Vijf maanden na bonmamlag te Tel RUSLAND HERSTELT RREUK MET ISRAEL S ELST middelpunt van de eerste marsdag Chemisch goocheltrucje brengt een millioen op Hevige explosie in ketel huis te Wageningen Omdat het noodzakelijk is Israël deelt mede met aan agressie op Sovjet-Unie te zullen deelnemen BRABAZON gaat Legervoertuigen in Den Haag prooi der vlammen Tot hoofd en hart sfcMORRIS'tt HEMBRUG stuurt 12 man naar huis naar de sloper Brand in nieuwe Alexanderkazerne Warm weer Stoker aan verwondingen overleden Het weer 1)6 DINSDAG 21 JULI 1953 77ste JAARGANG No. 2573? Wegens politieke onbetrouwbaarheid Handel met China Engeland ontkent McCar thy's beschuldigingen |fgM aaTmden^3 Tn West-Duitsland Adviesraden ingesteld voor gratieverlening Britten geven een groots plan op Hilversum I dertien minuten uit aether Tijdens kanotochtje verdronken 131 V VIERDAAGSE BEGONNEN MINISTER DRONK ER CHAMPAGNE OP Synthetische diamant onder de pinknagel Driejarig meisje gedood onder betonnen paal Export van haring naar Rusland bereikt record Alpinist hangt drie dagentegen bergwand FIELDJACKETS - SWEATERS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. ümuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. Morgen begint de Tweede Kamer met de beraadslaging over het verdrag van de Europese De fensie Gemeenschap (E.D.G.), die yoornamelijk ten doel heeft. West- Duitsland in te schakelen in de West- Europese verdediging tegen de drei ging uit het Oosten. De vraag of dit verdrag moet worden goedgekeurd ^elke goedkeuring tevens onze daad werkelijke deelneming daaraan zal be nelzen is in de orde der realiteit afhankelijk van de vraag naar de feitelijk geboden noodzaak van een E.D.G. West-Europa is op dit ogenblik °hvoldoende verdedigd. Niet alleen nrndat de krijgsmachten van de lan den langs Noordzee en Atlantische Oceaan nog in opbouw zijn, maar yooral omdat wij met ons allen niet lr> staat zijn onze verdedigingslijn J'oldoende Oostwaarts te verleggen. Nederland heeft er geen belang bij hat de verdediging van Europa ge- yoerd wordt in de Pyreneeën of ergens ir) Midden-Frankrijk. Voor de verde diging van ons land en voor de ver dediging van heel West-Europa hien denke aan de Britse luchtver dediging is het van wezenlijk be- jang, dat Noord-West-Duitsland niet 'h handen van de aanvaller valt. Er bestaan in een oorlog, die een kwes tie is van zijn of niet-zijn, geen halve °Plossingen. Half verdedigd bete kent niet verdedigd. Wij hebben de herbewapening van Duitsland nodig. Er is geen andere keus. Nu kan men dromen van een verenigd geneutraliseerd Duits land, maar wat betekent dat? Ofwel een gewapende Duitse neutra liteit, d.w.z. toch een Duitse herbe wapening, maar een, die Duitsland voorgoed het onberekenbare element ?-ou maken. Ofwel een ongewapende Neutraliteit en dit betekent een mili- feir vacuum in het hart van Europa. Oe Amerikanen zouden zich uit Europa terugtrekken en hun voorste lijn ergens in de buurt van IJsland feggen. West-Europa zou daardoor log zwakker zijn dan het nu is. Het vacuum zou gehoorzamen aan de na tuurkundige wet, dat elk vacuum inzuigende werking uitoefent op zijn °mgeving. Duitsland, onbelemmerd door de lasten van de defensie, zou een snelle industriële opbloei tege moet gaan, waarna de prijs van de invaller zal zijn gelegen in een on- ferdedigd Ruhrgebied. Men kan ge makkelijk aannemen, dat de Russen neutralisatie van een verenigd ■"Uitsland wensen. Dat deze oplossing °t> de duur de vrede zou dieren, kan alleen worden geloofd in de ver-* onderstelling, oat Rusland binnen kort niet meer een communistische dictatuur zou herbergen, belust op de wereldheerschappij. Niets zou het leven van deze dictatuur méér rek ken dan een Westerse wensdromen- Politiek onder Chamberlain's motto: vrede in onze tijd. Nog slechter is de houding, die zich verzet tegeh een vereniging van ge heel Duitsland en tevens tegen de herbewapening van West-Duitsland. Het is de politiek van de status quo, die uit vrees elke beslissing uit de Weg gaat en tenslotte machteloos het Verbreken van de status quo moet