Haarlemse sportvelden worden overspeeld de nationale film R.C.H. IS ENTHOUSIAST GEHULDIGD belangstelling voor en deftigesporten Oprechte honkbal Scholen vragen eigen terreinen Het aanzoek" van Godfried Bomans Spelers met silver op de revers FRANKEN T.Y.B.B. (SOFTBALL) GAAT AAN HERSTEL WERKEN Spanning in de eerste klasse BRIEVEN- van lezers Visserijgolf GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHUIS Verrukkelijk poppenspel in Haarlems stadhuis VACANTIE-SLUITING J. J. DRIESSEN Franka-Superwitbrood FRANKA-SUPERWIT „Brood als cake Vragen over het Noord- Hollands Philh. Orkest Zegening van voertuigen DONDERDAG 23 JULI 1953 PAGINA 2 Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 Reprise show Wonder boven Wonder" verlaagd in prijs VAN HET POLITIE RAPPORT Twee auto's gekanteld van 27 Juli t/m 1 Augustus Juwelier Anegang 9 Telef. 10366 Een groot succes: MEER DAN EEN HALVE EEUW TOONAANGEVEND EXAMENS s wint klassementsrit bij „De Kampioen" Buys Burgerlijke Stand Haarlem 1HVGB 1 SANTPOORT Vuurwerk in „Velserend" ZANDVOORT Zomeravond-concert Geslaagd Wai LXNCOL doei, doei geen enkele andere wrijfwas Het dodelijk ongeval op de Schoterweg UITSPRAKEN RECHT BANK Zaak tegen Bloemendaalse agent aangehouden Russische auto's voor Nederland In het kort Veilingnotering Beurs van Amsterdam Beurs van New York Het Nederlandsch Economisch Instituut te Botterdam, dat in opdracht van het gemeentebestuur op geregelde tijden interessante rapporten doet verschijnen, heeft thans eer. onderzoek ingesteld naar de behoefte aan sportterreinen in het Haarlemse recreatiegebied, waarbij Haarlem, Heemstede en Bloemendaal als één geheel zijn beschouwd. Dit is juist, omdat b.v. RCH in Heemstede speelt, maar haar leden voornamelijk uit Haarlem recruteert en vele Bloemendalers over hun grenzen een sport beoefenen. In het rapport is onderzocht de behoefte aan velden, benodigd voor de terrein- spelen, die in ploegverband worden, beoefend. Deze terreinspelen zijn: cricket, handbal, hockey, honkbal, korfbal, voetbal. De huidige behoefte bedraagt 108 ha. Aanwezig is 81 ha., zodat het tekort bedraagt 27 ha. Per hoofd der bevolking bedraagt de behoefte 5,17 m2„ beschikbaar is 3,87 m2. Het tekort bedraagt der halve 1,30 m2., d.i. 25 pet. van het benodigde oppervlak. Voor 1960 is een be nodigde oppervlakte berekend van ruim 121 ha. Ten opzichte van 1952 betekent dit een stijging van 13 ha. ofwel 11,9 pet. Deze normen zijn als minima te be schouwen. In deze minima zijn de behoeften van de scholen niet inbegrepen. worden aar.ge vezen op terreinen buiten laar wijk gelegen, bestaat de mogelijk heid, dat dergelijke verenigingen hun typisch wijkkarakter gaan verliezen en dat de kern van de vereniging zich ver plaatst naar elderE, 2oals met R.C.H. het geval is, welk-, vereniging steeds meer inwoDers van Heemstede onder haar leden telt In bovenstaande uiteenzetting is nog geen rekening gehouden met de bete kenis van de velden voor de lichame lijke opvoeding in schoolverband. Voor deze categciie is het gewenst, dat in de nabijheid van de scholen wordt ge speeld. Om die reden zou het dus eveneens aanbeveling verdienen bij een eventuele aanleg van nieuwe sport velden zich in de eerste plaats te rich ten tot de dichtstbevolkte wijken, wel ke in Haarlem eveneens de stadsdelen met het grootste tekort zijn. De rapporteurs houden zich dan bezig met het vermoedelijk aantal sportbe oefenaren in 1960 en menen, dat voor Haarlem in 1952 reeds het maximum is genaderd, zodat het verschil alleen in de bevolkingsaanwas schuilt. Zij komen dan voor 1960 tot deze cijfers: Voetbal 8645. Korfbal 1075. Ho ckey 948. Handbal 360. Honkbal 1280 Cricket 295. Totaal 12.640 met een benodigd netto oppervlak van 972.071 M2. Het bruto- oppervlak is in 1960 bijna 13 HA gro- De samenstellers van het rapport heb ben aan de hand van een enquête onder de georganiseerde sportbeoefenaars tus sen 10 en 34 jaar de volgende aantallen verkregen: Voetbal 7708 mannen. Korfbal 485 mannen, 495 vrouwen. Hockey 472 mannen, 389 vrouwen. Handbal 179 mannen, 150 vrouwen. Honkbal 1141 mannen. Cricket 295 mannen. Totaal 10.280. Dit structuurbeeld vertoont, wan neer men voor Haarlem en Nederland gaat rekenen in procenten van het totaal aantal sportbeoefenaren, een re latief grote belangstelling voor korfbal en hockey en een zeer grote belang stelling voor honkbal en cricket. De differentiatie is verder voortgeschre den. zich uitend in een grote belang stelling voor de z.g. „deftige" sporten, terwijl voetbal daarentegen, een popu laire sport, relatief minder belangstel ling geniet Wanneer het cijfer voor de beschik bare oppervlakte aan