aartsdemagoog Gortzak sprong in het debat en begon de zaak van de 'eraren te misbruiken, om er het grof ste politiek geschut mee af te gaan Schieten. Maar mevrouw Fortanier de Wit wist deze zaak als onderwijsspe- cialiste voor de V.V.D., met niet minder bravour uit te buiten. Zij verweet de ihterpellant Roosjen, dat hij niet con- Creet genoeg was geweest in het for muleren van zijn vragen aan de mi- bister van Onderwijs. Zij deed toen blaar consequent het zeer concrete voor- mei: Minister laat zien, dat ge wat Wilt doen. Geef de leraren een voor schot op- de verhoging der salarissen Waar zij nu al zoveel over gehoord hebben, maar waar echter steeds niets van terecht komt. Op dat moment viel voor de zoveelste maal de hamer van öe voorzitter, om het debat in de juiste Voegen te krijgen. Mevrouw Fortanier had het n.l. over de positie van de leraren en die was niet in het ge urigHet ging alleen maar over de salarisregeling De voorzitter was volkomen en règle. Had hij deze touwtjes niet gedurende het gehele hebat strak in handen gehouden, dan Was deze interpellatie uitgelopen op ®en Poolse landdag. Reeds thans waren he gemoederen flink op temperatuur. Men vergat bovendien, wat dr. Korten horst in herinnering moest brengen, hat het niet gebruikelijk is, dat het Parlement zich met de zaken van het D. O. bemoeit, wanneer dit G. O. niet ten e'nde is. De minister had de heer Roosjen uit voerig beantwoord op zijn vijf vragen, h het kort kwam het hierop neer: 1. Is de minister van oordeel, dat ge handeld werd in overeenstemming met zeVrido ,Kamer in December was toege- ♦o™'-. hat het overleg op zeer korte termijn moet worden hervat? Antwoord: De vraag zou veeleer moeten luiden, of er in redelijkheid eerder een oplossing mogelijk zou zijn geweest. Ik meen mii aan de regels van het Georganiseerd Overleg te moeten houden en zal de zaak dus uiterst for meel behandelen. Dit brengt mee dat de Kamer eerst later kan beoordelen, ot mijn verklaring aanvaardbaar is ge weest. Het overleg is op zeer korte ter mijn hervat en degelijk aangepakt. Eerst moest echter de vorm van het overleg worden geregeld, omdat er geen vaste basis was. Er was slechts een salaris- commissie ad hoc. In Januari is aan stonds begonnen. 2. Waarom werd de wederinstelilng van een commissie van G O. eerst op 14 Februari 1953 geregeld? Antwoord: mij dunkt dat dit behoor lijk snel was. Vergeet niet dat er min stens drie afdelingen van het departe ment mee gemoeid waren, n.l. de afde lingen L.O., V.H.M.O. en Nijverheids- Bnderwijs. Dan spreek ik nog niet van de repercussies op andere groepen, met name de wetenschappelijke staven. 3. Is het juist, zoals in een schrijven Van 29 April door de Raad van Le raren aan de minister is meegedeeld, dat de samensprekingen in het G.O. bemoeilijkt werden door het ontbre ken van duidelijke richtlijnen van de zijde van de regering? Antwoord: dit is in zijn algemeen- beid niet juist. Reeds voor 1952 was er «en richtlijn. Tijdens het overleg dat Bp 6 Februari werd ingezet, zijn echter nieuwe wensen door de leraren naar Voren gebracht. Zij moesten bespro ken worden en al hun consequenties moesten worden overwogen. 4. Is de minister niet van oordeel, dat ontstemming over het uitblijven van een falarisregeling voor de leraren bij het V-H.M.O. na het communiqué inzake het ®alarisoverleg, door de minister na 24 Februari uitgegeven, verklaarbaar moet Worden genoemd? Antwoord: De ontstemming was in derdaad verklaarbaar, maar ik meen öat de oorzaak niet in het communiqué {Poet worden gezocht. De heer Roosjen beeft in zijn inleiding een Chinees wijs geer ten tonele gevoerd, die eens ge- ^egd heeft, dat als hij keizer zou wor den, zijn eerste bestuursdaad zou zijn Segrippen nader te laten definiëren. Daarbij zouden de ambtelijke termen '•met de grootste spoed'', „zonder ver- Wijl" e.d. het meeste werk geven. Ik kan daartegenover stellen, dat deze Chinese In een van de organen der lera- renverenigingen was de naam van tuinister Beel in een boutade over deze affaire tot Leep misvormd. „Ik kan dit niet zo bijzonder ivaarde- l?n"> zei minister Cals tijdens het Kamerdebat, „omdat niet minister eel de verantwoordelijke man was noor de gang van zaken, maar ik. waarom heeft u mijn naam niet 0rngekeerd en mij tot een slak ge promoveerd? In uw gedachtengang moet toch de slakkengang bij deze salarisverhoging voor de hand heb ben gelegen" Dit was nog het beste wat minister Cals te vertellen had r„ d? vele grapjes, die in de le rentijdschriften zijn gemaakt over hari s?