Engeland blijft conferentie van Grote Vier nastreven Rood-China niet in de V.N. vóór politieke conferentie l i - 5 ■H H. Vader verblijft weer te Castelgandolfo D RUSLAND vraagt Oostenrijk „verkort verdrag" te negeren Ruim f 1.500.000 van Zuid- Afrika voor Rampenfonds Tussen neus en lippen Neder-Saksen loopt op zijn tenen Loonmoeilijkheden bij het beroepsvervoer Ontvluchte uit Breda in arrest SS2 Zomerresidentie van Pauselijk hof Om de weg te banen voor viermogendhedenconferentie Tomatenexport naar Engeland stopgezet Campagne tegen kermislawaai Rijksbemiddelaars moeten beslissen Korte staking te Rotterdam VS. verloren ruim 140.000 man DONDERDAG 30 JULI 1953 PAGINA 3 Nederland vraagt uitlevering Helper in arrest 2000 kinderen uit nood- gebieden naar Horst Katholieke Illustratie Einaudi pleegt overleg I m— mÊm. ii! n* Aan Prins Bernhard overhandigd Nieuw televisiebestel Inleidende bespreking op ministerie Wens van huisvrouw eindelijk in vervulling! Modern middel maakt einde aan alle getob Geen leraar in de raad van Nijmegen Dorp begroet „il Padre Bianco" Korea eiste tol Zowel in het Lager- als in het Hogerhuis heeft de Britse regering gisteren te J'erstaan gegeven, dat de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken te Washington tot de gewenste resultaten heeft geleid: een bespreking tussen En geland, Frankrijk, Amerika en de Sovjet-Unie over de regeling van de Duitse en Oostenrijkse kwesties. In het Lagerhuis verklaarde de waarnemend premier, "ichard Butler, ten aanzien van communistisch China, dat de eisen van com munistisch China om toegelaten te worden tot de Verenigde Naties, pas hehan- e'd kunnen worden wanneer de Koreaanse vredesconferentie begint. .Dinsdag is te Uslar een stadje na- °y Goettingen in West-Duitsland de "jl£ Breda ontsnapte gevangene W. van ~*r Neut gearresteerd. Hij werd nog T^zelfde dag voor het kantongerecht ge- °crd, waar een bevel tot inhechtenis neming tegen hem werd uitgevaardigd yeöens misbruik van identiteitspapieren, ervolgens werd de gearresteerde naar e£ Huis van Bewaring te Goettingen Vergebracht. Deze oorlogsmisdadiger heeft onge ler zes maanden in Vahle onder de Raam Wilhelm Braun vertoefd. De pro- jjhreur-generaal legde er de nadruk op, ?at het slechts zijn taak is de gearres teerde wegens het voeren van een valse •|uam te vervolgen. Voor het overige 5l0et de zaak door de strafkamer in °onn worden behandeld. Een vertegen woordiger van deze kamer zal Van der "cut eerstdaags een verhoor afnemen. Van der Neut is bewaker geweest in •jet concentratiekamp te Amersfoort. Hij rerd door het bijzonder gerechtshof te ^trecht veroordeeld tot de doodstraf jegens gruwelijke mishandelingen. Sa- [Ren met enkele andere bewakers had de gevangenen kniebuigingen laten [Raken tot zij erbij neervielen, waarna bewakers met hun gespijkerde laar- over de slachtoffers heenliepen, toorts had Van der Neut volgens de "Rhlastelegging de baard van Joodse ge hangenen uitgerukt en brandende siga retten op hun lichaam uitgedoofd. Zijn geroep tegen de doodstraf werd verwor" ?en door de Raad v. Cassatie. Op 7 Juli 'B50 werd hem gratie verleend, waarbij ?e doodstraf werd gewijzigd in levens- ange gevangenisstraf. De Nederlandse ambassadeur in Bonn Reeft heden aan de West-Duitse rege- Dng de uitlevering gevraagd van de in Vslar gearresteerde Bredase vluchteling Van der Ne,ut, bijgenaamd de beul van Amersfoort. De Nederlandse ambassade Reeft zich ook met de Britse bezettings autoriteiten in verbinding gesteld, ten einde te verzekeren dat Van der Neut floor de bezettingspolitie zal worden uitgewezen ir.dien van Duitse kant geen uitwijzing zou worden toegepast. De Amsterdamse fietsenmaker F. de Jong die bekend heeft behulpzaam te tijn 'geweest bij de ontsnapping van de teven