sportterreinen voor Haarlem op 3.19 gesteld wordt, is dit ten opzichte van de meeste andere steden tamelijk laag. In verhouding tot de vrij snel groeiende steden, zoals Eindhoven (6.79), Enschede (5.93) en Hilversum (6.17), waar men in de uitbreidingsplan nen reeds rekening kan houden met de ontspanningsmogelijkheden voor een snel groeiende bevolking, is dit verschil wel heel duidelijk. Toch blijken ook de oude steden dikwijls behoorlijk van re creatieruimte, voorzien te zijn. De cijfers voor Breda (7.19), Dordrecht (6.60) en Den Bosch (4.79) zijn hiervan een voor beeld. Het percentage „te kort" van 25 is ge bleven, ondanks de aanleg van sportter reinen in 1948 en 1949 aan de Schalk wijkerweg met een oppervlakte van 7.39.41 ha. De behoefte aan sportvelden is in het Haarlemse recreatiegebied dan ook nog geenszins bevredigd. Om het tekort zui ver vast te stellen, werd „Haarlem" ver deeld in de volgende vijf onderdelen: a. Haarlem Noord: het gebied ten Noorden van de spoorlijn Leiden-Am- sterdam en ten Westen van het Spaarne (tekort 14 HA). b. Haarlem Centrum, Zuid en Zuid West: het gebied ten Zuiden van de spoorlijn LeidenAmsterdam en ten Westen van het Spaarne (tekort 19 HA). c. Haarlem Oost: het gebied ten Oos ten van het Spaarne (tekort 134 HA). d. Heemstede (overschot 5 HA). e. Bloemendaal (overschot 3J4 HA). „Tekort" heeft hier een andere bete kenis dan het begrip tekort, dat gebe zigd werd bij de berekeningen voor het totale Haarlemse recreatiegebied. Een „tekort" in de hier gebruikte betekenis treedt op. wanneer de bewoners van een bepaalde wijk voor hun sportbeoefening alleen van de sportterreinen in deze wijk gebruik zouden willen maken. In feite is de situatie echter aldus, dat de bewoners van de drie bedoelde Haarlemse wijken voor hun sportbeoefening ook gebruik maken van velden, die in andere delen van het recreatiegebied zijn gelegen, (bijv. R.C.H. op het Heemsteedse sport park). Omgekeerd moet bij .de berekende „overschotten" voor Heemstede en Bloe mendaal niet gedacht worden aan sport terrein, dat braak zou liggen of waar van de bespelingsfrequentie veel lager zou zijn dan in de gemeente Haarlem. Alleen wanneer men van de veronder stelling uit zou gaan, dat de sportter reinen in Heemstede en Bloemendaal alleen door inwoners van deze twee ge meenten worden bespeeld, zou men kun nen spreken van „overschot" in deze speciale betekenis. Deze veronderstelling is echter niet reëel. Niettemin vormt de hierboven gege ven analyse echter wel een grondslag voor de bepaling van de plaats van aan leg van nieuwe sportvelden. (Het com plex Noord-Akendam). Als bezwaar tegen de hier gegeven richtlijn zou men kunnen aanvoeren, dat afstanden geen belemmering behoeven te vormen voor de sportbeoefening in een andere wijk. Toch achten rappor teurs het juister de betekenis van de af te leggen afstand niet te onderschatten. Zij denken hier niet zozeer aan de sport beoefenaars zelf, als wel aan het kijk lustig publiek, dat op de Zondagen in massa's de randen rond de sportvelden bevolkt. Vóór en na iedere wedstrijd kunnen deze massa's een serieus ver keersobstakel vormen. Des te meer zal dit het geval zijn. naarmate de wed strijden zelf belangrijker zijn, de af te leggen afstanden groter worden en geen evenwichtige spreiding bestaat in de ligging der sportterreinen over het ge hele recreatiegebied. Het feit, dat vele sportverenigingen typische wijkverenigingen zijn, zoals bijv. Ripperda en Schoten, die hun leden vrijwel geheel uit een bepaalde wijk recruteren. vormt een tweede ar gument vopr een evenwichtige spreiding der velden. Wanneer wijkverenigingen Advertentie Advertentie ter dan thans of een stijging met 11.9 pet. Bij deze cijfers moet men geen re kening houden met de mogelijkheid, dat voldoende goede velden meer sportbe oefenaren veroorzaken, maar wel is het geboorte-overschot der eerste na-oorlog- se jaren er in verdisconteerd. Tot slot wordt het volgende opge merkt: Volgens de inspecteur voor de Licha melijke Opvoeding te Haarlem waren de gemeentelijke sportterreinen in-principe bestemd voor de scholen- Ten gevolge van het grote te kort aan sportvelden evenwel werden deze velden mede ge bruikt door de diverse sportverenigin gen. In feite werd en wordt echter hier door roofbouw gepleegd. De scholen gebruiken de velden dagelijks van 9 16 uur en de sportverenigingen des Za terdags van 1417 uur en des Zondags van 917 uur. Op de zomeravonden wordt bovendien nog getraind van 19 uur tot zonsondergang. