Moord op doktersvrouw werk van anarchisten? ealbraSs MCIIUfC Ui ADI EIICPIJF POUR A IET #aa3*8®s?s"! BONN is niet bereid met Grotewohl te spreken Een vierde zuil? MO EILIJKHEDEN ROND DE BROMFIETS ONOPGELOST Het Dingin Zand Rode volkspolitie tracht halers te intimideren Tot hoofd en hart Rusland ontslagen Arriba beschuldigt Frankrijk Twist onder samenwoners Bij drijft auto te water Vier smokkelaars met pantserauto op heterdaad betrapt Het weer Naguib bereid met Churchill te praten Premier van Wit- RUSSISCH SOLDAAT VRAAGT ENGELSEN OM ASYL Protestants klooster ui Frankrijk 45 pet van de bromfietsers weet niet waar zij aan toe is O.-Duitsland bekort weg naar Zweden ÖeèMORRIS iejmycu &y! O.-DUITSE REGERING VERTEGENWOORDIGT BEVOLKING NIET DONDERDAG 30 JULI 1953 e 77ste JAARGANG No. 25747 Bedreiging met mes te Haarlem Inspectie invoerrechten slaat goede slag Twee commiezen als pseudo-smokkelaars Fokker-lesvliegtuig verongelukt Piloot komt om SPORTSHIRTS - SHORTS Over ontruiming der Suezkanaalzone Complot tegen Trotzki's moordenaar Maandag referendum in Perzië Geen forten op Rügen? In Oostenrijk Rusland betaalt zelf bezettingskosten «w y-vA-.wvk- Het te Minsk verschijnende blad So viets kaya Byelorussia" heeft gisteren meegedeeld, dat Aleksei Klestsjef ont heven is van zijn functie van premier van Wit-Rusland. De opperste Sovjet van Wit-Rusland heeft Kiril Mazoerof tot zijn opvolger benoemd. Mazoerof was tot dusverre eerste se cretaris van de afdeling Minsk van de communistische partij. Klestsjef is pre mier geweest sinds 1948. De toestand van de Britse dokter Bernard Peck, die afgelopen Zaterdag het slachtoffer is geworden van een gewapende aanval in de Spaanse Py reneeën. waarbij zijn vrouw de dood vond, is aanzienlijk verbeterd. Dat werd meegedeeld door de artsen van het hospitaal in Puiacerda, waar Peck op het ogenblik wordt verpleegd. Over acht of tien dagen zal hij weer ter been zijn. Met een deken om zijn schouders heeft hij gisteren uit een open raam kunnen zien, hoe vier man nen de kist van zijn vrouw in een ouderwets rijtuig droegen. Zij zal in Plymouth worden begraven. Intussen heeft men aan dokter Peck een nieuwe foto laten zien van Ramon CapdeviV.a, de vogelvrije misdadiger, die hij eerst als de dader van de overval had aan gewezen. Deze keer bleek Peck hem niet te herkennen. Toch nemen de Spaanse autoriteiten wel aan. dat Capdevilla, bijgenaamd „De Waaghals" (Cabeza Quemada) sa men met „De Kreupele" de overval heeft gepleegd. Hij is geboren op 3 Mei 1908 in Berga. Behalve als „De Waag hals" staat hij nog bekend onder vijf andere bijnamen. In 1950 werd hij ge arresteerd in verband met de overval op een postwagen in de buurt van Lyon, maar wegens gebrek aan bewijs werd hij op vrije voeten gesteld. Hij kreeg toen Clermont-Ferrand aange wezen als verplichte woonplaats, maar hij is daar nooit aangekomen. Men meent te weten, dat hij zich sinds 1952 schuil houdt in de buurt van Bourg- Madame. In totaal zijn de Franse en de Spaanse politie al vijftien jaar bezig om hem ergens op te betrappen. Bijna twee weken geleden zat de Spaanse politie hem op de hielen in verband met de sabotage-campagne tegen cie electriciteitsvoorziening. Het was de bedoeling, dat hij in Besalu, dicht bij Barcelona, zou worden gearresteerd. Maar de vogel bleek gevlogen. Twee dagen later werd het plaatsje opge schrikt door het gekletter van paarden hoeven: in volle galop vloog „De Waaghals" door de straten van Besalu en in zijn hand zwaaide hij de zwarte vlag, die het symbool is van de fede ratie van Iberische anarchisten. Bewo ners uit de streek denken, dat Capde villa de