Een opvallende les Prof. Willem v. d. Berg neemt afscheid van Rijksacademie GfflooR** N: Het spoor van het zwaarcC MUTATIES IN DE SOVJET-UNIE Bedwateren en zindelijk maken Verstaan wij elkaar nog Internationaal Orgelconcours te Haarlem it f r Politie slaags met journalisten Ridder in de Orde van de Nederl. Leeuw Accoord over Hunter bouwprogramma Bij toepassen van huismiddeltjes mag psychische kant niet worden vergeten naar. HALF MILLIOEN MOBYLETTES J ZATERDAG 18 JULI 1953 PAGINA 9 Internat, volksdansweek in ons land Minister Gals en dr. Vroom aanwezig Fokker bouwt vliegtui gen, België motoren en onderstellen - KX NA BERIA'S ONDERGANG geMucJe V.. Concert door juryleden Ned. H. C. terug van bezoek aan Oost-Java Min. Luns in Kaï^atsji Duitse matroos verdronken Een van de bezwaren, die nogal vaak worden geformuleerd, wan- neer men spreekt of schrijft over uL °ntluistenng van het katholieke ls dat veel waarheden van s H. Geloof bloedeloos geworden rijn, doordat wij er nog slechts aan oenken m vaste formules, die door het veelvuldig 'gebruik praktisch alle zin voor ons hebben verloren. Wij gebrui- Ken. of horen die woorden zo makke lk zonder dat de eigenlijke betekenis *r van tot ons doordringt. Zo is het °k met de uitdrukking: „kinderen der ,en ..kinderen des lichts". In ëeclachtenloze vertrouwdheid hanteren 5 zegswijzen geheel mechanisch, nu j de teeensteüing, die daarin ligt 'gedrukt, nog nauwelijks enige 'evende zin voor ons heeft. Ofschoon alle mensen dezelfde eind stemming hebben en Christus voor hen gestorven is, was het toch te jachten, dat de aard van de men- ,'Jke natuur velen de hun geschon den vrijheid verkeerd zou doen richten 5" zij zich zo weinig aan hun buiten wereldlijk bestaansdoel zouden laten gelegen liggen, dat zij al hun belang- 'elimg en vindingrijkheid concentre- ®h op het behartigen van hun aardse °eiangeh, daarbij Gods wet terzijde "huivend als een lastige beperking I1 hun eigen maatstaven. -óulke mensen noemt Christus „kin- Sfren der wereld" in tegenstelling met 'J.n getrouwen, die Hij aanduidt als «kinderen des lichts", omdat dezen fjUn leven trachten te richten naar het hcht van Zijn waarheid. Het moge ver wonderlijk klinken en feitelijk is "et dat ook nochtans valt niet te n'kennen, dat de kinderen der we- eid in hun onderlinge omgang voor- ichtiger (geslepener) zijn dan de kin ken des lichts. (Lc. 16.8.). Git onloochenbaar ervaringsfeit ®eemt Jesus in de Evangeliepassus van fhorgen tot grondslag voor Zijn gelij kenis, die naast een duidelijk verwijt ®an ons adres tevens een waardevolle aanwijzing voor ons gedrag inhoudt. Want als de heer uit de parabel donder het gepleegde bedrog goed te keuren de sluwheid van zijn geraf- nneerde rentmeester prijst, dan neemt «-hristus diens oordeel over en stelt gedrag van de onrechtvaardige be haerder ten voorbeeld aan Zijn volge- hngen, die bij het behartigen van hun feestelijke belangen véél minder overleg tonen dan de kinderen dezer wereld op hun levensterrein aanwen den. En tevens maakt Hij ons duidelijk, hat een goed en verstandig benutten j^n de dingen dezer wereld, zelfs wan neer ze door herhaald misbruik in een kwade reuk mochten staan, zoals de onrechtvaardige mammon (het geld) "it de parabel ze tot ons geestelijk voordeel dienstig kan maken. De gelijkenis zelf is bekend ge noeg. De ontdekking van zijn jarenlang bedrog heeft het ont leg van de rentmeester ten gevolge. Eijn geslepenheid vindt echter een af doend middel om zijn gemakkelijk Oventje voort te zetten, zonder zijn toe- Vlucht te moeten nemen tot werken o£ "edelen. Door de schuldenaars van zijn ^heester lagere schuldbekentenissen te laten uitschrijven, bezorgt hij hun een aanmerkelijk voordeel om hen later, Speculerend op hun medeschuldigheid aan zijn bedrog, door chantage te «Vingen hem „in hun huizen op te flemen". o rtt&tfeid ..van-de bedrieger kan fpr 25 ontkend worden. Zijn mees- imyf die ^an ook.' En Jesus zegt en "pndig: aan dit voorbeeld moeten wij ons spiegelen. Natuurlijk niet om eveneens onrecht te plegen, maar om onze geestelijke belan gen met evenveel overleg te beharti gen als de kinderen der wereld aan de dag leggen voor hun stoffel ij k voordeel. Tegenover dezen moeten wij het meestal afleggen. Het is goed dit feit Se erkennen en te accepteren! Want hun staan methoden ten dienste, die Mi moeten afwijzen. Anderzijds heb ben wij echter onnoemelijk veel op hen voor door ons trouwe kindschap Gods. Er