gevangenen Ints j on OVERDRACHT IN 30 DAGEN MOGELIJK Eerste groep op weg naar Tegenstand van 150 Chinezen met traangas gebroken Dokter herkent mannen die zijn vrouw doodden De Engelse politieman overal goed voor is Op kraamvisite in Artis Ongerustheid over Duits beleid inzake Rijnvaart Tot hoofd en hart ilRuslandgesprek van Grote Vier? Wijnoorlog Twee doden bij botsing Lijkdrager en stadsomroeper Ook K.N.P. bereid tot gesprek Staking bij auto- buswegvervoer? u Nota van Nederl. regering aan Bondsregering overhandigd Het weer WOENSDAG 29 JULI 1953 77sfe JAARGANG No. 25746 Alleen op het hoogste niveau Hongerige O.-Duitsers blijven toestromen Hulp voor vriend en vijand Kinderen Finaly heten hu Reuben en Gedaljah Nieuwe Sovjet-ambassa deur in ons land - jjgggpfjfi wmmm - WÊMWwÊÊm i£ DE OVERVAL BIJ PUIGCERDA Berucht bendeleider naar Frankrijk gevlucht? ORAMA AAN DE FRANS- SPAANSF BRFNA Ti Commissie dringt op beperking aan Dulles heeft critiek op Mossadeq's beleid Communisten oogluikend toegelaten Padvinder uit Beverwijk verdronken Tijdens jubileumtocht in Duitsland Jongetje verdronken Spelend kind stoot beeldhouwwerk om Eenheid katholieken Den Haag telt meeste millionnairs <mm§. TWEKA BADKLEDING „Sterna" naar Brazilië vertrokken Jongetje doodgereden BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige^ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. naar China of Noord- Bet commando van de Verenigde Naties is gisteren begonnen met het overbren gen van de eerste communistische krijgsgevangenen uit hun kampen op de eilanden Koje en Tsjejoe naar de haven van Intsjon bij Seoel. Een van de offi- c'eren, die met het toezicht op de uitlevering is belast, kolonel Richard Boerem, verklaarde van mening te zijn, dat, als alles meeloopt, de overdracht van alle '4.300 communistische gevangenen slechts dertig dagen in beslag zou hoeven te hemen. Dat is de helft van de tjjd, die in de wapenstilstandsovereenkomst is toe- Sestaan. Bij het overbrengen van een eerste groep van 2400 communisten heeft *ich een incident voorgedaan. Een groep van 150 Chinese officieren vertraagden het vertrek van Tsjejoe door te weigeren hun kamp te verlaten. Zij werden met kaangas bestookt en gaven hun tegenstand spoedig op. Opnieuw doen geruchten de ronde, ^at de Sovjet-Unie toch bereid is deel 'e nemen aan een viermogendhedeu- eonferentie over de actuele wereldpoli tieke vraagstukken, mits dit zou ge schieden op het hoogste niveau. .Het Franse blad „l'Aurore" meldt uit «toskou. dat Rusland een conferentie hfenst van de regeringsleiders van de Grote Vier. De „Daily Sketch", beho- rende tot de Britse populaire pers, blaakt melding van het feit, dat de Rus sische premier Malenkov Sir Winston Churchill telegrafisch zijn instemming *ou hebben betuigd met het houden van |en bijeenkomst van de Grote Vier in September. Zoals men weet, hebben de hiinisters van Buitenlandse Zaken van crankrijk, Engeland en Amerika na af loop van hun conferentie te Washing ton hun Russische collega Molotov uit genodigd voor een viermogendheden- bespreking in het najaar. De wijnboeren in Zuid-West Frank rijk. zijn niet tevreden over de prijs nan de wijn. Zij willen, dat de rege- rin9 overgaat tot de aankoop van zuivere alcohol, die is gedistilleerd hit overtollige wijnvoorraden. Daar 's echter tot dusver nog niets van ge komen en daarom besloten de boeren uit de departementen Aude, Hérault, Gard en Pyrenées Orientales gisteren honderden versperringen