Tweede Kamer aanvaardt E.D.G.-ver drag Nadere overeenkomsten sullen aan Parlement ter goedkeuring moeten worden voorgelegd n'frJoouhiAN: §fef spoor van het zwaarcL GELUKWENS VAN DULLES Nauwere aaneensluiting van Europese Unies N/ÈÊ CONANT: Het voedselaanbod is volkomen te goeder trouw gedaan Versoek aan Semjonov de leveranties aan Oost-Duitsland niet te boycotten Moord in de lift INVESTORS MUTUAL, INC. Bijzondere voldoening in regerings kringen te Bonn 4» Brabants Orkest ter bruiloft Geen uitspraak over Europese verdragen BUSSINK'S DEVENTER KOEK Ulbricht nog hecht in het zadel VRIJDAG 24 JULI 1953 PAGINA 7 Pax Romana naar Denemarken Prinses Wilhelmina in Noorwegen Directeur Emigratiedienst AS '«i&ltflfttissf De Franse grondwet Assemblée aanvaardt simpeler investituur Belegd kapitaal verder gestegen tot ruim 1.7 milliard. Uittreksel uit halfjaarlijks verslag verkrijgbaar. Vraagt nadere gegevens aan Uw bank en commissionnair. Huidige prijs van een certificaat van 10 aandelen f 598.50 milder zachter voller smaak In West-Duitsland Pas na de algemene verkiezingen Eisenhower ongerust Wegens besnoeiing der buitenlandse hulp door NCAIO MARSH Amerikaans Huis ver werpt tariefverhoging Steun voor Eisenhower's handelspolitiek (Vervolg van pagina 1) Minister Beyen sprak over de drie élementen, die na.. Mei 1952, toen de e2eringen, onder voorbehoud van de goedkeuring door het parlement, het b.D.G.-verdrag in Parijs ondertekenden, ?e buitenlandse politiek zijn gaan be heersen: de overwinning van de Repu blikeinen in Amerika, de dood van ötahn en het sterker wordende Duits- ;and, dat zich geleidelijk uit zijn posi- j'e van vijand begint los te werken en r'ot meer zo gemakkelijk te hanteren is- Amerika, dat ons zo genereus gehol- Pon heeft, dat wij er ons merkwaardig economisch herstel eenvoudig aan te ®anken hebben de minister bracht "aarvoor het Amerikaanse volk nog eens openlijk dank is niet meer zo l°t tot steun bereid. Duitsland is niet {beer bereid alles te doen en in Rus- iand is men juist wel bereid, naar men fest, om althans het een en ander te laten. Met deze laatste constatering echter Roeten wij voorzichtig zijn. Zó heel erg a®ker voelt de wereld zich nog niet bij b'o gewijzigde houding van Rusland mor wat de echte vredelievendheid "aarvan betreft en het is zaak voor een l' Oin land als Nederland, om in deze gereld van onzekerheid bij het zoeken baar een oplossing van zijn problemen nodig zekere concepties op te offeren le ons dierbaar waren.... »en zijn", riep de communist Gortzak ,..en zijn", herhaalde de minister. Eerst b'l de replieken zou hij weer last krij- ®en van interrupties, toen Gerben Wa- "cnaar op de katheder klom om de on grondwettigheid van het E.D.G.-verdrag ?an te vallen en de minister te verwij- ,eri. dat hij hem niet had willen ant woorden. •■Ik ben als minister verantwoordelijk mor één ding: ik moet de Kamer duide- 'Jk maken hoe het zit. Het is niet mijn ^dracht om één van de kamerleden te °vertuigen", luidde het snedige ant woord. Tegen deze nuchterheid hebben heren het gisteren opgegeven. Nie- ^and heeft ze meer gehoord. De minister zette verder uiteen, ^'at dat opofferen voor Nederland be tekent. Dat het land, zonder zijn identi teit te verliezen, wel een stuk souve- eeiniteit moet afstaan, omdat de ge meenschap dat vraagt. Een zaak die biet met het afwegen van voor- en badelen is te bepalen, maar die slechts valt af te meten, wanneer men zich door rechtsbeginselen laat leiden, iets Wat het land van Grotius niet onbe kend kan zijn. De minister had groot 'ospect voor de uiteenzetting die de heer Gerbrandy van de Europese idee had gegeven. Maar de conclusie^ waar toe deze eenzame A.R.