(ariskioestie. In het algemeen oj by er weinig waardering voor, aat er volgens hem te weinig „g® P voor de situatie uit blijkt. 'veel voor een minister met zo- De tr?-e.v?e 1 voor humor", zei mevr. Wit later. wijsgeer bij het toetsen van de woorden van dit communiqué: „De besprekingen zijn in een sfeer van begrip voor de be langen der leraren gevoerdonge twijfeld de waarde daarvan zou ontdek ken. Gelukkig de leraar die de lange weg niet kent, die voorstellen in het G.O. gedaan, moeten doormaken alvo rens ze tot voorstellen van de regering zijn geworden. Is de minister bereid alsnog het ui terste te doen om voor de aanvang van de nieuwe cursus een salarisregeling tot stand te brengen, die voldoet aan de noden van deze tak van onderwijs en tegemoet komt aan redelijke ver langens door de lerarenorganisaties kenbaar gemaakt? Antwoord: Ik kan slechts de ver wachting, die ik reeds eerder heb uitgesproken, herhalen: ik hoop inder daad ondanks alles ook nu nog deze zaak voor het nieuwe schooljaar te kunnen regelen. Men diene niet te ver geten, dat de oorzaak van alles daarin is gelegen, dat in de afgelopen jaren het overleg nooit goed op gang is ge komen, terwijl anderzijds en dit is niet tot de Kamer gericht ook de daarvoor in aanmerking komende per sonen te weinig aandacht op de lang durigheid van de procedure hebben ge vestigd. Ik zou mij veel sterker kun nen uitdrukken, mijnheer de voorzitter, maar ik zal het hierbij laten. De minister heeft zich kort daarop sterker uitgedrukt, zij het ditmaal wel tot de Kamer. Dat was n.l. in zijn antwoord op de motie die de heren Roosjen en de Loor hadden ingediend, die luidde als volgt: De Kamer, Gehoord de beraadslagingen over het uitblijven van een nieuwe sala risregeling voor de leraren bij het V.H.M.O., spreekt haar teleurstelling uit over de trage wijze waarop het overleg ten deze werd gevoerd, dringt er bij de Regering op aan, dat het uiterste zal worden gedaan om te bevorderen dat vóór het begin van de nieuwe cursus de in het voor uitzicht gestelde salarisregeling voor de leraren bij het V.H.M.O. tot stand zal zijn gekomen, en gaat over tot de orde van de dag. Over deze motie ontstond daarna het felste dispuut, waarbij bleek dat de Kamer verdeeld was in twee opvat tingen. Positief tegen de motie ver klaarde zich de K.V.P.-fractie bij mon de van pater Stokman, die duidelijk maakte dat het verwijt niet deze mi nister trof maar zijn voorganger. Ook meende hij dat men de zaak er eerder door zou schaden dan dienen. Minister Cals wees er op, dat uit deze motie een duidelijke afkeuring sprak van het door de regering gevoerde beleid. Deze afkeuring was gericht tot de regering die thans verantwoordelijkheid draagt. Bovendien dringt de motie aan op iets waarvan de regering reeds heeft ver- klaard, dat zij het doen zal. Vertrouwt men dat wel, dan heeft deze motie geen zin, zo niet, dan is het afkeurend karak ter des te sterker. De motie zal ook bui ten deze Kamer worden uiteengerafeld. Ik heb hier te doen met de Tweede Ka mer die ik niet los kan zien van het (Van onze parlementaire redacteur) In het debat over de lerarensala rissen heeft de onderwijsspecialiste van de V. V. D„ mevr. Fortanier-de Wit, gisteren behalve minister Cals ook dr. Kortenhorst tot repliek be wogen. De voorzitter trachtte de geachte spreekster tot de orde te brengen, maar ondervond daarbij zoveel vrouwelijke list om niet van haar