Zevenhonderd oud-cadetten zien Breda terug Indonesië %orWn: Het spoor het zwaarcL z. m I Nieuws uit het Vaticaan „Berg en Bos in droomlicht Moord- ie de lift Feestelijke reünie voor het kasteel in de lens Ruim f 1 millioen voor bouwbedrijf? Castella beschermt Uw frisse teint Feeëriek lichtkleed in Apeldoorn J I! J DINSDAG 21 JULI 1953 PAGINA 5 Reisdeviezen voor de Leipziger Messe S-IÉilÉÉ Gouden Roos voor Mgr. Da Costa Nunes; Zaligverklaring van Kardinaal Merry del Val; St. Pietersplein gloeiend en eindeloos Partijbureau K.V.P. wegens vacantie gesloten De crisis in Indonesië Thans Wongsonegoro formateur Opnieuw tegenwaardegelden voor productiviteitsverhoging Nederlander in Genua gearresteerd Nu keus uit t drie heerlijke soorten rM0y^j Nieuwe Bloemenzeep slechts 20 cent! Nieuwe demonstraties tegen de Darul Islam door NCAIO MARSH Kapitein Knuist naar Korea vertrokken Examens (Van onze Brabantse redactie) Rui m zevenhonderd oud-cadetten U>aren gisteren naar Breda gekomen, °m in hun oude Academiestad de 125ste verjaardag van de Koninklijke Militaire eademie mee te vieren. En of het nu de promovendli van de jongste jaren betrof of de oude heren, wier promotie 'tt9 in de jaren van 1884 tot 1900, zij hadden er allemaal kennelijk plezier in be oude kennismaking te hernieuwen. De oudste reünist was de kapitein M- J. J. D. Milder, gepromoveerd in h?t jaar 1884. De belangrijkste was "Oeraard de chef van de generale &af, luitenant-generaal B. Hasselman. SI het station, waar de Koninklijke «iiitaire Kapel vrolijke marsmuziek ;en beste gaf, verzamelden zich gis- Tren rond 12 uur de reünisten, om daarna, opgesteld naar het jaar van Promotie, door het feestelijk versierde Yalkenberg op te trekken naar het gasteel, waar ieder van hen zijn eigen "orinneringen heeft liggen. Langs de route hadden zich de Bre- vanaars opgesteld en niet zelden hoor- de men uit de rijen van de toeschou wers en de toeschouwsters kreten van herkenning opgaan. Bij de entrée "an het park stond de drumband van de Verbindingstroepen, bij de uitgang ?le van de Grenadiers opgesteld. Voor ftet kasteel werden de reünisten be llet met muziek van de kapel der Koninklijke Nederlandse Luchtmacht op het voorplein van het Kasteel jorwelkomde hen de drumband van de 'afletten. Na een korte, gezellige ontmoeting (Van onze correspondent) Volgende maand worden in Indonesië drie Heron passagiersvliegtuigen ver dacht. Deze maken deel uit van een be velling van veertien van deze vliegtui gen, die de Indonesische regering ge kaatst heeft bij de De Havilland fabriek k Engeland. Er zullen, volgende maand 'e beginnen, elke maand drie vliegtuigen aar Indonesië gevlogen worden. Het rondschrijven van de Indonesische Procureur-generaal, waarbij het verbo- r.en werd in kerken en moskeeën poli- yeke aangelegenheden te bespreken, "elk verbod een storm van protesten uitlokte, is ingetrokken. Het is vervan- pn door een ander rondschrijven, waar- I11 de politie opdracht krijgt er op toe zien, dat de ene bevolkingsgroep de «dere niet beledigt, maar waarin over f®rken en moskeeën niet meer gespro et wordt. de Javasche Bank is omgezet in de jjj'o Indonesia zullen in Indonesië ook bankbiljetten in omloop gebracht ten van wi? te beginnen komen biljet- latie. en n ruPia^ in de circu- Mr. Sjafruddin F*rawinegara (voor heen president-directeur van de Java sche Bank) is benoemd tot gouverneur Van de Bank Indonesia. Tot beherend directeur zijn benoemd mr. Lukman Hakim en mr. Indra Kusuma. De eerste is tevens waarnemend gouverneur van de bank. Beiden waren reeds directeur Van de Javasche Bank. Verder was nog directeur van de Javasche Bank de heer H- Theunissen, die per 1 Juli (de dag Van de omzetting) op zijn verzoek eervol entslag heeft gekregen. Zodat thans dus pk het laatste Nederlandse directielid van de bank verdwenen is. Zo verandert er meer in Indonesië. Bij v® souvereiniteitsoverdracht waren aan hs letterkundige faculteit in Djacarta ps studies mogelijk, n.l. Javaanse taai en letterkunde, sinologie, geschiedenis, Oudheidkunde en oude geschiedeiys, Ne derlandse taal- en letterkunde en cul- tuur. Thans heeft deze faculteit acht pidiemogelijkheden, n.l. Indonesische pal- en letterkunde, Javaanse taal- en jetterkunde, Chinese taal- en letterkun de, Engelse taal- en