Lauredi wint de dertiende etappe Voor de derde achtereenvolgende maal ingrijpende wijzigingen in klassement 1 Wagtmans beste Van Est heeft inzinking DE TOUR IN CIJFERS Nijmegen gereed voor de Vierdaagse Goed weer begunstigt eerste dag van Wielerdriedaagse Australië s test-team wint van Nederland met 157 runs Gymnaestrada PLEISTERS ALS DAKPANNEN OF GEWOON MAAR JODIUM Jean Robic: ook al gevallen tijdens afdaling «U Jean Robic trekt zich terug Hilvarenbeek: een groot openlucht-cafè begint uitstekend 6 VRIJDAG 17 JULI 1953 PAGINA 7 Dertiende etappe Belgische baanploeg voor Zürich Van Vliet wint te Zürich Zuid-Afrikaans elftal naar Nederland? MARKTBERICHTEN Prachtige cricketdag in Den Haag Op vier verschillende plaatsen te Rotterdam begon men Donderdagmor gen met de zaaldemonstraties van de Gymnaestrada en Donderdagavond had men van dit gedeelte de eerste zeven voorstellingen achter de rug. Het ge- bodene is wel zeer in de smaak geval len en misschien heeft men, zoals bij voorbeeld in de Ahoy-hal, nimmer te voren zulk een enthousiast publiek ge zien als Donderdagavond, waar de oefe ningen op de lange mat van de Zweden en de Noren wel het meest spectaculair waren. De heren elite-ploeg van de Zweedse gymnastiekbond leverde pres taties, die men zelden ziet. Reeds thans is gebleken, dat het verloop van de Gymnaestrada een lange aaneenschake ling van topprestaties belooft te wor den. Donderdagmorgen kwam de hier te lande reeds bekende groep Zwitserse keurturners met een uitstekende klas sikale oefening voor de dag en de Fin se jongensgroepen gaven .aan rek, brug, ringen en springtuig eveneens bewon derenswaardig werk te zien. De roem, die de Duitse dames- van de Medan- schule was vooruitgegaan, bleek niet ongegrond. Zij waren een klasse apart met nieuwe en interessante oefenstof. Nederland weer in voorste gelid (Van onze speciale verslaggevers) BEZIERS, Donderdagavond De sintelbaan van het athletiekstadion van Beziers, eindpunt van de dertiende etappe, mag vandaag het eerst bereikt zijn door een selecte groep van negen strijdlustigen, het zjjn er in totaal zeventien geweest, die z(jn voortgegaan op de weg om van de „gouden" Tour een onwaarschijnlijk bont spektakel te maken. De groep van Jjegen, waarin de reputatie van de Nederlandse ploeg werd hoog gehouden door een Wagtmans, die de inzinking van de laatste dagen weer te boven is, is zelfs zo ver gegaan, dat ook nu het grote peleton een achterstand van twintig minu- '®n werd toebedacht. Wij beginnen er zo langzamerhand ®an te wennen. Heel de karavaan van opgewonden volgers ourft niet meer de woorden coup de théatre of iets van oeze strekking in de mond te nemen. Niemand denkt er °g aan een Coppi, die zijn bond hoffelijk, doch zeer beslist heeft laten weten, dat hij niet wenste deel te nemen aan et avontuur van 1953; aan een Koblet, over wiens naam ®en enkele dagen geleden nog figuurlijk wel te ver staan placht te struikelen. Meer dan ooit concentreert zich alle aandacht op wat is. Vandaag is het de da,g geweest van de Franse nationale ploeg. Dat moest ook'wel, want de sterkste formatie, die de Fransen in hun jubileum-Tour op de been konden bren gen, had tot dusverre heel weinig gepresteerd. Louison Bo- bet, Geminiani, Lauredi die de etappe heeft gewonnen en Rolland, de vier grootste troeven van ploegleider Marcel Bidot, hebben het raadzaam geacht zelf voor de rehabili tatie zorg te dragen. Maar onmiddellijk daarna komen de Nederlanders. Wagtmans bij de negen koplopers, tezamen met Suykerbuyk bij de zeventien meest strijdlustigen en tenslotte een Nolten en een Gerrit Voorting, die zich bijzon der hebben onderscheiden. Daar staat echter tegenover, dat Wim van Est te kampen had met een ernstige inzinking. Meteen duikelde hij in het algemeen klassement van de zevende naar de achttiende plaats. Doch waarom zouden wij ons daarover nog zorgen