aanzien. Het is de' politiek van Ver sailles, die Duitsland uitstiet uit het Europese gezelschap om daarna te Nloeten toezien, hoe het huis van deze Uitgestoten buurman in brand stond, ^ie de slechte kanten van het Duitse Volk vreest, moet de goede elementen van dit volk steunen en met name Niorele steun verlenen aan bondskan selier Adenauer, een providentiële fi guur, wiens ontijdig verdwijnen wij eN onze kinderen zouden moeten be treuren. De Europese Defensie Gemeen schap is uitgevonden om het mo gelijk te maken dat Duitsland fegere eenheden (niet meer dan di visies) voor de Europese defensie fevert, terwijl verhinderd wordt dat het een Generalstab of een Oberkom- feando Wehrmacht oplevert. Divisies divisiestaven zullen Duits kunnen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. *4 uiVLbicatctvcii z'jn, legerkorpsstaven en legerkorps- h'oepen echter, flie divisies in groter Verband verenigen, zullen internatio naal moeten zijn, en, het is geen ge heim, internationaal met Franse he gemonie. Deze oplossing is de best ffenkbare om te bereiken, dat Duits- fehd op een ongevaarlijke manier tot he gemeenschappelijke defensie bij - hraagt. Het spreekt van zelf, dat ook he andere partners op dezelfde wijze feoeten afzien van het alleenheerlijke heheer van hun eigen legers, hetgeen Neerkomt op een gevoelig offer van Nationale souvereiniteit. Men bedenke ihter, dat daar geen ontkomen aan ls> zolang het verstandiger is een deel Van zijn souvereiniteit te offeren dan het gevaar te lopen er het hele volks bestaan zelf bij in te schieten. Er is hu eenmaal geen ontkomen aan de ïealiteit, dat onze huidige souvereini- feit in militaire termen evenveel Waard is als één parate divisie plus fevee mobilisabele, en dat aan de an- here kant een groei gaande is in de Hchting van bovennationale verban- hen op velerlei terrein. Dat velen de gedwongen prijsgave ^Sn eigen souvereiniteit betreuren is fe begrijpen en dient te worden ge respecteerd overeenkomstig de daar achter schuilende motieven. Waar wij W>or dienen te waken is voor een al fe simpele tegenstelling tussen natio nale en boven-nationale souvereini- feit. Staatsmanswijsheid en democra tische zelfbeschikking dienen het daarheen te leiden, dat alleen de al- fernoodzakelij kste boven-nationale t'crbanden tót stand komen juist tot behoud van het baas blijven in eigen huis op zeer vele resterende gebieden van de menselijke samenleving. De Sovjet-Unie en Israël hebben de diplomatieke betrekkingen hervat. Aan dit besluit, dat gisteravond gelijktijdig te Moskou en in Jeruzalem gekend wei gemaakt, is een briefwisseling tussen beider ministers van Buitenlandse /lak voorafgegaan, waarbij Israël meedeelt, niet te zullen deelnemen aan enige a res- sie tegen de Sovjet-Unie. De onderhandelingen over het herstel der betrekkin gen zijn in de Bulgaarse hoofdstad Sofia gevoerd. w-oVUimren Rusland verbrak op 12 Februari van dit jaar de diplomat,eke betre*™S met Israël, nadat drie dagen tevoren een bomaanslag was gepleegd op de K sische Legatie te Tel Aviv. In de brief die minister Molctov aan zijn Israëlisch collega schreef wordt medegedeeld, dat de Russische regering bij haar besiuii in overweging heeft genomen, dat de regering van Israel haar excuses neei geboden voor de aanslag en dat hoewel het onderzoek naar de schuldigen nog geen positief resultaat heeft gehad de nasporingen voortduren. W.-DUITSLAND. In Bonn is een 'hnbtenaar van de federale veiligheids- ienst gearresteerd op beschuldiging j sPi°nnage. Hii was pas sinds 1 Juli 'n dienst. Hoewel de Israëlische politie er nog niet in geslaagd is de daders van de aanslag op te Sporen heeft zij goede re den om aan te nemen, dat een aantal jonge extremisten dat momenteel voor een krijgsraad te Sarafand terechtstaat, de hand heeft gehad in deze kwestie. Eén van de verdachte is de zoon van de vice-president van de opperste krijgs raad, de 28-jarige Jacob Heruti, die vroeger deel uitmaakte van de terroris tische „Stemgroep". Sinds het verbre ken van de diplomatieke betrekkingen tussen Israël en de Sovjet Unie, heeft Nederland de Joodse staat in Moskou vertegenwoordigd, terwijl Bulgarije Russische belangen in Tel Aviv behartig de. Op 28 Mei heeft de Israëlische rege ring via haar zaakgelastigde in de Bul gaarse hoofdstad Sofia, de heer Ger- shon Avoer, contact opgenomen met de Russische regering. Daar?P 7°]?