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk, dat de terreinen zodoende nooit vol doende rust krijgen, ook niet in het voorjaar, wanneer dit in verband met het herstel van de grasmat noodzakelijk zou zijn. De onderhoudskosten worden hierdoor zeer hoog. Het is dan ook dringend gewenst over te gaan tot de aanleg van aparte sport terreinen voor de lichamelijke opvoeding in schoolverband. In tegenstelling tot de georganiseerde sportbeoefening kan de bespelingsfre quentie hier echter groter zijn. De slij tage voor de velden is kleiner in ver band met het feit, dat alleen buiten ge speeld wordt, wanneer de weersomstan digheden dit toelaten. Bovendien is het schoeisel minder zwaar, de kinderen zijn lichter van gewicht en het school spel is niet aan een vaste plaats gebon den. Wanneer we nu uit deze samenvat ting een conclusie moeten trekken, dan kan deze luiden, dat de berekende be hoeftenormen in totaal als minima zijn te beschouwen, waarbij men zich er van bewust dient te zijn, dat in deze minima de behoeften van de scholen niet zijn inbegrepen. De show „Wonder boven Wonder", van Louis Bouwmeester Jr., heeft Zon dagavond bij een enthousiast publiek in het Concertgebouw zoveel succes gehad, dat het ensemble besloot, zo spoedig mogelijk naar Haarlem terug te keren. Nu komt het Zaterdag- en Zondagavond opnieuw in het Concert gebouw. Medewerkenden zijn ook dit maal Cees de Lange, Mr. Doodle, Stoet Haspel, Frans van Schaik, Mary van den Berg, Anneke Elro, Lucy van der Ven, Harry Emmelot, The 2 Movers, Rodney, June en René, The Palladium Girls, benevens musici onder leiding van Joop de Leur. Tot volgende week Dinsdag zal in de Poesjenellenkelder onder het stadhuis b'eike Bosma, met assistentie van Ans Wierda, als gastspeler optreden in het theater van Don en Ly Vermeire. Het spel, dat wij van Bosma mochten zien, beweegt zich op een geestig en hu moristisch plan. De elegance, welke men zo vaak in de spelen van de Vermeire's kan bewonderen, heeft in het soort van Bosma plaats gemaakt voor saillante jantasie en verrukkelijke tierelantijn tjes, die een begrijpend glimlachen to veren op de gezichten van de toeschou wers. daar onder de oude gewelven van Haarlems stadhuis. De muziek, gecomponeerd en gespeeld door Frank Kooman. is er niet alleen voor de begeleiding; veeleer vervult zij in het geheel een eigen functie, zij het dan misschien op de tweede plaats. Wat wij hebben gezien, was het sprookje „Het aanzoek" van Godfried Bomans. Het is een verhaal van een kikker, die verliefd geworden is op een schone van kikkerland. Hij bezit echter niet de moed haar te vragen. Zijn oom Gluiperd belooft hem de zaak in orde te maken. Gluiperd, reeds vier keer ge trouwd, trekt er op uit en ontdekt dat hij zelf wel met Beze „juffrouw" in zee wil gaan. Zijn avances lopen echter op niets uit, zodat een verrassend einde de bezoeker in ruime mate tevreden stelt. Daarnaast bestaat het programma uit een gevarieerd cabaret, waarin een „valse a la marionnette" en „swing op Broadway". Men zal misschien geen lief hebber zijn van swing-muziek, maar dan toch moet men bewondering heo- ben voor de prestaties, die de „girls" van Bosma op het miniatuur-toneel le veren: men ziet ze niet alleen tapdansen, maar het geklepper van de executanten hoort men inderdaad. Het meeste succes sorteren de gastspe- lers met de lucht-acrobaat, die „zijn toeren uithaalt boven het grondgebied van West-Europa". Volgens mededelin gen is geen enkele Nederlandse verzeke ringsmaatschappij bereid gevonden voor het leven van de artist in te staan. De koorddanser beschikt over duivelse ta lenten, want behalve de toeren op het slappe koord, blijkt hij eveneens in staat te zijn hoofd en benen naar eigen wil lekeur te kunnen bewegen. Een hanengevecht, dat het slot vah de halfuurs-voorstelling betekent, wordt voorafgegaan door het optreden van een in oranje-tinten gebuikte Sultan, die onderricht krijgt in de danskunst. Een naar leest goed geproportionrteerde sla vin doceert hem deze lessen en met wel gevallen slaat hij de verrichtingen gade, terwijl zijn gefluweelde voet de maat van de strakke muziek bijhoudt. Alles bij elkaar is het zeker de moei te waard de verrichtingen van Feike Bosma en Ans Wierda te aanschouwen. Nog groter wordt het genoegen mis schien, als men weet, dat de poppen door Bosma zelf gemaakt zijn. Des middags is er speciaal voor de kinderen een op voering van een sprookje, getiteld ,Jiet gelukskind". bioscopei; Rembrandt: „De held zonder geld", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Des morgens 10.30 uur: vacantieprogramma. Palace: „Robin Hood", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De jas", a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jungle Jim en het gedoemde eiland". Boven 