op de we ven aan te brengen. Van vijf tot ne ven uur was vrijwel alle verkeer on mogelijk. Het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken had beloofd de tuegen tot elke prijs open te houden, naar daarin is het niet geslaagd. Bij Beziers ruimde de politie bijvoor beeld tot driemaal toe een versper ring op, maar de hardnekkige boeren bouwden voor de vierde keer hun barricade op. Burgemeesters, pries ters en Kamerleden hadden tezamen met de boeren post gevat bij de weg versperringen. Gisteravond besloot men de actie te staken en vandaag Baat er een delegatie naar Parijs, die Premier Laniel de situatie zal uit leggen. Ook gisteren hield de stroom van hongerige Oost-Duitsers naar de voed- ®eluitreiking in West-Berlijn aan. Meer han 130.000 pakktten werden door '«ertig distributiecentra uitgereikt. ®'ke Oost-Duitser, communist of geen Communist, kan zoveel pakketten krij gen als hij identiteitskaarten kan over igen. De communisten hebben strooibiljet- '®n verspreid in de geallieerde secto- ï®n van West-Berlijn, waarin de 230.000 r'erkelozen van de stad worden aange boord om zich eveneens voor voedsel te melden bij een van de veertig ?lstributiecentra. De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „Pan American rbrid Airways" begint vandaag met ?et kosteloos vervoer van de Ameri kaanse levensmiddelen, die in Hamburg i'Jn aangekomen voor de uitreiking in öerlijn. -De kinderen Finaly, die Zaterdag ln a"e stilte en onder valse naam voor vliegtnigpassage naar Israel geboekt v^ren, zijn tegen alle afspraken in J*°or hun Joodse tante, mevrouw Ross- Her. naar Jeruzalem vervoerd en on- afgebracht in ?°lonie de collectieve (Neveh-Ilan). „Ik wil, Joodse dat zij bn avonturen zullen vergeten en nor male kinderen worden net als alle Is- j^olitische kinderen", heeft mevrouw „"ssner verklaard. Zij heten voortaan ®aben en Gedaljah. Stephan Pavlovich Kirsanov is tot am- hp^deur in Nederland benoemd, aldus Woensdagmorgen Radio-Moskou omgeroepen. So® tegenwoordige ambassadeur Gri- hw ï'tovich Zaitsev is „in verband 'iJion ,*1 herplaatsing naar een andere "evan zijn taak ontheven. d*'«anov is van 1945 tot 1948 ambassa- hij h m Bulgarije geweest. In 1949 werd lingn°°fd van de vierde Europese afde- van pan hot Sovjet-Russische ministerie ®en rJultenlandse Zaken. Dit jaar is hij gevVp a®në zaakgelastigde in Zuid-Slavië Daarna verluidde, dat hij in ekenhuis te Moskou verbleef. Kolonel Boerem zei nog wel enkele moeilijkheden te verwachten: „Sommige van deze lieden achten het hun plicht de boel nog één keer op stelten te zet ten." Hij zei, dat er nog krijgsgevange nen zijn, die van mening veranderen wat betreft hun repatriëring. Ongeveer 130 man, die eerst niet terug naar huis wilden, zijn daar anders over gaan den ken en willen nu gerepatrieerd wor den. Omstreeks 700 gevangenen zijn daarentegen overgegaan naar de groep van 14.500 Chinezen en 8.500 Noord-Ko- reanen, die als anti-communisten zijn geregistreerd. Alle anti-communistische krijgsgevangenen blijven in hun kam pen tot de communistische gevangenen te Pan Moen Jon zijn overgedragen. Daarna gaan ze naar een neutrale zone in de buurt van Pan Moen Jon, waar ze bewaakt zullen worden door Indi sche troepen. Onder toezicht van een commissie, bestaande uit vertegenwoor digers van vijf landen, zullen commu nistische officieren hen vervolgens vra gen om welke reden zij weigeren te- De 35-jarige politieman J. Lieppertz uit Ruinen en de 24-jarige arbeider