HAARLEM MOET VOLLE LAST VAN OPHOGING SPOORBAAN DRAGEN Kinderboerderij 15 Aug. open Een bril? FËDËRMAMi xatihjrlijkI Aantrekkelijk somerprogramma in Haarlem Gem. Visserij school breidt leerplan uit Tentoonstelling Oude Meesters Katten op stok met gevederde vrienden Maar het Rijk veroorzaakt de lasten en onthoudt aan gemeente gelden Feestweek van 8 tot 15 Augustus Cursus viskenms en visverwerking Naar aanleiding van: Wie was Thomas Wjek Gevluchte aap met morphine gevangen STOFZUIGERS H. J. Maertens N. V RATTENVANGERS IN ARTIS GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHIIS DINSDAG 28 JULI 1953 PAGINA 2 Er wordt in het Noorder sportpark hard gewerkt ULO-SCHOOL AAN GED. OUDE GRACHT Eerste op urgentieplan 1954 Ongeval op Zijlsingel EXAMENS Burgerlijke Stand Beurs van Amsterdam Beurs van New York B. en W. van Oude Tonge in Haarlem Goed nieuws voor woning bouw BRAND OP VUILNIS BELT Rook in Burg. Reinalda park Ontvangst stadhuis Geen spreekuur St. Genesius Het zwemkampioenschap kring Haarlem VOORHOUT Om het kampioenschap tafeltennis LISSE ZOMERAVONDFEEST V.V.V. VERKEERSONGEVAL Burgemeester De Graaf naar Nieuw-Guinea Eerste coaster na de oorlog in Spaarne B EVERW IJK De Leidse benoemings* kwestie „Geen politieke motieven verklaren raadsfracties Nationaal Luchtvaart museum naar Schiphol Menige Haarlemmer zal zich de debat ten van voor de oorlog in de gemeente raad en de artikelen in de plaatselijke dagbladen herinneren over de ophoging van de spoorbaan ten Zuiden van Haar lem tot Vogelenzang. In de dagen der grote werkloosheid stond het project als werkverschaffingsobject op het pro gramma, maar tot uitvoering is het nooit gekomen, ook al, omdat de grote riole ringswerken voorrang hadden, waarmee het beschikbare geld opgesoupeerd werd. Nu de tram Zandvoort-Haarlem-A'dam De bouw van de kinderboerderij in het Noordersportpark vertoont goede vorderingen. Morgen hoopt men al met de rietbedekking te beginnen. De G.S.W. is hard aan het werk met het asphaltpad naast de omheining, welke laatste op het teren na gereed is. Het ligt in de bedoeling om op 15 Augustus de boer derij voor het (jeugdig) publiek toe gankelijk te stellen. De kinderen zullen zich dan kunnen amuseren met alle dieren, die in werkelijkheid op een boer derij thuis horen, zoals koeien, kippen, eenden en duiven. Verder zullen een ezel, een geit en een zeug met 10 biggen voor het nodige vertier zorgdragen. Zoals bekend, heeft de gemeenteraad van Haarlem geruime tijd geleden haar medewerking gegeven aan een grondige verbouwing en modernisering van de R.K. school voor uitgebreid lager onder wijs aan de Ged. Oude Gracht. Het ge bouw voldeed al lang niet meer aan de eisen, die men tegenwoordig aan een school moet stellen. Het zal echter wel 1954 worden voor aleer het mooie plan van architect Ooms kan worden uitgevoerd, omdat Den Haag de bouw eerst op de urgentielijst van het volgend jaar heeft geplaatst. Er is echter nog een mogelijkheid, dat de toestemming in het najaar afkomt, wanneer een ander project zou moeten worden uitgesteld. Op de Zijlsingel reed gistermiddag, 15.45 uur, een 42-jarige motorrijder W. A. S. van beroep colporteur, in de richting van de Zijlweg, toen plotseling een rechts van de weg gestationneerde vrachtauto met aanhangwagen zonder teken naar links draaide om weg te rij den, juist op het moment dat de motor- berijder passeerde. Hij botste tegen de Linkerzijde van het voertuig en kwam te vallen, waardoor hij een gebroken rech terarm opliep. Het motorrijwiel werd aan de voorzijde ernstig beschadigd. HAARLEM Voor het examen han denarbeid zijn geslaagd de heren: A. Benjamins, P. v. d. Berg. J. Bosdriasz, L. Ellermener. C. v. Esch. C. Looyen, K. Winter, H. Hoekema, S. de Jong, M. Kapteyn, J. Kok, B. Koning, R. van Rooy, J. v. Tilburg, J. Vernooy. Afge wezen: 9, teruggetrokken 3. HAARLEM Voor het hoofdakte examen zijn geslaagd de heren: M. J. Hakkaart te Amsterdam, A. L. M. Kluck te Bussum, J. H. Holthek te Amsterdam, J. Oppe te Bodegraven, P. J. Zomerdijk te Haarlem, Ch. H. Th. Schouten te Haarlem. Afd. A: W. Blauw te Wormerveer, J. Boersma te Z. O. Beemster. Afd. B: L. M. Beekveldt te Amster dam, D. Koren te Bodegraven, R. Kwast te Ouderkerk