Nog steeds stakingen en pro cessen in O.-Duitsland Rusland sal voor 231 min. roebel levensmiddelen en katoen senden Hilton frist geheugen van zijn clientèle op Vierdaagse ingezet met vlaggenparade Vredestent" te Pan Moen Jon zal Donderdag gereed zijn Prinsessen op Kaap Cod Tussen neus en lippen Misdadiger leidde katholiek toneelgeselschap Beter! BANDEN Mutaties bij de Hongaarse politie Zo was onze Rommel Raid van Franse mariniers Parachutisten sprongen toch.... Zuid-Korea komt niet naar onder tekening van het bestand SSiEi Kilometers' Ir. Heyman doet goed werk onder katholieken in Pakistan LICHT^LOPEND DINSDAG 21 JULI 195b PAGINA 3 Nederlanders uit Rusland Eind Juli, begin Augustus verwacht Mil 1 K;-i In Midden-Vietnam Ballonnen en koude oorlog Praag protesteert bij V.S. tegen propaganda Hoge Autoriteit acht Wenprij zen niet te hoog Verschillen in relatieve prijzen Am. schrijfmachine industrie naar Leiden In de plaats van Colgate Voormalig musicus sticht nieuwe dienst Per gesloten enveloppe Kath. Thuisfront komt op voor kath. bladen Geallieerd vlootbezoek aan Turkse havens Rusland maakt beswaar De Ommelanden E. Bus bedankt als bestuurslid Eervol ontslag prof. Schouten Int. zomercursus in Amsterdamse universiteit geopend Nederlandse musici voor het Canadese leger mmm Anderhalf]arig kind door wagen overreden RIJWIEL MOTOR I lZr£ r°I 9-C toestel van zijn beide kin- Engeland eist grote rol bij politieke conferentie Schandaal van West-Duitsland DR. MANFRED RAINER ONTMASKERD Nieuwe verzekeringen in Juni de li Oost-Duitsland wordt nog op ver scheidene plaatsen gestaakt. Bjj een pro- ®es in Dresden werden gisteren 16 ar- e'ders tot zware straffen veroordeeld degens deelneming aan de opstand van Juni. Intussen heeft de Sovjet-Unie '°egezegd in de laatste helft van dit jaar Voor 200 millioen roebel levensmiddelen en katoen naar Oost-Duitsland te zullen •turen. £ij 't proces te Dresden, de eerste actie van de nieuwe minister van Justitie, "Rode Hilde", en dat waarschijnlijk be doeld is als afschuwwekkend voorbeeld, ^erd één arbeider tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. Benjamin heeft haar voorganger Max Reehner er van beschuldigd gepoogd hebben „de fascistische staatsgreep 17 Juni" te rechtvaardigen als een 'taking. In een vandaag gepubliceerde toe- Pfaak tot ambtenaren van haar rni- isterie zegt Hilde Benjamin, dat echner's fouten hebben geleid tot een *evaarlijke neiging tot clementie onder e rechterlijke functionarissen. Op verzoek van de Oostduitse rege- Ung zal Rusland in de komende maan den voor 231 millioen roebel levens middelen en katoen naar Oost-Duits- iand sturen. Oost-Duitsland zal met eigen producten moeten betalen voor deze zending. Het betreft hier vooral vlees, kaas, spijsolie, boter en lijnzaad. President Eisenhower heeft intussen zijn aanbod om voedsel naar Oost- Duitsland te sturen herhaald en be toogd, dat het louter om menslievende reden is gedaan. Intussen heeft president Wilhelm Pieck, die voor herstel van gezondheid in de Sovjet-Unie is, een verklaring uit gegeven, waarin hij aandringt op het houden van besprekingen tussen West en Oost-Duitsland voordat de Grote Vier over de Duitse eenheid gaan be raadslagen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken fleelt mede, dat de groep personen van Nederlandse herkomst, die aanvankelijk 10 Juli uit de Sovjet-Unie zou terugkeren, thans eind Juli, begin Augustus in Berlijn, voor repatriëring naar Nederland, zal aan komen. Behalve de reeds eerder