overval op het Britse echt paar pleegde, om de internationale we reld de indruk te geven, dat in het Spanje van vandaag, net als ten tijde van de Middeleeuwen, de wegen wor den beheerst door struikrovers en andere bandieten. In de vlakte en langs de rivier de Rahur staan de Spaanse grenstroepen voortdurend op wacht. Volgens sommige berichten had de misdadiger in een afgelegen boerderij een maaltijd genuttigd, maar toen de „guardia civil" zich toegang verschafte tot de hoeve, vond zij nie mand. Het in Madrid verschijnende blad Arriba heeft gisteren felle critiek uit geoefend op de Franse regering, die Spaanse anarchistische en communisti sche bannelingen in de gelegenheid zou stellen illegaal naar Spanje terug te keren, om daar ondergrondse acties te gaan voeren. Het gevolg hiervan zou o.m. de moordaanslag op het Britse echtpaar in de Pyreneeën zijn. Volgens het blad hebben de Spaanse uitgewekenen op 18 Juli in Marseille een bijeenkomst gehouden, tijdens welke plannen wer den beraamd voor een terreurcamvag- ne tegen Spanje. Deze campagne wordt gevoerd door een speciaal re- volutionnair com'ité, aldus de informa ties van Arriba. Bij gewichtigdoenerij moet het lichaam vaak de gebreken van de geest verbergen. Dr. Bernard Peck, die Zondag dicht bij de Spaanse grens door rovers werd overvallen, heeft de man op deze foto herkend als de moordenaar van zijn vrouw Dora. De politie toonde de Britse vacantieganger een aantal foto's van bekende misdadigers. De herkende staat bekend als „Cara Quemada" of wel „Verbrand gezicht". Hij is gebo ren in Barcelona en staat aan het hoofd van een bende Catalaanse ter roristen. Gisteravond kwam een reeds enkele wekende heersende onenigheid tussen de hoofdbewoner van een perceel aan de Parklaan te Haarlem, G. J. K. en zijn in woner J. T. S., tot een uitbarsting. Toen S. te omstreeks 22.30 uur thuis kwam en de gang in liep, verzocht de hoofdbewo ner hem de achterstallige huur te vol doen. S. werd hierover zó kwaad, dat hij K. vastgreep, waarop deze luidkeels om hulp begon te schreeuwen. De zoon van K. en zijn vriend snelden op het ge roep uit de huiskamer de gang in en sprongen K. bij. S. was echter door het dolle heen en trachtte met een geopend knipmes zijn schuldeiser steken in de hals toe te brengen. Door het optreden van de zoon van K„ die zijn vader weg trok, kon dit gelukkig verhinderd wor den. Het gelukte K. het huis te verlaten en politie-assistentie te halen, terwijl zijn zoon en diens vriend S. overmanden en hem het mes afhandig maakten. S. is overgebracht naar het' politiebureau in de Smedestraat en aldaar ingesloten. Een merkwaardig ongeval heeft zich voorgedaan op de weg tussen de Wijk en Veeningen (Zuidwolde). Toen een bij door het open raampje de cabine van een vrachtauto binnen vloog, ver loor de chauffeur de macht over het stuur. Hij maakte namelijk een zeer menselijke reflexbeweging, om het in sect te ontwijken. De vrachtauto raakte van de weg en verdween in het water van de Veenin- gerwijk. De bestuurder en een drietal andere inzittenden onder wie twee kinderen konden zich door het open raam van de cabine redden. Zij kwa men er met een nat pak af. De Britse autoriteiten in Berlijn heb ben politiek asyl verleend aan een 20- jarige Russische soldaat, die is gedeser teerd van het Russische oorlogsmonu ment in de Bcrlijnse Dierentuin. Hij stond daar op wacht en had opdracht om 's avonds geen Duitsers of andere bezoekers toe te laten. Maar hij maakte inbreuk op zjjn instructies en liet een jong paartje toe. Een Russisch officier zei tegen hem: „Voor wat je zojuist gedaan hebt, kun je morgen gefusilleerd