is daarom maar één conclusie te trekken uit Jesus' lering: ons distan tiëren van de interessensfeer der we reld door de aardse goederen op de luiste wijze te waarderen, d.i. niet als doel maar als middel. Er mag tussen °bze aardse en geestelijke belangen geen conflict ontstaan, dat niet radi- "aal en uit overtuiging wordt opgelost Sen gunste van de laatste. Dat wil niet Zeggen, dat wij de aardse goederen dienen te „verachten". Alles, wat God geschapen heeft, is goed en staat ieder 'en dienste. Op voorwaarde, dat wij biet de juiste waarderangorde versto ren. Als Christus zegt: „Maakt u vrien den door de onrechtvaardige Mammon, °Pdat, wanneer hij u is ontvallen, zij u "Priemen in de eeuwige tenten" (Lc. 16. dan ligt de les, die Hij ons daarmee wil geven, voor de hand. De rentmees ter maakte zich uit eigen belang grienden in deze wereld; wij moe- ietl ons door liefdadige barm- hartigheid vrienden maken in de hemel. Want hieruit blijkt ons ver standig overleg, dat wij een gevaarlijk ®3rds goed door het juiste gebruik we ten dienstbaar te maken aan een ver heven doel. Dit voorbeeld wijst ons de weg voor ieder terrein van het leven. L. hi Nimes is het tot een handgemeen gekomen tussen de plaatselijke politie "h enkele journalisten. Hoe het gebeur de weet eigenlijk niemand, maar op een ?®geven ogenblik waren enkele politie- (Pannen in een formeel gevecht gewik- j d met journalisten en persfotogra- en. De laatsten wilden Bartali, gewond a een valpartij, waarbij ook van Est betrokken, fotograféren. Toen Jac- Hues Goddet, die dergelijke relletjes wfiri gaarne ziet, zich met het gevecht kin bemoeien, liep ook hij enkele vaaPPuen °P- Twee journalisten een ■\verrt was een Belgische collega fnt„. n de handboeien gedaan, een Wpr? j van een Italiaanse fotograaf iiutü0? ërond vertrapt. Enkele mi- Het 1r werd de vrede getekend, de ]verd van de polsen der bei- ue Journalisten gehaald. kenanS^°tepen-, Uit Einiand, Denemar- öeeinemen in en, Frankrijk zullen VolksdanSirnet 'i- Internationale Nederland v lnitiatief van de 25 Juij t/m oY a ^vereniging van dc£ gehouden.5 AUgUStUS aS' Zal wor' °PtvaneenenlandseA gasten zullen worden Gen Wn 'T Amsterdam, Haarlem, ■waar rif/' Dordrecht en Rotterdam, zullen t;-aemonstraties zullen geven. Zij 1,1 botterdam aUe Prof. W. van den Berg de scheidende hoogleraar-directeur van de Rijksaca demie voor Beeldende Kunsten te Am sterdam, is bij Koninklijk Besluit be noemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Dit heeft de mi nister van O., K. en W.. mr J. M. L. Th. Cals, gistermiddag medegedeeld in de geheel volle aula van de academie, waar na afloop van een afscheidsplech- tigheid een tentoonstelling van werk van Prof. van den Berg is geopend. Dien zal zich herinneren, dat het hoogleraar-directeurschap is bestemd om in twee functies uiteen te vallen en dat de benoeming van de nieuwe directeur onlangs voor de Commissie van Toezicht aanleiding is geweest zich terug te trekken. Zowel de Commissie van Toezicht, als de twee pas benoem de functionarissen, prof. J. Wiegers (leider van de schildersklasse) en de nieuwe directeur Prof. dr. N. R. A. Vroom, tot nu toe chef der afdeling kunsten van het departement van O., (Eigen bericht) Te langen leste is overeenstemming bereikt over de uitvoering van het pro ductieprogramma van 474 Hawker Hun- ter straaljagers die in het kader van het NATO defensieplan in Holland en België gebouwd zullen worden. Een deel van de bouwkosten wordt gefinancierd door de Verenigde Staten. Overeengekomen is dat België de mo toren zal bouwen zoals dat ook bij de Meteor-productie het geval is en Nederland de vliegtuigen. Aangezien de Hawker Hunter een één-motorig vliegtuig is, in tegenstelling met de Meteor die uitgerust is met twee moto ren, zal België ter compensatie van het mindere werk aan de motoren in dit ge val ook de vliegtuigonderstellen bouwen. Fokker zal dus alleen de rompen, vleu gels en staartvlakken leveren. De totale kosten bedragen ongeveer 430 millioen gulden, waarvan de V. S. 160 millioen door de z.g. „off-shore"-regeling voor hun rekening nemen. Dit bedrag komt zowel Nederland als België ten goede. K. en W. woonden het afscheid in de aula bij. In zijn toespraak zeide Minister Cals nog, dat er geen verschil van mening kon bestaan over de vraag of de twee functies voor één man te veel waren Hij zeide van deze gelegenheid, de enige die zich wellicht zou voordoen, gebruik te willen maken