TOKIO EEN BEDRIEGLIJKE STAD In elkaar geflanste krotten geven vals beeld van snelle wederopbouw VAN NIEL HET DOMEIN PIR VIROUW VACANl'IE en vacantie-kleding KAMPEREN is keukentje spelen Verdachte had hoofdpijn van zijn schuldeisers 1954 staat in het teken van de Onbevlekte Ontvangenis CENTRALE VERWARMING Schrille tegenstellingen in de Japanse hoofdstad GROEN Co. Een trein vol kaas SLEUTEL WEG? Geld en bromfiets verduisterd Honderdduizenden daklozen Internat. Assemblée van Pax Romana GESLOTEN Economische situatie in de Sovjet-Unie Koningin-Moeder en Prinses Margaret terug in Londen SCHOOLBOEKEN Scholieren in Artis HERINGA WUTHRI2H GEEN HEILIG JAAR Nederlanders naar wereld kampioenschap ploegen ZATERDAG 18 JULI 1953 PAGINA 7 I |;S f f riii f s s •rrr Tfif 8 s s BLOEMENDAAL - TEL. 22143 Van 28 Juli tot 3 Augustus in Denemarken Horlogerie Speciaalzaak sinds 1883 GROTE HOUTSTRAAT 86 Van 20 tot en met 25 Juli voor, pile inrichtingen mr onderwijs Sf.HOOI.HOI K HAND!'! HL DE VRIES Verkooplokaal NOTARISHUIS Inboedelveiling 28/29 Juli 1953 Kaasexpresse van Amster dam naar Alkmaar HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLKEBRA*iDERS Op een kathedraal behoort een toren! „DE SLEUTELSPECIALIST" P.T.T.-besteller veroordeeld a M* 8 S..„ (Van een speciale correspondent) Vier weken lang heb ik nu deze stad van bijna zeven en een half millioen inwoners in alle richtingen doorkruist en nog steeds heb ik nergens een spoor van oorlogsschade kunnen ontdekken. Men ziet in Tokio geen ruïnes zoals in Berlijn of Keulen, men ziet geen grote, kale vlakten, zoals in Rotterdam of Den Haag. En toch werd Tokio in de oorlog voor bijna de helft verwoest. De schade, die de Amerikaanse B-29's aan Japans hoofdstad toebrachten, was aanmerkelijk groter dan de ravage, die de atoombommen in Hiroshima of Nagasaki veroorzaakten. Maar men ontdekt er geen spoor meer van. Marunouchi, het zakencentrum met zijn splinternieuwe, hoge kantoorgebouwen (alle opgetrok ken van gewapend beton wegens 't aardbevingsgevaar), maakt een imposante, volkomen Westerse en welvaren de indruk en men kan zich niet voorstellen, dat hier acht jaar geleden holle, zwartgeblakerde ruïnes ston den. Tokio is echter een bedrieglijke stad. Wie het cen trum verlaat en van de brede hoofdverkeerswegen af wijkt om dieper door te dringen in de smalle stegen van de volksbuurten, ontdekt, dat de verrassend snelle wederopbouw in wezen slechts schijn is, zoals ook de honderden lichtreclames, die 's nachts de hemel boven het Ginza-vermaakscentrum rood kleuren, een vals beeld geven van welvaart en vrolijkheid. De kleine man in Tokio leeft in ellendige omstandigheden. De honger staat voortdurend voor de deur van zijn bouw vallige houten huisje, waarvoor hij een schandalig hoge huur moet betalen. Het was betrekkelijk gemakkelijk om de afgebrande wijken van Tokio weer op te bouwen. De Japanner woont in een houten huis, dat geen puin achterlaat als het afbrandt en dat binnen enkele weken weer kan worden opgetrokken, vooral als men aan de kwaliteit en duurzaamheid geen hoge eisen stelt. En dit laatste deed men in de jaren vlak na de oorlog niet, want millióenen inwo ners van Tokio, die naar het platte land gevlucht waren, wilden terugke ren naar hun stad en elk optrekje, hoe gammel ook, kon voor hoge prijs verkocht óf verhuurd worden. Het zijn deze slechte, inderhaast in el kaar geflanste „huizen", die Tokio's geblakerde aarde bedekken en een vals beeld geven van een wonder baarlijk snel herstel. In feite is de woningnood hier ont stellend. De bevolking van Tokio neemt jaarlijks toe met 500.000 zielen. In het afgelopen jaar werden er slechts 34.000 nieuwe woningen gebouwd. In woning is in Japan practisch onmoge lijk, omdat de kleine huizen met papie ren deuren, ramen en binnenmuren er ten enenmale ongeschikt voor zijn. Niettemin leven 