Paraatheid wordt begin Augustus getest PROEFMOBILISATIE VAN 20.000 MAN Papieren van 500 vordering auto s De oproep tot eenheid door Kard. De Jong Bestandslinie in Korea wordt afgebakend 8000 mensen dakloos WELTER: „Ik denk wel dat wij er gevolg aan zullen geven" Straalbommenwerper met een hoos oog Britten arresteren zes Duitsers Tot hoofd en hart Ned. ex-diplomaat gearresteerd KVP nodigt KNP en Kath. Werk- gemeenschap in P.v.d.A. uit Britse proefneming met atoombom RUYGERS: Vrees dat het gesprek niet meer geheel open kan zijn m Tomateninvoer in Engeland „Rode Hilde5 eist zware vonnissen Honderdveertig uitvallers Het weer Woensdag 22 juli 1953 77ste JAARGANG No. 25740 NATO-waarnemers aanwezig In Valenciennes er dacht van smokkelarij Engeland vraagt weer Vrijheid voor Sanders De afkondiging Zuid-Korea vraagt „opheldering" In Australische woestijn Voortaan tijdige waar schuwing bij stopzetting Polen laat 16 priesters en 3 zusters vrij Op voorspraak van „katho lieke" communisten Duisenden arbeiders weer m arrest Eindhoven krijgt Kath. Militair Tehuis In W.-Berlijn Semjonov eist sluiting van voedselmarkt „Fascistische provocatie" Engeland wil televisie net aan dat van Europa koppelen Na één dag wandelen In Teheran: Grote communistische demonstratie Nauwe banden met Rusland geëist TWEKA BADKLEDING Verdacht van spionnage voor de Sovjet Unie O O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur; W. van Williga. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte, Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze speciale verslaggever) De derde divisie, een van de twee mobilisabele divisies van ons leger, zal in Se eerste helft van Augustus onverwacht worden opgeroepen. Dit gebeurt op eerste plaats om na te gaan, of deze divisie inderdaad in korte tijd in paraat- 7*»<I kan worden gebracht en verder heeft men deze gelegenheid benut, om de ,'litairen tevens een herhalingsoefening te laten ondergaan. Deze proefmobili- 'a'ie, die „Oefening Drietand" is genoemd naar het schouderembleem van de jjerde divisie, zal in totaal ongeveer 20.000 man voor ongeveer tien dagen onder wapenen brengen. Voorts zullen bij wijze van proef 500 auto's worden ge vorderd; eigenaars hiervan zullen hun wagens evenwel niet uit handen behoe- te geven. Na een „papieren overname"-procedure op de verschillende vor mingscentra zullen zij vóór het middaguur weer met hun auto hun eigen weg jonnen gaan. De berokkende schade, zoals inkoms'enderving, zal worden ver red. Alle betrokkenen zijn reeds in Mei ingelicht. De juiste datum waarop de Pr°efmobilisatie zich zal voltrekken, is om begrijpelijke redenen geheim ge houden. De mobilisanten zullen echter uiterlijk 15 Augustus weer naar hun Woonsteden zijn teruggekeerd. De „Oefening Drietand" voltrekt zich in drie phasen. Het eerste en belang rijkste deel is de mobilisatie zelf. Ver volgens worden de verschillende onder delen samengetrokken in het gebied, waar een verdedigingsoefening wordt gehouden. Deze manoeuvre vormt met de terugkeer naar de mobilisatiecentra de slotphase. De generale staf wil met deze oefe ning op de eerste plaats controleren, of de getroffen mobilisatiemaatregelen i" de praktijk voldoen en op welke punten ze eventueel moeten worden verbeterd. Verder wil men de andere NATO-lan- den en meer in het bijzonder het op perbevel in Parijs tonen, dat het Ne derlandse mobilisatiesysteem, dat afge stemd is op de mentaliteit van ons volk, zeer goed bruikbaar is, alhoewel het af wijkt van de systemen in andere lan den. Om deze reden zullen een aantal waarnemers van het hoofdkwartier van de geallieerde strijdkrachten in Europa de oefening bijwonen en op die manier de gelegenheid krijgen zich van de Ne derlandse methode op de hoogte te stel len. Het spreekt vanzelf, dat de werke lijkheid meer zou zijn benaderd, indien men zonder voorafgaande waarschu wing aan de betrokkenen de proefmo- (Van onze Haagse redacteur) In Frankrijk is gearresteerd de Ne- ^rlander jhr. v. d. W., die sedert 1931 Afbonden is geweest aan het ministerie Van Buitenlandse Zaken. Betrokkene had op het station te Va- rpheiennes in April een valies in bewa- t'hg gegeven, dat hij echter maar niet *»am terughalen. De politie, hiervan °P de hoogte gesteld, heeft deze koffer dopend en trof daarin Zwitserse uur werken aan ter waarde van ongeveer 1 20.000. i Dezer dagen kwam een Nederlandei 7* valies ophalen; hij werd onder ver- i ®hking van smokkelarij uit Zwitser- !