om de terug getreden commissie ondubbelzinnige lof te brengen voor de wijze waarop zij haar taak had vervuld. De voorzitter der commissie, prof. dr. J. Q. van Regteren Altena, verklaarde dat op de kwestie van de Commissie van Toezicht nog bij de minister zal worden teruggekomen. Het gegeven ogenblik achtte hij daartoe niet ge schikt. Na- een kort Chopin-intermezzo haalde de pianist Willem Andriessen, herinne ringen op aan zijn veelvuldig vriend schappelijk contact met prof. Van den Berg, een contact dat in de commissie voor de Coördinatie der Kunsten zal worden voortgezet. Toen de burgemeester van Amster dam, mr. Arn. J. d'Ailly tenslotte de tentoonstelling opende, gewaagde hij van een hergeboorte van de kunstenaar Van den Berg, wiens oeuvre zoveel groter had kunnen zijn, als zijn schouders niet met zo buitengewoon veel ander werk beladen waren geweest. 143. In snelle vaart, een enkel maal onderbrekend om. het spoor nader te onderzoeken, rijden Eric en zijn mannen voort, onvermoeid, uur na uur. Woede en wraaklust, maar ook angst, voor zijn zoon, drijven de Noorman voort. Ook de gedachte aan Chu Ghandra, de dochter van Bor Khan, in de macht van de schurk, is een aansporing te meer en de anderen hebben moeite hem bij te houden. Dan buigt het spoor eensklaps om naar het Noor den en na een korte aarzeling rijdt Eric voort, Kohorr toeroepend sneller te rijden. Intussen 'is Tsacha en zijn bende bij een plek aangekomen, van waar zij de omgeving goed kunnen overzien. Nabij een smalle rivier houden zij halt onder het geboomte. Tsacha, Rorik en een oude, eenogige Nomade beklimmen een heuveltop en speuren langs de horizon, turend naar elke beweging zover hun scherpe blik reikt. Tot eensklaps de oude Nomade recht voor zich uitwijst: „Daar! Een stofwolkje aan de horizon". Een tevre den grijns glijdt over Tsacha's gelaat. „Dacht ik het niet? De oude Wolf volgt het spoor van zijn welp! Wel, wanneer ongeveer denkt gij, dat zij hier zullen zijn?" „Het zal nog verscheidene uren duren en wellicht avond wor den", berekent de oude eenoog. Tsacha knikt bedachtzaam en met een spottende blik in de richting van de gevangenis, lispelt hij: „Nu dan, luistert". Chu Ghandra is ongerust wanneer ze ziet, hoe de drie op de heuvel de kop pen bij elkaar steken, doch zij verbergt haar angst dapper voor de kleine Erwin, die fronsend de drie mannen gadeslaat. Als dezen de heuvel afdalen en fluisterend met de bewakers van de beide gevangenen spreken, voelt Chu Ghandra, dat er onheil broeit. Zwijgend steken zij nu de rivier over en gezamenlijk rijden zij een eindweegs door het geboomte aan de andere oever, tot eensklaps de krijgers rechtsaf slaan en snel tussen de stammen verdwij nen. Terwijl Rorik in de achterhoede blijft, rijdt Tsacha snel naar voren. Een zoetsappige uitdrukking speelt op zijn gelaat als hij sfich tot Chu Ghan dra wendt: „Ge zult ons gezelschap wel voor lief willen nemen, o Roos der ■Steppen? Wij zullen„Dacht ge, dat ge mijn vader een poets kunt bak ken?" schettert ineens de heldere jongensstem van Erwin er tussen. ,jHa, ge wilt hem zeker op een dwaalspoor brengen, schurk, maar dat zal u niet lukken. Wacht maar, als hij u te pakken heeft. Want krijgen zal hij u!" Chu Ghandra verbleekt, als Tsacha het touw grijpt, waarmee de paarden van de gevangenen aan elkaar zijn gebonden, doch de boze man lacht op zijn onheil spellende manier en lispelt voor zich heen: „Ha, niet slecht gedacht voor een wolvenwelpje". Doch Chu Ghandra voelt met kille zekerheid, dat de sluwe Tsacha achter deze woorden meer, veel meer verbergt dan zij kunnen ver moeden. In de week, die verstreken is sedert de bekendmaking van Beria's val, hebben er opzienbarende mutaties plaats gevonden in enige rana-republie- ken van de Sovjet-Unie. Beria was evenals Stalin in de strikte zin van het woord géén Rus, maar een Geor giër. Beria heeft waarschijnlijk willen optreden tegen de heerschappij van de Russen over Georgië en andere Sovjet staten. Hij schijnt de verschillende re publieken van de Unie grotere zelf standigheid te hebben willen geven. Een maand geleden heeft hij de voor naamste communistische leider in de Oekraïne, Melnikov, laten ontslaan. Mel- nikov, die de officiële titel had van eer ste secretaris van de Oekraïnse commu nistische partij, werd verweten, dat hij te weinig aandacht schonk aan de belangen van de Oekraïners en dat hij van de republiek een Russische staat trachtte te maken. Melnikov