520.000 gezinnen in Tokio onder hetzelfde dak met andere gezinnen. Velen hebben niet meer dan één kamer tot hun beschikking. Vol gens een schatting van de gemeente (die aan de lage kant is) bedraagt het aantal daklozen in deze stad 3 a 400.000. Men verwacht, dat over vijf ;SI8 31ït£S£gS f In Murunouchi, Tokio's zakenwijk, zijn na de oorlog talloze splinter nieuwe, vele verdiepingen hoge kan toorgebouwen verrezen. Aavertentte Van 28 Juli tot 3 Augustus a.s. zal te Krabbesholm bij Skives in Dene marken de Assemblée Internationale van de Mouvement International des Etudiants Catholiques, Pax Romana, de Wereldorganisatie van katholieke stu denten, worden gehouden. Het alge meen thema der besprekingen zal zijn de katholieke student en de universitai re gemeenschap, een idee die zeer sterk leeft aan de katholieke universiteiten. Het programma vermeldt behalve de bespreking van het hoofdthema en een aantal commissievergaderingen, waar- m administratieve en technische pro blemen besproken zullen worden, ver schillende excursies. Op 3 Augustus sullen de deelnemers te Kopenhagen Worden ontvangen. Als afgevaardigde van de Unie van Katholieke Studenten- Verenigingen in Nederland, de Neder landse federatie van Pax Romana, zal aan deze assemblée deelnemen de heer •E. H. Houben, internationaal secretaris ^an de U.K.S.V. in Nederland. Advertentie Ginza Avenue, het vermaakcen- trum van Tokio, met talrijke lu xueuze bars en cabarets. waar grote zakenlieden hun relaties ont halen. Honder den lichtreclames kleuren er des nachts de hemel jaar het aantal inwoners hier 9 a 10 millioen zal bedragen en als er niet snel een begin wordt gemaakt met een groots bouwplan wordt de siuatie cata- strophaal De hygiënische toestanden in de overbevolkte arbeiderswijken zijn nu al zeer slecht. Ongeveer 20 pet. van Tokio is verstoken van elke vorm van riolering; in de andere districten treft men veelal nog open goten aan. Slechts de hoofdverkeerswegen in de stad zijn geasphalteerd, de smalle straatjes in de woonwijken veranderen na iedere regenbui in modderpoelen. Het is uit sluitend aan de buitengewone zinde lijkheid van de Japanse huisvrouw te danken dat het aantal dysenterie-ge- vallen in het afgelopen jaar niet meer dan 15.000 bedroeg. Ernstiger is het ge vaar voor tuberculose. Er zijn thans 150.000 t.b.c.-patiënten in Tokio gere gistreerd en als de woningtoestanden niet verbeteren zal dit aantal spoedig nog onrustbarender worden. De wederopbouw van Tokio wordt bovendien ernstig vertraagd door het grote aantal branden. Een Japans huis kan met één lucifer gemakkelijk in brand worden gestoken en vooral in de winter, als men de woningen verwarmt met open vuurpotten, heeft de brand weer het abnormaal druk. In het afge lopen jaar kwamen in de Japanse hoofdstad per dag gemiddeld tien bran den voor. Daarbij dient men in aan merking te nemen, dat dit vrijwel nooit kleine binnen- of schoorsteen brandjes waren, maar steeds branden, waarbij verscheidene woningen in vlam men opgingen. De gemiddelde schade per brand bedraagt meer dan 3 mil lioen yen (f 30.000), hetgeen overeen komt met de kostprijs van 2 a 3 flinke Japanse huizen. Het blussen wordt zeer vertraagd en bemoeilijkt door het gebrek aan brand melders, het tekort aan waterkranen en de lage druk van de waterleiding. Nog steeds treft men overal in Tokio hoge torens aan, waarop een brand wacht dag en nacht de omgeving af speurt naar rook of vlammen. Maar voordat men op grote afstand een Radio-Moskou heeft gistermorgen de tekst omgeroepen van een rapport der Russische regering over de economische vorderingen in het afgelopen halfjaar. Aan het economische front zijn in de eerste helft van 1953 in vergelijking met dezelfde periode van 1952 winsten ge boekt. Evenals vroeger worden echter in het rapport geen absolute productie cijfers maar uitsluitend