a.d. Amstel, Ch. F. W. Molt te Amsterdam, F. Smit te Amster dam, Tj. A. Stuyver te Amsterdam. GEBOREN: C. van den Brink—Baert, z.; A M. SchramaBaars, z.; B. J. Dam mersvan den Houten, z.; C. A. Verdugt Vink z.; M. G. Santbergen—Alders, z.; J M. M. van der Aar—Duyndam, z.; A. G. A Bezemer—van Velsen, z.; J. A. E. de Nerée tot Babberich-Barones de Vos van Steenwijk, z.; H. E. Bisschops—van der Aar z.; M. E. Bakker—Erdtsieck, z.; A. H. van Stein—van Zonneveld, z.; T. EleveldBrouwer, z.; D. P. de Boever— van Veggel, <J.; C. J. A. van den Berg- van der Valk, d.; C. Imanse—Bruinen berg, d.; G. J. A. Derks—Bongenaar, d.; M G. Essenberg—Nieuwenbroek, d.; H. BellaartMelchior, d.; J. Buurman—Ra- ven. d. GETROUWD: B. Kienjet en W. J. Roest. OVERLEDENA. Verzijlenberg—Ties- sing, 80 j„ Bakkerstr.; N. Visser, 76 j„ SchoteVsingel: J. E. Nolting, 82 jVan der Vinnestr.: W. J. M. Bakker—Jansen, 87 j„ Kie verparkweg: W. van Koperen, 69 j., Brouwersstr.; B. H. Bosschervan It- tersum, 55 J., Preangerstr.; A. van der Niet, 56 j., Oranjeboomstr. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 3%, Ned. 1953 103% 314 Nederl. 1948 99 3% pCt. Ned. 1950 9914 3-3% Nederland 1947 98 A 3 Ned. 62-64 bel.-fao. 100 Inacbr. Grtbk. 48 3 pCt 97 ft Ned. Handel My. cgrt 157 A.K.U. 16814 Van Berkels Patent 108 Calvé-Delft eert. 124 Van Gelder 157 Kon. Hoogovens eert. 168 Unilever eert. 19414 Ned. Kabel 217 Philips 16714 Kon. Petroleum 32014 „Amsterdam" Rubbei 9514 Holl. Amerika Lyn 134 Kon. N. Stoomb. M. 12814 Ned. Scheepv. Unie 126% H.V.A. 11314 veu .u-c 10314 28/7 9814 169 192% 166 322 9514 128% 126 112 10314 24/7 27/7 Anaconda Copper 3314 31% Bethlehem Steel 51% 51% Chrysler Corp. 5044 70 General Electric 71% 71% General Motors 58?i 58'4 Hudson Motors 11% 1114 Kennecott Copper 6314 62% Montgomery Ward 58% 58 North American Car 20% 2014 Radio Corp. 2314 23% Republic Steel 48% 48'4 Shell Oil 71 70% Southern pacific 43% 4314 Southern Railway 46% 4514 Tidewater 21% 2114 U.S. Steel 38% 38 in 1955 gaat verdwijnen is de kwestie wel zeer urgent geworden. Talrijke auto bussen zullen dan de spoorwegovergang bij Heemstede-Aerdenhout moeten pas seren; een nieuwe weg, ten Noorden van de Zandvoortselaan, moet dan eigenlijk gereed zijn en de frequentie van het treinverkeer op de drukke lijn naar Amsterdam is dan belangrijk opgevoerd. Wij hebben daarover al verschillende malen geschreven. Verleden week is echter op het departement in Den Haag een conferentie gehouden over de moge lijkheden om in 1955 gereed te zijn met de verkeersverbeteringen en de opho ging van de spoorbaan. Daarbij waren de burgemeesters van Haarlem, Heem stede, Zandvoort en Bloemendaal en ir. Den Hollander, directeur-generaal van de Ned. Spoorwegen, aanwezig. Wij vernemen, dat Haarlems burge meester bii deze gelegenheid het zwaar tepunt heeft doen vallen op de finan ciële verhouding tussen Rijk en gemeen ten. De kosten voor de ophoging van de spoorbaan zijn thans geraamd op 8 millioen, voor welk geld de gemeente Haarlem zou moeten zorgen, terwijl deze ophoging nodig is door de lasten, die de Ned. Spoorwegen, dus in feite het Rijk, oplegt. De Haarlemse gemeentebegroting ver toonde steeds een zeer gevoelig tekort, als gevolg van de gelden die de ge meente door het Rijk onthouden wor den. Wanneer er 8 millioen geleend moet worden voor het gehele project, want de toestand aan de Westergracht en de Pijlslaan is ook onhoudbaar betekent dit over een aflossingsperiode van veer tig jaar, inclusief rente, een belasting van f 450.000 tot f 480.000 over de eerste jaren. Daar kan geen sprake van zijn. De Nederlandse Spoorwegen willen intussen wel voor een tunnel onder de Zandvoortselaan 1 millioen voteren van de benodigde 2 millioen, maar ook voor dit ene millioen wensen de betrokken gemeenten, gezien de financiële verhou ding met het Rijk, niet te zorgen. De provincie zal er ook bij te pas komen, mede in verband met de nieuwe weg, eveneens met tunnel. Het geluid is niet nieuw, maar de overlast is, vergeleken met voor de oor log, zeer sterk vermeerderd. Is de kwestie niet belangrijk genoeg om in het parlement te worden besproken? Daar zal het dan ook wel op uitdraaien. Advertentie Gr. Houtstr. 