had voortdurend Oekraïnse auteurs aangevallen, omdat zij in hun werk te veel nadruk hadden gelegd op het Oekraïnse nationalisme. Het was dan ook opmerkelijk, dat een van de meest beroemde schrijvers van gedichten en toneelstukken een belang rijke officiële functie kreeg op hetzeli- Advertentie i de ogenblik, waarop Melnikov heen gezonden werd. De val van Melnikov werd vier weken geleden nog be schouwd als een van de voornaamste binnenlandse gebeurtenissen in de Sovjet-Unie, sinds de dood van Stalin. Maar het incident is uiteraard geheel op de achtergrond geraakt nu de man, die Melnikov ten onder liet gaan, zelf van het toneel verdwenen is. Inmiddels is Donderdag een gunsteling van Beria in de Oekraïne van zijn functie onthe ven. Het was de minister van Binnen landse Zaken, Meshyk, die vervangen werd door een man, die vroeger al dit departement had beheerd. Woensdag is men ook in Beria's eigen staat tegen een van zijn vertrouwens lieden opgetreden. De minister van Binnenlandse Veiligheid van de repu bliek Georgië, Dekanozov, die een machtige positie innam, werd heenge zonden. Dit besluit heeft vboral sterk de aandacht getrokken, omdat Deka nozov ook buiten Georgië een bekende figuur was. Indertijd heeft hij een voorname rol gespeeld in de buiten landse politiek van de Sovjet-Unie. Vóór de oorlog is hij ambassadeur ge weest in Hitler's Duitsland en kort na de oorlog was hij waarnemend mi nister van Buitenlandse Zaken. Na Stalin's dood kreeg hij, door toedoen van Beria, de functie, waarvan hij nu ontheven is. De „Pravda" heeft dezer dagen in een reeks hoofdartikelen uitgeweid over het „wanbeleid" van Beria. Vorige week Vrijdag heeft het officiële Sovjet-orgaan de gewezen vice-premier en minister van Binnenlandse Zaken al beschuldigd van het „bevorderen der activiteiten van bourgeois-nationalistische elemen ten" in de verschillende republieken, en Zondag voegde het blad hier aan toe dat Beria verdeeldheid trachtte te zaaien tussen de volkeren van de Sov- j et-Unie. Zondag is in dezelfde geest een redevoering gehouden op een poli tieke vergadering in een stad in het Westen van de Oekraïne. Beria werd bij deze gelegenheid verweten dat hij „de eeuwige vriendschap tussen de Groot- Russische en Oekraïnse volkeren in ge vaar had gebracht door zijn ondermij nende maatregelen". De redenaar ver klaarde voorts dat Beria „de Oekraïnse bourgeois-nationalisten, de ergste vijan den van het Oekraïnse volk, had ge steund". Dezer dagen is ook in de Oekraïnse stad Kiev een protestverga dering georganiseerd tegen Beria waar in eveneens op het thema van de Oekraïns-Russische verbondenheid werd gehamerd De laatste ontwikkelingen in de Sov jet-Unie kunnen wellicht gezien worden als een actie van Groot-Russische ele menten in antwoord op de nationalisti sche politiek die Beria na de dood van Stalin heeft trachten te voeren. Maar Beria heeft kunnen speculeren op ge- (Van onze medische medewerker) Enkele weken geleden had ik het over duimzuigen en ik schreef: dat deze hebbelijkheid vooral bij wat oudere kinderen vaak het gevolg is van een vermeend of werkelijk te kort aan moederlijke zorg en genegen heid of van een achterstelling bij een pasgeboren klein broertje of zusje, dat in het begin natuurlijk alle zorg en aandacht voor zich opeist. Dergelijke kinderen kunnen nu op alle mogelijke manieren de aandacht weer op zich trachten te vestigen: door op hun duim te gaan zuigen, door in bed te plassen, door echt „stout" te gaan doen of des noods door van de trap te vallen. Het is dikwijls typerend, dat zo'n kleine bengel op de vraag: „Ben je blij met je broertje?" volmondig „Ja!" ant woordt, terwijl de moeder er dan vaak bij weet te vertellen dat ze zelf ge zien heeft dat zusje het nieuwe broertje stiekem kneep of zelfs sloeg. Dat is dan geen uiting van een of andere kwaad aardigheid of van een slecht karakter, maar een onverbloemde en onberede neerde uiting van een kinderlijk ver langen om de moederlijke zorg en toe wijding te blijven behouden. In het le ven van ieder kind komt dit soort „ja loezie" voor. Op zichzelf is dat geen enkele reden tot bezorgdheid. Wel moe ten wij natuurlijk als het vermoeden bestaat, dat er een dergelijk soort ja loezie in het spel is, de oorzaak daar van wegnemen. Het kind moet duide lijk kunnen ervaren, dat ondanks de geboorte van een broertje of een zusje, moeders en ook vaders liefde hetzelf de gebleven is. Ook het bedwateren moet