Medisch onderzoek voor het huwelijk door groot aantal geleerden aanbevolen C he far ine ,41 ZzfjooRVAN: Het spoot van het zwaatcL a l Surinaamse oud-strijders eisen betaling van f84.000.- Beveiliging van stilstaande voertuigen in het donker Moord- in de lift Voor kleine boeren geen bestaan meer in Nederland VISA-REGELING VOOR WEST- DUITSLAND VERRUIMD r mheepvaartberichten) Open brief aan beden van Staten Generaal f Binnen drie maanden herhaalde malen zonder visum de grens over Wegcnverkeers regie ment Men kan beter met crediet een flink bedrijf opbouwen 4 middelen in 1 labiet doen wonderen! J WOENSDAG 22 JULI 1953 PAGINA 5 HULP AAN JAPAN 95ste dodenlijst k sytfmeriean Cigarettes jMartij Wanneer U zich onbehaaglijk voelt, doet 'n enkel tabletje Chelarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroemde geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een an* der mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. m BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉEN TABLET 'n Jfije doei wonderen Esperanto-congres Onderscheidingen teruggegeven Minister Staf: Aanspraken dubieus; zaak van republiek Indonesia Katholieke Illustratie door NCAIO MARSH Hei beste bed ooit gemaakt! V.. SENAAT OVER LANDBOUWGRONDEN - s hf^n aantal specialisten op erfelijk asgebied, hoogleraren en leden van nJ'ecït?rliJke macht, heeft in een Gp brief aan de leden van de Staten- Toneraa'" speciale aandacht gevraagd ?r.het geneeskundig onderzoek vóór 'et huwelijk. De brief luidt: De onder, tnirf richten zich, in de over- daarmede te handelen in de lana Van een eroot deel van het Neder- dj yoIk en de daarin levende gods- v/n-SUge en 'evensbeschouwelijke op- Sin Sen' u' binnenkort beslis- gl( Sen hebt te nemen over een aange- ,,*^nbeid, die voor het welzijn van ons s van grote betekenis is. Bij brief van 10 Januari 1953 heeft de 'nister van Justitie een reeks vraag- bo un over Bet nieuwe burgerlijk wet- aangeboden, die betrekking heb ben op het personen- en familierecht. Bet is speciaal vraag 44, handelend ,yer het onderzoek vóór het huwelijk, onder uw bijzondere aandacht i-i Brengen. Deze vraag luidt: »1. Moet aan een huwelijksafkondiging geneeskundig onderzoek der beide cntgenoten voorafgaan? i Zo ja, moet dan, in geval dit onder- .®ek tot resultaat heeft gehad, dat een Uwelijk met de onderzochte persoon |evaren voor de gezondheid van diens chtgenoot, voor de voortbrenging van •Raderen of voor de lichamelijke of pestelijke ontwikkeling van deze op levert: a- In bepaalde gevallen het huwelijk faa de betrokken persoon worden ver boden? De andere echtgenoot en de tot toe- ,Bu Japan voor de tweede maal in en- *ele weken getroffen wordt door grote overstromingen, brengt het Nederlandse w>de Kruis het gironummer, waarop Jben stortingen voor steun aan de Ja- Pahse getroffenen kan doen, nog eens in ?®rinnering. „Hulp aan Japan" is het ^otto; 777 is het gironummer. Het informatiebureau van het Ne- priandse Rode Kruis heeft een 95ste jlst van geborgen en geïdentificeerde *achtoffers van de watersnood uitge ven. Zij luidt als volgt: Hreischor: Schot van VeenHeij- °°er, Sia, geb. 20 Febr. 1909 te Zierik- f?e. laatste adres: Langeweg p 50 te reischor. Hieuwerkerk: Overbeek, Adriaan, pb. 26 April 1899 te Nieuwerkerk, ;aatste adres: Molenstraat 166 te Nieu- erkerk. h Oosterland: VerhoekMeerman, Cor- j ka, geb. 30 September 1889 te Oos- .prland, laatste adres: Bosklokdreef *302 te Oosterland. Ouwerkerk: Kodde, Jan, geb. 10 Justus 1919 te St. Annaland, laatste 0f)i-eS: no. 214, Ouwerkerk. Ep?°f?®rTHijnberg, Adrians Johanna, fff' V 1924 te St. Annaland, laat ste adres. no. 214 te Ouwerkerk. Advertentie ezlerlge Paramount praatjes T/l) weten weinig van de wet. Het enige, bat wij van de wet weten is, dat wij wor- Cr> geacht de wet te kennen. Dat is fijn gevoeld van de wetgever. Wij zouden het 0t)dragelijk vinden, op straat minister Donker eêen te komen, die ons hoonlachend pas- erdc omdat wij de wet niet kenden. In- pasen, hij moest eens weten dat wij niet ct flauwste benul hebben van het recht van ptrpad. Kregen wij ooit kwestie met de üfen inzake het recht van overpad, we *°uden gewoon verplicht zijn naar een dvocaat te gaan. Die weet alles. Alles