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Des morgens 10.30 uur: Jeugd programma Lido: „Abbott en Costello gaan naar Mars", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Jantjes aan de rol". Boven 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 23 Juli Minerva-Theater: Keita Fodéba en zijn dansgroep uit Frans Aequatoriaal Afrika, 20.15 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door James Dalton, 34 uur. Vrijdag 24 Juli Concertgebouw: Noordhollands Philhar- moniseh Orkest, 3e Zomerconcert. Eerste optreden van 2 best geslaagde leerlingen aan het Amsterdams Conservatorium. So list: Jacques Holtman, viool, 20 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door stads- beiaardier A. Peters, 11.3012.30 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Openbare training Ballet der Lage Lanen, 20.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie, alsmede permanente expositie van recente aanwinsten uit de Recuperatie. Da gelijks geopend van 1017 en des Zondags van 13—17 uur. Vleeshal, Grote Markt: „Des duivels pren tenboek". Speelkaarten uit vijf eeuwen (collectie van de Bielefelder Spielkarten G.m.b.H. te Bielefeld). Geopend op werk dagen van 10—17 uur, op Zondagen van 14 17 uur (t.m. 5 September). Teylers Museum, Spaarne 16. Etsen van Rembrandt uit het Museumbezit. Tekenin gen van Rembrandt, Rafael, Michelangelo, Claude Lorrain, Watteau. Geopend op werk dagen behalve Maandag van 11—17 uur. De eerste Zondag van elke maand van 1317 u. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102. Schilderijen van C. F. van Dam. Dagelijks geopend van 105 uur (t.m. 30 Juli). Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 4. Te keningen en Grafiek van Jan Förrer. Ge opend op werkdagen van 10—17 uur (t.m. 14 Aug.). Museum het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103. „Drie generaties voor de lens". Een keuze fotografieën van pl.m. 1840—1914 uit de ve^ameling Grégoire, verworven door het Prentenkabinet van de Leidse Universiteit. Geopend op werkdagen van 1012.30 uur en van 13.3017 uur. Op Zon dagen van 1417 uur. DIVERSEN Stadhuis, Grote Markt. Don en Ly Ver meire's Marionettentheater. Iedere dag voor stellingen om 14.30, 15.30, 16.30, 19.30, 20.30 en 21.30 uur. Advertentie Verkrijgbaar bij elke fotohandelaar Formaat 6x9 Mezzochrome I 1.30 Mezzopan f 1.45 Spectropan 11.70 duurder hoeft beter bestaat ook formaat 4 x 6 5 en 6.5 x 11 Gisteravond om ongeveer kwart voor zes slipte bij het inhalen op de Zuider- houtlaan een luxe auto, welke bestuurd werd door de 26-jarige mevrouw W. v. L.-L. uit Heemstede. De auto reed het trottoir op, kantelde en kwam in een drie meter diepe, droge sloot terecht. De inzittenden liepen geen letsel op, de auto echter werd zwaar beschadigd en moest met behulp van een kraanwagen worden weggesleept. Op de hoek van de Indischestraat Archipelstraat werd eveneens de hulp van een kraanwagen ingeroepen. Een luxe auto ramde een bestelwagen, welke voorrang had. De wagen kantelde en be landde op het trottoir. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. De be stelauto werd zwaar beschadigd. De wethouder van Sociale Zaken, de heer W. F. Happé, zal zijn eerstvolgen de spreekuur houden op Woensdag 5 Augustus. Advertentie Onder zeer grote belangstelling is Woensdagavond het eerste elftal van R.C.H. in verband met het behalen van het landskampioenschap op het Heem- steedse Raadhuis ontvangen door het gemeentebestuur. Reeds vóór 7 uur had zich vrij veel publiek bü het gemeentehuis verzameld; de muziektent was des morgens op het Raadhuisplein opgebouwd en het Fan farecorps „Excelsior" zat nu te wachten tot de kampioenen met hun bestuur en verdere genodigden zouden komen. Om 7 uur stopte een grote touringcar voor het Raadhuis; onder de klanken van de mars „Koning Voetbal" steeg het gezel schap uit. In de Raadzaal gekomen, werden de gasten eerst onthaald op verversingen, welke in grote verscheidenheid aan wezig waren. Nadat men daarvan ge noten had, ging het kampioenselftal naar het balcon, waar het door het pu bliek luid werd toegejuicht en toege zongen. Nadat de burg.. A. G. A. Ridder van Rappard, eerst alle spelers gefeliciteerd had met het behaalde succes, werden zij aan de verschillende autoriteiten voorgesteld. Daarna hield de burge meester zijn officiële begroetingsrede. Hij begon met op te merken, dat thans het blijde ogenblik, waarnaar het ge hele gemeentebestuur en vele raads leden zo vurig hebben verlangd, is ge komen en dat zij nu het grote moment beleven, het eerste elftal van R.C.H. als landskampioen van Nederland te mogen begroeten. Op dit feit hebben allen in meerdere of mindere mate