J. ter Wal uit Lhee hebben het leven ver loren bij een verkeersongeluk dat gister avond om tien uur plaats vond te Smal- broek bij Beilen. De heer Lieppertz reed piet zijn motor in de richting Hoogeveen en werd ver moedelijk verblind door een hem tege moet komende auto. Hierdoor zag hii de voor hem rijdende heer Ter Wal, dia per fiets op weg was naar huis, niet en schepte hem. Beiden sloegen tegen de auto, waarbij de wielrijder onmiddellijk dood was, terwijl de motorrijder even later in het ziekenhuis te Hoogeveen aan de opgelopen verwondingen is over leden. rug te keren Korea. Radio Moskou meldt, dat premier Ma lenkov en de minister van buitenlandse zaken, Molotov. ook aan China hun te legrafische gelukwensen hebben ge stuurd in verband met de onderteke ning van het bestand. De Noord-Koreaanse regering heeft een amnestie in Noord-Korea afgekon digd, zulks ter gelegenheid van het sluiten van het Koreaanse bestand. Radio-Pjongjang heeft omgeroepen dat degenen, die tot minder dan drie jaar zijn veroordeeld, op vrije voeten zullen worden gesteld. Het Noord-Ko reaanse kabinet besloot voorts aan de opperbevelhebbers der Noord-Ko reaanse en Chinees-communistische legers, premier en maarschalk Kim II Soeng en generaal Peng Teh-Hoeai, de titel van „held" te verlenen. Bei den zullen ook medailles ontvangen. Naar de perschef van het Witte Huis meedeelt, is het opperbevel der Ver enigde Naties begonnen met het uit delen van voedsel aan Zuid-Koreanen. VV Bijna een jaar na de moord op het gezin van de Engelse geleerde Drum mond bö het Zuid-Franse plaatsje Lurs, is een jonge Britse doktersvrouw het slachtoffer geworden van Catalaanse misdadigers. Zij werd Zaterdagmiddag omstreeks vier uur met machinegeweren neergeschoten in de Spaanse Pyreneeën, enkele kilometers van de Franse grens. Samen met haar man, Bernard Peck uit Plymouth, was ze op een autoreis door Frankrijk en Spanje. Na de grens te zijn gepasseerd hadden de Pecks in het Spaanse dorpje Ripoll een typisch Cata laanse processie bijgewoond. Daarna wil den zij zich op weg begeven naar Barcelona. Vlak bij het dorpje Puigcerda bereikten zij de Tosa-heuvel, die op een hoogte ligt van 1600 meter. Daar doken eensklaps twee gewapende mannen op, die de Engelse dokter beduidden te stoppen. HU gaf daar gevolg aan en liet enkele papieren zien. De twee mannen speelden wat met hun automatische ge weren en keken de papieren vluchtig door. De oudste van de twee hief daarna zijn wapen op en dokter Peck meende, dat hij verder kon gaan. Hij gaf gas en reed weg. Maar hij was nauwelijks tien FOIX PERPIGNAN= -Andorra PUIGCERD Hl POL PLAATS VAN DE OVERVAL MANRCSA Midd*/landmt= De Amerikaanse chirurg dr. John Ruzie en de specialist voor bloedziekten dr. John Lawrence hebben in Krasic Kardinaal Stepinac onderzocht en zijn tot de conclusie gekomendat de Kardinaal niet in levensgevaar verkeert. Men Ziet de beideartsen hier op doorreis op het vliegveld van Zurich. De Engelse politieagenten hebben het te druk. Hun eigeniUke werk is al veel omvattend, maar daarnaast worden ze ingeschakeld bij allerlei hulpdiensten, en daar moet verandering in komen. Aldus de conclusie van een commissie van veertien man, die zich drie jaar lang hebben gepjjningd met de vraag, wat de politie wel en wat ze beslist niet meer moet doen. Het merkwaardige is niet zozeer de opsomming van de func ties, waarvoor men in Engeland politie mannen placht te gebruiken, als wel het klaarbiykelijke verlangen