percentages ge noemd. Het was het eerste kwartaals rapport, dat door de regering-Malenkov uitgegeven werd. Het rapport voor het eerste kwartaal van dit jaar is niet ge publiceerd. Alle ochtendbladen in Mos kou hebben het statistische rapport van daag op een opvallende plaats afge drukt. Veel aandacht werd geschonken aan de Russische vertogen over stijging in de levensstandaard en de kleinhan delsverkopen. De Koningin-moedei van Engeland en Prinses Margaret zijn gisteren te Lon den teruggekeerd na hun bezoek var zestien dagen aan Zuid-Rhodesia. Advertentie Jacobijne straal Geil. Oude dracht E en aantal zorgvul dig uitgekozen scholieren van mid delbare scholen is dit jaar in de gele genheid gesteld om gedurende de va- cantie in Artis de handen uit de mou wen te steken en van nabij het leven van de dieren en hun gedragingen gade te slaan. Joke Grim uit Hilver sum, 16 jaar oud en leerlinge van het Lyceum, bevalt het werk in de die rentuin best en zij is al geheel ver trouwd met de Australische ijsvo gel en de drome daris. brand heeft ontdekt, is de schade meestal reeds aanzienlijk. Er is door de gemeente en het rijk in de afgelopen jaren inderdaad veel gebouwd in Tokio, maar niet voor de kleine man. Vol trots toonde een ge meente-ambtenaar m(j een deze maand gereedgekomen, hypermodern en impo sant flatgebouw. De flats worden ver kocht voor prijzen, die variëren van 600.000 tot 1.000.000 yen. Geen arbeider kan dit betalen. Hij blijft wonen in zijn krot, waarvoor hij dikwijls 10.000 yen huur per maand moet neertellen. Daar voor heeft hy dan twee kamers. Eén daarvan zal hy aan een ander gezin moeten onderverhuren, want met zyn inkomen van ongeveer 20.000 yen per maand kan hy alleen de huur niet be talen. Vol trots nam een zakenman mij mee naar een splinternieuwe nachtclub aan de Ginza-avenue, waarvan de inrich ting alleen al ettelijke tonnen moet hebben gekost en waar men voor een whiskey-soda 400 yen betaalt, de „tablecharge" van nog eens 400 yen niet meegerekend. Er zijn duizenden van dergelijke luxueuze bars en caba rets in Japan. Zij bestaan grotendeels van de zakenlieden, die er hun relaties onthalen en in deze gelegenheden jaar lijks (volgens een schatting van de be lastingen) 70 a 80 milliard yen aan on nodige representatiekosten uitgeven. Intussen zijn er in Japan op het ogen blik minstens 2 millioen gewone woon huizen nodig. Maar daarvoor heeft men geen geld W. KIELICH Advertentie Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bil de Zijl weg Haarlem - Tel. (K 2500) 1X028 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst (Van onze verslaggever) Voor Ben Gunn, de ongelukkige een zame bewoner van Stevenson's „Goud eiland", die drie jaar lang naar kaas verlangde zou de trein die Vrydagmorgen 9.43 uur het Amsterdamse Centraal Sta tion verliet waarschijnlijk zoiets als de zevende hemel hebben betekend. Een speciale kaashemel dan. Want behalve het materiaal waaruit de eigendommen van de Nederlandsche Spoorwegen zijn samengesteld scheen er alleen nog maar kaas op de wereld te bestaan in het halve uur dat deze trein van Amster dam naar Alkmaar rijdt. Het was ook niet zo maar een trein, maar de „Kaas expresse", die onder auspiciën van de VVV Alcmaria en de Nederlandsche Spoorwegen van Amsterdam naar Alk maar zal ryden ter meerdere glorie van <L kaas en de Aikmaarse kaasmarkt. Iedere reiziger krijgt door dames in Westfries costuum een hompje kaas aan geboden. Niemand zal kunnen beweren dat hij er gedurende deze reis geen kaas van gegeten heeft. Ook de verte genwoordigers van de directie van de N. S- niet, die deze eerste en dus fees telijke rit meemaakten om vervolgens op het stadhuis van Alkmaar officieel ontvangen te worden. Maar voor het zo ver was, zou er nog heel wat kaas ge consumeerd worden want het was alias kaas wat de klok sloeg. En zo zaten de