gerekend; het is de opvatting van het gehele ge meentebestuur, dat niet het maken van het beslissende doelpunt hoe belang rijk ook het voornaamste is, maar O In 26 smakelijke boterhammen gesneden O Sneeuwblank O Overmorgen nog vers O Luchtdicht verpakt HAARLEM. Voor de Hoofdakte-exa mens zijn geslaagd de heren: J. J. Groe- neweg, Amsterdam; R. de Ronde, Am sterdam; P. Willemse, Den Helder- E. van der Zaag, Andijk; en de dames: J. H. Schaap, Amsterdam. Voor afd. B de heren: M. Beekes, Alk maar; H. P. Gijzen, Leeuwarden; J. H. Kloek, Haarlem; C. Kooijman, Alkmaar: B. Roelofs, Enkhuizen; Ch. C. A. de Wilde, Zaandam; R. E. M. Zwartjes, Amsterdam; en de dames: W. M. Han sel, Anna-Paulowna; Ch. M. de Rijk Amsterdam. HAARLEM, Voor de Hoofdakte examens zijn geslaagd de heren M. J. Beunk te Beltrum, E. M. Wagenaar te Roelofarendsveen, J. v. d. Brink te Hil- legom. Voor afd. A: T. H. A. Veuvoest te Den Helder, Mej. C. Th. Mekenkamp te Amersfoort. Voor afd. B: de heren J. Bakker te Texel, J. T. Bremer te Den Helder, L. S. Carper- te Mijdrecht, H. Daas te Steen- wijkerwolde, S. P. Dekker te Slootdorp, E. van Dijk te Uithoorn, J. van Elk te Amsterdam, A. van Gooi te Amsterdam, H. R. Zijlstra te Amsterdam. HAARLEM. Voor het examen Han denarbeid zijn geslaagd de heren: W van Driel, W. de Grood, W. Jansz, A. v. 't Klooster, W. Koelman, G. Kranmwin- kel, N. Mollema, G. v. Rooyen, C. Bak ker, J. Balm, P. Berkhout. A. v. Dam. H. Egbers, H. Fisser, G v. Parreren, A. v. Schuylenburg, H. Tyssen, J. Vonk Afgewezen: 9. Teruggetrokken' 1. Op het circuit van Zandvoort hield ,.De Kampioen" Dinsdagavond een klassements wedstrijd voor A en B-klassers over een afstand van 12 ronden (50 K.M.) De uit slag was: 1. Buys 11 punten in 1 uur en 18 sec.; 2: W. Eelsing 9 p.; 3: W. Voor- ting 9 p.; 4: Kroezen. 6 p.; 5: Vroom 5 p.; 6: Bes 3 p.; 7. Koper 3 p.; 8: J. Eel sing 2 p.: 9: Martens 1 p. Een trainingsrit voor Junioren over 30 K.M. werd gewonnen door Steenkist voor IJuybens. v. d. Hulst, Voordenhaak en Zonneveld. In het raadhui is te Heemstede werd Woensdagavond het kampioenselftal van R. C. H. gehuldigd. V. I. n. r.: burgemeester v, Rappard, secretaris Vos en de speler Biesbrouck. Voer de diverse TYBB-teams zijn er voor deze week weer enkele bijzondere wedstrijden vastgesteld Het eerste team komt in het veld tegen resp. DSB II en EDO III en deze wedstrijden moeten toch de volle winst kunnen brengen. Ook het tweede team moet na de vele teleurstellende resultaten weer aan een herstel gaan werken en zal aan alle onzekerheid een einde kunnen maken door het team van HCK IV te klop pen. TYBB III krijgt het tegen Gymnasion IV zeker niet gemakkelijk en hoewel wij een nederlaag vrezen, zorgt dit team misschien voor een aangename verras sing na de teleurstellende resultaten van TYBB II. De standen per 10 Juli in de derde klassen ziin: HCK III 9—17. TYBB I 7—10. Roos- wijk I 8—10. SC Haarlem III 7—9. Gymnasion V 95. EDO III 83. DSB II 8—2. TYBB II 10—16. HHC III 10— 10. THB I 8—8. Gymnasion VI 9—8. RCH III 8—8. HCK V 8—7. PICK IV 9—5. TIW I 8—14. OVVO II 8—12. RCH II 810. Gymnasion IV 88. Scho ten III 8—2. TYBB III 8—2. Het programma voor deze week luidt: DEC II—OVVO III Catchers—TIW 11. ABC—OVVO III. DEC II—Catchers. VVGA III—OVVO IV. DSB II—TYBB I. SC Haarlem III—HCK III. Rocswijk —Gymnasion V. TYBB IEDO III TYBB II—HCK IV. HCK IV—TYBB III. Schoten III—TIW. Ook in de eerste klasse van de soft- ballcompetiie blijft het buittengewoon spannend, hetgeen uit de stand per 21 Juli blijkt: HHC I 11—17. Schoten I 11—14. VV GA I 10—13. Gymnasion I 11—11. HCK I 11—7. SC Haarlem I 11—7. EDO I 11—7. dat de landskampioen R.C.H. in Heem stede haar thuis heeft. Hij herinnerde vervolgens aan zijn belofte, gedaan op de avond, toen R.C.H. naar aanleiding van het behaalde afdelingskampioen schap feestvierde. De wijze waarop RCH dit landskam pioenschap heeft behaald, noemde de burgemeester een wonder. Hij was er niet altijd zeker van geweest, vooral niet, toen het met de laatste wedstrijden in de competitie niet zo bijster wilde vlotten. Maar dat het bij RCH anders kan, waaraan stellig de trainer, die niet aanwezig kon zijn, stevig heeft meege holpen, heeft de thans afgelopen compe titie om het landskampioenschap wel duidelijk bewezen. Onder grote hilariteit merkte spreker daarna op dat R.C.H. Racing Club Haar lem betekent. Uw vereniging is echter te Heemstede gevestigd, aldus de burge meester en daarom zullen wij Haarlem annexeren, zodat u uw naam kunt be houden. Aan het slot van zijn toespraak wenste de burgemeester, bestuur, spe lers en leden van ganser harte geluk namens het gemeentebestuur met