^ onderhandelingen tussen de heer Avoer en de Russische legatie aldaar over de tekst van de brieven welke beider mi nisters van Buitenlandse Zaken zou den moeten wisselen om tot herstel der betrekkingen te komen. Men vraagt zich af wat Preciesde draagwijdte zal zijn van het besluit om de diplomatieke betrekkingen tus Israël en Rusland te herstellen. Op de eerste plaats schijnt het een einde te maken aan de anti-Joodse stemming die enige tijd in het com munistische kamp heeft ^heersten die haar hoogtepunt bereikte tijdens het proces-Slansky in Tsjechoslowa- kije in November van het vorig jaat, en bij de ontmaskering van het art sencomplot in Moskou, in Januari van dit jaar. Maar ook moet men rekening houden met de tegenstellingen tussen Israël en de Arabische wereld. De anti-Joodse propaganda in de commu nistische landen is gepaard gegaan met een toenemende communistische invloed in de Arabische wereld. Dit bracht o.m. de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles er toe om te spreken van een vermindering van het prestige van de Verenigde Staten in het gebied van het Midden- en Nabije Oosten. (Van onze Haagse redacteur) In verband met algemene beveiligings maatregelen ten aanzien van industrieën die van vitaal belang zijn voor de defen sie van ons land, heeft de N.V. Artillerie Inrichting Hembrug zich S«"°^aakt gezien twaalf employes te »ntslaan' Het gaat hier om personen die poli tiek onbetrouwbaar worden geacht Men meent, dat het niet verantwoord is deze employe's, onder wie er ook schljn®" zijn. 'die slechts een ondergeschikte positie bezetten, in een bedrijf van zo vitaal belang als de Hembru i te hand ^De" ontslagen zijn met onmiddellijke inwerkingtreding verleend; bUhetii betalen van het loon is rekening gehou den met het aantal dienstjaren van iedere betrokkene. èeen8enkele bepalinf^heeft ^overteeden^ door de V N waarbij de levering van een aan- 3^118 Het6 heef^de"!^11 van "verboden goederen zëïf nog uitgebreid Wat de niet- WEent woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken wilde nog e«n ™m- mpntaar eeven op het rappoit zola ng het nog niet was bestudeerd. Het ministerie van Handel deelde mee dat de handel op China in de eerstevjjf maan den van 1953 verdrievoudigd is in verg lijking met dezelfde periode in 1952. Op verzoek van de West-Duitse rege ring hebben de geallieerde Hoge Com missarissen er in toegestemd in de due Westelijke bezettingszones adviesraden te vormen, waarin behalve vertegen woordigers der Westelijke drie ook een afgevaardigde van de Bondsregering zitting zal" hebben. De raden zullen de Hoge Commissie aanbevelingen moeten doen inzake het verlenen van gratie of clementie aan oorlogsmisdadigers. In het Vredescontract van Bonn, dat nog altijd op ratificatie wacht, wordt voorzien in de vorming van één enkele adviesraad voor heel de Bondsrepubliek. Deze raad zal veel grotere bevoegdhe den krijgen dan de thans ingestelde zone-raden. Groot-Brittannië heeft bekend ge maakt, dat men besloten heeft net Brabazon-project niet uit te voeren, aangezien de serieboww van dit reus achtige vliegtuig, dat enkele jaren ge leden door Engeland werd beschouwd als de verwezenlijking van een lang gekoesterde droom, economisch met verantwoord wordt geacht. Het 126 ton metende vliegtuig, dat aan 72 personen plaats biedt en een actieradius van 5000 km. heeft, werd ontworpen door de Bristol-vliegtuigfahrieken. Er zijn twee proto-types van vervaardigd, die tezamen meer dan zestig mïllioen gul den hebben gekost. Deze beide machi nes zullen nu worden gesloopt. Voordat hét toestel in serie gebouwd kon worden, was het al weer verdron gen door het straalvliegtuig de Comet en de nieuwe Bristol Britannia. De Brabazon maakte in September 1949 de eerste