vertegenwoordigers van de gemeente Amsterdam, van de Kamers van Koop handel, voor Noordholland en Noorder kwartier, van de diverse verenigingen voor vreemdelingenverkeer, kortom al lemaal lieden die zich beslist niet de kaas van het brood lat eneten, genoeg lijk het ene hompje na het andere te verorberen. V Op het stadhuis in Alkmaar werden de gasten ontvangen door de loco-bur gemeester, M. Coerts, die daarna op zijn beurt toegesproken werd door de heei J. Wolterbeek namens de directie van de N.S. en door al die andere mensen die op de een of andere manier uit de rard van hun functie iets met kaas en vreemdelingenverkeer te maken heb ben. Een sombere noot bij al deze fees telijke toespraken was de uitlating dat de kaaspositie van ons land er niet be paald florissant uitziet. Met de vacantie voor de deur en de uitverkoop in vol le gang, is het voor veel vrouwen een hele toer om vastberaden alle etalages te negeren. Het is ook wel heel erg verleidelijk, nu al die fleurige zomerjaponnetjes en rokken en blouses als het ware schreeuwen om gekocht te worden. De prijzen tonen een aanzienlijke daling en zo gemakkelijk gaat men dan eens even rekenen. We zou- zorgen voor een of twee nette zomerjaponnetjes, een wollen vest voor kille dagen of avonden, de onmisbare regen jas en naast onze sportschoe nen een paar nette schoenen, dan zijn we welhaast op alle eventualiteiten voor het bui tenleven ingesteld. Vooral voor onze vacanties is nylon ondergoed ideaal. Een speurend oog kan ook op dit gebied bij de opruiming nog wel eens een koopje vin den. Wat dunkt u b.v. van een nylon-broekje voor de prijs van nog geen drie gul den? Nylon is sterk, neemt weinig plaats in, laat zich heerlijk gemakkelijk wassen, droogt snel en kan ongestre ken weer gebruikt worden. Als u zo'n koopje ziet, ra den wij u aan, koop het. Heus, het maakt in een korte vacan tie de uitgave goed en u kunt er ook daarna nog lang ple zier van hebben voor pannekoeken: bakmeel of bloem 75 g. (en desgewenst een ei), melk en/of water 1% dl. Enkele recepten voor kam peerders. Macaroni of spaghetti met groenten en blok jes vlees of worst Ruim water met zout aan de kook brengen. De maca roni of spaghetti breken, in het water storten en zachtjes gaar koken in ongeveer 30 minuten (vlugkokende maca roni is in ongeveer 10 minu ten gaar). Het water afgie ten. De groenten (uien, boon tjes, tomaten of paprika) den immers nog zo goed een .......„„„„..1..11.1.1,lillllllliI,,11|1,iiliimiiii schoonmaken en in stukjes zomerjurkje kunnen gebrui ken, of zo'n gezellige rok en blouse voor we op vacantie gaan. Niemand beter dan wij zelf kunnen berekenen, of we er werkelijk verstandig aan doen, die nieuwe kleren aan te schaffen. Ook op reis kunnen we niet meer dan één jurk te gelijk dragen en we moeten wel bedenken, dat alles wat we meenemen, met alleen ook weer mee terug moet, maar ons ook op onze hele reis vergezelt. Nu hin dert dat helemaal niet, als u een „vaste basis" kiest, waar heen u desnoods uw koffers vooruit kunt zenden, maar wie zelf zijn boeltje mee neemt, of wie reizende en trekkende zijn vacantie door brengt, heeft alleen maar last van een teveel aan t^gage. Wat nemen we mee op reis? Het is wel verstandig, ons dat te voren af te vragen, want wie op het laatste nip pertje daarover gaat peinzen, heeft goede kans een heleboel nuttige dingen te vergeten en heel wat nutteloze zaken mee te slepen. Wie naar een luxueuze badplaats gaat, heeft natuur lijk een andere garderobe nodig dan wie ergens buiten vacantie houdt. Gaat u per fiets of lopend er op uit, dan heeft u andere dingen nodig dan wanneer u een vaste verblijfplaats kiest. De „trek- sters" per fiets of te voet zou den wij willen aanraden: kies een stevige, niet te „be smettelijke" rok, desgewenst rok-broek of driekwart broek met een paar fleurige blous- jes of truitjes. Vooral