De laatste 25 jaar gaat per jaar 377 ha bos en 1760 ha heide door brand verloren ■ET Indonesische kabinetscrisis onverwachts beëindigd De Russische concessies aan Oostenrijk Vijfhonderd prefab-woningen voor getroffen gebieden NIEUWE MUTATIES IN OOST-DUITSLAND Castella-Vaatwas Tussen neus en lippen Grote communistische overwinning Rookverbod heeft ook nadelen Stuurde Wenen op 30 Jiini een memorandum aan Moskou? „Stap verder naar groter chaos" blinkender vaat en zachtere handen! Franse successen tegen de Yietminh Lufthansa bereidt terugkeer voor VRIJDAG 31 JULI 1953 PAGINA 3 NEDERLAND, TOCH AL ARM AAN BOSSEN MEENK'S POEDERS Nederlander in Indo- Ghina gesneuveld iglMIv. Masjumi gaat oppositie voeren Uit Scandinavië Stemmen over het nieuwe Indon. kabinet Derde congres „Kerk in nood" Ae keuken in HOTELSTAD 1953 Tentoonstelling te Maastricht Mgr. dr. G. J. Vesters 30 jaar bisschop Pater Van Iersel ziek Nat. gebedsweek van 15 tot 22 Augustus Acht toestellen op zes routes Sneller procédé voor radiumwinning Voor kankerbestrijding Prinses Asjraf moest Teheran weer verlaten Franse communistische jeugdleider weer vrij Advertentie poeders speciaal tegen KOORTS, KIESPIJN. HOOFDPIJN en PERIODIEKE PIJNEN Het gemeentebestuur van Maastricht ontving van de Franse consul-generaal te Rotterdam bericht, dat de 25-jarige •T. Hendriks, afkomstig uit Limmel bij Maastricht, 17 Mei is gesneuveld bij Ma Chau Dong in Anam (Indo-China). Hen driks had zich met een vriend onge veer twee jaar geleden aangemeld bij het Franse Vreemdelingenlegioen in Noord-Afrika. 7\Jederland is arm aan bossen. Met Ierland, dat bijna 2 Y helemaal geen bomen heeft, en Engeland, dat een bos- oppervlakte bezit van 6 pet., staat Nederland onderaan °f ,de van West-Europese landen, met een bosopper- vlakte die 7 pet. bedraagt van ons totale grondgebied. Daar na volgen, snel stijgend, Denemarken (8 pet.), België (18 pet.), Frankrijk (20 pet.), Duitsland (21 pet.), Zwitser land (22 pet.), Oostenrijk (38 pet.), Zweden (57 pet.), Fin land (71 pet.). In vroeger tijden is onze grond als het ware met bomen overdekt geweest. Herinner u maar de plaatsen en de na men: Oostwoud, Westerwolde, Zevenwouden, 's-Hertogen- bosch, en vele andere. Maar als laag kustgebied is onze grond geschikt voor land- en tuinbouw, en hij is door onze voorouders dan ook nijver in cultuur gebracht. Daarbij komt dat onze bevolking is gegroeid in tal en last, zozeer, dat zelfs de landbouw sterk beperkt is in zijn ontwikkeling; er blijft slechts expansiemogelijkheid in de nijverheid, die van alle hoofdgroepen van bestaan wel het meest beschei den is in de behoefte aan grond. Inderdaad, heeft een groot Nederlander eens gezegd, is Nederland met zijn dichte be volking, met zijn verkavelde grond, met zijn door stadsuit breidingen en lintbebouwingen overwoekerde natuur, met zijn zuivelfabrieken, industrieën en autostrada's, één stad aan het worden. Zónder veel rust, helaas, en zonder veel bossen. De Indonesische formateur Wongsonegoro is er op het laatste ogenblik, tegen veler verwachting in, in geslaagd een regering te vormen, die steunt op PNI, PIR, Nahdatul Ulama en PSII. De Masjumi, PSI, Katholieken en Parkindo nemen niet aan de regering deel. De Parkindo zou, hoewel niet aan de regering deelnemend, deze wel steunen. Hetzelfde geldt voor de democraten-fractie. Sukarno maakte Donderdagavond bekend, dat hij met het kabinet-ontwerp accoord ging. De nieuwe regering, de vijfde sinds de souvereiniteitsoverdracht, wordt ge leid door Ali Sastroamidjojo van de PNI, thans ambassadeur in de V.S. Vice- premiers zijn Wongsonegoro van de PIT en Zainul Arifin van de Nahdatul Ulama. De overige portefeuilles zijn als volgt verdeeld: Buitenlandse Zaken: mr. Sunwrjo, PNI, thans voorzitter van de parle- mentssectie voor Buitenlandse Zaken: Binnenlandse Zaken: prof. Hazairin, PIR; Economische Zaken: mr. Iskaq, PNI, voormalig minister van Binnen landse Zaken in het kabinet-Sukiman; Financiën: dr. Ong Eng Die, PNI; Defen sie: mr. I. W. A. Kusuma Sumantri, Fraksi Progressif; Justitie: mr. Djody Gondokusumo, Partai Rakjat Nasional; Verbindingen: Abikusno Tjokrosujosno, Partai Rakjat Islam; Openbare Wer ken: prof. Rooseno, PIR; Onderwijs: mr. Muhammad Yamin, partijloos; Ge zondheid dr. Tobing, Serikat Kerakja- tan Indonesia, voormalig resident van Tapanuli; Landbouw: Sadjarwo, Barisan Tani Indonesia; Arbeid: prof. Abidin, Partai Buruh; Sociale Zaken: Suroso Parindra; Godsdienst: Kiai M Maskur, Nahdatul Ulama: Voorlichting:, ad int. dr. Tobing; Agraria: Hanafiah. Nahdatul Ulama: Staatswelzijn: Sudibio, PSII. De algemeen voorzitter van de Masju mi deelde aan Pl-Aneta mede. dat dit kabinet zijns inziens slechts stand kan houden met steun van de communisti sche partij. De Masjumi zal oppositie voeren volgens methoden, die in de par lementaire democratie gebruikelijk zijn. Dit is niet de eerste maal, dat de Masjumi inde oppositie is, luanl ook bij het kabinet-Sjarifuddin in 1948 was De Wegenwacht rijdt met speciale waarschuwingsborden in verband met het gevaar voor bosbranden. De bosgebieden die wij nog bezitten, zijn merendeels afkomstig uit de 19e eeuw, toen grote oppervlakten woeste grond met dennen zijn beplant. Bestond het bos aan het einde van de Napoleon tische tijd in hoofdzaak uit opgaand loof hout en eikenhakhout, een kleine 100 laar later nemen de naaldheutbossen de Voornaamste plaats in. Dit was wel bij Uitstek het gevolg van menselijke in vloed. Terwijl immers in de Middel eeuwen brandhout het meest gevraagde sortiment was, werd in de 19e eeuw door de opkomst van de steenkolenmij nen, het zwaartepunt verlegd naar het mijnhout, waartoe het hout van de gro ve den zich het best leent. De gelukkige toename van de Neder landse bosoppervlakte was in de 19e eeuw vrijwel uitsluitend te danken aan het particulier initiatief, dat in 1888 tevens leidde tot de oprichting van de Nederlandse Heidemaatschappij. Dit li chaam heeft sindsdien, naast vele land- bouwontginningen, grondverbeteringen en andere cultuurtechnische werken, talrijke bebossingen op woeste gronden in opdracht van anderen tot stand ge bracht. In veel gevallen voert de Ned. Heidemaatschappij tevens het beheer over particuliere bossen. Ook de overheid kreeg tegen het einde van de 19e eeuw weer belang stelling voor de bosbouw, met het ge volg, dat in 1899 het Staatsbosbeheer werd opgericht. Door aankoop van bossen, zowel als van woeste grond, die dan ontgonnen werd en bebost, namen de werkzaamheden in deze dienst in korte tijd belangrijk toe. Maar ook buiten het beheer van deze domeingronden kreeg het Staatsbos beheer een taak te vervullen bij de uitvoering van de wettelijke bepa lingen betreffende de bosbouw en het natuur- en landschapsschoon. Deze laatste instantie is het natuur lijk vooral, die de uitbreiding van het Nederlandse bosbezit zoveel mogelijk stimuleert. Dit is echter geen gemakke lijke taak. Zoals reeds gezegd, is onze bevolking groeiende, en dus tevens de behoefte aan werkgelegenheid. Wij ko- ïrren grond te kort. Dit is de reden, waarom wij dan ook biet ons bosbezit zuinig dienen om te gaan. Dat velen dit beseffen zou men niet willen aannemen, wanneer men de oppervlakten hoort die er jaarlijks ver loren gaan, een regelmatig verlies, Waarvan een voorname schuldige is: brand. Van 1925 tot 1950 verbrandde er gemiddeld een oppervlakte van 377 H.A. bos, en 1760 H.A, hei per jaar. Dit is te veel voor een land als het onze. En wie is er schuldig aan deze bran- «en? De statistieken geven een tamelijk duidelijk antwoord: voor ruim 40 pet. 