proefvlucht. Bij de kosten van 't project van 60 millioen gulden is niet inbegrepen de aanleg van extra-lange startbanen, die. thans voor andere doeleinden gebruikt kunnen worden en de bouw van een constructiehal, die nu gebruikt wordt voor de bouw van de Britannia. De Britse minister van Be voorrading, Duncan Sandys, heeft dit in het Lagerhuis bekend gemaakt in antwoord op vragen van de leden. Tengevolge van een storing aan de zender is Hilversum I vanmorgen om 9.20 uur tot zwijgen gebracht. Om 9.33 uur was het euvel hersteld en konden de uitzendingen worden hervat. Maandagmiddag is de heer D. F. van As. 25 jaar oud, gehuwd, zonder kinderen, bankwerker, wonende te Rotterdam, ver dronken tijdens een tochtje met een kano op het Hollands Diep voor Willemstad. In de kano bevonden zich behalve het slacht offer mevr. Van As en haar zwager L. van Veen. Zij konden zwemmend de wal be reiken. Zelfs de West-Duitse minister van Economische Zaken, Erhardt, had cham pagne gedronken op de goede afloop van een onderneming, die door een 46- jarige avonturier op touw was gezet. Hermann Meincke beweerde syntheti sche diamant te kunnen maken. Volgens een „geheime formule" zou hij koolstof verbranden en men zou niet weten, waar men alle diamant moest bergenHij gaf zich uit voor ingenieur en wist aldus een commissie van deskundigen om dè tuin te leiden. Onder zijn lange pink nagel hield hij een échte diamant ver borgen en toen de commissie even niet oplette, mikte hij die in zijn reageer buisje. Resultaat: particuliere beleggers brachten een bedrag bijeen van 978.000 mark. Maar ook de leugen van Meincke was niet zo snel, dat zjj de waarheid blijvend kon ontlopen en voor een Duit se rechtbank in Bonn volgde de ont knoping. De eerste getuige was Edeltraut Meincke, een aardig 22-jarig nichtje van de hoofdbeklaagde. Zij vertelde, dat Hermann haar ook opdracht gegeven had een echte diamant onder een lange nagel aan het oog te onttrekken en deze (Van onze Haagse redacteur) Op het terrein van de nieuwe Alex anderkazerne aan de Van Alkemadr laan te Den Haag heeft gisteravond laat 'n forse uitslaande brand gewoed, welke echter beperkt is gebleven tot een der gebouwen. Om even over tien ontdekte men van verschillende punten op het kazerne emplacement, dat een van de garages in brand stond'. In dit gebouw bevond zich materieel van de zware luchtdoel- artillerie; een twintigtal voertuigen, een bulldozer en ook een zware tractor met een tank. welke 400 liter benzine be vatte. Een militair heeft nog gepoogd deze tractor uit de garage te krijgen, maar dit mocht niet meer gelukken. Binnen de kortste tijd stond de ga rage een gebouw van circa honderd bij veertig meter in brand. Er was slechts een matige Zuid-Westen wind, maar uit het dak sloegen soms vlammen van drie tot vier meter. De Haagse brandweer verscheen met zes motorspuit-, twee ladder- en enige materieelwagens op het kazerneterrein, Verscheidene militaire vrachtwa gens en opleggers met zoeklichten stonden gisteravond in lichterlaaie bij de brand in de wagenloods van dé Nieuwe Alexander Kazerne te Den Haag. waar in het donker een levendige acti viteit werd ontwikkeld'. Men slaagde erin het vuur te beper ken tot de garage, maar die moest ter dege onder water genomen worden. Telkens weer zag men nieuwe vlam men tussen de dakpannen naar buiten lekken en nog geruime tijd na mid'der nacht bood het dak de aanblik van eer navonkend stuk vuurwerk. Op de toegangswegen naar de kazer ne was het een druk va et vient van Hagenaars, die wondersnel van het ge beurde hadden gehoord en op deze mooie zomeravond naar de brand trok ken, die zij overigens slechts op vrij grote afstand tegen ae prachtige ster renhemel konden gadeslaan. Naar de oorzaak van de brand kon men hedennacht nog slechts raden. zodra de leden van de commissie van onderzoek zich omdraaiden in het rea geerbuisje te laten vallen. De nicht ver telde, dat de truc haar goed gelukt was en dat daarna Meincke met het nodige 'misbaar de edelsteen er uit haalde om te tonen, dat hij werkelijk diamanten kon maken. Hermann