oorlogsmisdadigers uit de gevan genis van Breda, bevindt zich ondertus- sen reeds drie weken in de strafinrich ting te Norg. Op 9 Juli is hij op last van Re minister van Justitie op een „onder- Ruik"-adres gearresteerd. F. de Jong was na de oorlog reeds Veroordeeld wegens collaboratie met de Duitsers. Na zijn invrijheidstelling t^erd hij opnieuw gearresteerd in ver- Rand met ongeoorloofde activiteiten ten Rehoeve van oud-politieke delinquenten, fflij werd toen echter op voorwaarde dat Rij zich goed zou gedragen in vrijheid gesteld. ^De Stichting Vacantieverblijven te Den Haag zal ongeveer tweeduizend Rinderen uit de watersnoodgebieden in Re gelegenheid stellen hun vacantie R?or te brengen in de bosrijke omge ving van de gemeente Horst (L.). De- ?«r dagen zijn de eerste tweehonderd kinderen aangekomen. Zij zijn afkom stig uit Middelharnis en Oude- en "ieuwe Tonge. De kinderen zullen een V'eek in Horst blijven. Daarna komen er andere groepen. .Een grote verrassing is de exclusieve -reportage, in het nummer van 31 Juli, van de mergelgroeven in de Can- Rfirberg bij Maastricht, waar de paters i®zuïeten en hun studenten van het ~anisianum te Maastricht reeds tien tallen van jaren, na eerst de onder aardse gangen te hebben verkend, ?°Orzocht en gemeten, op de wanden ;,al van houtskooletkeningen en schil- ?eringen hebben aangebracht, alsmede !?eeldhouw- en reliefwerk uit de ge makkelijk te bewerken mergelsteen R?kben vervaardigd. Het geheel is r'termate interessant. Er is verder een geiende reportage over Van Doorne's Automobielfabriek N.V. te Eindhoven, van de modernste autofabrieken ati Europa, waar, te midden van de |®Perfectionneerde techniek, het eigen fRabantse karakter zich is blijven fjandhaven. De tekst getuigt van grote v'.aardering voor dr. Huub van Doorne, zich door zijn begaafdheid en zijn Onvermoeibare arbeidskracht tot een i °r grootindustriëlen van Nederland eeft opgewerkt. De mannen van de Lord Salisbury, die minister Eden ver vangt als minister van Buitenlandse Zaken, deelde de Peers mee, dat er niet een keuze bestond tussen een minister conferentie der grote vier of een confe rentie der regeringsleiders, maar enkel tussen een ministerconferentie of niets. Namens premier Churchill kon hij mede delen, dat de voorgestelde ministercon ferentie over Duitsland en Oostenrijk het houden van een bespreking op het allerhoogste niveau, zoals Churchill des tijds heeft voorgesteld, geenszins uitsluit. Lord Salisbury deelde mee, dat hij het voorstel van Churchill in Washing ton ter sprake had gebracht, maar ernstige bezwaren hiertegen had ont moet. Waarnemers verklaarden, dat deze bezwaren vooral van Amerikaan se zijde zijn gekomen. In Washington deelde de perschef van het Witte Huis, James Hagerthy echter mee, dat Enge land Amerika nooit een officieel voor stel heeft doen toekomen betreffende een conferentie op het hoogste niveau, wanneer deze plaats zou moeten vin den naast een ministerconferentie. In het Lagerhuis sprak minister Butler de Commons in nog positiever bewoor dingen toe. Hij verklaarde, dat Engeland nog altijd aanstuurt op het houden van een viermogendhedenconferentie op het hoogste niveau en dat dit niet in strijd is met de Amerikaanse houding. Hij deelde mee, dat de Westelijke grote drie in Washington het eens waren geworden over een gezamenlijk politiek standpunt en dat dit standpunt door de andere N.A.T.O.