Algemene staking bij de Zeiss-fabriek in Jena Tussen neus en ^pjioo^AN: Het spoor van het zwaarcL Stad waar het leven een vreugde voor iedereen f m RANG m Moord in de lift Eis tot vrijlating van hun gearresteerde kameraden is W Ouóial^uilU Internationaal orgelconcours te Haarlem Luchtbasis van ijs en harde sneeuw Rode componist in kennelijke staat Engeland en Lïbye onderhandelen Ongewenste uitvoer van diamant Belgische taalwet passeert de Senaat Engeland hervat tomateninvoer Op 14 Juli in Parijs: w wts/mpmaó. van demsteta/if. 3<3 Spontane scheppingen van vijf improvisators VRIJDAG 17 JULI 1953 PAGINA 5 Vlam van de opstand nog niet gedoofd In Rusland Nieuw ministerie van Middelzware Industrie Ambassadeur in Perste vervangen Tunesiërs vrijgelaten op prins Sadok's wens Chinese nationalisten slaan hun slag Verdrag van bondgenoot- schap? Mede-oorzaak van werk loosheid In principe: één taal Duitse seminaristen maken tocht door ons land Nog wel beperkingen Mangaanontginning in Noorwegen door een Nederlands bedrijf Prinsessen winkelen in New York ^ir*» zorgeloos mens Rotterdammer in Antwerpen verdronken in diverse fijne smaken, 32 cent per 100 gram. Let op de naam Rang op het beschermend omhulsel van ieder „Rangetje" door NCAIO MARSH Russische order voor Nederlandse boter ïn Oost-Duitsland is de rust nog steeds n'et teruggekeerd. Terwijl aanzienlijke •poepen arbeiders, vorens anti-comimi- bistische bronnen in West-Berlijn, ac- P®8 op touw zetten om de vrijlating te bewerkstelligen van hun collega's, die de opstanden van 17 Juni waren ge resteerd, worden de communistische 'eiders bovendien nog bedreigd door het f^aard van de zuivering. De nieuwe er chef van de communistische S.E.D., Hermann Axen, kondigde in een toe- 'Praak te Eberswalde aan, dat het Centrale comité van de communistische J®rtij in Oost-Duitsland binnenkort een *i"achtig onderzoek zal instellen naar se wijze, waarop leiders van partij en re Sering hun taak voor de arbeidersklasse ^ervuld hebben, en strenge conclusies wekken. Er zijn te veel leiders, zo zei "ÏJ, die de papieren eenvoudig van de ®ne lessenaar op de andere hebben ge- l«gd. Volgens de anti-communistische liga *an Vrije Juristen is er Zaterdag onder de arbeiders in de optische fabrieken ?®n Karl Zeiss in Jena 'n algemene sta dig uitgebroken. De arbeiders eisten vrijlating van hun gearresteerde ka meraden, ontslag van de fabrieksleiding ?h vrije verkiezingen voor geheel Duits land. Na drie dagen verscheen de Rus sische commandant in Jena om te zeg den, dat hij elke tiende staker zou laten Jeerschieten, als het werk niet onmid dellijk werd hervat. Daarop zijn de ar- peiders, zij het schoorvoetend, weer aan "et werk gegaan. De anti-communisti sche actiegroep tegen de onmenselijk heid deelde mede, dat de bouwvakar beiders in Neu-Strelitz het afgelopen Weekeinde in staking waren gegaan, maar dat ze door de Volkspolitie weer "aar hun werk werden gedreven. Uit In militaire kringen te Washington J* vernomen, aldus meldt „Le Monde", ®at de Amerikaanse genie na vijftien «ar experimenteren er in geslaagd is, 'b de buurt van de Noordpool een Vliegveld voor zware vliegtuigen aan leggen, dat gemaakt is van opge hoopte en samengeperste sneeuw. Se dert vorige maand kunnen op dit vlieg veld, waarvan de juiste ligging niet na der is aangegeven, bombardements- *enheden landen. Het veld is ongeveer 1600 bij 46 me- groot. Men verwacht, dat het nieu we procédé een omwenteling in de Fooistrategie teweeg zal