apropos te worden gebracht, dat hij op een gegeven moment in vertwijfeling uitriep: „Odysseus heeft destijds was in zijn oren moe ten stoppen, om het verleidelijk ge zang der Sirenes te ontgaan. Me vrouw, ik tracht daaraan te ontko men en roep u tot de orde". Bij hun aankomst op het vliegveld 'in New York werden de prinses sen Beatrix en Irene gisteren af gehaald door hun oom, prins Aschwin, die reeds jaren in New York woont. V: l. n. r.: Mevr. Van Hattum, echtgenote, van de plaats vervangend consul van Nederland; mevrouw Korthals Altes, echtge note van de vice-consul van Ne derland; prinses Beatrix; prinses Irene; prins Aschwin en op de achtergrond, gedeeltelijk zicht baar, de heer J. van Hattum, plaatsvervangend consul van Ne derland. Nederlandse volk. „Ik kan niet aan vaarden, dat de indruk wordt gewekt, dat de regering in gebreke zou zijn ge bleven te doen wat zij kan om de sala rissen van de leraren te verbeteren. De Kamer kreeg vijf minuten tijd om de consequenties van deze ministeriële woorden te overwegen, waarna zij wij selijk de motie introk, al trachtte de heer Roosjen nog te betogen, dat ge zien de reactie in de Kamer de motie moreel reeds was aangenomen. De zegevierende veldheer in de parle mentaire slag was minister Cals. Zijn zetel is uit dit gevecht ongetwijfeld ver sterkt te voorschijn gekomen en de ge hele interpellatie bleek een berg die nc geen muis had kunnen baren. De vraag of de Kamer maar niet beter de motie over de lerarensalaris sen had kunnen aannemen, met alle consequenties van dien een minis terscrisis en vermoedelijk daaraan vastzittend een kabinetscrisis me nen wij ontkennend te moeten beant woorden. De regeling van de salaris sen van de leraren is door deze minister, zoals blijkt uit alles wat hij er gisteren over heeft medegedeeld, beslist niet in de spreekwoordelijke departementale molen gestopt met de bedoeling dat de zaak er met Sint Juttemis wel weer eens uit zou ko men. Op zijn hoogst zou men de voor gangers van de minister een verwijt kunnen maken over de zeer onbevre digende situatie waarin deze groep overheidsdienaren terecht is gekomen. De salarissen moeten omhoog, daar is iedereen van overtuigd. Ze gaan bin nenkort omhoog, dat is na de inter pellatie van gisteren nog duidelijker. De regeling was onbevredigend, dat (Advertentie) Als Oma in het huisgezin verscheen trad op hetzelfde moment altijd een soort uit zonderingstoestand in. Want zij was een van die onbe- wust-tyranniekerige oude dametjes, die heel heur om geving in onrust storten, alleen al door er te zijn. Laatst was zij er weer, Oma. Onmiddellijk werden alle ramen ge sloten om elke zweem van tocht te weren en alle beschikbare kussens werden aangesleept om de oude dame een gerieflijk zitje te garanderen. Maar vooral werden krachtige maatregelen genomen om Jantje, die altijd zulke kras-onkiese opmerkingen kon plaat sen, uit de peripherie van Oma te weren. Dat kereltje werd gewoon het bos ingestuurd. Maar tenslotte dook het knaapje na tuurlijk toch weer op. Want men kan kleine jongetjes niet eeuwig blijven wegmoffelen. Jantje nestelde zich onmiddellijk in de buurt van Oma en begon onder haar hartelijke aanmoediging een fikse toren te bouwen. En de hele familie stond bij dat idyllische tafereel mee levend toe te zien. Alles zou dan ook prachtig zijn verlopen, ware het niet dat Oma op een gegeven moment ge makshalve heur gebit uit haar mond had genomen om het in een keurig doosje weg te bergen. Jantje sloeg die technische hande ling met open mond en diep-peinzenda blik gade. „Oma", zei hij, toen hij van zijn eer ste verbazing was bekomen, „Oma"... Maar onmiddellijk schoot zijn moe der, die het onheil voelde naderen, toe. „Stil Jantje; zoet spelen nou", zei ze. Het kereltje nam afwezig een blokje op. Hij keek van Oma naar het doosje en van het doosje naar Oma. En in eens, vóór iemand corrigerend had kunnen optreden, was het eruit. „Oma", vroeg hij, „als u nou héél oud bent, neemt u dan