maken? Voor de zoveelste maal immers hebben er in de algemene rangschikking grote verschuivingen plaatsgevonden. De situatie is nog even ver ward als gisteren. Voor de derde maal in drie dagen is zelfs de gele trui van eigenaar verwisseld. Nu mag Mallejar. al weer een Breton, er zich mee tooien. Hoe onoverzich telijk het beeld van de Tour na dertien van de twee en twintig etappes ook moge zijn, het begint zo langzamerhand steeds duidelijker te borden, dat er iets hapert in de Itali aanse squadra. Eén is er, die dit alles inet onverdeeld genoegen constateert: austo Coppi. Coppi heeft hoog spel ge speeld, toen hij in ronde taal te kennen gaf geen Bartali en geen Magni naast z}ch te dulden, als hij in de Tour zou gilden. U kent het vervolg. Coppi bleef Puis, Bartali en Magni kregen de ver erende uitnodiging de ster van de Itali aanse wielerglorie voor de zoveelste •haal te laten flonkeren. Alle pogingen Van de „oude" Bartali zijn echter jam merlijk mislukt en Magni vermocht evenmin te imponeren. Maar tegelijker- llJd heeft Astrua zijn spelletje zo handig bespeeld, dat ploegleider Binda in nog grotere moeilijkheden is geraakt. Tegen zoveel intriges was de man, die jaren- ang gevreesd werd om de ijzeren vuist, «aarmee hij zijn Squadra Azzurri re eeerde, niet opgewassen. Nu staat Binda oor de keus. Voortgaan met het ver enen van alle mogelijke vrijheid aan artali en Magni, of radicaal van tactiek veranderen en alle troeven in handen Eeyen van de geslepen Astrua. Want Astrua heeft de tweede plaats in het al gemeen klassement veroverd met een achterstand van ruim één minuut op de hrager van de gele trui. Bartali en Magni daarentegen staan op de zestiende en Zpyentiende plaats met respectievelijk ruim twintig en drie en twintig minuten achterstand Wij kunnen ons, hoe ver -*eziers ook van Italië verwijderd is, levendig indenken, dat de heren van de Italiaanse Wielerbond zij hebben uit eindelijk de beslissing ten ongunste van e-oppi genomen momenteel allerminst «angename dagen doormaken. 14e étappe Vrijdag 17 Juli ALBI LeVigan BEZIERS-NIMES 214 km Ganges S' w°lyl* Cal des 13 Ven» 600m ol de Roque 589m Col du Vent 770m NI MES Réatmont Salvetat Murat StGervais Lamaion nMontpellier .Col de Fauredon 800m MIDDELLANDS BEZIERS Castris CftRTOl Trouw geholpen door twee ploeggenoten, vervolgt het mannetje Jean Robic zijn weg in de dertiende etappe. Even tevo ren was hij van zijn fiets getuimeld en had bij die val ernstige hoofdwonden opgelopen. 13e étappe Donderdag 16 Juli ALBI-BEZIERS 189 km Bobet ontstemd vn^VediaVt^iiniet alleen in de gelederen Van de Italianen heerst onenigheid. Floeggeest, waar Pellenaars terecht met trots op wijst, als men over de Neder landers spreekt, is ook moeilijk te vin den in de Franse ploeg. Zelfs na de over winning van vandaag. Nauwelijks wa ren de negen koplopers over de eind streep gegaan of er ontstonden heftige tonelen in de rangen van de Fransen. Bobet en Geminiani overstelpten hun Ploegmaat en etappewinnaar Lauredi rnet verwijten. Niet Lauredi, maar Bobet had deze etappe moeten winnen. De Kopman van de Franse ploeg had dan oorajicatie van één minuut van zijn otaaltijd mogen aftrekken om zo nog c ere kansen op de eindzege te krijgen, maar ook Lauredi had een redelijk ar- stemrii1^ Hr,°e had Bobet onder deze om- telhnl j °P een gevaarlijke sin- «uoaan de eindsprint willen winnen? onA Bauredi, had gedaan, wat hem was Ppedragen: de sprint aantrekken. Moest Ini' ,en Bobet vanwege de sintels niet 1pgs hem kon komen, dan afstappen om *Vn ploegmaat te laten passeren? Het mas al erg genoeg, dat de duizenden ninousiaste toeschouwers door al het vefcafcel achteraf bemerkten bij de neus gnomen te zijn. Een duidelijker de- onstratie van tevoren gemaakte af baken zou de reputatie van de Tour g rneer geschaad hebben! Meent u echter niet, dat deze der- lende etappe een spelletje