Geen militaire of politieke overeenkomst met Australië t.a.v. N. Guinea Sterkste Europese combinaties komen op de 1953 Plan voor ballontocht over de Noordzee Een zomer in Kromdorp Dubbele overwinning voor Fanny Blankers te Keulen Kruiswoordraadsel ■Moord- in de lift Minister Luns: In N. Guinea naast grote mogelijkheden ook moeilijkheden Me gaat mee naar engeland varen? Vele vluchten op het programma der Nederlandse ballonvaarders 65 s,Koloniale uitbuiting" zakelijk niet juist Concours Hippique Rotterdam Voor het eerst weer Duitse deelnemers Wereldtijden van Whitfield en Bragg MEZZ0CHR0ME De film bij uitstek vacantie-foto's Jean Boiteux niet terug naar zijn familie (SCHEEPYAARTBERICHTEN DONDERDAG 30 JULI 1953 PAGINA 5 Geen stijging van de haringprijzen Massale berechting te Delft Tuinders bestreden aardappelmoeheid niet voldoende AUSTIN CHRYSLER PLYMOUTH Volkswagenfabriek in België Niet voor levering in Nederland Tour de France-ploeg te Geleen Van Est eerste in finale achter motoren voor uw Politie verbiedt vlucht naar Algiers Schaatsenrijden Wereldkampioenschap pen volgend jaar in Japan Wagtmans tiende in klasse ment DesgrangeColombo P.S.V. wint te Linz van Lask Sportflitsen door NCAIO MARSH MARKTBERICHTEN op een persconferentie in Den Haag 'eeft de minister zonder portefeuille, T- J. M. A. H. Luns, Woensdag nog maals uitdrukkelijk verklaard, dat met a® Australische regering geen militaire ja politieke overeenkomst is gesloten atet betrekking tot Nieuw-Guinea. Het j® ook niet de bedoeling, dat de samen werking tussen beide landen op het febied van bestuur, verkeer, gezond heidszorg en op wetenschappelijk en faitureel gebied zal worden vastgelegd 'n een officieel verdrag. De minister Jei in Canberra de hoofdpunten van ?eze samenwerking te hebben bespro ken en dat de technische uitvoering jjaarvan door de besturen in het Austra lische en Nederlandse deel van Nieuw- yuinea in de practijk zal worden ge- Wacht. Als voorbeeld van de samenwerking jjoemde minister Luns het onderhou den van een luchtlijn tussen Wewak in Australisch Nieuw-Guinea en Hollan d's, waardoor deze plaats zal worden aangesloten op het Australische lucht net. Ook in het scheepsverkeer zal worden gecoördineerd, waardoor de Jjerbindingen tussen beide delen van {jet eiland zullen kunnen worden ver beterd. Op een vraag, of uit de samen- Werking op bestuurstechnisch gebied Woet worden afgeleid, dat het eiland de toekomst tot een politieke een heid zal worden, zei de minister, dat Wn dergelijke afspraak met Australië Naar wij in Den Haag vernemen is W geen kans, zoals dezer dagen werd gesuggereerd, dat de prijzen van de haring zullen stijgen. Deze vrees van sommigen, gebaseerd op de grote ex- hort-order van haring naar Rusland, is opgegrond. Juist door dit leveringscon tract ontstaat er een grote stabiliteit in ueze bedrijfstak. Voorkomen zal o.a. hok worden, zoals vorig jaar nog is Seschied, dat grote hoeveelheden vis, Waarvoor geen afzetgebied kon worden Bevonden, naar de vismeelfabrieken {boeten verdwijnen. Bovendien is de vis, uie naar Rusland wordt geëxporteerd, z-g. „volle haring", welke in ons land Weinig wordt geconsumeerd. De maat jesharing, die in Nederland wordt ge bruikt, is een teer product, dat niet zo Jang mee kan als de volle haring (met hom en kuit) en niet geschikt voor mas sale export. Voorts is de levering aan Rusland gebonden aan de aanvoer, zo dat bij een geringe aanvoer geen grote kwantums zullen worden uitgevoerd. Dit alles bijeen, zo meent men in Den Haag. geeft weinig reden tot ongerustheid over Prijsstijgingen. De kantonrechter-plaatsvervanger te Delft behandelde Woensdagmiddag een Zaak tegen een groot aantal tuinders Uit het Westland. Aan 110 tuinders was ten laste gelegd, dat zij het besluit tot bestrijding van de aardappelmoeheid hadden overtreden door in 1952 en 1953 aardappelen op dezelfde grond te ver bouwen. De ambtenaar van het O. M. hoopte, dat deze massale berechting de tuin ders er voldoende van zal doordringen, dat zij zich aan de bepalingen dienen te houden. De