van de com missie om het aantal veranderingen daarin zo klein mogelijk te houden In totaal omvat de Engelse politie macht 60.000 man en hun populariteit is, vooral ook bij de buitenlanders, zó groot, dat hun dikwijls wordt gevraagd naar de juiste tijd. Maar er zijn nog andere verzoeken, die tot de „bobbies" worden gericht: het regelmatig schoon maken van hun politiebureaux, het op treden als lakei voor de burgemeester, het innen van alimentatiegelden, het toezicht houden op markten en het dienst doen als dragers bij begrafenis sen. In één enkel stadje is het voorge komen, dat de politiemannen tevens stadsomroepers waren. Het Britse mi nisterie van Binnenlandse Zaken houdt de naam van dat stadje geheim en ver klaart, dat die toestand thans niet meer bestaat. De commissie van onderzoek is van mening, dat een aantal van dege werkzaamheden beter door anderen kunnen worden verricht. Politieman nen zijn over het algemeen vrij lang durig geschoold en zij hebben het al druk genoeg met hun officiële taken. Daartoe behoort overigens niet het over brengen van boodschappen en telegram men, ofschoon veel Engelsen dit als vanzelfsprekend aanvaarden. Maar, zo zegt de commissie, daar moet de poli tie, als het enigszins kan, mee door gaan. want dit is een humaan optreden, wat er toe bijdraagt, dat de politie in Engeland in de gunst blijft van de bevolking. Schijnbaar kleine dingen zijn dikwijls in het leven van de grootste waarde. meter gevorderd, toen er een hevig ge weervuur losbarstte. De auto werd op verschillende plaat sen doorboord en de 31-jarige Dora Peck werd op slag gedood. Haar man werd zwaar gewond, maar hij bleef op het gaspedaal drukken, tot het schieten ver stomde. Toen ontmoette hij een auto met Spanjaarden en enkele andere toeristen, die zich over hem en over het lijk van zijn vrouw ontfermden. Bernard Peck werd in bewusteloze toestand het zieken huis van Puigcerda binnengebracht, waar men onmiddellijk chirurgisch moest ingrijpen. Er waren enkele kogels door zijn onderkaak gegaan en zijn rech terarm was op twee plaatsen doorboord. Zijn verwondingen maakten het dokter Peck ook gisteren nog onmogelijk om te spreken, maar toen men hem een groot aantal foto's liet zien van beruchte mis dadigers, die in deze buurt de wegen on veilig maken, koos hij er, met een bewe ging van zijn verbonden hoofd, twee uit. De Spaanse politie bewaart het diepste zwijgen over de hele affaire en pas gis teravond kwam het verhaal over Zater dag voor het eerst in de Spaanse kran ten. Maar toch meent men te weten, dat één van de boeven, die door ijernard Peck is herkend, Ramon Capdevilla is, een 45-jarige Catalaanse terrorist, die in de omgeving bekend staat als „de waag hals". Tot dusver heeft hij er zijn speci aliteit van gemaakt om boerderijen te plunderen. Op 26 Juni j.l. deed hij nog van zich spreken in verband met een sabotage-campagne, waarbij verschei dene palen van de electriciteitsleiding in de Catelaanse Pyreneeën werden ver nield. De politie wist op 4 Juli drie man nen, gewapend met automatische gewe ren en handgranaten, tijdens een vuurge vecht neer te leggen. Maar de leiders van de bende, waaronder in de eerste plaats Ramon Capdevilla, wisten te ont komen. „De Waaghals" is een van de meest bekende bendeleiders, maar om geld zit hij, zover men kan nagaan, niet verlegen. De vraag is dan: waarom hield hij een auto met Engelse toeristen aan? Volgens de schriftelijke verklaring van Bernard Peck maakten zijn