-landen en door West-Duitsland onderschreven wordt. Het wachten is aldus minister Butler op het ant woord van de Sovjet-Unie op onze uit nodiging om deel te nemen aan een ministerconferentie. Ook hij verklaarde met nadruk, dat de ministerconferentie een bespreking op het allerhoogste ni veau geenszins uitsluit. Ten aanzien van China bleek Enge land enigszins bijgedraaid te zijn. But- President Einaudi van Italië is begonnen met het zoeken naar een nieuwe formateur. Hij ontving gisteren senator Enrico de Ni- cola Vandaag en morgen zal de president andere politieke leiders uitnodigen om met hen over de crisis te spreken. Het is niet onmogelijk, dat Einaudi alsnog aan De Gasperi zal vragen een nieuwe regering te vormen. ieeP-express vertellen over „pioniers van jj® woestijn" de Sahara en over v.- ontmoeting met een avontuurlijk ,'ederlander, die daar leiding geeft aan et boren naar kolen en andere delf- t.?ffen, waaraan de bodem der Sahara JJR schijnt tezijn. Speciale pagi- Sas zijn gewijd aan het vliegfeest van Qesterberg en aan het feest der mili- «ïre Academie te Breda. De Neder- itn se wildbioloog H. A. Wilmar, geeft nteressante herinneringen aan een verblijf, moederziel alleen, in de .."ocwumde gebieden van Newfound- Waar hii in nndrarht. van Hp C!ana- Rese waar hij, in opdracht van de Cana regering, onderzoekingen heeft ge- V/ib?' naar de gedragingen van het tot verlucht het artikel met eigen v tos, waaruit blijkt hoe weinig be- eesd de dieren waren, omdat zij de CottS nog no°it ontmoet hadden. Jan Van schrÜft over de „nieuwe rol" Era Nederlanders in de Tour de en ia106'-- Aalmoezenier Van Iersel, sinds zaam tiid in de Verenigde Staten werk- KatvTv eft zÜn medewerking aan de Ohep«t i Dlustratie, wegens ernstige iiin !i e'd moeten beëindigen. In B j lats zal voortaan de Z. Eerw. heer koon' Haanen, hoofdaalmoezenier ter briov rdÜ' wekelijks de bekende ru voortzetten. Ier verklaarde althans, dat de kwestie van de toelating van communistisch China tot de V.N. op zijn vroegst pas tijdens de politieke conferentie kan wor den besproken, tijdens welke de toe komst van Korea wordt behandeld. De ze conferentie zal binnen negentig dagen beginnen. Butler meende, dat de toelating van communistisch China tot de V.N. niet automatisch volgt op het sluiten van een bestand. China zal eerst moeten bewij zen dat het het handvest van de V.N. respecteert. Zijn houding t.a.v. Indo- China zal een goede maatstaf zijn. Engeland zal zich blijven houden aan de bepalingen betreffende het embargo op strategische goederen voorzover hét de handel op China betreft. De kwestie van het opheffen van dit embargo hangt nagenoeg geheel af van de houding van Peking zelf. Wat de niet-strategische goederen betreft zullen Engelse zaken lieden de handel op China voortzetten Advertentie MUGOLIN (reukloos) voorkomt dat muggen U steken. Per fl. f 1.10 en 52 ct. Aan de haven van New York is een helicopter platform gebouwd. Sinds de politie van New York en vele andere instanties helicopters gebruiken voor vervoer en controle, worden op verschillende plaatsen in de stad deze kleine landings- en startveldjes aangelegdOok in West-Europa is men thans bezig met de bouw van heliportsvan waaru'it de „Sabena" straks haar dienst zal onderhouden (Van onze Romeinse correspondent) e H. Vader is Zondag te Castelgandolfo gearriveerd. Castelgandolfo ligt een kleine 30 km. ten Z.O. van Rome. De Via Appia brengt u er vlak bij. Langzaam stijgt de weg de bergen in. Hebt gij het laatste stukje sterk glooiende weg genomen, dan staat gij ineens op het marktpleintje; links van u de gevel en ingangspoort der Villa Papale te onzent zou men zeggen: het Huis te Castelgandolfo rechts de enige straat, die het dorp rijk is. Een paar passen verder en diep beneden u is er het ovale kratermeer van Albano, turkoois tot diepblauw, omzoomd door bossen en groen. Tegenover u, aan de andere zijde van het meer, klimt steil de Monte Cavo 900 forse meters naar boven. Op zijn linkerflank in verre hoogte is een gewriemel van op elkaar ge stapelde crème-witte huisjes: Rocca di Papa. Gij staat op historische bodem: in het