&d meteen in arrest genomen. Men r« 5'eek te maken te hebben met een Ne- cTandse gezantschapsraad, die in vele ^itenlandse hoofdsteden, laatstelijk te "lota, gedetacheerd is geweest. jA>nds enkele jaren was hij niet meer Sq, actieve dienst, doch stond wel ter be- ^jWkking van de Nederlandse regering. ihatenpat W' re'sde nog op een dipl°" Engeland heeft, volgens A.P., opnieuw c°ntact gezocht met de Hongaarse rege- r'hg teneinde de invrijheidstelling te ^werken van Edgar Sanders, die zich s'nds 1950 in Hongaarse gevangenschap ^vindt. De Hongaarse regering zou nog biet gereageerd hebben op het Britse verzoek. Sanders werd in 1950 wegens spion- age tot dertien jaar gevangenisstraf ®roordeeld. Engeland verbrak daarop j® handelsbetrekkingen met Hongarije Maart bood Hongarije aan Sanders j1te wisselen tegen het Chinese meisja W®e Meng, dat wegens opstandige activi- „eiten op Malakka ter dood was veroor- ,esld. Engeland ging echter niet in op v?2® mensenhandel. De straf van Lee t eng werd later verzacht. De Britse ®gering heeft hoop, dat de nieuwe Hon- aaarse regering het Britse verzoek gun- .;'Ser zal opnemen dan haar voorgang- ,wr. De nieuwe premier heeft in zijn Paugurele rede gesproken over amnestie °°f „bepaalde misdadigers". bilisatie had afgekondigd. Het spreekt echter evenzeer vanzelf, dat dit in vre destijd niet mogelijk is, omdat daardoor het burgerleven te zeer zou worden ont wricht. De omstandigheden, zoals die zich bij een werkelijke mobilisatie zou den voordoen, kunnen toch niet ten volle worden benaderd. Men mag aannemen, dat in tijd van nood de bevolking tot een veel grotere medewerking met de noodzakelijke maatregelen bereid zal zijn. Daar staat tegenover dat in dat ge val de tegenstander de mobilisatie zal trachten te bemoeilijken. Van de andere kant zal bij een wer kelijke mobilisatie het burgerverkeei werden stilgelegd, terwijl nu het n0J- male treinverkeer met daarnaast nog de drommen vacantiegangers de opkomst in niet onbelangrijke mate zal bemoei lijken. Kortom, deze proefmobilisatie m vredestijd heeft voor- en nadelen en de Nederlandse legerleiding zal bij het trekken van conclusies daarmee reke ning dienen te houden. De proefmobilisatie zal worden afge kondigd door openbare kennisgevingen op aanplakborden door het gehele land en door middel van de radio. De derde divisie wordt in twee gedeelten opge roepen. Allereerst zal de opkomst wor den gelast van de kern van de onder de wapenen te roepen eenheden: de com mandant, de administratie, de militairen belast met de verzorging van het mate riaal en de kwartiermakers, tezamen ongeveer 5.000 man. Zodra doze de no dige voorbereidingen zullen hebben ge troffen, worden met een tweede zgn. „mobilisatietelegram", eveneens met openbare kennisgevingen en via de ra dio, de overige militairen opgeroepen. De openbare kennisgevingen voor de eerste groep hebben een oranje hwur en zijn voorzien van het kenteken B 1 of Q. De grote groep wordt opgeroepen met witte aanplakbiljetten, die de let ter C dragen. Kleuren en letters cor responderen met de aanwijzingen in de zakboekjes. Militairen die de letters B 1, Q of C in hun zakboekje hebben, maar in Mei geen waarschuwing ontvingen, behoeven niet op te komen. De proef mobilisatie wordt in de vacantieperiode gehouden in verband met de vordering van scholen voor de legering van de troepen. Hierover is overleg gepleegd niet het ministerie van O., K. en W. In Januari van dit jaar is het centraal so ciaal werkgeversverbond reeds inge licht over de plannen van de Generale Staf. Naar het Katholiek Nederlands Persbureau verneemt, heeft het bestuur van de Katholieke Volkspartij naar aanleiding van de oproep tot eenheid onder