brengen. De traditionele betonnen landingsbanen bonden tot nog toe in het Poolgebied, b>als op de basis van Thule, niet dan biet zeer grote moeilijkheden worden ingelegd. Hans Eisler, de componist van het Oostduitse volkslied en broer van de Voormalige propagandachef in de Rus sische zone, Gerhard Eisler, is gisteren ha een meningsverschil met een taxi chauffeur in beschonken toestand een West-Berljjns politiebureau binnenge bracht. Eisler had een borrelfuifje ge- bad bjj muziekvrienden in West-Ber- Hjn. In een taxi wilde hjj vervolgens terug naar de Russische sector. Maar de chauffeur twijfelde er aan, of Eisler h'el genoeg geld bjj zich had. Zijn passagier bleek echter te dron gen om zijn portefeuille nog te kunnen pinden. De chauffeur riep de politie er bij. Op het bureau wilde Eisler toen de bekening vereffenen met zijn horloge. Daar kon hij tenminste gemakkelijk bij. Maar de inspecteur van dienst echtte hem niet in staat om zonder hulp te lopen en stelde hem daarom in ver- bekerde bewaring. De regering van de Sovjet-Unie heeft jC.n nieuw ministerie ingesteld voor de .mddelzware Industrie. Vyacheslav Ma- ^sjev, die tot nu toe aan het hoofd '°nd van het ministerie van Vervoer ,b Zware Industrie, is belast met de Riding van het nieuwe ministerie. Ivan ,'osenko volgt hem in zijn vorige func- 'le op. h.Het orgaan van de Russische commu nistische partij, de Pravda, maakte snochtend melding van een aantal be noemingen en mutaties. Zo blijkt de ?Ussische ambassadeur in Roemenië, j-avrentiev, benoemd te zijn tot Russisch 'bibassadeur in Teheran. De vroegere fbibassadeur in Perzië. Sadchikov, is J?or het vervullen van andere werk- ^amheden naar Moskou teruggeroepen. ^Ingevolge de wens van prins Sadok, de tP?Uwe tr°onopvolger in Tunesië, is gis- tip t? een vijftiental Tunesiërs, dat door c Franse autoriteiten naar Tatahoeine as verbannen, in vrijheid gesteld. De 0JPs had enige weken geleden bij zijn Van!? uitroeping tot troonopvolger Dp -ti bey de Franse resident-generaal, hi„ Hauteclocque, verzocht de verzoe- mgspolitiek voort te zetten. Hinder de vrijgelatenen bevinden zich De vakbondsleiders. Hit nationalistische bron te Taipeh hal,™0?3?. is vernomen, dat Chinage Top? guerilla's het eiland vP?"gsJ3n hebben veroverd in een on- mov aanval van het eiland Que- Van v ,emoy ^St drie mijl uit de kust fiatir, en 's iu handen van de van v k-ten' Toengsjan, dat na uren overrt ei?ltt;.erde gevechten zou zijn ver ten y\ .bevindt zich ongeveer 80 mijl van Quemoy en 35 mijl ten uen van Swatov. dezelfde bron wordt vernomen, dat op 3 Juli een staking uitbrak in de Dralu- wid munitiefabriek in het gebied van Teltow. Radio-Rias meldde, dat 14.000 arbeiders van de Bunafabrieken voor synthetische rubber in de buurt van Halle sinds eergisteren in staking zijn. Ook hier wil men vrijlating van zijn kameraden en verder het ontslag van de regering-Grotewohl en vrije verkie zingen voor het hele land. De burge meester van Oost-Berlijn, Friedrich Ebert, heeft de vrijlating bekend ge maakt van 1017 personen, die wegens economische misdaden tot gevangenis straffen waren veroordeeld. De volks politie laat nog steeds toe, dat de inwo ners van Oost-Berlijn tegen geringe prijs voedsel kopen in de Westelijke sectoren van de stad. Naar van gewoonlijk betrouwbare zijde te Londen wordt vernomen, zijn aldaar onderhandelingen tussen Enge land en Libye over het sluiten van een verdrag van bondgenootschap met „een grote mate van overeenstemming" ge