genoem de 34 personen zal eveneens Lambertus Jansen, geboren 6 October 1920, terugkeren. Advertentie k VOEDT VERSTERKT h EN DESINFECTEERT f DE HUID Het „Hongaarse persbureau" meldt dat generaal-majoor Tibor Poecze is benoemd tot hoofd der Hongaarse volkspolitie. Poecze was sinds Juli 1951 onder-minister van Binnenlandse Za ken. Zijn voorganger als hoofd der staatsvciligheidspolitie, generaal-ma joor Daszlo Piros, wordt eerste onder minister van Binnenlandse Zaken. In berichten- uit Wenen is op 1 Juli gemeld dat generaal-majoor Piros werd gedwongen af te treden als lid van het politieke bureau der Hongaar se Arbeiderspartij, nadat de toenma lige premier Rakosi hiertoe opdracht van het Kremlin had ontvangen. Rako si werd, als gemeld, op 4 Juli door Imre Nagy als Hongaarse minister-pre sident opgevolgd. J5 De nieuwe West-Duitse oorlogsfilm „Das war unser Rommel" (Zo was onze Rommel) heeft felle critiek bij de Katholieke Film dienst in Duitsland uitgelokt. „Met de ver vaardiging van dit filmwerk aldus de katholieke West-Duitse filmkeuring is een slechte dienst bewezen aan West- Duitsland, aan Europa en zijn jongste ge neratie. De film met haar front- en achter hoede-avonturen en haar „Hoera-wat-een- kerels-waren-wij "-mentaliteit propageert een zodanige sfeer, dat men aan het einde niet de fatsoenshalve aangekondigde vreug de over de vrede tussen de volkeren kan vernemen, maar in feite een diepe teleur stelling, dat men deze laatste oorlog ook nog heeft verloren". Eenheden van de Franse marine ter J^rkte van 400 man hebben Zondag in {hidden-Vietnam een landing uitgevoerd Westen van Quang Ngai. Ze hebben ®eh aantal Vietminh-opstandelingen ge- j°od, een grote munitie-opslagplaats ,h de lucht laten vliegen en een aantal J°nken in brand gestoken. Öit is de tweede raid die de Franse yhiestrijdkraehten sedert enige dagen 2ebben ondernomen. Zij vormen onder delen van het operatieplan dat gene ral Navarre heeft ontwikkeld sedert i een maand geleden zijn post aan aardde. De eerste actie was de landing parachutisten bij Langson. Öe mariniers die bij Quang Ngai zijn 8e«*nd kwamen tegenover een bataljon pandelingen te staan. Ongeveer 50 P-tminhs werden gedood en elf wer- gevangen genomen. Radio-Praag heeft vandaag omgeroe pen dat het Tsjechoslowaakse mimste- rie van Buitenlandse Zaken de Ameri kaanse Hoge Commissaris in West-Duits land een nota heeft doen toekomen, daarin wordt geprotesteerd tegen „het Jenden naar Tsjechoslowaaks gebied van Ballonnen, waaraan propagandistische Pamfletten zijn vastgemaakt." In de nota wordt verklaard dat deze. "Van uitdaging getuigende daad een schending is van het internationale tccht en een voortzetting van de z.g. «koude oorlog", terwijl zij tevens een hinderpaal vormt voor de politiek, om ^feedzame internationale betrekkingen ,()t stand te brengen." v Op schriftelijke vragen van de heer A. Blaisse, lid van het Kolen- en .taalparlement, of de Hoge Autoriteit tte steenkoolprijzen heeft vastgesteld op e*n te hoog niveau, heeft de Hoge autoriteit in het publicatieblad van de Temeenschop geantwoord, dal dit niet het geval is. Men heeft gepoogd, aldus de Hoge h-utoriteit, de prijzen met het niveau y.