is geweest, e weg, die leidt van Albi naar Be- 'ers, is allesbehalve geschikt voor het maken van een pleziertochtje. Het par cours voert over een zeer geacciden teerd terrein. Er zaten in deze etappe slechts twee cols, die meetelden voor het bergklassement, maar in werkelijk heid was de gehele etappe een aaneen schakeling van steile cols en venijnige afdalingen met tal van scherpe boch ten. En deze moeilijkheden moest de karavaan overwinnen onder een druk kende hitte. Dat alles heeft echter niet kunnen verhinderen, dat er vrijwel vanaf de start een levendige strijd is geleverd. Reeds na enkele kilometers meldden de eerste vluchtelingen zich. Suykerbuyk, Nolten, Adri Voorting, Corrieri en Bober sprongen weg. Zij werden echter spoedig achterhaald. Maar enkele kilometers verder werd de beslissende slag geleverd. Een groep van zeventien renners maakte zich los van het peleton en nam in betrekkelijk geacht voor het verdere verloop van de Tour. De kopgroep bleef ook na de afda ling van de Fauredon bijeen. Achter de vluchtelingen zag men Nolten in ge zelschap van Rcssello, Dacquay en Ser- ra. Aan de voet van de Col des treize vents had dit groepje een achterstand van ruim zes minuten op de koplopers. De bestijging van deze col met zijn moeilijk te nemen hellingen werd voor velen, in de hitte, een ware Ijjdens- tocht. Miraqdo was het eerst boven met twee lengten voorsprong op Bobet. O» tien seconden volgden Astrua en Malle- jac, op 15 seconden Lauredi, Close, Rol land, Geminiani en Wagtmans, op 50 seconden Darrigade, Bober en Suyker- korte tijd een vrij grote voorsprong. Suykerbuyk was weer van de partij, nu vergezeld door Wagtmans. Voorts waren er drie Italianen: Drei, Astrua en Magni, vier leden van de Franse ploeg: Bobet, Rolland, Geminiani en Lauredi, de regionalen Bauvln, Bober, Mirando, Darrigade, Forestier en Mal- lejac, de Belg Close en de Luxembur ger Dierkens. Bij Castres, waar de klim naar de pasovergang van de Fauredon begon, had het groepje, waaruit Dier kens was verdwenen, reeds een voor sprong van vier minuten op het pele ton. Dat peleton bestond tijdens de be klimming uit tal van groepjes. Wim van Est zakte af naar de achterste gelederen. Van Breenen bleef bij hem. Ook Robic had te kampen met een inzinking en werd voortdurend gesteund door drie of vier ploegge noten. Tijdens de afdaling, even voorbij het dorpje Angles (74 km.), raakte de vermoeide Robic met zijn voorwiel het wiel van een van zijn ploeggenoten. Hij viel, was even be wusteloos, maar zette de tocht voort, nadat de hoofdwonden, die hij bij de tuimeling had opgelopen, waren ver bonden. Toen was zijn achterstand zo groot, dat hij kansloos kon worden Zaterdagmiddag omstreeks 16.26 uur zal de K.R.O., Hilversum I, een di recte reportage geven van de aan komst van de vijftiende etappe. Om 20.50 uur volgt in hetzelfde pro gramma een nabeschouwing. Uitslag dertiende etappe, van Albi naar Beziers (189 km): 1. Lauredi (Fr.) 5 uur 18 min. 41 sec, 2. Geminiani (Fr.), 3. Bobet (F'\), 4. Rolland (Fr.), 5. Astrua (lt.), Wagtmans (Ned.j, 7. Mirando (Fr. ZO). 8. Close (Belg.), 9. Mailejac (Fr. w), allen z.t. als Lauredi. 10. Magni (It.) 5.25.40; 11. Darrigade (Fr. ZW) z-t.; 12. Bober (lie de France) z.t.; 13. ouykerbuyk (Ned.) z.t.; 14. Bauvin (Fr. NOC) 5.27.14; 15. Nolten (Ned.) z.t.; 16. Forestier (Fr. NOC) z.t.; 17. Serra (Sp.) z.t.; 18. Bartali (It.) 2.30. 30; 19. Schaer (Zw.) z.t.; 20 Drei z.t.; 21. Dacquay (Fr. NOC) z.t.; 22. Gerrit yoorting (Ned.) z.t.; 27. Roks (Ned.) 5.38.27; 29. Adrl Voorting (Ned.) z.t. 31. Mahé (Fr. W) z.t.; 41. Van Est (Ned.) 5.46.22; 47. Van Breenen (Ned.) 59. Couvreur (Belg.) z.t.; 73. Ro bic (Fr. W) 5.56.50. Privat (Fr. ZO) en Bastianelli (Fr. ZW) hebben de strijd gestaakt. Algemeen klassement Algemeen klassement: 1. Mailejac (Fr. W) 72.45.10; 2. Astrua (It.) 72.46. 