jonge, slanke figuurtjes staan de moderne sportbroeken wel aardig. Wie nu niet bepaald een onberispelijk figuur heeft, kunnen we alleen maar aan raden zich zelf eens critisch in de spiegel te bekijken, als ze zich met een dergelijk kledingstuk heeft getooid. Een critisch oog kan er ons voor behoeden, er potsierlijk uit te gaan zien. Als we naast deze echte sportieve kleding ook nog snijden. Deze in boter of mar garine een kwartiertje zacht jes bakken. De groenten en de blokjes vlees of worst door de macaroni of spaghet ti roeren en het gerecht weer sven goed warm laten wor den. Men kan zo eenvoudig of zo luxueus kamperen als men wil. Er zijn mensen, die erop uit trekken met volledig uit geruste kampeerkoffers, buta- gascomforen en echte meube len, die in de auto worden gedaan. Er zijn er ook die volstaan met een rugzak met inhoud. Hoe het zij, neem weinig, maar niet te weinig kookma- teriaal en levensmiddelen mee, die U onderweg niet kunt kopen, of waarvan U weet, dat ze duur zullen zijn of niet in voldoende kleine verpakking verkrijgbaar. Blijft U in de bewoonde wereld, in een vast kamp of op een boot, en in de buurt van levensmiddelenwinkels, doe dan daar Uw inkopen en sjouw niet met potten jam, pakken suiker, zakjes zout en blikjes vlees. Neem ten hoog ste voor de eerste paar divrn proviand mee. Trekt U werkelijk weg uit de „bewoonde wereld", neem dan alleen artikelen mee, die houdbaar zijn en zo nodig licht van gewicht en neu traal van geur; b.v. vlees en vis in blik, suiker, haver mout. Soep, melk en Koffie- extract in poedervorm vegen zeer weinig en zijn gemakke lijk in het gebruik. Tubes rrielk en mayonnaise zijn lich ter dan blikjes en potjes. Het is verstandig om tér plaatse verse groenten en vruchten te kopen. Eet echter in geen geval U onbekende wilde vruchten of paddenstoelen, en gebruik alleen pomp- of leidingwater. Drink geen water uit beken en meren, tenzij het gekookt is en spoel er geen groenten of vruchten in schoon. Maak er een gewoonte van om in ieder geval dagelijks een warme maaltijd te ge bruiken. Na een hele dag in de buitenlucht heeft men daar meer behoefte aan dan aan een koude broodmaaltijd. Houd er bij de warme maal tijd rekening mee dat U over voegen, weinig kookmateriaal be schikt. Kies bijvoorbeeld als maaltijd: a. een gemengd gereent, zoals: een dikke soep met rijst of aardappelen, groen ten en vlees macaroni met ham en groenten stamppot met rauwe of gekookte groen ten vlees, aardappelen en groenten samen gekookt als stoofschotel; b. aardappelen, rgst of bo nen en daarbij sla van rauwe groenten (tomaat, kropsla, komkommer) en vleeswaren of vis. Eieren kunnen even tueel tussen de aardappelen gekookt worden. Dikke tomatensoep De tomaten schoonmaken en in stukjes snijden. Deze met rijst of havermout in een pan doen en met de be nodigde hoeveelheid water en iets zout opzetten. De soep gaar koken in ongeveer 30 minuten. Desgewenst de laatste 10 minuten balletjes gehakt meekoken. Boter of margarine naar smaak toe- Roerei met tomaat, ui of paprika Per ei één lepel water. Ei, water en iets zout even klop pen, totdat de dooier gebro ken is en met het eiwit ver mengd. Ui, tomaat of paprika fijn snijden en door het ei mengsel roeren. Boter of margarine lichtbruin laten worden. De eimassa erin schenken en vlug bakken onder steeds met een vork omscheppen tot brokjes. Hartige pannekoeken RECEPTEN Reken per persoon voor de warme maaltijd: aardappelen 1/3 2/3 kg., rijst 75 g (voor dikke soep 40 g), macaroni of spaghetti 100 g., rauw vlees 50 a 100 g., vleeswaren 50 g, te koken groenten 200 a 250 g (voor dikke soep 100 k 150 g), rauw te gebruiken groenten 100 g, voor dikke soep iets min der, boter, margarine of vet 25 a 40 g.; voor pap: melk. karnemelk 3 dl., bij gebruik van melk poeder 3 dl. water, 25 g. poe der', havermout, griesmeel