BOBET moet in de Alpen een Pyrrhusoverwinning behalen Astrua vrij van humeurige Bartali c D Een zomer in Kromdorp mi 'i K ru iswoordraadsel Kans SCHEEPVAARÏBERICHTEN 57 NAM EEN ANDER PAARD DEEL ONDER FRANCASAL'S NAAM? Franse ploeg heeft nog niet gespeeld Misschien eerste in ploegenklassement HIEL NEDERIAND DINSDAG 21 JULI 1953 PAGINA 4 door JAN COTTAAR Pellenaars' tactiek: f Om de Daviscup België wint finale tegen Denemarken (3-2) De grote 500c.c. Motorraces tiVMUnCllfAfj#»? t Donderdag 25 Juli,8 uur De mislukte zwendel te Bath Ned. degenploeg naar volgende ronde Amerik. hardebaan-titel voor Maureen Connolly FIFA-elftal 30 September naar Amsterdam Eigenaar wedde voor grote bedragen Leveringsplicht voor tarwe Geen noodzaak tot opheffing Franse herenzwemploeg voor Tilburg Training van Neder landse verkopers in V. S. MARKTBERICHTEN Woensdagmiddag omstreeks 16.26 uur zal de V. A. R. A., Hilversum II, een directe reportage geven van de aankomst van de achttiende etappe. Om 21.15 uur volgt in het zelfde programma een nabeschou wing. eens een winnaar van de Ronde van Frankrijk te bezorgen, namelijk de heer Bobet, enfant chérie van de ganse natie, in hoogst eigen persoon. Eén ding ont brak er te Béziers om de greep naar de macht van de Fransen nóg nadruk kelijker te maken, namelijk de zege van Bobet. Volgens de regelen van de kunst hadden de vier Fransen in het kleine groepje uitlopers de kans. om deze etap pe in hun voordeel te beslissen, vol ledig in handen. Gevieren zouden zij de sprint voor één hunner pasklaar kunnen maken en het was niets anders dan een kwestie van voorkeur, wie deze sprint zou gaan winnen. En daar viel eigenlijk niet over te praten. Bobet stond in het klassement het best geno teerd, Bobet moest dus zo hoog mogelijk op de ranglijst worden gebracht, ergo was Bobet voorbestemd in deze etappe Üe eerste plaats te veroveren en daar mee de minuut tiidvergoeding aan dit succes verbonden te verdienen. Aan de voorbereiding ontbrak niets, Aan het hoofd van hun groep, vóór Astrua en Wagtmans, reden de vier Fransen. Lauredi aan het hoofd om de sprint aan te trekken, Rolland in vierde positie om zich op het beslissende mo ment wat af te laten zakken enzo MONTE CARLO, Maandag Geen dag zo mooi in de Tour de France als die van vandaag; de warmte van de Zuidkust, gemêleerd met de koelte van de zee; de sprookjesachtige pa norama's tegen het azuren wandtapijt van een strakke onbewolkte hemel; de palmen, olijfbomen, cypressen en magnoliastruiken met hun atmosfeer van een andere wereld; de riante villadorpen, kwistig gestrooid tegen de beboste hellingen in hun kleurige omlijsting van weelderige tuinen. En 's avonds, al die scheppingen van mens en natuur bedekkend met de fluwelen sluier van een tedere duisternis, één lange, op en neer golvende keten, van licht, volgend de grillige lijn van baai en schiereiland met hier en daar, boven en onder u, grote trossen licht, glinsterend weerspiegeld in een halve cirkel zacht ruisende zee. En zo ge ons eraan zoudt willen herinneren dat wij dit thans naar beste kun nen zo lyrisch beschreven paradijs nog pas enkele uren geleden epn boule vard van ijdelheid en praalzucht noemden, moogt ge bij deze vernemen dat wij er zeer wel in zijn geslaagd dat stille plekje te vinden ergens bij een groepje wuivende palmen, waar geen lawaai het vredig ruisen van de zee en van de wind door de bladeren overstemde. Zodat wjj van deze dag aan de Azuren-oever naar waarheid en in de meest volstrekte zin van het woord een rustdag heb ben gemaakt. Meen overigens niet, dat deze rust, welke wij onszelf met uw permissie hebben gegund luierend aan het strand, luisterend naar de zee en de wind. lezend, dromend en ons behaag lijk koesterend in de wiegende deining van de blauw-groene zee meen niet dat deze rust de rust van allen is ge weest. Aan de horizon immers wachtten ons wéér bergen, het tweede grote slag veld van deze Tour de France en mo gelijk het beslissende. De stafkaarten, die te Bordeaux od de tafels van de ploegleiders lagen uitgestald, zijn ook vandaag in de hotelpaleizen van het kleine vorstendom weer