GRATIE EN ZWIER OP H.F.C.-TERREIN HET RIJUUIELEn r 1903 1953 c Gerechtsgebouw in Jansstraat moet uitgebreid worden SIGAREN EXOTISCHE PRACHT IN DE STADSKWEEKTUIN HORLOGES VAN NIEL jaar aan de spils in qualileil en sierlijkheid "bi enorm succes Plan in strijd met sanering van deze wijk? Onze uitverkoop Brieven van lezers JAN VAN DER PIGGE Een rondgang door kassen en tuinen: heerlijk vacantiegenot M LOCOMOTIEF en RUDGE GOOI GEEN GELD, MAAR PENNINGEN IN DE GASMETER Gemeente wil straffe bepalingen handhaven REIS WEKKERS All Nation Sports and Cultural Association Internationaal Volksdansfestijn m25 EEN IJZERSTERK JONCENSHORLOCE Meer subsidie voor Sociale Jeugdzorg Behoud van Oud- Haarlem Restauratie van twee historische panden VRIJDAG 31 JULI 1953 PAGINA 2 PARTICULIERE WONINGBOUW TE HAARLEM Flat aan de Kleverparkweg .;A\ M VERHOGING SUBSIDIE KL. THERESIA- STICHTING DE TWIST ONDER DE SAMENWONERS Verdachte in vrijheid gesteld Burgerlijke Stand Waar spelen? RIJWIELEN NICO VAN SCHAGEN ZONEN Grote Houtstraat 86, Haarlem HEEMSTEDE Wederom bezoek aan Heemstede NIEUWE R.K. SCHO LEN IN NOORD St. Luciaschool Eèn bezwaar tegen „Delftwijk" Beklim de toren van de Kathedrale Basiliek Examens GELDLENING VAN ƒ1.500.000 Beroepskrachten in de centrale leiding Oplichter veroordeeld Bestrating Koninginneweg Klacht van een invalide Jeugdafdeling H.H.B. legt Zondag In TYBB morgen eerste klasser? ZANDVOORT CHOPIN-AVOND In badgastenseizoen: Vijf H.H. Missen in Agatha- parochie GEMEENTEZAKEN KERMIS Beurs van Amsterdam Het K.V.P.-raadslid, de heer Jacq. van Velsen heeft aan B. en W. vragen ge steld omtrent de plannen welke in voor bereiding zijn voor een belangrijke uit breiding van het gerechtsgebouw aan. de Jansstraat. Hij vraagt of B. en W. het niet een groot bezwaar achten, dat nog steeds een duidelijk inzicht ontbreekt in de toekomstige ontwikkelingsmogelijk heid van deze wijk' vastgelegd in een saneringsplan. Afgeven van een bouw vergunning zal de gewenste ontwikke ling van deze wijk belemmeren, zodat de vraag is wat het college in dit concrete geval denkt te doen. B. en W. antwoorden, dat tot voor zeer kort de voorgenomen uitbreiding niet bekend was. Uit inmiddels plaats gehad hebbend overleg is echter gebleken, dat zodanige plannen inderdaad bestaan, doch nog in een prille staat van voor bereiding verkeren. Het gerechtsgebouw wordt echter mede als gevolg van de toename van de bevolking te klein en reeds was gedacht aan de mogelijkheid om het gebouw in de richting van de Lange Begijnestraat met een nieuwe vleugel uit te breiden. In verband met bezwaren der ge meente, welke mede gebaseerd waren op de mogelijkheid van een toekom stige verbreding van de Lange Begijne straat, heeft de Rijksgebouwendienst bedoeld plan laten varen en is in be ginsel een nieuw plan aanvaard, waar bij de beoogde uitbreiding wordt ge zocht door middel van aankoop van een bestaand perceel, hetwelk gesloopt zou moeten worden. Dit plan zal echter nog de goedkeuring moeten verwerven van hogere instanties. Met de Rijksgebouwendienst is over eengekomen, dat van die zijde niets zal worden ondernomen, vóórdat met het oog op het voor deze omgeving in voor bereiding zijnde saneringsplan met het gemeentebestuur overleg is gepleegd. In het plaats gehad hebbende overleg is tot uitdrukking gebracht, dat te zijner tijd het al dan niet rechtskracht hebben van het saneringsplan daarbij niet in het geding zal worden gebracht. Een saneringsplan voor de binnenstad biedt inderdaad het voordeel, dat een bouwplan onmiddellijk getoetst kan wor den, in het bijzonder wanneer wijziging van de rooilijn nodig is. Aan een derge lijk plan wordt reeds enige tijd met voortvarendheid gewerkt. Het eigenlijke saneringsplan zal wor den vooraf gegaan door en zal worden gebaseerd op een verkeersplan. Dit laatste is reeds in ontwerp gereed en heeft de instemming van de verkeers- deskundige van de politie verkregen. Op dit ogenblik is het plan in studie bij de sociograaf. Zodra dit verkeersplan in beginsel vaststaat, zal aan de hand daar van het saneringsplan verder worden uitgewerkt. Overigens mag bij dit alles niet uit het oog worden verloren, dat het begrip ..saneringsplan voor