Meincke zorgde het -vorig jaar voor de nodige opschudding met zijn bewering, dat hij goedkope diamant kon vervaardigen. Minister Erhardt stelde hem daarop prompt een rege ringslaboratorium ter beschikking, waarin hij zou kunnen werken, totdat de nieuwe fabriek gereed was. Volgens sommige Duitse bladen had Meincke beloofd zijn eerste diamant „de Ludwig Erhardt" te noemen. De minis ter heeft dit tegengesproken, evenals de beweringen, dat Meincke van zjjn minis terie financiëfe steun heeft gehad. Er hardt heeft verklaard, dat slechts parti culiere beleggers geld verstrekt hadden voor het plan van Meincke. Het plan van Meincke trok in West- Duitsland en in het buitenland zoveel belangstelling, dat de openbare aankla ger zeer grondig zijn formule heeft laten onderzoeken, waarbij gebleken was, dat deze geen zin heeft. Tijdens zijn onder vraging heeft Meincke toegegeven, dat hij tweemaal tot gevangenisstraf veroor deeld is wegens oplichterij en dat hij zich jarenlang bij verscheidene grote maatschappijen heeft uitgegeven als in genieur. Na de oorlog, had hij, volgens zijn verklaring, de Russen overtuigd, dat hij een grote kennis van de werktuigkunde had. Hij heeft toen bijna twee jaar ge werkt in hun Oost-Duitse laboratoria voor wapenonderzoek. Daarna heeft hij voor de Britse bezettingstroepen ge werkt, waarna hij met zijn plan voor synthetische diamant begon. (Van onze correspondent) Bij een tragisch ongeval is Maandag in Leeuwarden een driejarig meisje, dochtertje van de familie A. Meyer, om het leven gekomen. Toen een betonnen paal afknapte terwijl een jongen erop klom, werd het meisje getroffen. Zij overleed vrijwel onmiddellijk. Van de teelt 1953 zullen 150.000 vaten zou te haring met een netto vlsgewicht van 100 kg. naar Rusland worden geëxporteerd. Het contract voor deze levering heeft een delegatie van de redersvereniging van de Nederlandse haringvisserij met het Russi sche regeringsaankoopbureau te Moskou af gesloten. Het contract betekent een record wat betreft de haringleveranties aan Rus land. He delegatie is Vrijdag j.l. uit Mos kou teruggekeerd. De levering van deze grote partij haring zal geschieden op F.O.B.-basis (franco naar Rotterdam). Per maand zullen 25.000 vaten worden geleverd. De eerste in de tweede helft van Augustus a.s. Met het in Mei j.l. afgesloten contract voor ruim 40.000 vaten zouten haring (van teelt 1952) zal de haring export naar Rusland dit jaar niet minder dan bijna 200.000 vaten omvatten. Er zal vol doende overschot zijn om te voldoen aan eventueele nieuwe leveranties naar Oost- Duitsland. (Van onze weerkundige medewerker) Boven Midden-Europa ligt een krach- tig hogedrukgebied, waaraan wij van daag en wellicht ook morgen een paar warme zomerdagen te danken zullen hebben. Gisteren passeerde een warm- tefront ons land, hetgeen met veel be wolking en enige regen gepaard ging. Al zal het er vandaag op lijken dat er een zomerse periode voor de deur staav met hoge temperaturen, toch moeren wij wat de verdere vooruitzichten be treft, gematigd optimistisch blijven. Van de oceaan beweegt n.l. een front, waar achter koelere lucht in de richting van ons land stroomt. De kans op warm weer is morgen nog groot, maar later op de dag kunnen zich enkele onweersbuien voordoen. Na twee dagen en drie nachten zijn te Chamonix berggidsen er in geslaagd Georges Barbacki te redden, die ai aie tijd tegen de steile wand van de Aiguille du Fou had gehangen. De gidsen hadden reeds verscheidene pogingen onderno men. Gisteren riep Barbacki dat hij het hoogstens tot vandaag uit kon houden. Vanochtend hebben de gidsen de man langs de Noord-Westelijke kant van de berg geprobeerd te redden en toen lukte het hun. (Van onze correspondent) Alle (wandel) wegen leiden vandaag naar Eist, dat zich heeft opgemaakt om het Vierdaagseleger op de eerste mars dag een feestelijk en joviaal welkom te bereiden. Want vandaag in het vroegst van de morgen is die machtige „wandel machine", welke Vierdaagse heet, op volle toeren beginnen te draaien. Voor half vier al doken de eerste schimmige