DE RAMP nog steeds de enige realiteit voor de mensen van Schouwen Wij zijn zo bang in het vergeetboek te raken Minderbroeders herdenken sober en stijlvol hun eeuwfeest Koningin neemt parade af van het Cadetten -bataljon Nieuwerkerk een enclave in de grauwe zee van misère Min. LUNS: Reis heeft aan verwachtingen beantwoord Provinciaal Officier O.N. m Een schip op het kerkplein Bij president Sukarno geen audiëntie aangevraagd Per bromfiets langs IJzeren Gordijn Nieuw ceremonieel tenue Concurrent-crediteuren Avifauna accoord met faillissement ■gag DONDERDAG 23 JULI 1953 PAGINA 3 5? 5? NTederlandse liedjeszangers onderscheiden zich te Knokke ^acantiegelden gestolen Inbraak te Voorhout Prof. dr. F. van der Meer Terug uit het Verre Oosten Zeer hoffelijke ont vangst in Indonesië Nylons blijven weer heel VERDRONKEN BIJ HET ZWEMMEN JUBILEUM DER K.M.A. I.% Blijft park voor Alphen aan de Rijn behouden (Van onze speciale verslaggever) OP het Kerkplein van Nieuwerkerk op Schouwen- Duiveland stond een boot, een grote dekschuit met een lading wrakhout. Die boot was er niet in de nacht *an de Eerste Februari, toen de vloedgolven over dit Reeuwse eiland sloegen, toevallig neergekwakt. Zij was er Zorgvuldig neergezet, als stond zij geparkeerd onder de Jouien naast de muziektent. En feitelijk was dat ook zo: N'euwerkerk in de Vier Bannenpolder verdwijnt bij elke Hoed nog onder water. Bij elk hoogtij ro|t het water weer !Je straten binnen, neemt het weer bezit van de woonkamers h de keukens van de huizen, spoelt het over de slikkerigc, 'leste restanten van de spreekkamer van de dokter, golft bet de groen uitgeslagen scheersalon van de kapper binnen, ent het door de kerk, waar het de banken heen en weer "hjt ter hoogte van de preekstoel. Dan kan een dekschuit, groot als die op het kerkplein geparkeerd lag, zonder m°eite door het dorp varen, totdat bij laag tij in luttele I sll het Kerkplein van Nieuwerkerk staat een boot geparkeerd onder de bomen naast de muziektent. deze zonderlinge beurtvaart is verhaal van Nieuwerkerk getekend. j>> straten zijn groen uitgeslagen, er ien algen tussen de stenen en elke opnieuw worden de vloeren van buizen met een vette laag slik be dorven d°rp is zo Soed als uitge-. Vijf en twintig moedige mannen hebben op de zolders van de huisjes in de Kerkstraat domicilie gekozen. Wanneer het water stijgt verzamelen tij zich daar of in de „Meelbaal", Waar het enige billard van het dorp W vinden is. Daar wonen zij op een ®iland van enkele honderden vierkan te meters groot. Rondom hen niets dan water. De dekschuit vaart weg e,n de mannen kunnen niets anders boen dan wachten, wachten totdat het Jermaledijde water zich weer terug trekt. De bakker, die het op zijn eva cuatie-adres niet langer kon uithou den, bakt brood voor deze 25 man nen En ze zeggen dat het goed is. De teaard is de primus inter pares in de- te kleine gemeenschap. Hij en zijn vrouw regeren met de gemoedelijk heid van hun goede gaven. Wanneer het water is gezakt, is zijn regering Voor tenminste'4 uur voorbij. Dan |rekken de mannen hun drooggeval ten dorp weer in om de afgrijselijke r°mmel weer op te ruimen die het tester bij zijn kortstondig bezoek heeft achtergelaten. Elke dag opnieuw spoelt een lading jAakhcut aan. Een paard hebben de armen niet. Alle paarden zijn verdron- hpkt trouwens, zij zouden geen plaats Abben om het te stallen. Daarom trek- E]ph ze zeif een u;t het water opgeviste ej®Rerskar door de straten en stapelen scheppen daar het wrakhout en het a gijk op. Zij hebben hoge lieslaarzen to en sPreken weinig. In de huizen bpt-.h? zi-1 irL de slijkerige warboel naar kettingen. Zij doen dat zwijgend. Wan- r zij spreken, dan spreken zij over ramp. en praat alleen over de ramp t ^ant dit is misschien wel het meest U