dit prachtig behaalde succes en reikte ver volgens aan alle spelers te beginnen met aanvoerder Wille een zilveren draag- medaille uit, waarop het wapen van Heemstede aan de ene zijde en aan de andere de inscriptie „Landskampioen schap K.N.V.B. 18-7-1953". Toen deze uitreiking verricht was, wendde de burgemeester zich tot de voorzitter van RCH, de heer K. de Geus, en bood deze, na het uitspreken van vele gelukwensen 'n grote verguld zilveren medaille aan, bestemd voor de tropheeënkast. De heer De Geus bracht vervolgens de dank van spelers en bestuur tot uiting zowel voor de vriendelijke woorden en gelukwensen als voor de grandioze ont vangst en onderscheidingen aan de spe lers. Spreker was er van onvertuigd, dat vooral in deze tijd het gemeentebe stuur van Heemstede andere en grotere zorgen heeft dan de sport en daarom vond hij het voor de sport zo belangrijk dat het gemeentebestuur tijd en moeite heeft besteed aan de voorbereidingen van deze huldiging. Hij hoopte dan ook, dat deze eerste officiële ontvangst niet de laatsle zou zijn en sprak de verwach ting uit, dat de goede geest en de saam horigheid in de vereniging gehandhaafd zouden blijven. ONDERTROUWD: P. den Blaauwen en M. Boeré J. H. Koster en J. M. Schabbing J. van Lunenburg en J. M, Schouten A. W. J. van Dam en W. van der Klauw J. J. van der Lan den en G. W. Plantenga J. G. Huur man en A. E. Langeveld H. van der Weiden en A. C. Vrijaldenhoven G. Kruijer en C. Meijers W. Faber en A. D. Jonkman W. C. Heijink en S. A. Banning J. D. de Roode en J. Hutter -J. Meulmeester en A. H. Ree- mer A. J. Roldaan en E. J. Boon A. van Steenis en A. M. Nellestein G. A. van Maarschalkerweerd en A. E. M. van den Brink Th. A. M. Gelsing en C. W. A. Visser P. N. Spee en W. J. Bos H. Bogaart en M. Verwoerdt H. J. A. Cobelens en M. J. Boekei R. J. Heddema en J. H. Nouris P. Krikke en W. H. J. Rovers J. Stein- bach en W. Wijtkamp K. Poelgeest en M. S. N. Otamann H. Stuij en C. Buis W. van der Flier en H. in 't Velt K. Velthuis en W. Oversteegen F. de Block en F. G. Wessels P. Harren en A. Koning J. F. du Pont en J. U. van der Wiel G. Th. Levöle- ger en A. E. W. Lammers J. Haak en I. Frey. GEHUWD: P. A. de Jong en A. M. C. Spoor W. J. M. Koster en A. M. P. Witjes J. W. Abeelen en A. A. M. Nijssen F. P. van der Zande en J. Th. Vader H. de Wilde en M. C. E. J. Jansen H. J. L. Klein Schiphorst en M. C. van Maanen C. N. van Loon en A. M. Nelis M. H. van Niehoff en J. M. Boeree L. W. Zijlstra en A. M. van Leeuwen N. Vlaar en M. H. Houweling CR. Stoelmann Leysner en E. Douwes A. van Ommeren en H. Joosten T. van den Dikkenberg en M. M. Sival. GEBOREN: A. den DaasTimmer man, z. E. W. HagemanPolman, z. E. van OostenAdema, z. A, van LoonKalkman, z. L. Haak Schmidt, z. E. M. Froomvan der Meij, d. E. M. Heezius—Ex, d. E. H. Giebelvan Faassen, d. H. Sjoor- damaKeijer, d. OVERLEDEN: J. Möhringer, 81 j., Reitzstraat A. E. van den Bergvan Schie, 76 j„ Rijksstraatweg A. Flip- senKareis, 60 j., Zomervaart. Naar aanleiding van berichten in de pers over het Noord-Hollands Phil- harmonisch Orkest, aan de uitwerking waarvan thans de laatste hand wordt gelegd, heeft het raadslid van de Partij van de Arbeid, de heer H. W. v. d. Giessen, zich in een schrijven tot B. en W. gewend, waarin hij releveert aan een telegram van enkele leden van het orkest, dat dezen hebben gestuurd naar de vergaderden, die Zaterdagmiddag j.l. ter Provinciale Griffie bijeen waren. Zij hebben daarin om medezeggenschap van een of enkele leden van het orkest in het bestuur verzocht. De heer v. d. Giessen vraagt thans, of er, afgezien van de kwestie hoe deze medezeggen schap verwezenlijkt moet worden, in derdaad met de wensen van de orkest leden rekening is gehouden. De plaatselijke ontmoeting Haarlem 1 HVGB 1 werd Dinsdagavond voor de hoofdklassecompetitie in Stoop's bad ge speeld. Het was een aardige wedstrijd waarin vooral in het eerste gedeelte matig gespeeld werd. Nadat Haarlem een spelersmeerderheid had verkregen, bezorgde Paanakker, zon der te worden aangevallen, Haarlem de leiding. Een strafworp toegewezen aan Fe lix verdween in de bovenhoek van het Haarlem-doel en het was 11. Een HVGB- aanval werd door Felix keurig afgewerkt (21), maar na een strafworp, toegewe zen aan IJzer, werd de stand 2—2. Haar lem verkreeg echter wederom de leiding nadat Paanakker de bal goed aan Tettelaar had voorgezet en deze keurig het HVGB- doel schoot. Nadat HVGB een spelersmeerderheid had verkregen, ging de rust in. Na de hervat ting wist HVGB van de spelersmeerder- heicf een nuttig gebruik te maken waarna Felix de stand in het voordeel van HVGB bracht. Een goed schot van