ëindigd. Volgens dit bericht zullen de onder handelingen te Tripolis na de terug keer uit Londen van de Libyse pre mier, Sayed Mahmoed Moentasser, wor den voltooid. Er is voornamelijk ge sproken over de positie van de Britse troepen en luchtbases in Libye en over Britse financiële hulp voor de econo mische ontwikkeling van dit land. De escadrille-commandant Hassan Ibrahim, lid van de Egyptische revolu- tionnaire raad, heeft te Caïro verklaard, dat de Arabische Liga tussen beide zal komen, als het verdrag „niet in het belang van het Libyse volk is". Ibra him was er overigens van overtuigd, dat de Libyers nooit een verdrag zullen aanvaarden, dat een gevaar zou kun nen vormen voor Egypte. Hij gaf ech ter uitdrukking aan de verwondering van zijn regering over het feit, dat Li bye niet „het Egyptische aanbod voor belangrijke financiële hulp" in overwe ging had genomen. Advertentie Niette scherp, niet te mur; JtrC heer!ijkpiUigen...nietduur heerlijk pitlig en... niet duur Het Tweede-Kamerlid Roemers heeft aan de minister van Economische Za ken de volgende vragen gesteld: 1. ia het de minister bekend, dat de werk gelegenheid in de Nederlandse diamant industrie in het laatste jaar aanzienlijk is verminderd? 2. Is het de minister bekend, dat deze vermindering van werkgelegenheid me de veroorzaakt wordt door het feit, dat door het ruw-syndicaat te Londen ter verwerking in Nederland aan Neder landse diamantairs toegewezen par tijen ruwe diamant geheel of ten dele onbewerkt naar elders worden doorver kocht, hoewel deze in Nederland be werkt zouden kunnen worden? 3. Is de minister bereid, maatregelen te nemen om deze ongewenste uitvoer van onbe werkte diamant tegen te gaan? De Belgische Senaat heeft de wet tot herziening van het taalgebruik in ad ministratieve aangelegenheden goedge keurd met 91 tegen 55 stemmen en twee onthoudingen. Een van de voor naamste kenmerken van de nieuwe wet, die de wet van 1932 vervangt en het taalgebruik door de gemeentelijke ad ministraties vaststelt, is de definitieve vastlegging van de taalgrens. Onder de wet van 1932 konden steeds wijzigingen worden aangebracht aan de hand van de tienjaarlijkse volks- en taaitellin gen. De nieuwe wet gaat uit van het be ginsel van eentaligheid: Nederlands in Vlaanderen, Frans in Wallonië; twee taligheid is alleen voorzien voor het ressort Brussel en enige gebieden langs de taalgrens. Door amendementen zijn enige wijzi gingen aangebracht in het ontwerp, zo als dat door de Senaatscommissie van Binnenlandse Zaken was vastgesteld: een strook langs de Zuidgrens van Ne derlands Limburg is Nederlandstalig geworden, het stadje Edingen (En- ghien) in Henegouwen Franstalig. Vol gens het commissie-ontwerp zouden beide gebieden tweetalig geweest zijn. Het wetsontwerp moet nog door de Kamer behandeld worden. (Van onze correspondent) Een groep seminaristen van het vluchtelingenseminarie Königstein in Duitsland, waarmee Nederland sinds enkele jaren nauwe relaties onder houdt door middel van de Oostpriester- hulp, maakt momenteel een tweeweek- se tocht door Nederland. De studenten zijn ondergebracht in een gemeen schappelijk tentenkamp, doch hun maaltijden genieten zij te midden van gastvrije gezinnen. De eerste dagen hebben zij doorgebracht in Voerendaal in Zuid Limburg, van waaruit zij ver schillende tochten maakten, o.a. naar de mijnen en Maastricht. lx vX Nog nooit gezien „En nu zal ik u eens iets laten zien, wat u nog nooit hebt gezien, heren", sprak de