de binnenstad" eerst de laatste tijd actueel is geworden. B. en W. besluiten: Inderdaad is het gevaar aanwezig, dat Advertentie Bij massa-omzet kunnen wij de allerfijnste sigaren tegen extra lage prijzen aanbieden. Word ook vaste klant van GROTE HOUTSTRAAT 81 in een bepaald geval een bouwvergun ning niet geweigerd zal kunnen worden, hoewel reeds met vrij grote zekerheid vaststaat, dat hierdoor een strijdigheid zal ontstaan met het toekomstige sane ringsplan. Wij hebben echter maatrege len genomen om te verzekeren, dat voorgenomen verbouwingen, in een zo vroeg mogelijk stadium ter kennis van openbare werken worden gebracht. In de regel mag worden verwacht, da+ nader overleg met de betrokkene tot het gewenste resultaat zal leiden, aangezien weinig aantrekkelijkheid schuilt in een bouwsel, waarvan bij voorbaat vaststaat, dat het in de toekomst zal moeten ver dwijnen. De bedoeling is bij het uitwerken van het saneringsplan uit te gaan van het voortbestaan van het gerechtsgebouw aan de Jansstraat. B. en W. stellen voor de volgende gronden te verkopen voor particuliere woningbouw: 556 m2 aan de Zuidzijde van de Mid denlaan. hoek Anna van Burenlaan, te gen f 14 per m2, aan L. F. Commissaris, voor de bouw van één woonhuis; 210 m2 aan de Gerrit Bartholomeus- laan. tegen f 13 per m2, aan A. v. d. Laan de Vries te Haarlem, voor de bouw van één woning; 940 m2 aan de Leeuwendalersstraat, hoek Tesselschadestraat, tegen f 12 per m2, aan Bosma en Bovenkamp te Heem stede, voor de bouw van 7 éénsgezins- woonhuizen met 1 garage; 446 m2 aan de Anna van Burenlaan, tegen f 12 per m2, aan A. Thomas, te Haarlem, voor de bouw van een woon huis; 576 m2 aan de Kleverparkweg, tegen f 18 per m2, aan W. Thunnissen, te Heemstede, voor de bouw van 8 wo ningen, in één complex (flat); 210 m2 aan de Gerrit Bartholomeus- laan, tegen f 13 per m2, aan W. Ver meulen, te Haarlem, voor de bouw van één woonhuis. De 15 maanden oude Ronny Joustra lijkt een lilliputter by de sier bladplant, waarvan de bladen een doorsnee hebben van ruim 1 meter. Vanaf Zaterdag tot en met 16 Augustus Westelijk deel van het Kenaupark, het Het kindertehuis van de Kleine The- resiastichting aan de Bloemhofstraat kan al enkele jaren de exploitatietekorten niet meer dekken. Het bestuur van de Stichting heeft zich tot B. en W. gewend om verhoging van subsidie, teneinde een meer bevredigende exploitatie mogelijk te maken. In vergelijking met soortgelijke instel lingen voor kinderverzorging ontvangt de Kleine Theresiastichting een laag subsidie, in aanmerking genomen de ver hogingen, welke voor eerstgenoemde in stellingen met ingang van 1 Januari 1952 zijn toegekend. B. en W. stellen voor te besluiten tot een verhoging van het subsidie, hetwelk bedraagt f 50 per verzorgingsdag, tot f 1 per verzorgingsdag, zulks met ingang van 1 Januari 1952. J. T. S., die wegens zijn agressief op treden tegen de hoofdbewoner G. J. K. in de na-avond van 29 Juli is ingeslo ten, is de volgende morgen weer in vrij heid gesteld', aangezien uit het onder zoek is gebleken, dat S. uit zelfverdedi ging zijn knipmes heeft genomen. In verband hiermede is van enig misdrijf niet kunnen blijken. S. heeft elders ka mers gehuurd, zodat voor herhaling niet behoeft te worden gevreesd. GEBOREN: G. Fiedeldeij-Blokker, z.; A. C. Somers-Schnellenberg, z.; C. M. Warners-Kottman, z.; K. K. Damave- Martin, z.; H. M. Th. Baars-Dijkhoff, z.; M. J. Blaas-De Geus, z.; A. G. Smit- Snakenbroek, d.; M. A. van Gelder- Van Rumpt, d.; C. Stut-Duivenvoorden, d.; J. F. H. Joolen-Loerakker, d.; W. Bakker-Kuiper, d.; Th. W. van Some ren-Ter Poorten, d.; T. van Huiksloot- Bierdrager, d. ONDERTROUWD: R. Horeman en H. R. G. van Tongeren. GETROUWD: W. M. van Luit en H. J. Achten; G. G. Netten en M. Staal; H. Besseling en J. Misset. OVERLEDEN: D. Grillis-Sloot, 75 jr., Gasthuisvest; M. H. C. Breeuwer-Jan- sen, 82 jr., Rozenprieelstraat; J. van der Voort-Baltes, 76 jr., Zomerstraat. ONDERTROUWD: N. H. Dubelaar en J. Zegwaart J. G. B. Striekwld en M. H. van Zijl J. L. A. Franssen en O A. Savelkoul. GEHUWD: J. N. Tieman en A. Po- tocnik A. M Timmers en F. L. Da- men E. F. Stroo Cloeck en W. C. P. Hoaöe P. W. Koelemij