uit de fou- draals gehaald. En scherper dan te Bor deaux, omdat dit de gróte slag moet worden, heeft men in alle kampen, waar die grote slag wordt meegespeeld, de situatie bestudeerd, de kilometers berekend en de minuten of seconden waar het om gaat, geteld. Sinds enige dagen namelijk is de si tuatie veranderd. Zo langzamerhand namelijk is er in deze Tour een vaste en normale lijn gekomen. Het bizarre goochelen met plaatsen in het klassement en het verwisselen van dag tot dag van de gele trui is voorbij. Dat was te Béziers reeds het geval. Van Albi tot Béziers en van Luchon tot Albi heb ben twee verrassende aanvallen de gele trui tweemaal van eigenaar doen verwisselen. Maar op diezelfde weg naar «éziers is het grote offensief ge komen van één van de zijden, waar van men het vroeg of later had kun nen verwachten: van de Fransen. Eigenlijk een wonderlijke ploeg, deze nationale equipe en hope van Frankrijk. Renners van klasse als Bobet, Geminiani, Lauredi, Rolland, Remy en anderen en toch geen ploeg, die in de heksenketel, waarmee deze Tour de France is begonnen, een rol heeft kunnen spelen. Totdat de etap pe naar Béziers werd voorbestemd voor de grote klap. En het dient ge zegd, dat die grote klap toen ook voortreffelijk werd uitgevoerd. De ontsnapping van Bobet, Geminiani, Lauredi en Rolland was een meester stukje van strategie. Er waren welis waar andere matadoren bij als Astrua, de best geplaatste Italiaan, en Mallejac, die in het sportpark van Béziers de gele trui mocht dragen, maar de Fransen deden wat zij voor die dag in de zin hebben gehad: ze brachten Bobet, opnieuw hun beste man van dit ogenblik, in een positie, vanwaar hij een gelanceerde aanval zou kunnen doen op de gele trui. De omstandigheden hebben daar zon der twijfel in belangrijke mate aan mee gewerkt. De val van Koblet en diens opgave, bij de afdaling van de Col du Solour, de buiteling van de overigens zeer wisselvallige Robic op weg naar Béziers en zijn opgeven de dag daarna, hebben twee belangrijke candidaten voor de overwinning in deze jubileumronde buiten de deur gezet op een manier zoals Louison Bobet en zijn hele Franse ploeg dat waarschijnlijk nooit hadden kunnen doen. Maar een feit is dat, zo als de zaken nu staan, Bobet de kans van zijn leven krijgt om Frankrijk weer niiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiimiiiiimiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze speciale verslaggevers) „Wat voor taktiek we gaan toepas sen?.... wel, daar moet ik nog eens over denken. Ik houd er nu eenmaal niet van alles voor een hele tyd vast te leggen. Dat is nooit goed en altUd gevaarlijk, vooral omdat de omstandig heden telkens veranderen," aldus sprak Pellenaars tijdens de rustdag in Monaco. Hij kwam juist terug uit Menton, waar de echtparen Jansma en Blan- kaert, eigenaars van het Grand Hotel d'Amsterdam een lunch hadden geïm proviseerd. De renners, met het „Wil helmus" en met hoera's ontvangen, had den heerlijk in de schaduwrijke tuin gezeten en waren een paar uur lang helemaal opgenomen in de sfeer van de kleine Nederlandse kolonie te Menton en hadden zich daarna te goed gedaan aan een maaltijd, die aangename her inneringen naliet. Nauwelijks terug in Monaco vond Pellenaars een briefje, waarin de vertegenwoordigers van de Alessandro bandenfabrieken hem her innerden aan de ontvangst, die een half uurtje later te Nice zou worden gehou den. Taal noch teken van KNWU „Ja," zei Pellenaars, „ze weten niet wat ze moeten doen om het ons naar de zin te maken. We worden verwend. Vanmorgen is jonkheer Van den Berch van Heemstede, de oud-voorzitter van de K.N.W.U.. in het hotel geweest om de jongens te complimenteren. Ik krijg stapels telegrammen uit Nederland. Alleen de K.N.W.U. heeft nog niets van zich laten horen." Voor hij met zijn troepje weg was naar Nice, heeft Pellenaars iets verteld over zijn plannen. „Ik moet eigenlijk eerst eens zien, wat er tussen Monaco en Gap gebeurt," zei hij. Wagtmans, Van Est en Gerrit Voorting staan uitste kend in het klassement. De anderen zullen hen moeten bijspringen als dat nodig is. Nolten laat ik