-figuur in zijn houding tot de E.D.G. kwam, kon nij biet logische taal weerleggen. Als gij Jie Europese gebrekkige saamhorig heid dan zo duidelijk ziet, wil die dan «ok verbeteren. De heer Blaisse kon b(i gerust stellen: Nederland wil smalspoor-emigratie, die zich alleen op militair gebied zou ontwik kelen. Wij blijven aan de politieke, militaire en economische integratie als één geheel werken, waarbij wij als goede realisten de economische als primair zien. Daarbij blijve Nederland overtuigd yan zijn afhankelijkheid van het Atlan tisch verbond en van de Verenigde Sta- ten. Wanneer deze laatsten ons nu zo veel mogelijk stimuleren om in Europa ®'bdelijk eens tot „zelf doen" te komen, f*an dienen wij ons daaraan niet al te Wijsneuzig te ergeren.. Een derde punt, ?at wij met veel zin voor de werkelijk heid voor ogen moeten houden, is de 5"odzaak van een herbewapening van thiitsland. .De heer Welter, die de E.D.G. zo dood a's een dodo (een inmiddels uitgeroeide ,°gel> verklaard had, kreeg ten ant woord, dat hij in zijn defaitisme al te gegaan was, want de E.D.G. is nog •bet eens geboren. De visie van de com munisten. die het voorstellen alsof de ;et\ Staten ons de E.D.G. hebben willen ftkopen, kregen te horen, dat dit stui- versromantiek was. die de minister het hefst wilde betitelen als „De Waarheid het EJD.G.-verdrag", waarmede ban tevens net auteursrecht is aangege- v®n. j.hiog een andere pessimistische opvat- ?.n9 van de heer Welter veegde de mi eter van de tafel. De afgevaardigde jfd tegen het motief dat de ontwikke- Jbp van de internationale rechtsorde mogelijk zou maken van de grond- af te wijken, ingebracht, dat dit J*t opgaat om de eenvoudige reden dat 0e hele internationale rechtsorde nog ïe"pren moet worden. „Het doet mij nneren aan een boek over de fauna j.® IJsland", aldus de minister. „Hierin J°am een hoofdstuk voor over slangen j^trboven stond: „Snakes in Iceland". j,? tekst bestond uit de volgende regel', are no snakes in Iceland." De heer eïter, die de grapjes van minister ®Wen beter kon waarderen dan zijn pilhmunistische collega's, riep bij de re- (jWfcen uit: „Er zit nog altijd een adder Vb er het gras van art. 63." „Gelijk heeft repliceerde de minister, „maar wan- ki«rf u een afspraak maakt dat u met uw „naeren naar zee zult gaan, „wanneer b Gezondheid van deze kinderen zulks Qa®ordert", en het komt zover, zoudt u v>fr vanwege dat woordje zulks ant- y.°rden: Ik ga niet, want de gezondheid m*at niet heter?" Dit niet beter?" aan woorden- en gedachtenspel heeft net debat een onmiskenbaar aan- .kelijk karakter gegeven. Mr. Beyen tJ'.bt zicl1 onder de echte parlemen- Sen tS vr'enden maken. Zijn ambt- hii«°i!en van 00r'°S' financiën en econo- tino 6 zaken beperkten hun uiteenzet- zaj®en uiteraard tot meer sobere en Staf j hetogen. Hierbij deed minister van mededeling dat de rechtspositie uiteraard an^ if, „_°nze officieren en onder-officieren <W n geval door dit verdrag zal wor- is .aangetast. Wanneer, zoals het plan ta'ak0r middel van functie-analyse en We Jfer(^eling hun plaatsen in de nieu- b ^«ropese organisatie zullen worden ^°i"den Zullen dit ze^-er goede plaatsen hedtil!ister Zijlstra kon de mogelijk- niet yoor °ns bedrijfsleven in verband s]ecut„ ieveranties aan EDG-organen !Ci0«8ïns'ig beoordelen. Minister v. *en heeft de Kamer gerustgesteld Schp ni„ van het typisch socialisti- hetionalo 7an ,de heer Hofstl-a om inter en tol fiscale heffingen voor te stel- Van i S®, daarmede de begroting Wij no, te realiseren. Zover zijn Maar i5- niet. meende de minister, gedachte ^°,n ,zich wel aansluiten bij de z°u 