Bijlsma deed de HVGB-voorsprong alweer teniet, en nogmaals scoorde Bijlsma, die Haarlem de leiding bezorgde. Nu begon het bij Haar lem menens te worden, er kwam wat meer enthousiasme en de afwachtende houding #verdween. Vanuit de Haarlemachterhoede ging Bijlsma met een rush op het HVGB- doel af en op het moment dat hij de bal in het HVGB-doel wilde drukken werd hij wat te zwaar aangevallen hetgeen hem een strafworp opleverde en HVGB een speler op de kant. De HVGB-doelverdedi- ger wist de strafworp te stoppen maar tenslotte bracht IJzer Haarlem de over winning (64). Waterpolo-uitslagen Reserve tweede klasse dames: Haarlem 2 —HVGB 2 0—3. Reserve eerste klasse heren: Haarlem 2 UZSC 2 5—1. Kringcompetitie meisjes: VZVDWT 3—2, Zondag 26 Juli is het St. Christoffel. Zondag en op die dag houdt Santpoort voor Velsen de traditie hoog van de zegening der voertuigen. Alle bezitters van auto's, motoren, tractoren en brom fietsen in Velsen worden die Zondag middag met hun voertuigen verwacht op het plein voor de kerk aan de Frans Netscherlaan. Om 4 uur is er in de kerk een kort Lof en daarna worden op het kerkplein de verschillende voertuigen gezegend. Nu zijn er natuurlijk bezitters van dergelijke voertuigen, die het vorig jaar hun auto, bromfiets, tractor of motor hebben laten zegenen en onder de be scherming doen stellen van St. Christof fel. Maar dat is een vol jaar geleden. En zoals een revisie van een motor ook geen eeuwigdurende garantie geeft, zo is het ten opzichte van de beschermheilige der weggebruikers geen overdreven luxe om de zegening telkenjare te laten verrich ten. En tijdens het Lof en de zegening van het eigen voertuig is het toch van groot belang te kunnen bidden geen ongeluk te krijgen en ook aan anderen geen ongelukken te berokkenen. Op de terreinen van het natuurbad ..Velserend" te Santpoort wordt Zater dagavond omstreeks 10 uur een groot vuurwerk afgestoken. Het is het tweede grote vuurwerk, dat dit seizoen in „Vel serend" te zien zal zijn. Vrijdagavond geeft de Tiroler Kapel uit Haarlem op het Raadhuisplein te Zandvoort weer een zomeravond-con cert, uitgaande van de stichting „Tou ring Zandvoort". De heer E. H. G. van Steenvelt, onder wijzer aan de Mariaschool te Zandvoort is geslaagd voor het examen akte Boek houden en Handelskennis L.O. Advertentie Het dodelijk ongeval op de Schoter weg, waarvan mevrouw Geeris het slachtoffer is geworden, was wel te vooi'zien. Het is al erg genoeg, dat wet telijk het voorschrift van de maximum snelheid afgeschaft is. Volgens mij is het absoluut verkeerd, dat de Schoter wegRijksstraatweg tot voorrangsweg is verklaard. Dit moedigt het jakkeren langs de weg aan, waardoor ongelukken plaats hebben. En dan maakt men zich er heel eenvoudig van af door te ver klaren, dat de betreffende persoon niet op het verkeer gelet had. Wanneer de ze fout van de verantwoordelijke auto riteiten niet direct verbeterd wordt, zullen zeker nog meer ongelukken plaats hebben. In het bebouwde gedeelte van de gemeente is een voorrangsweg niet op haar plaats. Reeds eerder is in de bladen hierop gewezen. Maar de auto riteiten veranderen hieraan niets. Hoe veel ongelukken moeten eerst nog ge beuren, voordat veranderingen plaats vindt? Ik wek ook andere personen op om te protesteren tegen dergelijke wan toestanden. Ook op het Kennemerplein en het Soendaplein is verbetering van het verkeer hard nodig. H.W.H.S. De middenweekse markt bracht <W- maal weinig verrassingen. Het Prlh' niveau, dat eigenlijk reeds vanaf vorig^ week iets geforceerd is, liet moeilijk nog hogere waarderingen toe en alleen oe kabeljauw en andere zeer schaars aan gebrachte soorten noteerden iets mee dan de voorgaande dagen. Regels dikkoppen varieerden in prijs van l* tot 135, regels lichte soorten van J tot 90. Verse haring bleef goed g?' vraagd, maar bleef eveneens op de oud prijzen gehandhaafd met 15 als getn^' delde waardering. De schol, die v°n„ week nog 40 noteerde, was nu stukken minder in tel daar de tweetjes voo slechts 18 onder de hamer kwamen* Van de drie trawlers, die Woensdag markten, werd de Vios de hoogste pe' sommer met 23.000. De Mary, die mirl- der haring had. kwam niet hoger da 15.000 en de Eli Chenevière noteerd 20.000. Van de haringvisserij kwamen onder* staande vleetvissers binnen met de vol gende gecombineerde aanvoeren: v KW 38 met 86 k. eigen vangst, 81 k. v8» de KW 18, 74 k. van de KW 67, 144 van de KW 83, 37 k. van de KW 86 en 153 k. van de KW 144. de KW 41 m"* 125 k. eigen vangst, 178 k. van de K-!" 39, 190 k. van de KW 29, 90 k. van «J KW 49 en 88 k. van de KW 32, de xvvv 110 met 372 k. eigen vangst, 85 k. van KW 43, 32 k. van de KW 44. 