getulbande fakir op een feestelijke bijeenkomst van hoger politiepersoneel te Spring Lake in Ameri ka. Daarop gooide hij glasscherven in een kist, goot er benzine over en stak het hele boeltje in brand. Toen sprong hij met zijn blote voeten in de kist om het vuur te doven. Maar het resultaat viel heel anders uit dan ieder een en ook de zgn. fakir had gedacht. Met voeten als bloederig en even aan gebraden gehakt sprong hij ijlings weer uit de kist. Toen de politiemannen hem vroegen, waarom het eigenlijk zo daverend mis was gegaan, antwoordde de fakir: ,,lk heb alleen maar vergeten me te concentre ren." Heer in het verkeer Dezer dagen stond in de „Times" de volgende advertentie: „De bestuurder van een Vauxhall gelieve de excu ses van de bestuurder van de Ford Anglia te aan vaarden voor het onbe zonnen rijden van laatst genoemde op Zaterdag morgen j.l. in de buurt van Sutton". Hoe warm het was In Dyersburg in de Ame rikaanse staat Tennessee steeg dezer dagen de thermometer tot 98 gra den. Een pas geasphalteer- de straat kon daar niet te gen en vloog geheel in brand. De brandweer moest er aan te pas ko men. Korea-strjjder De Amerikaanse ser geant Day, die de volgen de week van zijn verlof naar Korea moet terugke ren, heeft zijn tien kinde ren naar een weeshuis in Cincinnati ondergebracht, omdat zijn 34-jarige vrouw juist veertien da gen, voordat hij uit Korea met verlof thuiskwam, overleed. - - T -„V 142. Hoewel hij beseft, dat iedere minuut uitstel de ontvoerders ten goede komt, spoedt de Noorman Ach toch het eerst naar de tent, waar men Wolf gelegd heeft. De hond kwispelt zwakjes, wanneer hij zijn meester ziet, doch als Eric de wonde aan een nader onderzoek wil onderwerpen, trekt het trouwe dier de bovenlip op en gromt zachtjes. Blijkbaar hebben de Nomaden meer gevoel voor dieren dan men zou vermoeden, want men heeft het ge wonde dier op zachte kussens gelegd, en het eten en drinken gegeven, doch het vlees zowel als het water staan onaangeroerd. De ongeduldige stem van Bor Khan roept Eric tot de werkelijkheid terug en na een paar vriendelijke woorden tot het dier gericht te hebben, verlaat hij zachtjes de tent. De mannen staan reeds klaar voor de achtervolgingIn korte, afgebeten zinnen deelt de oude steppenhoofdman hem mede, dat hij zelf niet aan de jacht deelnemen kan wegens de op handen zijnde komst van de andere stam hoofden. „Doch 'ik geef u iemand mede, wiens haat jegens Tsacha de mijne evenaart, Noorman", besluit de grijze hoofdman. Hij knipt met de vingers en als Eric zich half omwendt, staart hij recht in het ondoorgrondelijke brede gelaat van Kohorr. „Ik ben uw dienaar, gij beveelt", mompelt de man buigend. „En toch, o Khan, zijn wij zonen van de haat, gij en ik". Eric antwoordt niet. Het staat hem maar matig aan de man, die hem reeds zoveel leed berokkend heeft, nu als bondgenoot te moeten aanvaarden, doch in de strijd tegen Tsacha is hij van onschatbare waarde. Hij knikt kort en even v-liegt er een verheugde grijns over Kohorr's gele gelaat. „Gij hebt uw wrok vergeten, o Khan, thans zult ge mijn toewijding proeven". Onder het onverstaanbare gemompel van Orm, wiens blikken maar al te duidelijk to nen hoe hij over Kohorr denkt, stijgen de mannen in het zadel, en in galop gaat het naar de overzijde van de rivier. De aanwijzingen van Alhabar vol gende, valt het Kohorr niet moeilijk de nog verse sporen van de ontvoerders te vinden en in een wolk van stof snelt de kleine verbeten ruiterschaar vooruit, langs