23 op 1.13; 3. Bobet (Fr.) 72.48.23 op •*•13; 4. Bauvin (Fr. NOC) 72.49.34 op J.22; -5. Close (Belg.) 72.49.51 op 4.41; 6. Mahé (Fr. W) 72.50.07 op 4.57; 7. Lauredi (Fr.) 72.51.05 op 5.55; 8. Schaer (Zw.) 72.51.18 op 6,08; 9. An- «le (Fr. NOC) 72.52.30 op 7.20; 10. Holland (Fr.) 72.52.59 op 7.49; 11. Ge- bnimani (Fr.) 72.53.25 op 8.15; 12. Mi rando (Fr. ZO) 72.59.14 op 14.04; 13. Lrnzer (Lux.) 72.59.20 op 14.10; 14. Wagtmans (Ned.) 73.00.42 op 15.32; 15. Jgerrit Voorting (Ned.) 73.04.12 op 19. 16. Bartali (It.) 73.05.30 op 20.20; v'' Magni (It.) 73.08.18 op 23.08; 18. van Est (Ned.) 73.09.01 op 23.51; 19. Sï® ,Ned '3.11.04 op 25.54; 20. Ros- ?®llo (It.) 73.11.42 op 26.32; 27. Suyker. ,"yk <Nfd.) 73.20.23 op 35.13; 31. Nol. 'en (Ned.) 73.26.25 op 41.15; 33. Van Breenen (Ned.) 73.28.04 op 42.54; 50. Adri Voorting (Ned.) 73.51.05 op 1-05. 55. Ploegenklassement Vloegenklassement I3e etappe: 1. Frankrijk (Lauredi, Geminiani, Bo bet) 15.53.33; 2. Nederland (Wagt mans, Suykerbuyk, Nolten) 16.11.35; 3. Italië (Astrua, Magni, Bartali) 16. 14.51; 4. Noord Oost Centraal (Bau vin, Forestier, Dacquay) 16.24.58; 5. België (Close, Impanis, Desmet) 16. 35.35; 6. West (Mailejac, Mahé, Au- daire) 16.43.30; 7. Spanje (Serra, Itur- bat, Porcar) 16.44.08; 8. Zuid Oost (Mirando, Lazarides, Molineris) 16. 46.01; 9. Zwitserland (Schaer, Schel- lemberg, Pianezzi) 16.55.19; 10. lie de France (Bober, Quentin, Tonello) 16.58.24; 11. Zuid West (Darrigade. Colette, Dupont) 17.07.00; 12. Luxem burg (Dierkens, Goldschmidt, Ern- zer) 17.19.06. Alg. ploegenklassement Algemeen ploegenklassement; N£>. Centraal 217.10.14; 2. West 217.43.38 op 33.24; 3. Nederland 217.46.54 op 36.40; 4. Frankrijk 217.54.57 op 44.43; 5. België 217.55.18; 6. Italië 218.27 05; 7. lie de France 218.47.40; 8. Spanje 219.29.11; 9. Luxemburg 219.41.10; 10. Zuid Oost 219.43.09; 11. Zuid West 219.45.50; 12. Zwitserland 219.50.59. Bergklassement Bergklassement; j. Robic (West) 28 pnt., 2. Lorono (Sp.) 24 p., 3. Schaer iZw.) 21 p., 4. Bobet (Fr.) 20 p., 5. Bauvin (NO Centraal) en As trua (It.) 19 p., 7. Huber (Zw.) en Mirando (Zuid Oost) 14 p., 9 Le Guilly 'Fr.) 9 p., 10. Desmet (Belg.) en Van Genechten (Belg.) 7 p.. 12. Lauredi (Fr.) 4 p„ 13. Wagtmans (Ned.) en Mailejac (West) 3 p. buyk, op 1 min. 5 sec. Magni, op 2.40 Bauvin, op 3.59 Drei, op 4.07 Forestier en op zeven minuten Nolten en Serra, die Rossello en Dacquay van zich af geschud hadden. Gerrit Voorting arri veerde op de top in gezelschap van Bartali en Lucien Lazarides op 10 min. 40 sec. Laatste struikelblok Nog was de beslissing echter niet ge vallen. Na een snelle afdaling volgde als laatste hindernis de Petafy. En deze berg was voor de meeste van de kop lopers een te groot struikelblok. Tij dens de beklimming werd de groep ln tweeën gesplitst. Na de afdaling be stond de kopgroep uit nog slechts ne gen man: Lauredi, Geminiani, Bobet, Rolland, Wagtmans, Mirando, Close, Astrua en Mailejac. Bober en Suyker buyk hadden toen reeds een achter stand van ongeveer vijf minuten en werden spoedig achterhaald door Mag ni en Darrigade, die reeds eerder wa ren teruggevallen. De sprint op de sin telbaan te Beziers moest tenslotte aan Louison Bobet de zege brengen. Lau redi ging echter het eerst over de eind streep, gevolgd door Geminiani en eerst op de derde plaats Bobet. Om het suc ces van de Franse ploeg geheel com pleet te maken legde Rolland beslag op de vierde plaats. (Van onze correspondent) Met alle oprechtheid die ons in de dagelijkse steeple-chase als een blok aan de sporen hangt, zij hier openlijk beleden dat wij ons nooit en te nimmer hebben verdiept in het probleem of men blaren nu rechts of links prikt en ze dakpansgewijze met kleefpleisters of alleen maar met een lappie jodium af dekt. Wij vinden het uit de aard van ons nogal eens in stoelen omhangende beroep onprettig om op blaren te moe ten zitten, maar