BELGISCHE SOCIALISTEN BEWEREN: Naumann heeft contacten buiten Duitsland Gedemilitairiseerde zone op Korea is ontruimd Amerik. B-50 beschiet twee Russische jagers Mevrouw Rhee spreekt nauwelijks Koreaans NIGERIANEN CONFEREREN IN LONDEN C Barkeeper woonde tien maanden op een veerboot KotcJck Handel in textiel dient om ondergrondse activiteit te bedekken AANVAL OP C.V.P. EN ADENAUER 1 Noordelijken danken Moskou waemmmmmmsMMÈm M Krachtig protest van Moskou I Tot hoofd en hart Remer in Caïro gegrepen Rusland weer bereid tot onderhandelen Taft's toestand is critiek Oostenrijkse secretaresse huwde, nationalistisch pleitbezorger Dader van beroving gearresteerd Paspoorten interesseerden hem niet Het weer OLIELEIDINGEN IN WEST-EUROPA LUCHTINCIDENT BIJ VLADIVOSTOK QJee MORRIS iejeteyea imj! VRIJDAG 31 JULI 1953 77ste JAARGANG No. 25746 Beruchte nasi maakte ruzie in café Oostenrijks vredesverdrag Mits „verkort verdrag" wordt ingetrokken Amerikaans vliegtuig in zee gestort Tien vermisten fcirch, Engeland en Libye zijn het eens geworden Amerikaanse maatschap' pijen hebben plan in studie lllliil Ongeluk op onbewaakte overweg Meisje loopt hersen schudding op Jongetje verdronken Keuring dienstplichtigen Hoe groter de liefde hoe dieper de smart, j Dodelijke val van loodgieter Voorzitter K.A.B. te Bloemendaal Geen amnestie voor Kard. Mindszenty Falcon Regenjassen f 49.75 w&dkk -melkDe kinderen zijn er dol op I BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige NIEUWE HAARLEM COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cpnts per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds tel. 21544. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, Donderdagavond De Belgische minister van Justitie, Du Bus de Warnaffe, zal vandaag een verklaring afleggen over hetgeen door sommige bladen betiteld wordt als „de Vertakkingen in België van het neo-nazistisch complot". Men zal zich herinne ren, dat kanselier Adenauer destijds onthulde, dat de groep van de zo pas in vrijheid gestelde Werner Naumann geldelijke steun zou gekregen hebben van buitenlandse fascisten, waaronder de voormalige leider van de Belgische Rex- beweging Leon Dcgrelle. De liberale ex-minister Buisseret had toen een inter pellatie ingediend over wat hij noemde de laksheid van de Belgische regering ten opzichte van de neo-nazistische drijverijen. -De regering gaf opdracht aan de mi nister van Justitie deze zaak nader te onderzoeken en deze laatste verzocht hierop om enig uitstel, teneinde over meer volledige informatie te kunnen beschikken. Toen Du Bus tenslotte 17 Juli voorstelde als datum voor het ant woord in de Kamer, wees de liberale interpellant deze datum af. Buisseret voerde aan, dat de vacantiestemming zou verhinderen, dat de Kamer de uit leg van de minister met de nodige ernst zou aanhoren. Hoe dan ook, de vrij lating van Naumann heeft thans op nieuw de pennen in beweging gebracht. De socialistische „Peuple" en het or gaan van de Waalse christelijke syndi caten „La Cité" publiceren lange arti kelen, waarin naast de namen van Nau mann, Skorzeny en Degrelle die van een zekere mevrouw Lucht voorkomt. Deze mevrouw Lucht is een 40-jarige Belgische, geboren Lea van Dievoet, die thans te Düsseldorf een import- en exportfirma leidt. Tijdens de bezetting woonde Lea van Dievoet te Brussel, waar zij een bekende was in de wereld van de zwarte textielmarkt. In de milieux van de Rexisten trad ZÜ zeer actief op en zij wist spoedig binnen te dringen in de hogere kringen van het Duitse bezettingspersoneel. Zij werkte eerst voor de Duitse propaganda- zender Brussel. Later