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle ziekenfondsen Gisteren zijn B. en W. van Oude Tonge bij het gemeentebestuur van Haarlem op bezoek geweest. Daarbij kwam goed nieuws ter tafel betreffen de de bouw van woningen in het ge adopteerde dorp. Het Rijk zal een grote strook grond vorderen ten behoeve van de bouw van 180 huizen. Het ziet er naar uit, dat de aanbesteding zo spoe dig zal kunnen geschieden, dat het werk in het najaar beginnen kan. Daarna komen straten en rioleringen aan de orde. In de vuilnisstortplaats bij het Burg. Reinaldapark ia Haarlem-Oost brak gistermiddag omstreeks 4 uur een brandje uit, vermoedelijk ten gevolge van een vonk uit de uitlaat van een vuilnisauto, welke haar inhoud stond te lossen. De brandweer rykte het af val uit elkaar en was daarna nog uren lang bezig met de blussingswerkzaam- heden. B. en W. zullen Vrijdagavond 14 Au gustus kwart over acht officieel ten stadhuize ontvangen de deelnemers aan het op 14, 15 en 16 Augustus in deze gemeente te houden eerste Nationale Congres van Aquariumliefhebbers. De wethouder van Openbare Werken, de heer A. Angenent, zal Donderdag a.s. geen spreekuur houden. De katholieke gemengde toneelvereni ging „Sint Genesius" zal in het komende seizoen drie stukken voor het voetlicht brengen. Op het repertoire staan: 1. Va dertje Langbeen, door Jean Webster, vertaald door J. v. d. Pol, 2. De Zondaar door mr. H. H. Penning, 3. Circus Knie, door Zuchmayer. Het derde gedeelte van de zwemkam- pioenschappen kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwembond werd Maandagavond in de zweminrich ting aan de Houtvaart verzwommen. De wedstrijden waren door DWT voorbe reid. In het nummer 50 meter vrije slag meisjes ging de strijd tussen de twee van HVGB R. Severijnse en E. Tiesslng. In de 100 meter rugslag dames zwom men M. van Lelyveld, HVGB, en H. van Staalen. HPC, ieder in een verschillende serie waarvan zij vrijwel zonder strijd als eerste aantikten met dezelfde tijd, zodat beide aanspraak kunnen maken op de kampioenstitel. De HPC-ers Jan Bouwman en Wim Geurtsen voerden in 'de wedstrijd 400 meter vrije slag heren een felle strijd om de eerste plaats; met een flinke eindspurt eindigde Bouwman als eerste. De jeugdige Maayke Fuyk- schot, HVGB, Jopie Spoor, DWR en Do Turkenburg, DWT, gaven elkaar weinig toe in de 100 meter schoolslag dame3, die uiteindelijk door Jopie Spoor werd gewonnen. Do Turkenburg liet Maayke Fuykschot waarvan nog veel ver wacht kan worden achter zich. De uitslagen zijn: 50 meter vrije slag meisjes: R. Severijnse. HVGB, 34,5 sec., E. Tiessing, HVGB, 35,9 sec.; M. Buen- ting DWR 37,5 sec. 100 meter rugslag dames: Marianne van Lelieveld Haarlem en H. van Staa len HPC ieder 1 min. 32,4 sec., Carla Kneijnsberg DWR 1 min. 36 sec. 400 meter vrije slag heren: Jan Bouw man HPC 5 min. 27,9 sec., Wim Geurt sen HPC 5 min 33 sec., Carlo Huël Haar lem 5 min. 39,2 sec. 100 meter schoolslag dames: Jopie Spoor DWR 1 min. 31 sec., Do Turken burg DWT 1 min. 33,8 sec., Maayke Fuykschot HVGB 1 min. 34,6 sec. 5x50 meter vrije slag estafette dames: HVGB 1 3 min 16,2 sec., DWR 1 3 min. 18.8 sec., DWT 1 3 min 24,99 sec. 4x50 meter wisselslag estafette heren: HVGB 1 2 min. 18,4 sec., HPC 1 2 mni 20 sec., Haarlem 1 2 min. 28,1 sec. 400 meter vrije slag dames: Mariene Smit HPC 6 min. 11,8 sec., Cok Somers DWT 6 min. 29,4 sec., R. Severijnse HVGB 6 min. 39,4 sec. De tafeltennisclub DES speelde om het kampioenschap van Voorhout De 17 gegadigden gaven spannende- partijen in een hc og tempo. De grote verrassing was dat Pieter van Dijk, die in de halve finale de nieuwe kampioen Wim van Gent wist te kloppen. Hij verloor ech ter van Jan v. d. Lans en Dirk Ruig- rok, zodat hij naar de vierde plaats werd verwezen. Traditiegetrouw heeft de V.V.V. Lisse Zaterdagavond haar Zomeravondfeest ge vierd op het landgoed Keukenhof. Omstreeks zeven uur ging de trek naar het Kasteel Keukenhof, het rustiek gele gen plekje van Lisse, hetgeen op een avond als deze met unieke weersomstan digheden een waar rustoord was om de zeer drukke werkzaamheden van het hoog seizoen te vergeten en enkele uren ont spanning te zoeken. De R.K. Harmonie „Canite Tuba" maak te allereerst een