sacrale middelpunt van het antieke Alba Longa, naar de legende en Vergilius' verzen gesticht door Ascanius, de zoon van Aeneas. Het Huis der Pausen is gebouwd op de resten van het Albanum Domitia- ni, een villa, die deze princeps liet optrekken op keizerlijk kroondomein. Het was de grote Constantijn, die dit gebied schonk aan de door hem ge stichte kerk, de basiliek van St. Jan de Doper. De eeuwen gaan voorbij. De regering van de Sovjet-Unie heeft Oostenrijk verzocht de verklaring in te trekken, waarbij de regering te Wenen accoord gaat met het door de Westelijke drie ontworpen „verkorte vredesver drag." Door het intrekken van deze ver klaring zou de regering in Wenen de weg vrijmaken, aldus de Russische nota. voor onderhandelingen tussen Rusland en het Westen over een werkelijk vre desverdrag. De Russische nota verwijst naar een Oostenrijks memorandum van 30 Juni, waarin verklaard wordt dat de Oosten rijkse Bondsregering accoord kan gaan met het door Rusland voorgestelde di plomatieke overleg over een verdrag. Uit dit memorandum blijkt volgens de Russische nota, dat de Oostenrijkse re gering positief heeft gereageerd op het betreffende voorstel van de Sovjet- Unie. De nota uit Moskou maakt voorts melding van het feit, dat in 1949 vrij wel overeenstemming was bereikt tussen de vertegenwoordigers der vier grote mogendheden, toen zij destijds in Parijs bijeen zijn geweest. Er moesten toen nog slechts een aantal Woensdagmiddag heeft Prins Bernhard als voorzitter van het Rampenfonds een cheque van 1,665.164,72 in ontvangst genomen, welk bedrag de ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika hem na mens het Zuid-Afrikaanse volk en de regering aanbood. De ambassadeur, kolonel P. I. Hoogen- hout, liet de aanbieding vergezeld gaan van een, in het Afrikaans uitgesproken korte toespraak, waarin hij de nauwe verwantschap tussen het Zuid-Afrikaan se en het Nederlandse volk, ontstaan door vriendschap en afstamming, aan haalde. De ambassadeur hoopte dat deze finan ciële hulp van het Zuid-Afrikaanse volk de door de stormramp ontstane nood zal helpen te lenigen en dat door deze steun de vaste banden tussen de beide volke ren nog nauwer aangehaald zullen wor den. Er waren enkele bedragen in deze som van ruim anderhalf millioen waar aan de gevers graag een bepaalde be stemming hadden willen geven. Prins Bernhard aanvaardde namens de rampslachtoffers en namens het ge hele Nederlandse volk de hulp. De Prins uitte de verzekering dat deze geste van het Zuid-Afrikaanse volk zeer zeker bij zonder geapprecieerd zal worden en een geweldige indruk zal maken. De Prins zei dat de banden tussen de beide vol ken door deze hoog gewaardeerde hulp nog nauwer zullen worden aangehaald dan ze reeds waren. Het extra-contingent van duizend ton voor de invoer van tomaten, dat het Engelse ministerie van Handel Dins dagavond toestond voor de maand Juli blijkt reeds te zijn uitgeput. In verband hiermede heeft het Bedrijfschap voor groenten en fruit de uitvoer van toma ten naar Engeland met ingang van van daag stop gezet. Reeds uitgereikte en niet gerealiseerde uitvoermachtigingen hebben hun geldigheid verloren. Maan dag 3 Augustus zal de tomatenuitvoer i naar Engeland worden hervat. Prins Bernhard neemt de chèque in ontvangst uit handen van de ambassa deur van de Unie van Zuid-Afrika, kolonel P. I. Hoogenhout. In het midden op de foto generaal b. d. P. Alens, di recteur van het Nationaal Rampenfonds. punten van ondergeschikt belang wor den behandeld. Ondanks deze over eenstemming hebben de Westelijke mogendheden in Maart 1952 een zoge naamd verkort verdrag voorgesteld, aan de opstelling waarvan de Sovjet- Unie niet heeft deelgenomen en dat derhalve niet dienstig is ter regeling van de Oostenrijkse kwestie De