meestal aan deze jaloezie worden toegeschre ven. Door zich weer net als baby te gedragen, eist het kind dezelfde zorg voor zich op, die nu aan het kleine broertje of zusje geschonken wordt. Slechts zelden is bedwateren het ge volg van een lichamelijke afwijking. Toch is ook deze jaloersheid niet al tijd de schuldige. Allerlei spanningen in het gezin, die voor het kind moei lijk te verwerken zijn, o.a. een slechte verstandhouding tussen vader en moe der kunnen de oorzaak van het bed plassen zijn, dat dan het om hulp vra gen, het terugverlangen naar het pro bleemloze baby-zijn symboliseert. Voor deze zienswijze is weliswaar een snuifje diepte-psychologisch inzicht, ik zou haast zeggen diepte-psycholo gisch „geloof" nodig, maar het zal toch wel duidelijk zijn, dat hier op zijn minst verwijdering uit de oude omge ving geboden is. Intussen kan het kind tot rust komen en kan er iets aan de gespannen situatie thuis gedaan wor den. Gebeurt dit niet, dan kunt ge er zeker van zijn, dat het kind, dat in de nieuwe omgeving natuurlijk niet meer bedwaterde, bij terugkomst in het oude milieu, daar terstond weer mee be gint. Niet alleen een tekort aan zorg en meeleven, maar ook een te grote bemoei- en bedilzucht kunnen de ze reactie bij een kind oproepen. Een kind moet tot op zekere hoogte zijn eigen leventje kunnen leiden. De onbe grijpelijke moeder, die haar kind als een beter soort pop beschouwt, die voor alle kennissen haar kunstjes moet ver tonen, lokt het uit, dat het geplaagde en zenuwachtig gemaakte kind onbe wust zijn toevlucht neemt tot het enige middel, waarmee het zijn eigen voor treffelijkheid kan logenstraffen: bed wateren. Hoe merkwaardig het ook klinkt, on der te grote bemoei- en bedilzucht moeten wij ook een te vroeg of te in tensief begonnen zindelijkheids-dres- suur rekenen. Daarom kan het nuttig ziin het zindelijk maken zelf eens goed onder de loupe te nemen. Het heeft geen enkel nut met het zindelijk maken van de baby te begin nen, voordat hij spontaan enkele uren droog blijft. Dat zal meestal wel het geval zijn als hij een jaar oud is. Hij is dan ook oud genoeg om snel het ver band tussen plasje en po te gaan be grijpen. Wij zetten baby om de twee uur op de po en als hij daarin een plasje doet, laten we duidelijk, des noods wat overdreven merken, dat hij het prachtig gedaan heeft. Zo moet hij gaan begrijpen, dat de po daar speciaal voor bestemd is. Verkeerd is het om een kind uren lang op de po te laten zitten omdat het op die manier nooit zal leren, dat plasje en po bij elkaar horen. Om de zelfde reden is ook het potje in de kinderstoel af te keuren. Dit praatje zou niet volledig zijn, als ik tenslotte niet enkele huismiddeltjes zou noemen, die veelvuldig tegen deze kwaal worden toegepast, al zullen die u ook niet onbekend zijn: 's middags warm eten in plaats van 's avonds, na vier uur niet meer drinken, het voeten eind van het bed op klossen zetten, 's nachts een wekker laten aflopen. Belangrijker echter is, dat u er reke ning mee houdt, dat psychische kwes ties in dezen een zeer belangrijke rol kunnen spelen. VAN S. voelens die juist in de randstaten van de Sovjet-Unie krachtig leven. Met de specifieke belangen en wensen van de niet-Russen (ongeveer de helft van de totale bevolking) is in Stalin's tijd door het Kremlin maar weinig rekening ge houden. De Oekraïne werd bijvoorbeeld als een Russisch land bestuurd, terwijl juist onder de Oekraïners het nationa lisme altijd veel aanhang heeft gehad, zodat het verzet tegen de heerschappij van Moskou er steeds een krachtig be staan heeft geleid. Het zal de Sovjet machthebbers dan ook niet gemakkelijk vallen de „bourgeois-nationalisten" in toom te houden. (Vervolg van pag. 1) Zo vroegen wij dezer dagen reeds aan een groep arbeiders, hoe en wat zij dachten van de represen tativiteit der categorale bon den. Als enig antwoord zette een van de aanwezigen zijn hoed onderste boven op zijn hoofd. Kijk dat was een taal die we in die kring allemaal verstonden. Op het karwei betekent dit namelijk zó veel als: Gooi het maar in m'n pet, dan zal ik het thuis wel eens uitzoeken, of tewel, man doe niet zo geleerd daar snap ik toch zeker niks van. En toch hebben we hier te maken met een uiterst actueel vraagstuk waarover in de boezem van onze vakbeweging heel wat te doen is. menige zeer ernstige dis cussie in de Stichting van de Arbeid, in de organisatie-commissie van de S.E.R. werd hieraan reeds gewijd. En