7:;„ t "et op deze wijze mogelijk beheersen conjunctuur beter te Een grondwettelijke kwestie, die het kabinet zwaarder op de maag lag, was dat wat in het amendement van mej. Klompé naar voren werd gebracht, na melijk dat nadere overeenkomsten die ter uitvoering van het verdrag worden gesloten, aan de goedkeuring van de staten-generaal moeten worden onder worpen. De minister-president, dr. Drees, heeft drie kwartier lang besteed om te praten en de Kamer te overtuigen van de ernstige bedenkingen die de regering tegen dit amendement had. Hij wees op de consequenties die een vertraging te weeg zouden brengen van het gehele apparaat der EDG. Natuurlijk zouden ook andere landen het verdrag in deze geest gaan amen deren, maar gevolg zou zijn dat voortaan reeksen van overeenkomsten slechts rechtsgeldig zouden worden na dat zij elf parlementaire lichamen zou den hebben doorlopen (alleen het Lu xemburgse parlement kent slechts één Kamer). Dr. Dreés begreep ook niet waarom wij zulks bij de NAVO niet deden en het nu bij de EDG wel zouden doen. Maar mej. Klompé liet zich niet uit het veld slaan. Het EDG-verdrag grijpt veel dieper in dan het verdrag der NATO-landen en bovendien, wan neer het werkelijk spoedgevallen be treft van zo grote urgentie dat alles er voor opzij moet, dan heeft de regering nog andere bepalingen in de grondwet achter de hand waarmee zij de zaak snel kan doordrukken. Mej. Klompé werd door de heer Korthals (VVD) gesteund en zag haar taai juridisch gevecht met de minister-president bekroond met een stemmenverhouding van 54 tegen 31 vóór het amendement. De PvdA en de christelijk historischen waren er alleen maar tegen. Even later vielen de hamerslagen die de ratificatie van het verdrag aankon digden. Aan het einde van het parlementaire jaar heeft dr. Kortenhorst de leden op de gebruikelijke wijze toegesproken om hen te danken voor hun toewijding en hun een prettige vacantie te wensen. Namens de regering heeft ditmaal dr. Drees zich daarbij aangesloten en her innerd aan het beroep dat de regering menigmaal op de Kamer heeft moeten doen voor spoedonderwerpen. De mi nister-president was zeer tevreden over de wijze waarop de Kamer de regering daarbij steeds is tegemoet gekomen. .-i De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles heeft in een verklaring Nederland gelukge wenst ter gelegenheid van de goed keuring door het Nederlandse parle ment van het E.D.G;-verdrag. In de verklaring wordt verder ge zegd: „Het besluit van het Nederlandse parlement toont duidelijk dat, ondanks de onvermijdelijke hinderpalen en ver tragingen, de beweging naar Europese eenheid voortgang maakt. Ik ben er van overtuigd, dat eenheid voor onze Europese vrienden de beste waarborg is voor de vrijheid en een durende vrede. Deze eenheid biedt hun voorts de beste gelegenheid om op economisch en sociaal gebied vooruit te komen. De staatslieden en het volk van Nederland kunnen er trots op zijn, dat zij de voorhoede van deze beweging vormen" In regeringskringen te Bonn is het resultaat van de behandeling van het EDG-verdrag in de Tweede Kamer met bijzondere voldoening vernomen en toegejuicht. Een woordvoerder van de regering verklaarde, dat de ra tificatie door het Nederlandse par lement een bewijs vormt, dat de ge dachte, die aan het verdrag ten grondslag ligt, niet dood is en dat de noodzaak van een militaire samen smelting op deze basis steeds meer erkenning vindt. De woordvoerder sprak de vaste overtuiging uit, dat 148. Met een licht gekreun ontwaakt Eric uit zijn verdoving en tast pijnlijk naar een grote buil op zijn achterhoofd. Het is vroeg in de morgen en de lage stralen