worden". De soldaat had er al lang over gedacht om te vluchten, maar nu maakte hij er ernst mee. Hij hield zich twee uur lang verborgen in de bosjes, terwijl andere schildwachten naar hem zochten met de tommygum in de aanslag. Eindelijk zag hij zijn kans schoon. Hij wierp zijn muts, schouderbedekking en revolver weg en kroop de Dierentuin uit, juist op de plaats, waar een Duits-Ameri kaanse filmmaatschappij bezig was op namen té maken van een scène, waarin een Rus ontsnaptDe regisseur van de filmmaatschappij, Victor Vicas, bleek zelf een geboren Rus te zijn en de con versatie had daarom een vlot verloop. De gedeserteerde Rus vertelde nog, dat het hele Russische leger in Duitsland wordt uitbetaald in Oostmarken, die een zeer geringe waarde vertegenwoordigen. De ontevredenheid daarover zou zeer groot zijn bij de Russische militairen. Van K.A.B. zijde en van de kant van het N.V.V. is onlangs te verstaan gegevendat een vierde zuil in de vakbeweging theoretisch mogelijk is. Maar tegen de practische verwezen lijking van deze theoretische moge lijkheid blijkt men in de drie grote en officieel erkende vakorganisaties ernstige bezwaren te hebben. De voor naamste dezer bezwaren richten zich o.a. tegen de geringe representativi teit van de N.V.C. met haar betrek kelijk gering ledental. Alleen in de mijnstreek heeft zij een betekenende aanhang, doordat de Algemene Bond van Werkers in het Mijnbedrijf bij haar aangesloten is. Nu doet het wel vreemd aan, dat de voorzitter van het C.N.V. de heer Ruppert voor een er kenning van de N.V.C. de eis stelde, dat de Alg. Bond van Werkers in het Mijnbedrijf zou moeten uittreden. Daardoor zou immers de N.V.C. nóg minder representatief worden dan zij al is, maar niet wil zijn, en het aan gevoerde bezwaar eerst recht gefun deerd worden. Trouwens, indien het waar is, dat de minister van Sociale Zaken in 1951 de gemeentebesturen zelfs verboden heeft de bestuursbon- den der N.V.C. nog langer te betrek ken bij de uitvoering van de over- bruggings- en sociale bijstandsrege lingen, zoals de N.V.C. in haar adres aan de Staten-Generaal beweert, dan moet men erkennen, dat het gebrek aan representativiteit voor een deel te wijten is aan een vorm van tegen werking, die weinig democratisch aandoet. Wij willen hier geen pleidooi houden voor het oprichten van een vierde zuil in het bouwwerk van de vakorganisaties. Wij, katholieken, hebben er als zodanig niet bepaald behoefte aan. Maar het optrekken van zulk een zuil verhinderen en dan het verwijt uiten, dat het gemetsel niet opschiet, lijkt ons niet geheel billijk. De Inspectie Temeuzen van de invoer rechten en accijnzen heeft met de vier smokkelaars, die in de nacht van Dins dag op Woensdag in Zeeuwsch-Vlaande- ren zijn gearresteerd, de grootste slag sedert het einde van de oorlog geslagen. De gearresteerden zijn de 56-jarige LC. V., caféhouder te Sas van Cent, de 43- jarige caféhouder A. de N., uit Zeven- eecken (België), de 32-jarige veehande laar A. S. uit Hulst en diens 27-jarige knecht De R., eveneens uit Hulst. De beide caféhouders zijn de kopstukken van het smokkelcomplot. Of nog meer lieden van het complot deel uitmaken is niet bekend. Het viertal, dat weigert een bekentenis af te leggen, zal Zater dag voor de Officier van Justitie te Middelburg worden geleid. De smokkelaars opereerden reeds se dert Januari in het grensgebied. De In spectie invoerrechten en accijnzen in Temeuzen had de pantserauto en de veeauto, waarmee de smokkelaars ope reerden, reeds enkele malen gesigna leerd, doch slaagde er niet in de inzit tenden op heterdaad te betrappen. Dat gelukte eerst Woensdagnacht. Omstreeks