ook de laatste Verbondsraadsvergadering van de K.A.B. zag dit probleem gesteld in verband met de aanvankelijke weige ring van de Raad van Vakcentralen, om de vereniging van de Verzekerings In specteurs de „Buitendienst" als repre sentatieve organisatie voor de toepas sing van de wet op de ondernemingsra den te erkennen. Ook prof. mr. A. N. Molenaar, hoogleraar aan de Rijks Uni versiteit te Leiden wijdde in een uit voerig en belangwekkend artikel aan dacht aan deze zaak. Prof. Molenaar spreekt in zijn artikel van een beden kelijke vakverenigingspolitiek en aar zelt zelfs niet om het standpunt van de vakcentrales n.l. om de categorale bon den vooralsnog niet als representatief te erkennen, onzedelijk te noemen. Dat klinkt nogal ernstig. En prof. Molenaar zegt het dan ook met evenzoveel en even ernstige woorden de vakbeweging tast hiermede de grondwettelijke vrij heid van iedere Nederlandse staatsburger aan om zich a) al of niet te organiseren en b) indien hij zich wenst te organise ren dit dan te doen op de wijze die de mens zelf meent dat goed is- Vervol gens verwijt prof. Molenaar de drie gro te arbeiderscentrales een monopolistisch streven hetwelk naar de mening van prof. Molenaar nimmer door de Over heid kan worden getolereerd. Indien men aan de vakcentrales on zedelijkheid of eenzijdige overheersings- drang verwijt, dan beschuldigt men daarmee niet alleen de leiding, maar ook de leden, die door hun blijvend lidmaatschap tonen het eens te zijn met hun leiding. Nu zal waarschijnlijk prof. Molenaar wel de eerste willen ziin om met ons te willen instemmen, dat het eenvoudig belachelijk zou zijn om de massa der georganiseerde arbeiders mede verantwoordelijk te stellen voor alles wat de vakbondsleiding onder neemt. Hier ligt een andere reden voor de noodzaak om de massa vertrouwd te maken met de problemen van de lei ding. Want hoe men het keert of wendt, de vakbeweging wordt niet ge vormd door de leiders, maar door het totale ledental. En, stel dat prof. Mole naar gelijk had, waar we nog helemaal niet van overtuisd zijn, dan zou toch zeer actueel het gevaar dreigen, dat de vakbondsleiding haar leden onzedelijk en machtswellustig opvoedt. Ongewild heeft hier de geleerde schrijver derhalve een ander punt ter overweging gegeven dan waarover hij schrijft. En dat andere punt achten wij in zich van dieper liggende betekenis dan de aan de orde gestelde kwestie zelf. Opvoeding en vorming dient te ge schieden op een wijze, die niet kan worden misverstaan. Zondigt men tegen deze grondregel van de paedago- giek dan zijn de gevolgen fataal. Nog al te veel volgen onze sociale organi saties van welhaast alle rang en stand de oude en beproefde, maar in die be proeving mislukt gebleken methode van volksvoorlichting: massaal be doelde voorlichtingsavonden, waar het publiek gedwongen wordt naar een ver haal te komen luisteren, dat uitgespro ken wordt in een vreemde Heel de voorlichtingsmethodiek zal moeten wor den omgebouwd en aangepast aan de moderne behoefte. We kunnen in dit op zicht iets leren van de Amerikanen, die, zowel in hun vakpers als in de gesprek ken met arbeiders in de bedrijven, hebben weten te bereiken, dat de ar beiders zijn binnengetreden zowel in de nieuwe feitelijke bedrijfsverhou- dingen als in het nieuwe taaiplantsoen, dat deze moderne bedrijfsverhoudingen logischerwijze is gaan omzomen. Moge dit voorbeeld in Nederland in studie worden genomen en op een voor Ne derland geëigende wijze nagevolgd worden! ZONDAG HILVERSUM 402 m. KRO: 8DO nieuws, 8.15 gram., 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 nieuws, 9.45 vocaal kwartet, 10.00 Prot. pr„ 11.30 gram., 11.45 samenzang. KRO: 12.15 Apologie, 12.35 gram., 12.40 lichte muz., 12.55 Zonnewijzer, 13 00 nieuws, 13.10 lunchconc., 13.30 Omr.ork. en soliste, 14.25 boek, 14.40 kerkmuz., 15.30 causerie, 15.40 gram., 16.10 Katholiek Thuisfront overal!, 16.15 sport, 16.30 Ves pers. IKOR: 17.00 Prot. pr., 18.00 zang- dienst, 18.45 causerie. NCRV: 19.00 gram., 19.30 causerie. KRO: 19.45 nieuws, 20.00 gram., 20.30 hoorspel,, 21.30 Grinzingklan- ken, 22.00 Symphonette-ork. en sol., 22.40 gram., 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM n, 298 m. VARA: 8.00 nieuws, 8.20 gram., 8.30 lichte muz., 8.55 postduivenber., 9.00 causerie, 9.10 Ad Li bitum, 9.45 causerie, 10.0 lichte muziek, 10.30 litt. kron., 11.00 cabaret, 11.30 open luchtconcert. AVRO: 12.00 postduivenber. en lichte muz., 12.35 Even afrekenen, heren!, 12.45 pianospel, 13.00 nieuws, 13.05 meded. of gram., 13.10 amus.