helemaal vrij. Als die het op zijn heupen krijgt, kun nen we misschien nog wel eens in ons vuistje lachen. Vergeet verder niet, dat ze tweede staan in het ploegenklasse ment, met maar 16 minuten verschil op de Noord-Oost Centrale ploeg van Frankrijk. Die ploeg houdt het daar naar mijn mening niet. Ik geef ons een -oede kans en zal daar naar handelen." BSIaNptN Col if board 2360 m 18e étappe Woensdag 22Juli GAP-8RIANC0N 165 km Cotdevars 2111rr> Col de la Sentinellt 990m Barcelonette Seyne- les-Alpet Col du Labouret 1244 m 17e etappe Dinsdag 21 Juli MONACO-GAP 261 km Col des Castellaot Leaues MONACO annes het „gat" te maken, waar de vijfde man, de gevaarlijke Astrua, niet meer over heen kon springen. Dat laatste lukte prima, maar het eerste absoluut niet en m beide gevallen om dezelfde reden. Er kon op de rulle baan van het pas in gebruik genomen sportpark te Bé ziers eenvoudig niet worden gesprint. Het gevolg was dat Bobet in zijn derde positie bleef en Geminiani in de tweede. Er was nog even wat heibel over na afloop of alle heren in de Franse ploeg hun spel wel solidair hadden gespeeld zo ontzagwekkend vriendschappelijk zijn de verhoudingen daar namelijk ook niet maar het staat wel vast dat alleen de sensatiepers het tenslotte heeft ge zocht in een controverse en niet in een rulle baan waar het absoluut onmoge lijk was ook maar op redelijke snelheid te rijden zonder onderuit te schieten. Bobet kon eenvoudig niet naar voren komen. de zege hem ontging, kostte Bobet een achterstand op Malle jac in het klassement van ruim drie minuten, op Astrua precies twee; dat hadden er respectievelijk twee en één minuut kunnen zijn en hoewel wij aan nemen dat ge er uw nachtrust evenmin mee zult bederven als wij dat hebben gedaan, kan dit toch in theorie van groot belang blijken te zijn voor de uit slag. De kwestie is namelijk zo. dat de Fransen dus definitief Bobet als hun hoogste troefkaart zullen uitspelen. Bo bet is een redelijk goed klimmer. Geen specialist als Robic of Koblet, als Kübler of Coppi, maar in ieder geval een goe de. Hij is bovendien een excellent tijd- rjjder en zal, wanneer hij met succes door de bergen komt, waar Mallejac zeker zijn eerste plaats zal verspelen, in de tijdrit wellicht de grondslag kun nen leggen voor zijn overwinning in deze Tour de France. Maar het gevalt dat deze Louison Bo bet, deze beau gargon en idool van de natig sedert hij In 1948 als Jongmaatje volkomen onverwacht voor het eerst de gele trui droeg, het gevalt dat deze Bobet een merkwaardige figuur is. Geen krachtfiguur. Bobet is een gevoe lig jongmens, nerveus en spoedig uit zijn evenwicht. HU kan in de bergen, althans in dit gezelschap een hoofdrol spelen, maar wee hem, wanneer hij weer een van zijn bekende inzinkingen krijgt. Dan blijft er van die soepele, elegante rijder alleen maar een zielig brokje mens over, dat liefst zo gauw mogelijk weer bij zijn vrouw en kind zit om bij te komen van de hartver scheurende spanningen en inspanningen welke hij in dit wieleravontuur heeft moeten beleven. Op deze kaart, met Geminiani als tweede troef achter de hand hebben de Franse strategen te Monte Carlo hun spel gebaseerd. Ge miniani komt vijf minuten na Bobet in het klassement, hij heeft minder kwaliteit, maar hij is harder en feller dan de Franse jeune premier, die altijd een enigszins weke indruk maakt. En men haalt er, ook in het Nederlandse sportleven, de sportsmen zó uit, wier aard en instelling hun belet te klimmen naar de hoogste top. Maar, zoals ge zegd, Bobet krijgt nu de kans van zijn leven. Met Koblet en Robic en het vol gend jaar met een wellicht nog sterkere bezetting, mag hij zijn hoop op het bin nenbrengen van de gele trui in het Pare des Princes te Parijs gerust laten varen. Mogelijk zal dat hem sterker hebben gemaakt dan ooit voor de strijd op de Col de Vars en de Izoard en al die horribele Alpentoppen, waar de heer Goddet zijn karavaan overheen wenst te leiden. Dit alles hoeft ons er niet van af té houden met belangstelling gade te slaan wat er gebeurt in het kamp van de Italianen. Met de oude heer Bartali is het tot nu toe nog niets