één uur arriveerde tussen Zaamslag en Axel, op een afstand van negen kilometer van de Belgische grens, de veeauto. Er bevonden zich acht twee jarige vaarzen in. De inzittenden werden verwelkomd door twee mannen, die zich Op de vliegbasis Woensdrecht is Woensdagmiddag een Fokker F-ll les- vliegtuig tijdens een oefen vlucht veron gelukt, waarbij de bestuurder, de 27- jarige sergeant-majoor vlieger-instruc teur H. Thierry uit Voorburg om het leven kwam. Sergeant-majoor Thierry was gehuwd. introduceerden als collega-smokkelaars. Zij gaven de bestuurder van de tien- tons G.M.C. 16 pantserauto (met 12 mm. panserplaat), die hierna arriveerde, aan wijzingen toen deze poogde de achterzij de van de pantserwagen tegen de laad bak van de veeauto te parkeren. Dat ge lukte. Toen men een aanvang maakte met het overladen van het vee in de pantserauto, die voor het verdere trans port naar België zou moeten zorg dra gen, ontpopten de pseudo-smokkelaars zich als twee commiezen van de Inspec tie invoerrechten en accijnzen. De han den van het viertal gingen de hoogte in. Voor ontvluchten was geen kans meer, want een van de oplettende pseudo- smokkelaars had het contactsleuteltje reeds in de zak De acht vaarzen, afkomstig uit 's-Her- togenbosch, die door de provinciale voedselcommissaris in Zeeland zullen worden verkocht, vertegenwoordigen een waarde van zes mille. De zeven maan den oude veeauto, die evenals de pant serauto in beslag werd genomen, is zes a zeven mille waard. De waarde van de pantserauto wordt geschat op drie mille. De pantserauto hebben de smokkelaars waarschijnlijk gekocbè in een Belgische dump. Verkoop uit dumps van pantser wagens is in België namelijk toegestaan, mits het pantser wordt gesloopt. De in beslag genomen pantserauto was een Amerikaanse infanteriewagen. Het is reeds de achtste die in twee jaar tijds in Zeeuwsch-Vlaanderen in handen van de douane is gevallen. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 tot Vrijdagavond) Wisselend bewolkt met aanvanke lijk nog enkele buien en kans op on weer. Iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind tussen Noordwest en Zuidwest. Zon: 4.59-20.32. Maan: 22.07-11.52. BUREAU CMcnrcTDAAT c ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- Toictr, SMEpESTRAAT 5 - HAARLEM hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. pSr» nltUWt nAAnLtnolnt lUUnANI wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. President Naguib van Egypte heeft vandaag verklaard, dat hij bereid is „in Londen of elders" Premier Churchill te ontmoeten, wanneer deze hem daartoe uitnodigt. Hij zou dan de kwestie van de ontruiming der Suezkanaalzone met de Britse premier willen bespreken. Het Mexicaanse dagblad Excelsior heeft meegedeeld, dat de Russische ge heime politie een complot aan het uit broeien was om Jacques Mornard, die Trotzki in 1940 vermoordde, om het leven te brengen. Mornard zit een straf uit van 20 jaar wegens de moord op Trotzki. Excelsior schrijft dat de samenzweerders van plan waren Mornard in de gevangenis te doden en de schuld daarvoor te schui ven op de familieleden van Trotzki. Een vrouw zou mevr. Trotzki gepolst hebben en haar een aanbod gedaan heb ben van een gevangene, die bereid zou zijn alles voor de familie Trotzki te doen, maar de weduwe heeft geweigerd hierop in te gaan. Excelsior schrijft, dat Sovjet-agenten willen, dat Mornard de mond gesnoerd wordt, zodat hij niet de reden kan mee delen van de moord op Trotzki. t-v e Nederlandse Vakcentrale, die J J ongeveer 20.000 leden telt, is op het ogenblik druk in de weer om officieel erkend te worden als de vakcentrale