het spoor van Tsacha en zijn bende. Het Engelse ministerie van Handel heeft na overleg met de ministeries voor Voedselvoorziening en Landbouw, be sloten, dat de tomateninvoer uit West- Europa en bepaalde andere landen met ingang van middernacht van 17 op 18 Juli hervat mag worden. Het besluit houdt verband met de wijziging in de aanbodpositie nadat op 7 Juli j.l. de in voer werd verboden. Het ANP verneemt van officiële zijde in Den Haag dat de tomatenexport naar Engeland met ingang van Zaterdag a.s. ken worden hervat. Met nadruk werd erop gewezen, dat Vrijdag nog géén uitvoervergunningen zullen worden af gegeven. Op verlangen van Engelse zijde zal de tomatenimport nog wel aan een beperking onderhevig zijn, waarvan de regeling in de loop van Vrijdag wordt verwacht. „Intertransport", een intern, transport cargadoors- en handelsonderneming te Rotterdam zal beginnen met een proef- ontginning van de mangaanvoorraden in Mo., Telemarken (Zuid-Noorwegen). De aan genoemde maatschappij verbonden Nederlandse geoloog J. F. Brondijk is Donderdag naar Mo vertrokken. Met zes of acht mensen uit die plaats zal hij de voorbereidende werkzaamheden ver richten. Er is een vrij grote hoeveelheid mangaan gevonden en het is de bedoe ling dat de proefontginning drie maan den zal duren. Blijkt deze proefontginning de ver wachte resultaten op te leveren, dan zal de definitieve ontginning het volgend jaar in groter verband beginnen. Er zal een Noorse maatschappij worden opge richt. Hiervoor zijn de vergunningen al aanwezig. Na de nacht in het Waldorf-Astoria Hotel in New York te hebben doorge bracht, hebben de Prinsessen Beatrix en Irene Donderdagochtend winkels en warenhuizen aan de Fifth Avenue be zocht. 's Middags bezochten zij een bio scoop, waar een film volgens het Cine- rama-systeem werd vertoond. Vanmor gen zijn de Prinsessen naar Chatham vertrokken. (Van onze Parijse correspondent) ie Frankrijk op z'n best zou willen leren kennen, of wie Frankrijk meent te kennen en er nogal critisch tegenover staat, zou ieder jaar op de veertiende Juli even een paar uur door Parijs moeten wandelen. Het is moeilijk te zeggen, wat het is, maar deze Franse Koninginnedagbezit het vermogen de Fransen binnen ste buiten te keren. Er hangen niet alleen vlaggen tegen alle officiële gebouwen, maar bij iedere Franse man en vrouw hangt de vlag van het stralendste humeur uit. Een zonnig lied weerkaatst ondanks de slagregens over de straten; een opgeruimde en onbezorgde lach vergezelt elk gesprek; niemand haast Ach vandaag, en wat heel bijzonder is,' iedereen heeft zich in een goed pak gesto ken. Parijs ziet er zo fleurig uit.' Zo is Parijs de stad, die men zich zo gaarne voorstelt, de stad. waar het leven een vreugde is voor iedereen. Voor één dag hebben alle Fransen tezamen een stuk levenskunst weten te schep pen, waarover de vreemdeling verbaasd is, omdat het zo volkomen geïmproviseerd tot zulk een heerlijke gaafheid wordt. Bijna is men geneigd te zeggen: zo zou het Franse leven zijn als alle Fransen de gelegenheid kregen zich zelf te zijn. De Antwerpse politie heeft gisteren medegedeeld, dat het stoffelijk over schot is opgehaald van G. van der Kruik, uit Rotterdam. Schipper Van der Kruik was sedert afgelopen Zondag verdwenen. Advertentie 80 Het ledikant had vier prachtig be werkte stijlen, een verschoten Franse troonhemel en brocaten gordijnen, waar op rode bloemen door het gouddraad schemerden. Het dikke tapijt had een grillig patroon met