Russische nota besluit met de op merking, dat de Westelijke drie hierdoor een regeling van het Oostenrijkse geschil tegenhouden en de Oostenrijkse rege ring wordt dan ook verzocht haar ac- coordvcrklaring met dit verkorte vre desverdrag in te trekken, teneinde de onderhandelingen weer op gang te bren gen. Gisteren heeft de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen een inleidende bespreking gehad met het be stuur van de Nederlandse Televisiestich ting over het nieuwe televisiebestel. De vertegenwoordigers van de omroepver enigingen (die tezamen de N.T.S. vor men) zullen zich thans in eigen kring beraden, waarna het overleg op korte termijn zal worden voortgezet. Advertentie Hoe menig huisvrouw heeft bij de da gelijkse afwas niet meermalen de ver zuchting geslaakt: „Ze vinden nu zoveel uit ik wilde dat ze nu ook eens iets vonden om het afwassen wat eenvoudi ger en prettiger te maken!" Nu, deze methode is er thans. De Castella-fabrie- ken brengen U een afwasmiddel, dat aan alle afwasnarigheid met één slag een einde maakt. Een lepel Castella Vaatwas en U hebt teilen vol actief schuim, dat zonder wrijven en boenen alle vuil en vet opneemt en Uw vaat werk, lepels en vorken schoon en glan zend maakt als nooit te voren. En ook de ellende van ruwe „afwashanden" be hoort nu eindelijk tot het verleden, want Castella Vaatwas maakt de handen zacht als fluweel. Mede daarom is dit voortreffelijke, moderne afwasmiddel een uitkomst voor iedere vrouw (ook de prijs is geen bezwaar, slechts 25 ct. per pak) en is Castella Vaatwas door duizenden vrouwen zo enthousiast ont vangen. Immers, nooit meer behoeft de dagelijkse afwas haar te beletten er keurig en tot in de puntjes verzorgd uit te zien! Bijentrouw De moeder-overste van het Anton'iusklooster te Feldkirchen in Oosten rijk erfde wrn haar over leden moeder een korf met bijen. De af wikke- ling van de nalatenschap spatbord opgelopen. Zijn nam, zoals gewoonlijk, recept _luidt kort en bon- Altijd lichten aan! De Amerikaanse han delsreiziger C. Pinky Layton zit al twintig jaar achter het stuur en heeft in al die tijd zelfs nog geen schrammetje op zijn nogal wat tijd in beslag, maar na een jaar stond de korf met zoemers dan toch tot grote vreugde van de zusters in de kloosterhof. Toen de tijd „Rijdt met uw kop lampen aan, ook over dag". Hij geeft daarbij de volgende toelichting: „De voornaamste oorzaak van aanrijdingen is niet in aanbrak, waarop de bijen snelheid of achteloosheid uit te vliegen, gelegen, maar m de plegen verlieten zonder zwermsgewijs alle diertjes scheiding tussen geest en uitzondering gezicht. Lichten brengen de korf, daarin verbetering door negeerden alle bomen in dat zij de mensen op^hun de buurt'en vlogen drie kilometer ver over vel den, bos en boomgaar den naar het dorpskerk hof, waar zij rich neer zetten op het graf van de moeder van de moeder overste, hun vroegere eigenaresse. hoede doen zijn. Wan neer men in zijn auto stapt, laat men 99 pro cent van zichzelf ergens anders achter en pro beert met de resterende één procent te chauffe ren. Men kijkt weliswaar naar de weg, maar de geest verwijlt op het voetbalveld, bij het harts vriendinnetje, bij het fuifje, dat men heeft meegemaakt, of in da keuken, op kantoor of bijtmoeder de vrouw en de kinderen. Is het won der, dat men dan stuk ken maakt? Hoe vaak hebben vrienden u niet verweten, dat u op straat hun recht in het gezicht hebt gekeken zonder hen te groeten? En hoe vaak hebt U daarop moeten antwoorden „Ik heb je helemaal niet gezien?" Uw ogen hebben de per soon in kwestie echtei wel degelijk gezien, maar de verbinding tussen uw ogen en uw waarne mingsvermogen was ver broken. Dit komt bij autobestuurders veelvul dig voor en het genees middel daartegen is bran dende koplampen, zo