van de z.g. „vierde zuil" d.w.z. van alle arbeiders, die zich in een van de drie grote vakbonden: de K.A.B,het N.V.V. en het C.N.V. om de een of andere reden niet op hun plaats voelen en er toch behoefte aan hebben in een vakbond georganiseerd te zijn. De Nederlandse Vakcentrale stelt zich op het standpunt, dat zij voor haar leden slechts werkzaam dient te zijn op het terrein van de vakbeweging en dat zij zich van acti viteiten op sociaal en cultureel en vormend gebied heeft te onthouden. Zij acht de drie grote vakorganisaties te veel beïnvloed door de partijpoli tiek en is het met het sedert 1945 ge voerde sociaal-economische beleid in méér dan één opzicht niet eens. Al leen reeds uit het innemen van dit standpunt blijkt, dat haar wil om zich uitsluitend aan het terrein van de vakbeweging zonder meer te houden in de practijk niets anders dan een fictie, een illusie is. Immers een ne gatieve houding ten aanzien van be paalde gedragingen van anderen be rust op eigen positieve inzichten ten aanzien van het door die anderen be treden gebied. De Nederlandse Vak centrale heet anti-dirigistisch geori ënteerd te zijn, maar zij heeft in een adres aan de beide Kamers der Sta ten-Generaal te kennen gegeven, dat zij in ieder geval loyale medewerking wil verlenen aan de uitvoering van de legaal tot stand gekomen wet op de Bedrijfsorganisatie en de wet op de Ondernemingsraden. In de Staatscourant worden de mer- *eo genoemd van de bromfietsen, die als rjjwiel moeten worden beschouwd en die op het rijwielpad thuishoren. Dit zÜn er slechts 13. Er komen echter on geveer 50 merken voor deze regeling 'n aanmerking. Deze vallen nu echter onder geen enkele bepaling. Ze mogen niet op het fietspad rijden. De bezitter J'an zo'n fiets met hulpmotor, ook al "eeft hij een rijbewijs, kan niet op de ,.eS rijden zonder in overtreding te zOn, want zijn voertuig heeft geen num merbord. De A.N.W.B. acht het betreu- hp^ff1 groeP hervormde protestanten ledp m waar duizend jaar ge- van c?an de beroem£le abdij der zonen vorm- Benedictus de bekende her- rh,G.in?sbeweginS over het toenmalige kip avondland uitging, een ïerip„S •,?meenschaP" gesticht. De on a» JwlBen de oude kloostergeloften Sevin„plsL,der drie Evangelische Raad- liik w11 eggcn en door een klooster- verkrii^" niet slechts de eigen heiliging Ren vi maar ook bevruchtend wer- Kerk nr t?6- geest in de protestantse reeds e rse radio bracht onlangs onder riCn J.eP°rtage over deze beweging in ïrankr k" "^en Protestants klooster Zandvoort is een nieuwe attractie rijk: „Het Ding", dat niet in een kist zit, maar langs de kust van Zandvoort vaart en ook op het strand kan rijden. Het is gebouwd door de 31-jarige Klaas de Voogd, blinde standwerker, die in de oorlog zijn gezichtsvermogen verloor in Duitsland. Het vaartuig wordt voortbewogen door twee hefbomen, die de wielen doen draaien, waarin de spaken als schoepen fungeren. Er is plaats voor twintig mensen. Op de foto bedient Klaas een der hefbomen Er moet nog een reparatie aan de krukas worden verricht en dan gaat de boot in „de vaart". Klaas heeft tien maan den aan „Het Ding" gewerkt. Bij de uitreiking van de voedselpakketten, beschikbaar gesteld door de V. N. aan Oost-Duitsers, kwam het soms tot tragische taferelen. Van heinde en verre kwamen de Oost-Duitsers naar West-Berlijn, om een voedselpakket, dat reuzel, gecondenseerde melk, meel, erwten en bonen bevatte, te bemachtigen. Vele vrouwen vielen flauw door de grote hitte, de honger en het lange staan. Meer dan een kwart-millioen mensen passeerde de grens van Oost-Duitsland, om in V'est-Berlijn een voedselpakket te ontvangen. De