Na debat van twee dagen in Tweede^ Kamer E.D.G.-VERDRAG AANVAARD Met 75tegen 11 stemmen Laatste stroomgat bij Kruiningen gedicht Muiden viert duizendjarig bestaan I MELK mm. Volledige compensatie huur verhoging in loon Prinses Marijke in oppositie r f.a Duits dominee zoekt naar verzonken stad ATLANTIS Tot hoofd en hart Operatie-Phoenixverbluffende prestatie van ingenieurs Straaljager neer gestort Kath. soc. organisaties: Hef verbruiksbeperking op Egyptische koningsdochter te koop A Drie jaar voor „diamantmaker' Stenen muur op de bodem van de Noordzee cfee MORRIS fiefoteycufiiy! Het weer Wegens frauduleus gebruik van titels /D 4-4-. VRIJDAG 24 JULI 1953 o 77ste JAARGANG No. 25742 Klooster te Sjanghai in beslag genomen Van Zusters Auxiliatricen Engelse piloot gedood Amerikaans specialist naar Kard. Stepinac s Door hond aangevallen Priesterstudent in zee verdronken Nog 9279 wandelaars in Vierdaagse Meisje doodgereden Nederlanders te Aken veroordeeld Gulzige bijen leggen een jamfabriek stil TWEKA BADKLEDING datcJüt BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef, 4790 Bijkantoor en Red. Omuiden: leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige» NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze parlementaire redacteur) a'f zeven gisteravond viel er een belangrijke hamerslag in de Tweede Kamer. Het E.D.G.-verdrag was met 75 tegen 11 (Communisten. Staatk. Gereformeerden, H.N.P. en Gerbrandy) aangenomen. Met die hamerslag kwam een eind aan een debat, dat twee dagen had geduurd. Twee dagen, waarin over het probleem Van de oprichting van een Europees leger was gepraat en waarin nog eens dui dlik was gebleken hoe moeilijk het is om in een gecompliceerde samenleving als die van ons werelddeel tot eenheid te komen. Een modern Europees leger is echnisch al iets gecompliceerds, waar een leek van rilt. Als organisatorisch Probleem is het bovendien verweven met de scheef gegroeide verhoudingen ussen tal van volkeren, die, zoals minister Staf een moment liet uitkomen, een f° verschillend patroon vormen, dat het niet eens mogelijk is om eer. soldaat 111 Nederland en een in Frankrijk, die in dat leger precies dezelfde functie ver- Vu'len, ook dezelfde soldij uit te betalen. Maar onze regeringen, onze organi satoren op bestuurlijk en op lechnisch-militair gebied staan thans klaar om aan problemen mouwen te passen. Wanneer zij al niet dezelfde salarissen uit bunnen betalen, dan zullen zij, zoals de minister van Oorlog zei, dezelfde ver houdingen van salarissen uitbetalen: een basis-soldij, waar dan toeslagen op "Blen komen, naar gelang de omstandigheden» waaronder en het land waarin P^n dient. Dit financiële probleem was zeker een an de geringste waarover de Kamer ~:lch zorgen had gemaakt. Een reeks pari. protocollen en wetsartikelen van geheel nieuw karakter moesten gorden bekeken, waar van alles aan fPstzat. Er zal een Europese Defensie- Uerneenschap komen, die echter aan Atlantische onderhorig zal zijn. é^are bommenwerpers b.v. zullen de 5\ D. G.-landen zelf niet in hun "hlitair apparaat zien. Ook niet in het Gezamenlijk militair E.D.G.-apparaat. ~:aar beschikt alleen de N.A.V.O. (Noord- Atlantische Vei drags Organisatie) °yer. De N.A.V.O. blijft de grote broer. P.le het voor het zeggen heeft, op de «liereerste plaats op politiek-strategisch gebied. Het administratieve apparaat is E.D.G., die in de afgelopen jaren Ul' tal van moeilijkheden is geboren: compromis, om Frankrijk tegemoet komen in zijn angst voor een Duitse yhlitaire overheersing in Europa, waar oor dit land het destijds vertikt heeft °?h met Duitsland samen in de N.A.V.O. jetting te nemen. Accoord, zei de mi ester van Buitenlandse Zaken, maar S?k, behalve een compromis, merkwaar- P'Serwijze de juiste oplossing voor de ®roblemen waarvoor Europa zich, met „o eenwording op defensief gebied ge- Platst ziet. Zo zag mr. J. W. Beyen ?e.t, die het E.D.G.