verlegde zij haar hoofdkwartier naar de Propaganda Ab- teilung te Parijs en trad in het huwe lijk met de chef van Otto Abetz' Kul- turabteilung, dr. Lucht. Otto Remer, de man die in Juli 1944 de aanslag op Hitier verijdelde, is begin deze week in Heliopolis in Egypte ge arresteerd wegens het verstoren van de openbare orde in een openbare gelegen heid. Hij wordt vastgehouden omdat hjj op valse papieren het land is binnenge komen. Remer werd na de oorlog ge arresteerd in Duitsland, maar wist te ontkomen naar Egypte. Hij reisde toen op een vals paspoort. Egypte weigerde hem de status van vreemdeling te geven en zette hem het land uit, waarop de ex-generaal naar Syrië vertrok. De Russische regering heeft de Wes telijke Drie een nota toegezonden waar in zij zich bereid verklaart de onder handelingen over een vredesverdrag met Oostenrijk te hervatten. De Russi sche nota stelt echter als voorwaarde, dat Frankrijk, Engeland en Amerika afzien van hun „verkort vredesverdrag", dat zij destijds zonder medewerking van Rusland hebben opgesteld om de impasse te doorbreken, waarin de on derhandelingen verzeild waren geraakt door de halsstarrige houding van de Sovjet Unie. zou mevrouw Lucht via haar Belgische Een amphibievliegtuig van de Ame- ,elaties heel wat bijgedragen hebben i.„„ïo rïictormnrpen nnee- +/-»+ v-.ot nvtraniRPrpn van deze ..hereroe- rikaanse marine is gistermorgen onge veer 60 mijl ten Westen van het eiland Worden vermist. Bij de bevrijding zochten de Lucht's hun toevlucht in Duitsland. Na de ca pitulatie vestigde Lucht zich te Bonn, waar hij rechten ging studeren. Nader hand richtte het echtpaar Lucht een firma voor import en export op, geves tigd in een der elegantste wijken van Düsseldorf, Buderich. Lea Luchtvan Dievoet was de ziel van het bedrijf. Eerst werd vooral handel in textiel ge dreven, later kwamen er andere pro ducten bij. Thans schijnt de firma zich vooral voor staalfabrikanten te interes seren. De zaken gingen schitterend. Spoedig namen de Lucht's hun intrek tn een nieuw gebouw, dat 400.000 Mark kostte en waarvan de vertrekken wel meubels, maar geen personeel bevatten. Op zekere dag wierven de Lucht's een secretaris aan. Hitler's trouwe pa ladijn en ex-secretaris van Goebbels Werner Naumann, die als metselaar in Oost-Duitsland aan de kost kwam, werd aangesteld en ontplooide zeer vlug een activiteit, die minder met im port en export van goederen dan met die van politiek te maken had. Naumann's zogenaamde complot schijnt er vooral in te hebben bestaan contacten te leggen met voormalige SS-ers in binnen- en buitenland. Vol gens bovengenoemde Belgische bladen tot het organiseren van deze „hergroe pering der Europese krachten". Intus- veer 60 mill ten wesien van uci cuauu penng uei üuiupwc Luzon in de Chinese zee gestort. Tien sen was dr. Lucht gestorven en had dr. van de vijftien leden van de bemanning Naumann een nog groter aandeel in de 'Irma gekregen. Het Amerikaanse achtste leger in Ko- re<i heeft gisteren bekend gemaakt, ooi olie eenheden van de Verenigde Naties voor 22.00 uur plaatselijke tijd uit de ge demilitariseerde zone waren terugge trokkenzoals in het wapenstilstandsver drag is overeengekomen. Tijdens het terugtrekken hebben zich geen inciden ten voorgedaan. Het Chinese persbureau „Nieuw Chi na" heeft gemeld, dat de Noordelijken gisteren op de bijeenkomst van de mili taire bestandscommissie aan de gealli- eerden hebben medegedeeld, dat de eer ste groep afgevaardigden van Polen en Tsjecho-Slowakije voor de commissie t'an toezicht van de neutrale landen, in Korea is aangekomen en onderweg is naar Pan Moen