de Katholieken, door Kardinaal de Jong op 16 Mei gedaan, brieven gezonden aan het bestuur van de Katholieke Nationale Partij en van de Ka tholieke Werkgemeenschap in de P. v. d. A. De brief aan het bestuur van de Katholieke Nationale Partij luidt als volgt: „Hierdoor mogen wij uit naam van het Bestuur der Katholieke Volks partij meedelen, dat wij gaarne contact met U zouden willen opnemen over en naar aanleiding van de verklaring van Z.Em. de Kardinaal, afgelegd op 16 Mei j.l. Indien ook Uwerzijds bereidheid tot dit contact bestaat, dan stellen wij ons voor na Uw desbetreffende antwoord met U overleg te plegen over een passende datum. Een schrijven van gelijke inhoud verzonden wij heden aan het bestuur van de Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid." De brief aan het bestuur van de Katholieke Werkgemeenschap in de Party van de Arbeid is gelijkluidend, met dien verstande uiteraard, cm* wordt medegedeeld, dat een gelijkluidend schrijven is verzonden aan de Katholieke Nationale Party. Arbeiders uit Noord-Korea hebben de sen hetgeen Robertson aan Rhee heeft hele nacht in hoog tempo doorgewerkt aan een houten gebouw in Pan Moen Jon, dat moet dienen als plaats van sa menkomst voor de geallieerde en com munistische delegaties, wanneer men zo ver is, dat een wapenstilstand kan wor den ondertekend. Waarnemers zien daar een aanwijzing in, dat het sluiten van een wapenstilstand nog slechts een kwestie van enkele dagen zal zijn. In tussen heeft de Zuid-Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken Pjoen Joeng Tao, aan journalisten verklaard, dat zijn regering, na de tussen president Syng- man Rhee en Eisenhower's vertegen woordiger Robertson gevoerde bespre kingen, nog „bepaalde ophelderingen" wenst, alvorens te kunnen toezeggen zich niet tegen een wapenstilstand te zullen verzetten. De Zuid-Koreaanse regering .heeft „ernstige verschillen" geconstateerd tus- "a* brand, aangewakkerd door een straffe wind, maakte in de omgeving n Singapore, in de nabijheid van het vliegveld, ongeveer 8000 personen dak loos. De verwoeste wijk werd bewoond door Chinese handelaren. meegedeeld en wat het hoofd van de geallieerde onderhandelingsdelegatie, generaal-majoor Harrison, aan de com munisten in Pan Moen Jon heeft ver teld. Generaal Harrison heeft het voor gesteld. alsof Zuid-Korea zich voor on bepaalde tijd bij een wapenstilstand zou neerleggen. Maar, zo zei minister Pjoen Joeng Tao, dat is niet juist. Pre sident Rhee heeft alleen toegezegd, dat hij de toestand wil aanzien gedurende drie maanden na het begin van een po litieke conferentie, waarop een oplos sing van de Koreaanse kwestie zal worden beproefd. Van welingelichte zijde te Washington is vernomen, dat het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken een nieuwe mededeling aan de regering van Zuid-Korea heeft doen toekomen. Vanmorgen hebben ge allieerde en communistische stafoffi cieren gedurende korte tijd vergaderd in Pan Moen Jon. In New York bereidt men zich voor op een speciale zitting van de V.N.-Assemblée, die, als het be stand nog deze week wordt onderte kend, op 12 Augustus gehouden moet worden. Zowel radio-Peking als de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, hebben gisteren meegedeeld, dat te Pan Moen Jon nog slechts de bestandslinie in kaart hoeft te worden gebracht. Ook moeten de vertalingen van de wapenstilstandsover eenkomst nog worden vervaardigd, Dulles heeft gisteren tijdens zijn persconferentie echter gewaarschuwd tegen een te vroegtijdig optimisme. Er is alle kans om tot overeenstemming te komen, verklaarde hij, maar daar voor is het nodig dat de communisten ook inderdaad een bestand wensen. Intussen heeft India in gelijkluidende nota's aan communistisch China en Amerika om inlichtingen verzocht be treffende zijn taak in de wapenstil standscommissie. Een groep van zeven leden onder leiding van de staatssecre taris van Buitenlandse Zaken, R. K. Nehroe. houdt zich gereed om onmiddel lijk na het tekenen van een bestand naar Korea te vertrekken. Van deze commissie maakt ook de