en. E. M. E. Deen C. W. Vester en E. Th. Hee- lens D. W. Easton en E. B. Levert J. N. de Boer en Th. M. J. Verbeek. GEBOREN: L. Planting en G. P. Bioekmeijer, z. A. J. M. Velden en J. H. v. d Brink, z. A. W. Elsendoorn en H. Oerlemans, z. C. D. ten Have en Ch. J. Althuis, d. A. S. Kabel en W. Weesie, d. zal de Stadskweektuin voor het publiek opengesteld zijn. Onder deskundige lei ding van de heer J. A. Dorresteyn, di recteur van Hout en Plantsoenen, heb ben wtf een rpndgang in de kassen en door de tuinen gemaakt. In de hete kassen pralen in een bonte variëteit ananas, stengelbegonia's, welke het gehele jaar bloeien, peperplanten, etc. Ook het frêle kruid-je-roer-me-niet had tussen al die weelde van groen, rood, en blauw een klein plaatsje voor zich opgeëist, waar het vooral de kinde ren vermaakt, door te gaan slapen, wan neer het aangeraakt wdrdt. Met enige verbazing hebben wij ook gekeken naar het vuurwerkplantje, dat zich voortplant door kleine explosies. Het plantje heeft namelijk de eigenschap wanneer het met water in aanraking komt dat het zijn stuifmeel naar buiten werpt, waar bij dan een magere rookontwikkeling te zien is. Weer in een andere kas staan vier pisangbomen, beladen met groene vruchten, die in kammen bij elkaar hangen; voorts vindt gij er vlak bij een schoenpoetsplant, waarmee gij desnoods uw schoenen kunt poetsen. En pinda's en rijst staan gemeenlijk naast elkaar. Buiten in de goed onderhouden tuin, waarin keurig geknipte gazons, hebben duizenden bloemen en planten een plaats gevonden. Bijzonder aantrekkelijk moet de sierbladplant voor de bezoeker zijn. Met zijn zadelvormig blad van ruim een meter in doorsnee is het wel een van de meest bezienswaardige schepsels in de Haarlemse stadskweektuin. Allerlei soorten begonia's ook ouderwetse, zegt de heer Dorresteyn kan men er vinden en zelfs ontdekt gij vlak bij het water een vijgeboom, waaraan heuse vruchten. De Stadskweektuin heeft haar tenten opgeslagen op wel zeer historische grond. In 1392 werd het „Huys te Kleef" ge sticht. In de geschiedenis van Haarlem heeft dit huis een zeer grote rol gespeeld ten tijde van de belegering. Don Frede- rico, de zoon van Alva en zelfs Jacoba van Beieren hebben op het landgoed ge woond, waarvan een overwoekerde ruïne en een hoektoren thans de schamele resten zijn. In 1911 werd het terrein door de gemeente Haarlem aangekocht, die daar in 1913 de stadskweektuin onder bracht. Dus dit jaar bestaat deze tak van gemeentedienst precies veertig jaar. Omdat de huisvesting te klein gewor den is de administratie wordt thans gedeeltelijk gevoerd in een afgeschoten deel van de oranjerie is er een plan ontworpen, dat voorziet in de bouw van een nieuwe dienstwoning, welke ten Oosten van het thans bestaande gebouw zal worden neergezet. Men wil het ge bouw uit oude stenen doen optrekken, teneinde zo min mogelijk de harmonie in discrediet te brengen. Tijdens onze rondgang heeft de heer Dorresteyn gewezen op de last van hon den die „te hooi en te gras" worden uit gelaten. Nogmaals vroeg hij het Haar lemse publiek er voor te zorgen, dat honden bij open terreinen worden uit gelaten. Reeds eerder hebben wij de plantsoenen genoemd, waar diverse spe len kunnen worden beoefend. Hieronder laten wij nog eens het lijstje volgen. Het terrein, gelegen aan de meest Oostelijke zijde van het Prinsen Bol werk, het zogenaamde Kalfje; het ter rein, gelegen op de hoek van de Paulina- laan en de Wilhelminalaan en ten Wes ten van het voormalige hotel „Den Hout"; het terrein, gelegen aan de Hele- nalaan tegenover garage „Den Hout". Op de speelweide in het Noordersport park zijn voetballen en georganiseerde sport verboden. Kinderen en moeders met kinderen kunnen zich op de volgende plaatsen op mooie zomerse dagen wat verpozen: het gazon aan de Dreef achter de Maarschalkbank; het gazon ten Zuiden van de Oranjelaan tot aan de Korte Spanjaardslaan;; het open gazon van het Staten Bolwerk, tegenover per ceel no. 34; het gazon van het meest zogenaamde Donkere Kenau-park; het gazon van het meest Oostelijk deel van het Frederikspark, grenzende aan de Kleine Houtweg en tenslotte op het ga zon van het plantsoen aan de Heussens- straat bij het „Molentje". Spelen kunnen op deze terreinen in geen enkele vorm worden toegestaan. Tevens ligt het in de bedoeling om op het Pretoria-, Leidse en Drilsmaplein zandbakken voor kleuters te maken, ter wijl ook het plan in studie is om in de toekomst daar nog enkele plantsoenen te doen aanleggen. Voorshands is het geens zins de bedoeling alle plantsoenen van de stad voor het publielc open te stel len. Juist toen wij de laatste hand legden aan bovenstaand artikel, kwam een vier tal jongelieden van omstreeks 11 jaar onze redactiekamer binnen met in een kartonnen doos een monsterachtige witte zwam, aldus getuigenis afleggend van hun oog voor de natuur. Zij vertelden hun vondst te hebben ontdekt op het „verdronken landje" bij de Duivenvoor destraat, waar zij met man en macht de enorme paddestoel uit de grond hadden weten te trekken. Zij waren met het gevaarte naar de Stadskweektuin geto gen en daar vertelde een ter (zwam)- zake kundig iemand hen, dat hun vondst de Latijnse naam „Bovis" droeg, in het Hollands reuze stuifzwam geheten en niet eetbaar was. Advertentie Elke uitvoering leverbaar. GIERSTRAAT 40—42 - TEL. 17768 Het raadslid Knape (KVP) heeft aan B. en W. vragen gesteld betreffende het ledigen van muntgasmeters. Het is hem opgevallen, dat de meter-ophalers de bronzen vijf-cent-stukken in beslag ne men en de geldswaarde niet vergoeden in tegenstelling met de zilveren of nikkelen dubbeltjes van de andere soort meters, die wel worden berekend. Hij vraagt, of het college niet van me ning is, dat er zich bij de verbruikers van gas via een muntmeter omstandig heden kunnen voordoen, waardoor zij in de plaats van een gaspenning voorlopig een andere munt gebruiken. Het raads lid merkt tevens op, dat sommige ver bruikers de winkels waar penningen te betrekken zijn, liever niet inschakelen, omdat zij het als een morele verplich ting voelen tegelijk iets in deze win kels te kopen. Tenslotte vraagt hij aan B. en W., of een boete van 28% van de kubieke-me- terprijs voor het gebruik van andere munten, die de meter echter niet be schadigen, niet te hoog geacht moet worden. Op deze vragen antwoorden B. en W., dat de inbeslagneming der munten inderdaad geschiedt krachtens de be treffende voorwaarden en dat de waarde van de vijf-cent-stukken als regel niet wordt vergoed. Als bijzondere omstan digheden worden aangetoond, betaalt de incasso-dienst het geld terug. Klach ten over het kopen van penningen bij winkeliers hebben het college nooit be reikt. Er is aan alle verbruikers een waarschuwing uitgereikt, dat de vijf cent-stukken in beslag genomen gouden worden. Over de jaren 1951, 1952 en 1953 tot Juni bedroeg de in beslaggenomen geldswaarde resp. f 260, f 288 en f 573, waarvan werd terugbetaald f 16,15, Advertentie Originele Zwitserse fabrieksmerken opvouwbaar in leder étui ENORME COLLECTIE IN ALLE PRIJZEN Sinds 1S83 Ook dit jaar zal, traditiegetrouw, een groep Engelse sportbeoefenaars een be zoek aan Heemstede brengen. Alle dames en heren worden bij ingezetenen onder gebracht en het progrogramma is als volgt samengesteld. Dinsdag 11 Augustus (21 uur): Wel kom, uitgesproken door de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard in het restaurant „Groenen- daal". Gasten, gastheren en gastvrouwen zullen aan elkander worden voorgesteld en daarna vertrekken. Woensdag 12 Augustus: 's Middags verzamelen de gasten zich op het Raad huisplein voor een uitstapje per touring car door de duinen naar Zandvoort, Bloemendaal, Erebegraafplaats, Kopje en Openluchttheater. Het gezelschap is 17.30 uur weer terug in Heemstede op het Raadhuisplein, 's Avonds zijn er zwemwedstrijden in de zwemvijver „Groenendaal". Donderdag 13 Augustus: 's Morgens verzamelen de gasten zich op het Raad huisplein voor een uitstapje naar Am sterdam, Monnikendam, Marken, Volen- dam en Edam, per tram, boot en bus. Een beperkt aantal gastvrouwen (gastheren) kan dit uitstapje tegen kostprijs mede maken. Tegen het avondmaal is het ge zelschap weer op het Raadhuisplein. Vrijdag 14 Augustus: Te 14 uur zijn er tenniswedstrijden op 8 banen in „Groe nendaal" tot uiterlijk 17.30 uur. Des avonds worden er tafeltenniswedstrijden gehouden in het