®n de bestaande prijzen in overeen- 'srnming te brengen in zoverre dit ver buigbaar is met de door de instelling Jap de gemeenschappelijke markt zelf Veroorzaakte wijzigingen. De Hoge rjhtoriteit heeft gemeend, dat deze wij zigingen (opheffing van de dubbele hfijzen, opheffing van de vervoersdis- pnninaties, opheffing van de buiten de binnenlandse markt geheven en in de Jjhijs begrepen belastingen, opheffing verlaging van de subsidies ten gun- j e van de producenten of van de aan he verbruikers verleende voorrechten, opheffing van de contingenten en de Vereveningsfondsen enz.) belangrijk genoeg waren voor een eerste phase en onder deze omstandigheden een Verandering van het prijsniveau het ge- v®ar van ernstige terugslagen, zowel ?P de exploitatievoorwaarden van de fj°lenindustrie, als op de nationale eco nomieën van de deelnemende staten :0h meebrengen. De uit de instelling Vho de gemeenschappelijke markt voortvloeiende samenhang tussen de ?r'jzen van de verschillende mijn- ?ekkens heeft echter geleid tot be- hhgrijke verschillen in de relatieve rijzen van de verschillende distric- ®h. De Hoge Autoriteit zegt, dat een ergelijking met de Engelse of Ame- 'kaanse prijzen niet doorslaggevend is. ^Binnenkort krijgt het gebouw van de oigate Palmolive Handel Mij. te Lelden, f ?®rin voorheen de Edelachtbaar Sigaren- fjpriek was gevestigd, een nieuwe bestem- Zaï g' waartoe dezer dagen een contract Sov, Worden afgesloten met de Amerikaanse AjJiifmachine-industrie Royal, die binnen Vp ,ele maanden in Leiden zal worden ge- estigd. Daartoe zullen in het gebouw eni ge veranderingen moeten worden aange Het zeer arbeidsintensieve bedrijf J,!* aan enige honderden mensen werk eden. Ondertussen worden er onderhan- ?al del- ondertussen woraen er onueman- *n JgerL gevoerd met het gemeentebestuur te Eeuw 6 V- V UC1 U lUCt htl tp Colgate om de laatste voor Leiden h- Behouden. Er bestaan plannen voor de dusu - Van een nieuwe fabriek op een in- bpu 'eterrem aan de Trekvlietweg. Zoals pr end moest de Colgate verleden jaar de tneiu tie stopzetten omdat de nabijgelegen -ij riek De Sleutels hinder ondervond Als orkestleider kon de 40-jarige Ame rikaan Barry Hilton het nooit goed bol werken, maar nu heeft hjj een plan ver zonnen, waar hij gouden bergen van ver wacht. Voor de som van vijf dollar is hij bereid een jaar lang het geheugen van zijn landgenoten op te frissen. In New York heeft hjj daarvoor een „Geheugen- opfrisdienst" in het leven geroepen. Op het ogenblik heeft hij vijftig klanten, maar dat moeten er in de toekomst 10.000 worden. Hilton heeft genoeg geld opzij gelegd om zijn dienst een poosje te laten drijven. Voor kantoorhuur, salaris sen, druk-, porto- en reclamekosten heeft hij aparte bedragen gereserveerd. En wat voor nuttigs verricht de Opfrisdienst? Hilton wil er voor zorgen, dat zijn klanten de verjaardag van hun huwe lijk, de verjaardag van hun vrouw en de verjaardag van andere personen, met wie zij rekening te houden hebben, niet vergeten, dat ze niet verzuimen hun huur of de rente van een hypotheek op tijd te betalen, kortom, dat ze geen en kele datum vergeten, waarop ze iets van belang dienen te verrichten. Voor vijf dollar per jaar herinnert Hilton er zijn klanten aan, dat zij hun jachtacte, hun visacte, hun rijbewijs, hun paspoort moeten vernieuwen, een zo merhuisje moeten huren, verzekerings premies en alimentatie moeten vol doen, hun vrouwen weer eens uit eten moeten nemen of naar hun dokters moeten gaan voor een periodieke con trole. Ook aan dingen van discrete en en zeer persoonlijke aard kan men zich laten herinneren. „Niemand krijgt onze archieven te zien, onze dienst werkt zeer streng vertrouwelijk," zegt Hilton. De „opfrissertjes", komen over de post in gesloten enveloppen met het opschrift „persoonlijk". Voor een belangrijke zakelijke ver