Indiase ambassadeur in Nederland, B. N. Chakravarti deel uit. De Australische minister van bevoor rading Beale heeft te Canberra ver klaard dat in het woestijngebied in midden-Australië een in Groot-Brittan- nië vervaardigde atoombom tot ontplof fing zal worden gebracht. Dit is de eerste maal dat officieel Is medegedeeld dat het bij de reeds aange kondigde proefneming gaat om het tot ontploffing brengen van een atoombom De vorige Britse atoomproef, op de Montebello-eilanden, ging waarschijnlijk om een atoom-projectiel. Houdt bij ieder gesprek goed voor l ogen wat ge zegt en tot wie. i (Van onze parlementaire redacteur) De reacties op de uitnodiging van het bestuur der K.V.P. om tot een samen spraak te komen met katholieken in andere politieke partijen, zijn door hun verscheidenheid opmerkelijk. De heer Ruygers, die de eerste initiatiefnemer is geweest, deelde ons vanmorgen mede, dat hij vreest, dat het niet helemaal meer een open gesprek kan worden. Er is hier uiteraard sprake van een precaire materie en dan is het niet zo bevorder lijk voor de goede gang van zaken, aldus de heer Ruygers, wanneer al van tevo ren op niet geheel objectieve wijze heet van de naald interpretaties worden ge geven aan een geboorte, die nog sterk behoefte heeft aan de sfeer van de kraamkamer. Publiciteit lijkt mij voor alsnog uit den boze, tenzij men de hele poging al hij voorbaat wil doen misluk ken, zo luidde zijn oordeel. T T oe men de Handley-Page Victor f—J IV ook bekijkt, van achteren of J- van voren, het blijft een uiterst merkwaardig vliegtuig. Rechts ziet men de neus van de jongste aanwinst van de Britse Luchtmacht, met een stuk van de halvemaan-vormige vleugel, waarbo ven net nog de top van het staartstuk komt uitkijken. De cockpit, met daar onder het kleine stukje neuswiel, dat de zware machine slechts een betrekke lijke geringe afstand van de landingsbaan doet bewaren, maakt op het eerste ge zicht een logge indruk, maar eenmaal los van de grond is de Victor een sierlijk vliegtuig. „Plane with a wicked eye", vliegtuig met een boos oog, aldus beschreef een Britse krant deze nieuwe straalbommen werper. Dat slaat dan op de sleuf in iedere vleugel, waarachter in totaal vier straalmotoren verborgen gaan, die een grotere trekkracht kunnen ontwikkelen dan vijf en twintig zware locomotieven. Het boosaardige van het toestel zit hem. uiteraard evenwel meer in de bomlui- ken, en daarnaast in de bijzondere vorm van de vleugels, die het vliegtuig in staat stelt op zeer grote hoogte te vlie gen met een snelheid, die de geluids snelheid benadert. Onder deze omstan- diigheden is het voor vijandelijke jagers bijzonderlijk moeilijk de bommenwerper aan te vallen. De Victor is de eerste bommenwerper ter wereld, die met deze halvemaan-vormige vleugels is uitge rust. Op de foto links ziet men het achter aanzicht van het vliegtuig, dat vanuit die gezichtshoek bekeken nog merk waardiger vormen heeft. Hoog en slank verheft het staartstuk zich boven de romp. een vormdie even doet denken aan de snelle Russische MJG-15 straal jager. De Britse Luchtmacht heeft de Victor in grote aantallen zo van de te kenplank besteld en de bommenwerper is nu met voorrang in productie genomen. Naar aanleiding van de moeilijkheden, die zijn ontstaan door het plotselinge verbod om tomaten in Engeland in te voeren, heeft de Nederlandse regering zich tot de Engelse regering gewend met het verzoek om in de toekomst de am bassade in Londen eerder van een a.s. invoerverbod op de hoogte te stellen, op dat het bedrijfsleven tijdig kan worden ingelicht. Dit is, aldus minister Mans- holt in antwoord op vragen van het Ka merlid Biewenga, door de Engelse rege ring toegezegd. Voorts zal in nauw overleg met het bedrijfsleven en de Engelse autoriteiten getracht worden door vrijwillige export beperking te voorkomen, dat de prijsont wikkeling op de Engelse markt tot on tijdige stopzetting aanleiding geeft. De minister verklaarde nog, dat het recente besluit tot invoerverbod aan de Nederlandse ambassade op 7 Juli 5.30 uur n.m. werd meegedeeld, het kwam om 8 