van et jus civile en het jus criminale. Althans "n dit alleen al vervult ons met eerbied) *pnnen zij de wetboeken en de jurisprudentie Jp de Hoge Raad lezen, gelijk wij vader Cats. deze week verdubbelde schier onze 'brbicd voor de advocatuur, toen wij de wel edelgestrenge heer mr. B. te L. ontmoetten. T°k hij rookte Paramount, net als wij, en >tre zijn waardering samen in een uiter- ?5rd meesterlijk pleidooi. Wij noteerden, env op het papier werpend, deze snedige '"sneden: „Ik zie niet in waarom deze zaak pct gesloten deuren te behandelen. De arimount-affaire ligt duidelijk voor ieder, e zich van de feiten wil overtuigen. Het 's "iet nodig, zich in de lijvige dossiers der f.STettenadvertenties te begeven. Eikeroker, 'c in het bezit is van zijn natuurlijke reuk- smaakvermogens, zal Paramount ont- ^?ukelijk verklaren. Gezien de vele rokers, 'e snakken naar een sigaret die conform de 's nooit verveelt, gezien de uiterst fijne geur jheerlijke smaak van Paramount, refereer nrij aan de uitspraak in hoogste instantie: ).Ct roken van Paramount schenkt een jJrakteristiek en intens plezier het ^AMOUNT PLEZIER. stemming gehouden personen omtr.ent die gevaren vóór de huwelijksvoltrek king worden ingelicht? 3. Is ook zonder verplicht onderzoek een verbod van een huwelijk op grond van bepaalde in de wet te noemen ziek ten van een der echtgenoten gewenst?" Ondergetekenden menen, dat het in het belang is van ons volk, dat ook hier te lande een geneeskundig onder zoek vóór het huwelijk wordt ingesteld. De urgentie van het onderzoek is met name gelegen in de gevaren van besmetting van de huwelijkspartner, van de ongeboren vrucht en het jonge kind (b.v. door geslachtsziekten), in het fatale van ongunstige ouder-com- binaties, die ernstige ziekte en dood van het kind tengevolge kunnen heb ben (b.v. bij de z.g. rhesusfactor), en voorts in die anthropogenetische as pecten. die in extreme gevallen een bepaalde toekomstige huwelijkscombi natie tot een ongunstige kunnen stempelen. Ondergetekenden zijn, vooral op medisch-genetische gronden, voorstan- Advertentie m ders van het door alle eeuwen in de Rooms-Katholieke kerk gehandhaafd gebruik, om het huwelijk van volle neef en nicht te verbieden met dispensatie-mogelijkheid na deskundig medisch familie-onderzoek. Overigens geven zij in overweging, geen verdere uitbreiding te geven aan de in ons land reeds geldende bepa lingen inzake huwelijkverbod. Wel me nen zij, dat een wettelijke regeling, die een verplichting inhoudt van het zich onderwerpen aan een onderzoek voor het huwelijk, ook zonder de sanctie van een huwelijksverbod, van grote waarde zou zijn voor de gezondheid van gezin en volk. Hierdoor zou ook in ons land van staatswege een bijdrage wor den geleverd voor het welzijn van de gezinnen, zoals dit reeds in vele landen en dan meestal door veel ingrijpender maatregelen geschiedt. De open brief is ondertekend door: prof. dr. M. A. van Boudijk Bastiaanse, hoogleraar verloskunde Gem. Universi teit Amsterdam; mr. A. Bouman, te Amsterdam, secr. van de ver. tot onder zoek en voorlichting voor het huwelijk; dr. J. W. Bruins, arts te Deventer, alg secr. van de Ned. Anthropogenetische Vereniging; prof. mr. dr. G. H. A. Feber, raadsheer in de hoge raad der Neder landen, te 's-Gravenhage, buitengewoon hoogleraar criminologie te Amsterdam; prof. dr. S. J. Geerts, buitengewoon hoogleraar biologie en erfelijkheidsleer te Nijmegen; dr. G. P. Frets, oud-ge neesheer aan de psychiatrische inrich ting „Maasoord" te ^oortugaal en oud voorzitter van de vereniging tot onder zoek en voorlichting v.oor het huwelijk te Soesterberg; dr. O. van der Spek, oud-geneesheer-directeur van de psy chiatrische inrichting „Maasoord" te Poortugaal; prof. dr. W. A. Mijsberg, hoogleraar anatomie te Utreóht; prof mr. Ch. J. J. M. Petit, hoogleraar bur gerlijk recht te Nijmegen; prof. dr. A. Polman, buitengewoon hoogleraar anthropogenetica te Groningen; dr. B. Vrijburg, dierenarts in ruste te Apel doorn; dr. P. J. Waardenburg, oogarts geneticus te Arnhem, voorzitter Ned. Anthropogenetische Vereniging; dr. F Wibaut, te Amsterdam, secretaris van de maatschappij tot bevordering der geneeskunst. èL u 146. De tanige krijger keert