van de zon belichten een vreedzaam tafereeltje: Alhabar, bezig met het roosteren van een patrijs, terwijl hij Eric's ontwaken grijnzend gadeslaat. „Wel, ge hebt een aardig uiltje geknapt, moet ik zeggen," kwaakt de zonderling. Eric staart hem peinzend aan en langzaam herinnert hij zich, wat er gebeurd is dc oude krijger de aanval op het kamp Met een ruk komt hij overeind. „Kalm blijven, vooral kalm blijvensust Alhabar vermanend. „Het is nog veel te vroeg om u op te winden. Kom, eet eens een hapje van dit lekkere beestje." En smekkend steekt hij de Noorman een knapperig, bruingeroosterd boutje toe. „Met een lege maag kan een mens niet denken, hehehehe!" „Vertel mij nu, hoe wij hier gekomen zijn, en wie mij die klap gaf, zegt Ene zodra hij het smakelijke hapje verorberd heeft. „Dat deed ik, hehehe," proest Alhabar. „En het was een heel aardig klapje, al zeg ik het zelf." „Maar kerel, ge hebt mij belet, mijn vrienden te hulp te komen," valt Eric woedend uit. „Dat kan nog," krijt Alhabar blijmoedig. „Ca uw gang, nietwaar? Maar indien ik er niet geweest was, zoudt ge nu ook gevangen zijn, en dat is dat, zeg ik maar zo." De Noorman gromt. In zijn hart moet hij de zonderling gelijk geven. Alhabar loert tersluiks naar zijn metgezel en wrijft zich gnuivend in de handen, als hij ziet, dat diens hoofd slaperig op zij rolt. „Slaap maar kereltje, hehehe, slaap en vergeet." Als Eric met een schok wakker schrikt, staat de zon reeds hoog aan de hemel. Het is stil om hem heen. Het kleine vuurtje is uitgegaan en van Alhabar is geen spoor te bekennen. Zachtjes roept Eric zijn naam. Dan weer, iets luider, doch er komt geen antwoord en in de lome stilte van de middag hoort hij flauw de hoefslag van een kreupel paard, dat zich snel verwijdert. ook de overige partnerlanden het verdrag in de komende maanden zul len ratificeren. Van de zijde der sociaal-democratische partij, die zich scherp tegen het ver drag keert, wordt verklaard, dat de ratificatie door de Tweede Kamer ver wacht kon worden, aangezien zij de logische voortzetting van de door Ne derland gevolgde politiek betekent. Het betreft hier, zo zei een woordvoer der van de SPD, een beslissing van het Nederlandse parlement, waarin wij ons niet willen mengen, zoals wij ook niet gaarne zien, dat anderen zich in onze binnenlandse politiek mengen. De so- cialistische woordvoerder zei voorts niet te geloven, dat het ook in alle an dere deelnemende landen tot ratifica tie van het verdrag zal komen. Prinses Wilhelmina maakt een reis door ^Noorwegen, vanwaar zij binnen kort terug wordt verwacht. Mr. J. A. U. M. van Grevenstein is met ingang van 1 Juli benoemd tot di recteur van de Nederlandse Emigratie- dienst. Advertentie blijft vers en mals Van 28 Juli tot en met 3 Augustus zullen de gevolmachtigde vertegen woordigers van de bij Pax Romana M.I.E.C. aangesloten studentenfedera ties uit geheel de wereld weer bijeen komen voor de Assemblée Interféréraie, die dit jaar te Krabbesholm nabij Skive in Denemarken zal worden gehouden. Het hoofdthema: „l'étudiant catholi- que et la communauté universitaire" is onderverdeeld in vier thema's, waar van de afzonderlijke discussie aan vier commissies wordt opgedragen: 1. Het intellectuele leven van de uni versitaire gemeenschap: 2. Het religieuze leven van de univer sitaire gemeenschap; 3. De structuur van de universitaire ge meenschap; 4. De universitaire gemeenschap op na tionaal en internationaal niveau. Gezien de verschillende structuur van de bijzondere en de neutrale universi teit is het voor Nederland uiterst moei lijk bij het commissie-werk een rap port uit te brengen, dat representatief