boeten, welke hij eiste, Varieerden van vijf tot honderdvijftig Bulden. De kantonrechter-plaatsvervanger legde de meeste straffen op conform de eis. Het best kwamen die verdach ten er af, die onmiddellijk na de aan- Segging hadden gerooid. een politieke overeenkomst zou zijn en over politieke overeenkomsten is met de Australische regering niet gespro ken. Bovendien zal de bevolking van Nieuw-Guinea zelf daarover in de toe komst moeten beslissen. Minister Luns zei voorts, dat er in Nieuw-Guinea grote mogelijkheden, doch ook grote moeilijkheden zijn. Als een van de moeilijkheden noemde hij het probleem van de arbeidskrachten. In antwoord op een vraag, of de toe lating van Japanners in Nieuw-Guinea tot de oplossing van dat probleem zou kunnen bijdragen, zei minister Luns, dat voorlopig het standpunt van de Nederlandse regering daarin „zeer ge reserveerd" is. In de eerste plaats dient rekening te worden gehouden met de autochthone bevolking, terwijl boven dien het nog te weinig zeker is welke richting het na-oorlogse Japan uitgaat. Indonesië In Indonesië heeft minister Luns besprekingen gevoerd over alle pro blemen, die de verhouding tussen dat land en Nederland raken. Het over leg had door de kabinetscrisis uiter aard een exploratoire aard. De op lossing van de diverse problemen zal moeten wachten tot een nieuwe re gering zal zijn gevormd. Minister Luns zei, dat het gebaar van de vrij lating van de „Apra-arrestanten" door de Nederlandse regering zeer op prijs is gesteld. De theoretische mogelijkheden voor de Nederlanders in Indonesië noemde de minister enorm. Alles hangt echter af van de wijze, waarop het reeds in Indonesië geïnvesteerde kapitaal wordt behandeld, en of er nieuw kapitaal uit het buitenland zal komen. Het feit, dat arbeiders in Indonesië het werken in een bedrijf met buitenlands kapitaal als „koloniale uitbuiting" voelen, noem de de minister een „begrijpelijk com plex", doch zakelijk niet juist. In Dja karta heeft de minister er op gewezen, dat Nederland het investeren van bui tenlands kapitaal juist aanmoedigt en dat de Nederlandse arbeider het wer ken in een buitenlands bedrijf niet als „koloniale uitbuiting" voelt. Het was de indruk van minister Luns, dat in dien Indonesië het buitenlandse kapi taal op dezelfde wijze behandelt als in andere landen in Zuid-Oost-Azië, bij gelijke mogelijkheden het Nederlandse bedrijfsleven de voorkeur zal geven aan Indonesië. Naar aanleiding van de scherpe reactie van officiële Indonesi sche zijde over zijn besprekingen met de Australische regering over Nieuw- Guinea zei minister Luns op een vraag de stellige indruk te hebben, dat zijn uiteenzetting aan de Indonesische de missionaire minister van Buitenlandse Zaken, Mukarto, heeft bijgedragen de bestaande misvatting van Indonesische zijde over het doel van zijn bezoek aan Australië weg te nemen. Over de berichten in de Indonesische pers, dat de Indonesische regering drastische beperkingen in de moge lijkheden tot het overmaken van gel den uit Indonesië naar Nederland zou voorbereiden, zei minister Luns, dat deze berichten praematuur en boven dien niet juist zjjn. Met de Indonesi sche regering wordt over deze kwestie overleg gepleegd. Advertentie HAARLEM - TELEFOON 11906 AMSTERDAM - TELEF. 90975 (Van onze sportredacteur) De fraaie terreinen van de Rotterdam se manége zullen van 3 tot en met September a.s. weer in het teken staan van paardensport op internationaal niveau. Dan zal namelijk het officieel Internationaal Concours Hippique wor den gehouden. En voorzover het zich thans laat aanzien zal aan het concours 'worden deelgenomen door équipes uit België, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Italië, Spanje, Zwitserland en Neder land. Bovendien worden nog onderhan delingen gevoerd met de hippische sportbonden van Oostenrijk, Portugal, Denemarken en Zweden. Dit concours hippique onderscheidt zich in drie opzichten van dat van het vorig jaar. Toen konden de organisato ren bogen op het deelnemen van de voortreffelijke Argentijnse équipe die ter gelegenheid