Jon. „Nieuw China" meldde voorts, dat ook alle Noordko- feaanse en Chinese troepen uit de gede militariseerde zone zijn teruggetrokken. De premier en opperbevelhebber van Noord-Korea, maarschalk Kim II Soeng, beeft de Russische eerste minister, Ma- lenkov, dank gezegd voor de Russische hulp in de Koreaanse oorlog, aldus meldt Radio-Moskou. „Het is mijn diepste overtuiging", zo 9t de maarschalk in zijn boodschap, h i ctle peweldige steun en bijstand van et Sovjet-volk aan het Koreaanse volk en van de belangrijkste factoren is ge- - ecst van onze overwinning in de drie P^p-Jde strijd ter verdediging van de land en onafhankelijkheid van ons J tegen de Amerikaanse aanvallers." nriu, Koordlcoreaanse waarnemend mi- (jeSr van Buitenlandse Zaken, Li Don zorul een soortgelijke boodschap minister Molotov. Britse staatssecretaris van Oorlog, deelde gisteren in het Lagerhuis dan De Mevrouw Lucht, wier woning te Düs seldorf een verzamelplaats is van voor malige SS-ers, zou met Pasen in een groot Brussels hotel een vergadering hebben belegd, waarop talrijke voor malige Belgische, Franse en Neder landse collaborateurs aanwezig waren. Het valt natuurlijk moeilijk uit te ma ken. waar de handel ophoudt en waar de politiek begint. Anderzijds grijpt de socialistische pers de gelegenheid aan om zowel de C.V.P.-regering als de na- tb cliek Adenauer in discrediet te bren gen. De Antwerpse socialistische „Volks gazet" haalt er het jongste congres van Hanncver bij, waar o.a. ook Belgische SS-ers uitgenodigd waren. Het blad schrijft: „Wij hebben het recht te we ten welke kaart de Duitsers, die niet langer als vijanden van gisteren, doch als bondgenoten van morgen wensen te worden beschouwd, denken te spelen, zowel in hun eigen land als in hun be trekkingen met het onze. Is het in Duitsland de kaart van de oud-nazi s En wil men in de betrekkingen met België weer aansluiting zoeken met de gewezen Rexisten en gewezen V.N.V.- ers, die hier door de bevolking nog al tijd worden verafschuwd ondanks de clementiepolitiek van de C.V.P., de Bel gische evenknie van de West-Duitse C.D.U.?" De partijpolitieke conclusie ligt er hier zo dik op, dat men dadelijk geneigd is de onthullingen met enig voorbehoud te bejegenen. De Belgische minister van Justitie zal nu wellicht gegevens verstrekken, die de zaak Lucht-Naumann tot wat luchtiger poli tieke proporties terugbrengen. Gisteravond omstreeks half negen is de toestand van de republikeinse sena tor Robert Taft plotseling erger ge worden. Taft heeft enige tjjd geleden een heup-operatie ondergaan. Hij hoopte zijn politieke werkzaamheden spoedig te kunnen hervatten. Maar eergisteren verklaarden zijn artsen, dat zijn toe stand nog veel te wensen overliet. Gis teren scheen er een lichte verbetering op te treden, maar tegen de avond maakte de leider van de republikeinse Senaatsfractie een crisis door. Een zoon van Taft, die Amerikaans ambassadeur is in Ierland, is gisteren uit Dublin in New York aangekomen om zich naar zijn vader te begeven. Twee andere zoons van Taft hebben hun vader gistermorgen al bezocht. Engeland en Libye hebben een bond- genootschaps- en vriendschapsverdrag gesloten. Engeland krijgt militaire faci liteiten in ruil voor financiële steun. Het verdrag is Woensdag te Bengazi ge tekend en treedt onmiddellijk in wer king. BREMEN-. ROTTEROA KEULEN ANTWER PEN DU1NKER PARI IA OHC AANVOER UIT AMERIKA MARSEILLES BORDEAUX OLIETRANSPORT UU HET MIDDEN OOSTEN V,PELT|S3319 I met Amerikaanse zijn plannen ont In samenwerking oliemaatschappijen p.*,.,,.