uur n.m. ter kennis van het minis terie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, waarna de organisaties van het bedrijfsleven onmiddellijk op de hoogte werden gebracht. Bij de Engelse regering is er met klem op aangedrongen de partijen, die op 8 Juli des morgens voor Engeland waren geveild en diezelfde dag verscheept wer den, toe te laten. Dit is door de Engelse regering geweigerd. Op verzoek van een aantal katholieke leiders van het Poolse communisti sche) nationale front, heeft de Poolse Raad van State de vrijlating goedge keurd van zestien katholieke priesters en drie nonnen. De katholieke leiders van het natio nale front hadden clementie voor de priesters en nonnen verzocht bij gele genheid van de Poolse nationale feest dag. In hun brief aan de Raad van State stellen zij, dat de gevangenen nu hun fouten tegen de volkse staat van het nieuwe Polen ongetwijfeld voldoen de hebben ingezien om voortaan ten gunste van die staat te werken. Uit het Vaticaan werd onlangs gemeld, dat zich m Polen vijf bisschoppen en ruim hon derd priesters in de gevangenissen be vinden. Na een driedaagse vergadering van het Oost-Duitse Politbureau van de communistische SED heeft de nieuwe minister van Justitie Hilde Benjamin alle gerechtshoven opdracht gegeven de strengste straffen uit te spreken tegen de aanstichters van de opstand van de 17e Juni. Hilde Benjamin, de „rode guillotine", heeft haar voorganger Max Fechner er van beschuldigd de „fascistische op stand" te hebben goedgepraat als een normale staking. Fechner is gearresteerd en duizenden arbeiders, die aanvanke lijk gearresteerd waren, maar door Fechner weer naar huis waren gezonden, zijn thans opnieuw gevangen genomen; (Van onze correspondent) Binnen enige weken zal met de bouw worden begonnen van een Katholiek Militair Tehuis te Eindhoven. Het Te huis komt te liggen tegenover 't Beatrix- kamp. Door de bouw van dit huis gaat een lang gekoesterde wens van Eindho ven in vervulling. Het gebouw zal ruim te bieden aan enige honderden militai ren. Nationaal Katholiek Thuisfront voorziet in de middelen van deze bouw door f. 45.000 beschikbaar te stellen. De Russische Hoge Commissaris in Duitsland, Semjonov, heeft geprotesteerd tegen de verkoop van goedkoop voed sel aan Oost-Duitsers in West-Berlijn en heeft geëist dat deze verkoop wordt ge staakt. In een nota aan zijn Amerikaanse col lega Conant, noemt Semjonov de ver koop van goedkope levensmiddelen een nieuwe fascistische provocatie." Hij be toogde, dat de markt te Kreuzberg, waar Oost-Berlijners goedkoop Amerikaans voedsel kunnen krijgen, gedreven wordt door „als marktlui vermomde fascisten." Hij eiste dat onmiddellijk maatregelen zouden worden genomen om een einde te maken aan deze onwettige en ontoe laatbare acties. De British Broadcasting Company heeft vandaag bekendgemaakt, dat van 28 tot en met 30 Juli te Londen een con ferentie zal worden gehouden ter be spreking van de mogelijkheid van een permanente televisiekoppeling tussen Groot-Brittannië en het vasteland van Europa. De conferentie zal bijgewoond worden door afgevaardigden uit Groot-Brittan- nië, Frankrijk, België, Nederland en de West-Duitse bondsrepubliek. Verder staat op de agenda een voor stel om tijdens de Kerstdagen televisie programma's uit te wisselen. De heer Ruygers doelde daarbij op een artikel, dat vanmorgen in de Volkskrant is verschenen en waarin wordt opge merkt. dat de uitnodiging ongetwijfeld zal worden aanvaard en dat hiermede een ernstige en zakelijke poging begint om daadwerkelijk gevolg te geven aan de oproep tot eenheid van onze Kardi naal. Die poging is volgens het blad inder daad het minste waartoe de katholie ken, van welke richting ook, verplicht zijn. Daarop volgt dan nog, dat de woorden van de Kardinaal zo duidelijk zijn, dat de feitelijke noodzakelijkheid en onmisbaarheid van de politieke een heid niet meer ter discussie staan. Het hoogste kerkelijke gezag heeft zich hierover thans uitgesproken en daar mede is volgens de Volkskrant de grondslag voor een gesprek aangege ven. Het is dit artikel