geweest en wij kunnen u blindelings vertellen dat ergens in Italië een goede bekende van de heer Bartali dit alles met een ln- en uitwendige grijns zit gade te slaan. Op dit ogenblik heeft II Vecchio meer dan twintig minuten achterstand en negen tien op zijn oorspronkelijke gregario (letterlijk „waterdrager") Astrua. In vroeger jaren waren de Alpen Bartali's uitgesproken domein. Hij won er met zoveel voorsprong als hij wilde. Wat Bartali tot op heden, ook in de Pyre neeën, heeft laten zien, doet niet ver wachten dat zulks nog steeds het geval is, ook niet al heerst er in de Alpen dat barre weer waarin hij deze bergtoppen zo gaarne te lijf gaat. Het zou werkelijk een opzienbarende verrassing en van Bartali een regelrecht meesterstukje zijn wanneer hij toch een coup de théatre zou kunnen verzorgen. Ge kunt er overigens van verzekerd zijn, dat Alfredo Binda, de Italiaanse commodore, maar Wat blij is dat we nu twee dagen de bergen in gaan waar het niet gaat om meesters en knechten, 57. De herbergier leidde de drie Kromdorpse avonturiers met een veelbelovend gezicht naar een bouwsel achter zijn estaminet. Alvorens de deur te openen, verklaarde hij nog 'eens met grote opge wektheid: „Het is de grootste dwaasheid, die ooit iemand uit mijn eeuwenoud geslacht begaan heeft, maar de Tour was magnifiek en ik vind u zo char mant". Het drietal verkeerde in de hoogste span ning, maar toen tot hen doordrong, waar het om te doen was, zeiden zij enigszins ontnuchterd: „Een olifant?" „Juist", ging de waard met de grootste geestdrift verder. „Een olifant. Maar niet zo maar een gewone. Een heel oude. Een oeroude. Een an tieke. Een meer dan antieke". Zijn welsprekend heid begon hoe langer hoe uitbundiger vormen aan te nemen. De olifant, verklaarde hij met geest driftig ontzag, had oorspronkelijk deel Uitgemaakt van het leger van Hannibal, toen die van Spanje uit over Pyreneeën en Alpen heen tegen Rome optrok. Maar het dier, vervolgde de herbergier met ontroering, hadnooit de grote twijfelaar Fa- bius mogen aanschouwen noch het echte krijgsru moer horen, want nog maar nauwelijks over de Pyreneeën heen was er een mankement opgetre den, dat de Carthaagse mecaniciens niet zo snel hadden kunnen verhelpen, zodat het dier als oud roest was achtergelaten. Een van de verre voorva deren van de herbergier had er zich over ontfermd en vele generaties hadden er veel plezier van gehad- „Maar nu wil ik wel eens een auto", besloot de herbergier. Koos Pimpel was het diepst onder de indruk van het verhaal geraakt en onder zijn i vloed was het drietal weldra tot de aankoop beslo ten. Slechts de koster vroeg bedachtzaam: „Maat weet iemand van ons, hoe zoiets bestuurd moet worden?" „Dat is helemaal niet nodig", riep de herbergier uitgelaten. „Het bestuurt zich zelf". Daar mee waren alle bezwaren vervallen. Behalve de koster, die voorzichtigheidshalve iets achterhield, leverden zij al hun dollars aan de herbergier uit, bestegen het gevaarte, en reden trots de avond tegemoet. De Europese finale van het Daviscup- tournooi Is gewonnen door België. In het derde enkelspel van de wedstrijd tegen Denemarken won Brichant met 7-5, 5-7, 6-3, 6-3 van Ulrich In het laatste enkel spel won Nielsen (Den.) met 8-6, 6-8, 6-2, 6-4 van de Belg Washer. Hiermede is de eindstand 2-3 voor België geworden, Canada heeft de Daviscupwedstrijd (eerste ronde Noord-Amerikaanse zone) tegen Mexico met 3-2 gewonnen. In het laatste enkelspel zegevierde de Mexi caan Contreras met 6-4, 6-4, 7-5 over Rochon. In de tweede ronde (halve fina les) komt Canada tegen Cuba uit. De andere halve eindstrijd gaat tussen de Verenigde Staten en West-Indië, welke ontmoeting Donderdag 23 Juli te Jamaica begint. Onze landgenote Fenny ten Bosch heeft in het tournooi voor junioren te Rapallo de finale van het damesenkel spel bereikt. In de halve eindstrijden sloeg zij de Duitse Dittmeyer met 6-4, 1-6, 6-3. In de finale zal zij de Italiaanse speelster Lazzarino ontmoeten, die haar landgenote Reronesi met 6-4, 6-2 uitscha kelde. Advertentie hulp krijgen en moeten geven, maar waar het een strijd is op eigen kracht. Nu