horende; zo weinig als er in het ganse c hd meer gesproken wordt over de *'astrophe van de Eerste Februari, Veel praat men er over in het ramp- bied. Er wordt nooit ergens anders er gesproken. Voor de weinige men- ti^rschillende hebben successen behaald in een jnti Nederlandse radio-ar- t-hernationaal festival van het varié- SjJhed", dat wordt gehouden in het Ca- j te Knokke. l)i h de Nederlands-Vlaamse groep Son- en z'ch Karei van der Velden, Vip Oosterman en Jetty Paerl met ti0 h Vlaamse deelnemers in de interna- dghaie finale, die Vrijdag wordt gehou- üph en waarin zij het zullen moeten op- bip!jen tegen Franse, Waalse en Engelse hedingers. hei*1 nacht van 21 Juli is bij de V0rf-te- m de Mgr. Broerestraat te biivVhhout ingebroken; een bedrag van l?a f 4000 wordt vermist. vane heer K., die penningmeester is tef" u Bouwvakarbeidersbond „St. Jo- had de vorige avond dit bedrag, tie„®ted voor de uitkering van vacan te* van h'e leden, in huis gekregen. vreJhorgems; bleek het geld te zijn ont- A"1»- De politie werd direct ge- i^Q^^huwd en ook de speurhond van teaaVrti e Pohtie werd direct ge- ljQ"acnuwd en ook de speurhond van Se U?wi.ikerhout was spoedig ter plaat- VeAf-venwel kon het dier geen werk huiLrjten, daar de omtrek van het Vel peper bleek te zijn bestrooid. kun„ 7'1Jn vingerafdrukken genomen worden. Seljm aites deze diefstal heeft het da- s,apnp uur der afdeling de nodige gen -f1 ondernomen, zodat de uitkerin- ds nu gewoon geschieden. sen, die in de nog overstroomde gebie den wonen, is de ramp de enige reali teit van hun leven. Wanneer ik, uit dat andere deel van Nederland komend, vraag naar de uitslag van de Tour de France, kijkt men mij verwonderd aan. „Jullie hebben hier toch wel een radio?" vraag ik. „Jawel" en ze worden bijna verbolgen „maar voor die onzin heb ben we hier geen tijd". „Het enige wat ons interesseert zijn de weerberichten." Dat is de vraag, die deze mensen kwelt. „Wat doet bet weer vandaag?" Als het weer gaat stormen is het werk van we ken voor niets geweest en kunnen ze weer van voren af aan beginnen. Dan zitten die 25 kerels met donkere gezich ten in de „Meebaal". Af en toe gaan ze naar buiten om te zien of er nog geen verbetering in het weer is ingetreden. Tijdens de stormen van de vorige week zijn 25 huizen ingestort! Burgemeester A. A. van Eetén, die bijna dagelijks zijn noodsecretarie in Zierikzee verlaat om bij laag water naar zijn dorp te varen, staat voor een berg van problemen. 286 van de 1900 inwoners van zijn dorp zijn verdronken. 40 gezin nen zijn in de watermassa's meegesleurd. De stoffelijke resten van tachtig slacht offers zijn nog niet gevonden. Op het kerkhof van Zierikzee rusten zeven ver dronkenen, die nog niet zijn geïdentifi ceerd. Van de 510 woningen, die Nieu werkerk rijk was, zijn er slechts 180 te herstellen. De rest is verdwenen in de golven. Bij laag water steken slechts enkele muurresten boven de grauwe massa uit. Er zal nu een stuk van de Weijersdijk, die geen dienst meer doet als waterke uren tijds het plein, het huis van de dokter, dat van de kapper er, de kerk weer droog staan. Behendige schippers varen bij elke vloed het dorp binnen. Wanneer het water zakt leggen zij aan op het kerkplein en zodra hun schuit droog ligt, stappen ze af om een biertje te drinken bij de waard van de „Meebaal", in de Kerkstraat, het enige café in het dorp dat bij eb en vloed droog staat, maar gelukkig niet „droog" is gelegd. In de tussentijd laden de 25 mannen, die in diezelfde Kerkstraat wonen, wrakhout, dat nog overal in het dorp verspreid ligt en bij elke nieuwe vloed tegen de huizen spoelt, op de dekschuit, omdat zij het nergens in het dorp voor het water kunnen verbergen. De meter lange Kerkstraat is de enige plek die droog blijft! Als het