van de Olympische Spelen in Europa was. Daar staat thans echter tegenover dat voor het eerst sinds de tweede wereldoorlog weer Duitse ruiters met hun paarden in Ne derland zullen uitkomen. En daar de Duitse combinaties de laatste tijd enkele opmerkelijke prestaties hebben behaald zowel te Rome als te Parijs hebben izij de aandacht op zich gevestigd is het deelnemersveld dus in niet geringe mate versterkt. De bekendste Duitse ruiters zijn momenteel Tiedemann, Von Buchenwald «en Winkler met paarden als Meteor, Diamant en Jaspis. De derde bijzonderheid is de koms.t van de Zwit- De Nederlandse ballonvaarders zul- »en In de komende weken verschillende starts gaan maken. De eerste „grote" opstijging is Dinsdag 4 Augustus uit Naaldwijk ter gelegenheid van de vyfde Westlandse Handelstentoonstel- ï'ng, die in de Coöperatieve Centrale Westlandse Snübloemenveiling te Hon- •elersdijk wordt gehouden van vier tot ?h met acht Augustus. De Zwitserse Jjallonvaarder Gustav Eberhardt zal aan met de MUNGG, een van de groot je ballons, welke momenteel nog in fle vaart zijn, samen met mevrouw Nini Roesman, proberen een recordtocht te •"aken. Als de wind gunstig is, wil men Jelfs trachten een vaart naar Engeland *e maken. Dit zou dan de eerste maal Jiin in de geschiedenis van de ballon- vaart, dat een dergelijke tocht wordt {Smaakt, want tot nu toe heeft nie mand de moed gehad, een vlucht over Noordzee te maken. De Mungg leent zich overigens wel JJ°or een dergelijke recordtocht. Het is jen kolossaal gevaarte, dat veertig rae- hoog is, 2400 m3. gas kan bevatten, lP® kg. aan vracht kan meevoeren en ?at is uitgerust met een mandje, dat hiaal zo groot is als het schuitje, JJ!aarmee gewoonlijk de ballons zijn JJ'tgerust. Er is zelfs plaats voor klap hekjes en een tafeltje; ongewoon (,°Tifort voor de ballonvaarder! Op 9®ze tocht zullen voorts, voor het eerst h de geschiedenis van de ballonvaart, ta/1 radio-ontvanger en een walkie- a'kie worden meegenomen. Tot de ba- pge van de ballonvaarders behoren -evens een paar kistjes met druiven °°r de oudste inwoner van de plaats, l ?ar zal worden geland en tevens een lef van de burgemeester van Naald- j 'Jk bestemd voor zijn collega in de Jmdingsplaats. De bedoeling is, 's mid- r°6s om drie uur te starten. Mocht het eer ongunstig zijn, dan kan de tocht °rden uitgesteld tot 5 of 6 Augustus. - Deze zelfde ballon zal ook starten in a*: internationale ballonrace om de - dries Blitz-coupe, welke Augustus van Tegelen uit. Vi"dries Blitz-coupe, welke zal plaats Sjdddn 15 Augustus van Tegelen uit. de? hebben de wedstrijden om biaa C0UPe "iet meer plaats gevonden, de r thans zullen, ter gelegenheid van h, Cl ePelen-Week" zeven ballons het 'ruim kiezen. Hieronder bevindt zich ook de Nederlandse ballon „Henri Dunant", waarmede de heer de Vos Klootwijk een poging zal wagen, de coupe in Nederlandse handen te bren gen. De huidige bezitter van deze cou pe, de 79-jarige Fransman George Gor- mier, zal op deze zelfde datum deel nemen aan de ETA-wedstrijd, een lan dingswedstrijd, waarin ook mevrouw Boesman uitkomt. De Fransman zal starten van het Olympisch Stadion in Amsterdam, mevrouw Boesman uit Eenrum in Groningen, terwijl de derde deelnemer (wie dit zal zijn, is thans nog niet bekend) zal opstijgen uit Te gelen. De bedoeling van deze wedstrijd is, zoveel mogelijk tussenlandingen te maken in de plaatsen, waarvan de eer ste letter van de naam overeenkomt met de eerste letter van de startplaats. Tenslotte zal 1 Augustus een opstij ging plaats vinden van Dieren (aan deze tocht is een vossenjacht verbon den), 9 Augustus een uit Meerssen, 22 Augustus vindt een start plaats van Enkhuizen, terwijl tenslotte, wat de maand Augustus betreft, op de 29ste een vaart zal worden gemaakt van Waalwijk. Naar „De Nieuwe Gids" verneemt, hebben de Volkswagenfabrieken beslo ten de montage voor de Volkswagens, bestemd voor de Beneluxlanden, te doen geschieden in een fabriek te Vorst, een zuidelijke buitenwijk van Groot-Brussel. De nieuwe fabriek is reeds in aanbouw en zal volgens het