letterkunde, oud heidkunde en oude geschiedenis, geschie denis en cultuur. Ook hier is dus het Ne derlands verdwenen. Enkele studenten, dle Engels studeren, krijgen echter (op ''gen verzoek) nog Nederlands als bij- pk. Bij de souvereiniteitsoverdracht had ?e faculteit een Indonesische hoogleraar, bh zijn dat er vijf. Van de Nederlanders verdwenen er echter verschillende. Ook in Indonesië zijn thans comman- ;°-troepen in opleiding. .Zij hebben reeds 7e basis-training van vijf maanden °orlopen en krijgen nu nog een aanvul- i?bde, specialistische van drie maanden. ,®ze omvat o.m. oefeningen in para chute-springen. De leden van het corps (in allen vrijwilligers, geselecteerd uit pdere onderdelen van het Indonesische eger. Het corps en de opleiding staan h^der leiding van majoor Idjon Djambi, ?ie toen hij nog Nederlander was en visser heette deel uitmaakte van de v?himando-troepen in Birma, Canada en fctgeland. De opleiding vindt plaats in est-Ja va. Mr. Sartono, de voorzitter van het In- °nesische parlement, heeft voorgesteld dver te gaan tot toepassing van het Fran se systeem bij de kabinetsformatie in Jdflonesië. Bij dit systeem moet een for mateur van het parlement eerst goed- püring voor zijn programma verkrijgen, ^r. Sartono ziet in een dergelijk systeem ?en oplossing voor de al zeer ingewik keld geworden Indonesische kabinets crisis. r,t°pvallend is, dat tegenwoordig veel Chinezen, vooral jongelui, Indonesië ver aten om naar communistisch China te §aan. Zo vertrokken er met de Tjiluwah rt°°- De jongelui zeggen voor studie naar Chinese volksrepubliek te gaan, doch aar verluidt geschiedt dit in werkelijk heid omdat hun voorgespiegeld zou zijn, ?at zij daar schitterende betrekkingen tUnnen krijgen. Nederlandse bezoekers van de Jaar vers te Leipzig zullen ter bestrijding f3n reis- en verblijfkosten bij de ge machtigde instellingen in ons land reis adviezen kunnen kopen. De Nederl. tDk heef' - t ank heeft een vergunning verleend ■3 aankoop van in Oost-Duitsland be- Va« re guldenchèques tot een bedrag ff,." f 1000 per persoon met een dag- tgn van 100. Betrokkenen moe der) m het bezit zijn van een door de Bf-j,*Kamer van Koophandel voor San i?nd te Den Haag verstrekt toe- I)f. gsbewijs voor de Leipziger Messe. Aiin, laatste wordt gehouden van 30 sostus tot 9 September a.s. op het binnenplein van het kasteel, begaven de reünisten, onder wie vele oud-generaals, kolonels en majoors, zich naar de ruim ..onderd meter lan ge tent, die voor de lunch was inge richt. Een eenvoudig en practisch „zelfbedieningssysteem" zorgde er voor, dat ieder goed, vlug en overvloe dig van het nodige kon worden voor zien. Na dit gezellige weerzien verza melden de reünisten zich opnieuw op het Binnenplein. Lt.-gen. Hassel man deelde hier mee, dat, dank zij de bijdragen van ruim 1500 oud cadetten, thans onder de colonnade een door Niel Steenbergen vervaar digde gedenksteen kon worden ont huld. De steen vertoont een afbeel ding van Academia, fakkel en zwaard dragend. Het overblijvende bedrag zal worden gestort in een studiefonds voor Cadetten. Mevrouw Een grote stoet reünisten, oud officieren en officieren van alle rangen en van alle onderdelen in de Nederlandse landmacht stroomt de poort van de K. M. A. te Breda binnen, om het 125-jarig jubileum van dit unieke opleidingsinstituut te vieren. Puffius, echtgenote van de gouver neur van de K. M. A., onthulde dit gedenkteken. Tijdens de nu volgende receptie kwamen vele autoriteiten hun geluk wensen aanbieden. Mr. dr. C. Kort- mann bood namens de stad Breda een antiek bankstel aan. Onderscheidingen Z. Exc. ir. C. Staf, minister van Oor log, kwam persoonlijk zijn gelukwensen aanbieden. Hij deelde mee, dat H. M. de Koningin de oud-gouverneur van de K. M. A., G. baron van Lawick, be noemd heeft tot luitenant-generaal ti tulair. De huidige gouverneur, brigade generaal K. Puffius, werd benoemd tot ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw, de kapitein Van Wermeskerken tot officier in de orde van Oranje-Nassau, terwijl aan de adj.