wij hebben daarvan nooit een principiële kwestie weten te maken als ochtendvoer voor de mati- neuze bladen in dit goede land. Enfin, de N.B.V.L.O. in deze belichaamd door dokter Avenarius heeft nu de principiële blaar doorgeprikt en het blijft op dak pansgewijze kleefpleisters lopen. Zo om en nabij de 10.000 wandelaars met hem.' vier dagen lang. Wanneer wij ons doctoraal in de bla- renprikkunde achter de rug hadden, zouden wij de technische kneepjes van het vak als berstende blommetjes door dit kolommetje uitzaaien, maar wij weten alleen dat de Vierdaagse al sinds 1922 op dakpankleefsel bloeit op aanra den van een destijds zeer bekwgam huidspecialist. Wat ons eerlijk gezegd veel meer weet te boeien is de vraag op hoeveel blaren het Vierdaagseleger Vrij dagmiddag over de brede heirbaan van St. Anna naar het zoet van de finish zal tippelen. Wanneer Dinsdagmorgen om half vier de startbureaux de eerste wandelaars zien vertrekken gaat daarmee de 37ste Vierdaagse van start. Voor Nijmegen en tienduizenden wandelsportenthousiasten begint de Vierdaagse eigenlijk al Maan dag, want het jaarlijks wandelfeest in de Waalstad heeft reeds lang het karak ter van een Vijfdaagse. Dat begint Maandagmiddag al vroeg, wanneer de duizenden deelnemers de Vierdaagse- stad van alle richtingen binnenkomen om zich te melden en hun allemaal van te voren toegewezen onderkomens op te zoeken. De Vierdaagsekoorts, die nu al ln de stad smeult, breekt dan pas goed uit. Maandagmiddag tussen drie en half vier vindt dan weer de spectaculaire drop ping van de Belgische parachutisten plaats. Twee Dakota's verschijnen tegen die tijd boven de Ooypolder (bezijden da Waalbrug) om dertig parachutisten te droppen, die telkenjare aan de mar sen deelnemen. Niet alleen België zendt militaire detachementen. Ook Luxem burg zendt weer zestig man. Zwitser land is voor de eerste maal van het principe afgestapt dat geen uniformen het ls/id mogen verlaten en is vertegen woordigd met dertien alpenjagers. En geland komt maar liefst met negen detachementen, waaronder ook weer een veertiental Londense bobbies met drie vrouwelijke collega's van de Metropoli tan Police. Individuele deelnemers van over de grenzen komen voorts uit De nemarken, Canada en Frankrijk. De deel neming van Nederlandse militaire een heden is ongeveer een duizend man min der dan vorig jaar in verband met de oefeningen, die momenteel in Duitsland worden gehouden en waaraan ook Ne derlandse troepen deelnemen. Daar staat tegenover, dat het aantal burgerlijke deelnemers met ongeveer een gelijk aan tal is gestegen, zodat het totaal aantal wandelaars om en nabij de 10.000 ligt Na de landing van de Belgische para chutisten is er Maandagavond in het Goffertstadion dan de traditionele groot se vlaggenparade, waarin de verbonden heid van deze vierdaagse wandelgemeen schap steeds op zo treffende wijze tot uitdrukking komt. De mannen van kapi tein Gijsbert Nieuwland zullen de plech tigheid opluisteren, tezamen met het mu ziekkorps van het regiment Limburgse Jagers, dat des middags ook voor. een muzikaal welkom van de Belgen zorgt Aansluitend op de vlaggenparade vindt op het Plein '44 de al even traditionele taptoe plaats. Dan is het voor de Vierdaagse-stad nog maar een korte nacht. De volgende morgen om half vier al komt het mach tige organisatie-apparaat in werking, dat er zorg voor moet dragen dat die duizenden niet tot een onontwarbare kluwen ergens tussen Nijmegen en Eist vastlopen. Volgens een na jarenlange erva ring in elkaar gezet schema worden de tienduizend tippelaars in vier en een half uur geloodst en „uitgesmeerd" tot een bont wandellint van achtentwintig kilometer. De eerste dag concentreert zich de wandelvreugde om Eist, de tweede dag om Wychen, de derde dag om Groesbeek en de vierde dag volgt de plezante overtocht over de Maas met als slot de triomphantelijke