-verdrag met over- v'ging verdedigd heeft in een rede. die grote voordeel had, dat ze de vHher meerdere malen hartelijk deed ,.Vn, terwijl er tevens fundamentele n diepe gedachten in verwerkt werden. (Vervolg op pag. 7) De Zusters Auxiliatricen van het ^gevuur te Amsterdam hebben be- ticht ontvangen, dat het grote wees huis van hun Congregatie te Shanghai, ?at reeds eerder door de communisten bezet is geweest, opnieuw door de Plaatselijke autoriteiten in beslag is genomen. De oversten zij n allen in de Savangenis geworpen. Met de be ende communistische pressie-metho- ben tracht men hen en andere Euro pe zusters tot „bekentenissen" te dwingen. Zij zijn er van beschuldigd honderden weeskinderen, die aan hun *orgen waren toevertrouwd, op ge- elddadige wijze om het leven te bobben gebracht. Zoals men weet werken de Zusters ^hxiliatricen behalve in China ook in öe missies van Mexico, Japan, Bel gische en Engelse Congo. In Nederland ib't de congregatie twee kloosters en V''®1 te Amsterdam en te Nijmegen. (Van onze correspondent) Een Gloster Meteor-straaljager. niet behorende tot de Nederlandse militaire luchtmacht en gestart van de vliegbasis Volkel. is hedenmorgen tegen half zeven neergestort in de poider tussen de ge meenten Ravenstein en Berghem. Het toestel is totaal vermeld. De piloot van wie bekend is dat hij van Engelse na tionaliteit is, heeft nog getracht met zijn schietstoel het toestel te verlaten. Waar schijnlijk vloog de straaljager te laag, want de parachute heeft zich niet meer geopend Op enige kilometers van het vliegtuigwrak kwam de piloot neer. Hij moet op slag gedood zijn. Het vliegtuig nam deel aan de NATO- luchtmachtoefening „Coronet". Brand stofgebrek is vermoedelijk de oorzaak van het ongeluk. rerscke KANAAL DOOR ZUID BEVELAND t 8 f ,V VLOED SPOORWEG GEBIED DAT DU VLOED ONDER LOOPT 22222» STROOMGAT VEERHAVEN KrabbEndijkc WAARDE DE VEERHAVEN VAN KRUININGEN WEGGESLAGEN HAVENDIJK SLUITING BIJ EBSTROOM DRAAIENDE Caissons VERANKERD CAISSON SLUITING BIJ VLOEDSTROOM Precies kwart vóór negen vanmorgen kondigden luid sirenegeloei en het ener verend geluid van scheepsfluiten, af komstig van de in het haventje van het zwaar geteisterde Kruiningen liggende schepen het beslissende moment aan, dat de enorme Phoenix-ponton van 7500 ton (62 meter lang, 18.90 meter breed en 18.25 meter hoog) na uren lang ge manoeuvreer op zjjn juiste plaats was aangekomen. En dat betekende, dat het laatste gat, waardoor het water nu al sedert maanden de polder in- en uit stroomde, eindelijk was gedicht. Het waterschap Kruiningen is afgesloten van het buitenwater. En dat houdt in, dat de eigenlijke herstelwerkzaamheden, het dichten van de dijk en het Ieegmalen van de polder, kunnen beginnen. Hoe deze operatie Phoenix een werkelijk verbluffend getuigenis is van inge nieurskundigheid en doorzettingsvermo gen, wij hopen het in ons nummer van morgen uitvoerig toe te lichten. Ir. A. G. Maris, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, onder wiens genej rale leiding het gigantische karwei stond, verklaarde, dat men nu in de Vierde periode van de herstelwerkzaam heden na de ramp van 1 Februari was aanbeland. „Die vierde periode," zo zei hij, „heet Schouwen-Duiveland. En wij hopen haar in September te beëindigen. Dan zal alles dicht zijn." Hij schetste de speciale moeilijkheden, die bij Kruinin gen aan het licht waren getreden. Met name wees hij op het grote tijverschil, dat in de Westerschelde immer optreedt en dat bij springtij zelfs vijf meter be draagt. Ir