overvallers zich in de gauwigheid nog meester van een fototoestel, dat in de wagen lag. Het kan ook zijn, dat Capdevilla, vergezeld van „de Kreupele", alleen wou laten zien, dat hij nog bestond en dat hij nog in staat was om macht uit te oefenen op de hellingen van de Pyreneeën. De Spaanse gouverneur van Gerona ver klaarde de arrestatie van Capdevilla en de Kreupele een moeilijke zaak te vin den, omdat zij waarschijnlijk vanuit Frankrijk opereren. De politie zoekt daarom in Aude, de Oostelijke Pyrenees en en Ariège. Het is verder nog mogelijk, dat de beide misdadigers zich verborgen hebben in de Haute-Garonne, waar ze wellicht steun genieten in sommige Spaanse anarchistische kringen. Het echtpaar Peck heeft twee dochtertjes: Pamela van twee en Caroline van vier jaar. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft tijdens zijn wekelijkse persconfe rentie verklaard dat Amerika zich be zorgd maakt over de toenemende acti viteit van de illegale communistische Toedeh-partU in Iran en over de wijze, waarop deze actie oogluikend door de regering van premier Mossadeq wordt toegelaten. Het tachtig meter brede gat in de Noordelijke zeedijk van de polder „De Vier Bannen" op het Duive- landse deel van Schouwen-Dui- veland is Dinsdagmiddag gedicht. Omstreeks half een begonnen vijf sterke sleepboten gedurende de kering van het getij bij laagste waterstand een grote betonnen caisson van 50 meter lengte in het gat te duwen. Precies negen minu ten over half twee was de dijk dicht. De arbeiders, die deel had den in de werkzaamheden, gaven op dat moment spontaan uiting aan hun vreugde over het wel slagen van het moeilijke karwei. Voor verslag van de werkzaam heden zie men pagina 3. Te Rattingen nabij Mülheim is gisteren de 13-jarige Bob Veerbeek, uit de Kastanjestraat te Beverwijk, bij het baden in de Roer verdronken. Hij was Zaterdag met een groep van 26 padvinders van de Adm. van Kins- bergen-groep onder leiding van de heer en mevr. v. d. Windt, vertrokken op een jubileumtocht ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de groep. De tocht zou tot 9 Augustus duren., Een trip langs Rijn, Ahr, en IJssel. In jeugdherbergen zou worden overnacht De voortrekkers maakten de tocht per fiets, de padvinders van 12 en 13 jaar gingen tot Zevenaar met de trein en vandaar per fiets verder. Toen de jongens gisteren voor het eten nog een bad namen, is het ongeluk gebeurd. Uit telefonisch contact met de leider is gebleken, dat hij zonder de zwemkunst machtig te zijn zich tegen het verbod van de hopman in, in het water heeft begeven. Het lijk van de verongelukte jongen is door een Duitse reddingsbrigade op het droge gebracht. De groep heeft per autobus terstond de terugtocht aanvaard en zal morgen aankomen. Het zevenjarig zoontje van de familie B. te Roermond is gistermiddag te wa ter geraakt en verdronken. Het ven tje speelde tussen een hekwerk en de rand van de Roerkade. Op een gege ven moment terwijl hij een vriendje aan de overkant wenkte heeft hij het evenwicht verloren en in De Roer ge vallen. Tot gisteravond laat heeft men gedregd, doch deze pogingen bleven vruchteloos. Voor de tentoonstelling die tot eind Augustus in het raadhuis te Bolsward wordt gehouden onder het motto „Het dier in de beeldende kunst" bestaat veel belangstelling. Reeds bijna 4000 personen bezochten de expositie. Er werden reeds werken verkocht o.a. van de schilder Piet van der Hem uit Den Haag en van Anje Zijlstra uit Am sterdam. Een