intocht der gladiatoren over de door duizenden om zoomde St. Annastraat. Een onvergete lijk schouwspel. En dan komt voor ons het nimmer opgeloste raadsel van ieder Vierdaagse-feest: het beroemde slotbal in de Vereniging. Twee maal tiendui zend moede voeten met Avenarius mag weten hoeveel blaren, proberen een vierkante centimeter te vinden voor een pittig dansje. Na vier maal 55 km. Tweehonderd twintig kilometers lopen en dan dit tot ver na middernacht. Wij worden al moe door er voorzichtig over te mijmeren. De Belgische ploeg voor de wereld kampioenschappen wielrennen op de baan, die van 22 tot en met 26 Augus tus te Zürich worden gehouden, is als volgt samengesteld: Profs: sprint: Gosselin, Pauwels, Ver- bruggen. Achtervolging: Glorieux, de Beukelaer. Stayers: Verschueren, Mi- chaux, Goethals. Amateurs: sprint: de Bakker, Gosse lin, Martens. Achtervolging: De Paepe, Raymond. De Fransman Jean Robic heeft zich vanmorgen uit de Ronde van Frankrijk teruggetrokken. Robic, die gisteren bij een val ver wondingen aan het hoofd en de dij had opgelopen, deelde vandaag een uur voor de start mee, dat hij niet naar Nimes zou vertrekken. Dr. Berthy, die Robic behandelt, deel de mee, dat de Fransman ook aan een „morele depressie" lijdt. Tijdens voor 6.000 toeschouwers op de Oerlikonbaan te Zürich gehouden internationale wielerwedstrijden heeft Arie van Vliet het sprintnummer ge wonnen. In de finale sloeg hij wereld kampioen Plattner (Zwits.) en de Fransman Gerardin. In de strijd om de vierde tot en met zevende plaats ein digde Jan Derksen, die von Buren (Zwits.) en Bellenger (Fr.) voor moest laten gaan, als derde. In het eindklas sement werd hij dus zesde. Een stayerswedstrijd over 1 uur was voor Queugnet. (Fr.), die 69,633 kilo meter aflegde. Cor de Best kwam met 4 ronden achterstand op de vierde plaats. Er stond ook een handicaprace voor sprinters op het programma. Bellenger nam de eerste prijs voor zijn rekening, Mockridge (Austr.) werd tweede, Derksen derde en van Vliet zesde. Een vertegenwoordigend Zuid-Afri kaans voetbalelftal zal in het najaar naar Europa komen, o.a. om een reeks wedstrijden in Engeland te spelen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de „Springbokken" ook in Neder land een of meer wedstrijden komt spelen. Een beslissing hieromtrent zal pas worden genomen tijdens het ver blijf van het Zuid-Afrikaanse elftal in Engeland. KERSENVEILING VDEN, 16 Juli. Aanvoer Spaanse 37.000 kg. Dagveiling 40 55 ct. Blokveiling I 65 ct„ II 51—55 ct., III 25 cent. Aanvoer IJselkers 5000 kg.: 55—65 ct. MARKTBERICHTEN BARNEVELD Pluimveemarkt, 16 Juli. Grote aanvoer ca. 49.000 stuks. Slechte handel, vooral voor slachtkippen, lagere prijzen. Prijzen: slacht- kippen, witte 1.401.50, andere rassen 1.30 1.45, jonge hanen, witte 1.90—2.andere rassen 1.601.80, N.-H. blauwe kuiken» 2.302.60, alles per kg., overige per stuk, oude hanen 2.253.75, oude eenden 0.80— 1.50, tamme jonge duiven 0.700.85, tam me konijnen 3.006.50. Eiermarkt: Aanvoer ca. 900.000 stuks. Handel vlug. Prijzen: kippeneieren 14.0014.80, algem. prijs 14-30 per 100 stuks, kiloprijs 2.34. henneneieren 8.0012.00 per 100 stuks. Veluwse eiervei- ling „Barneveld-Ede". Aanvoer ca. 675.000 stuks, waarvan 205.000 geveild. Prijzen: eieren van 4050 gram 8.5212.07, eieren van 5360 gram 12.8214.05, eieren van 60—66 gram 14.2715.61, ales per 100 stuks. Kaasmarkt. Aanvoer 4 partijen boeren kaas. Handel matig. Prijzen: 1.942.04 per kilogr. Varkensmarkt: aanvoer ca. 140 st. Prijzen: biggen 40.0048.drachtige zeu gen 275.00—350.alles per stuk. Handel kalm. KAASMARKT GOUDA, 16 Juli. Aanvoer: 242 part le kw. 2.07—2.16, 2e kw. 1.98—2.06, extra kw. 2.172.42. Handel kalm. VEEMARKT DELFT, 16 Juli. Prijzen: varekoeien f 550—850, 47 nuchtere kalv. 40— 60 (duur)466 biggen 3645, n. lopers 6590, 293 drachtige zeugen 250325, 22 runderen p. kg. slachtgew. 