blad geleid worden door de Brusselse firma, die de Volks wagens in België importeert. Naar wij van de zijde van de hoofd vertegenwoordiger der Volkswagensfa- brieken in Nederland vernemen, zal het nieuwe in Brussel in aanbouw zijnde be drijf uitsluitend zijn productie afzetten in België en Luxemburg, derhalve niet in Nederland. De afzet in Nederland zal zoals tot dusverre blijven geschieden door invoer uit Duitsland. serse militaire rijschool te Bern, onder commando van Major O. Frank. De Zwitsers brengen als shownummer de „Schoolquadrille" in historische cos- tuums. Van de officiële deelname aan het concours is nog niets definitiefs be kend. Het staat echter wel vast dat de bekende Engelse, Miss Whitehead met haar paard Nobbier aan het spring concours zal deelnemen. Ook is het vrijwel zeker dat Col. Llewellyn met zijn paard Foxhunter naar Rotterdam komt. En dat is reeds een sensatie op zich. Na de Olympische Spelen te Hel sinki heeft Foxhunter namelijk een rustkuur ondergaan en daardoor is zijn conditie als nooit tevoren. Tijdens het internationale concours hippique te Londen is deze vermaarde combi natie elke dag in ieder springcon cours uitgekomen en heeft toen eik parcours foutloos afgelegd. Frankrijk heeft toegezegd zijn sterkste équipe naar Rotterdam af te vaardigen en er is geen enkele reden om deze be lofte in twijfel te trekken. Ook de wereldkampioen springen, de Spaanse combinatie Kol. Nogueras met Quo- niam, zal aan het concours te Rotter dam deelnemen. Ook op dressuurgebied mag op een zeer sterk bezet deelnemersveld ge rekend worden. Komen de Zweden en deze kans is zeer groot dan mag men ongetwijfeld de Olympische kam pioen Major St. Qyr met zijn paard Juli verwachten, evenals Major Bolten- stern met Krest. Uit Denemarken wordt voorts de inschrijving van mevr. Hartel met haar paard Jubilee verwacht. Deze combinatie behaalde te Helsinki de tweede plaats. Voorts heeft mevr. L. Johnstone (Engeland), die verleden jaar met haar paard Conquistador de zilve ren wisselbeker in de dressuurproef heeft gewonnen, beloofd deze te verde digen. ■^7 65. „Laten we hier wat uitrusten", zei koster Snui ter, toen ze bij een riant gelegen weilandje aankwa men. „Ik zie óók geen kroegje in de buurt; laten we het maar doen", antwoordde Koos Pimpel. Even la te vlijden zij zich gedrieënlijk in het malse gras. „De natuur is toch wonderschoon", zei Snuiter plechtig. „Asjeblieft", viel Koos hem royaal bij. „En lekker luchtig ook." Tegelijkertijd plukte hij een grassprietje en begon er idyllisch op te kauwen, tot het geheel in zijn maag was verdwenen. „Sinds wan neer eet jij gras", vroeg Stockedief. „Dit is geen gewoon gras. Dit is gras van marsepein", zei Pimpel en hij stak nu een bundeltje grassprieten tegelijk in zijn mond. „Een goed soort ook", mummelde hij goed keurend. „Waarachtig, je hebt gelijk", zei Stockedief, die voorzichtig proevend het puntje van een spriet had afgebeten. „Dat is originele m.arsepein." „Zo goed krijg je ze in Nederland nooit in je schoen", zei Snui ter smakkend. Een poosje later was een flink deel van het weilandje volkomen kaal. „Die koeien daarginds zien er best uit", zei Stockedief, wijzend op een troep je vee, dat verderop loom stond te grazen. Dat zijn natuurlijk suikeren beesten", zei koster Snuiter leep. Koos Pimpel, die al kauwend ronddrentelde, leunde op een hekje. Plotseling trok hij een stuk van een paaltje af en stak het in zijn mond. „Dat dacht ik wel", zei hij, „dit hout is van chocola. Melkchocola." t Fanny Blankers-Koen heeft het Woens dagavond bij internationale athletiek- wedstrijden te Keulen tot een dubbele overwinning gebracht. De 100 meter leverde de Sagitta-athlete in 12.1 sec. de zege op vóór haar Duitse rivale Maria Sander Domagalla, die in 12.2 sec. de tweede plaats bezette. Op de 80 meter horden sloeg onze langenote Maria San- der duidelijker: in 11.4 sec. werd Fanny Blankers eerste, op 0.3 sec. gevolgd door Maria Sander. Marianne Werner (Did.) nam met 14.06 meter het kogelstoten voor haar rekening en Annemarie Son- neck (Did.) behaalde met 42.15 meter de eerste plaats bq het discuswerpen. De Amerikaan Mal Whitfield kwam bij de heren tot twee prachtige presta ties. Na eerst de 800 meter op welk nummer hij in 1948 en 1952 bij de Olym pische Spelen de gouden medaille ver overde in 1 min. 48.4 sec. voor zich te hebben opgeëist, liep hij nog geen uur later de 400 meter in een razendsnelle 46.2 sec., de beste tijd dit seizoen, waar ook ter wereld op dit nummer gemaakt. Zijn landgenoot Art Bragg deed overi gens niet voor hem onder. De 100 en de Onder grote belangstelling ruim 7000 toeschouwers waren aanwezig zijn te Geleen wielerwedstrijden gehou den, waarin alle leden van de ploeg, die aan de Ronde van Frankrijk heeft deel genomen, uitkwamen. Voor de aanvang werden Pellenaars en zijn mannen ge huldigd en toegesproken door de K. N. W. U.-consul, de heer L. Vincken. De uitslagen van de wedstrijden lui den: Wedstrijd achter motoren; le manche (8 km.); 1. Van Est 12 min. 12 sec.; 2. Haan 12.17.0; 3. Van Breenen 12.33.0; 2e manche (8 km.): 1. Stevens 11.36.0; 2. Nolten 11.43.0; 3. Lambrichs 11.52.0; Finale (8 km): 1. Van Est 11.15.0; 2. Stevens 11.16.0; 3. Nolten 11.44.0; ploe- genachtervolging (15 ronden van 400 M.: 6 km): 1. WagtmansRoksAdri Voor- ting 8 min. 30 sec.; 2. Gerrit Voorting— Suykerbuyk—Jansen 8 min. 38 sec. De uitslag van een individuele wed strijd, eerst op 50 km. bepaald, doch in verband met de invallende duisternis bekort tot 32 km., was als volgt: (5 klas sementen): 1. Stevens 14 punten 47 min. 2 sec.; 2. Gerrit Voorting 11 pnt.; 3. Haan 11 pnt.; 4. Van Est>9 pnt.; 5. Nolten 8 pnt. 6. Paes 8 pnt.; 7. Van Breenen 6 pnt.; 8. Adri Voorting 6 pnt. Advertentie Verkrijgbaar bij elke fotohandelaar 8 opnamen 6 x 9 1 12 opnamen 6x6) I I KM w 200 meter won hij in resp. 10.3 en 20.6 sec. Op de 100 meter werd Germonprez derde in 10.6 sec. en op de 200 meter eindigde J. Vercruysse als vierde in 21.7 sec., welke tijd een evenaring van het Belgisch record betekende. Deze beide laatste athleten zullen Zondag a.s. voor België in de landenwedstrijd tegen Ne derland te Antwerpen aan de start ver schijnen. De vader van Jean Boiteux, de Olym pische kampioen 400 meter vrije slag die verleden week plotseling het ou derlijk huis verliet met onbekende be stemming, heeft ontkend dat hij de politie verzocht zou hebben zijn min derjarige zoon op te sporen. „Jean wilde zijn meisje bezoeken, en als het geld op is komt hij wel terug", ver klaarde hij. Intussen heeft een verslaggever van L'Equipe de jonge Boiteux gesproken toen deze op doorreis te Parijs vertoef de. Jean gaf zijn besluit te kennen niet meer naar zijn familie terug te keren. Voorts was hij van plan zich afzijdig te houden van alles wat met zwemmen verband hield, totdat hij op geroepen zou worden voor de militaire dienst. De onenigheid tussen Boiteux jr. en zijn vader is volgens de Franse bladen niet alleen te wijten aan meningsver schillen over de training. Zijn omgang met een jong zwemstertje uit Oran, waartegen zijn familie bezwaar maak te, zou mede oorzaak zijn van zijn vlucht uit het ouderlijk huis. Boiteux heeft vanmorgen op het Pa- rijse vliegveld Le Bourget een vergeefse poging gedaan aan boord van het lijn- toestel naar Algiers te komen. De politie verbood het hem, aangezien Boiteux als minderjarige toestemming van zijn ouders moet hebben, om zich naar het buitenland te begeven. De Europese kampioenschappen in het hardrijden zijn vastgesteld op 6 en 7 Februari a.s. te Davos. De wereldkam pioenschappen voor heren zijn door het bestuur van de ISU aan Japan gegeven. Deze titelwedstrijden zullen op 16 en 17 Januari, dus vóór de Europese kam pioenschappen, te Sapporo worden ge houden. Bepaald is, dat Nederland en ook Noorwegen zes rijders naar de Euro pese kampioenschappen te Davos kun nen zenden, Oostenrijk, Groot-Brittan- nië en Zweden elk vijf en alle overige landen maximaal drie. Bij de wereld kampioenschappen te Sapporo ligt de zaak enigszins anders. Nederland en Rusland hebben het recht zes rijders op deze titelwedstrijden te' laten