mag heten voor opvattingen en ervarin gen in de verschillende universitaire gemeenschappen. Om hieraan zoveel Bij de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd aan het m.s. „Kungsholm", dat het vlagge- schip zal worden van de Zweden— Amerika-lijn. In de laatste week van Juli zal dit prachtige schip zijn technische proefvaart maken op de Noordzee, daarna keert het weer naar de werf terugIn Sep tember öf begin October zal het dan voorgoed ons land verlaten: het vertrekt dan voor de officiële proefvaart naar Zweden. mogelijk tegemoet te komen is door het Internationaal Secretariaat van de Unie van Katholieke Studentenverenigingen in Nederland een synthese gevormd van de rapporten, die zijn opgesteld door de Pax Romana-referenten in de universi- teits- en hogeschoolsteden. Ook de te bespreken werkprogram ma's voor het komend jaar zullen in dit verband vaak een dubbele gericht heid vragen en dienen te worden aan gepast aan de specifieke vorming in de meest ruime zin van elke univer siteit afzonderlijk. Dit jaar zullen voor het eerst de officiële afgevaardigden van de bij de Pax Romana M.I.E.C. aangesloten Europese federaties op 25 Juli vóór de Assemblée bijeenkomen te Hald, eveneens in Denemarken, ter bespre king van mogelijkheden tot een nau were aaneensluiting van de Europese Unies. De Commission de travail, waarin Zwitserland, Duitsland en Ne derland zitting hebben genomen, zal haar taak, die tot nu toe slechts voor bereidend was, overdragen aan een Comité Européen, waarin Nederland wellicht vanwege zijn bijzondere ac tiviteiten een van de vijf zetels toege wezen krijgt. Het ligt in de bedoe ling, dat liet Comité Européen alsook de Journées Européennes die door haar jaarlijks georganiseerd zullen worden, een officiële status krijgen in de Pax Rcmana. De Nederlandse delegatie, die de U. K.S.V. (Unie van Katholieke Studenten Verenigingen in Nederland) in Dene marken zal vertegenwoordigen bestaat uit: P. H. J. M. Houben, president van het Internationaal Secretariaat der U.K. S.V., en R. P. M. de Bok, toegevoegd gedelegeerde. Door speciale verslagen uit Denemar ken zal het mogelijk zijn de discussies te volgen op de AI. en de Journées Européennes van Pax Romana M.I.E.C. De Franse Nationale Vergadering heeft haar goedkeuring gehecht aan een grond wetswijziging, op grond waarvan in de toe komst „aangewezen" premiers slechts een eenvoudige meerderheid in de vergadering behoeven ter bekrachtiging van hun benoe ming, in plaats van, zoals tot dusver- het geval is geweest, een volstrekte meerderheid van 314 stemmen. De Assemblée heeft de door de regering voorgestelde herzieningen van de grondwet met 468 tegen 127 stemmen goedgekeurd. Thans zal de kwestie bij de Raad van de Republiek in behandeling komen. De behan deling in tweede lezing in de Assemblée zal na het zomerreces, dat 12 October ein digt, geschieden. Gisteren zijn in het stadhuis te 's-Her- togenbosch vier leden van het Brabants Orkest in het huwelijk getreden. De solo-trombonist Piet Schermer trouwde met de violiste Tonny Gauw, de contra bassist Siem Kieft met de altiste Milou de Clerck. Vele leden van het orkest benevens de dirigent Hein Jordans, de directeur administrateur J. Tendijck en de voor zitter van het orkestbestuur drs. J. Koö- nig woonden de ceremonie bij in de oude trouwkamer, waar wethouder, P. Gie- lisse fungeerde als ambtenaar van de burgerlijke stand. Na een toepasselijk en hartelijk speechje van de wethouder, begaven zich de bruidsparen met hun familie, vrien den en collega's naar de hal van het stadhuis waar het koper-ensemble van het orkest het Bruidskoor uit Wagner's Lohengrin