- muz„ intermezzo: pianospel, 14.00 boek, 14.20 klankb., 14.45 filmpraatje, 15.00 kamerork. en solist, 15.55 kamer koor, 16.05 gram., 16.25 sport. VARA: 17.00 Bas Klaver speelt troef voor, 17.30 jeugd, 17.50 sport, 18.15 nieuws en sport uitslagen. VPRO: 19.00 jeugd, 19.35 Prot. pr. AVRO 20.00 nieuws, 20.05 gram., 21.00 cabaret, 21.50 Surinaamse volksmuziek, 22.05 tips voor touristen, 22.15 gevar. mu ziek, 23.00 nieuws, 23.15 reportages of gram., 23.25 dansmuz. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 13.40 operamuziek, 15.50 lichte muz., 18.15 conc.ork., 22.30 alt en piano. BBC light progr„ 1500 en 247 m.: 13.15 gevar. progr., 17.00 gevar. progr., 20.30 samenzang, 22.15 pianorecital. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 13.20 dans- en amus.ork., 16.30 dansmuz., 18.00 Philh. ork. en solist, 22.15 dansmuz., 0.15 Symph.-ork. en sol. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 15.30 ..Joséphine vendue par ses Soeurs", opera, 20.02 lichte muz., 20.32 „Cosi fan tutte", opera. BRUSSEL, 324 m.: 12.34 lichte muz., 17.00 lichte muz., 22.15 Italiaanse liede ren, 23.30 dansmuz. 484 m.: 14.30 ork.conc.. 16.05 dansmuz.. 18.00 lichte muz., 22.10 lichte muz., 23.00 dansmuz. ENGELAND. BBC Eurouëan Service. Uitz. voor Nederland: 8.008.15 Eng. les voor beg. (op 464, 49, 42 en 31 m.), 17.00 17.15 Eng. les voor beg. (op 224, 42, 31 en 25 m.), 22.0022.30 nieuws. Londense brief. „En dan nog dit" op 224 en 49 m.). WIJ KIJKEN NAAR TELEVISTE. 14.25—17.00 gez. progr. van AVRO. KRO, VARA en VPROReportage „Gym- naestrada". MAANDAG HILVERSUM X, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 Prot. pr., 8.00 nieuws, 8.18 gewijde muziek, 8.45 gram., 8.00 zieken, 9.30 vrouw, 9.35 gram., 10.30 Prot. pr., 11.00 gram., 11.30 herhaling Vossenjacht, 12.25 Voor boer en tuinder, 12.30 landb.meded 12.33 orgelccnc., 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 vocaal dubbelkwartet, 13.45 gram., 14.45 vrouw, 15.15 gram., 16.00 Prot. pr., 16.30 sopr. en plano, 16.50 gram., 17.00 kleuters, 17.15 violen, cello en clave- cimbel, 17.45 K. A. Stracke en C. J. A. Soutendam: ,,Het cycloop-gebergte in Nieuw-Guinea", 18.00 kamerkoor, 18.25 sport, 18.35 clavecimbelrecital, 19.00 nieuws, 19.10 gevar. muz., 19.30 caus., 1945 gram., 20.00 Radiokrant, 20.20 gram.. 21.0 rondetafelgesprek, 21.25 orgelconcert, 22.45 Prot. pr.. 23.0 nieuws, 23.15 gram 23.25 ide m HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.13 gram., 8.00 nieuws. 8.18 {ram., 9.00 vrouw, 9.10 gram., 9.35 wa- terst., 9.40 gram. VPRO: 10.00 causerie, 10.05 Prot. pr. VARA: 10.20 gram., 10.40 voordr., 11.00 zieken, 11.40 pianorecital. 12.00 gram., 12.30 land- en tuinbouw- meded., 12.33 platteland, 12.38 orgelspel, 13.00 nieuws, 13.15 middenstand, 13.20 Metropole-ork., 13.50 gram., 14.00 vrouw, 14.15 pianorecital, 14.40 gram., 15.00 ge var. muz.„ 16.00 sopr. en piano, 16.15 oratorium, 16.45 jeugd, 17.15 gram., 17.25 Roemeens ork., 17.50 mil. caus., 18.00 nieuws en comm., 18.20 pianospel. 18.35 pari. overz., 18.45 jeugd. 19.25 Israëlische kinderliederen, 19.45 Landb.rubr., 20.00 nieuws, 20.05 populaire muz., 20.30 klank beeld. 21.00 Beschouwing van de Ronde van Frankrijk, 21.10 Radio Philharm. ork., 22.10 causerie, 22.25 gram., 22.40 instr. kwintet, 23.00 nieuws, 23.15 orgel spel. 23.30 dansmuziek. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 13.10 gevar. muz., 16.45 ork.conc., 18.30 ork.conc. BBC light progr., 1500 en 247 rmu 12.30 dansmuz., 13.00 lichte muz.. 18Dft| dansmuz., 23.20 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 amus.muz., 14.15 operette concert, 20.55 Symph.ork., 22.10 dans- en amus.ork., 0.30 dansmuz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 13.20 clavecimbel en cello, 16.30 kamer muziek, 20.02 Nationaal ork., koren solisten. BRUSSEL, 324 m.: 13.15 pianorecital. 17.10 lichte muz., 18.15 ork.conc, 20.00 ork.conc., 21.30 ork.conc. 484 m.: 16.00 lichte muz., 17.15 dans muziek. 20.30 ork.conc., 22.10 lichte muz ENGELAND, BBC Eurouëan Service Uitz. voor Nederland: 8.008.15 Eng. les voor beg. (op 464, 49. 