plantenmotieven. Aan de muren zag Roberta vier staalgra vures en een gekleurde prent van een kind met een katje- Er ging een grote bekoring van deze prent uit, zo argeloos lachte het met linten opgesmukte kind boven de blauwe strik van het nietig diertje. Naast haar bed trof Roberta een bijbel aan, een roman van Marie Corelli en een blik droge biscuits. Ze pakte haar koffer uit en omdat ze te bang was om langs donkere gangen d» badkamer te gaan zoeken, waste ze zich met koud water dat in een lampetkan met bloemendecoratie gereed stond. Er werd op de deur geklopt. Henry kwam binnen in zijn kamerjas. „Alles goed?" vroeg hü. „Ja." „Is het niet verschrikkelijk? Ik slaap hier recht tegenover, zodat je dus enkel de gang hoeft over te steken. In dit ge deelte van het huis is er verder nie mand. Tante V. is aan de andere kant in een verschrikkelijke suite. Welterus ten, Robin." „Welterusten, Henry." „Je onderbrak me," zei Henry. ,Ik wilde nog zeggen: mijn schat." Hij knipoogde plechtstatig en ging de kamer uit. III Kort na middernacht was de wind op gestoken. Hij joeg verloren door Londen, gehinderd in zijn vaart door slapende gebouwen Hij kreunde rond Pleasaunce Court Mansions en rammelde aan het bovenlicht van de lift. De agent op de post keek naar boven en wenste dat de rammelende zwarte ruiten grijs zouden worden door de ochtendschemering. Hij blies tegen de gordijnen in de slaapka mer van Patch, die daardoor tegen haar gezicht sloegen en haar een nieuwe nachtmerrie bezorgden, waardoor ze af schuwelijke keelgeluiden maakte. De rest van de familie hoorde Patch, draaide zich verstoord in bed om en lag te luisteren naar de voetstappen van Nanny in de gang. Op de open vlakten van Hyde Park won de wind aan kracht. Hij gierde door Park Lane en floot door Brummell Street zodat de oude schoor- steengekken van nummer 24 kreunend ronddraaiden en Roberta een stem in de schoorsteen hoorde, die klaagde: „Rune Rune Rune." Buiten in Hammersmith rimpelde de wind het water van de Theems en de blaamloze dromen van Lady Katherine Lobe. De enige speler in het drama van Pleasaun ce Court Mansions, die geen last van de wind had, was wijlen Lord Wutherwood, die in het lijkenhuis lag te wachten op zijn ontmoeting met Dr Curtis. „De wind steekt op," zei Fox in de kamer van de hoofdinspecteur in Scot land Yard. „Het zou me niets verwon deren als we voor morgenochtend regen hadden." Hij trok het papier uit zijn schrijfmachine en legde het netjes op de stapel op zijn lessenaar en haalde zijn pijp te voorschijn. „Hoe laat is het?" vroeg Alleyn. „Vijf-en-twintig voor drie, meneer." „We zijn zowat klaar, is het niet, Fox?" „Ik denk het wel, meneer. Ik heb juist uw rapport klaargekregen." Alleyn frommelde een blad papier in elkaar en gooide het naar Nigel Bath gate, die in een bureaustoel zat te sla pen. „Word wakker, Bathgate. Het eind is in zicht." „Wat? Gaan we naar huis? Is dat het rapport? Mag ik het zien?" vroeg Nigel. „Als je wilt. Geef hem een doorslag, Fox. We zullen het allemaal nog eens overpeinzen." Twintig minuten lang la zen en rookten ze in stilte, die enkel on derbroken werd door het geritsel van papier en de windvlagen, die aan de ra men rukten. „Dat is het wel," zei Alleyn tenslot te. Hij keek Nigel aan die met het ze nuwachtig, half-geïrriteerde uiterlijk van een journalist nog in het rapport zat te lezen. „Ja," zei Fox, „voor zover het de fami lie betreft is het nogal eenvoudig. Hun juiste verklaringen hangen goed samen