speelde. In de loop van de middag werden de jonggehuwden in de residentie van het ofkest het Kruithuis ontvangen, waar in de orkest-familie een gezellig bruiloftsfeest werd gevierd. Advertentie Advertentie Het Westduitse Staatsgerechtshof In Karlsruhe heeft besloten zich eerst ln de tweede helft van October uit te spreken over <^e grondwettelijkheid van het EDG-verdrag en van het Vredescontract van Bonn. De socialisten hadden ge hoopt, dat de uitspraak nog vóór 6 Sep tember zou komen, de dag waarop in West-Duitsland de algemene verkiezin gen zullen worden gehouden. President Eisenhower heeft zich in een brief tot senator Bridges gericht en hem medegedeeld, dat hij zich ernstig ongerust maakt over de aanzienlijke be snoeiing van zjjn buitenlands hulppro gramma. Hij deelt verder mee, dat een dergelijke vermindering ernstige conse quenties zou kunnen hebben. De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, James Conant, heeft zijn Rus sische collega, Semjonov, schriftelijk verzocht geen moeilijkheden in de weg te leggen aan de distributie van Amerikaans voedsel onder Oost-Duitsers. Conant verklaarde, dat Semjonov volstrekt verkeerd was ingelicht omtrent de Ameri kaanse bedoelingen met deze voedselzendingen. Intussen heeft de Oost-Duitse regering nieuwe maatregelen aangekondigd om „de levensstandaard te ver hogen". De Volkskammer zal volgende week Woensdag en Donderdag voor het eerst sinds 17 Juni bijeenkomen om een regeringsverklaring te aanhoren en te bespreken. 86 „We zijn u heel dankbaar, dat u hebt willen komen," zei Alleyn. „Helemaal niet. helemaal niet," kakel de Rattisbon. „Vreselijke geschiedenis. Ontzettend." Alleyn besloot, dat zijn enige hoop ge legen was in een directe aanval en zei' „Ik denk dat u wel weet, waarom wij u te spreken gevraagd hebben." „Om u de waarheid te zeggen," zei Rattisbon, „nee." „Om de gewone reden, vrees ik. We hopen, dat u ons iets over de nalaten schap van Lord Wutherwood zult wil len vertellen." Rattisbon bewoog reeds zijn lippen en Alleyn voegde er haastig aan toe: „We beseffen natuurlijk, dat u hoe moet ik het uitdrukken een wel zeer bij zondere vertrouwenspositie inneemt, een positie, die zeer delicaat zou wor den als we in een zekere richting be gonnen te dringen. Maar in, wat we nog steeds gerust kunnen noemen, het be lang van het recht „In dat opzicht, hoofdinspecteur, heb ik juist een plicht tegenover mijn cliënt." „Natuurlijk, meneer Rattisbon." „Ik heb vanmorgen, dat weet u, een onderhoud gehad met de huidige Lord Wutherwood. Ik kan u mededelen, dat maaltijd te goed ging doen. ik de lijkschouwing zal bijwonen als zijn raadsman. Ik mag er geloof ik wel aan toevoegen dat mijn cliënt zeer bezorgd is, de politie alle hulp te verlenen die in zijn vermogen ligt. Hij verlangt bo venal, dat de moordenaar van zijn broer aan de justitie zal worden overgeleverd. U zult het billijken evenwel, dat inlich tingen, die nadelig zouden kunnen zijn voor mijn cliënt (ik beweer helemaal niet dat die zouden bestaan) van mij niet kunnen worden verwacht." Alleyn Mhd niets beters verwacht, en zei: „En als raadsman van Lady Wu therwood ,De huidige Lady Wutherwood?" „De douairière". „Hé," riep Rattisbon tamelijk luid en geitachtig „Ik ben geen raadsman van de douairière Lady Wutherwood." „Nee, meneer?" „Nee. Ik meen begrepen te hebben, dat zij in het verleden wel eens iemand geraadpleegd heeft. Ik heb dit uit be trouwbare bron. Ik meen, dat ik u kan mededelen, dat ik opgevangen heb, dat zij bij de heren Hungerford en Butter- worth is." .Dank u," zei Alleyn en schreef het op. „Dan is onze verhouding ook niet zo delicaat meneer, als ik