kleine omgang door het dorp, waarna met muziek naar „Keuken hof" werd getrokken. Na aankomst bij de weide werd aan gevangen met een openingsnummer van de muziekvereniging „Trou moet Blycken" onder leiding van de dirigent L. van der Hoef. De secretaris van het V.V.V. de heer Verkerk, sprak een kort welkomstwoord en verklaarde, dat men hier samengeko men was om in deze mooie omgeving een programma te beluisteren en te zien, waaraan een groot aantal plaatselijke ver enigingen hun medewerking zouden ver lenen. De leidende gedachte van het feest is, met de plaatselijke verenigingen de gemeenschap van Lisse een avond te bie den van hoge culturele waarde. Tenslotte bracht spreker dank aan Graaf van Lijnden voor het beschikbaar stellen van een deel van zijn landgoed voor deze bijeenkomst. Trou moet Blij eken gaf hierna nog eni ge muziekstukjes ten gehore op sublieme wijze. Van geheel andere aard was het optre den van de gymnastiekvereniging „D.O.K.". Op zeer verdienstelijke wijze werden al lereerst door een groep meisjes rythmi- sche oefeningen ten beste gegeven, waar na wederom meisjes fraaie knots-, hoe pel- en baloefeningen demonstreerden. De zangvereniging ,,St. Gregorius", „Ex celsior" en „Looft den Heer" lieten onder leiding van de heer Visser enige liederen horen. Dit massale koor oogstte veel suc ces met haar optreden. Tijdens de pauze werd de verlichting ontstoken, welke sprookjesachtig aandeed tussen de bomen en lanen. Het was „Canite Tuba" die de pauze verbrak en met enige pittige marsen het 2e gedeelte opende. Dit gedeelte van de avond werd gevuld door een beroepsen semble, dat komische acrobatische toeren ten beste gaf. Het „Kalmar Trio" vertoon de enige adembenemende toeren, terwij] een tweetal clowns de mensenmenigte met hun grappen wist te vermaken. Na het optreden van een accordeon-vir tuoos werd .de avond besloten met een waterballet. Met de Harmonie „Canite Tuba" voorop marcheerde men naar het H.B.G.-plein, waar de muzikanten een geslaagde tap toe bliezen. Met grote voldoening kan de V.V.V. te rugblikken op dit Zomeravondfeest, dat een groot succes is geworden en waarvan de ongeveer 2000 bezoekers zeker hebben genoten. Zaterdagmorgen kwam mevr. M. per rij wiel vanaf de Stationsweg op de Heren weg, toen zij door een automobilist, ko mende vanaf de richting Leiden, werd aangereden. Zij bekwam verwondingen en voorzover bekend een schouderfractuur. Een chauffeur van de N.Z.H.V.M., die moest wachten wegens de verkeersopstop ping ging eens poolshoogte nemen. Hij kon hier blijkbaar niet tegen, want hij smakte bewusteloos tegen de grond, waar door hij een hersenschudding opliep. De beide slachtoffers werden per ziekenauto vervoerd naar een ziekenhuis te Leiden. Naar wij vernemen, zal burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf 9 Augustus a.s. zyn reis naar Nieuw-Guinea beginnen. Hij verwacht na ongeveer een maand in Lisse terug te zijn. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Sterren stralen overal", a. 1. Tijden: 10.30, 2, 4.15* 7 en 9.15 uur. Palace: „Miss Belvédère is verliefd", a. 1. Tijden. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Des morgens 10.30 uur: „Onder Moeders vleugels", a.i. Luxor: „Het masker van Pharao". Bo ven 14 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The quiet man". Boven 14 jr. Tijden: 2.30, 6.45 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Des morgens 10.30: Jeugdprogramma. Lido: „The quiet man". Boven 14 jaar Tijden: 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. City: „De schrik van de 2e Compagnie" a. 1. Tqden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Des morgens 11 uur: Vacantieprogramma. Spaarne: „De godin der Jungle". Boven 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: Dinsdag tot en met Donder dag: „Dolle Woensdag", a. 1. Tijden: tel kens 2.30 en 8.15 uur. Dinsdag 28 Juli Grote Kerk: Orgelbespeling door Jacob Bijster 20—21 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie, alsmede permanente expositie van recente aanwinsten uit de Recuperatie. Da- geiyks geopend van 1017 en des Zondags Van 1317 uur. Vleeshal, Grote Markt: „Des duivels pren tenboek". Speelkaarten uit vijf eeuwen (collectie van de Bielef elder Spielkarten G.m.b.H. te Bielefeld). Geopend op werk dagen van 1017 uur, op Zondagen van 14 17 uur (t.m. 5 September). Teylers Museum, Spaarne 16. Etsen van Rembrandt uit het Museumbezit. Tekenin gen van Rembrandt, Rafael, Michelangelo, Claude Lorrain, Watteau. Geopend op werk dagen behalve Maandag van 1117 uur. De eerste Zondag van elke maand van 1317 u. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102. Schilderijen van C. F. van Dam. Dagelüks geopend van 105 uur (t.m. 30 Juli). Kunsthandel Leffelaar, Gr. Markt 14. Te keningen en Grafiek van Jan Förrer. Ge opend op werkdagen van 1017 uur (t.m. 14 Aug.). Museum het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103. „Drie generaties voor de lens". Een keuze fotografieën van pl.m. 18401914 uit de verzameling Grégoire, verworven door het Prentenkabinet van de Leidse Universiteit. Geopend op werkdagen van 1012.30 uur en van 13.3017 uur. Op Zon dagen van 1417 uur. DIVERSEN Stadhuis, Grote Markt. Don en Ly Ver- meire's Marionettentheater m. m. v. Fei- ke Boschma en Ans Wierda. Iedere dag voorstellingen om 14.30, 15.30, 16.30, 19.30, 20.30 en 21.30 uur. De Haarlemse Bloemenweek, welke langzamerhand een traditie was ge worden, en waarin het corso een telken- jare terugkerend hoogtepunt vormde, zal dit jaar geen doorgang vinden. De Haarlem-Lichtstad-festiviteiten heb ben hier roet in het eten gegooid, en daarom zal de Haarlemmer het dit jaar moeten stellen met een zomerfeestweek, welke van 8 tot 15 Augustus wordt ge houden. De Stichting „Haarlems Bloei" heeft voor enkele attracties gezorgd. Aller eerst zal er een kermis in beschei den vorm evenwel verrijzen op de Nassaulaan. De lucht van knappende oliebollen en krakelingen zal dus dit jaar voor de eerste keer de binnenstad in een wellicht meer feestelijke stem ming brengen. Deze feestelijke sfeer zal nog verhoogd worden door enkele concerten, welke door twee harmo nieën zullen worden verzorgd, en de bespeling van het carillon door drie beiaardiers op Dinsdag 11 Augustus, des avonds van 7.30 tot 9 uur. Een der hoogtepunten vormt ongetwijfeld het optreden van een Haagse rolschaatsver- eniging, waarvan de leden op Donder dag 13 Augustus des avonds enkele demonstraties zullen geven. De plaats, waar deze zullen plaats vinden, is nog niet bekend. Dit mogen dan de festiviteiten zijn, welke speciaal voor de feestweek ge organiseerd zijn, maar daarnaast biedt Haarlem tijdens de zomermaanden de bezoeker en de toerist verschillende at tracties aan. De speelkaarten-tentoon stelling „Des Duivels Prentenboek" heeft nu reeds vele tientallen naar de Vleeshal gebracht, evenals het mario netten-theater in het stadhuis. Een nieuw evenement is de grote aquarium-tentoonstelling, welke door de Haarlemse Aquariumvereniging „Parens" wordt georganiseerd. Medio Augustus zullen de poorten van de Vis- hal voor deze tentoonstelling open- Gisteren arriveerde voor een houthandel aan het Z.B. Spaarne het Groningse kustvaartuig „Antonie" niet een lad'ing hout- aan.- boord' nit Christineham (Zweden). Het was de eerste coaster, die na de wereldoorlog het Spaarne als ligplaats koos. Ingaande 1 October 1953 zal het leer plan van de Gem. Visserijschool te IJmuiden uitgebreid worden met een cursus in viskennis en visverwerking, welke aan de avondschool wordt toe gevoegd en welke bij Koninklijk Be sluit van 4 Maart 1953 No. 14 werd goedgekeurd. Daarmee krijgt het vis- bewerkingslokaal, waarmee de school het vorig jaar werd uitgebreid, zijn eigenlijke bestemming, omdat het tot nu toe alleen gebruikt werd door leer lingen van andere cursussen aan de school en sedert kort door de Stichting Vakopleiding Vishandel. De cursus is in het bijzonder bedoeld voor de visbe- werkers in de vishallen, conservenfa- brieken en dergelijke. De cursus bestaat uit twee delen, die elk 8 maanden duren. Voor de eerste cursus wordt vereist een minimum leeftijd van 15 jaar, tenminste 6 klas- Onder de schilderijen van Oude Meesters, die thans in de Kennemer Oudheidkamer worden tentoongesteld, zijn er drie van kunstenaars, die onge twijfeld, door hun contacten, inspiratie in Beverwijk en omgeving zullen heb ben opgedaan. Een van hen, Thomas Wijck werd te Beverwijk