zich langzaam om en laat met een achteloos gebaar de. tak vallen. Zijn gelaat staat ondoorgrondelijk. Eric treedt vlak voor de man en ziet hem doordringend aan, terwijl Kohorr en Orm in beweging komen. Zonder merkbare haast is Kohorr, geruisloos en lenig als een kat, tot vlak achter de man gekomen. Orm neemt met veel vertoon van dapperheid, luid briesend, aan de andere zijde plaats. De Noorman bijt de tanige krijger toe: „Voor wie zijn die signalen met het vuur bedoeld?" De man staart uitdrukkingloos langs de Noorman en murmelt: „Ik weet niet waar gij van spreekt, oh Khan". „Gij liegt", zegt Eric scherp. „Spreek op, wie gaf u opdracht, kerel?" Een felle flikkering licht op in de spleetogen van de man, en even is het alsof een spottende glimlach over het tanige gelaat glijdt. Dan dwaalt zijn blik afwezig weg van Eric's door dringende grijze ogen en lijzti(j zegt hij: „Ik spreek als gij beveelt, oh Khan, maar wat ik niet weet, kan ik niet zeggen. Het is koud. Ik wilde het vuur slechts opstoken". „Hehehehe!" kirt Alhabar. „Hij wil het vuurtje opstoken. Ja, ja, ja, lekker warm, he? Maar pas op, dat het niet te heet wordt". Hij slaat zich smekkend op de knieën. Eric begrijpt, dat hij met de zwijgende oude krijger niet veel verder komt, doch terwijl hij zijn schouders ophaalt, besluit hij dubbel waakzaam te zijn. Een sfeer van onheil hangt als een sluier over het kamp en Alhabar 'is de enige, die zich volkomen op zijn gemak schijnt te voelen. Als men zich te rusten heeft begeven en Kohorr de eerste wacht op zich neemt, durft Eric niet aan slapen te denken en hij houdt voortdurend de magere krijger in het oog. Langzaam daalt de stilte van de nacht over het rustende land; ook de ipaarden bewegen niet. Het laag brandende vuur tovert spookachtige scha duwen op duistere boomstammen. Uur na' uur verstrijkt. In zijn deken luistert de Noorman naar de regelmatige stap van de wacht en het sjirpen van de krekels bij de rivier. Doch ten slotte overmant de slaap ook hem. Plotseling 'is hij klaar wakker. Iemand stoot hem tegen de schouder en meteen is hij er zich van bewust, dat er iets veranderd is in het kamp, ver anderd ten kwade. Een donkere schaduw buigt zich over hem heen; het is Alhabar. „Hehehehe, wie heeft er zin in een klein ■wandelingetje?" lispelt de zonderling, breed grijnzend. „Kom, Noorman, we zijn niet de en'igen, die van wandelingen houden". Met een ruk is Eric overeind, want de plaats van de man, die in het vuur porde, is leeg, en de wachter zit te dommelen naast het vuur. „Jajajaja", kwettert Alhabar met een gesmoord geproest. „Akelig als men niet slapen kan, hé? We moeten goed op hem letten, slaapwandelaars doen soms erge rare dingen, men weet maar nooit wat er gebeuren kan, hehehehe!" Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft van de West-Duitse autoriteiten de mededeling ontvangen, dat er een verruiming van de visa-regeling voor West-Duitsland is tot stand gekomen. Sinds enkele weken gold, dat Nederlan ders zonder visum Duitsland mochten betreden voor een bezoek korter dan drie maanden. Was men binnen deze periode naar Nederland teruggekeerd, en wilde men binnen drie maanden na het begin van de eerste reis opnieuw naar Duitsland, dan was voor deze twee de reis wél een visum nodig. Deze beperking is opgeheven. Men kan thans gedurende een periode van drie maanden herhaalde malen zonder visum voor verblijf in Duitsland de grens over schreden. Na deze periode moet men, als voorheen, gedurende een maand buiten Duitsland vertoeven om weer gedurende drie maanden zonder visum onbeperkt te kunnen binnenreizen. De regeling, dat men voor een continu verblijf, langer dan drie maanden, een visum nodig heeft, blijft van kracht. Overigens zijn verdere verruimingen van de visumregeling te verwachten Bij het ondernemen van georganiseer- zullen reisleiders voortaan op een collec- de gezelschapsreizen naar het buitenland tieve passagierslijst bij een deviezenbank de benodigde reisdeviezen kunnen ver krijgen voor de deelnemers aan de reis. Dit blijkt uit een gisteren in de Staats courant gepubliceerde algemene vergun ning van de Nederlandsche Bank. Naast de reisleider kan een deelnemer aan de reis ook zelf deviezen naar