eerst dacht. U zult er dan wel geen bezwaar tegen hebben om mij te zeggen, hoe Lord Wutherwood zijn weduwe behandeld heeft in zijn testament?" „Die vraag had ik verwacht, hoofdin specteur. Ik kan zeggen, dat ik er ruim schoots over nagedacht heb; om kort te gaan, hoofdinspecteur, ik heb besloten, dat ik u enkele details van het testa ment kan mededelen." Met zijn gehele lichaam maakte meneer Rattisbon een draaiende beweging, die bij een minder ascetisch mens de indruk gewekt zou hebben, dat hij zich eens aan een flinke ,De douai rière Lady Wutherwood krijgt krach tens haar huwelijksvoorwaarden een aanzienlijk fortuin. Daarnaast erft zij het levenslange gebruik van het Douai rière-huis van Deepacres St. Jude. Deep- acres in Kent en nog een landhuis bij Bognor Regis." „Ze zal dus een rijke vrouw zijn?" „Rijk?" herhaalde Rattisbon alsof de uitdrukking te alledaags was. „Och, u kunt zeggen dat ze een aanzienlijke, ik kan wel zeggen een zeer aanzienlijke erfenis gehad heeft. Ja" „Ja." Alleyn besefte heel goed, dat het geen zin had om iets te weten te komen over de Lamprey-kant. Hij kon maar beter proberen om uit de oude Rattisbon te halen wat maar mogelijk was. Hij zei: „Ik geloof dat ik heel op recht kan zijn ten aanzien van Lady Wutherwood. Haar gedrag is sedert de catastrophe op zijn zachtst gezegd zeer excentriek geweest. Wat ik intussen ge hoord heb, geeft mij de overtuiging, dat dit gedrag niet uitsluitend aan de schok toegeschreven kan worden. Het is een oude geschiedenis. U begrijpt, dat we bij ons onderzoek ons ook dienen te be moeien met de verhouding tussen Lord Wutherwood en zijn vrouw. Zoudt u geneigd zijn om me daarvan iets mede te delen?" Rattisbon maakte verschei dene grijpende bewegingen, die tot re sultaat hadden dat hij een lorgnet te voorschijn haalde. Daarmee zwaaide hij naar Alleyn. „Onder minder uitzonder lijke omstandigheden".... begon hij en Alleyn luisterde naar een uiteenzetting van zijn ambtelijke terughoudendheid onder minder uitzonderlijke omstandig heden. Langzamerhand echter begonnen kleine vlokjes inlichtingen te dwarrelen uit de droge wind van zijn betoog. Het scheen dat meneer Rattisbon heel wat van Lady Wutherwood afwist. Alleyn vernam, dat zij de dochter van een Hongaarse lagere ambtenaar en een Russische cabaretartiste was en dat haar meisjesnaam Glapeera Zadody was. Hij hoorde verder, dat het huwelijk van het begin af rampzalig was geweest en dat Lord Wutherwood indertijd ernstig de voordelen van een echtscheiding had overwogen. Men had Rattisbon geraad pleegd. De kwestie van krankzinnigheid was besproken geweest. Dit alles, of schoon iets, was niet veel en Alleyn merkte dat Rattisbon op het punt stond grotere onthullingen te doen. Tenslotte, na een serie van schaapachtige geluiden en vreemde grimassen, vertelde Rattis bon zijn geheim. „Het wil me voorkomen", begon hij, alsof hij een verdwaalde figuur uit een van de werken van Dickens was, die een verhaal in een verhaal begint te ver tellen, „het wil me voorkomen, dat een zeker incident, ofschoon ik het toenter tijd als kinderachtig verwierp, thans onder uw aandacht gebracht dient te worden. Niet langer geleden dan Fe bruari bracht de overleden Lord: Wu therwood mij een bezoek op mijn kan toor. Hij scheen in een ongewone staat van opwinding te verkeren. Ik mag wel zeggen, dat ik zeer ontdaan was door zijn manier van doen, welke ik alleen maar als heimelijk en onrustig kan qua- lificeren. Het duurde enige tijd voor ik het doel van zijn bezoek er bij hem uit kon krijgen, maar tenslotte bleek dan dat hij wenste te weten of hij wettelijke maatregelen kon nemen om zich te be schermen