Sportparkrestaurant. Zaterdag 15 Augustus; Om 14.30 begin nen cricketwedstrijden in het Heem steeds Sportpark. Des avonds is er een bridge-drive in het Cafetaria-Restaurant aan de Binnenweg. Zondag 16 Augustus worden er geen trips gemaakt of wedstrijden georgani seerd. Maandag 17 Augustus; 's Morgens ver zamelen de gasten zich op het Raadhuis plein voor een uitstapje naar Aalsmeer waar de Bloemenveiling het voornaam ste doel is, daarna gaat men Amsterdam bezichtigen, 's Avonds om 19 uur is er in het restaurant „Groenendaal" een diner en afscheidsbijeenkomst voor gasten, gastheren en gastvrouwen; hier zal de burgemeester van Heemstede een af scheidswoord tot de Engelse gasten spre ken. Dinsdag 18 Augustus: Te 9 uur verza melen de gasten zich op het Raadhuis plein en zullen in twee touringcars ver trekken naar het station Haarlem. Daar- mede zal dan dit bezoek weer tot het verleden behoren. Onder uitgelezen weersomstandighe den vonden gisteravond op de welver zorgde grasmat van het H.F.C.-terrein de aangekondigde volksdansdemonstra- ties plaats door groepen uit Finland, Oostenrijk, Frankrijk en Duitsland. Het publiek, dat een groot deel van de tri bunes vulde, heeft bijna 2 uur lang ge noten van de zeer gevarieerde dansvor men, welke in een vlot programma door de geestdriftige uitvoerders werden vertoond. De imposante omgeving, voor al de eeuwenoude bomen op de achter grond verleenden een bijzonder cachet aan de zwierige tafereeltjes, die zich voor onze ogen ontrolden. Het programma onder auspiciën van Haarlems Bloei" toegelicht door Henk v. d. Wateren, werd door de Lehrers- verein Sing und Spielgruppe uit Linz (Oostenrijk) geopend met enige muzi kale nummers, waarna het gezelschap op Tiroler wijsjes met luchtige pas ron dedansen uitvoerden. Van geheel andere aard was het op treden van 'de volgende groep, Les Danseurs et Chanteurs du Marais (Ven dee, Frankrijk), welks kledij speciaal die van de meisjes (van wie de jongste 14 jaar is) deed denken aan de Holland se folkloristische klederdracht. Me vrouw Schroder uit Den Haag gaf toe lichtingen op de namen van de ver schillende danstypen, die het gezelschap demonstreerde. Twee al wat oudere danseurs vermaakten en boeiden de toeschouwers in het bijzonder door hun levendige en enthousiaste voordracht. Na Frankrijk was de beurt aan Duits land, dat vertegenwoordigd was door de Osnabrücker Völkstanzkreiss. Op de tonen van een accordeon en onder lei ding van Heinz Bartling voerden de jeugdige „demonstranten" Oud-Duitse 4-paren dansen uit. Ook een van de bekende Sauerlanderdansen, waarbij met de punt van de voet op de grond wordt getikt, stond op het programma. De moderne volksdansen konden ons minder bekeren, vooral ook omdat het ongekunstelde karakter in de melo dietjes hier enigszins verloren ging. De thema's werden iets geraffineerder, waardoor het „eigentümliche" niet zo zeer aansprak. Het vierde dansgezelschap was aan vele bezoekers al bekend van haar op treden op de Grote Markt eergister avond. Mevrouw Broersma, een Finse dame, die sinds jaren gehuwd is met een Nederlander, overbrugde de taal moeilijkheden en zette de Finse namen van de dansen in het Nederlands over. Op behoorlijke tonen, door een violist aan zijn instrument ontlokt, zwierde en draaide het bonte groepje om en rond, in Oud-Karelische volksdansen, die iedereen in verrukking brachten door hun spontaan en onverwacht opgeruimd karakter. De snuifpolka vormde een ge slaagd slot van dit keurig festijn, dat velen een beter inzicht zal hebben ver schaft in de volksaard van de 4 deelne mende landen. f 19,70 en f 30,10 (hieruit volgt, dat het euvel belangrijk is toegenomen. Er is geen sprake van een straf-, maar van een ordemaatregel. Indien bij een volgende meteropneming bij de zelfde verbruiker opnieuw afwijkende geldstukken worden aangetroffen, wordt bovendien een boete opgelegd van f 2,50. B. en W. wensen deze maatrege len te handhaven, ook al om de incas so-dienst extra werk te besparen en de verbruikers niet achteraf in moeilijk heden te brengen. Soepelheid bij terug betaling op grond van bijzondere om standigheden kan echter worden toe gezegd. Het bestuur van het St. Luciagesticht heeft aan de