het buiten land medenemen, doch alleen voorzover het bedrag aan deviezen, dat voor hem door tussenkomst van de reisleider is verkregen, minder beloopt dan de tegen waarde van f 1000. Deze regeling geldt Te Lourdes zal 1217 Augustus a.s. het 24e internationale katholieke Espe ranto-congres worden gehouden. De bekende bedevaartplaats Lourdes is voor dit jaar als congresstad gekozen, daar in deze plaats in het jaar 1903 het internationale Esperantotijdschrift „Es- pero Katolika" het licht zag. voor reizen naar: België, Denemarken West-Duitsland, Finland. Frankrijk. Griekenland, Indonesië, Italië, Joego slavië, d'e Nederlandsche Antillen, Nieuw-Guinea, Noorwegen, Oostenrijk. Portugal, Spanje, het Sterlinggebied. Suriname, Turkije, Zweden en Zwitser land. Na de reis overgehouden deviezen, verkregen op een collectieve passagiers lijst, moeten door de organisator van de gezelschapsreis binnen drie dagen na terugkeer van de reisleider in Nederland aan een deviezenbank worden verkocht. Door de deelnemers persoonlijk over gehouden reisdeviezen behoeven niet te worden ingewisseld, doch worden uiter aard bij een volgende aanvraag van reisdeviezen in aanmerking genomen. Op vragen van het Tweede-Kamerlid Ritmeester (VVD) betreffende de terug gave van een aantal Koninklijke on derscheidingen door het bestuur van de Bond van Surinaamse Oorlogsvrij willigers, heeft minister Staf, minister van Overzeese Rijksdelen a.i. o.m. het volgende geantwoord: Blijkens van de Gouverneur van Su riname ontvangen bericht heeft de se cretaris van de Bond van Surinaamse Oorlogsveteranen op 17 Juni hem na mens de leden van deze Bond de hun uitgereikte onderscheidingen aangebo den ter terugzending aan Hare Majesteit de Koningin. Dit geschiedde als protest van betrekkenen tegen de naar hun ge voelens ondervonden onjuiste behande ling van de zijde van de Nederlandse regering in zake door hen voorgebrach te vorderingen betreffende hun toeko mende, doch niet uitbetaalde emolu menten gedurende hun reis naar en verblijf in Australië, waarheen zij in de jaren 1944 en 1945 zijn uitgezonden. Die emolumenten omvatten o.m. duur- tetoeslagen en oorlogstoeslagen. In de loop van de jaren 1944 en 1945 zijn achtereenvolgens een drietal deta chementen Surinaamse oorlogsvrijwil ligers naar Australië uitgezonden in militair-ex-KNIL-verband. Na dienst te hebben gedaan in Australië en het voor malige Ned.Indië, zijn de oorlogsvrij willigers in 1947 naar Suriname terug gevoerd en gedemobiliseerd op degenen na, die in beroepsdienst overgingen. De gedemobiliseerden hebben zich voor een deel verenigd in de Bond van Su rinaamse Oorlogsveteranen. Bij de demobilisatie hebben zich ad- Het Staatsblad, waarin is opgenomen de wijziging van het Wegenverkeersre glement, welke 1 Augustus in werking zal treden, is verschenen. Over de re geling voor de rijwielen met hulpmoto ren, welke daarin o.a. is opgenomen is dezer dagen reeds bericht. Ter aanvul ling van de desbetreffende mededelin gen zij nog opgemerkt, dat de berijder van een rijwiel met hulpmotor eraan moet denken, dat hij ten aanzien van de voorrang met een wielrijder is gelijk gesteld. Van de verdere wijzigingen zijn de volgende van belang: de nadering van een voorrangsweg en de nadering van een voorrangskruising en -splitsing kunnen worden aangeduid door een der borden, die tot nu toe of de nadering van een voorrangsweg of de nadering van .pen voorrangskruising of -splitsing aangaven. Op de weg, welke ten aanzien van de kruising of splitsing voorrang krijgt, wordt voor de kruising of split sing het driehoekige bord geplaatst, dat men thans slechts op voorrangswegen aantreft ter aanduiding, dat men een kruising nadert. De datum, waarop electrische trams van richtingaanwijzers zullen moeten zijn voorzien, is vastgesteld op 1 Janu ari 1958. Een stilstaand voertuig, waarvan de achterverlichting in het ongerede is ge raakt en dat niet onmiddellijk van de weg kan worden geduwd, moet worden aangeduid door een voorwerp, op de weg geplaatst op ongeveer 30 meter afstand van het voertuig of de oplegger in de richting van het achteropkomende of, indien aan de linkerzijde moet wor den stilgestaan, in de richting van het tegemoetkomende