plichting, zoals het vernieuwen van een pachtcontract, stuurt Hilton drie waarschuwingen: de eerste dertig, de tweede tien en de derde (per aange tekend schrijven) drie dagen voor de vervaldag. Voor huwelijksverjaardagen stuurt hij er twee. De klant verschaft Hilton natuurlijk de data en andere inlichtingen, die op de zaken, waaraan hij wenst te worden herinnerd, betrekking hebben. Het bestuur van Nationaal Katholiek Thuisfront heeft zich tot de minister van Oorlog gewend met het verzoek het daarheen te willen leiden, dat niet in de officiële publicaties van de Dienst Welzijnszorg op eenzijdige wijze opinie bladen onder de aandacht van de mili tairen worden gebracht. Het bestuur acht het niet in het belang van de gro te groep katholieke militairen dat voor namelijk op linkse en z.g. neutrale bla den de aandacht wordt gevestigd. Het bestuur acht het tevens niet de taak van de Dienst Welzijnszorg te dezer zake leiding te geven. Tevens is de minister verzocht aan dacht te schenken aan de juiste lectuur- spreiding in de cantines, opdat in ver houding tot het aantal katholieke mi litairen er voldoende katholieke bladen ter lezing liggen Dat Nijmegen gistermiddag een beetje de kluts kwijt was, wie zal het de char mante Vierdaagsestad kwalijk nemen? Het was dan ook wel een beetje ver warrend. Het grand spectacle, de adem benemende inzet van de Vierdaagse: de dropping van de parachutisten, zou niet doorgaan. Maar voor dat dit officieel bekend was waren onafzienbare drom men Nijmegenaren (en vreemdelingen!) al op weg naar de Ooypolder. Opa Schram, 70 jaar oud, twaalf maal het Vierdaagse parcours op zijn naam, wordt ingehaald in de Keizer Karelstad door zijn jeugdige collega's. Vandaag is opa Schram aan zijn 13e parcours begonnen bij de twintig knopen (ongeveer 35 km) zodat men het risico voor de parachu- Rusland heeft Turkije om nauwkeurige inlichtingen verzocht betreffende het meer dan normale bezoek van Britse en Ameri kaanse oorlogsbodems aan Turkse Zwarte Zee-havens. In de nota wordt gezegd, dat deze veelvuldige bezoeken „als een mili taire demonstratie kunnen worden be schouwd". De Russische onderminister van Buiten landse Zaken, Zorin, overhandigde de no ta aan de Turkse ambassadeur bij het Kreml, Hozar. Zij is een antwoord over de mededelingen van de Turkse regering, dat van 2227 Juli en van 27 Juli tot drie Augustus tien Amerikaanse en 22 Britse oorlogsbodems Istanboul zullen bezoeken. De Russische regering kan aan deze De- zoeken aldus de nota njet, achteloos voorbijgaan, omdat zij de indruk kunnen wekken van een soort militaire demon stratie. Bij het verdrag van Montreux in 1936 werd bepaald, dat Turkije het militaire beheer krijgt toegewezen over de Darda nelles Mogendheden die niet aan de Zwar te Zee grenzen mogen in de zeestraat geen oorlogsbodems samentrekken, indien hun gezamenlijke inhoud de 45000 ton te boven gaal. In vredestijd mogen buitenlandse oorlogsschepen vrij passeren, maar in oor logstijd mag Turkije de Dardanellen af sluiten. De heer E. Bus heeft bedankt als be stuurslid van de Ommelanden. De heer Bus was ten tijde dat het conflict uitbrak voorzitter van het bestuur. In de vergade ring van 13 Juni werd hij weer als be stuurslid gekozen. De directe aanleiding tot de ontslagaanvrage is gelegen in het feit dat het huidige bestuur veelal des avonds vergadert, hetgeen de heer Bus niet aanstond. B. en W. van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad voorgesteld aan prof. dr. J. A. Schouten, in verband met het