Maris schatte dat de dijk bij Kruiningen over anderhalf of twee maanden geheel hersteld zal zijn. In December, zo zej hij, zal de provinciale veerboot er weer kunnen aanleggen. De gezamenlijke katholieke sociale organisaties hebben overeenstemming be reikt over een programma van maa'regelen ten aanzien van de huurverhoging, de compensatie daarvan, de belasting van de z.g. consumptiebeperking en de voorgestelde belastingmaatregelen ter bevordering van de werkgelegenheid op lange termijn. Zij achten het allereerst nodig, dat een volledige compensatie van de huurverhoging wordt gegeven en wel in de vorm van een algemene loon- en salarisverhoging zonder inachtneming van een loongrens. Voorts wil men integrale opheffing van de consumptiebcperking. De organisaties, de Algemene Kath. Werkgeversvereniging, de Kath. Arbei dersbeweging, de Kath. Middenstands bond, de Kath. Ned. Boeren- en Tuin- dersbond, de St. Adelbert en de Werk- nemende Middenstand hebben de ka tholieke Tweede-Kamerfractie van de overeenstemming op de hoogte gesteld. Bij het bepalen van de omvang van de loonsverhoging worde rekening gehou den met de verlaging van de kosten van het levensonderhoud die het gevolg is van de maatregelen, voorgenomen in de wetsontwerpen tot verlaging van de suikeraccijns, de verlaging van de per sonele belasting en de afschaffing van -Kom "an de ariike - ine st„ ouden van dagen uit Zoetermeer op Paleis Soestdijk, défilé dan kun ie alles veel beter zien". Marijke vond echter, dat ze het aiip n °P de trap beter kon bekijken d.an beneden bij haar moeder en eerde zich dus daar. Maar dat kon H. M. niet toestaan en zélf ging zij haar jongste dochter halen. zei H. M. de_ Koningin Donderdagmiddag tijdens een défilé ,kom eens naast de omzetbelasting op schoeisel en huis brand. De loonsverhoging voortvloeiende uit de genoemde maatregelen dient in het algemeen bindend voor het gehele be drijfsleven tc worden opgelegd. De kin derbijslag dient met een aan die loons verhoging evenredig percentage te wor den verhoogd. Indien, voorzover uit een advies van de S.E.R. mocht blijken, de loonsverho ging nadelige repercussies zou hebben op de werkgelegenheid, de betalingsba lanssituatie en op de positie van het kleinbedrijf, dienen de uit de loonsver hoging voortvloeiende lasten van het be drijfsleven te worden gecompenseerd. Hierbij wordt o.m. gedacht aan verlaging c.q. afschaffing van de vereveningshef fing. Bij het bestuderen van de opheffing van de consumptiebeperking dient bij zondere aandacht te worden geschonken aan het vraagstuk van de onevenredige achteruitgang van het reële inkomen van de grote gezinnen. De directe verantwoordelijkheid voor de loonvorming, welke thans berust bij de overheid (College van Rijksbemid delaars) dient te worden overgedragen aan de S.E.R. De uitkeringen van de Noodwet ouder domsvoorziening van de sociale voor zieningsregeling en de Invaliditeitswet dienen eveneens evenredig te worden verhoogd. Daarnaast moeten de loon grenzen voor de Wachtgeld- en Werk loosheidswet, de Ziektewet en het Zie- kenfondsenbesluit aan deze verhoging worden aangepast. Genoemde maatregelen hebben be langrijke consequenties voor de ver deling van het nationale inkomen. Bij deze verdeling is de positie van meer groepen van de bevolking in het geding dan die van de werkgevers en werkne mers. Met name worde hier gewezen op de positie van de z.g. middengroepen, de huiseigenaren, de gepensionneerden en de zelfstandigen. Dr. John Lawrence, specialist op het gebied van de radio-actieve geneeskun de aan de universiteit van Californië, is vandaag per vliegtuig naar Joegoslavië vertrokken om hulp te verlenen aan Kardinaal Stepinac., Mgr. Norman Dalls had namens