verkeer. Dit voorwerp moet voor dit verkeer goed zichtbaar rood licht uitstralen of rood reflecteren. Plaatsnaamborden zullen behalve een Nederlandse tekst ook een tekst in de Friese taal mogen hebben. ministratieve moeilijkheden voorgedaan wegens het niet tijdig ontvangen uit het voormalig Ned.Indië van de nodige overgangsstukken. Tevens brachten en kele mobiliserende oorlogsvrijwilligers reeds aanstonds klachten voor over het niet ontvangen of verkeerd berekenen van de inkomsten gedurende hun dienst tijd. Er zou nog een bedrag van rond f 84.000 Ned. crt. moeten worden voldaan. Er waren reeds in 1950 aanwijzingen voorhanden, op grond waarvan de rechtmatigheid van de ingediende vor deringen ernstig moest worden betwij feld. Deze twijfel is intussen ten zeerste versterkt. In tientallen dossiers van ex- oorlogsvrijwilligers, behoord hebbende tot de drie verschillende detachementen, die in 1944 en 1945 naar Australië zijn uitgezonden, zijn n.l. betalingsstaten aangetroffen, welke vermelden, dat de door de betrokkene geclaimde duurte- toeslag en/of oorlogstoelage volledig is genoten. Dit, gevoegd bij het feit, dat uit een telegram van de toenmalige ge zant in Australië aan de toenmalige gouverneur van Suriname blijkt, dat aan de tot het eerste detachement behorende oorlogsvrijwilligers 165 man gedurende de reis alle toe komende toelagen zijn betaald, ter wijl noch de Bond, noch een der leden daarvan, ondanks herhaald verzoek, enigerlei aanwijzing voor de rechtmatigheid der vorderingen heeft geproduceerd, maakt het op zijn minst uiterst dubieus of de door de Bond gevoerde actie op goede gronden berust. Een eventuele betaling van de ge maakte aanspraken Indien deze zouden worden erkend is overigens een verplichting, niet van de Nederland se regering, doch van die van de repu bliek Indonesia Het nummer van deze week brengt drie grote reportages uit eigen land. De eerste vormt een experiment van luchtfotografie uit een hélicoptère; wij krijgen beelden van Botterdam te zien, welke uit een gewoon vliegtuig, dat sneller vliegt en op grotere hoogte moet blijven, niet te maken zouden zijn. Het effect is verrassend. Voorts is er een reportage met grote overzichtfoto's van de tunnelbouw te Velsen, waar „de grootste en mooiste verkeerstunnel van Europa" zal komen. En tot slot van de grote jeugdserie, welke in het geheel negentien weken heeft gelopen, wordt een schets gegeven van het leven en de ideeën van een Nederlandse jongeman, die als draaier bij de Nederland se Spoorwegen werkt. De reizigers van de jeep-express verteliep bij interessante fo to's onderhoudend over de eerste steenko lenmijn in de Franse Sahara. Twee pagina's zijn gewijd aan de plechtige, geheel ver nieuwde Ommegang in Den Bosch. Jan Cot- taar vertelt verder „uit het Gouden Boek van de Ronde van Frankrijk". Ir. Edm. Ni colas heeft het in zijn wekelijkse humoris tisch getinte bijdrage over de „snelbrom- mers" op de weg. Verder is er een artikel over Amerika's vrouwelijke minister van gezondheid, mevrouw Culp Hobby. In dit nummer begint een nieuw beeldverhaal voor kinderen, over Christoffel Columbus. 84 „v,"D,alisi?e, waarheid", zei AUeyn. „Mi chael heeft hem zien gaan. Dat verhaal krijg je niet klein, Fox." „Dat heb ik gemerkt, meneer. Ik heb hem in ieder geval in een deplorabele toestand achtergelaten en ben toen naar Pleasaunce Court gegaan. Daar scheen alles nog hetzelfde te zijn. Ze vonden het een lolletje om hun handtekeningen te zetten onder hun verklaringen. Ik denk niet, dat ze veel geslapen hebben, maar ze waren even vrolijk als anders en buitengewoon vriendelijk." „Kan me gestolen worden," bromde Alleyn. „Lady Friede scheen nogal ontdaan te zijn, dat u haar gisterenavond niet ver hoord hebt," vervolgde Fox, terwijl hij de deur opende en zijn paraplu in de gang uitschudde. Alleyn gromde. „U schijnt heel wat indruk gemaakt te hebben, meneer." „Doe die deur dicht, zet die Besteed ster weg en kom hier, verd Fox gehoorzaamde aan deze instruc ties met een onschuldig uiterlijk. Hij ging zitten en haalde zijn officiële aan tekenboek te voorschijn. Alleyn be dacht, dat zijn genegenheid voor Fox onaantastbaar moest zijn, want zij door stond de kwelling, Fox, elke keer