hoeft hij om der wille van de humeu rige oude, de jonge vinnige Astrua niet te laten vallen. Astrua is geen groot favoriet, maar hij is een kans. In de Pyreneeën heeft hij al iets van zich laten zien, voldoende om een eventueel wankelmoedige Bobet het vuur na aan de schenen te leggen. En wanneer ge ons een plezier wilt doen, let er dan ook eens op wat die vechtjas van een Schaer in deze zware etappes heeft ge presteerd of nog presteren zal. Hij heeft in de Pyreneeën met Robic een prachtig gevecht geleverd dat hij alleen ten ge volge van dubbele tegenslag met zijn rijwiel, heeft verloren. Verloren met 18 seconden. Er zijn lieden hier die gelo ven in de terugkomst van Schaer. Voor de tweede maal. Maar een nuchtere ont leding van de situatie wijst uit dat Bobet in zijn combinatie als klimmer tijdrij der een reële kans maakt nu eindelijk het kunststuk te volbrengen waartoe de Franse pers hem al sedert '49 had voorbestemd. Zij het dan dat er in deze ronde geen Coppi, Koblet, Kübler, Robic enOckers waren het zijn er nogal wat om hem deze zege te betwisten. Misschien zoudt gij zulks een Pyrrhusoverwinning willen noemen. Maar dan moet ge er voor de aardigheid Maandag 27 Juli de Franse sportpers eens op nalezen Horizontaal: 13. noot 1. plaats in Overijssel 14. noot 8. persoonlijk voornaam- 15. vogelverblijf woord 17. scheergerief 9. badplaats - 18. zangstem 11. landbouwwerktuig 19. voegwoord 20. waterstand 22. gedwee 24. verhaal 25. opperbest 27. boom 28. noot 29. noot 30. stellig 32. familielid 34. plaats in Overijssel Verticaal: 2. maanstand (afk.) 3. verharde huid 4. water in Friesland 5. larve 6. beruchte Nazi-organi satie (afk.) 7. plaats in Overijssel 10. plaats in Overijssel 12. persoonlijk voornaam woord 14. aanwijzend voornaam woord 16. noot 17. zwemvogel 18. voorzetsel 21. woud 22. dwaze gewoonte 23. momenteel 25. Grieks-katholiek pries ter 26. titel (afk!) 30. persoonlijk voornaam woord 31. de oudste (afk.) 33. reeds De Nederlanders genieter, van een welverdiende rust. Van links naar rechts: Van Breenen, Nolten, Van Est, Roks en Gerrit Voorting. Hetgeen slechts zelden in een groot internationaal schermtoumooi voor komt, is in de eerste ronde van het degentournooi om het wereldkampioen schap te Brussel gebeurd. De wedstrijd Groot-BrittanniëN ederland eindigde nl. in een match nul. Beide ploegen lie ten 8 gewonnen partijen noteren en bovendien bleek dat zowel het aantal ontvangen als het aantal gegeven touches van beide teams 64 bedroeg. Een win naar kon dus niet worden aangewezen. Tegen Zwitserland, dat in dezelfde poule was ingedeeld, moesten beide landen nog schermen en van deze uitslagen zou afhangen, welk team zich inde volgende ronde plaatste. Groot-Brittannië trad het eerst tegen Zwitserland aan en verloor met 142. Nu was het Nederland, dat tegen dit land op de loper moest verschijnen. Onze landgenoten wisten wat er op het spel stond, dus deden zij alle moeite om zoveel mogelijk partijen in hun voordeel te beëindigen. Na 8 van de zestien partijen te hebben verwerkt was de zaak bekeken. Zwitserland won vijf partijen en de .Nederlandse ploeg had drie partijen voor haar rekening geno men. Groot-Brittannië kwam op een totaal van 10 gewonnen partijen uit twee wedstrijden en onze landgenoten hadden dit aantal overtroffen (zij had den n.l. toaaal 11 gewonnen partijen), zodat de beslissing was gevallen en het Nederlandse team zich in de volgende ronde had geplaatst. Maureen Connolly heeft de Ameri kaanse harde-baan-titel op haar naam gebracht. In de finale van het dames enkelspel van de Amerikaanse kam pioenschappen te Chicago won zij met 64( 64 van Althéa Gibson. In overleg met de F.I.F.A. heeft het bestuur van de K.N.V.B. besloten de oefenwedstrijd van het F.I.F.A.