geboren (1616), de ander Philips Wouwerman, in 1619 te Haar lem geboren, had een broer, ook schil der, Pieter, die waarschijnlijk in Be verwijk is geboren. Hun vader woonde er geruime tijd, voor hij met zijn ge zin naar Haarlem vertrok. De derde, Adriaan van Ostade, geboren 1610 in Haarlem, stond in nauw contact met de Beverwijker Thomas Wijck. Geven dergelijke personalia een zekere locale sfeer aan een tentoon stelling als deze, het zal zeker voor de stadgenoten aardig zijn omtrent de Be verwijker Thomas Wijck iets meer te vernemen Mr. H. J. J. Scholtens schrijfc over hem in zijn boek „Uit het Ver leden van Midden-Kennemerland' (pag. 220221) het volgende: In 1616 heeft de latere schilder Tho mas Wijck in Beverwijk het levenslicht aanschouwd. De familie noemde zich naar de plaats harer inwoning op de wijze waarop dat in Hollands Noorder kwartier vaak geschiedde. Men denke aan Scorel, Saenredam en andere be roemde namen. Naar het schijnt is Thomas Wijck aanvankelijk leerling geweest van zijn vader van wiens werkzaamheid als schilder overigens niets bekend is. Op 26-jarige leeftijd wordt hij vermeld als lid van het Sint-Lueasgilde te Haarlem. Hem werd toen ook toegestaan terug te keren naar zijn ouders in Beverwijk. Wellicht is hij daar gebleven tot hij anderhalf jaar later in het huwelijk trad met een Haarlemse jongedochter en een eigen werkplaats te Haarlem kon in richten. Op een reis naar Italië heeft hij heel veel geschetst: havengezichten, markttoneeltjes. ruïnes en dergelijke onderwerpen. Enige van deze schetsen heeft hij later gebezigd voor zijn schil derijen. In 1659 was Thomas Wijck de ken van het Sint Lucasgilde te Haar lem; in 1669 bekleedde hij opnieuw deze functie. Hij behoorde tot de omgeving van Adriaan van Ostade en was evenals deze vooral schilder van interieurs. Ook als graveur is hij werkzaam ge weest. Te Londen ontving hij verschil lende opdrachten. Onder meer heeft hij een gezicht op deze stad vervaardigd vóór de grote brand van 1666, en legde hij een parade in het St. Jamespark op het doek vast. Hij is in 1677 te iaarlem gestorven. Het Rijksmuseum ewaart van hem een stuk, voorstel ?nd: Haven in de Levant, alsmede •en Landelijk Interieur. Het Maurits- uis bezit van hem: De Alchimist, het rans Halsmuseum: Resten van een Ro- ïeinse tempel. Overigens is zijn werk n vele grote verzamelingen van Euro pa vertegenwoordigd. Van Thomas Wijck is helaas geen werk bewaard, waarin hij iets van zijn geboorteplaats heeft vereeuwigd, zoals de Saenredams dat hebben gedaan van Assendelft en omgeving. De interieurs en de andere momenten uit het volksleven laten zich uit de aard der zaak niet localiseren. sen lager onderwijs, werkzaam in vis handel, visverwerkende industrie, of iets van dien aard, terwijl de candi- daat tevens over een goede gezondheid moet beschikken. Deze eerste cursus heeft tot doel de opleiding van ge schoolde krachten voor de vishandel en de visverwerkende industrieën, waarvoor dan een diploma A in het vooruitzicht wordt gesteld. Heeft men dit diploma A behaald, dan kan men de volgende cursus ne men, die tot doel heeft het opleiden van toezichthoudend of leidinggevend personeel in de vishallen en visver werkende industrieën, diploma B. Naar de heer P. J. Verwayen, direc teur der gem. Visserijschool te IJmui den mededeelde, heeft juist dit visver werkingslokaal reeds een faam tot ver buiten de grenzen gekregen. Zelfs van Amerikaanse zijde, waar men toch wel wat gewend is, heeft men moeten toe geven, dat Nederland hiermee een stap voor is op de anderen en uit Indonesië wil men hier zelfs kennis komen op doen. gaan. Gedurende de gehele maand zal de visliefhebber in de Vishal terecht kunnen. Tevens is er op 14, 15 en 16 Augustus een nationaal congres van Aquariumhouders, georganiseerd door „Aqua-terra", waarop ongeveer vijf en twintig buitenlanders worden verwacht. Voorts mogen wij de aandacht vestigen op de tentoonstelling „Drie generaties voor de lens" in het museum „Het huis van Looy", welke in de plaats gekomen is van de expositie van werken van Frans Maseveel. Door organisatorische moeilijkheden was het namelijk niet mogelijk deze tentoonstelling tijdig in Haarlem te houden. Er zijn