bereiken van de 70-jarige leeftijd, met ingang van 21 September 1953 eer vol ontslag te verlenen uit zijn ambt van buitengewoon hoogleraar in de Differentiaal-Meetkunde aan de uni versiteit van Amsterdam onder dank betuiging van de door hem aan de gemeente bewezen diensten. Advertentie ter opwekking, ter verkwikking. In de aula van de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam heeft de burgemeester, mr. Arn. d'Ailly, als pre sident van het college van curatoren, gisteravond de zomercursus voor bui tenlandse en Nederlandse studenten geopend, die tot 8 Augustus zal duren. Namens de senaat van de universiteit sprak de rector-magnificus, prof. mr. dr. G. van den Bergh, de studenten in het Engels, Frans, Duits, Zweeds, Spaans en Nederlands toe. Opnieuw zal men trachten voor mu ziekcorpsen in het Canadese leger on geveer vijftig musici te werven in Ne derland. Zoals bekend, heeft men in April j.l. een gelijk aantal Nederlanders uit een groot aantal sollicitanten uitverkoren voor een plaats in een Canadees Mi litair Muziekcorps. Van 10 tot 15 Augustus a.s. zullen in Den Haag we derom audities worden gehouden. Ge gadigden kunnen zich wenden tot de Canadese Ambassade, Sophialaan 1 a, Den Haag. Het Japanse ministerie van Landbouw heeft besloten technische deskundigen naar Nederland te zenden om een stu die te maken van de nieuwste Neder landse methoden van landaanwinning. Gen. William Harrison, chef van de delegatie der V. N. Het heeft er alle schijn van dat de oorlog in Korea spoedig beëindigd zal wor den. In Pan Moen Jon wordt in koortsachtige haast gewerkt aan de bouw van een gebouwtje waarin de plechtige ondertekening van het bestand zal plaats- vinden. Intussen begint men reeds te denken over de politieke conferentie die Generaal Nam II. gehouden moet worden binnen een maand na het tot stand komen van de wa- chef van de Noord- penstilstand. Engeland schijnt van plan te zijn voor zichzelf en voor het Geme- Koreaanse delega- nebest een hoofdrol op te eisen tijdens de conferentie. Maandagmiddag is het anderhalf jarig zoontje van de graanhandelaar Scheepens door een met zakken graan beladen wagen overreden en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde op de plaats achter de woning van S„ waar het ventje aan het spelen was. Juist op het moment, dat het paard aantrok, viel het jongetje voor een van de wielen, dat over zijn hoofdje ging, met het gemelde gevolg. tisten te groot achtte. Liever geen ge broken benen, zei de gronddienst en gelastte daarmee het feest af. De politie begon tegen de stroom op te roeien, de troepen en de muziek maakten rechts omkeert en alle officiële gasten werden onderweg opgevangen en weer naar huis gestuurd En de Belgische machine bleef maar boven de stad cirkelen, steeds lager. Toen, het was amper half vier, terwijl alle Vierdaagse officials en autoriteiten aan de Vierdaagse-bitter zaten, sprongen de Belgiséhe parachutisten toch.... Slechts een paar koeien vormden het comité van ontvangst en een paar dui zend erg hardnekkige Nijmegenaren zwaaiden vanuit de verte. In drie golven kwamen de parachutisten omlaag. Het militaire personeel dat hen voor sloten en prikkeldraad had moeten behoeden was al lang in de kazerne. Enfin, het liep zonder ongelukken af en het muziekcorps van het Regiment Limburgse Jagers was verrassend snel in de polder om de Belgische jongens te verwelkomen en de in het water ge vallen ontvangst weg te blazen. 