water opkomt haasten de schippers zich naar hun boot en zij hoeven niet lang te wachten, of de schuit drijft weer. Dan kiezen zij koers naar Zierikzee, waar zij hun lading hout kunnen afladen op een van de weinige constant beschutte plaatsen van het ganse eiland. ring, over anderhalve kilometer worden afgegraven. Daar worden 105 barakken op gezet. Dat zijn er veel te weinig om de bevolking op te vangen, die in Sep tember gaat terugkeren, wanneer de gaten in de dijken bij Stevenssluis en Ouwerkerk zullen zijn gedicht. Overi gens zijn die barakken nog niet eens aangekomen, alleen de stenen voor de funderingen zijn er. Ze zijn nu al een halve maand over tijd. Het is de bedoeling, dat in die barak ken de dijkwerkers zullen wonen, die aan de drooglegging van het dorp gaan werken. Ook voor die mannen van Nieuwerkerk, die elders geen werk kun nen vinden moet hier plaats zijn. Wat de woonruimte betreft zouden zij voor een deel nu reeds naar hun dorp kun nen terugkeren. Maar dat zou moeilijk heden opleveren met de fourage. De ge niesloep, met de Zjerikzeese hereboer- sportsman, Leo Koopman aan de buiten boord-motor, die een veerdienst tussen het dorp en Zierikzee onderhoudt, kan maar weinig vracht vervoeren. De burgemeester besluit zijn relaas met mij te vragen: „Kom nog eens te rug, wij zijn zo bang in het vergeetboek te raken." Deze vrees is niet ongegrond, want nu reeds moet hij op zijn barak ken wachten en niemand in het land zal zich nog goed realiseren, welke el lende in dit noodgebied wordt door staan. Onherbergzame steppen Wie kan zeggen hoe het eiland Schou- wen-Duiveland onder de watermassa's vandaan zal komen. Nog steeds staan 9000 hectaren op Schouwen onder wa ter. Op Duiveland zijn dot er 4000. Een deel van dit gebied zal onherstelbaar vernield zijn. Bij het gat in de dijk bij „Schelphoek" moet men rekenen dat tenminste 400 H.A. zo door kreken zijn doorsneden, dat zij niet meer bruikbaar zijn. Een boer uit dat gebied zei mij: „Misschien begin ik nog eens ooit een natuurbad. Een oogst zal ik nooit meer binnen krijgen. Het land zal herschapen zijn in een onherbergzame steppe. Toch is men niet pessimistisch. Wanneer de „Dienst Dijkherstel Zee land" erin slaagt de dijkgaten bij Schelphoek en OuVerkerk voor de winter dicht te krijgen de ene helft van het eiland gelooft dat, de andere niet, maar iedereen hoopt dan verwachten verschillende boeren reeds het volgend jaar graan te kun nen oogsten. De werkkrachten zijn daarbij geen probleem. Onkruid groeit op deze verzilte bodem niet. Alleen graan kan tegen het zout. Op machi nale wijze zal men het moeten zaaien en oogsten. Vooralsnog geen terugkeer der bevolking De terugkeer van de gehele bevolking van het eiland is namelijk vooralsnog niet mogelijk. Er zullen drieduizend hui zen moeten worden gebouwd'. Daar zul len enkele jaren overheen gaan. Voorts is het uit medisch oogpunt niet ver antwoord om de mensen reeds deze win ter in de kletsnatte woningen te laten wonen. Alle meubilair is weg en nieuw zou in deze vochtige huizen te veel te lijden hebben. Daarom vreest men dat de ongeveer 10.000 inwoners van het eiland, die graag terug willen, nog lan ger de teleurstellingen moeten dragen. Het is met het oog op deze mensen, dat het dijkherstel niet langer het eerste probleem van het eiland is. Dat vordert gestaag. Men ziet er, varend over de verdronken landerijen en door dorpen, weinig van. Het meeste geschiedt onder water. Men ziet slechts de enorme zand zuigers. Men ziet de rijswerkers worste len met enorme zinkstukken en men ziet grote bakken zand en klei varen naar de bedreigde stukken. Wat men echter niet ziet, dat is het leed en de verwachting van de bevol king, die niet kan terugkeren. Die al leen weet dat elke dag opnieuw het wa ter haar land