starten. Noorwegen en Zweden kunnen vijf schaatsenrijders uitzenden, Oostenrijk en Finland elk vier, alle overige landen drie. Uit deze beslissingen van het be stuur van de ISU blijkt wel heel dui delijk, dat de Nederlandse schaatsen- sport internationaal op het hoogst be reikbare niveau wordt aangeslagen. Horizontaal: 1. groente; 8. timmergereedschap; 9. walglijk; 11. brani; 12. voorgevel; 14. nattig koud; 15. voegwoord; 16. dierenwereld; 18. momenteel; 19. reeds; 20. persoonl. voornaam woord; 22. voertuig; 23. kennelijk; 24. bijwoord; 26. maanstand (afk.); 27. deel van de Bijbel (afk.); 29. vrucht; 32. noot; 33. Scandinav. munt; 35. boos; 36. pausennaam; 37. verbond; 39. water in Limburg; 40. groente. Verticaal: 1. deel van een schip; 2. tuin; 3. voertuig; 4. hemelsblauw; 5. bijvoorbeeld (afk.); 6. boom; 7. onbevlekt; 8. groente; 10. groente; 12. familielid; 13. voorzetsel; 16. plantenwereld; 17. breedvoerig; 19. onheilsgodin; 21. looimiddel; 25. water in Duitsland; 28. uitstapje; 30. familielid; 31. landbouwwerktuig; 32. zangwijze; 34. persoonl. voornaam woord; 36. dakbedekking; 38. spil; 39. persoonl. voornaam woord. Oplossing van Dinsdag: ZEVENAAR S SI APR A I K LA A OF LAST+GRIEF V I RAT RE OM+MET+G+R LI NI E TAND DS+R+UW+WE E PRO EG N G I ESBEEK4- Na de Ronde van Frankrijk luidt het klas sement DesgrangeColombo: 1. Petrucci (It.) en Bobet (Fr.) 66 pnt. 3. Koblet (Zw.) 54 pnt. 4. Coppi (It.) 47 pnt. 5. Fornara (It.) 43 pnt. 6. Schaer (Zwit- serl.) 41 pnt. 7. Ockers (Belg.) 40 pnt. 8. Dfefilippis (It.) 39 pnt. 9. De Rijcke (Belg.) 38 pnt. 10. Wagtmans (Ned.) 37 pnt. 15 Van Est (Ned.) 32 pnt. Het landenklassement luidt: 1. Italië 385 pnt. 2 België 366 pnt. 3. Frankrijk 287 pnt. 4. Zwitserland 137 pnt. 5. Nederland pnt. 6. Spanje 4 pnt. Er staan nog twee wedstrijden, welke voor het klassement DesgrangeColombo tellen, op het programma: Tours—Parijs op 4 October en de Ronde van Lombardije op 25 October. P.S.V. uit Eindhoven heeft Woensdag avond te Linz voor 4000 toeschouwers een 21 overwinning behaald op de Oostenrijkse club Lask. Met rust was deze stand al bereikt. Fransen en Dil len zorgden voor de Eindhovense doel punten, terwijl Zechmeister voor Lask de eer redde. Tijdens wielerwedstrijden te Barce lona heeft Miguel Poblet bij een val het linker sleutelbeen gebroken. Hij was door de Spaanse Wielerbond aan gewezen voor het wereldkampioen schap op de weg voor profs, dat 30 Aug. a.s. te Lugano wordt verreden. Voor de wedstrijd LuikRome Luik, die van 19 tot en met 23 Augus tus wordt gehouden, hebben 102 equi pes ingeschreven. Tot de deelnemers behoort onze landgenoot Gatsonides, die met de Belg Trasenster in een Borgward zal starten. De wereldkampioenschappen kunst rijden zullen van 14 tot 20 Februari in Oslo worden gehouden. De organisatie van de Europese kunstrij-kampioen schappen is aan Italië toegewezen. Deze zullen van 28 tot 31 Januari te Bolzano plaats Vinden. land was, voelde zij zich eenzaam. Ze „Mylady stond op de groene salon, Fox las met zijn beste gerechtelijke besloot, dat ze na het diner naar haar mylord. die nu wel behoorlijk geschokt zou zijn Moffatt?" stem tot Alleyn hem liet ophouden, eigen onbekende tante zou schrijven, {.Komt Lady Wutherwood dineren, „Het lijkt me een raar boeltje toe," zei -- -- j-ox t heeft er nog van alles bij ge- Op haar ei- schreven, dus ze schijnt het serieus op te nemen. Ze zal wel een hoop rare ideeën in haar hoofd gehaald hebben." Beneden in de bibliotheek staan nog door haar avondblad. De avondbladen waren vol van oom G. Op straathoeken zag Roberta grote plakkaten met „Moord in de Lift" en „Afschuwelijk Drama". „Lord Wutherwood vermoord." Ze kon het niet helpen, maar ze vroeg „Niet beneden, mylord. gen kamer." „Hoe is het met haar, weet je dat?" ,Ik geloof eh niet erg goed, my lord. Juffrouw Tinkerton heeft me ge- veel meer werken over zwarte kunst, zegd. dat ze niet erg goed was. Als u Sommige zijn erg zeldzaam. Ja, ik denk 91 II taxi. Hij was erg zwijgzaam en Roberta had tijd om na te denken over de avond