als hij een bladzijde moest omslaan, zijn vinger te zien nat maken; een gewoonte, waarop Alleyn bij een andere medewer ker onmiddellijk gereageerd zou hebben met de gedachte, dat hij hem tot elke prijs kwijt moest zien te raken. „Juist," zei Fox, die de goede blad zijde gevonden had. „Juist. Baskett. Meneer Alleyn, ik heb er bijna niets uit kunnen krijgen wat we al niet wis ten. Hij heeft Lord Wutherwood in zijn jas geholpen en is toen naar de bedien denkamer teruggegaan. Hij beweert po sitief, dat hij daarbij juffrouw Tinker- ton niet is tegengekomen. Hij zegt, dat hij haar helemaal niet gezien heeft. Maar als haar verhaal juist is, dat zij Baskett en Lord Wutherwood vanuit de gang ge zien heeft en dat zij haar spullen ging halen in de bediendenkamer, dan moe- ten ze elkaar ergens ontmoet hebben Hij lijkt bovendien nogal recht door zee." „En zij niet! Om de bliksem niet. Maar ze kan het niet gedaan hebben, dat weten we zeker." „Ze voerde iets in haar schild, vast en zeker, en ik denk, dat ik weet wat het is." „Voor de dag ermee, Fox." „Wel, meneer Alleyn, ik vond, dat ik maar beter eerst met de flat klaar kon komen, dan konden zij die ook weer op orde krijgen. Volgens uw suggestie heb ik dus in de hal rondgeneusd. Zoals u weet, was het daar een bende. De jon gelui hadden die charade gedaan en hadden zich bij het opruimen ertoe be paald de hele boel in de kast te slin geren. De kast was open. Onder die deur is geen drempel. Op de vloer half binnen en half buiten de kast, lag een van die doorschijnende regenjassen, die de dames tegenwoordig zoveel dragen In de kast en op die regenjas heb ik een paar voetafdrukken gevonden. Da- Advertenti9 H AZETj BEODEN. EN STA A L WA R EN FA B Rl EK EN TB ZEVENBERGEN DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., 7.45 morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 vrouw. 9.40 gram.; NCRV: 10.00 gram,, 10.30 Prot. pr.; KRO: 11.00 zieken, 11.45 gram., 11.50 „Als de ziele luistert", 12.00 Angelus, 12.03 lunchconc 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 gram.: NCRV: 14.00 gram.. 14.45 vrouw, 15.15 gram., 15,25 plano, 16.00 Prot. pr., 16.30 vocaal ens. en solist, 17.00 jeugd, 17,30 gram., 17.40 voordr., 18.00 harmo- nie-ork.. 18.30 gram., 18.35 Op de stel ling, 18.45 Leger des Heils muz., 19.00 nieuws, 19.10 levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord, 19.30 gram.. 20.00 radiokrant, 20.20 radio-vos senjacht, 21.15 klankb.. 21.45 mariniers kapel, 22.15 piano, 22.45 Prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram.: VPRO: 7.50 Prot. pr.; AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.15 gram., 9.30 vrouw, 9.40 gram., 10.50 kleu ters, 11.00 gevar. muz.. 11.45 caus., 12.00 orgel, 12.25 in 't spionnetje, 12.33 gram., 12.50 caus.. 13.00 nieuws. 13.15 meded. of gram., 13.20 lichte muz., 13.50 cabaret, 14.40 viool en piano. 15.00 zieken. 16.00 gram., 16.30 rep. v. d. Ronde v. Frank rijk, 16.40 gram., 16.45 Jeugd. 17.31) mil. caus., 17.40 gram., 17.45 caus., 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.25 Musette-ork., 18,50 beschouwing over de Ronde van Frankrijk, 19.00 gesproken brief uit Londen, 19.05 dansmuz., 19.50 caus., 20.00 nieuws, 20.05 radio philh. ork. en solist, 21.10 hoorspel, 22.15 lichte muz., 23.00 nieuws, 23.15 sport. 23.30 amus.muz. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m.: 14.00 ork.conc., 18.20 marsen en walsen, 19.30 ork.conc., 21.50 lichte muz. BBC Light progr, 1500 en 247 m.: 12.00 lichte muz., 15.45 lichte muz., 22.20 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 13.25 lichte muz., 14.15 amus ork. en solist, 15.55 Lohengrin, opera (le acte. 18.05 2e acte, 20.30 3e acte, 0.30 lichte muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.30 omr.ork., 19.00 balletmuz., 20.02 symph.conc. BRUSSEL. 324 m.: 11.45 kamermuz 15.15 koorzang, 22.15 piano. 484 m.: 15.00 ork.conc., 16.00 lichte muz., 18.30 operettemuz., 22.10 lichte muz. ENGELAND. BBC European Service. Uitz. voor Nederland. 