-elftal tegen een nog nader aan te wijzen spar ringpartner op 30 September in het Olympisch Stadion te Amsterdam te la ten spelen. Binnenkort zal beslist wor den wie als tegenpartij zal fungeren. Waarschijnlijk zal dit de kampioen van een der sterke proflanden zijn. Er begint enig licht te komen in de sensationele poging, die vorige week Donderdag in Bath werd ondernomen om de bookmakers bjj de paardenren nen aldaar voor grote bedragen op te lichten. Een Frans paard, Francasal, won de race om de Spa Selling plate juist een half uur nadat de telefoon lijn naar Bath met een acetyleen brander was vernield. Francasal was helemaal geen kanspaard en juist in de laatste dertig minuten werden enorme weddenschappen op het dier afgesloten. Maar toen was het de bookmakers buiten Bath niet meer mogelijk om hun risico te verminderen. Men is er na 48 uur zoeken in ge slaagd het paard in kwestie, dat op geheimzinnige manier was weggebracht, terug te vinden. Het stond in een stal te Sonning Com mon in de buurt van Reading (Berk- shir). Francasal was in gezelschap van Santa Amaro, ook een paard dat in Frankrijk is gefokt, en óók een twee jarige vos. Alle twee zijn ze sinds kort het eigendom van Maurice Williams. Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft zich de vraag gesteld of het gewenst en noodzakelijk is de leveringsverplichting voor tarwe te handhaven, De hoofdafdeling Akker bouw had zich op het standpunt gesteld, dat het nakomen van de leveringsver plichting voor tarwe in het algemeen geen overwegende bezwaren oplevert. In overeenstemming met de mening van de hoofdafdeling Akkerbouw acht te het hoofdbestuur geen aanleiding aanwezig om opheffing van de leve ringsplicht te bepleiten. Wel moet men er voor waken, dat geen al té intensieve controle wordt uitgeoefend. Vanzelf sprekend moeten de voorschriften wor den nagekomen, doch omdat er vrijwel geen neiging meer bestaat om tarwe achter te houden, zal de bedrijfscontrö- le in de huidige omstandigheden tot het strikt noodzakelijke beperkt moeten worden. Teneinde een regelmatige effectue ring van de richtprijs voor de tarwe te waarborgen, bepleit het hoofdbestuur een regeling, waarbij de handel in staat- wordt gesteld op vooraf vastgestelde tijdstippen tarwe aan het AVA aan te bieden. Thans is ook de Franse herenploeg samengesteld, die Zondag 26 Juli a.s. te Tilburg in de landenwedstrijd zwem men tegen Nederland uitkomt. De vol gende zwemmers zullen de Franse kleu ren verdedigen: 100 meter vrije slag: Jany, Eminente; 100 meter rugslag: Bo- zon, Violas; 200 meter schoolslag: Du- mesnil, Distinquin; estafette 4 x 200 meter vrije slag: Jany, Boiteux, Emi nente, Tourette. In het waterpolo zevental komen uit: Featibold, J. Viaene, Berthe, Duques- noy, Padou, Martineaux en Jany. De jeugd waterpoloploeg bestaat uit: Barre, Peere, M. Viaene, Baubinet, Greder, Procepe en Luce. Aangezien in de damesnummers van elk land slechts één zwemster per num mer aan de start verschijnt, is het pro gramma aangevuld met op elk nummer een tweetal zwemsters. 100 m. vrije slag. Lenie van Rooy (PSV) en Jo Rubens (PSV); 100 m. rugslag: Joke de korte (ODZ) en Janny Rubingh (DZN): 200 m. schoolslag: Nel van Opstal (Surae* en Jopie Spoor (DWR). Ruggero Ruggeri, de meest vooraan staande Italiaanse toneelspeler in het dramatische genre, is Maandagavond te Milaan, in de leeftijd van 81 jaar, ten gevolge van longontsteking overleden. Ruggeri heeft kortgeleden in Londen en Parijs nog successen geboekt. Hij was ook bekend door zijn vertolking van rollen uit toneelstukken van Shakespeare. Men gelooft, dat Santa Amaro op de rennen in Bath de plaats van Francasal heeft ingenomen. Beide dieren zijn nu naar Epsom gebracht, waar hun hoeven worden vergeleken met de afdrukken, die het winnende paard te Bath in de klei maakte. De vraag is nu, of zowel de jockey, de trainer als de eigenaar van niets van het bedrog hebben geweten. Morgenochtend zal de eigenaar van Francasal,, Maurice William, voor een commissie van onderzoek verschijnen. Williams is zelf ook bookmaker en bij collega's sloot hij weddenschappen af voor een bedrag van f 35.000. Aangezien de winstkansen van Francasal 1 op 10 waren, hoopte Williams f 350.000 te in casseren. De vorige eigenaar, de Frans man Chatain, deed het paard vorige maand voor f 3000 van de hand: „Ik ben bljj, dat ik van hem af ben, want hjj won nooit wat". Santa Amaro had méér in zijn mars en het paard stond ook ingeschreven in