e.d. 15 g. (2 eetlepels); Het bakmeel of de bloem (met het ei) aanmengen met een weinig melk of water tot een dik glad papje. Dit verdunnen met zoveel vloei stof dat het beslag in dikke klodders van de lepel af loopt. Een weinig zout er door roeren. Boter of margarine in de koekenpan smelten, zodat de bodem geheel bedekt is. Het vet lichtbruin laten worden. Plakjes kaas of worst in de pan leggen. Daarover een paar lepels beslag schenken. De on derkant vlug bruin bakken. De koek keren wanneer de bovenkant droog is. Dan de tweede kant bakken. Bg dit gerecht een sla eten. Aavertent.te Hoewei bovenstaand opschrift op het eer ste gezicht wat vreemd aandoet, bestaat er wel degelijk verband tussen genoemde con clusie en het doel waarvoor in onderstaan de regeltjes uw aandacht gevraagd wordt. De vorige week werd er een beroep op uw mildaadigheidszin geö'aan en werd u verzocht, een milde bijdrage te willen schen ken, als er een propagandist van Santos of Herwonnen Levenskracht bij u zou aan komen. Nu de week bijna ten einde is en velen bezoek van een propagandist gehad hebben, mogen we gerust beweren, dat er een ka thedraal van naastenliefde werd opgetrok ken. De besturen van Santos en Herwonnen Le venskracht danken een ieder, d'ie tot dus verre aan de bouw hebben medegewerkt. We zijn er echter nog niet, want de toren op onze kathedraal van naastenliefde ont breekt nog! De toren, die als een vinger naar boven wijst als wil zij ons zeggen: „boven wordt uw daad van naastenliefde geregistreerd!" Die toren mag op onze kathedraal niet ontbreken en het is daarom dat wij nog maals een beroep doen op allen, doch voor al op. hen die nog geen bijdrage gaven, om Zaterdag tijdens de openbare collecte of Zondag bij de uitgangen der kerk alsnog bun steentje bij te dragen. Mede uit naam van onze zieken zeggen wij u hartelijk dank. De besturen van Santos en Herwonnen Levenskracht Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Zondagavond zal Louis Bouwmeester in het Concertgebouw te Haarlem een show ten tonele brengen onder de titel „Wonder boven wonder." Tal van bekende ar- tisten uit binnen- en buitenland treden er in op, o.a. het ballet „The Palladium Girls." Hierboven ziet men bekende figure:-, als Cees de Lange, mr. Doodle, Stoet Haspel, Anneke Elvo, Lucie van der Ven en anderen. Op 15 Augustus, het feest van Maria ten Hemel opneming, wordt een plech tigheid in de Eeuwige Stad verwacht, tij dens welke de H. Vader aandacht zal vragen voor het eerste eeuwfeest van de Dogmaverklaring der Onbevlekte Ont vangenis, die ln 1854 werd uitgesproken door Paus Pius IX. Reeds maanden lang doen in Vaticaanse kringen geruchten de ronde, dat de H. Vader aan deze eeuw feestviering een byzonder karakter zou willen geven, teneinde in een grootse viering van dit jubeljaar de devotie tot Maria te verdiepen en door haar voor spraak de gewenste en vurig begeerde vrede voor de wereld te verkrygen. Nog altyd bestaat geen zekerheid over de omvang, welke de Paus aan dit jubi leum zal willen geven; alle officiële mededelingen daaromtrent blijven ach terwege. Sommigen hebben zich deze viering gedacht als een bijzonder Heilig Jaar, doch deze uitdrukking zou alleen in zeer overdrachtelijke betekenis aan 1954 kunnen worden gehecht. Eerder zou men van een Mariaal Jubeljaar kun nen spreken, waarin naar alle waar- schijnlgkheid, zowel te Rome als elders op de wereld speciale godsdienstoefenin gen en op sommige plaatsen ook Maria congressen zullen worden gehouden. Verwacht wordt verder, dat de Paus alle gelovigen ter wereld in de gelegenheid, zal stellen bijzondere gunsten te ver werven, maar in geen geval denkt de H. Vader er aan voor het verdienen van de bijzondere jubileumaflaat de gelovi gen te Rome bijeen te brengen, noch aan plechtigheden als het openen van de H. Deuren. Wel zullen bijzondere aflaten