141 k. ya" de KW 15, 84 k. van de KW 97 en 90 van de KW 167, de KW 79 met 29 eigen vangst, 147 k. van de KW 43. 40 van de KW 44. 156 k. van de KW 91 k. van de KW 65. 28 k. van de KW 130 en 36 k. van de KW 167, de KW met 117 k. eigen vangst, 74 k. van 0 KW 23, 20 k. van de KW 25. 59 k. van de KW 14. 60 k. van de KW 3. 103 van de KW 5, 81 k. van de KW 140. o5 van de KW 47, 71 k. van de IJM 283 e» 60 k. van de IJM 75, de KW 16 met ll* k. eigen vangst, 235 k. van de KW 53 k. van de KW 161, 201 k. van f KW 163 en 43 k. van de KW 168. o° KW 2 met 138 k. eigen vangst, 124 van de KW 175, 167 k. van de KW 71 k. van de KW 127 en 67 k. van IJM 73, de KW 170 met 126 k. eige" vangst, 98 k. van de KW 168, 134 k. v<|_ de KW 70. 161 k. van de KW 163, 102 van de KW 19 en 29 k. van de KW de KW 175 met 757 kantjes, de SCH met 15 k. eigen vangst en 60 k. van d SCH 87. Woensdag en Donderdag kwamen i" de Vissershaven de Hollandse coaster» Carperdien en Antilope om een ladin» stenen te halen bij de steenfabriek muiden", bestemd voor Engeland. Van de Poolse vloot kwam binnen o SWI 107. De tonnenlegger Grevelinge» en het visserijonderzoekingsvaartuig^ Antoni van Leeuwenhoek, die Dinsdag middag de haven binnenliepen voor ee kort bezoek, vertrokken beide Woen» dag weer naar zee. Vandaag kwamen de volgende tra^' Iers aan de afslag met onderstaand^ vangsten: Limburgia met 750 k. haring' 250 k. makreel, 100 k. schelvis en Pie*, pers, 45 k. kabeljauw en gul, 45 k. ww' ting en 35 stuks stijvé kabeljauw, d® Hoop met 250 k. haring, 100 k. schelvi» en piepers, 50 k. makreel, 50 k. diversei« 100 kl. k. haring en 50 stuks stijve ka beljauw, de Tzonne met 1100 k. haring' 100 k. makreel, 100 k. diversen, 100 k. haring en 100 kl. k. makreel, de Bloe mendaal met 350 k. makreel. 70 k. sche' vis en piepers, 30 k. dichte wijting, 1 haaien en 225 stuks stijve kabeljauw. De nieuwe kotter Job Gouda, die zu" eerste visreis maakt, heeft tot heden nog geen pech gehad. Alles draaide goed» zowel boven aan dek als in de machine kamer, zo meldde Woensdag schippo' Bal en ook de vangst loopt niet tegen- Woensdag had schipper Bal reeds 480 haring, 80 k. makreel, 50 k. wijting. gul en kabeljauw en 10 k. schelvis aa' boord. Zonder tussentijdse verandering zou de Job Gouda Zaterdag a.s. voor he» eerst markten. De Haarlemse Rechtbank heeft vanmor gen de bouwkundige A. A. uit Haarlem, gen wie wegens diefstal van duizend guide een jaar gevangenisstraf was geëist, vrU gesproken. De zaak tegen de Bloemendaa» se agent van politie T. W. achtte het co' lege onvoldoende onderzocht. De agent w» er van beschuldigd een student nodelo"; mishandeld te hebben en bovendien meinee" te hebben gepleegd. De officier eiste toe» ontslag uit de dienst, alsmede een geya» genisstraf van zes maanden. De rechtba» zal 18 September, half tien, opnieuw z ting houden omtrent deze kwestie. Als 8" tuige zullen dan wederom optreden de a judant van politie V. uit Bloemendaal e' de getuige a décharge de heer K. In de haven te Amsterdam is vandaag een Russisch schip gearriveerd, de KT- mov. Het schip heeft een lading aa« boord van zeven en dertig personen auto's. Het betreft een import van Gorkifabrieken te Moskou, die deze w» gen in Nederland op de markt zulie brengen. Bij K B. is toegekend de ere-medail'®; verbonden aan de Orde van Oranje-N sau, in zilver, aan W. F. Heijne, fabriek souschef bij H. Drijfhout en edelmetaalbedrijven N.V., te Amsterd BEVERWIJK. 22 Juli Andijvie 21, bloemkool 17—67. bospeen 9— U postelein 18—34. sla 5—16 spinazie —58, waspeen 8—17, tomaten 16-*? spersiebonen 38—50. snijbonen 62—1" tuinbonen 11-32, doperwten 37-* peulen 29—68, komkommers 7—19. kr ten 6-9, zwarte bessen 160-215, rod® bessen 130170. (Niet officiële koersen) 3% Ned. 1953 3(4 Nederl. 1948 3'4 pCt. Ned. 1950 3-31/2 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. Inachr. Grtbk. 48 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika L\jn Kon. N. Stoomb. M. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. -ert. Vorig slot 103 -V 99*2 99/, 9814 991» 9774 157 166", 11244 122% 155 170 190 215 ('2 166'4 3161, 96',4 133 128''2 12SÜ 110% 102% Open"1 23/1 103 98:5 166'/' 192 31»,, <J5'* 128'' 126*> 110 102'-» 21/7 Anaconda Copper 33% Bethlehem Steel 51 '2 Chrysler Corp. 70% General Electric. 71% General Motors 58% Hudson Motors 11% Kennecott Copper 64% Montgomery Ward 58% North American Can 20% Radio Corp. 23 Republic Steel 48% Shell Oil 70% Southern Pacific 43% Southern Railway 46% Tidewater 21% U. S. Steel 38% 22 33'* 51* 70'» 71 58'» 58™ 20 >5 48'» 70% 43*» 48% 2 J!» 38*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2