en haar huizen verder verwoest en vernietigt. Nieuwerkerk, deze enclave van rode daken, een kerk torentje en 50 meter droge straat, in deze grauwe zee van misère is daar wel het meest sprekende voorbeeld van. (Van onze correspondent) Prof. dr. F. G. L. van der Meer, te vens rector van het St. Joseph-gesticht te Lent bij Nijmegen, vierde Woensdag zijn zilveren priesterfeest. Om zeven uur in de ochtend bleek de jubilaris echter reeds zijn kamer te hebben ver laten om zich op deze wijze aan alle feestelijk huldebetoon te onttrekken.... „Mijn reis van meer dan vijf weken naar Zuid-Oost-Azië, Indonesië, Australië en Nieuw-Guinea heeft over het algemeen aan alle verwachtingen beantwoord," zo zei de minister zonder portefeuille mr. J. M. A. II. Luns, toen hij Woensdag middag met de K.L.M.-Constellation „Enschede" uit Karatsji op Schiphol arri veerde. „Die verwachtingen waren, voor zover het Indonesië betreft, door het aldaar ontbreken van een regering, niet op concrete resultaten gericht, maar ik ben bjjzonder vriendelijk ontvangen en heb met vele leidende figuren lange ge sprekken gevoerd. Met mijn Indonesische collega Mukarto heb ik zelfs vrij diepgaand van gedachten gewisseld. Vele problemen en mogelijkheden, dit grote land betreffende, zijn mij nu veel duidelijker geworden," aldus minister Luns, die vervolgde: „Ook mijn bezoek aan Australië mag bepaald succesvol worden genoemd, binnen het beperkte doel dat ik mij had gesteld, t.w. besprekingen over technische en administratieve samenwerking tussen de twee delen van Nieuw- Guinea. Zowel met de Australische regering als met kringen van de oppositie heb ik een vruchtbare conversatie kunncr. voeren." jffiiv-ï v. j «wsV r SPg -'J* Een zware strijd wordt geleverd om het gat bij de Schelphoek te dichten. Grote zfinkstukken, ver zwaard met basalt, worden naar de bodem gejaagd in de diep uit geslepen geulen. Minister Luns verlaat het vliegtuig op Schiphol. Met nadruk sprak minister Luns een aantal geruchten tegen, die over zijn reis de ronde hebben gedaan. „Zij waren zo hardnekkig dat ik ze bijna zelf ging ge loven", zei hij geamuseerd. „Daar was in de eerste plaats de uit de lucht ge grepen toespeling op besprekingen van militaire aard met Australië, of over het Anzus (AustraliëNieuw Zeeland-Uni- ted States)-pact. Voorts mijn vermeende „rebuff" in In donesië. President Sukarno en vice-pre sident Hatta zouden hebben geweigerd mij in audiëntie te ontvangen. Wel, vóór alles was de heer Hatta ziek, zodat hij in geen geval beschikbaar zou zijn ge weest. Ook een audiëntie bij Sukarno heb ik niet aangevraagd. Mijn bezoek was daarvoor te kort en het is ook geens zins een recht, dat een bezoekend mi nister van BuitenVndse Zaken door het staatshoofd wordt ontvangen. Maar geloof mij, er zijn weinig ontvangsten zo hoffelijk als die in Indonesië. Aan alle vliegvelden ben ik door Indonesische of ficiële personen begroet. Ik bewaar aan Indonesië voortreffelijke herinneringen en heb daar meer kunnen confereren dan in de andere landen. Vóór mijn vertrek naar Australië heb ik het met de Indonesiërs, eerder nog dan met de Australische ambassadeur, uitvoerig geA had over de besprekingen, die ik da# zou gaan voeren. In persoonlijk contact heb ik ook een uit de lucht gegrepen beschuldiging kunnen weerleggen, als zou ik vóór mijn vertrek uit Singapore een slecht gekozen opmerking over Nieuw Guinea hebben gemaakt. Helaas was mijn voornaamste ge sprekpartner, mijii Indonesische ambt genoot Mukarto, zeer gepreaccupeerd met het demissionnaire kabinet en het vormen van een nieuw. Daardoor hebben de acht punten, die ik op mijn programma had staan, zoals daar zijn de kwestie van de Unie, de transfer, de Abonezen, de Indo-Europeanen, weinig concreets kunnen opleveren." „Ik