42 en 31 m.), 22.00— 22.30 nieuws. Engelse les voor gevorder den (op 224 en 49 m.). Op de tweede avond van het Haar lemse orgelconcours concerteerden op het orgel van de St. Bavo-kerk de jury leden van de Donderdagavond gehouden improvisatiewedstrijd. Lady Susi Jeans vertolkte werken van Engelse meesters uit de 18e eeuw, benevens een chaconne in G-moll van de in 1904 geboren Engel se componist Walter Pach. De Zweed Alf Linder liet Zweedse werken horen uit de 18e en 19e eeuw. Hij besloot zijn programma-aandeel met een improvisa tie. Ditzelfde geschiedde door de Haar lemse organist Alb. de Klerk, na eerst werken van oude Nederlandse meesters ten gehore gebracht te hebben. Degenen die na de improvisatiewed strijd van Donderdag, op deze avond een climax verwacht zouden hebben, zijn wel een weinig teleurgesteld uit gekomen. Op de eerste plaats was de programma-samenstelling te overladen met kleine werken van oude meesters die, hoe mooi overigens ook, toch wel wat monotoon dreigen te worden, bij gebrek aan afwisseling door een groot orgelwerk. Er werd natuurlijk goed en correct gespeeld in dit, nogmaals overi gens subtiele schone kleingoed der orgelkunst. Maar ja, men verwacht ook niet an ders dat dit minstens het geval zal zijn van een jury bij een internationaal or gelconcours. Lady Susi Jeans gaf on getwijfeld fijn afgewogen orgelspel met verantwoorde registratie te genieten. De chaconne in g van Walter Pach, een gematigd modern werkje, liet echter geen blijvende indrukken na. Alf Lin ker's spel was kloeker, maar uit de Zweedse orgelliteratuur kwamen ons geen opzienbarende klanken tegemoet. Zijn inprovisatie, een soort canzona met fugatische elementen, was Ingetogen van sfeer, maar miste toch naar onze smaak te veel aan muzikale expansie. Aan het spel van Albert de Klerk kon men merken, dat hij het meest ver trouwd was met de geheimen van het Haarlemse St. Bavo-orgel. De werken van oude Nederlandse meesters als de variaties van Jan Pietersz Sweelinck over „Puer nobis nascitur", canzonen een fuga en trio, respectievelijk van de Macque, Luython, v. d. Kerckhoven en van Meert, werden met een mooi kleu renpalet van registratie weergegeven. Een geïmproviseerd praeludium en fu ga, op een thema van Hendrik Andries sen, vormde het sluitstuk van dit con cert. Een te veelvuldig gebruik der sequensenvorm, maakte het praeludium wat langdradig. In de hierop volgende fuga demonstreerde de Klerk echter dat hij de weg kent, via een knap muzikaal architectonisch denken te geraken tot een muzikale climax. Was het Donderdagavond Anton Heil ier, die op grootse wijze met een fuga de improvisatiewedstrijd besloot, dit keer zorgde Albert de Klerk dat het in zekere zin enigszins teleurstellende concert der juryleden, toch nog bevredi gend afgesloten werd. JAN LAARVELD De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië en gravin van Bylandt zijn Vrijdag in Djakarta teruggekeerd van hun bezoek aan Oost-Java, waar zij de Nederlandse gemeenschappen, onderne mingen en autoriteiten hebben bezocht Blijkens de berichten van de corres pondent van Pi-Aneta werd het bezoek in brede kring op hoge prijs gesteld. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken mr. J. M. A. H. Luns is Vrijdagmiddag in Karatsji aangekomen, na zijn verblijf in India. Voor zijn vertrek uit N.-Delhi ver klaarde minister Luns, dat premier Pandit Nehroe en hij het in grote trek ken volkomen eens waren over wat er na de ondertekening van een wapen stilstand in Korea zou moeten gebeuren. Nehroe had minister Luns naar zijn mening gevraagd over talrijke kwesties. De Nederlandse minister had de Indi sche premier de Nederlandse zienswij ze uiteengezet. Minister Luns verklaarde bij aan komst in Karatsji, zeer nuttige be sprekingen gevoerd te hebben met de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, die echter niet tot concrete re sultaten leidden. Door onbekende oorzaak is gisterochtend de 19-jarige Duitse matroos Helmuth Metty, wonende Koniggratzerstrasse te Duisburg van zijn schip, het Franse sleepschip „Vic tor Hugo", in de Schiehaven gevallen. Na enkele minuten werd de jongeman uit het water gehaald. Direct werd kunstmatige ademhaling toegepast, daarna werd hij naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd. Daar bleek hij reeds te zijn overleden. De minister van Justitie heeft een wijzi ging aangebracht in het Bewakingsvoor schrift 1946, waarbij wordt ingesteld de doorlaatpost van de grensbewaking „Rotter dam-Heliport". Deze doorlaatpost komt in de plaats van Waalhaven-vliegveld, dat tot nu toe nog steeds als zodanig in het be wakingsvoorschrift vermeld stond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 9