evenwel plannen om volgend jaar de expositie doorgang te doen vinden. Het zal vele Haarlemmers een ge noegen zijn, dat deze week nog de vlag gen op het Stationsplein zullen klap peren; wel zullen zij des avonds niet verlicht worden. Zulks is wel het geval op de Grote Markt, waar het Stadhuis, de Vleeshal en de Grote Kerk in de schijnwerpers zullen worden gezet. Ook de kinderen zijn in het geheel van de feestelijkheden opgenomen. On der auspiciën van de stichting „Haar lems Bloei" zullen zij op 3 Augustus tegen betaling van f 0.25 (administra tiekosten) in het openluchttheater van Bloemendaal een voorstelling kunnen bijwonen van „De Wilde Zwanen", op te voeren door de toneelgroep „De Wit te Vogel", onder leiding van Rolf Pe tersen. Terwijl de volwassen Bloemen dalers het concertgebouw en de stadsschouwburg te Haarlem regelmatig bezoeken, gaat de Haarlemse jeugd deze keer naar het openluchttheater in Bloe mendaal. De uren der voorstellingen zijn: 13 uur en 15.30 uur. Alles bij elkaar is het zomerpro- gramma van Haarlem aantrekkelijk ge noeg om in de Bloemenstad enkele uren te verpozen. Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 (Van onze correspondent) Na afhandeling van de agenda hee# de gemeenteraad van Leiden zich Maan' dagmiddag nog enige tijd bezigSe' houden met de benoeming van de nie"' we directeur van het stedelijk muse®11 „De Lakenhal", waarover sedert de vorige raadsvergadering veel te doe0 geweest is. Zoals bekend, werd drs. V- van Wessem benoemd, hoewel hij nu®' mer twee op de voordracht van B. 311 W. stond, overeenkomstig het adv®5 van de commissie voor de Lakenhal' die uit zes personen, bestaat, waarondef drie niet-raadsleden. Deze niet-raads* leden hebben, naar aanleiding van de® benoeming hun ontslag ingediend, nie' alleen omdat de raad er een tijdelijk benoeming van gemaakt heeft met ee>' jaar proeftijd, maar vooral omdat, na3' hun mening, politieke motieven een r°' gespeeld hebben. Namens de P.v.d.A.-fractie zei de heer J. van Stralen dit ontslag zeer betreuren. Zijn fractie had op zuiv® zakelijke gronden de voorkeur gegev®" aan nummer één, zonder naar politieK3 of godsdienstige kleur te kijken, hetgeen twee andere fracties zoals spreke' later vernomen had wel gedaan zoU" den hebben. Daarop verklaarde ®3 heer H. Dirks, namens de K.V.P., da' zijn fractie op zuiver zakelijke gronde" nummer twee gekozen" had, afgaat®3 op het oordeel van ter zake te oordelen bevoegde personen. Ook namens de V.V.D.-fractie werd een dergelijke vefr' klaring afgelegd, terwijl namens de Prot." Chr. fractie werd opgemerkt, dat me" bij een schriftelijke stemming niet ui' kan maken of de raad al of niet een politiek spelletje gespeeld heeft. Boven dien is de raad binnen het kader van o3 aanbeveling der commissie gebleven, d® immers twee personen benoembaaf had verklaard, zij het in een bepaald3 volgorde. Het schrijven, waarin de dr>3 commissieleden hun ontslag aanzegden- werd hierna voor kennisgeving aang3' nomen. De kostbaarste en zeldzaamste dieren verzameling van Artis is weer uitge breid: het wisentenpaar Arabella en Aristide heeft dezer dagen voor een kerngezonde vrouwelijke nakomeling gezorgd. Hiermee is het totaa) aantal wisenten in Artis tot tien gestegen, te weten vier stieren en zes koeien. In totaal leven er in dierentuinen in Europa nog ongeveer 150 van deze in het wild uitgestorven kolossale dieren. Kort na de oorlgo was het aantal nog belangrijk minder, doch dank zij nauwe internationale samenwerking er be staat voor de wisenten een iternationaal stamboek in Warschau heeft men het aantal geleidelijk kunnen uitbrei den. De wisent, het grootste wild van Eu ropa, is een tot de runderen behorend bosdier, in tegenstelling tot zijn naaste levende verwant, de Amerikaanse bi son, bekend van films en indianenboe ken, die een steppendier is, heel lang geleden leefden er in Europa ook bi sons. De Wisent is in Europa in de eerste plaats in 't wild uitgestorven, omdat de voor dit dier benodigde bossen plaats hebben moeten maken voor cultuur grond. Daarnaast is het dier, evenals de Bison in Amerika, eeuwenlang het slachtoffer geweest van de jagers. Het gold voor onze voorouders als een hel dendaad, een Wisent van kant