en hun onjuiste verklaringen even eens" Nigel keek op. „Ben je er zo zeker van, dat sommige van hun verklaringen niet waar zijn?" „Absoluut," zei Alleyn. „Dat verhaal van Wutherwood, die zou betalen, is la- riekool. Roberta Grey gaf een tip aan Lord Charles en meneer Henry. Martin, die agent, hoorde het haar zeggen. Ze zei. „Het moet voor jullie toch een hele voldoening zijn, dat hij zo royaal was. Het zal altijd een prettige herinnering blijven." je kunt het in het rapport vinden. Ik heb toch gezegd, dat het een dappere kleine leugenaarster was, is het niet?" „Is dat de enige leugen, die ze ons verkocht heeft?" vroeg Fox. „Daar ben ik wel zeker van. Ze heeft een ferme poging gewaagd, maar dat kostte haar ook erg veel inspanning. Ik zou zeggen, dat ze van nature onge woon waarheidslievend is. Ik wil mijn pensioen er onder verwedden, dat ze geen flauw idee had van de enig wer kelijk verbluffende mededeling, die ze deed. Ze was ook absoluut zeker van zichzelf. Herhaalde het tweetal en on dertekende de verklaring." „Hé, wacht eens even," riep Nigel en bladerde haastig terug in zijn rapport. „Als ze gelijk heeft," zei Fox, „veran dert dat de gehele zaak." „Het wordt er veel eenvoudiger op. Is die portier volkomen betrouwbaar, Fox?" „Ik zou zeggen van wel. Hij heeft die oude Katherine Lobe opgemerkt, of schoon ze naar beneden gelopen is- Zo heeft hij ook Giggle en Tinkerton opge merkt. Maakte een praatje met hen voor ze naar buiten gingen. En, tussen twee haakjes, u ziet dat hij het verhaal van Tinkerton bevestigt, dat zij vlak achter Giggle beneden kwam." Dat beroerde vrouwmens,' sputterde Alieyn. „Die heeft gelogen! Zo vast als een huis! Maar die portier ^schijnt vol doende betrouwbaar te zijn." „Nogal een opmerkzaam soort kerel, zou ik zo zeggen," stemde Fox toe. „Dat wordt je trouwens wel met zo'n baan- tj 6." „En hij zegt, dat hij zeker weet, dat de lift niet gebruikt werd in de tijd tus sen de aankomst van de Wutherwoods en wat die krant van Bathgate zonder twijfel de fatale tocht zal noemen? (Wordt vervolgd). Maar wat is moeilijker dan zichzelf te zijn? Is men zichzelf in de ochtend als men met opgetogen blik twee uren lang een prachtig uitgedost militair défilé mee maakt? Is men zichzelf meer als men daarna op een terrasje met het dage lijkse zondetje van het dure aperitief- je, in de krant snuffelt op zoek naar het nieuwste nieuws van de Tour de France? Of is men dit pas goed in de avond als men met open monden naar het sprookjeskasteel opkijkt, dat kun stige vuurwerkmakers voor een korte wijl in de lucht weten te toveren? Of nog veeleer daarna, als de bals op de pleinen en straten beginnen en de mo dernste hot-jazz wordt afgewisseld met sentimentele deunen uit de oude doos, waartussen door voetzoekers, zeven klappers en donderbussen 'n ongewoon rh.vthme aanbrengen? Op de veertiende Juli gaat elke Fransman in stad en dorp zich te buiten aan zichzelf. Zijn grootste uit spatting is dan 24 uur een zorgeloos mens te zijn. De vreemdeling voelt zich in een an dere wereld verplaatst. En als hij aan leg heeft voor ethische dagdromerij, vraagt hij zich af, waarom op andere dagen de grauwe alledaagsheid op dit zo opgeruimde en levenslustige volk zo verpletterend werkt. Frankrijk is op de veertiende Juli een probleemloos en uitgelaten kind of als men liever een traditioneel beeld wil: een levenslustige en uitbundige, charmante Marianne. Een onverbeter lijke nurks, die zich voor deze bekoor lijkheid niet