gedaanten op bij de hekken van de Ver eniging te Nijmegen, waar even later de lichten het nachtelijk duister wegvaag den. Toen de eerste tippelaars eenmaal de Waalbrug over het land tussen de grote rivieren waren ingetrokken, be gon de machine steeds sneller en sneller te draaien. Om acht uur waren 9582 wandelaars op pad. Op dat tijdstip was de voorhoede van de Nederlandse wandelelite reeds dwars door de Betuwe gesneld van Waal naar Rijn. Zij waren de hanen en de melk meisjes verre voor en zagen de Veluwe- zoom aan de overzijde juist wakker wor den, voordat zij opnieuw de fruittuin introkken. Maar wat zij bovenal voor bleven. dat was de zon. De zon die de somberheid van de dag van gisteren ten spijt in alle furieuze praal het feest al vroeg in een gulle maar wel erg warme omlijsting vatte. De veteranen hadden er al op gerekend, want hun herinnering gaat tot 1933 terug: de laatste maal dat een Vierdaagse verregende. De wande laars zijn het aan de weet gekomen van daag. Puffend drukten zij de kilometers weg over de stoffige wegen van de juichende Betuwe. Het groene fruitland toonde zich een allerhartelijkste en enthousiaste gastvrouwe. En duizenden die zich langs de wegen schaarden zorg den voor de nodige spontane aanmoe digingen en verfrissingen met emmers en zelfs tuinslangen. Eist vormde het hoogtepunt en het middelpunt van deze eerste marsdag. Daar kwamen alle parcourses weer sa men en vele groepen hielden er de gro te rust. Het muziekcorps van het Regi ment Limburgse Jagers blies vrolijk de wandelaars nieuwe moed in en geheel Eist had zich langs de straten verdron gen. Hier ook was het dat de jaarlijkse traditionele ontvangst van autoriteiten en pers op het gemeentehuis plaats vond. Tegen het middaguur kwamen de vlugsten van de vluggen alweer de Waalbrug over Nijmegen binnen. De eerste etappe was achter de rug. (Zie voor verslag van de vlaggen- parade pag. 3). Maandagavond acht uur werd Wage ningen opgeschrikt door een hevige knal. In het ketelhuis van de drukkerij „Vada" van Zomer en Keuning deed zich een ontploffing voor die een ge weldige ravage aanrichtte. Het ketel huis is geheel in elkaar gestort. De enige nog aanwezige man, de 42-jarige Stoker C. H. Schneider uit Bennekom, moest in levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis vervoerd worden en Ls daar later overleden. Door de enorme druk werd het mid dengedeelte van de sedert enige maan den ingebruik zijnde Noordervleugel in gedrukt. De gevel werd met de grond gelijk gemaakt, terwijl een zware ijzeren deur over een afstand van dertig meter werd weggeslingerd. Door de onmiddel lijk toegesnelde arbeiders werd de sto ker van onder de zware betonnen dak platen bevrijd. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. De ketels, die chemische stoffen bevatten, zijn niet ernstig beschadigd. Vermoedelijk is de druk in een absor- beur, die de xylol verzamelt, die bij de verdunning van de diepdrukinkt is ge bruikt, te hoog geworden. Van de middelste stoomdestillatie- ketel, die gebruikt wordt voor de ver dere zuivering van de xylol, wijst do manometer de maximale overdruk aan, doch dit zal waarschijnlijk veroorzaakt zijn door de explosie zelf. Direct na de ontploffing was een grote politiemacht op de been, om de toege stroomde menigte op een afstand te Slechts de groten van geest kun- I nen zover komendat zij inzicht I \^in hun eigen karakter krijgen.j Overzicht van de ravage. houden, daar het gevaar voor meer ex plosies niet denkbeeldig was. Naar de directie ons meedeelde, zal het bedrijf gedeeltelijk kunnen doorwer ken, hoewel de schade enkele tonnen kan bedragen. De drukkerij „Vada" werd in de laat ste oorlog twee maal verwoest. Advertentie Verwachting tot Woensdagavond: Toenemende bewolking met enkele buien en een kans op onweer. Over wegend matige wind aanvankelijk tussen Zuid-Oost en Zuid, later rui mend naar Zuid-West. Belangrijk lagere middagtemperaturen. Zon: 4.46-20.46. Maan: 0.06-1749. Advertentie Weigert imitaties I Alleen echt met dit merk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1