Rode Kruis-verpleegsters hadden handen vol werk met het verzorgen van de flauw gevallen Oost-Duit sers Met het oog op eventuele represaillemaatregelen zijn de gezichten van de omstaanders onherkenbaar gemaakt. De moeilijkheden in zake de plaats van de bromfiets in het verkeer zijn, ondanks dat minister Algera een rege ling in de Staatscourant heeft gepu bliceerd, niet opgelost. Integendeel, want over enkele da gen, 1 Augustus, als de nieuwe rege ling in werking treedt, zuilen ruim 120.000 bromfietsberijders, die onge veer 45 procent van het totale aantal bromfietsers uitmaken, nog steeds niet w-eten waar zij aan toe zijn. Want, zo zegt de A.N.W.B., voor on geveer 55 procent van de bromfietsers is de positie van hun voertuig in het Verkeer nu wettelijk geregeld. De overigen zitten nog in hetzelfde schuitje als vóór de regeling. De minister van Verkeer en Water staat heeft in de Staatscourant de eigen schappen gepubliceerd, die worden ver eist voor een rijwiel. Deze regeling be paalt dat aan een rijwiel aanwezig moeten zijn een stuurinrichting, trappers en een of meer zadels van voor een nor male fiets beschikbare vorm en afme ting. Deze delen moeten zodanig zijn aan gebracht dat het rijwiel, ook met blij vend uitgeschakelde hulpmotor, gedu rende langere tijd én met een redelijke krachtsinspanning zowel door een op het zadel gezeten bestuurder door mid del van de trappers als door een voet ganger aan de hand kan worden voort bewogen. Voorts moet de middellijn van de velg Van de wielen met luchtbanden ten minste 50 cm. bedragen. Hieruit blijkt duidelijk, zo meent de A.N.W.B., dat het kennelijk in de be doeling van de minister ligt alle brom fietsen gelijk te stellen met het nor male rijwiel. renswaardig dat de lijst niet compleet is. Vele bromfietsers, die in hun va- cantie met hun rijwiel er op uit wilden trekken, weten niet wat ze moeten doen. De in de Staatscourant benoemde mer ken, die dus wel onder de regeling val len, zijn: Peugeot, Mobylette, Boy, Mos quito Fuehs, Foxinette, VAP, Berini, Cycle Star, Cycle Master, Pluvier, Mag neet en Cucciolo. Een der eerste bromfietsen, de Solex, is er niet bij. Het prototype van de bromfiets, al dus de A.N.W.B., komt niet in de lijst voor. Tenzij er morgen of overmorgen nog nieuwe beschikkingen komen, waar in de overige merken worden genoemd, zullen dus vele bromfietsers, juist nu de vacantiemaand begint, in een moei lijke situatie raken. Van de zijde van de A.N.W.B. deelde men mede, dat zij aan de politie-auto- riteiten in ons land het verzoek zal doen, geen sancties toe te passen, ten aanzien van die merken, die niet in de ministeriële beschikking zijn vermeld, tot alle problemen in de bromfietswereld zijn opgelost. De Perzische premier, dr. Mossadeq, heeft besloten Maandag een referendum te houden om het Perzische volk te vra gen of de Tweede Kamer de Majlis al of niet moet worden ontbonden. In West-Duitse regeringskringen rea geerde men op deze verklaring door nog eens te herhalen, dat Bonn niet bereid is onderhandelingen te voeren met een regering, die niet geacht kan worden de Oost-Duitse bevolking te vertegenwoor digen. Dat zij die bevolking niet ver tegenwoordigt is nog eens duidelijk ge bleken door de opstanden van 17 Juni. Grotewohl trok overigens heftig van leer tegen het zenden van levensmidde len door het Westen aan de Oost-Duitse bevolking. Hij noemde dit gebaar een „plompe propagandamanoeuvre en een belediging". Grotewohl deelde mee, dat de Sovjet-Unie aan Oost-Duitsland al levensmiddelen en grondstoffen ter waarde van 1.130 millioen roebel zou hebben geleverd. De „volksdemocratie- en" zouden