-onderofficier Groenenberg en aan de heer Grauw, beiden aan de K. M. A. verbonden, respectievelijk de zilveren en de bronzen medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, is verleend. De feestelijkheden van de eerste dag werden besloten met een taptoe o. 1. v. kapitein Rocus van Yperen. Aan deze taptoe verleenden hun me dewerking de Koninklijke Militaire Kapel, de Luchtmacht Kapel, het mu ziekkorps van het Regiment Jan Willem Friso, de drumband van het Garderegiment Grenadiers, van de Ar- tillerieschool, van het Regiment Ver bindingstroepen en het Exercitiepeleton van de Koninklijke Militaire Academie. \\N 45. De giechelende Alhabar laat zich onverstoorbaar van zijn paard glijden. Urm wil met een woest gegrom op de man afspringen en Kohorr heeft zijn iverpmes reeds half uit de schede, doch Eric beduidt beiden zich afzijdig te houden. „Ge waart toch onder zware bewaking 'in het kamp van Bor Khan achtergebleven?" „Was ik ook, was ik ook", grijnst Alhabar opgewekt, „maar er is niemand, die mij tegen mijn wil langer dan een paar uurtjes, uh, gast vrijheid kan verlenen, hehehehe!" „Zo, en die lans hebt ge zeker als af scheidsgeschenk meegekregen, niet waar?" gromt Eric. „Neen, die kwam wevallig voorbij lopen Er was ook een krijger bij, maar daar had ik niet veel aan, die heb ik maaruhthuis gelaten". Hij wrijft zich smek- kend in de handen en gaat doodkalm met gekruiste benen voor het vuur zittenEric staat hem nadenkend aan te kijken en Orm snuift verach telijk, ma,ar dan leidt een gerucht in het kreupelhout hun aandacht af. De verkenners zijn teruggekeerd. Eric geeft Orm en Kohorr een wenk Alhabar goed in het oog te houden en treedt de mannen tegemoet. „Alles is in orde, o Khan, de omgeving is veilig. Wij hebben geen verdachte sporen kunnen vinden". „De omgeving is veilig, ja, ja, ja", gjchelt Alhabar gesmoord, terwijl hij Orm loerend aankijkt. Hij begint een vals deuntje te neuriën, rekt zich eens behaaglijk uit én houdt zijn benige handen koesterend by het vuur. „Sjonge, jonge, wat een lekker warm vlammetje, hé! Kom, ouwe snor, geniet er maar van, zolang het nog kan". De roerganger gluurt achter- dochitg naar zijn spookachtige gevangene en krabt zich peinzend het hoofd, terwijl hij zich vruchteloos afvraagt wat de rare snuüter met die woorden mag bedoelen. Opeens klinkt weer de vreemde onheilspellende roep over de rivierhet lijkt wel een uilen toch.... Eric luistert aandachtig, als de kreet zwak beantwoord wordt uit de steppe. Er is iets in die klaag lijke vogelstemmen, dat Eric niet bevalt, en hoewel de krijgers niets ver dachts ontdekt hebben, voelt hij met zijn riimmer falend instinct, dat er iets niet in orde is om hem heen. Hij ziet aan het gelaat van Kohorr, dat deze zich evenmin erg op zijn gemak voelt. Dan vestigt de tanige Nomade opeens Eric's aandacht op een magere krijger, die achteloos met een tak in het vuur port, zodat de vlammen hoog opflikkeren. Eenmaal, tweemaal laaien de vlammen ten hemel en zetten de omgeving in helle gloed. „Laat dat", klinkt eensklaps de stem van de Noorman als een zweepslag. „Ga weg van dat vuur!" En over de kampplaats daalt een vreemde, gespannen stilte. Aan Mgr. da Costa Nunes, aartsbis schop van Goa en Damao en Pa triarch ad honorem van de Oost- Indiën, heeft de H. Vader een schrijven gericht, waarin Z. H. de prelaat geluk wenst met zijn 50-jarig priesterfeest. Tevens heeft de Paus de patriarch en zijn kathedraal, de basiliek van de Goe de Jezus te Goa, willen eren door het schenken van de Gouden Roos, dit mede ter herinnering aan het te Goa onlangs zo bijzonder herdachte vierde eeuwfeest van de grote missionaris van Indië, St. Franciscus Xaverius. Het schenken van de Gouden Roos is een even zeldzame, als bijzondere onder scheiding. Vast staat, dat reeds in 1049, toen Paus Leo IX de Gouden Roos schonk aan het klooster van het H. Kruis te Wolfenheim (Elzas), er al van een gebruik te dezen sprake was Sinds de tijd der ballingschap van de Pausen te Avignon werd de Gouden Roos nog slechts geschonken aan zeer illustere personen, aan kerken en aan steden In 1759 werd zij voor de laatste maal gegeven aan een vorst, i.e. de Doge van Venetië. Sindsdien gaven de Pausen dit „symbool van Christus en Zijn Majesteit" slechts aan katholieke vrouwelijke souvereinen. In onze eeuw waren het de Koningin van Spanje (1923), de Koningin van België (1925) en de Koningin van Italië (1937). In de loop der eeuwen ontvingen een betrek kelijk gering aantal kerken en steden de Roos. Tot de hoge