*.,» wikkeld om West-Europa van een net van buisleidingen te voorzien, teneinde het olietransport uit het Midden-Oosten te vereenvoudigen. De ruwe olie zal, in dien dit plan wordt uitgevoerd, naar Marseille worden verscheept, om vandaar vanuit de tankers in de leidingen te wor den gepompt. Antwerpen, Rotterdam, Bre men en Hamburg zullen het eindpunt mee dat op Korea 749 Britse militairen worden van deze leiding. Later zal ook zijn gesneuveld, 2.556 gewond, 809 ver- Bordeaux worden aangesloten, om van- mist en 937 krijgsgevangen gemaakt. De uit Amerika aangevoerde olie over Amerikaanse Senaat heeft gisteren een Europa te distribueren. In derde instan- bedrag van 20 mill, dollar goedgekeurd tie worden Parijs, Duinkerken en Keu voor hulpverlening en herstel in Zuid- len opgenomen. Het gehele net, dat een Korea. Het bedrag zal worden geput uit lengte zal hebben van 2.000 k.m., zal een de militaire fondsen, die al door de Se- capaciteit naat zijn goedgekeurd. De valhelm, die de motorrijders op deze foto dragen, lijkt ons niet helemaal overbodig. Zij voeren hun halsbrekend bedrijf vlit op een 450 meter lange kabel over de Höllentalklamm bij Garmisch-Partenkirchen Rusland heeft in scherpe bewoordin gen geprotesteerd tegen het schenden van zijn luchtruim door een Ameri kaanse B-50-bommenwerper, die op 29 Juli in de buurt van Vladivostok boven Russisch gebied zou hebben gevlogen en het vuur hebben geopend op twee Russische jagers. Eén van de jagers werd hierbij ernstig beschadigd. De Russische protestnota die gisteren aan de Amerikaanse ambassadeur in Moskou ter hand is gesteld, vermeldt, dat de B-50 op 29 Juli boven het eiland Askold bij Vladisvostok bleef vliegen. Twee Russische jagers naderden daar op de bommenwerper om aan te geven dat hjj zich boven Russisch territoir be vond. De bemanning van de bommen werper opende daarop het vuur op de Pussen. Een der jagers werd daardoor ernstig beschadigd. De romp en linker vleugel werden doorzeefd, terwijl de hermetische afsluiting van de vliegtuig cabine onklaar werd gemaakt. De Rus sen beantwoordden het vuur waarop de bommenwerper in de richting van zee verdween. De Russische regering protesteert krachtig tegen deze schending van het Russisch luchtruim en verwacht, dat de Amerikaanse autoriteiten alles in het werk zullen stellen om dergelijke schen dingen in de toekomst te voorkomen. De verantwoordelijke bemanning moet ter verantwoording worden geroe pen. Generaal Otto Weyland, de bevel hebber van de Amerikaanse lucht macht in het Verre Oosten, heeft in tussen medegedeeld, dat geen enkel Amerikaans vliegtuig het Russisch luchtruim heeft geschonden. Een hebben van 20 millioen ton olie per jaar. Al meer dan drie jaar staat het Ko reaanse schiereiland in het middelpunt van de wereldbelangstelling. Al veel lan ger dan drie jaar is men vertrouwd ge worden met de naam van Syngman Rhee, de kleine gerimpelde president van Zuid- Korea, die vecht als een tijger voor de hereniging van Noord en Zuid. Slechts uiterst zelden heeft men daarentegen gehoord van de klein© Oostenrijkse vrouw, die al sinds 1934 met Rhee is getrouwd. Buitenlandse correspondenten schrijven haar een grote invloed toe op de politiek van het land. Daar komt nog hij, dat het Koreaanse volk in sterke mate lijdt aan xenophobie, de haat jegens de vreemdeling. Maar door de onophoudelijk zorg voor het welzijn van haar bejaarde echtgenoot en door haar bescheiden optreden in het open baar is Francesca Maria Barbara Doner tenslotte, zij het schoorvoetend, opgeno men in de sympathie van de Zuid- Koreanen. Zij staat, in de letterlijke zin van het woord, achter Rhee. Francesca Doner werd op 15 Juni 1900 