Bath, maar op het laatste moment tele grafeerde Williams, dat de jockey voor Santa Amaro, Snaith, niet hoefde te komen. De „Gelderlander" kon" digt aan dat voor de eerst® keer een S-t. Maartenrally voor bromfietsen wordt g®j houden. En het blad voeg* er dan aan toe: „Hier liP de kans om over vijf eV twintig jaar te behoren de zilveren jubilarissen, ón® vanaf het begin de rally' reeks hebben meegemaakt." Deze g®^ dachte nu is de schrijver van deze ru briek uit het hart gegrepen. Zal J® een kwart eeuw de rally meerijden en nooit op tijd gearriveerd zijn dan ligt er toch altijd nog een gezellig® huldiging op je te wachten. Zon kans mag een mens inderdaad niet on gebruikt voorbij laten gaan. Schrijver van deze regelen heeft ook alleen maar dit rubriekje geëntameerd om zien zelf over een jaar of tien op de bors te kunnen kloppen; bovendien wil nu dusdoende de hoofdredactie in de g?J legenheid stellen hem tegen die tijd op de schouders te kloppen. Sterker.' hij gaat ,.Dê Gelderlander" lezen. A1 was het alleen maar om de kans ni®^ te missen over vijf en twintig jaar sis zilveren abonné geboekt te staan- Het ligt in de bedoeling om door mid* del van de technische bijstand van de M.S.A. een aantal jonge mensen uit d® detailhandel in Nederland, die voorbe- stemd zijn om' in de toekomst een le}' dinggevende functie in een detailbedr-U1 te vervullen, in de gelegenheid te steCe.n om gedurende 4 tot 6 maanden trav ningsperiode door te maken in de V.S. Voor deze training komen in aanmer king toekomstige ondernemers en ver koopleiders meer speciaal uit de middel grote bedrijven van de verschillend® sectoren der detailhandel, met enig® jaren practijkervaring op het betreffen de gebied. De leeftijd der deelnemers zal zoveel mogelijk moeten liggen tussen d® 24 en 33 jaar. ABBEDIJK 21 te Rotterdam. ABBEKERK 21 nam. te Hamburg. ALAMAK p. 21 Makallah n. Karachi. ALDEGONDA 20 te Bangkok. ALHENA p. 21 nm. Ouessant n. Antwp. ALIOTH 21 te Ilheos. ALKAID p. 21 Fernando Nor. n. Rott. ALPHARD 21 te Montevideo verw. AMOR 21 te Tunis. AMPENAN 21 te Port Said. AMSTELDIJK 21 van Suez n. Calcutta. AMSTELKROON 20 van Bombay n. Maur. AVERDIJK 21 te Havana. AGAMEMNON 21 te Cape Haitien. AMSTELVEEN p. 21 Cp. Clear n. Ned. ARNEDIJK 21 te Bremen. AMSTELDIEP 21 te Amsterdam. ARKELDIJK 21 te New York. AKKRUMDIJK 21 te Aden. ATLAS 21 te Rotterdam. BAARN 21 te Amsterdam. BINTANG 21 van Cleveria n. Honolulu. BLITAR 20 dw. Socotra n. Cochin. BLOEMFONTEIN 21 nam.—22 te Kaapstad. BOSKOOP 20 van Trinidad n. Antwerpen. CASTOR p. 21 San Antonio n. Mobile. DIDO p. 21 Ouessant n. Amst. DUIVENDIJK 20 van Los Angel, n. Panama. ELMINA 20 nm. te Bordeaux. ESSO HAAG p. 20 Sombrero n. Rotterd. ETREMA 21 van Rastanura n. Singapore. ESSO A'DAM p. 21 Lizard, 22 te R'dam. ELSENBURGH 21 te Rouaan. FLEVO 21 te Bari, GRAVELAND 21 te Bahia. GROOTEKERK 21 nm.—22 te Antw. GORDIAS 20'te Tunis. GAASTERKERK 21 te Suez. GROOTEKERK p. 21 Gasquets, 22 te Antw. HILVERSUM 21 nam. te Pt. Said. HEEMSKERK 21 te Amsterdam. HATHOR p. 21 Vlieland, 22 te Hamburg. HELENA 23—24 te Barbados verw. HELICON 21 te Aux Cayes. HOOGKERK p. 21 Guardaful n. Calc. HYDRA 21 te New York. JOH, v. OLDENB. p. 21 Maladiven in Frem. JUPITER p. 21 Napes, 22 te Genua. KOTA AGOENG 20 van Stavanger n. R'dam. KOTA INTEN 21 te Charleston. KEDOE p. 21 Ceylon, n. Djedda. LOENERKERK 21 te Suez. LANGKOEAS 2 te Djeddah. LANGLEECLYDE 20 te Mombassa. LEMSTERKERK p. 21 Finisterre n. P. Said. LIEVE VROUWEKERK 20 te Colombo. LINGE p. 20 Kiel n. Lulea. LOOSDR. p. 21 Kp. Palot, 22 te Marseil. LOPPERSUM p. 21 Dover, 22 te Amst. MANOERAN 20 van Djeddah n. Belawan. MAPIA p, 21 Keywest n, Philadelphia. MARPESA (t.) 21 te Miri. MELISKERK p. 21 Bizerta n. Genua. NIGERSTROOM 21 te Dakar. MODJOKERTO p. 21 Finisterre n. Genua. MADOERA p. 21 Massawa 22 te Djedda. MYONIA 21 te Berre. MIDAS 21 te Savona. MACUBA 21 te Balikpapan. NERO 21 te Cadix. NOTOS p. 21 Oporto n. Valencia. OMALA (t.) 21 te Berre. ORION 20 van Piraeus n. Algiers. OBERON 21 te Maracatbo. OVULA p. 21 St. Helena n. Curasao. PR. PHIL. WILL. pass. 21 Belle-isle. PHRONTIS p. 21 Finisterre n. Priok. POSEIDON 21 te New York. PR JOH. WILL. FRISO 21 nm. te Quebec. PR MAURITS p. 21 Landsend n. Bremen. PRINS WILLEM V 21 te Toronto. RADJA 21 te Semarang. ROEPAT 21 te Makassar. RONDO 21 te Penang. RUYS 21 te Montevideo. RIOUW p. 21 Lakediven n. Madras. RODAS 21 te Port au Prince. SCHERPENDR. 