uitzonderingen behoorde het, dat een kerk meerdere malen de Gouden Roos gezonden werd. Zo ontving de Sint Jan van Lateranen haar drie maal, de Sint Pieter twee maal. Bij voorkomende gelegenheden wordt tegenwoordig de Gouden Roos door de Paus plechtig gewijd in de Zaal der Paramenten op Zondag „Lae- tare". De onderscheiding zal door een speciale dignitaris, de „Overbrenger van de Gouden Roos", een lid van het vorstelijk geslacht der Lancellotti of der Barberini, de patriarch ter hand gesteld worden voor zijn basiliek. Mgr. da Costa Nunes werd tevens be noemd tot voorzitter van het perma nent comité der internationale Eucha ristische Congressen en wel tot 12 Mei 1960. De voorbereidingen van het proces van zaligverklaring van de bekende Kardinaal Merry del Val, staatssecreta ris onder Paus Pius X, hebben het sta dium bereikt, dat het preliminaire on derzoek van het H. Tribunaal van Va ticaanstad als afgesloten kan worden beschouwd. De voorzitter van het Tri bunaal, Mgr. Petrus Canisius van Lier- de, heeft een edict uitgevaardigd, dat alle stukken, geschreven of gedrukt, af komstig van deze Kardinaal, gezonden moeten worden aan zijn Tribunaal door ieder, die deze stukken in zijn bezit heeft. Verschenen is het jaarboek „De acti viteiten van de H. Stoel in 1952". De uitgave werd verzorgd door de „Tipo- grafia Poliglotta Vaticana". Deze publi catie geeft, als ieder jaar, een overzicht van het werk van de Paus en de ver schillende kerkelijke leiders in het ge noemde jaar. In de voorrede wordt het doel van het jaarboek uiteengezet: een overzicht te geven van het werk en de methodiek der Kerk. van haar leven en haar arbeid onder en voor de mens heid. De H. Vader heeft, onder de gewone voorwaarden, een volle aflaat verbon den aan het gedurende een maand bid den van de „Oratio ad Matrem Admira- Het Bureau van de Katholieke Volks partij zal van 27 Juli tot 10 Augustus in verband met de vacanties gesloten zijn. bilem", een gebed, dat een devote para phrase is van het Weesgegroet. Een af laat van driehonderd dagen werd ver bonden aan elke maal, dat men dit ge bed bidt met een berouwvol hart. Op 72-jarige leeftijd is te Rome over leden Prins Francesco Chigi della Ro- vere. Het geslacht Chigi komt oor spronkelijk uit Florence. Paus Alexan der VII stamde uit deze familie, welke behoort tot de eerbiedwaardig oude Ro meinse adel. In 1939 werd Prins Chigi benoemd tot Kapitein-Commandant van de pauselijke Edelgarde, met de rang van Luitenant-Generaal. Tot zijn dood vervulde hij dit ambt aan het pau selijk hof. Van deze drager van de Christus-orde, ere- en devotie-baljuw van de Orde van Malta, wordt gezegd, dat hij de beste tradities van het Ro meins Patriciaat in zich verenigde: ne derigheid, vroomheid en naastenliefde. Hij steunde ruim sociale instellingen en was een promotor der cultuur. Voor het eerst van het jaar is het echt warm in Rome. Want het weer was hier danig in de war en de statistici schudden het hoofd. Het voorplein van de Sint Pieter is gloeiend en eindeloos, de Vaticaanse basiliek zelf één koepel van hoge koelte. Het feest van Sint Jan de Doper, plechtig gevierd in de St. Jan van La teranen en uitbundig-carnavalesk met vuurwerk, optochten en escargots daar buiten, betekent met het feest van St. Petrus en Paulus de afsluiting van het seizoen. De universiteiten en pauelijke intituten sluiten hun poorten en de stu denten zijn voor enige maanden ver trokken. De politiek houdt de mensen nog wat wakker, maar ook hier is het einde in zicht. Binnenkort gaat de H. Vader naar Castelgandolfo en Rome gaat op zomer reces. Men zoekt koelere streken op om te arbeiden en vacantie te nemen, tot Moeder Natuur het de mensenkinderen weer mogelijk maakt in de Eeuwige Stad te werken en te leven. De voorzitter van de Indonesische partij Persatuan Indonesia Raya, Wongsonegoro, is benoemd tot kabinetsformateur. Hij deelde de pers mede, dat hij zijn benoe ming aanvaardde met „bonzend hart". Hij zei: „Ik zal mijn uiterste best doen mijn taak te vervullen". De opdracht van Wongsonegoro luidt, een regering te vormen met voldoende steun van het parlement. Hij kreeg daarvoor ze ven dagen. De opdracht is dezelfde als die. welke zijn laatste voorgangers werd gege ven. Wongsonegoro zei, dat hij een speci aal beroep zal doen op