geboren in Wenen, als dochter van een welgestelde grossier in ijzerwaren. Zij bleek al spoedig bijzondere aanleg voor studie te hebben en na verloop van tijd wijdde zij zich aan de politieke en so ciale wetenschappen. Kort na de eerste wereldoorlog behaalde zij een diploma aan de Weense „Handelsakademie". Toen het inkomen van haar ouders sterk omlaag ging, nam zij een baantje als typiste. Zij bracht het tot secreta resse bij de Volkenbond in Genève. Met haar moeder maakte zij een vacantie- reisje naar Italië en toen zij terug kwam, maakte zij kennis met haar toekomstige man. Hij kreeg telkens kleine sommen gelds van de Koreaanse nationalistenen verbleef nu in grote armoede in Genève, om bij de Volkenbond te pleiten voor de onafhankelijkheid van zijn land. Het was de tijd van de Mandsjoerijse kwes tie, de eerste grote nagel aan de dood kist van de Volkenbond. Hij was de vijftig toen al gepasseerd, maar toch maakte hij grote indruk op de 32-jarige Francesca. Een Koreaans verhaal zegt, dat ze een gat zag in zjjn sok en bij zichzelf dacht: „Deze man heeft het te druk om op zichzelf te passen. Ik moet het in zijn plaats doen". Hoe dan ook. twee jaar lang correspondeerden zij met elkaar en in 1934 traden zij te New York in het huwelijk. Francesca was van huis uit katholiek, maar zij liet haar huwelijk voor een Metho distische kerk sluiten. Zij heeft sinds dat ogenblik het contact met 'haar fa milie verloren. Rhee was intussen aan de universi teit van Princeton, dezelfde waar Wil- son nog gedoceerd had, gepromoveerd tot doctor in de theologie. Tijdens zijn langdurige ballingschap speelde hij dikwijls de Methodistische dominé als camouflage voor zijn campagne tegen de Japanse overheersers van Korea. Jarenlang leidde het kinderloze echtpaar een triest bestaan, betrokken in campagnes, die tot niets leidden, en verwikkeld in complotten, die geen re sultaat hadden. Toen kwam in 1945 het grote ogenblik. Korea werd bevrijd en de Rhees deden er zo spoedig mogelijk hun intrede. Generaal Douglas MacAr- thur, de Blanke Mikado van het ver slagen Japan, installeerde Syngman Rhee als president van Zuid-Korea. Natuurlijk was dat een grote veran dering voor Francesca. In Washington had zij samen met haar man van 1942 tot 1945 een klein huis bewoond, zonder personeel. Zelf bewerkte zij daar de tuin en verzorgde ze de kippen. Maar nu moest ze ineens de scepter zwaaien over twee verblijven: één in Seoel en één in de buurt van Poesan, allebei met een heel leger bedienden. Maar zij kweet zich uitstekend van haar taak. Zij spreekt Frans, Duits, Engels en een heel klein beetje Koreaans, genoeg om zich in de keuken verstaanbaar te ma ken. Bij alle publieke gelegenheden staat ze onmiddellijk achter Syngman Rhee, ofschoon het voor de Koreaanse vrouwen gebruikelijk is om thuis te blijven. Ieder, die de president wenst te spreken, doet er goed aan om goede maatjes te worden met mevrouw Rhee. Generaal Douglas MacArthur was een Amerikaan, waar ze erg veel mee op had. Net als hij staat ze nogal koeltjes tegenover de Engelsen. Maar haar grote favoriet was generaal Van Fleet, die het uitstekend met haar kon vinden en een regelmatige gast was aan de presi dentiële tafel. Hii was het ook. die de gewoonte invoerde om te spreken van ,de Rhees", ongeveer op de manier, zo als men spreekt van „de Tsjang-kai- sjeks". De sterkste troef in de handen van Francesca Rhee is de gezondheid van Poppa. Poppa is de naam, waarmee ze Rhee op zjjn Amerikaans aanduidt. Om gekeerd zegt Rhee tegen haar Momma. Waarschijnlijk is de president vijfjaar ouder dan zijn officiële leeftijd en daar