20 van Trinidad n. Santos. SAP A ROEA 21 van Lagos, 22 te P. Noire. SCHIE p. 21 Finisterre n. Algiers. SAMARINDA p. 21 Curagao n. Beira. SALLAND 20 te Montevideo. SARPEDON 21 te Antwerpen. S1BAJAK p. 21 Gibraltar n. R'dam. SILINDOENG 21—22 te Semarang. SINGKEP p. 20 Socotra n. Belawan. STENTOR 21 te Rotterdam. STRAAT BANKA 21 te Singapore. SUNETTA 24 nm. te Miri verw. TARAKAN 20 te Algiers, 21 n. Pt. Said. TEGELBERG 19 van Mauritius n. Singap- TEIRESIAS 2 te Belawan. TJIBANTJET p. 21 Formosa n. Hongk. TJITJALENGKA 21 te Durban. TOMORI 21 te Makassar. TALISSE 21 nm. te Newportnews. TARA 21 te Hamburg. TELAMON 21—22 te Maracatbo. TERO 21 te Bremen. TITUS p 20 Kp. San Anton, n. Marac'bo. TJISADANE 21 te Belawan. TRITON p. 21 Mona-eil. n. Curasao. TJIPANAS 21 te Moji. TJIMENTENG 21 te Kaapstad. TABINTA 21 te Amsterdam. VAN LINSCHOTEN 23 te Duala vw. verb- VAN SPILBERGEN. 21 nm. te Amst WONOSARI 21 te Suez. WATERMAN 21 te Havre. ZONNEWIJK 21 nm. te Pt. of Spain. VEILING POELDIK, 20 Juli. Tomaten (export) A 6.80—7.50, B 6.50—7.30, C 6.50 7,50, CC 5.205.70, alles per bak van 12)' kg. Aardappelen, grote 3.303.70, bonken 3.203.80, poters 2.102.60, per kist van 25 kg. Tuinbonen 7293 ct., per kist van 12 kg. Druiven: Alicante 2.55—2.65, Fra»" kenthaler 1.802.35, Golden Champion 2.90 3.30, Blauwe Emil 2.302.40, Muscaat 2.90 —3.20, Witte Emil 2.25. Pruimen: Blue Bel- gique .20—1.50, Golden Japan 0.90—1.25, On tario 1.001.55, June Blood 6585 ct„ BUf' bank 5575 ct„ Santa Rosa 1.60, Kruisbes sen 23 ct., Zwarte bessen 7879 ct., Rod® bessen 5168, Morellen 45 ct., Frambozen 95 ct.. Perziken 0.701.00, Stokprinsess®' bonen 59 ct„ Prinsessebonen 39—50 ct., Snij bonen 0.851.04, Kroten 4% ct., Pepers 0.95 —1.35, Breekpeen 6 ct„ Augurken 27—31 ct., Uien 1318 ct., Postelein 20 ct.. An dijvie 911 ct., Rode kool 8>,i—9% ct., al les per kg. Perziken (2) 3440 ct., (3' 20—30 ct., (4) 14—19 ct„ (5) 10—14 ct„ 69 ct.; Bloemkool (6) 3154 ct., (8) 25-- 47 ct. (10) 23—34 ct„ (12) 10—21 ct.; Net- meloenen (4—5), 1.15—1.25 (6) 0.64—I."5' (8) 58—90 ct., (10) 37—53 ct., (12) 28—3» ct.; Komkommers A 10—16 ct., B 8—8)' ct., Aubergine 21—46 ct., Paprica 8—25 et- Pruimen Blue Belglque 16 ct.. Ananasm®' loenen 1.70, Suikermeloenen 1.35—2.40, al les per stuk. Sla A 2 4.90, B2 2.70, per 1®" stuks. Peen 1416 ct. per bos. PAARDENMARKT UTRECHT, 20 JU1'; Aangevoerd 467 stuks. De prijzen wareP; luxe paarden f 900—1100, werkpaardej f 750—950, oude paarden f 550750, paarden van 3 jaar f 600900, paarden van 2 ja®« f 275—675, veulens f 250350, hitten f 35" f 600. Slachtpaarden f 1.75—2.p. K<- geslacht gewicht. Handel redelijk. PURMEREND, 21 Juli. Eieren: 3000 kiP' peneieren f 13f 14 per 100 stuks: 700 een deneieren f 10—f 10.50 per 100 stuks. Veemarkt. Runderen, totaal 751 stuks: 3', vette koeien f 2.15f 2.70 per kg., hand® stug; 249 gelde koeien f 580—f 800 per stu£' kalm; 110 melkkoeien f875—f 1000 per stu»; stil; 22 stieren f 680f 1300 per stuk, stug' 20 vette kalveren f 160f 375 per stuk, 385 kalveren, nuchtere v. d. sl. f 55f per stuk, vlug; idem fokkerij f 65—f 120 P' stuk, goed; 186 varkens, vette v. d. sl. f l® f 1,98 per kg., vlug; vette zeugen f 1.80 per kg., vlug; 888 biggen, 2 noterin gen f36—58 f 54—88 p. st„ stug: 22 fokz®" gen f 220390 p. st. stug; 832 schapen v® f70115 p. st. kalm, lammeren f 3868 St., stug: 40 bokken en geiten f 12—65 P- jj stug: 29 paarden f6251075 p. st.. In- veulens f 225300 p. St., kalm. Totaal aS tal dieren 3158. a- Pluimveemarkt. 3100 oude kippen en nen (witte en rode) fl.451.50 p. kg- oude kippen en hanen (blauw) f p. kg.: 250 jonge hanen (blauw) f 2.60 je) p. kg.; 1500 jonge hanen (witte en P°10«- f 1.501.60 p. kg.; 400 jonge eenden f*-« 2.25 p. St.; 600 konijnen f 1.506.50 P-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4