gewonnen geeft. Na Donderdagavond in de Oude St. Bavo ongeveer zeven kwartier te hebben geluisterd naar de spontane scheppingen van vijf improvisators, op het schone 18e-eeuwse Müllerorgel, is de keuze, wie op dit derde orgelcon cours gedurende de improvisatiewed- strijd de beste prestaties geleverd heeft, niet al te moeilijk te bepalen. Intussen willen wij niet op de beoor deling der jury vooruitlopen, temeer daar verrassingen nooit helemaal uit gesloten blijven. De vijf deelnemers van dit jaar. t.w. Anton Heiller (prijs winnaar 1952) uit Wenen, Paul Barras uit Chaumont, Karl Richter, Mün- i chen, en de beide Nederlanders Piet Kee en Mathieu Prange, respectieve lijk uit Alkmaar en Vaals, zagen zich ditmaal niet voor een gemakkelijke taak gesteld. De opgegeven thema's nodigden nu niet bepaald rechtstreeks uit, om de sluizen der inspiratiebron nen wijd open te zetten. Zeker was dit niet het geval met het veel te lange monothematische gegeven voor de finale Het eerste thema voor deel I (een hoofdvorm) was het beste van structuur, het tweede echter reeds van veel mindere allure. Dit alles was in de muzikale resultaten dan ook zeer spoedig te bemerken. Bij iedere orga nist afzonderlijk voldeed het eerste deel, dus de hoofdvorm met 2 gege ven thema's, het beste, hoewel de doorwerkingen niet overal even sterk waren te noemen. Wat ons bepaald tegenviel van ieder der optredenden, was de vrije improvisatie in deel II, als een Intermezzo. In de finales deed zich grotendeels het gemis aan een heid gelden, uitgaande van het the matische gegeven. Alléén de als nummer vijf spelende organist hield zich in een zó strak mo gelijk volgehouden fuga. aan dit opge geven muzikale uitgangspunt. De derde in volgorde spelende improvisator bracht eveneens fugatische elementen van het thema naar voren, maar ging toch vrij spoedig weer over tot het voor dit deel veelal gebruikte toccata-karakter. Toen geven wij aan deze laatste de voorkeur wegens de grotere muzikaliteit van het orgelspel. Van goede hoedanigheden ge tuigde eveneens de improvisatie van no. vier, alhoewel bij deze organist het mu zikale gegeven wel wat in de knel kwam, speciaal wederom in de finale. Na de twee voorgaande concoursen heeft ons deze wedstrijd inzake harmo nische structuur en muzikaal architecto nische opbouw niet veel nieuws ge bracht. Een opvallend gemis bij allen op één na, mogen wij niet onvermeld laten: de onvoldoende behandeling der regis tratie. Dit was bij nummer drie opval lend goed verzorgd. Vandaar dat het spel van deze organist het meest muzi kale was en met zin voor het aesthe- tische. Hoe het dreigende gevaar te onder vangen, dat bij muziekwedstrijden als deze technische knapheid het gaat win nen van de ware schoonheid (muziek moet toch ontroeren op de eerste plaats) is bij ons nog steeds het grote probleem dezer muzikale wedstrijd-evenementen. Vrijdagavond zal de jury, bestaande uit Lady Susi Jeans, Alf Linder en Alb. de Klerk op hetzelfde orgel concerteren. JAN LAARVELD De Nederlands-Russische handelsbe sprekingen, die onlangs in Moskou hebben plaats gevonden, hebben een Russische order voor een aanzienlijke hoeveelheid Nederlandse boter tot ge volg gehad. Dit werd in Den Haag door een woordvoerder van het Neder landse ministerie van Economische Zaken medegedeeld. Er werden geen bijzonderheden gegeven. De besprekingen over een nieuw exportcontract voor Nederlandse zoute haring duren voort.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5