raad medewerking ver zocht voor de stichting van een bij zondere ULO-school, te vestigen op een terrein in de omgeving van de Orionweg te Haarlem. De school moet ruimte bieden voor 271 leerlingen, 10 gewone leslokalen, 2 vaklokalen en een gymnastieklokaal hebben. Per lokaal is gerekend op ten hoogste 48 leerlin gen. B. en W. wensen de medewerking te verlenen, ómdat meer dan het vereiste aantal leerlingen aanwezig is. Over de plaats van de school wordt nog overleg gepleegd met het gemeentebestuur. Reeds eerder werd het kerkbestuur in Noord medewerking verleend- voor uitbreiding van zijn school aan de Geu zenvesperstraat. Deze uitbreiding zal in feite een nieuwe school met 7 loka len worden. B. en W. stellen nu voor aan de Zuid zijde van de Roemer Visscherstraat 2565 m2. grond voor dit doel af te staan. Geslaagd voor lingerie-naaien: G. Ad miraal. W. v. Hazebroek, R. Hogervorst, B. v. Velzen, A. v. Rooyen, R. Diepen- daal, M. Lagerwey, G. Dijkstra. A. Hoo- geveen, L. v. d. Berg, M. Koelman, W. Meeuwenoord en R. v. d. Meer; voor costume-naaien: T. v. Nieuwburg, St. Hetem, R. Verzeilberg, M. Vennema, R. Blom, D. Adamse, F. v. Gils, T. v. Soe- len, R. v. d. Meer, A. Hoogeveen; voor coupeuse: A. de Bruyn, L. Heemskerk, T. Born, W. Jonker, T. de Rosa Spie- rings, A. Vlaming en R. Pardon. Het grote uitbreidingsplan „Delft- wijk", waarover wij onlangs uitvoerig hebben geschreven, heeft op de gemeen tesecretarie ter inzage gelegen. Er is een bezwaarchrift binnengekomen, n.l. van de eigenaar van perceel Rijks straatweg 673, dat zal moeten worden afgebroken. B. en W. antwoorden, dat zulks onvermijdelijk is, omdat op dit punt een hoog flatgebouw geprojecteerd is. De raad wordt voorgesteld het plan thans defintief vast te stellen. Advertentie uiiiHEiminfl M Elke Dinsdag- en Donderdagmiddag telkens om 3 en om 4 uur is er gele genheid, de toren van de Kathedrale Basiliek van St. Bavo te Haarlem (in gang Westergracht) onder leiding van studenten te beklimmen voor één kwartje per persoon ten bate van het studiefonds. Kinderen beneden 14 jaar, zonder geleide, hebben geen toegang. HAARLEM. Voor Hoofdacte-exa- men zijn geslaagd de heren: H. H. M. Jansen, Amsterdam; P. M. de Nooij, Haarlem; J. W. Vink, Leiden; en de dames: mevr. J. H. M. Scheffer-Hart- hoorn, Heemstede; mej. A. C. Huisman, Amsterdam; mej. E. M. L. van Leeu wen, Amsterdam. Voor afd. B de dames: H. J. Huiskes, Amsterdam; A. C. Meeuwissen Am sterdam; H. G. M. Valkonet, Amster dam; M. Th. Kuin, Grootebroek; Ch. A. Tromp, Haarlem. HAARLEM. Voor Handenarbeid zijn geslaagd, de heren A. Grevenstuk, A. de Haan, J. Horsmeier, P. v. d. Houten, A. de Jong, J. Koomans. P. Pals, J. Ra sing, J. v. d. Vlist, J. Wijker, F. Ankum, A. de Brouwer, G. Meijer, G. Mol A. Roodenburg, W. Salverda, G. Stoel, j. v. Velsen, R. Vogelzang, D. de Wilde. Af gewezen: 2. B. en W. stellen de raad voor een geldlening aan te gaan tot een bedrag van f 1.500.000 tegen de koers van 100% en een rente van 3per jaar. De lening zal op 1 October 1953 worden aangegaan. Advertentie I« horloger Barfeljorissfraal 2 - Tel. 13004 - Haarlem B. en W. schrijven aan de raad: Het werk van de verschillende instel lingen voor de sociale jeugdzorg, het welk ten dele reeds tientallen jaren be staat, heeft zich in het bijzonder in de na-oorlogse jaren sterk uitgebreid. Naast de oudere reeds bestaande tehuizen voor de ongeorganiseerde jeugd zijn nieuwe stichtingen voor dit werk in het leven geroepen. Aanvankelijk werd het werk geheel of vrijwel geheel verricht door vrijwil lige krachten. Naarmate het werd voort gezet bleek, hoe groot de behoefte was aan deze zorg om de jeugd, die in gezin en school niet voldoende maatschappe lijke vorming ontvangt, voer verder af glijden en maatschappelijke ondergang te bewaren. Het bleek dan ook, dat niet meer vol staan kon worden met de overigens zeer lofwaardige activiteit van de vrijwillige jeugdleiders en -leidsters, doch dat hiervoor tevens nodig was een aantal in volledige dagtaak staande en door opleiding en ervaring bevoegde krachten. Deze ontwikkeling van zaken, die wij allerwege op het gebied van het maat schappelijk werk kunnen constateren, n.l, de vervanging van