ook een oog uit?" heeft de minister toegegeven; maar voor zover hij zelf daar achter heeft gestaan is de zaak niet volgens de ijskastpolitiek behandeld. Het enige nut dat de interpellatie heeft opgeleverd dit is psycholo gisch gezien toch meer dan men denkt is dat men nu inderdaad wel voor bijna honderd procent zeker weet dat deze moeilijke zaak van ge organiseerd overleg op een oor na gevild is. (Van onze parlementaire redacteur) Volgende week Woensdag en Donder dag, desnoods met avondvergaderingen, zal de Tweede Kamer het wetsontwerp inzake het verdrag Europese Defensie Gemeenschap in behandeling nemen. Men hoopt binnen enkele dagen deze zaak te kunnen afhandelen. Het onderzoek, dat de recherche van de gemeentepolitie te Vught heeft in gesteld naar de toedracht van de ont snapping van vier jeugdige gevangenen uit de strafgevangenis „Nieuw Vosse- veld" te Vught in de avond van 14 Juli, heeft tot de conclusie geleid, dat de ontvluchtingspoging mogelijk was door nalatigheid van enige bewakers. Tegen de betrokkenen zal proces-ver baal worden opgemaakt. (Van onze correspondent) Het grote verschil in prijs van de koffie in Duitsland en die in Ne derlanddreigt aanleiding te worden tot moeilijkheden in het grensverkeer Tot nu stond de Duitse douane aan terugkerende Duitse toeristen toe een half pond koffie vrij in te voeren, een maatregel, waarvan de grensbewoners profiteerden aan Duitse zijde, om eens of meer keren per week de grens over te wippen en in Nederland wat koffie te kopen. De Duitse douane heeft deze gang van zaken schijnbaar met lede ogen ^dnertentie speciaal legen KOORTS. KIESPIJN. HOOFDPIJN en PERIODIEKE PIJNEN poeders Tussen de medewerkers aan „Negen heit de Klok", die gedurende de uit zending op het bankje bij de microfoon traditiegetrouw hun beurt afwachten, zit sinds korte tijd een jonge man met een donkere zonnebril De haren zijn al voor een deel van zijn hoge schedel geweken, maar zijn trekken zijn nog zeer jeugdig. Als zijn beurt gekomen is, haalt hij een velletje hard papier te voor schijn en zingt zijn liedje, terwijl zijn vingers over het brailleschrift van de tekst glijden. Elke trouwe radioluisteraar kent zijn stem, want Jules de Corte vergeet men niet meer als men hem eens heeft zien of horen optreden. Zijn verblijf bij „Negen heit de Klok" is geen ontrouw aan zijn vast pro gramma de „Zonnebloem". „Aan dat programma heb ik mijn hart verloren. Het is een radioprogramma, waarin je volledig mens kunt zijn", zegt Jules de Corte, terwijl hij omzichtig zijn trouwe pijp vuur geeft. Het aardbeien-seizoen te Beverwijk is ten einde en zoals altijd zijn de veiling directies ten spoedigste bereid de omzet cijfers te verstrekken van het seizoen dat dit jaar precies vier weken duurde. Het totaalbeeld geeft een kleine gel delijke vooruitgang van f 10.000 en een teruggang van 100.000 kg, vergeleken bij 1952. Er is dit jaar in totaal omgezet voor f 1.282.137,02 tegen f 1.271.990,13 in 1952, De banden van Jules de Corte met de Zonnebloem zijn bijna even oud als dit ziekenprogramma zelf. Nauwelijks had in 1945 Alex van Wayenburg „de inspi ratie van zijn leven" gelanceerd of een 21-jarige blinde jongeman uit Delft presenteerde zich om eens een liedje te zingen. In Delft was ik korte tijd pianist op een dansschool. Ik had al eens liedjes geschreven voor de Engelsen bij de be vrijding en mijn familieleden zeiden, dat ze aardig waren". De ontdekking van Jules de Corte werd voor Alex van Wayenburg de „tweede inspiratie". De zonnige jongeman met de don- teert Jules de Corte nuchter. „Als er weer een programma in het verschiet komt ga ik achter mijn piano zitten en speel schlagers en Chopin zo lang ik zin heb. Dan probeer ik het met improvi saties afgewisseld met pijproken. Zo kan er heel wat tijd voorbijgaan, totdat de inspiratie soms komt. Een woord dat ergens in je hoofd hangt en waar iets van muziek omheen moet komen. Soms komt de muziek het eerst. Het gaat pas goed als ze elkaar