224 en 49 m.: 22.00 Nieuws. Engelse literatuurgeschiedenis. messchoenen met wat ze noemen slee- hakken. Ze wezen naar binnen en naar links. Een hak was door het spul heen gegaan en de andere had een diepe in druk achtergelaten. Heel mooie afdruk ken. Nu, meneer, wie van die dames had sleehakken?" „Tinkerton bijvoorbeeld," zei Alleyn. „Hoe zit het met het kamermeisje?" „Nee. Cora heb ik gecontroleerd. Die had smalle ronde hakken. Ik heb die re genjas meegebracht, meneer Alleyn, en met uw toestemming zou ik graag 'een paar schoenen van juffrouw Tinkerton te pakken willen krijgen." „Je kunt beter aan meneer Henry of juffrouw Grey vragen om dat voor je te doen," zei Alleyn droog. „Ze zullen het maar wat prettig vinden als ze den ken, dat we achter de bedienden aan zitten." „Zouden we hen kunnen vertrouwen?" „Haar wel. Maar ik meen het niet ernstig, Fox. Wat zou Tinkerton van plan geweest zijn?" „Dat wilde ik juist aan u vragen." „Wel, Fox, die kast is tussen de hal en de zitkamer. Het is minstens moge lijk, dat de dame in de kast het gesprek in de zitkamer trachtte af te luisteren. „Aha, zei Fox, „wanneer?" „Dat kan maar op één tijdstip ge beurd zijn, als het tenminste gister middag gebeurd is-" „En dat is zo," zei Fox. „Baskett zei. dat die kast vóór de charade keurig in orde was. We mogen van geluk spreken, dat ze hem later niet opgeruimd heb ben. Hij was juist van plan om de boel te gaan opruimen, toen het ongeluk ge beurde en daarna hebben onze mensen gezegd, dat hij dat moest laten. Dus het moet geweest zijn gedurende het ge sprek tussen de broers. Ik heb die oude kinderjuffrouw ook aan het praten ge kregen. Ze wil niets zeggen ten ongunste van de familie, maar ze heeft iets tegen juf frouw Tinkerton. U weet hoe die oude tantes zijn. Ze bleef maar steeds sug gereren, uiterst vaag overigens, dat Tinkerton wel erg nieuwsgierig is en heel dik met myiady en tégen wijlen mylord. Ik denk dat die twee oude vrijsters samen eens ruzie gehad hebben en dat heeft die kinderjuffrouw nog niet vergeten. Het zijn zo'n soort boe zemvijanden, als u weet wat ik bedoel." „Ja. Maar dan is haar verklaring niet erg betrouwbaar." „Nee, maar er kan toch wel iets in zitten. Ze had geen goed woord voor juffrouw Tinkerton over, maar toch was er niets waar je je tanden in kon zetten. Nu eens had ze het over dat ge doe van Tinkerton met de mannelijke bedienden die Giggle, zoals je zei, vooral." „Goede genade!" „Ja. En dan zei ze weer dat juffrouw Tinkerton praatjes vertelde over juf frouw Friede, alweer zoals Baskett haar noemde." „Wat voor praatjes?" „Zoiets van dat het toneel maar een rare plaats is voor een jonge dame. Niets bepaalds. En dan sprak ze steeds over: Die twee „Wie bedoelde ze daarmee?" „Dat vroeg ik haar ook, maar ze lach te alleen een beetje en zei: Dat doet er niet toe, maar het waren twee handen op een buik als het tegen wijlen Lord Wutherwood ging en er zat meer achter dan men wel dacht. Ze scheen Tinker ton en Lady Wutherwood te bedoelen. Later zei zé, dat myiady lelijk in de knel zou zitten als Tinkerton er niet geweest was. Ik weet het niet." zei Fox. (Wordt vervolgd). (Van onze parlementaire redacteur) Een hele reeks amendementen, groot politiek vuurwerk en allerlei principiële debatten hebben de Tweede Kamer in April meer dan een week bezig gehou den voor men met de minister tot een accoord kon komen over de wet inzake de vervreemding van landbouwgronden. Ten slotte is de heer Droesen met een amendement zover gegaan, dat hij de minister aan een limiet van vijf Jaar had gebonden. Het hele ontwerp was zo doende allerminst een staaltje van een gave en deugdelijke wetgeving gewor den. maar de minister had toch blijk baar zoveel van zijn aanvankelijke opzet weten te redden, dat hij er maar genoe gen mee nam. Gisteren heeft ook de Senaat er nog eens over gedebatteerd en het Hoge College heeft menigmaal uitgesproken, dat de wet maar een ongelukkig product was. Men was het er echter algemeen over eens, dat beheersing van prijzen van landbouwgrond in het dichtbevolkte Nederland niet gemist kan worden. „Men kan niet alle snippertjes grond maar vrij laten om door Jan en Alleman opgekocht te worden", zo betoogde prof. dr. Rip namens de A.R.