de vrijwilligers door gespecialiseerde beroepskrachten in de centrale leiding, brengt dan ook mede een aanzienlijke stijging van de kosten van dit werk, waaruit dan weer volgt een verhoging van de subsidiebedragen. Afgezien nog van deze stijging van kos ten zijn uiteraard ook de uitgaven we gens onderhoud van gebouwen en in ventaris sterk gestegen. Deze gang van zaken is aanleiding ge weest de subsidiebases voor het werk van de verschillende instellingen voor de jeugdzorg opnieuw te bezien. Tevens is gestreefd naar een meer objectieve maatstaf voor de toekenning van deze subsidies, waarbij gedacht is aan een subsidiëring naar prestatie. Op grond hiervan stellen B. en W. voor aan de Instellingen voor sociale jeugd zorg een subsidie te verlenen in de vorm van een bijdrage van 70% in de post salarissen en sociale lasten, met dien verstande, dat uitbreiding van het aantal personeelsleden, voor wie deze subsidie zal gelden, telkens de goed keuring behoeven. Voor 1953 brengt dit met zich mede een verhoging van het voor deze instellingen uitgetrokken subsidiebedrag van f 18.110 tot f 47.000. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen de fantast P. M. R. uit Velsen, die diverse personen voor belangrijke bedragen heeft opgelicht onder het voorwendsel dat zij werkzaamheden zouden verkrijgen op het terrein van de Hoogovens te Velsen, veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf, waarvan 3 maanden voorwaardelijk. De eis was 12 maanden met eveneens 3 voorwaardelijk. Het is toch frappant, dat er altijd mensen blijven, die wat te klagen heb ben, zoals nu weer over de bestrating van de Koninginneweg. Als autobezitter merk ik op, dat ik het altijd nog pret tig vind om te weten, dat ik goede veren onder mijn wagen heb, en de Koninginneweg is bij uitstek geschikt, om dit te controleren. Als men bij elke hobbelige straat eerst zou moe ten denken: „Zouden de bewoners er geen last van hebben, dat ik zo vrij ben hier te rijden?", dan zouden er in Haar lem heel wat straten voor het verkeer gesloten kunnen worden, zoals de He rensingel, om een voorbeeld te noemen. Nee, men moet niet op alle slakken zout leggen. Wat betreft het rechts uitstappen uit een auto, merk ik op, dat dit in veel gevallen wel mogelijk zou zijn, doch bij wagens, waar de koppeling in het mid den zit, is het weer erg bezwaarlijk. Bovendien behoeven er bij links uit stappen geen ongelukken te gebeuren, als de bestuurder goed uitkijkt, voordat hij het portier opent, en als de berij der (ster) van het rijwiel ook attent is. Wat de opmerking aan het adres van de buschauffeurs betreft: ik zou steeds bet zekere voor het onzekere nemen en tijdig afremmen. Legio is het aantal fietsers, dat geen goede remmen heeft en een groot gevaar vormt voor de automobilisten. E. DE GRAAFF Als invalide heb ik de beschikking over een invalide-wajtentje, dat met de hand wordt voortbewogen. Door rheu- matiek in mijn rechterarm liet ik mij door mijn hond assisteren. Enige dagen geleden werd mij bevolen de hond thuis te laten, omdat het trekken verboden zou zijn. Ik kan dus niet meer naar buiten. Dat de mens voor het dier op komt en dit beschermt is nobel, maar dat een gebrekkig mens daardoor in moeilijkheden komt, zal toch wel niet de bedoeling zijn van de wetgever. Mis schien is er door deze publicatie wat aan te doen. J. BIJSTER. Pleiadenstraat 75, Haarlem. Naschrift van de redactie: De oplos sing is natuurlijk een hulpmotortje, maar hoeveel invaliden hebben daar de geldmiddelen voor? Men weet in ieder geval het adres van de schrijver van dit ingezonden stuk. Zondagmorgen zullen de leden van de jeugdafdeling van de Haarlemse Henge laars Bond hun krachten meten met hun Schiedamse collega's in de Benne- broekervaart. Verzamelen bij de Ben- nebroekerbrug om 7.30 uur. De Haar lemmers worden erop attent gemaakt dat zij om 6 uur in de kerk O.L. Vrouw Rozenkans aan het Spaarne een Mis kunnen bijwonen. B. en W. vragen een crediet van f 1761 als bijdrage in de restauratie van perceel Spaarne 43, waarvan de totale kosten I 11.740 bedragen. Het gaat hier om een 18e-eeuwse ingezwenkte halsgevel en een uit dezelfde tijd daterende houten onderpui met deur, alles