liet nationale ge weten van de politieke partijen. Hij zal alle partijen raadplegen. De 56-jarige forma teur was minister van Onderwijs in de re- gering-Sukiman. In politieke kringen te Djakarta is men niet optimistisch over de kans van slagen van mr. Wongsonegoro. Behalve moeilijkheden in de zetelverdeling men verwacht niet, dat de P.N.I. of de Masjumi genoegen zal nemen met een vertegenwoordiger van een derde partij als minister-president worden moei lijkheden voorzien over enkele van de bekende „ijskastkwesties". Naar wordt vernomen is spoedig de officiële publicatie te verwachten be treffende een nieuwe toewijzing van gelden uit de tegenwaarderekening, be stemd voor de productiviteitsverhoging in Nederland. De bedrijfstakken welke ditmaal met een aanmerkelijk bedrag begustigd zullen worden zijn het bouw bedrijf, de kleine metaal-industrie en het confectiebedrijf. Het A.N.P. bericht, dat een bedrag van f 1,1 millioen ter be schikking zal worden gesteld van het bouwbedrijf. Het weekblad „Cobouw" weet intus sen te melden, dat dit bedrag gebruikt zal worden voor de instelling van een lichaam voor de verhoging van de pro ductiviteit in het bouwbedrijf, n.l. een stichting met een klein bestuur en een kleine staf. Dit lichaam zal zich aan vankelijk bezig houden met het onder zoek inzake de organisatie van het werk, met verbetering van het a-tarief systeem, verder met de uitbreiding van de opleiding en tenslotte met propa ganda en voorlichting, coördinatie en stimulering. In de bouwwereld bestaat de over tuiging, dat de organisatie van de werk zaamheden op de bouwplaats van uitermate groot belang voor het eco nomisch bouwen in zeer vele geval len nog kan worden verbeterd. De Italiaanse politie heeft, naar A.P. uit Genua meldt, Wilhelm Royers, een voormalige S.S.-officier, die in Neder land wegens autodiefstal gezocht wordt, op een schip, dat naar Tanger zou ver trekken, gearresteerd. Volgens de politie stond Royers te Genua in verbinding met handelaren in valse paspoorten. Hij had zich ?»in boord van het schip begeven, toen hij vernam, dat de politie hem op het spoor was. Hij hoopte via Tanger naar Zuid-Amerika te ontkomen. Enkele minuten voor het vertrek van het schip werd hij van boord gehaald. Advertentie WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., 7,45 Prot. pr., 8.00 nieuws, 8.18 gewijde muz., 8.45 gram., 9.00 zieken, 9.30 vrouw, 9.35 gram., 10.30 Prot. pr„ 11.00 gram., 11.20 Metropole ork. en so list, 12.00 twee piano's, 12.30 land- en tuinb.meded., 12.33 gram., 12.59 klok gelui, 13.00 nieuws, 13.15 Prot. Interk. Thuisfront, 13.20 gevar. muz., 13.50 gram., 16.00 jeugd, 17.20 orgel, 17.50 gram., 18.00 gevar. muz., 18.30 Spectrum v. h. Chr. organisatie- en verenigings leven, 18.45 gram., 19.00 nieuws, 19.10 boek, 19.25 gram., 19.30 buitenl. overz., 19.50 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 Haar lemse Orkestveren, en solist, (pl.m. 21.10 caus.), 22.10 In het land van de Mau- Mau, 22.20 gevar. muz., 22.45 Prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.13 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.50 huisvrouw, 9.00 gym. v. d. vrouw, 9.10 gram.. 9.40 orgel; VPRO: 10.00 caus., 10.05 Prot. pr.; VARA: 10.20 vrouw, 11.00 gram., 12.00 orgel. 12.30 land- en tuinb.meded., 12.33 platteland, 12.38 gram.. 13.00 nieuws. 13.15 tentoon stellingsagenda. 13.18 politiekapel, 13.50 gram.. 14.00 caus., 14.15 omroepork., 15.15 kind., 16.00 kamermuz. (tussen 16.00 en 18.00 rep. v. d. Ronde v. Frankrijk), 16.10 jeugd. 16.45 zieken, 17.15 gram., 17.25 lichte muz.. 17.50 R. A. Ferrier: Sport in Suriname, 18.00 nieuws, 18.30 gram., 19.15 caus.: VPRO: 19.30 jeugd: VARA: 20.00 nieuws, 20.05 pol. comm., 20.15 cabaret, 20.45 gevar. muz., 21.15 beschouwing v. d. Ronde v. Frankrijk, 21.25 klankbeeld, 22.15 piano, 22.45 caus., 23.00 nieuws, 23.15 soc. nieuws in Espe ranto, 23.20 gram. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m.: 12.25 gevar. muz., 13.30 dansmuz., 19.00 gevar. muz., 19.55 „Die Entführung aus dem Serail", opera, 21.15 „Die Ent führung aus dem Serail" (verv.). BBC light progr.. 1500 en 247 m.: 12.15 dansmuz.. 