's Avonds werd het allemaal nog een beetje doller bij de grootse vlag genparade in het Goffertstadion. Dat stadion kan ook maar dertig duizend mensen verstouwen, maar heel Nij megen wilde er blijkbaar inZo dat de brede St. Annastraat (die door werkzaamheden aan de Graafseweg al het verkeer naar het Zuiden moet verwerken) er compleet van in de knoop raakte. De vele extra bussen die de trolleydienst moesten ver sterken puilden uit en raakten vast en naarmate de klok naar zevenen liep werd de wanhoop steeds groter. De taxi's reden over Hees om het stadion te kunnen bereiken Maar tenslotte zat dan half Nijmegen in het propvolle stadion. Tot in de sco- ringborden en op het dak van de ere tribune. De andere helft verdrong zich rond het stadion, maar kon zich niet meer naar binnen persen. Daar binnen getuigden de deelnemers aan deze 37ste Vierdaagse van hun verbondenheid en Gijsbert van Nieuwland met zijn man nen bliezen achtereenvolgens de volks liederen van België, Canada, Denemar ken, Frankrijk, Engeland, Luxemburg, Zwitserland en Nederland. En natuur lijk het Vierdaagse lied dat in en buiten het stadion door de tienduizenden werd overgenomen totdat de feestverlichting in de stad hing te bibberen van emotie. Het feest werd met een taptoe door de Marinierskapel in de stad besloten. En toen pas kreeg Nijmegen weer een beet je lucht. tie. Advertentie Geheimzinnig burengerucht De Amerikaan Ralph D. Claborn deed wanhopige pogingen om de slaap te pakken te krijgen, want in de duisternis spookte een met reclame door spekte muzikale radio-uit zending. Ten einde raad greep hij naar de telefoon en klaagde ziin nood aan de politie, die over de slaap des rechtvaardigen heeft te waken. Een in specteur en een agent re den daarop spoorslags met een politie-auto naar de straat, waar de slapeloze Claborn woonde. Zij luis terden met beroepsmatig licht in het souterrain, gespitste oren, maar hoor- den niets anders dan h$t idyllisch morgengebed van in, maar hoorden niets. gezonde slaap.Toen h{ zeer matineuze vogeltjes. Dies keerden zij onver- m: heer Claborn geniet een De politiemannen stelden bewoner van Struer in een onderzoek ter plaatse Denemarken een bepaald Wacht, ik zal even een 's morgens wakker wer. zag hij een vreemde man voor het broek en een paar panto/" richterzake naar hun bu- feis aantrekken. Dan kom °P een ladder reau terug. Een uur later jume een handje hel- raam staan, hing de radeloze heer ■pen", riep Claborn hulp- „Wat doet u daar?" riep hij een beetje kwaad. j -toe" '"J „Ik probeer de brand te of er nu mets aan die ver- pantoffels onder het blussen", antwoordde de vloekte radio kon worden ,,„n7 man, die een Claborn echter weer aan vaardig, de telefoon en jammerde, Toe„ hij zich bukfe om gedaan, want dat stond nog altijd ding aan. bed uit te halen, zwol de vreemde ■muziek verdacht aan. Hij bukte zich dieper en zie bleek te Plichtsgetrouw verswhenen ^rsto^o^rVijn le^. de beide politiemannen f h t draagbaaj radio. born's huis. De heer Cla born zelf hing uit het raam en riep hen toe: „Ik denk, dat het uit het huis hier deren in volle actie. Gezonde slaap ~-4~77?v) rt tnof ffp brandweerman zijn. De bewoner sprong uit bed en ontdekte, dat zijn zitkamer in lichterlaaie stond. Zijn buren hadden de brandweer gewaar schuwd. Hij zelf had er njofg fnio rtom erfst De communistische arbeiders werken momenteel dag en nacht aan de bouw van een permanente „vredestent", waar mogelijk reeds deze week de plechtige ondertekening zal plaatsvinden van de wapenstilstandsovereenkomst. Men hoopt Donderdag het gebouwtje