tegen bedreigingen van de kant van zijn vrouw. Ik drong bij hem aan op nadere inlichtingen die ik dan ook verkreeg. Ik mag wel zeggen, dat ik zijn verhaal belachelijk vond en als het al ergens op wees, was het alleen maar een bewijs te meer voor de povere geestelijke gesteldheid van zijn vrouw." (Wordt vervolgd). De Amerikaanse Hoge Commissaris heeft zich in een bijzonder vriendelijk gestelde brief tot zijn Russische ambt genoot Semjonov gewend en hem ver zocht de distributie van Amerikaans voedsel onder de Oost-Duitsers niets in de weg te leggen. Hij verklaarde, dat Amerika volkomen te goeder trouw zijn aanbod had gedaan, omdat de Oost- Duitse bevolking met een ernstig voed selgebrek te kampen heeft. Conant liet Semjonov dan ook weten, dat hij geheel foutief was ingelicht omtrent de hele situatie en dat Amerika geenszins steun wil verlenen aan fascistische oproer kraaiers. Semjonov had dit de Amerika nen Woensdag nog verweten. De brief van Conant is een antwoord op de nota die Semjonov Woensdag aan de Ameri kaanse Hoge Commissaris had doen toe komen en waarin hij onmiddellijke stop zetting eiste van de voedselverkoop aan Oost-Duitsers in West-Berlijn. Er schijnt van de verzoeningsgezinde stemming bij de Oost-Duitse commu nisten weinig meer over te zijn. Walter Ulbricht, wiens val men feitelijk reeds lang had verwacht, maar van wie men ook wist, dat hij als secretaris-generaal der communistische S.E.D. en als vice- president veel invloed alsmede de gunst van Moskou genoot, werd giste ren geziep in gezelschap van de Rus sische Hoge Commissaris, Semjonov. Zijn positie blijkt thans sterker dan ooit te zijn. Zijn beschuldiging, dat de opstand van dé 17e Juni in elkaar was gezet door fascistische provocateurs, heeft deze week aan duizenden arbei ders de vrjjheid gekost. Er slaat een arrestatie-golf over de Russische zone. De talloze arrestaties en de zware straffen, die geëist worden door de nieuwe minister van Justitie, de be ruchte Hilde Benjamin, hebben echter de stakingen en langzaam-aan-acties niet kunnen tegenhouden. Uit ver schillende delen van het land komen berichten over aarzelende ongeregeld heden binnen. Zo schijnen de arbeiders in de uraniummijnen van Saksen op nieuw in staking te zijn gegaan uit protest tegen het voedseltekort en tegen het gevangenhouden van de 1200 arbeiders uit de mijnen, die bij de op stand van 17 Juni gearresteerd werden. De Oost-Duitse regering heeft inmid dels aangekondigd, dat er nieuwe maat regelen genomen zijn „om de levensstan daard te verhogen". Deze maatregelen houden in; loonsverhogingen voor de arbeiders in de staatsbedrijven, annule ring der eerder afgekondigde loonsver lagingen en verlaging van de inkomsten belasting voor particulieren en onderne mingen. De boeren zullen minder hooi en stro hoeven te leveren. Voorts heeft de ministerraad besloten volgende week Woensdag en Donderdag een regerings verklaring af te leggen over de situatie in het land. De Volkskammer, de Oost- Duitse Tweede Kamer, zal op die dag bijeenkomen. Dat zal dan voor de eerste keer zijn sinds de opstand. De Volks kammer zal de regeringsverklaring „aanhoren en bespreken", volgens het Oost-Duitse persbureau. Zo lang als dit parlement echter bestaat, heeft nog geen enkele afgevaardigde ooit zijn stem uit gebracht tegen een door de regering ingediend wetsvoorstel. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft een republikeins voorstel verworpen om de invoerrechten voor verschillende artikelen te verhogen. Het heeft zich daarmee achter de handels politiek van President Eisenhower ge steld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7