2.50—2.60. magere varken» per kg. lev. gew. 1.801.85. (Van onze cricketmedewerker) Het beroemde Australische testteam heeft op het H.C.C.-terrein te Den Haag ca. 3.600 toeschouwers vergast op een prachtige cricketdemonstratie, die bij de liefhebbers nog lang in de herinne ring zal blijven voortleven. Uit de aard der zaak stond de uitslag van de.«e wedstrijd tegen de officieuze wereld kampioenen van te voren vast, doch dank zij het sportieve spel der gasten en het nimmer versagen der Hollan ders is het geen ogenblik een spel van kat en muis geworden. Aanvoerder Hassett, die vrijwel zijn sterkste teem in het veld bracht, won de toss en om klokslag 11 uur opende hij met de lefthander Morris de innings op het bowlen van Leeftink en Glerum. Reeds in de derde over had eerstge noemde succes toen v. Weelde de Australische captain voor 15 (3 x 4) in de legtrap uitving (27 voor'l). Mac Donald zette met Morris een grote stand op voor het tweede wicket. Alle bowlers werden met groot vertrouwen gespeeld en de score steeg snel, zodat reeds binnen het uur de 100 op het bord kwam. Pas op 136 werd Morris te vrijmoedig, tengevolge waarvan Feld- mann hem aan de square leg boundary kon uitvangen voor een prachtige stijl volle 70 (9 x 4, 2 x 6) op het bowlen van v. d. Luur. Op 162 even een mis verstand tussen Harvey en MacDonald, hetgeen net voldoende was voor De Villeneuve om laatstgenoemde run out te doen gaan voor een harde 66 (7 x 4, 2 x 6). Nu verwachtte men algemeen een grote stand tussen Harvey en Mil ler, doch de lefthander werd op 24 (1 x 6, 3 x 4) door Van Arkel aan de boundary op het bowlen van Vriens gevangen, terwijl de grote Miller op het steeds beter wordende bowlen, ge steund door prima veldwerk, maar niet los kon komen. Ook hij werd het slachtoffer van een mooie vang aan de boundary, thans door Van Weelde op het bowlen van v. d. Luur (186 voor 5). Toen Vriens in de laatste over vóór de lunch het wicket van Benaud ver overde, was na 2% uur spelen de stand 193 voor 6. Direct na de hervatting werden De Courcy en Archer het slachtoffer van prachtige vangen van resp. Colthoff en De Villeneuve (199—8), doch Davidson en Talion hebben ons daarna vergast op een fraaie stand van 77 runs voor het 9e wicket, alvorens Davidson voor een prachtige 39 (7 x 4) door v. d. Luur werd gebowled. Een fantastische vang van De Villeneuve maakte op 279 een einde aan de Australische innings, die 314 uur in beslag had genomen. De wicket-keeper Don Tallon bleef met een zeer fraaie 32 (3 x 4) not out. Van de bowlers vonden wij Vriens (485 in 21 5/6 over) de. beste, doch ook Leeftink (1—28), Terwiel (1—68), Gle rum (023) en vooral v. d. Luur (3 66) kunnen met voldoening op hun prestaties terugzien. Het veldwerk, zo wel als het wicket-keepen van Colthoff was voortreffelijk, met Feldmann, Gal- lois en Leeftink als uitblinkers, terwijl alle vangen werden geaccepteerd, waar bij die van De Villeneuve en Van Weelde extra vermelding verdienen. De start van het Nederlands Elftal was veelbelovend. Op het bowlen van Archer en Davidson openden Gallois en Glerum zo goed, dat reeds na twee overs de spinbowlers Benaud en Ring werden aangezet. Drie prachtige cover drives van Gallois brachten de score op 27, op welk totaal de Nederlandse aanvoerder voor 16 (3 x 4) waardevolle runs bliksemsnel door Tallon werd ge- stumpt. Van P. van Arkel zagen wij hierna het best batten. Op 49 verloor bij Glerum voor een rustige 11, terwijl De Villeneuve en Van Weelde helaas faalden. Pas op 78 ging hij voor een voortreffelijke, kansloze 34 (5 x 4) l.b.w. op het bowlen van Morris een fraaie innings die grote beloften in houdt voor de toekomst. Colthoff (11—1 x 6, 1 x 4) en v. d. Luur (61 x 4) werden beiden gevan gen op het bowlen van de snelle Da vidson (96—7). Leeftink werd op 114 het slachtoffer van Harvey, na nog 12 (2 x 4) runs te hebben