geweest, dat de heer Ruygers, toen wij zijn eerste reactie vroegen, deed opmerken: „Sinds wanneer is het onder Roomse mensen de gewoonte, om alle vrien den en kennissen bij een geboorte uit te nodigen voordat er nog maar een kind ter wereld is gekomen? Wij hebben van de uitnodiging van de K. V. P. nog niet eens lijfelijk ken nis kunnen nemen voordat ons het hele geval in een dagblad met inter pretaties en al reeds wordt voorge schoteld". Ook de heer Welter hebben wij om zijn oordeel gevraagd. Het luidde zeer bezadigd en gereserveerd: „Ik moet de zaak nog met mijn bestuur bespreken, maar ik denk wel, dat wij er gevolg aan zullen geven". (Van onze correspondent) Vijftig wandelaars hebben gisteren, op de eerste dag van de Vierdaagse, hun sportieve strijd moeten staken. Zij bleken niet be stand tegen de vermoeienissen en de hitte van de Betuwse wegen. Vertrokken gister morgen welgemoed 9582 lopers van de start (16 minder dan zich Maandag aan de start- bureaux hadden gemeld^, de finish werd bereikt door 9532 tippelaars. Vorig jaar vertrokken op de eerste marsdag 9824 wan delaars. Het aantal uitvallers bedroeg toen 44. 90 tippelaars lieten vanmorgen verstek gaan. Zij misten de moed om aan de tweede etappe te beginnen. Ook dit getal is nor maal te noemen. Vorig jaar waren er op de tweede marsdag 89 wandelaars die door de wekker heensliepen. In de Perzische hoofdstad Teheran zijn gisteren twee afzonderlijke demonstra ties gehouden ter herdenking van het feit, dat premier Mossadeq een jaar ge leden, na een driedaags bewind van Ahmad Qavam, opnieuw aan de macht kwam. 's Ochtends demonstreerden de regeringsgezinden ten gunste van Mos sadeq en 's middags betoogden ruim 50.000 communisten tegen Amerika en vóór Rusland. De communistische betoging was ver uit de grootste. De leden van de (verboden) Toedeh-partij eisten uitwij zing van de Amerikaanse militaire missie en nauwere banden met Rusland. Voorts werd aangedrongen op ontbin ding van het onmachtige Perzische par lement. Uit deze eerste, door de overheid toe gestane demonstratie van de officieel verboden communistische partij leidt men in Westelijke kringen de toenemen, de invloed af van de communistisch» beweging in Perzië. Advertentie (tot Donderdagavond) Veranderlijke bewolking met enkele regenbuien, hier en daar vergezeld door onweer. Matige, nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Vrij koel. Zon: 4.48-20.44. Maan: 18.51-0.48. Op 9 Juli zijn zes Duitsers, onder wie twee vrouwen, door de Britse Veilig heidspolitie in West-Duitsland gearres teerd. Vrijdag zullen ze te Düsseldorf op beschuldiging van spionnage ten gun ste van de Sovjet Unie terecht moeten staan. De arrestatie van de zes spionnen werd eerst gisteren bekend gemaakt, bijna tien dagen nadat zij gegrepen waren. Eén der gevangen genomen vrouwen was telefoniste bij de Britse bezettings troepen. Onder de mannen bevond zich een ex-luitenant van de Luftwaffe, die twee jaar lang lid was geweest van de communistische partij. Vier der arrestan ten woonden in Brunswijk, dat slechts enkele kilometers van de Russische zone verwijderd ligt. De beide andere verdachten wonen in de buurt van de Lüneburgerhei. Volgens mededelingen van de Britse bezettingsautoriteiten is de spionnage gepleegd op de Lüneburgerhei, het grootste oefenterrein van West-Euro pa. Hier liggen verschillende eenhe- heden van de Britse strijdkrachten ge concentreerd, terwijl er ook enige jachtvliegvelden zijn aangelegd. Op deze heide worden proeven genomen met de nieuwste wapens waarover de Britten momenteel beschikken, o.a. met een nieuw anü-tankgeschut dat in staat is de dikste pantserplaten te doorboren. Het proces tegen dit zestal zal niet plaatsvinden te Brunswijk, maar voor het gerechtshof van het Britse Hoge Commissariaat te Düsseldorf. Men neemt aan, dat het getuigenverhoor voor het grootste gedeelte achter gesloten deuren zal plaats vinden, aarigezien het be' r»k- king zou hebben op de activiteit van de Britse Veiligheidsdienst in West- Duitsland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1