15.00 lichte muz., 15.45 lichte muz., 18.00 dansmuz., 23.30 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 amus.muz., 13.25 omr.ork., 15.50 filmmuz., 20.00 symph. conc., 22.10 symph. ork., 22.30 dansmuz., 23.00 lichte muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 14.10 clavecimbelrecital, 20.30 ork.conc. BRUSSEL, 324 m.: 15.45 Vlaamse lie deren. 21.30 ork.conc., 22.15 dubbel ge mengd kwart. 484 m.: 16.30 lichte muz., 17.15 lichte muz., 22.10 lichte muz. ENGELAND. BBC European Service. Uitz. voor Nederland. 224 en 49 m.: 22.00 Vrijbuiters radiodagboek. Castella heeft de fijnste bloemengeuren en de mooiste tinten uitgekozen voor de nieuwe, onverpakte Bloemenzeep, een echte merkzeep voor slechts20 ct. per stuk! Daarmede brengt Castella een echte merkzeep binnen ieders bereik. Thans kan waarlijk IEDERE vrouw in Nederland een jeugdige, frisse teint hebben. Overtuig U zelf, hoe gemakke lijk U dank zij Castella ook in de warme zomerdagen Uw huid heerlijk fris kunt houden U hebt immers keus uit drie voortreffelijke Castella-soorten! Voor een huid, die véél schuim nodig heeft, geeft Castella Spécial (32 ct.) een over vloed van heilzaam schuim. Voor de lief hebster van de van ouds bekende Castella blijft natuurlijk de heerlijke Castella Schoonheidszeep (32 ct.) ter beschikking. Tijdelijk levert Uw winkelier U TWEE stukken voor 50 cent! Maak met spoed gebruik van dit bijzondere aanbod! Wilt U zich voor een bescheiden prijs toch het genot van een echte merkzeep verschaf fen, neem dan voor slechts 20 ct. per stuk de nieuwe Castella Bloemenzeep met de tinten en geuren van ontluikende rozen. (Van onze correspondent) Om de aandacht van de toeristen op nieuw op het Apeldoornse natuurreser vaat Berg en Bos te vestigen heeft het gemeentebestuur van deze groeiende stad er deze zomer een verlchting laten aan brengen, waaraan het Edward Startz van de Wereldomroep een muzikale il lustratie heeft laten verbinden, gedach tig aan diens succes van enkele jaren geleden met de muzikale verzorging van Apeldoorns Avondsprookje. Dit nieuwe evenement heeft de naam van „Berg en Bos in droomlicht". Als het duister daalt, spreidt zich een feeëriek lichtkleed met exotische tinten uit over de bospartijen de vijver en de spren- genvallei, welke zich nabij de hoofdin gang bevinden en een terrein van ruim 10 ha. beslaan. Men heeft inderdaad met deze ver lichting een dromerige sfeer weten op te roepen, waarbij de muziek, welke Eduard Startz heeft uitgezocht, zich uit stekend aansluit. Deze platen zijn niet van het geijkte soort, maar origineel en soms van verre reizen door Eduard Startz meegebracht. Bekende Nederlandse kunstenaars De „Badan Kontak Nasional", het contactlichaam van enige politieke par tijen en organisaties, waarbij de Mas jumi en de Partai Sosialis Indonesia niet zijn aangesloten, heeft in Bandung wederom een grote demonstratie geor ganiseerd tegen de Darul Islam en an dere rustverstoorders. Duizenden de monstranten, voorzien van vlaggen en spandoeken, overhandigden burgemees ter Enoch van Bandung een open brief voor president Soekarno, waarin maat regelen tegen de benden worden ge vraagd. 83 „Het is ook zo'n groot huis," zei Ro berta. „Die beer lijkt zelfs klein. Is het al lang in jullie familie?" „Het dateert uit de tijd dat een of an dere Lamprey een vuil zaakje opknap te voor Queen Anne of een van haar mi nisters. Moet nogal vuil geweest zijn, als je daarna zo'n monsterachtig cadeau krijgt Hij werd bovendien nog markies ook. In die dagen moet het huis nogal mooi geweest zijn. Mijn grootvader heeft kans gezien om het volslagen te ruïneren. Oom G. en tante V. hebben alleen maar een paar lagen somberheid over de algemene chaos gelegd." „Ik veronderstel, dat het nu van je vader is." Henry's theekopje blééf in de lucht steken. „Allemachtig" zei hij, „zou dat waar zijn? Je zou er best een leuk huis van kunnen maken." Er kwam een peinzende uitdrukking in zijn ogen welke Roberta, die de schrik om het hart sloeg, onmiddellijk herkende als de blik van een Lamprey, die op het punt staat een massa geld uit te geven. „Jullie zullen ongelooflijke successie rechten moeten betalen," riep ze in pa niekstemming uit. „O, ja," zei Henry, ze met een weids gebaar van zich afschuivend. In stilte beëindigden ze hun ontbijt. Een verschrikkelijk oude man, van wie Ro berta dacht, dat hij de echtgenoot van juffrouw Moffatt moest zijn, kwam bin nen om te