gevonden hebben. Het eerste liedje is nooit het beste. Maar het heeft de baan gebro ken voor andere." In het Blindeninstituut Grave waar de uit Deurne geboortige Jules de Corte 14 jaar verbleef, werd aan alle leerlingen pianoles gegeven. De jonge de Corte maakte echter al spoedig zelf accoorden bij de melodietjes, die hij Jules de Corte voor de microfoon, tezamen met de geestelijke vader van de „Zonnebloem", Alex van Wayenburg. brein opdoken, gaven de doorslag. In de KRO-studio heeft Jules de Corte nog een andere reputatie. Hij heeft een flair voor imitatie van stem men. Aan het tafeltje waar Jules de Corte tijdens de pauze zijn kopje koffie aanvankèï ijkmolizaam "met"één vfnger drinkt. springt de conversatie luchtig kere bril werd onmisbaar in de „Zon- te voorschijn had gehaald. Bij feestjes van het ene onderwerp op het ander. tlohl oom IIll lirnp/l dn Jwniihndnn» din i .Tlllop fin C^firt.A IS PPfl SPhPTDP PritlSPhp nebloem". Hij werd de troubadour, die elke gelegenheid met een liedje opluis terde. Jules de Corte maakt zijn liedjes zelf en ze hebben „iets" dat de luiste raar boeit. Schuilt het in een koddige of gevoelvolle zinswending of in de tintelende, oorspronkelijke melodie tjes die er onverbrekelijk mee verbon- schrift „De Korrel den zjjn? stilte het verlangen „Liedjes moet je schrijven moet. Liefst als er haast bij is" als het consta- produeeerde hij liedjes en daar bleef het bij. Wel was ieder er van overtuigd dat er iets school in de levenslustige jongen, die zich spelenderwijs de mo derne talen eigen maakte en met volle teugen het leven inademde. Hij schreef lyrische gedichtjes in het schooltijd en koesterde in om schrijver te worden. Maar de prikkelende melodie tjes, die voortdurend ergens in zijn Jules de Corte is een scherpe, critische luisteraar met een verrassende algeme ne ontwikkeling. Misschien schuilt dit in zijn zuidelijke afkomst. „Wij moes ten hier iets kunnen creëren als het Franse chanson. Maar onze taal is soms zo stug en de Nederlander geeft zijn diepe gevoelens niet gauw bloot". Jules de Corte is een artiest. Hij houdt niet van het maken van toe komstplannen, maar leeft het leven zoals het komt. „Een inspiratie is iets dat zó over je komt en waar je blij mee moet zijn. Maar het is ook wel leuk als je in de trein de mensen je liedjes hoort neuriën". Het orgel heeft Jules de Corte nooit officieel leren bespelen, maar in Delft is hij organist van de Sacramentskerk. Hij heeft een braille-Graduale van 50 banden. Met zijn ene hand glijdt hij over de tekst en met de andere en zijn voeten speelt hij de melodie. De tien missen van het repertoire van het kerkkoor heeft hij uit zijn hoofd ge leerd. Wie met Alex van Wayenburg over de „Zonnebloem" spreekt komt binnen vjjf minuten op Jules de Corte. Is het misschien omdat Jules de Corte in ze kere zin het ideaal van dit ziekenpro gramma belichaamt? Zelf van jongs af beroofd van het kostbaarste bezit van de mens, het gezicht, heeft hij uit eigen kracht zijn weg gevonden naar het in nerlijke licht van de levensblijheid. alzo werd er f 10.000 meer geveild. De doorsneeprijs is dit jaar f 1,01 tegen f 0,91 in 1952. De aanvoer viel, zoals reeds bü het begin van het seizoen verwacht werd tegen; er kwamen aan beide veilingen 489.535 manden van V/, kg in 1952 waren het er 529.337 in 1951 waren er zelfs 572.846 manden. Dit jaar waren er dus 39.802 minder aan de markt, terwijl het verschil met 1951 zelfs 73.311 man den is. Dit geeft toch wel iets te denken! Wat de beide Beverwij kse veilingen apart betreft ikomt „Kennemerland" gunstig uit de bus. Hier veilde men voor f860.392,10 (v.j. f915.508,76), alzo een vooruitgang van f 45.000. De B.E.T. zag haar omzet dalen van f 356.491,37 in 1952 tot f321.744.92 in dit seizoen, dat is ongeveer f 35.000 minder. Wat het aantal manden aangaat, was de aanvoer bij Kennemerland dit jaar 360.285 stuks, in 1952 390.295 stuks; voor de B.E.T. zijn deze cijfers 129.250 tegenover 139.042. Het