spelend kind heeft een kostbaar beeldhouwwerk omver gestoten. Het werd totaal verbrijzeld. Het betrof een in beton gegoten vogelfiguur van de in 1920 geboren beeldhouwer Rudi Rooijackers. Het ongeluk gebeurde tij dens afwezigheid van de dienstdoende suppoost. De ouders van het kind zijn na bezichtiging van de expositie met stille trom vertrokken. Dit beeldhouw werk was in bruikleen afgestaan uit de particuliere collectie van mr. T. Sanders te Schiedam. Het werk was verzekerd. Ook de K.N.P. heeft de uitnodiging van het Bestuur van de K.V.P. om tot een gezamenlijk gesprek over de een heid der katholieken te komen, aan vaard. Maandag heeft het bestuur der K.N.P. het resultaat van zijn besprekin gen van 25 Juli aan de K.V.P. medege deeld. In de brief wordt gezegd, dat het zoals ook blijkt uit het artikel aan „de verklaring van de Kardinaal" verschenen in het orgaan van de partij van 17 Juni bereid is tot bedoeld contact. (Van onze Utrechtse correspondent) Het reeds lange tijd hangende con flict tussen de werknemers en de werkgevers bij het autobuswegvervoer dreigt in een acuut stadium te komen. Het personeel van de ruim duizend man tellende N. B. M. en de overige doch terondernemingen der N. S., zoals de N. Z. H. T. M., Maarsse-Kroon, de R. T. M„ de G. T. M„ de W. G. M„ de Vavo, de Twee Provinciën, de bussen van de firma De Haan en de N.V. Sal- land, is ontevreden over het lange uitblijven van een bevredigend ant woord op het door de gezamenlijke uniebonden ingediende bemiddelings voorstel betreffende de lonen. Indien men vóór 1 Augustus niet tot een ver gelijk is kunnen komen, is een staking bij het autobuswegvervoer waarschijn lijk. De werknemersorganisaties eisen een weekloon, dat gelijke tred houdt met de richtlijnen, zoals die door het College van Rijksbemiddelaars zijn ontworpen, voorts een toeslag voor on regelmatige arbeid en tenslotte een werkweek van 48 uur. De stadsdien sten zullen, met uitzondering van de N.V. Van Gend en Loos, niet bij de staking zijn betrokken. (Van onze correspondent) Nederland telt precies 726 millionnairs. Dit ter aanvulling op ons bericht van Dins dag. Het juiste cijfer is afkomstig van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat verder mededeelt dat de meesten in Den Haag wonen, n.l. 98. Dan komen achter eenvolgens Rotterdam 50, Bloemendaal 45, Wassenaar 41, Amsterdam 37. Enschede 30, Hilversum 19, Utrecht 15, Haarlem, Til burg en Zeist eveneens 15, Breda 12 en Almelo 10. Uit het grafiekje „betaalde belasting van de vermogens" blijkt, dat de rijkste Ne derlanders in de provincie Zuid Holland wonen. Deze provincie betaalt ruim 4 mil liard gulden belasting, tegen Drenthe 0.4 milliard, dat de armste provincie is. Twee katten zijn de beste vrienden met de vogels van Artis. Zij doen alles om de ratten uit de buurt van de vogelverblijven te houden, en met succes. Nu heeft een van hen, Hans, dezer dagen het leven geschonken aan twee katten- kindertjes en natuurlijk kwamen de Vlaamse Gaai en Tortel hun opwachting maken. (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse ambassadeur in Bonn heeft Maandagavond aan de Westduitse Bondsregering een nota van de Neder landse regering overhandigd, waarin uiting wordt gegeven aan de ernstige ongerustheid van Nederland over het door de Duitse autoriteiten gevoerde beleid i.z. het Rijnscheepvaartverkeer. Vóór de oorlog kon de Nederlandse binnenvloot zonder een enkele beper king op de Rijn met zijn zijrivieren