zeggen, dat er telefoon voor Henry was. „Zet hem maar over in de biblio theek," zei Henry en tegen Roberta: „Dat zal de familiie wel zijn. Kom mee." In een sombere, onaantrekkelijke bi bliotheek luisterde Roberta naar Henry: „Goedemorgen, goedemorgen," zei hij opgewekt. „Is er al iemand gearresteerd of zijn julie allemaal nog op vrije voe ten?O, mooiJa, dank u wel, mamaNee, maar Tinkerton zegt, dat het goed met haar isHij conver seerde genoeglijk verder en Roberta's gedachten begonnen af te dwalen, tot haar aandacht plotseling weer gevan gen werd door de uitroep van Henry: „Baskett! Waarom in 's hemelsnaam?.... Grote goden, wat dwaas." Snel zei hij tot Roberta: „Die dikke Fox heeft meer dan een uur bij Nanny en Baskett geze ten en ze vragen zich af of hij denkt, dat BaskettZeker, mamanee, ik had gedacht om Robin het huis maar eens te laten zien en daarna zouden we bij u kunnen komenvanavond. O- Juist. JaJa, als u vindt dat we moeten gaanJa, ik weet dat het 'monsterlijk is, maar het zou nogal aar dig gemaakt kunnen worden, denkt u niet?" Henry liet zijn stem dalen: „Zeg, mams," zei hij behoedzaam, „gaat het naar tante V. of naar ons? O! O, wel, lieverd tot ziens." Hij hing de telefoon op. „Ik vrees, dat we vanavond weer hier moeten blijven, Robin," zei hij, „ze brengen hem hier naar toe." ..Juist, ik begrijp het." Mama denkt wel, dat wij het huis kriigen. Laten we het eens gaan bekij ken." II Om elf uur kreeg Alleyn het rapport van de chirurg over de sectie. Er was een begeleidend briefje bij van Dr. Cur tis. De vleespen, zei hij, was in de lin keroogholte gestoken, had het weefsel aan de achterzijde van het oog ver scheurd en was binnengedrongen in de bloedvaten aan de basis van de herse nen. Dat is alles wat de lijkschouwer en zijn jury moeten weten schreef Dr. Curtis maar ik zal wel gedwongen zijn om het hele hocus-pocus verhaal af te steken. Anders vinden ze, dat ze geen waar voor hun geld krijgen. Te uwer informatie moge nog dienen, dat deze deskundige nogal wat moeite ge had heeft om het wapen op de goede plaats te krijgen en dat hij het daarna zoveel mogelijk bewogen heeft, toen het eenmaal in de hersenen was doorge drongen. Vieze boel. Het karweitje is zonder enige twijfel met de rechterhand uitgevoerd. Ik zal verklaren, dat de wond aan de linkerslaap veroorzaakt werd doordat deze in hevige aanraking kwam met het verchroomde stalen ver siersel op de wand van de lift en dat hii vermoedelijk al bewusteloos was, toen die geschiedenis met de vleespen begon. De dood werd veroorzaakt door bescha diging van de hersenen. Ik hoop dat u hem (of haar) gauw te pakken krijgt. S. C. Alleyn las het rapport door, legde het weer weg en belde Rattisbon op, de no- tarfs van de Lampreys. Rattisbon was een oude kennis van Alleyn. Hy zei, da hii juist op het punt stond om te ver trekken, teneinde zijn opwachtingte gaan maken bij de nieuwe Lord Wuther- wood, maar dat hij over een uur b« Alleyn zou komen. Hij gaf de indruk verschrikkelijk bezorgd en belachelijk geheimzinnig te zijn. Alleyn was uiterst dankbaar dat de Lampreys Rattisbon gisterenavond niet hadden laten komen. Als iemand hen kon beletten om indis creties te begaan dan was hij het. „Ik zal wel weinig uit hem kunnen krij gen," dacht Alleyn. „Hij is zo zuur en droog als ik weet niet wat. Hij zal wel voor de Lampreys opkomen." Met een zucht begon hij weer aan het rapport. Even later kwam Fox binnen met zijn witte sjaal keurig onder zijn regenjas, zijn parapluie en zijn hoed in de hand en hij glimlachte welwillend. „Hallo, Fox. Plezier gehad vanmor gen?" „O, het ging heel best, meneer Al leyn. Ik ben ook nog even in Brummell Street geweest. Ik heb meneer Lamprey of liever Lord Rune en juffrouw Grey niet gezien, maar ik heb begrepen, dat ze een rustige nacht gehad hebben. De oude dame schijnt ook veel gekal meerd te zijn, dat zei de verpleegster tenminste. Ze denkt, dat één verpleeg ster voor vannacht wel genoeg zal zijn. Ik heb ook nog een praatje gemaakt met die knaap Giggle, de chauffeur. Hij scheen het niet leuk te vinden." „Jouw methode om een praatje te maken, heeft dikwijls een heel drei gend aspect, Fox. Wat heb je tegen Giggle gezegd?" „Ik dacht dat ik nog eens moest pro beren om hem te vangen op zijn ver haal van toen hij die trap