die hun te wachten stond. Ze had tijd om zich af te vragen waar ze oom G. zouden neerzetten en of tante V., die tot nu toe onzichtbaar geweest was, aan ^(Tonweg Vi ni rlinor Tm 1 uoronViiinon Wot CénOPll zich toch af of er in die kranten ook het goedvindt, mylord, zou de verpleeg- wel dat ze rare ideeën gekregen heeft, foto's zouden staan van haar en Henry ster dan met u mogen dineren?" Fox. Ik vraag me af of we hier niet op het kernpunt van de zaak gestuit zijn. Hoe laat kunnen we terug?" „Naar Londen? Niet eerder dan elf uur dertig, meneer." „Verdomme, Fox, ik heb een idee. zó gek, dat ik me erover schaam. Ik ge- wood niet erg goed was. Heel rusteloos loof, dat. ik weet, waarom ze dat lijk te en vreemd, voegde ze eraan toe en toen rug wilde hebben." Henry verder niets zei, gleed ze weer „Hemel!" zei Fox. „Gelooft u dat ze toen ze uit Pleasaunce Court Mansions kwamen. Misschien zou er onder die foto's gedrukt staan: „Lord Rune en vriendin op de drempel van het nood De terugtocht naar Brummell Street was niet zo plezierig. Henry, die wat geld van Nanny geleend had, nam een ^igeV'* zëi hij.*" Laten'we'eens" kijken] „O, natuurlijk, ja, goed," zei Henry. Tinkerton verscheen in de schaduw achter in de hal. Henry riep haar aan en informeerde naar haar meesteres. Ze lottige huis". Henry liet de taxi stil- kwam dichterbij en met een blik op de houden en kocht een krant. „Dit is van trap, fluisterde zij, dat Lady Wuther wat hij ervan gemaakt heeft." Ze lazen de krant in de taxi en daar stond waar achtig de foto. waarop hun gezichten weg in de schaduwen. voorkwamen als witte puddingen met en vreemd," herhaalde Henry somber, krentenógen. Roberta vond de krant ge- „Dat is leuk!" afschuwelijk onbehoorlijk. Achter in de hal sloeg een klok zes. J?eJ diner zou verschijnen Het scheen maar Hcnry zei, dat het nog erger ge- Op dat moment keeK Alleyn op van een *ee* w°rQt a' dat Chariot verwachtte, dat Roberta en j^und had en dat Nigel hen genadig be- exemplaar van het „Compendium Ma- Omstreeks tien Henry in Brummell Street zouden blij- handeld had De taxi reed voor bij lefic0?um" in de siaapkamer van Lady J" mpnppr ven en ze begon zich zenuwachtig af te nurnmer 24 Brummell Street. Ze lieten Wutherwood op Deepacres vragen of Henry zich niet zou vervelen J,' T7....1. de krant achter en traden weer het gedurende zo n lange avond met haar sombere huis binnen. Onmiddellijk kre- ïn die holle bibliotheek. Misschien zou gen 2g een ;ndruh van een soort inge- die tante er ook zijn en Roberta begon t0gen activiteit. Ze roken bloemen en er zich m te denken hoe tante V. zou zit- ten staren naar Henry en naar en hoe zij, als het bedtijd zou zijn, de „Fox," vroeg hij, „hoeveel man heb ben we in Brummell Street achtergela ten?" _,r „Ééntje meneer. Campbell. Maar het ginS een dienstmeisje de trap op met huis wordt bewaakt." Hij staarde zijn nddizeu. een grote krans van lelies in haar ar- Heel rusteloos wat van die gekkigheid wil uithalen' „Daar zie ik haar best voor aan. Ik voel me niet op mijn gemak, Fox. Een voorgevoel of hoe noem je dat. Wan neer wordt de boel daar afgeleverd? uur, niet?" Ja, meneer. De lijkauto... „Ja, ik weet het. Laten we naar Lon den teruggaan III men. Moffatt, de oude bediende, die hand? chef aan en vroeg: trappen opgingen en zwijgend door de ben binnengelaten had, vertelde dat lange gangen zouden lopen. Misschien een gedeelte van het personeel van zouden ze voorbij de deur van de ka- Deepacres morgenochtend zou komen. mer komen, waar oom G. in zijn kist lag. Misschien zou tante V. er krankzin nig op aandringen dat ze naar oom G. zouden gaan kijken. Roberta wenste dat de regen zou ophouden en dat de wol ken zouden verdwijnen en een beetje zonlicht in Brummell Street zouden toe laten. Voor het eerst sedert ze in Enge- .Maar we hebben ons toch goed weten te behelpen, mylord." zei Moffatt „Al les is klaar. De bloemen zijn prachtig." „Welke kamer?" vroeg Henry. „De groene salon, mylord. Op de eer ste étage." „Boven?" zei Henry weifelend. Alleyn's lange vinger maakte het be kende