kan u verzekeren," zo vervolgde de minister, „dat een datum voor een conferentie in Den Haag niet aan de orde is geweest." Minister Luns vertel de voorts, dat hij anderhalve dag in Australië en drie en een halve dag op Nederlands Nieuw-Guinea heeft door gebracht. Hij liet zich prijzend uit over de stad Hollandia, al gaf hij toe, dat de Australiërs in Nieuw-Guinea voorals nog meer hebben bereikt dan de Neder- landers. (Van onze correspondent) De klachten over gaatjes in hun Nylons die enige tijd geleden door de dames ge slaakt werden, die in de buurt van de N.V. Oliefabrieken Calvé-Delft woonden of daar vaak langs kwamen, zijn opgehou den. Men verdacht de vele ongalante, rond zwervende roetdeeltjes ervan, dat zij bij aanraking met het tere weefsel deze ruï neuze uitwerking teweeg brachten. Nu er in het bedrijf met andere olie ge stookt wordt, schijnt het euvel verholpen te zijn. De trompettist van de Ned. Radio Unie, Jan Kelder, die verleden jaar om een weddenschap te winnen in enkele dagen tijds naar München fietste, is vandaag gestart voor een nieuwe avontuurlijke tocht. Het lag aanvankelijk in zijn be doeling op de bromfiets naar Moskou heen en terug te rijden, maar zijn Rus sisch visum heeft hij nog niet verkregen. Vandaar, dat hij thans een tocht van drie weken gaat ondernemen langs het IJze ren Gordijn. Zijn reisschema is geheel uitgestippeld en enkele malen, tussen Gravemünde en Passau, passeert hij het „gordijn". Hij wil zoveel mogelijk in een tent overnachten, waarbij hij voorne mens is zijn bromfiets ter beveiliging met een stevige ketting aan zijn teen te bevestigen. Het wordt een tocht van ruim 4000 kilometer, die hij ditmaal niet om een weddenschap maakt, maar zo als hij zelf zegt: „Ik vind dit nu een maal leuk". In de Ertveldse plas te Den Bosch is de 16-jarige Th. S. uit Den Bosch ver dronken, toen hij van een roeiboot naar de wal wilde zwemmen. De Bossche G.G. heeft anderhalf uur, doch zon der resultaat, getracht de levensgeesten weer op te wekken. In de aloude kloosterkerk der paiers Minderbroeders op de Biest te Weert lieejt Woensdagmorgen de hoogsteerw. pater generaal van de orde der Minder broeders, Augustinus Sépinski, de so lemnele Hoogmis van dankbaarheid op gedragen bij gelegenheid van de plech tige viering van het eeuwfeest: Herstel der Nederlandse Minderbroeders-pro vincie. De minister-generaal werd daar bij geassisteerd door de hoogeerw. pater provinciaal Castulus van den Eijnden, als presbyter-assistens, door pater Mario- philus Celie, gardiaan van het klooster, als diaken, en door pater Edilbertus Ha- zebroek, custos van de provincie, als subdiaken. Het fraterskoor van het klooster voerde de vierstemmige Mis (Van onze Brabantse redactie) Het hoogtepunt van het militaire festijn ter gelegenheid van het 125-jarig be staan van de Koninklijke Militaire Academie te Breda was ongetwijfeld de per fecte parade gisteren, afgenomen door H. M. de Koningin. Voorafgegaan door de Cadettendrumband marcheerde om kwart voor twee het cadettenbataljon met het vaandel door de grote Henricuspoort de Parade op. In een, volmaakte eenheid van beweging begaven de beide compagnieën, waarin opgenomen een peloton Indonesische cadetten, zich naar het grote sportveld. De cadetten droegen voor het eerst het nieuwe ceremoniële tenue, bestaande uit zwarte tuniek en blauwe broek. De Indonesiërs waren gekleed in smetteloos wit. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard nemen op het ter rein van de K. M. A. het défilé van de cadetten af. Twee uur arriveerde H.M. de Koningin op het kasteel. Zij was vergezeld van Z.K.H. Prins Bernhard, die de gene raalsuniform van het garderegiment Grenadiers droeg, van de chef van het militaire Huis, vice-admiraal Rost van Tonningen en van de sous-chef, brigade generaal C. F. Pahud de Mortange. In het gevolg bevonden zich voorts de Dame du palais, baronesse De Smeth, Hare Majesteits adjudant kol. Lawick van Pabst en de adjudant van Z.K.H. overste C. Geertema. Brigade generaal K. F. Puffius, gou verneur van de K.M.A., ontving het koninklijk bezoek. Vervolgens inspecteerden H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard, lt- wel de muziek van de luchtmachtkapel, Academie bij dit jubileum heeft mo gen ontvangen. In de senaatskamer werd H.M. begroet door de senaat van het cadettencorps. In de heldengalerij onthulde Prins Bernhard een kast bestemd voor de instrumenten van de K.M.A.-drumband. Na een bezoek van ruim een uur ver trok de Koningin, luide toegejuicht door de cadetten en de andere aanwezi gen per auto naar het vliegveld Gilze Rijen, vanwaar de reis per vliegtuig werd voortgezet. De talrijke bezoekers wachtte vervolgens een tuinfeest in de oude slottuin van het kasteel, het Val kenberg, die voor de feestelijkheden feeëriek is versierd. Het dreigende weer was nu niet bepaald ideaal voor een tuinfeest en de zomerse toiletjes van de dames gingen dan ook goeddeels schuil onder beschermende mantels en jasjes. Een en ander kon niet beletten, dat zo gen. B. Hasselman, chef van de generale staf en lt.-gen. I. Aler, chef luchtmacht staf. het cadettenbataljon. Daarna volg de een feilloze parade. Als parade-com mandant fungeerde maj. A. C. Gelder man. Hierna begaf het koninklijk gezel schap zich naar de receptiezaal, waar H.M. een aantal leden van het K.M. A.-personeel aan zich deed voorstel len. Daarna bezocht zij achtereenvol gens de eetzaal, recreatiezaal, biblio theek en docentenbibliotheek, waar zij de geschenken bezichtigde, die de als het in oud costuum gedanste menuet in het rosarium en de vendel- en gym- nastiekdemontraties zich in een grote belangstelling konden verheugen. Ook de enorme vaten aardbeienbowl vielen zeer in de smaak, al smeekt deze drank ook om zomers weer. Een gala-ballet door het Rotterdams Ballet o.l.v. Netty v. d. Valk en een galabal op het kasteel sloten 's avonds de feestviering af. Zij vormden echter meteen de inzet tot het jaarlijkse ca- dettenassaut, dat vandaag en morgen wordt gehouden. y.. „Tota pulchra es" van Claude de Sermisy 1490-1562uit, alsmede na het Te Deunt het Zonnelied van de H. Franciscus, II Cantico di Frate Sole, muziek voor vier stemmig mannenkoor van Domenico Alaleona. Naast het gemeente-bestuur en het kerkbestuur en enige vertegen woordigers van godsdienstige verenigin gen waren in het koor van de paters kerk aanwezig het eigen provinciebe stuur, de oud-provinciaalsde generale definitor van de Germaanse circumscrip- tie en de provinciaals van de Vlaamse, Keulse, Saksische provincie en een ver tegenwoordiger van de Thüringse pro vincie. Om half elf was er een plechtige her- denkings-vergadering in de aula van het provincialaat, waar eerst het woord ge veerd is door de hoogeerw. pater pro vinciaal, die in het kort de geschiedenis van de provincie commemoreerde, daar bij in herinnering brengend de tekst op het graf van de H. Franciscus van Assi- si: mortuus vivens: Franciscus gestor ven, leeft nog. Verder wees hij op de betekenis van de Nederlandse Minder broeders-provincie en op haar taak ook voor de toekomst. Vervolgens werd het woord gevoerd door dr. Matthias Goossens, die sprak over de heroprichting der provincie in 1853. Na een korte historische inleiding over de Minderbroeders in Nederland van 1228-1853 behandelde hij uitvoerig de motieven der heroprichting en de grote betekenis van de apostolische vi sitator Jacobus Julianus van Loo. Uit gaande van het toenemende aantal le den en het steeds grotere aantal nieuwe stichtingen, schetste hij de ontwikkeling in de voorbije