afging. Hij werd natuurlijk erg zenuwachtig, toen ik er maar op bleef doorhameren, maar hij bleef erbij dat hij naar beneden ging, vlak nadat Lord Wutherwood voor de eerste keer geroepen had." (Wordt vervolgd). verzorgen de gesproken tekst, welke de muzikale gedeelten verbindt. Het Apeldoornse gemeentebestuur is reeds enkele jaren doende speciaal door het stimuleren van evenementen in de openlucht in Berg en Bos de leemte aan avondvertier voor de zomergasten te vullen. Aangezien de weersgesteldheid een niet te berekenen factor is, heeft het in verband met teleurstellingen in dit op zicht een tijdelijk congresgebouw, dat in dit park was geplaatst, laten opknap pen en tot een ontvangstgelegenheid voor duizend personen ingericht. Met medewerking van Luxemburgse wijn bouwers is het interieur het aanzien van een wijngaard gegeven. Een Rus sisch balalaïka-orkest zal hier 's avonds de gezelligheid verhogen. Deze droomverlichting zal van 20 Juli tot en met 29 Augustus iedere avond, behalve op Zondag, worden ontstoken. Daags voor zijn verjaardag (hij is van daag 35 jaar oud geworden) is Maandag avond van Schiphol met het lijnvliegtuig van de K.L.M. naar Tokio de nieuwe com mandant van het Nederlands detachement V.N., kapitein C. Knuist uit Den Haag. naar Korea vertrokken. Hij zal daar de vorige commandant, luit.- kol. C. M. Schil ieroort, die een jaar lang de leiding over het Nederlands detache ment heeft gehad, aflossen. In verband met zijn benoeming tot com mandant zal kapitein Knuist tijdelijk tot luitenant-kolonel worden bevorderd. Hij Is de vijfde commandant van onze Korea- vrijwilligers. AMSTERDAM. Ex. Engels M.O.: de jiames P. Sybrandy, D. Wessel en R. Piena, C. Plat- teeuw, A. Kormeling, J. de Vlieger. HAARLEM. Geslaagd voor Hoofdakte examens: J. J. Dekker, Amsterdam; A. P. Kooman, Berkhout; L. J. Fluks, Amsterdam; W. N. A. Hos, Medemblik: J. H. Meijers, Amsterdam. Voor A: J. Janse, Alphen aan den Rijn. Voor B: D. S. Broersma, Alk maar; mej. A. de Jong, Amsterdam; mej. J. Lindhout, Amsterdam: A. A. M. Sieben, Amsterdam; mej. J. E. C. Siep, Amsterdam; F. Veen, Noordwijk; E. v. d. Veen, Heem stede; A. J. Vermeulen, Den Helder. AMSTERDAM Engels M.O. A: D. R. Bouhuijs. 's-GRAVENHAGE Voor het examen Nederlands M.O., taal- en letterkunde B, zijn geslaagd D. Steenkamp te Voorburg en J. Verkctk te Vlissingen. ROTTERDAM Examen M. O. Han delswetenschappen A: A. Straatsma te Leeuwarden, J. Guillaume te Geleen, C. Verwoest te Eindhoven, mej. J. van Muyl- wijk te Amsterdam, A. van der Geer te Eindhoven, J. Fokker, Breda, L. Fonk te Griendtsveen, W. Gierman te Ede, D. Fok ker te 's-Gravenhage, H. van Duin te 's-Gravenhage en A. Dam te Enschede. 's-GRAVENHAGE Nederlands M.O. A: J. Bontius, Deventer, H. Buma, Medemblik, R. Dieleman, Molendijk, H. Esser, Ensche de, C. Gabriëls, Breda, mej. A. van Ga len, Haarlem, G. Geerling, Nijverdal, H. van der Giessen, Barneveld, C. van Gij- sel, Wijk aan Zee, Ph. Hoepelman, Am sterdam, J. Hovens, Venray, J. de Jonge, Amsterdam, L. de Jonge, Rotterdam, B. Jodi, Breda, J. Klein Haveveld, Nijmegen, J. Koene, Maastricht, J. van der Meulen, Arnhem, P. Poorter, Baarn, mevr. J. Vis ser, Franken, Amsterdam, A. Weeda, Drachten, T. Joosten, Den Haag. 's-GRAVENHAGE M.O. Lichamelijke Oefeningen: de dames E. Bonsen, Amster dam, G. Edel, Amsterdam, C. Groenen boom, Den Haag, H. Heijenbrock, Amster dam. A. Leeuwerk, Bergen, C. Leguyt, Am sterdam, M. de Nooy, Utrecht, L. Reteig, Amsterdam, M. Smit, Amsterdam, C. Steen- dijk, 'Scherpenisse, A. de Willigen, Hilver sum, de heren C. Roest, Den Haag. G. Rijks, Den Haag, H. Vermetten, Scheveningen, J. Verspille, Den Haag, G. van Vianen, Den Haag. J. Volbeda, Katwijk aan Zee, J. Vrolijk, Voorburg, Th. Wapenaar, Rotter dam, P. van Westbroek, Leiden. J. v. Zwee- den, Rijswijk; de dames J. Bakker, Gro ningen, J. Eggink, Groningen, G. Melis, gen, T. Bracht. Groningen, A. Dorlas, Gro ningen, J. Eggink, Groningen, G. Helis, Groningen. F. Mulder, Groningen, M. Ro denhuis, Haren (Gr.), G. Sennema, Gro ningen, A. Zijlker, Groningen en de heren W. van Overveldt, Breda, J. Pastoor, Lo- bith, P. van Schijndel Helvoirt, J. van der Sluys, Den Bosch, L. van der Weijden, Veghel, J. Willems, Nieuwenhagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5