gebaar. „Lees dat." Fox zette zijn bril op en boog zich Het was een paar minuten over tie- WnVJ ieraan'rté nen toen ze 00m G- naar Brummell Street brachten. Henry en Roberta wa ren in de bibliotheek. De regen trom melde tegen de ruiten en de wind huil de door de schoorsteen, maar ze werden zich onmiddellijk bewust van nieuwe over het Compendium. „Het tweede gejujden jn huis en Henry zei; „Blijf b°ek- 'as hij, „handelend over de ver- jy even hier, Robin. Ik kom direct te- schillende vormen van toverij en zekere ru„ andere zaken, welke men dient te we ten." (Wordt vervolgd). „Ga door." „Hoofdstuk I. Over Slaapmiddelen." AAGTEKERK 30 te Genua. AALSDIJK 30 te Rotterdam. ALDABI p. 29 Fernando Noronha n. Rio Janeiro. ALHENA 29 van Rotterdam n. Hamburg. ALNATI 29 van Buenos Aires n. Montev. ALPHACCA 30 te Trinidad. ALUDRA 30 te Port Said. AMSTELDIEP 30 te Amsterdam. ARGOS 30 te Catania. ALDEGONDA 29 van Pladju n. Bangkok. ALMKERK 30 te Fremantle. ARENDSKERK 29 van Penang n. Colombo. ARKELDIJK 29 van Norfolk n. Houston. APPINGEDIJK p. 30 Azoren n. Havana. AKKRUMDIJK p. 30 Kaap del Armi naar Genua. AMSTELKROON 30 te Mauritius. AMSTELPARK p. 30 Cape Clear n. Engel. AMOR p. 30 Ouessant n. R'dam. ATLAS p. 30 Finisterre n. Barcelona. AARDIJK p. 30 Scilly n. Tampa. ALPHARD 30 te Santos. BENNEKOM 29 te Le Havre. BLOEMFONTEIN 30 te Durban. BANTAM 31 van Colombo n. Port Said. BONAIRE 29 van Port of Spain n. Param. BREDA 29 van Antofagasta n. Valparaiso. BAARN p. 30 Azoren n. La Guaira. BALI 30 van Port Said n. New York. CERONIA p. 30 Azoren n. R'dam. CORILLA 30 te Port Said. CAMPHUYS 29 van Priok- n. Djeddah. CELEBES p. 29 Maladiven n. Suez. DELFLAND p. 29 Ouessant n. Las Palm. DELFT 30 te Buena Ventura. DUIVEN DIJK 30 te Cristobal. DONGEDIJK 30 van Balboa n. San Franc. EOS 29 te Tel-Aviv. ESSO DEN HAAG 31 te Rotterdam. ELMINA 30 van Dakar n. Conakry. FRIESLAND 29 van Cheribon n. Semar. GAASTERKERK 29 van Cadiz n. Antw. GOUWE 29 te Antwerpen. GROOTE BEER p. 30 Anticosti eil. naar Southampton. HELDER 30 te Amsterdam. HERMES 29 te Rotterdam. HESTIA 30 p. Azoren n. Gent. HECTOR p. 30 Ouessant n. Oran. ILOS 30 te Aotterdam. JAGERSFONTEIN 29 van Teneriffe naai Southampton. JUPITER 29 van Genua n. Hamburg. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 30 te Fremantle. KEDOE p. 30 Juli Perim n. Djeddah. LARENBERG p 30 Gibraltar n. R'dam. LOOSDRECHT 30 te Port Said. LEUVEKERK p. 30 Gibraltar n. Genua. LINDEKERK p. 30 Ras Fartak n. R'dam. LEKKERKERK 29 te Basrah. LUTTERKERK 30 te Basrah. MACUBA 29 van Tarakan n. Singapore. MADOERA 29 van Pt. Said n. Genua. MARPESSA 29 van Balikpapan n. Singap. MENTOR 29 van Saloniki n. Izmir. MUREN A p. 29 Ras-al-Hadd n. Mena-al- Ahmadi. MAETSUYCKER 31 te Singapore verw. MITRA p. 30 Azoren n. Curasao. MODJOKERTO p. 30 Kaap del Armi naar Di alrarta MYON1A 30 te Livomo. MER WEDE 30 te New Orleans. METULA p. 30 Albany n. Melbourne. MARIEKERK 30 te Port Said. NESTOR 29 van Paramaribo n. A'dam. NIGERSTROOM 31 te Amsterd. verw. OMALA p. 30 Sardinië n: Istanboul. ORANJE p. 29 Malta n. Port Said. PR. ALEXANDER p. 30 Belle Isle naai Quebec. PR. JOH. WILLEM FRISO 30 te Cherbourg. PHRONTIS 30 van Suez n. Djakarta. PRINS MAURITS 30 te Rotterdam. POLYDORUS 29 van Makasar n. Surabaja. POLYPHEMUS 30 te Surabaja. RITA 29 van Bangkok n. Pladju. RIJNLAND p. 29 Kp. San Thome naar Montevideo. SALAWATI 29 te Antwerpen. SCHIE 29 van Malta n. Alexandria. SLOTERDfJK 30 te Galveston. STAD DORDRECHT 29 van Valencia naar Nederland. SUNETTA 30 te Balikpapan. TIBA p. 29 Finisterre n. Rotterdam. TAMO 30 p. Vlissingen naar Las Palmas. TAWALI 30 te Penang. TERO 30 van Hamburg n. Rio de Janeiro* TIBERIUS 30 te Amsterdam. VAN LINSCHOTEN 30 te Lagos. VEENDAM p. 29 Scillys n. Southampton. WESTLAND 30 te Ilheos. WILLEMSTAD 30 te Amsterdam. WONOSARI 29 van Marseille n. Le Havre. ZEELAND 31 te Tj. Priok. KAASMARKT WOERDEN, 29 Juli. Aange voerd: 299 partijen 1ste soort f 2.09—2.16, 2e soort t 1.99—2.08, zware tot t 3.41. Handel matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5