te heb ben gemaakt. Artis kreeg in 1921 van een zijner be stuursleden een Kaukasische Wisent stier. In Juli 1931 kreeg Artis voorts, dank zij financiële steun van de Ver eniging Artisfonds, -it Duitsland een raszuivere Wisentkoe en een dito jonge stier. Uit deze Wisenten is de Artis- kudde gegroeid en dus ook het jongste koetje. De rattenbestrijding in een dieren tuin is een moeilijke kwestie; slechts met de allergrootste voorzichtigheid kan men proberen de macht van het uitgebreide rattenheir te beknotten. Men moet n.l. terdege rekening houden met de andere dieren, die eveneens gevoelig voor ver- Pasgeboren Wisent-koetje in Artis. giften e.d. kunnen zijn. In nauwe samen- werking met de gemeente Amsterdam i» men in Artis thans met een grootscheep se actie bezig, waarbij de bestrijdings methoden voor elk verblijf afzonderhj bekeken moeten worden. In het ene z®* men de holen moeten uitroken, terwijl 5" het andere bepaalde soorten vergif kum nen worden gebruikt, die niet schadeliJK zijn voor de vaste bewoners. De oppasser van de Vogelzaal heef' echter reeds lang een eigen rattenvan gerijtje in gebruik, bestaande uit twee katten. En, wat men niet zo heel veel bi) onze geciviliseerde, min of meer op hu" gemak gestelde poesjes aantreft: ze zij" fel gebrand op ratten. Er gaat bijna gee" nacht voorbij of ze krijgen er een paar te pakken. Verder gaat hun jachtlust niet. Want, tot schrik vaak van het publiek' brengen ze hun dagen grotendeels doof in.... de vogelkooien. Daar zitten ze broederlijk op stok met papegaaien- kraaien of zelfs kroonduiven. En 's nachts worden ze meestal opgesloten in een v'an de kleine volières, waarin al" lerlei kleine vogeltjes huizen. De rat ten, die daarin willen komen huishou den, wacht een zeer onplezierig onhtaal; de vogeltjes wordt evenwel geen veertje gekrenkt. De aap, die indertijd door een collega van de rots was verdreven, is inmiddels weer op zijn basis teruggekeerd, zij het dan na enige strubbelingen. De vluch teling, die de eerste week angstvallig hoog in de bomen bleef, begon zich kennelijk meer en meer op z'n gemak te voelen. Hij kwam althans steeds re gelmatiger naar beneden om een kijkje te nemen op de daken van de kinder boerderij en daar in speelse buien de dakpannen los te wrikken en naar be neden te slingeren. Aangezien meneer, zelfs bij de aanblik van de lekkerste hapjes, beslist weigerde naar de apen rots terug te keren, moest er iets an ders op gevonden worden. En dat kwam in de vorm van een banaan, waarin een kleine dosis morphine was gestopt. Het verraderlijke hapje werd in de dakgoot gedeponeerd en het duurde niet lang of de aap had het opgesmikkeld. En toen was het een kwestie van af wachten. Al heel spoedig kwam de Laponder, die zich kennelijk slaperig begon te voelen, uit z'n boom zakken- Hij scharrelde een beetje onzeker op het dak heen en weer, waar oppassers hem stonden op te wachten. Daarna was het een klein kunstje nog verder naar beneden te jagen, waarna het dier op een slinger-holletje naar z'n apenrots rende. Daar is hij nu voor lopig apart gezet, opdat kan worden bekeken in hoeverre hij en de andere mannetjes-aap, die hem bij een ruzie van de rots heeft afgejaagd, elkaar nog vijandig gezind zijn. Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers f 12.50, 2-pers. f 15 H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 De inzending van de Commissie vo°r het Nationaal Luchtvaartmuseum de' Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart op de luchtvaarthist®' rische expositie te Soesterberg, dj® Zaterdag is geopend, vormt het beg,y van „Het Nationaal Luchtvaartmuseum Reeds geruime tijd zijn tal van objeC' ten voor het museum tezamen gebracb'j Het wachten was op een geschikte be' huizing. Deze is nu„ dank zij SchiPj hol's directeur, de heer U. F. M. D® laert, gevonden. De gemeente A?n sterdam heeft een crediet van f 75.' ter beschikking gesteld voor de ves' ging van het Nationaal Luchtvaart"® seum op onze nationale luchthaven, v vestiging zal in één a twee jaar dei nitief haar beslag hebben gekregen- tussen zullen de historische objecten j een van Schiphol's barakken pass® worden ondergebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2