verbonden worden aan het bezoeken van plaatsen, waar Maria op bijzondere wij ze vereerd wordt. Men neemt aan, dat tot de feesteiyke gebeurtenissen, die dit Jubeljaar luister zullen bijzetten, vier heiligverklaringen zullen behoren en wel in de eerste plaats de heiligverklaring van de thans Zalige Pius X. De grote aandrang, welke ge lovigen en bisschoppen uit heel de we reld op de H. Vader hebben uitgeoefend om met bekwame spoed het procies der heiligverklaring van Plus X voor te zet ten, zou op die manier het Jubeljaar een aparte glans geven. De andere drie personen, wier heilig verklaring in 1954 wordt verwacht, zijn de zaligen Chanel, de Rosa en de Ma- tblas. Wanneer de omstandigheden het pro ces gunstig zijn zouden daar nog bij kunnen komen de in 1950 zaligverklaar- de stichteressen van vrouwencongrega-: ties, Lopez Vicuna en Torres Acosta. Voor de zaligverklaring komen het vol gend jaar reeds in aanmerking de die naren Gods Don Rua en zuster Helena Guerra. over wier heldhaftige deugdbe oefening kort geleden een decreet is uit gevaardigd. „Ik kreeg hoofdpün van de schuld eisers", klaagde gisteren een Amster damse jongeman, die terecht moest staan omdat hij f 129 had verduisterd t?n nadele van zijn patroon, voor wie hij het geld moest innen. En bovendien had hy een bromfiets op afbetaling ge kocht en in Den Haag verkocht voordat de fiets was afbetaald. Tot de verkoping was hij overgegaan toen hij toevallig in Den. Haag was en het geld had hij aan zijn schuldeisers gegeven. De officier van Justitie vond het nlc-t verwonderlijk dat de jongeman hoofd pijn van zijn schuldeisers had gekregen want hij maakte te veel schulden. De verdachte is al meer veroordeeld en daarom eiste de officier negen maanden gevangenisstraf. De verdediger wees er op, dat de jon geman goederen op consignatie ver kocht voor f 100 per week zodat hij toch wel een grote omzet had. Verdachte meent dat hij nog provisie te goed heeft en daarom het geld mocht gebruiken. Ook had zich een Hilversumse verte genwoordiger te verantwoorden, die in dienst was geweest van een exploitant van leesportefeuilles te Hilversum en in de nacht van 24 op 25 April tij dens een dronken bui naar hij beweerde de deur van het bedrijf had gefor ceerd en een geldkistje met f 500 had gestolen. De verdachte is aan de sterke drank verslaafd. De officier van Justi tie eiste negen maanden, waarvan vier voorwaardelgk met drie jaar proeftijd en onder toezichtstelling van het Me disch Bureau tegen Alcoholisme. Uitspraak 28 Juli. Conform de eis heeft de Amsterdamse rechtbank gisterochtend een 51-jarige PTT-besteller-expediteur uit Amsterdam wegens verduistering van een groot aantal brieven veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van 3 maan den voorarrest en met de bepaling, dat van'het resterende gedeelte 3 maanden voorwaardelijk zullen zijn met een proeftijd van 3 jaar. Verdachte had jarenlang enkele brie- 1 ven, die hij in zijn handen kreeg, achter gehouden. Hij speurde steeds naar brieven, waarin zich geld bevond. Over hem was een zeer gunstig rapport uit gebracht. Hij had zich zelf steeds alles ontzegd teneinde zijn kinderen een be- hoorlyke opleiding te geven. Bovendien stond zijn zwakke vrouw voortdurend onder doktersbehandeling, hetgeen hem op veel kosten kwam te staan. Van 6 tot 9 October zal te Coboury in Canada voor het eerst een wedstrijd om het wereldkampioenschap in het ploegen worden gehouden. Ook Neder land is uitgenodigd hierheen een team van 3 personen af te vaardigen, n.l. I teamleider en 2 ploegers. Om tot een zo goed mogelijke Nederlandse afvaar diging te komen, wordt Dinsdag 28 Juli van 15 op kavel H 27 bij Espel in de Noordoostpolder een selectiewedstrijd georganiseerd. Hieraan zullen 16 ploe gers uit alle delen van Nederland deel nemen. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7