eeuw. Als derde spreker trad op dr. Daniël van Wely, die tot thema van zijn ver handeling had: Het Weerter-klooster een eeuw provincialaat. Eerst behan delde spreker de vraag: waaraan is het te danken dat het aloude klooster van Weert (1461) in 1853 residentie is ge worden van de provinciaal. Vervolgens wees hij op de uitgroei van het begrip: provincialaat en kwam daarbij te spre ken over het verschil tussen de oude en de nieuwe provincie, welke laatste aan vangt met het provincialaat van Simon Bennenbroek (19101916 en 19191925) en met de aanvaarding van de HBS te Heerlen. Inmiddels was de Commissaris van de Koningin voor de provincie Limburg. Mr. Houben binnengekomen, die in sympathieke bewoordingen wees op het werk dat in die eeuw door de Neder landse Minderbroeders is tot stand ge bracht zowel in het eigen vaderland als in den vreemde. Hij deed daarna de eervolle medede ling van de benoeming van de hoogst eerw. pater provinciaal tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Terwijl men het Wilhelmus zong, speldde intussen de burgemeester van Weert, dr. H. van Grunsven de provinciaal het officiers-kruis van de Orde van Oranje-Nassau op het bruin habijt van de nederige Min derbroeder, die in een dankwoord zijn erkentelijkheid uitsprak over de waardering van landswege voor het werk van de Nederlandse Min derbroeder, in deze vorm tot uit drukking gebracht. Tijdens deze bijeenkomst heeft Z. H. Exc. mgr. W. Lemmens, bisschop van Roermond, persoonlijk zijn gelukwensen aangeboden. Na een opwekkend woord van de hoogsteerw. pater generaal werd deze stijlvolle en plechtige viering besloten met een gemeenschappelijke maaltijd in de refter van het Minderbroederskloos ter, waar o.a. ook het woord gevoerd werd door de hoogeerw. deken van Weert A. Omloo en door de burgemees ter, die namens de gemeente Weert een nieuw crucifix aanbood ter verfraaiing van de aloude kloosterpoort. Hij sprak daarbij de wens uit, dat dit een symbool mogen blijven van de nauwe band tus sen gemeente en Minderbroeders van Weert. (Van onze verslaggever) De concurrente crediteuren van Avi fauna, verenigd in de Vereniging pro Avifauna, zijn Woensdagmiddag onder voorzitterschap van de heer N. J. Ver- kleij in Hotel Centraal in vergadering bijeen geweest ter*bespreking van de nieuwe situatie, zoals deze is ontstaan door het door de bewindvoerders aange vraagde faillissement van het vogelpark, dat door de Amsterdamse Rechtbank is uitgesproken. Uit het overzicht, dat de heer Verkleij de vergadering gaf aan de hand van het hem verstrekte rapport van de bewind voerders de heren Kastijn en Van Vliet, bleek de vergadering, dat het park ook dit jaar tot op heden weer met verlies heeft gewerkt. Sprak de vereniging zich vorig jaar nog in meerderheid uit tegen een faillietverklaring van het park en werd immers de surséance van betaling verleend ter bescherming van de con currente crediteuren thans bleek de vergadering met algemene stemmen accoord te kunnen gaan met het uitge sproken failiissemen. Aan mevrouw v. d. Brink zal op haar verzoek worden ge adviseerd geen beroep aan te tekenen tegen de uitspraak van de rechtbank, ook al omdat dit naar de mening van de vergadering geen enkele kans op succes heeft. Wel zal de vereniging zich be ijveren ook na verkoop van het park dit te behouden voor Alphen a. d. Rijn, daar men het heengaan van dit vogelpark toch als een groot verlies voor de ge meente en vooral voor de middenstand beschouwt. Dat mevr. v. d. Brink aan de voorzitter de heer Verkleij de toe zegging heeft gedaan, dat alle vorderin gen van de crediteuren volledig zullen worden voldaan uit de winsten van de hoedenzaken, werd met voldoening ter kennis gebracht van de vergadering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3