gereed te hebben. De overeenkomst zal worden ondertekend door de commandant van de troepen der V.N., generaal Mark Clark en de Chinese en Noord-Koreaan- se bevelhebbers. Twaalf uren na de ondertekening zal het vuren worden ge staakt. Een maand later zal een politieke conferentie worden gehouden over de definitieve regeling van het Koreaanse geschil. In Pan Moen Jon zijn de verbindings officieren gisteren verschillende malen bijeen geweest om de laatste hand te leggen aan de vaststelling van de de marcatielijn. Zij kwamen in vijf sub commissies bijeen, die ieder tweemaal vergaderden. Ook de technische uitvoe ring van de uitwisseling der krijgsge vangenen is hier ter sprake geweest. Gisteren kwamen ook de Amerikaanse officieren naar Pan Moen Jon vliegen, die zitting zullen hebben in de gemeng de geallieerd-communistische commis sie die toezicht zal houden op de na leving van het bestand. Het was de eerste keer dat zü aan de besprekingen deelnamen. Gisteravond laat kwamen de verbindingsofficieren opnieuw bij een en ook vandaag zullen ze weer vergaderen. In Zuid-Korea, waar gisteren is aangekondigd, dat binnenkort alle re- servepersoneel zal worden opgeroepen, mogelijk met het doel om nog voor het tekenen van het bestand de le- gersterkte op 20 divisies te brengen, is men weinig tevreden over de gang van zaken te Pan Moen Jon. Een hoge functionaris noemde het bestand een „onvoorwaardelijke overgave van de geallieerden". De Zuid-Koreaanse ge delegeerde bij de bestandsbesprekin gen, generaal Choi Duk Sjin heeft verklaard ook in de toekomst de be sprekingen te zullen blijven boycot ten door niet aanwezig te zijn ter ver gadering. Hij blijft al sinds 25 Mei un Pan Moen Jon weg. Het Zuid-Kore aanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft aangekondigd niet aanwezig te zullen zijn bij de officiële onder tekening van de bestandsovereen komst. Intussen is men in Britse kringen reeds bezig zich te prepareren op de politieke conferentie. Het schijnt dat Engeland van plan is een grote rol te o">on De recferinc T.on^on wenst volledig en direct vertegenwoor digd te zijn ter conferentie. Als plaats van bespreking stelt zij voor het Ge- menebestland Ceylon. Voorts acht Groot-Brittannië het nuttig, dat eerst de louter-Koreaanse kwesties worden behandeld. Heeft men hier succes mee, dan zouden ook de andere Oost-Aziati sche kwesties ter sprake moeten ko men, zoals Indochina, Formosa, de toe lating van communistisch China tot de V.N. etc. In dat geval zou Londen wil len eisen dat ook India aan deze be sprekingen deelneemt. Ook is de Brit se regering er voorstandster van, dat de Sovjet-Unie een stem heeft tijdens de politieke conferentie. In het andere geval verwacht zij weinig positief re sultaat van de besprekingen. De Britse voorstellen zijn nog niet definitief, maar Londen heeft Amerika informeel van een en ander op de hoogte gesteld. Het geeft de algemene lijn aan van de Brit se politiek. De prinsessen Beatrix en Irene zijn op hun vacantie in de Verenigde Staten momenteel de gast van de heer Feaver, chef van het protocol van het Cana dese departement van Buitenlandse Zaken. Zij verblijven met de heer en mevr. Feaver op een buitenverblijf in Massachusets op Kaap Cod. De kerkelijke en wereldlijke autori teiten in West-Duitsland hebben een onaangename verrassing beleefd. De di recteur-regisseur van het Katholieke toneelgezelschap „Die Insel". Dr. Man fred Rainer, werd tijdens een gastspel van zijn troep door de politie van het in de Ei/el