om oefent Momma een streng regime over hem uit. Men zegt, dat ze zelfs zijn eten van tevoren proeft en het meeste zelf kookt. Als het Koreaanse kabinet 's avonds eens wat erg laat nog beslag legt op haar man, dan moet het geen zeldzaamheid zijn, dat ze binnenstuift en de ministers en generaal wegstuurt. Waarnemers, die tot oordelen bevoegd zijn, kunnen eigenlijk niet zeggen, Rhee haar advies wel eens °PVo1kU of dat zij dat advies zelfs maar geeft. Maar ongetwijfeld passeert ook de poli tieke situatie de revue, «anneer de Rhees 's avonds in gezelschap van hun honden door hun zwaar-bewaakte tuln wandelen en ernstige gesprekken voeren. (Van onze correspondent) Bii de onbewaakte overweg in de Laan- weg te Uithuizen is een vier-jarig meisje, dochtertje van de heer M. aangereden door de trein van Uithuizen naar Groningen. De kinderen waren in de buurt van de overweg aan het spelen en hebben de trein te laat opgemerkt. Het meisje kon met gauw ge noeg weg komen. Het wist evenwel tussen de locomotief en een wagon te kruipen. Het kind bleek een hersenschudding te hebben opgelopen. Syngman Rhee in gezelschap van zijn Europese echtgenote. Foto, genomen bij gelegenheid van een bezoek van de president aan het front woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht in Tokio deelde eergister echter reeds mee, dat een Amerikaans superfort in de Japanse zee was ge stort en dat de piloot ten Zuid-Oosten van Vladivostok uit zee was opge haald. Het toestel zou een oefenvlucht hebben gemaakt. Vier maanden geleden, kort voor het Russische „vredesoffensief" begon, heb ben herhaaldelijk dergelijke luchtmci- denten plaats gevonden. In een dier ge vallen had een Russische Mig-straal jager een Amerikaans observatievlieg tuig van de meteorologische dienst aan gevallen op 35 km. van het Russische schiereiland Kamsjatka. De Russen pro testeerden toen in dezelfde bewoordin gen en met dezelfde beschuldigingen als nu. (Van onze correspondent) De Rotterdammer K. is in Breda, waar hij de feesten had meegevierd, door de oud. Bredanaar, die thans te Uden woont, Van B., overvallen en van zijn portefeuille be roofd. De twee waren samen op stap ge weest en Van B. bood toen de Rotterdam mer aan hem naar een hotel te brengen. In plaats daarvan nam hij hem mee naar de vrij stille Ignatiusstraat. Daar trof een pas serende agent de Rotterdammer 's nachts om één uur aan in nagenoeg bewusteloze toestand. De agent meende aanvankelijk met een dronken man te doen te hebben, maar bij nader onderzoek bleek K. te zijn gewond en beroofd. De portefeuille werd in de buurt op de Oranjesingel terugge vonden. K. kon een vrij nauwkeurig signalement opgeven van de man, die zo gezellig met hem had feestgevierd en dank zij getuigen verklaringen van personen, die het tweetal hadden gezien en een foto uit het politie register kon Van B.t in de drukte van de Orangerie, die in de stad gehouden wordt worden gearresteerd. De man ontkent hard nekkig zich aan een overval te hebben schuldig gemaakt, maar K. heeft hem her kend en er is nog meer bewijsmateriaal te gen hem. Hij zal voor de Officier van Jus. titie worden geleid. (Van onze correspondent) Te Kielwindeweer is het vijf-jarig jongetje K. P. in het Kieldiep geraakt en verdron ken. Een paar jongens vonden zijn klompjes aan de kant van het kanaal. Na lang dreggen werd het lijkje opgehaald. Het stoffelijk overschot van de 16-jarige W. H. S. die dezer dagen tijdens het vis sen in het Schildmeer was verdronken, is gistermorgen gevonden. 