daar nog eens voor vijf mil lioen roebel hebben bij gedaan. „Wij willen geen geschenken", zei Grotewohl, „maar wij zijn bereid tegen de op de wereldmarkt geldende prijzen in de Verenigde Staten levensmiddelen ter waarde van 15 millioen dollar of misschien zelfs meer aan te kopen. Maar dan moeten de Verenigde Staten eerst onze dollarsaldi maar eens deblokkeren. Dan zou meteen blijken", aldus Grote wohl, „of de Amerikaanse hulp in de vorm van levensmiddelen inderdaad uit menslievende overwegingen wordt aan geboden, zoals president Eisenhower heeft verzekerd". De Oost-Duitse Volkspolitie is begon nen met het arresteren van personen, die met hun voedselpakketten uit West-Ber lijn naar de Sovjet-sector terugkeerden. Meestal werden de arrestanten korte tijd later al weer vrijgelaten en mochten zij hun voedselpakketten behouden. Maar hun identiteitskaarten, op vertoon waar van zij het voedsel badden gekregen, werden in beslag genomen. De Oost- Duitse kranten en de Oost-Duitse radio geven lange lijsten met namen van per sonen, van wie bekend is geworden, dat zij voedsel uit het Westen hebben ge haald. De bedoeling daarvan is om de bevol king er voor te waarschuwen, dat het halen van voedselpakketten uit het Westen kan worden uitgelegd als een teken van „verkeerde sympathieën" en misschien zelfs van spionnage. Maar al deze intimidatiepogingen ten spijt zijn ook gisteren duizenden mensen te voet en per trein overal uit Oost-Duits land naar Berlijn gekomen om eten te halen. Men verwachtte in de loop van de dag 200.000 mensen te kunnen helpen. Maandag en Dinsdag zijn al 250.000 men sen voorzien. Door de grote toeloop is het aantal distributieposten uitgebreid en men heeft meer personeel ingescha keld. Verder is besloten de uitreiking van gratis voedsel met vier dagen te verlengen en wel tot 13 Augustus. Hon derden tonnen extra voedingsmiddelen zijn gisteren per vliegtuig en per auto uit Hamburg in Berlijn aangekomen. De Oost-Duitse douane hield de eerste vrachtauto's aan, maar nadat de chauf feurs ondervraagd waren, mocht het con- vooi vier uur later weer verder gaan. Oost-Duitsland heeft Zweden mede gedeeld, dat het bereid is, de route via TrelleborgSassnitz naar Berlijn, tc heropenen. Deze verbindingsweg tus sen Zweden en Oost-Duitsland. is vorig jaar gesloten, nadat gemeld was, dat de Sovjet-Unie fortificaties zou aanleggen op het eiland Rügen, waar Sassnitz ligt. Sinds de sluiting van de route ging het passagiers- en goederenverkeer uit Trelleborg via Warnemiinde. Hierdoor werd de reis naar Berlijn ruim twee uur langer. De berichten over het aan leggen van bases op Rügen door de Russen zijn nooit bevestigd. Het Oostenrijkse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft vandaag medege deeld, dat de Sovjet-Unie van Augustus af alle bezettingskosten in Oostenrijk zal «vernemen en deze in het vervolg zelf zal betalen. Oost-Duitsland is van mening, dat er zo spoedig mogelijk, en liefst nog in Augus tus, overleg moet worden gepleegd tussen de beide delen van Duitsland. Daarbij zouden dan allereerst ter sprake moeten komen: een nieuwe Duitse kieswet, op heffing van de persoonlijke beperkingen bij het verkeer tussen de Oostelijke en Westelijke zones en uitbreiding van de handel tussen deze gebieden. Als dan de vier grote mogendheden gaan confereren over het herstel van de Duitse eenheid, kunnen zij reeds uitgaan van het positieve resultaat der interne Duitse bespre kingen. Dit voorstel is gedaan in een regeringsverklaring, die door premier Grote wohl in de Oost-Duitse „Volkskamer" is voorgelezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1