wel bij dag als des nachts. Die roepen de dromende autorijders weer terug tot de wer kelijkheid van het ver keer en herstelt de „ver- keerszin". Heel veel autobestuurders, die mij met brandende koplich- ten overdag zien rijden, denken, dat ik getikt ben, maar ik weet wat ik doe. Ze hebben me nog nooit aangereden en ik hen ook niet". Het lijkt het et van Co lumbus dit advies, maar wij weten niet of de heer C. Pinky Layton han delsreiziger is voor een accufabriek. MlMi WÜËËÈ&ÈÊÊ Het Pauselijk zomerverblijf te Castelgandolfo. Neder-Saksen probeert een geruis loze Bondsstaat te worden. Het mi nisterie van Binnenlandse Zaken heeft van burgemeesters en zelfs van parti culieren zoveel klachten gekregen over het lawaai van de zomerkermissen, dat het nieuwe instructies heeft uitgevaar digd voor de politie van Neder-Sak sen. En het ministerie zit bepaald niet verlegen om argumenten: overdreven lawaai heeft invloed op de gehoorbeen- tjes, het inwendige oor degenereert daardoor, de gehoorcellen worden zwakker en het hart en de bloedvaten lijden schade. Om dan nog maar te zwijgen van maagkwalen, hoofdpijn slapeloosheid, verhoogde bloeddruk en angstcomplexen.Het ministerie heeft zelfs ontdekt, dat lawaai een na delige invloed heeft op de wilskracht en de intelligentie. Als dus binnenkort de politie van Neder-Saksen wordt uit gerust met geluidsmeters, dan be schermt zij niet in de laatste plaats de creatieve vermogens van het Duitse volk. Voorwaar, een schone taak. Vele steden en dorpen in Neder-Sak sen vieren deze maanden hun schut tersfeesten. Daar zijn grote kermissen aan verbonden, waar allerlei amuse mentsbedrijven, uitgerust met techni sche brui-apparaten, het publiek naar binnen proberen te lokken. Bij het jaarlijkse- Juli-feest in Hannover ging het ook vrolijk toe. Een ingenieur uit Brunswijk ging met een geluidsmeter tussen de kramen en tenten en bevond, dat de gemiddelde sterkte van de luid sprekers lag bij 90 decibel, ofschoon de uiterste grens van het verdraagbare bij 80 decibel ligt. De werp- en speel- tenten drongen er bij de kijkers met 100 decibel op aan, om een gooi te doen naar de worsten en de teddy beren. Het gramofoon-gelach van de reuzenton wedijverde met de verster ker van de cake-walk, die met een sterkte van 105 decibel „Frauen und Wein" liet weerklinken. De bond van kermisexploitanten beloofde toen de autoriteiten van Hannover, dat het la waai tot 80 decibel zou worden terug gebracht. De vice-voorzitter van de bond schreeuwde boven het geknars en gegier van zijn kettingcaroussel tot een hoge ambtenaar van het ministe rie van Binnenlandse Zaken: „Wij zijn blij, dat jullie er wat aan doen. We worden er zelf gek van!" Het Neder-Saksische ministerie van Binnenlandse Zaken brengt nog een statistiek te pas, die in Frankrijk is sa mengesteld. Daar kan 5 procent van alle artillerie-officieren, 9 procent van de blikslagers, ruim 16 procent van de ijzersmeden en bijna 7 procent van de molenaars niets meer horen. Het is dus geen grapje, dat bestrijden van over bodig lawaai. De kwestie is alleen: De Nijmeegse raadscommissie voor onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden heeft geadviseerd mr. J. van Gent van de K. V. P. niet als lid van de gemeente raad toe te laten. De commissie acht de functie van mr. Van Gent (leraar bij een middelbare meisjesschool in Nijmegen) onverenigbaar met het raadslidmaatschap. Enkele leden van de K. V. P.