gelegen stadje Schleiden ont maskerd als een onder valse naam le vende internationale oplichter en ge vankelijk naar het Huis van Bewaring te Gemünd overgebracht. „Jan Heyman, de Nederlandse Iand- bouw-ingenieur van Wageningen, die ik vorig jaar naar Pakistan heb laten komen en die als lekenmissionaris gaar ne aan mijn oproep gehoor heeft gege ven, doet voor de missie misschien meer dan twee of drie missionarissen zouden doen." Hit verklaarde mgr. Nicolaas Hettinga, bisschop van Rawalpindi, te Washington, waar hjj momenteel ver toeft. In een onderhoud met de correspon dent van het K. N. P. zei de bisschop, dat vooral in landen als het zijne de werfkracht van het Christendom geba seerd moet zijn op het Christelijk voor beeld van: „al weldoende rondgaan". Dit is de beweegreden geweest, waar om hij ertoe besloten heeft een land bouwdeskundige aan te trekken om op kosten van de missie te trachten de le vensstandaard van het in zijn diocees levende volk te verhogen. Mgr. Hettinga vertelde daarna over de werkwijze, die ir. Hevman volst. Voornamelijk vult hij aan, wat door de gouvernementsdiensten nog niet kan worden aangepakt. Om de landbouw in Pakistan op hoger peil te brengen is het nodig, dat de boeren voortdurend iemand in hun nabijheid hebben, die hun adviezen en aansporingen kunnen geven. De ambtenaren immers zijn slechts in staat zo nu en dan en slechts voor korte tijd de dorpen te inspecteren. De bisschop zelf had heel veel be lang bij twee dorpen, Jozefdorp en Ma- riadorp, welke geheel katholiek zijn. Deze waren ontstaan na de grote on geregeldheden in de Punjab, toen de Hindoes verdreven werden en het land onder kleine boeren van Mohammedaan se religie werd verdeeld. Door persoon lijk ingrijpen van de helaas overleden Liaquat Ali Khan heeft de bisschop toen gedaan gekregen, dat in die streek eerst 1240 en later nog 1160 acres land ten behoeve van de vele Christenen be schikbaar werden gesteld. Zij zijn toen in kleine stukken onder hen verkaveld. In werkelijkheid was hij in het ge heel niet tot het voeren van de doctors titel gerechtigd: zijn ware naam is Friedrich Fronz. Oostenrijker, geboren te Wenen, die wegens het plegen van tal van misdrijven door de justitie van ver schillende landen sedert vele jaren wordt gezocht. Merkwaardig genoeg lagen zijn artistieke prestaties alsmede van het door hem geleide toneelgezelschap op hoog peil, zodat hij zich de sympathie had weten te verwerven van het de partement van Kunst en Wetenschap pen te Dusseldorp, dat hem zelfs voor het geven van een gastspel naar de hoofdstad van het land Noordrijnland- Westfalen liet komen. Ook in andere steden van West-Duitsland, zoals Frank fort en München, waren de door zijn gezelschap gegeven uitvoeringen een groot succes en niet alleen in JCatho- lieke kring. De ontdekking van de misdadiger Is te danken aan de vindingrijkheid van een politie-ambtenaar te Schleiden, die de aanmeldingsformulieren van de gas ten der plaatselijke hotels met het po- litie-opsporingsbiad vergeleek. Hierbij trok het zijn aandacht, dat enkele van de gegevens van de toneeldirecteur overeenstemden met de gegevens van de gezochte sFronz. In Juni is voor f 191.2 min. aan nieuwe verzekeringen gesloten, waarvan f 78.4 min. kapitaal-, f 94.1 min. rente-, en f 18.7 min. volksverzekering aldus het C.B.S. De pro ductie in het eerste halfjaar van 1953 is hiermede gekomen op f 1.122.9 min. tegen f 1.073.7 min. in hetzelfde tijdvak van '52.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3