in ongeschon den staat. Van het oorspronkelijk uit de 17e eeuw daterende interieur is op de verdieping een fraaie bedstede-betim mering bewaard gebleven. In de 18e eeuw zijn enkele wijzigingen aange bracht, doch het geheel is, hoewel een voudig, van grote bekoring. Het gaat hier dan ook om een uit historisch en architectonisch oogpunt belangwekkend monument. Rijk en provincie zullen ook nun bijdrage verlenen. Het pand Warmoesstraat 5 bezit een eenvoudig, vroeg-18e eeuwse halsgevel met pilasters op de hoeken. Het merk waardige van deze gevel is, dat hij is opgetrokken op een plaats, waar de rooilijn een knik vertoont. Deze knik is in alle onderdelen van de gevel doorge voerd, waardoor deze als enig in den lande te beschouwen is. De restauratie Kost f 4000, waarvoor de gemeente f 600 zal bijdragen, Morgen, Zaterdagmiddag om half vijf vindt op het terrein aan de Schalk- wijkerweg de belangrijke honkbalwed strijd T.Y.B.B.H.C.K. plaats, van welke uitslag voor beide ploegen zeer veel zal afhangen. Mochten de geel-zwarten deze zware opgave tot een goed einde weten te brengen, dan promoveren zij naar de hoogste afdeling van de K.N.H.B. en scharen zij zich bij de andere drie Haar lemse clubs, die de vorige week naar de eerste klasse overgingen. Mocht TYBB in deze ontmoeting echter aan het kortste eind trekken, dan zijn voor HCK de kansen op het kampioenschap in deze afdeling wel heel gunstig geworden. In ieder geval zal men getuige kun nen zijn van een interessante wedstrijd, welke hopelijk even spannend zal wor den als de vorige ontmoeting, waarin de yellows met 4-3 van HCK wisten te winnen. De stand -.an het hoofd der ranglijst is nu als volgt: HCK 11 20; TYBB II 18; DEC 11 13. De Chopin-avond welke Theo van der Pas Donderdagavond in het Patronaats gebouw te Zandvoort heeft gegeven, i* dé culturele gebeurtenis van het Zand- voortse zomerseizoen geworden. Zowel door de grote opkomst van badgasten en inwoners de zaal was nagenoeg uit verkocht als door het virtuoze spel van deze kunstenaar, die zijn naam als do beste Chopin-vertolker van ons land alle eer aandeed. Het programma werd geopend met enkele minder bekende werken, als de Polonaise in C en het Impromptu in Fis. Daarna volgden meer bekende en populaire nummers als de Etude in As. het Scherzo in Cis en de Mazurka's. Het concert werd besloten met de walsen in Ag en Ges en de Polo naise in As. Het applaus van het publiek groeide aan tot een ovatie, waardoor Theo van der Pas tot een tweetal toe giften werd bewogen: een sonate van Scarlatti en drie ecossaises van Chopin. In verband met de grote toeloop van badgasten, zullen gedurende de maand Augustus in de parochiekerk van St. Agatha, te Zandvoort, op Zondagen vijf H.H. Missen worden opgedragen; name lijk om half zeven, half acht, half negen, half tien (Hoogmis), en elf uur. De H.H. Missen van half negen en elf uur zijn zogenaamde badgasten-missen, aile plaatsen zijn dan beschikbaar. Aan de raad van Zandvoort wordt voorgesteld, verschillende complexen grond in te brengen in het grondbedrijf, tot een getaxeerde waarde van ruim f 230.000; voor de stoffering van de kamer van het hoofd van de Karet Doormanschool, wordt f 1000 gevraagd en voor het betegelen van wanden van de openbare kleuterschool f 2000. Voor de uitbreiding van de speelplaats van de bijzondere school aan de Brederodê- straat (Julianaschool) met een strook, ter oppervlakte van 1080 m2, wordt f 4860 gevraagd. Van Zaterdag 1 Augustus tot en met Zondag 9 Augustus wordt te Zandvoort een kermis gehouden op het terrein aan de Herenstraat. (Niet officiële Koersen) I/IE )ois Suiuado 8poA 3% Ned 1953 103 314 Nederl. 1948 9914 314 pCt. Ned. 1950 99% 3-3% Nederland 1947 98% 3 Ned. 62-64 bel.-fae. 99% Inschr. Grtbk. 48 3 pCt. 97% Ned. Handel Mij. cflrt. 157'/. A.K.U. 171 Van Berkels Patent 105% Calvé-Delft eert. 115 Van Gelder 160 Kon. Hoogoven» eert. 170 Unilever cert. 197)4 Ned. Kabel 217% Philips 167% Kon. Petroleum 327% „Amsterdam" Rubber 95% Holl. Amerika Lijn 133 Kon. N. Stoomb. M. 128% Ned. Scheepv. Unie 125% H.V.A. 113% Deli Mi). eert, 107% 99% 171% 19614 188 328!» 95 126% 111% 100

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2