en de Westduitse kanalen varen. Na de oorlog werd deze vaart aan banden gelegd door de deviezen-technische en politiek-econo- mische moeilijkheden, waarmee Duits land te kampen had. Toestemming aan een niet-Duitse vloot om op de Rijn te varen, werd door de bezettings-autoriteiten eerst dan verleend, als de Duitse vloot vol ledig in gebruik was. Ons land toonde voor dit standpunt begrip. Maar thans, gezien de gunstige ont wikkeling van de Duitse binnenscheep vaart, meent de Nederlandse regering aan t'e moeten dringen op opheffing van de bestaande belemmeringen. In 1952 werd op de Duitse binnenwa teren 95 pet. van het aantal vervoerde goederen van 1936 vervoerd. Door ver hoging echter van de gemiddelde af stand is de prestatie per ton-K.M. ge stegen tot 101 pet. in vergelijking met 1936. Voorts is in December 1952 in de O.E.E.C. verklaard, dat de deviezen- positie in Duitsland van dien aard was, dat handel en dienstverkeer zoveel mo gelijk geliberaliseerd moeten worden. Sinds deze verklaring is inderdaad enige verbetering in Duitsland op ver keerstechnisch gebied tot stand geko men, maar het Rijn-scheepvaartverkeer is van deze maatregelen uitgesloten ge- b leven. De situatie is thans zo, dat de Neder landse binnenvloot als reserve van de Duitse vloot dienst doet. De Duitse vloot neemt een overheersende positie in. Een en ander is tevens in strijd met de Rijnvaartactie, waardoor de belan gen van de Europese verkeerspolitiete worden geschaad. Advertentie (tot Donderdagavond) Veranderiyke bewolking met kans op enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind tussen Zuidwest en West. Zon: 4.58-20.34. Maan: 21.50-10.25. Dinsdag heeft IJmuiden de motor- kotter Sterna uitgeleide gedaan. Het schip lag gemeerd vlak bij de grote vuurtoren en op de kade hadden zich zeer velen verzameld om getuige te zijn van het vertrek naar Brazilië, een reis, die zes weken in beslag zal nemen. Ook van officiële zijde was voor dit vertrek grote belangstelling. Om ongeveer 10 uur maakte schipper P. v. d. Mey een praatje voor Radio Wereldomroep, waarin hij vertelde niet bang te zijn voor dit avontuur, omdat hij reeds van zijn elfde jaar op zee heeft gezworven. Kapitein D. Stobbe, die het schip naar Brazilië zal varen, vertelde, dat men de route neemt om de Zuid, dat is ongeveer dezelfde tocht als d« K 18 voor de oorlog heeft gemaakt. Tenslotte sprak de reder, de heer A. D. de Koster. Hij verklaarde, dat er geen vrees behoeft te zijn voor herha ling van de Urker-historie. Voor de be manning is goed gezorgd en omgekeerd is de bemanning volledig voor haar taak berekend. Het officiële afscheid hebben o.m. bij gewoond de Braziliaanse consul-generaal Nurillo-Tasso Tragasso, die vergezeld was van de Braziliaanse zaakgelastigde, mr. J. H. Kiewiet de Jonge en dr. H. A. H. Kranenburg, resp. voorzitter en secretaris van de Stichting van de Ne derlandse Visserij, ir. G. J. Lienesch, dir. der Visserijen, mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen en C. H. Tuntler, adj.-inspecteur van de scheep vaart. Bij dit afscheid zijn vele hartelijke woorden gesproken. Toen het 10-jarig zoontje van de heer v. d. M. Dinsdagavond op het kruispunt nabij de Oude Kerk in Eygelshoven met een vriendje stond te praten, werd zijn fiets door een passerende auto gegre pen, waardoor de jongen achterover viel en onder de wielen van de aanhanger terecht kwam. Het kind was op slag dood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1