de Amerikaanse katholieke pers bij president Eisenhower en de Amerikaanse Senaat aangedrongen op het zenden van Amerikaanse specialis ten en geneesmiddelen. De Amerikaanse consul in Zagreb (Joegoslavië) heeft officieel bevestigd, dat kardinaal Stepinac lijdende is aan polychthemia, een zeer gevaarlijke bloedziekte, waarbij een te grote hoe veelheid rode bloedlichaampjes aanwe zig is. Vroegere behandelingen hebben de kardinaal geen baat gebracht, maar dr. Lawrence heeft een methode ontwik keld, waarbij hij radio-actieve phosphor gebruikt, hetgeen in sommige gevallen heeft' geholpen. Met een historische optocht heeft Muiden zijn 1000-jarig bestaan herdacht. In de stoet liepen mee de burgemeester van Muiden, de heer Th. C. D. Koops, als de Schout van omstreeks het jaar 1800, met rechts van hem de wet houder J. Rozendaal en links van hem wethouder J. Brouwer uls de Schepenen. (Van onze correspondent) In het Zuid-Limburgse dorp Wijlré is een jongen, die op zijn fiets op de Hoilegracht reed, door een woedende hond aangevallen en zo ernstig ge wond, dat hij naar het ziekenhuis in Heerlen moest worden vervoerd. De hond besprong de jongen, die van zijn fiets viel. Toen hij zich met veel moeite opnieuw op de fiets had ge werkt en trachtte te ontkomen, viel de hond hem opnieuw aan. Met vrij ern stige verwondingen bleef de jongen lig gen. De politie heeft de hond moeten afmaken. Gistermiddag is de 22-jarige pries terstudent W. G. L. van Veen van het Philosophicum te Warmond ongeveer anderhalve kilometer ten Noorden van het zeebad Terheyde, gemeente Mon ster, in zee verdronken. Met behulp van een zuurstofkoffer is nog kunst matige ademhaling toegepast, maar dit mocht niet baten. De jongeman ver bleef met vacantie bij zijn ouders te Naaldwijk. De vierdaagse telt nog 9279 deelne mers. Op de derde dag vielen 42 wan delaars uit en Vrijdagmorgen versche nen 18 anderen niet meer op het appèl. In totaal hebben 303 tippelaars tot nu toe opgegeven. Een Duitse antiquair in Hamburg doet een merkwaardige aanbieding. Voor de som van 30.000 Duitse marken kan men bij hem namelijk een prinses kopen. Het is de dochter van een Egyptische pharao en ze moet 3600 jaar geleden op 19-jarige leeftijd zijn gestorven. Ze werd toen gemummificeerd en bijgezet in de koninklijke graven van The be. Daar werd ze 'in 1928 gevonden. Sindsdien heeft ze weinig rust gekend, want ze ging van de ene verzamelaar naar de andere. In 1952 werd ze door de her tog van Coburg naar Duitsland ge bracht en daar staat ze nu in een antiquairswinkel, temidden van har-1 nassen, pendules en hoepelrokken....! In de historische optocht, die ter gelegenheid van het duizendjarig bestaan van Muiden gistermiddag door het stadje trok, werden de vele toeschouwers herinnerd aan de beruchte Muidertol, die eeuwen lang stand heeft gehouden, doch in 1929 na de bestorming door Floris Vos werd opgeheven. Ook de Gooise tram, die zich in talrijke bochten door de nauwe straten moest wringen en vooral in de hoofdstad de bijnaam van „Goclise moordenaar" verwierf, ontbrak niet in de stoet. De West-Duitse „diamantmaker" Meincke, die dezer dagen terecht heeft gestaan wegens oplichting, is gisteren veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf wegens het frauduleus gebruiken van wetenschappelijke titels. Zijn vrouw, broer en nichtje kregen resp. 15 en 6 maanden en twee weken. Meincke werd niet veroordeeld we gens zijn poging om de wereld wijs te maken, dat hij op synthetische wijze diamant kon maken, maar omdat hij op frauduleuze wijze wetenschappelijke titels had gebruikt. Hierdoor heeft hij vooraanstaande geleerden en hoogge plaatste ambtenaren van het ministerie van Economische Zaken om de tuin geleid. De