aantal kilo's bij de B.E.T. bedroeg dit jaar 232.124 de doorsneeprijs was f99.51 per 100 kg (v.j. f89). Aan de veiling Kennemerland werd 946.058 kg aangevoerd met een doorsneeprijs van f 101.50 per 100 kg (v.j. f90). Aan deze veiling werd 900.713 kg in manden aangevoerd en 45.345 kg in doosjes. De export nam hier dit jaar 24.175 kg uit de markt en 70.099 kg in 1952. Uit de cijfers wordt aangegeven dat het een matig seizoen is geworden, waarbij de prijzen, zonder meer goed waren, maar de oogst tegenviel. gadegeslagen en het gevolg is geweest, dat zö o»11 weerszijden van de grens een „koffiestrook" van 15 kilometer breed heeft geschapen. Bewoners van de Duitse koffiestrook zullen in het vervolg geen koffie meer mogen in voeren uit de Nederlandse strook van vijftien kilometer. Hoe zulks te controleren valt is niet recht duidelijk, maar het schijnt, dat een verklaring van de desbetreffende winkelier die de koffie heeft verkocht, wordt verlangd. Dit betekent, dat be woners van het Duitse grensgebied niet meer naar Nijmegen komen om de koffie te kopen, maar naar Arnhem gaan, dat precies buiten de zone valt Daar de Duitsers veelal ook andere in kopen doen dan alleen koffie en voorts verschillende gelegenheden bezoeken, voelen de zakenlieden in Nijmegen en elders in de Nederlandse vijftien-kilo- meterstrook zich ernstig gedupeerd. Wanneer wij goed zijn ingelicht worden er momenteel besprekingen gevoerd tus sen Nederlandse en Duitse autoriteiten om maatregelen te beramen, dat be doelde zakenlieden niet op de koffie komen. In kringen van de V.N. in New York is men van mening, dat mr. E. N. van Kleffens mogelijk candidaat zal worden gesteld voor het voorzitterschap van de achtste Assemblée. Mr. van Kleffens is de eerste Neder landse gedelegeerde bij de V.N. ge weest. Hij was voorts ambassadeur in Amerika en is thans ambassadeur in Portugal. Als candidaten worden voorts genoemd: Prins Van Waithayakon van Thailand en mevrouw Pandit van India. Ook is de Griekse ambassadeur Alexis Kyron genoemd. Tussen de Indonesische kabinetsfor mateur, Burhanuddin Harahap, en de P.N.I. kon geen overeenstemming wor den bereikt over de vorming van een nieuw kabinet. De P.N.I. bleef bij haar eis om het premierschap. Mgr. J. Baeten zal Zondag 26 Juli in de kapel van het pensionaat St. Anna te Oudenbosch het Subdiaconaat toe dienen aan de fraters A. v. Beers, M. Wevers, A. v. d Peet, A. Baerwaldt, A. Cremers, J. Kroegman, C. Vis, J. Schipperheijn, A. Kops, A. Wijger- gangs. Het H. Priesterschap aan de diakens A. v. d. Heijden, W. v. Stigt, A. Pfaff, A. Wijnings, A. Blocks, G. Overgaag, H. den Hartog, J. De Kin deren, allen Missionarissen van de H. Familie. De achttien Nederlandse zeelieden die hebben geweigerd zich tegen pok ken te laten inenten, hebben bevel ge kregen in de haven van Montreal op hun beide kleine schepen, de „Marie" en de „Equator" te blijven, aldus be richt A.P. De mannen verklaren dat hun be kend is, dat andere zeelieden na de inenting zijn overleden en dat zij daar om het voorschrift, dat passagiers en bemanning van alle buitenlandse sche pen zich moeten laten inenten, niet hebben opgevolgd. Slechts vijf perso nen aan boord van de beide schepen zijn wel eens tegen pokken ingeënt, „Wij willen niet met ons leven spe len", zei kapitein A. van Vliet, van de „Equator" een dergenen die hebben geweigerd zich te laten inenten, in een interview. De mannen beweren, dat een der mogelijke gevolgen van inenting bij personen boven de 25 jaar zwelling van de ledematen gepaard gaande met hoge koorts is. De kapitein van de „Marie", D. Wes terhuis, een van de vijf, die wel zijn ingeënt, verklaarde dat zijn bemanning heeft geweigerd „omdat er gevaar bij ls". „De doktoren In Nederland zullen niemand die ouder is dan 25 jaar dwin gen zich tegen pokken te laten inenten en alleen tot inenting over te gaan, in dien de betrokkene alle risico op zich neemt", zo zei hij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3