-frac- tie verzetten zich in de Woensdag avond gehouden raadsvergadering aanvankelijk tegen het advies van de commissie. Zij merkten op, dat het advies is gegeven op grond van sterk verouderde bepalingen. De wnd. voor zitter van de gemeenteraad, wethou der Beukema, was van mening, dat het advies dient te worden gevolgd. De raad deed zulks met algemene stem men. wat is overbodig? Volgens de ambte naren begint de nachtrust 's avonds om tien uur en ze duurt tot de vol gende morgen zeven uur. In die tus sentijd is het voortaan verboden, cm een draaiorgel te laten spelen, of ra dio's voor het open venster aan te zet ten. Na tienen moet het ook afgelopen zijn met het edele kegelspel. Overaag zullen de inwoners van Neder-Saksen alleen zoveel rumoer mogen maken, als nu eenmaal onvermijdelijk is, zonder het hele economische leven te remmen en te beperken. In twijfelgevallen moet de politie de knoop doorhakken. Zij moet daarbij afgaan op het oordeel van gewone gezonde mensen, zo zegt het ministerie. Ongewoon zijn in dit verband de robuuste types, die nooit wat horen, en de overgevoelige nelu ren. Met nerveuze mensen mag de po litie volledig rekening houden, zo staat er in de instructie, want „nerveu- siteit is een algemeen verbreide toe stand, waarop vrijwel geen uitzonde ringen meer bestaan". Tenslotte maakt het nog verschil, waar het lawaai wordt gemaakt. Hanengekraai in de stad kan voor sommigen inderdaad burengerucht zijn, terwijl het ten plat- telande het zuivere geluid van de na tuur zelve is. In een normale woon wijk kan een coloratuur-sopraan, die doorlopend oefent, verplicht worden dubbele wanden aan te schaffen In 1218 zijn de Genuaanse Gandolfi heer van deze streek. Vergeten zijn Ascanius en de Romeinse Caesaren, de Gandolfi schonken blijvend hun naam aan dit stuk grond. In 1596 ging het castello ducale uit het bezit der Savelli over aan de Apostolische Kamer. Kardinaal Maffeo Barberini hij werd in 1623 tot Paus gekozen egaliseer de een terrein achter het oude huis en begon er een zomerresidentie te bouwen. Het werk traineerde wat en het was Paus Alexander VII, die veertig jaar later het verblijf vol tooide. Sindsdien hebben vele Pon- tifices in Castelgandolfo de tijd doorgebracht, als het in Rome te warm was en de Virocco aan de werkkracht knaagde en de zenu wen tormenteerde. Pius IX hield niet erg van het bui ten, dat hij een plaats vond, die „veel geschikter was om over de dood te mediteren, dan er een va cantie in door te brengen!" Hetgeen overigens niet wegnam, dat de Paus er telkenjare heenging tot laatstelijk October 1869. Als protest tegen het bezetten van Rome door Italiaanse troepen en het inlijven van de Ker kelijke Staat in het nieuwe Italië, kwamen de Pausen niet meer buiten het Vaticaan en gedurende een zes tigtal jaren stond het Huis leeg. Het Verdrag van Lateranen deed in 1929 het landgoed weer definitief in het bezit der H. Stoel komen. Het bleef Italiaans grondgebied, maar verkreeg het voorrecht der extraterrltorlali- teit. Het afbraakwerk van de tijd had ook het Huis der Pausen niet ge spaard, en toen Pius XI de traditie zijner voorgangers wilde herstel len, was een grondige herziening der gebouwen noodzakelijk. Een sterrewacht en een modern labora torium voor astrophysica werden er bij gebouwd, aangelegd werden gazons met fonteinen en een groot terras, waarvan men een wijde blik heeft over het landschap, tot waar aan de horizon de contouren der Eeuwige Stad zichtbaar zijn. In 1934 deed Pius XI er officieel zijn intrede. Weer was Castelgan dolfo zomerresidentie van het Pau selijk Hof. Toen de tweede wereld oorlog uitgebroken was, ging Pius XII niet meer weg uit zijn diocees Rome. Na de landingen bij Anzio en Nettuno in 1943 en tijdens de bloedige en ruïneuze gevechten in deze streek vonden 12.000 opgejaag de vluchtelingen op het pauselijk landgoed een toevluchtsoord. Tot aan het einde van de oorlog in dit deel van Italië zijn de mensen daar gebleven; door bombardementen kwamen er 500 om het leven. Sinds 1946, na dat gebouwen en terreinen her steld waren van de oorlogs schade, pleegt de