bijgedragen, waarna wicket-keeper Tallon en cap tain Hassett de laatste beide batsmen voor hun rekening namen. Feldmann bleef met een goede 11 (2 x 4) not out. Het totaal werd 122 runs. Om 6 uur, juist voordat de regen de pret dreigde te verstoren, kwam het einde van deze buitengewoon interes sante ontmoeting, die een herhaling over 3 jaar waard is. (Van onze speciale verslaggever) DEN BOSCH, Donderdagavond De pessimistische verwachtingen van De Bilt ten spijt is de eerste dag van de Wielerdriedaagse van V.V.V. Den Bosch- Vught onder schitterende weersomstan digheden verreden. Toen Donderdag morgen om halft acht voor „Parkzicht" aan de ruim 1500 deelnemers, onder wie tal van Belgen, Duitsers en zelfs twee Italianen, het startsein werd gegeven, stond de zon aan een vrijwel wolken loze hemel om pas te verdwijnen op het moment, dat de eerste wielrijders zich op de Markt te Den Bosch kwamen melden voor de eindcontrole. In verband met de.grote toeloop had men van een gezamenlijke start moeten afzien. Met nadruk werd ons van de zijde van de V.V.V. medegedeeld hoe zeer men deze maatregel betreurt. Het aantal deelnemers is de laatste jaren echter zo toegenomen, dat aan een mas saal vertrek tal van bezwaren verbon den zijn. Aan de goede stemming deed zulks gelukkig geen afbreuk. Vrolijk zingend trok de „karavaan", van wie vele deel nemers uitgedost waren in de meest uit eenlopende kledingstukken, door het Brabantse land. Via het villadorp Vught en het mooie Helvoirt ging het aller eerst op Udenhout aan, waar de eerste controle plaats vond, vervolgens door Loon op Zand langs Tilburg en de Bree- heese Heide naar het landelijk Hilva renbeek voor de grote rust. Het prachtig aangelegde Marktplein met zijn enorme grasvlakte was ingericht tot een groot openluchtcafé. Hier werd de inwendige mens terdege versterkt, waarna ver schillende bezienswaardigheden werden bezocht, o.a. de oude katholieke kerk met de machtige toren, het kasteel Groenen- dael en het landgoed „De Utrecht". Ook het nieuwe gemeentehuis, in Gothische stijl gebouwd, waarin een expositie was ingericht van kleurenreproducties van werken van Vincent van Gogh, mocht Ruim 1300 deelnemers(sters) doen mee aan de driedaagse fiets tochten door schilderachtige stre ken van Brabant. De eerste deel nemers gaan de tocht tegemoet. zich in een zeer druk bezoek verheugen. Op het plein werden intussen door leden van de plaatselijke Jonge Boerinnen- bond van de N.C.B. reidansen uitgevoerd en gaven leden van het Gilde Sint Se- bastiaan vendeldemonstraties. Geheel opgefrist begon men aan het tweede gedeelte om via tal van binnen paden Oisterwijk te bereiken, waar ruime gelegenheid geboden werd om van de schoonheid der bossen te genie ten. Enkele deelnemers, bezield door de Tour de France-gedachte, lieten Oister wijk echter voor wat het was en gingen onmiddellijk door naar Den Bosch om daar natuftrlijk veel te vroeg te arrive ren. Deze Driedaagse is echter geen racetocht maar een evenement waaraan ieder wedstrijdelement ontbreekt. Uiteraard trok het binnenkomen van zoveel fietsende jongelui in Brabants hoofdstad grote belangstelling. Op de talrijke terrasjes rond de Markt bleek al spoedig na de eindcontrole geen plaats meer onbezet te zijn. Men vertel de daar druk gebarend de meest sterke verhalen. Des avonds keek Jeroen Bosch neer op de deelnemers, die het concert bijwoonden, dat gegeven werd door de Vughtse Harmonie; anderen maakten op datzelfde tijdstip een gezellig dansje. Ti,idens deze eerste tocht heeft zich helaas een betreurenswaardig ongeval voorgedaan. Een deelneemster uit Den Bosch is onder Loon op Zand bij het oversteken van de grote Rijksweg door een achterop komende auto aan gereden en moest met een hersen schudding naar het St. Elisabeth Zie kenhui» te Tilburg worden overge bracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7