verdediger meende, dat de „be drogenen" meer gezond verstand had den moeten tonen, toen Meincke met zijn verhalen kwam. In plaats daarvan hadden ze slechts dollarvisioenen ge had. Meincke en zijn nichtje zijn nog altijd van mening, dat zij op synthe tische manier diamant kunnen maken. De veroordeelden zullen in hoger be roep gaan. Meincke zelf moet minstens tot de behandeling van dit beroep in arrest blijven. De overigen zijn op vrije voeten gesteld. De Duitse predikant Jürgen Spanuth heeft vandaag te Hamburg verklaard dat hij de resten der „verzonken stad" uit de oudheid, Atlantis, heeft gevonden en wel op de bodem van de Noordzee, ter hoogte van het eiland Helgoland. Ds. Spanuth was in het afgelopen weekeinde, aan het hoofd van een ex peditie van zeven man en in twee boten, uitgerust met luisterapparaten, naar het zeegebied, waaronder zich volgens hem de resten van Atlantis bevinden, ver trokken. De boten waren hem ter be schikking gesteld door het West-Duitse instituut voor hydrografisch onderzoek. Volgens ds. Spanuth heeft men, met behulp van luisterapparaten de aanwe zigheid kunnen vaststellen van een (stads) muur en een trog, beide van steen. Hij was van mening dat de muur 900 meter lang en dertig meter dik is. Hij verwacht resten van het vroegere koninklijke paleis van Atlantis en van een tempel te zullen aantreffen. Ds. Spanuth hoopt, dat het, met behulp van de luisterapparaten, binnen de komende Het gewone vereist onze grootste aandacht. Tegenover het onge wone zijn ive vanzelf reeds op 1 A onze hoede. dagen mogelijk zal zijn de juiste plaats der bouwvallen vast te stellen. De expeditie heeft een spits toelopen de steen uit het doorzochte zeegebied opgehaald. Volgens ds. Spanuth is deze steen afkomstig uit een met keien, be strate weg van het oude Atlantis. De predikant is van mening dat het eiland Helgoland in lang vervlogen tijden een voorgebergte van het ver zonken land Atlantis is geweest, dat in het meest Westelijke gedeelte van Europa zou hebben gelegen. Bij de verkeersbrug te Borgercom- pagnie heeft een ernstige aanrijding plaats gehad, waarbij het elf-jarig dochtertje van de familie H. om het leven is gekomen. Enkele kinderen waren bij de ver keersweg aan het verstoppertje spelen. Óp een gegeven ogenblik wilden de elf-jarige Antje H. en de twaalf-jari ge Zwaantje G. oversteken. Uit de richting Zuidlaren naderde een truck met trailer, die ze lieten passeren. Evenwel werd geen aandacht ge schonken aan het verkeer", dat van de andere kant kwam met het gevolg, dat de kinderen onder een personenauto liepen, bestuurd door H. K. uit Gro ningen. Ansje H. kreeg een schedel- basisfractuur en was vrijwel op slag dood. Het andere meisje kreeg een bloeduitstorting in het rechterbeen. Twee Nederlanders uit Vaals, die hebben getracht 2500 anjelieren naar Duitsland' te smokkelen, zijn Donder dag te Aken veroordeeld tot 30 mark boete of drie dagen hechtenis. In een jamfabriek te St. Truiden heeft men het werk moeten staken tengevolge van een inval van ontelbare bijen. De nijvere insecten deden zich zo gulzig aan de zoete lekkernij te goed, dat enkele uren later duizenden hunner dood op de grond lagen. Toen de arbeiders eindelijk hun werkzaamheden konden hervatten moest men vaststellen, dat on geveer 10.000 potjes jam onbruikbaar waren geworden. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (tot Zaterdagavond) Toenemende bewolking met mor gen enkele buien. Matige, later tijde lijk krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Ongeveer dezelfde tempera turen. Zon: 4.51-20.41. Maan: 3.02-20.16. melk is bacterie-vrij I Weigert imitaties I Alleen echt met dit merk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1