Paus weer de zomer in Castelgandolfo door te brengen zonder daarbij overigens zijn werkzaamheden te onderbre ken. De appartementen van de H. Vader bevinden zich op de tweede verdieping, waar ook de ontvangst zalen en antichambres liggen in een zelfde volgorde als in het Aposto lisch Paleis ten Vaticane. Hier ont vangt de Paus zijn medewerkers, hier zijn de kleinere audiënties, terwijl de grote plaatsvinden in de cortile, de binnenhof. De mensen van het dorp zijn te vreden. dat de „Padre Bianco", de Witte Vader, weer in hun midden is en zij lopen uit, als er bezoekers ko men; heerlijke stof tot lang praten in de avond, als ieder buiten loopt of in de kleine herbergen achter een glas helder gele wijn zit, tot de koel te van de nacht tot slapen noodt. (Van onze Haagse redacteur) Bij Van Gend en Loos aan de Loods Westzeedijk te Rotterdam hebben gis teren vierhonderd werknemers gedu rende twee uur het werk neergelegd. Deze korte stakingsactie moet gezien worden als een uiting van ontevreden- heid, welke in werknemerskringen is gegroeid over de trage gang van zaken met betrekking tot de herziening van de loonvoorwaarden bij het beroeps vervoer van personen en goederen. De onderhandelingen hierover duren reeds anderhalf jaar. Zoals eerder gemeld hebben de bon den van de Unie Vervoer en de Unie Verkeer aan de werkgevers, georgani seerd in de N.V.T.O.. de F.N.O.P. en de afdeling Personenvervoer der B.B.N. latep weten, dat zij vóór 1 Augustus zekerheid wensen over de loonkwestie, na die datum zou het voor de Uniebon- den moeilijk worden nog voor de ar- beidsvrede in de beri.jfstak in te staan. Bij de staking te Rotterdam is beslo ten tot 1 Augustus verder nog een af wachtende houding aan te nemen. Van werkgeverszijde vernemen wij inzake de onderhavige moeilijkheden, dat in de vervoersbedrijven geheel an dere factoren bij de loonopbouw be staan dan bij de industrie. Hierdoor hadden de onderhandelingen een moei zaam karakter. Er bestaan namelij tussen de lonen, die in de industrie be taald kunnen worden en die in net vervoer grote verschillen in de uit eindelijk te ontvangen lonen en betrek kelijk kleine verschillen in de basis- lonen. De besprekingen hebben een voor lopig einde gevonden in twee voor stellen, waarvan er een van werkge verszijde werd opgesteld en het an dere afkomstig is van de in de Unies Vervoer en Verkeer en in die der Handels- en Kantoorbedienden geor ganiseerde werknemers. Deze voorstel len verschillen voor vele bedrijven niet of nauwelijks wat de uiteinde lijke loonbedragen betreft, doch ver tonen voornamelijk een verschil in principiële techniek der loonvorming. Beide voorstellen resulteren voor het personeel van de desbetreffende be drijven in een verhoging der inkom sten van ongeveer zeven procent. Van werkgeverszijde acht men der halve geen grond voor de verwachting, dat de arbeidsvrede verstoord zou ip.0T- den. De beide voorstellen leiden im mers voor het personeel practisch tot hetzelfde loon. Werkgevers en werknemers zullen hun voorstellen nu bij het College van Rijksbemiddelaars indienen. De beslis sing van dit college dient te worden afgewacht. De werkgevers zijn bereid de door hen voorgestelde loonsverho ging te doen ingaan met de eerste loon- betaling na de beslissing van de Rijks- bemiddelaars. De Amerikaanse strijdkrachten in K°r" hebben 140.546 man verloren, aldus heelt het Amerikaanse ministerie van Defensie bekend gemaakt. Er zijn 22.359 Amerikanen gesneuveld en 104.69S gewond, terwijl 13.489 personen worden vermist. De verliezen van de laatste dagen voor de wapenstilstand zijn hierbij nog niet inbegrepen. Deze zullen pas worden bekendgemaakt, nadat de familie leden der slachtoffers zijn gewaarschuwd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3