-fractie. Hij vond dat de kleine boeren maar goed moeten weten wat zij beginnen wanneer zij in deze tijd, die zo veel eisen stelt aan de efficiency van een landbouwbedrijf, met een of ander stukje land voor zich zelf beginnen. Een uitstekende rede hield de heer Louwes (VVD) over het onderwerp. De liberale spreker zette de eigenaar dige opvattingen in Nederland uiteen over het grondbezit. Hij verweet de Ne derlandse volkshuishouding, dat zij wel de vreugde van een groot gezin geniet zelfs in zijn symbolische betekenis een merkwaardig gezond geluid uit deze liberale hoek maar dat zij niet de consequenties trekt uit het feit, dat er in Nederland nu eenmaal sprake is van een sterke overbevolking, die de noodzaak van een lager levensniveau meebrengt. Wij forceren dan maar de prijzen van grond en huizen omlaag en vergeten, dat wij roofbouw plegen op ons nationaal woning- en grondbezit, in de vijf jaar waarin de wet voorlopig wordt toegepast, moeten wij eens wat gaan doen aan de verbetering van het inzicht op dat gebied. Er moet in die tijd ook iets worden teruggewonnen van de mystieke band tussen de hoer en zijn grond, waarvan wij in de Bijbel lezen. Grondprijzen be heersen accoord, aldus deze senator, maar zij moeten hun bewegingen kunnen maken. Prof. Molenaar liet een ietwat ander liberaal geluid horen. Hij zag de minis ter landbouwpolitiek voeren over de ruggen van grondeigenaars en verpach ters heen, omdat volgens hem iedere norm ontbreekt, waaraan de grondka mers of de rechterlijke macht zich te houden hebben bij hun regelingen. Zijn pleidooi stuurde regelrecht aan op een repressief inplaats van een preventief stelsel van prijscontrole. De heer A. J. de Goeij sprak voor het eerst in de Eerste Kamer als KVP-sena- tor. Hij kwam met een merkwaardig lichtpunt in de schaarste van onze land bouwgrond: er is nog grond genoeg, als wij doorgaan met landaanwinning zoals wij dat gewend zijn. Landaanwinning kost echter geld en dus is het normaal, dat de prijzen hoog zijn. Lage pachtprij zen betekent ongemerkt interen. Eerst de volgende week zal de minister antwoor den. Los van alle landbouwkwesties heeft prof. Gerretson nog van zich doen spre ken. De voorzitter heeft namelijk mede gedeeld dat de critische C.H.-senator zich uit de vaste Kamercommissie voor Bui tenlandse Zaken heeft teruggetrokken omdat hij het niet eens is met de werk wijze, die in deze commissie wordt toe gepast. Als het prof. Gerretson niet was, zou men er heel wat van gaan denken. ALPHERAT 21 te Rio de Janeiro. APPINGEDIJK 22 te Antwerpen. ARENDSDIJK 22 nm. te Vitoris. AVERDIJK p. 22 nm. Keywest n. Rott. CERONIA p. 21 Mona-eil. n. Rotterdam, COTTICA p. 22 Fayal n. Plymouth. DIEMERDIJK 22 nm. te Portland Or. EDAM 21 van Albany n. Newportnews. ERINNA p. 22 Dungeness n. Curacao. GAASTERKERK 22 van P. Said n. Genua. GORDIAS p. 22 Malta n. Piraeus. HAULER WIJK 21 van Dakar n. B. Aires. LARENBERG p. 22 Kreta n. Rotterdam. LAWAK 22 te Seattle. LISSEKERK p. 22 Kp. Sagres n. Antw. MAAS 22 te Antwerpen. MAASDAM p. 22 Kp. Race n. New York. MOLENKERK 21 van Madraa n. Colombo. NIEUW" AMSTERDAM 22 te New York. ORANJESTAD 22 te Barbados. ORION 21 van Piraeus n. Algiers. PR. JOH. WILL. FRISO 21 van Quebec n. Cherbourg. PR. WILLEM III 22 nm. te Samia. PR. WILLEM V 22 nm. te Montreal. ROTULA 21 van Curacao n. Alglera. SAMARINDA 22 te Port of Spain. SLAMAT 22 te Aden, 23 n. Belawan. STAD ARNHEM 22 te St. Johns. WATERMAN 22 te Rotterdam. WILLEMSTAD 23—24 te Madeira. ZONNEWIJK 22 van Trinidad n. Prt. Alfr. ZIJPENBERG 21 van Narvik n. Baltlm. AGATHA 23-23 te Singapore. AKKRUMDIJK p. 22 Perim n. R'dam. ALETTA (t.) 22 te Telokanson. ALHENA 22 nm. te Antwerpen. ALKAID p. 22 St. Paulsroek n. Rott BLIJDENDIJK p. 22 Kp. Clear n. N. Y. BORNEO 22 te Tj. Priok. CALT. HAGUE 22 nm. van Sidon n. Rott. EOS p. 22 Kaap Bon n. Limasol. GADILA (t.) 20 te Gladstone. KIELDRECHT 22 nm. te OUru. LISETA 21 van Surab. 23 te Pladju. MARISA 21 te Singapore. MURENA 1 Aug. te Mena Ahmadi verw. NIGERSTR. 21 van Dakar n. Havre. PHRONTIS p. 22 Lissabon n. Priok. SCHIE p. 22 Kp. St. Vlnct. n. Algiers. SIB A JAK p. 22 Finisterre. 24 te Rott. SOMMELSDIJK 22 van Pt. Said n. Rotterd. STRAAT MAKASSAR 22 te Yokohama. TARIA 27 te Mena Ahmadi verw. TJIKAMFEK 21 van Manilla, 33 te Hongk. TOMORI p. 22 Poeloe Laut n. Slngap. WONOSARI 22 van Pt. Said n. R'dam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5