27 Augustus zal de Keuring van de dienstplichtigen voor de lichting 1955 beginnen. Deze keuring zal als regel slechts één dag in beslag nemen. In het tijdvak van 27 Augustus tot en met 31 Januari worden gekeurd de inge schrevenen die zijn geboren vóór 1 Augustus 1935. Na 1 Februari 1954 wor den de overige dienstplichtigen ge keurd. In Londen is gisteren begonnen de „Nigeria Constitution Conference", die de grondwet van Nigeria zal herzien. In kleur ia e inlandse gewaden nemen de afgezanten aan de conferentie deel. V. 1. n. r.: Minister AhmaduF. S. Edah, adviseur van de regering van Nigeria en A. C. Nwapa, minister van Handel. Dit is de vreemde geschiedenis van Michaël Patrick O'Brien, die, na tien n zanden op de veerboot, die tussen Hong Kong en Macao vaart, „gewoond" te hebben, gisteren eindelijk toestem ming kreeg om in Hong Kong voet aan wal te zetten. O'Brien, een vroegere barkeeper in Sjanghai, was tien maanden geleden in Macao aan boord gegaan, nadat het hem gelukt was om zonder paspoort, maar met behulp van papieren van het Rode Kruis door China te reizen. Macao liet hem binnen op voorwaarde dat hij on middellijk weer zou vertrekken. En Donderdagmiddag 5 uur is de 45-jarige loodgieter B. v. d. Putten tijdens werk zaamheden aan een dakkapel van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, van een hoogte van ongeveer 8 a 10 M. gevallen. Na ter plaatse bediend te zijn, is hij anderhalf uur later aan zware in wendige verwondingen overleden. De heer v. d. Putten was gehuwd en vader van twaalf kinderen. Het katho lieke organisatieleven vond in hem een grote stuwkracht. Zo was hij o.m. voor zitter van de K.A.B. afd. Bloemendaal. Ook was hij koster in de kapel van het Provinciaal Ziekenhuis, waar hij tevens op andere wijze zich voor de eredienst verdienstelijk maakte. Als koorzanger gaf hij zijn gewaardeerde krachten zo wel in de kapel van het Provinciaal Ziekenhuis als in de hulpkerk van Bloemendaal. De amnestie, die de Hongaarse rege ring dezer dagen heeft afgekondigd, zal niet van toepassing zijn op Kardinaal Mindszenty en andere „politieke mis dadigers" of „misdadigers tegen het volk". Dit blijkt uit de toelichting, die in regeringskringen te Boedapest is gege ven op het jongste amnestiedecreet van 'de presidiale raad der Hongaarse volks republiek. Evenmin zal de aangekon digde „opheffing van alle concentratie kampen" van invloed zijn op de verdere internering van genoemde categorieën van „politieke delinquenten". toen ging O'Br jen op de veerboot naar Hong Kong. Maar de autoriteiten van Hong Kong weigerden hem toe te laten omdat zijn papieren niet in orde wa ren. En zo bleef hij tien maandenlang heen en weer varen, elke dag 40 een tonige mijlen. Een paar weken geleden kreeg hij ruzie met de kapitein. Hij werd in een kleine cel gestopt, waaruit hij gisteren bevrijd werd. Onder politie- escorte ging hij van boord. Hij hoopt nu een visum te krijgen. Zijn Russische vrouw en kind zijn onlangs Hong Kong gepasseerd op weg naar Zuid-Amerika. O'Brien is 57. Hij heeft verklaard dat zijn echte naam Steve Ragan luidt en hij gelooft een Amerikaans onderdaan te zijn, maar toen hij 25 jaar geleden naar Sjanghai ging, heeft hij zich geen zorgen ge maakt om een paspoort te krijgen. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (tot Zaterdagavond) Aanvankelijk zwaar bewolkt met voornamelijk in het Zuiden van het land nog enige regen, later opklarin gen en enkele verspreide buien. De zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind draaiend tussen West en Noord. Zon: 5.01-20.31. Maan: 13.18-22.27. Advertentie Alleen echtV^,^1^^ Weigert met dit merk imitaties I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1