's het gebruik van vuur, vooral bij het roken, verantwoordelijk. Van een twee de 40 pet. is de oorzaak onbekend, maar Wen mag hiervan gerust een flink aan- al percenten voegen bij de eerstge- boemde categorie. diVan^elfsprekend wordt er. vooral ge urende de zomermaanden, een inten sieve propaganda gevoerd ten bate van de voorzichtigheid met vuur. Er zijn tekenen die erop wijzen dat dit niet zonder resultaat gebeurt; in de laatste paar jaren is het aantal bosbranden wel verminderd. Toch komen er bij Staatsbosbeheer nog steeds brieven binnen van men sen die aandringen op een rookverbod, omdat zij denken dat dit het enige middel is om de bossen van brand te vrijwaren. Het feit doet zich echter voor, dat niet alle mensen uit de Bos- brandweer het hiermee eens zijn. Immers, het is dan zeer goed mogelijk dat er juist branden ontstaan door een in schrik weggegooide sigaret bij het naderen van een politie-autoriteit. Een andere oplossing die wel deugdelijk is, acht men een wettelijke verplichting om op eerste vordering van de politie het vuur van pijp of sigaret te doven. Overigens meent men dat Nederlan ders een hoge graad van verantwoor delijkheidsgevoel in dit opzicht kun nen bereiken. Intussen, indien ergens brand is ont staan, moet er zo snel en goeg mogelijk worden opgetreden. Dit is in steeds gro tere mate mogelijk geworden. Sedert 1929, toen er. na 400 branden in 4 maan den, de eerste bosbrandweervereniging werd opgericht (die van de Veluwe) waarna andere streken spoedig zijn ge volgd. Dit zijn autonome corpsen, die een bepaald gebied verzorgen en die be staan uit een vaste uitgebreide kern van vrijwilligers, die om en bij de beboste gebieden wonen, en die met net terrein dus terdege bekend zijn. Zo bestaat de Veluwse bosbrandweer uit 1800 man. onderverdeeld in 75 blusgroepen. Zij worden telefonisch opgeroepen, wanneer een wachter op een van de vele brand- torens, die op gevaarlijke dagen altijd zijn bemand, onheil heeft gesignaleerd. Door het thans gebruikte systeem op de torens kan een onheilsplek vrij nauw keurig worden bepaald. Blusgereed- schappen zijn in talrijke depots in vol doende mate aanwezig. Indien in een bos een loopvuuv woedt, moet alles worden gedaan om te voorkomen, dat het zich uitbreidt tot de kronen. Loopvuur in het bos, dat in het algemeen minder fel is dan heidebrand, en dat dan ook meestal aan de voorzijde kan worden aangegrepen, wordt op de zelfde wijze bestreden als heidebranden: door slaan en wrijven met takken en bedekking met zand. Bij een goed be heerd bos vindt men buiten de gewone wegen z.g. dunnings- en brandwegen, die opzettelijke zijn aangelegd om behalve voor het houtvervoer, dienst te doen bij het blussen van brand. Bovendien zijn de bosvlakken gewoonlijk begrensd door loofhoutsingels, die goede diensten kun nen bewijzen bij het tegenhouden van het vuur. In tegenstelling met heide brand kan men bosbrand, tenzij het zeer jonge bomen betreft, niet uitslaan: men moet hier het vuur dus laten doodlopen op met zorg daarvoor gekozen plaatsen of stroken. Maar wat overal geldt, geldt ook hier men kan het kwaad beter voorkom dan genezen! Doven wii onze «igaretten met volledige aandacht, en houden wij onze lucifers maar even in het doosje! (Van onze Haagse redactie) Wonm®^31 z.aI Nederland 500 prefab- denw® ontvangen uit Finland, Zwe- de 'dom IWegetl en Henemarken voor bieden ïw watersnood getroffen ge- het -feit II stijging is een gevolg van (en heeft n™ ?enJeil-^rken thans beslo- sehonken t lant? b0 Prefab-huizen te Var> die u Zeeland zullen 140 a 150 Jand ion i 1 onn verri-izen, in Zuid-Hol- 150, U a 200 en in Brabant 140 a Augustus zullen voorts enkele ex perts uit Zweden naar ons land over komen om besprekingen te voeren over de plaats van het ziekenhuis, dat wij uit Zweden zullen ontvangen, en dat, zoals bekend, in Zierikzee zal worden opgericht. Wat de uitdeling van de textielpak- ketten van het Roode Kruis betreft, is men de verwachting toegedaan, dat men hiermee in September gereed zal zijn. In totaal zijn thans 20.000 formulieren afgewacht (ongeveer 100.000 personen), terwijl er nog 6000 a 7000 formulieren op afhandeling wachten. De Sovjet-Unie zal met ingang van 1 Augustus haar eigen bezettingskosten in Oostenrijk betalen. Dit is aan de Oostenrijkse regering meegedeeld in een nota, die volgde op een andere no ta, waarin de Russische regering aan Oostenrijk vroeg af te zien van een z.g. „verkort vredesverdrag" en zo doende de weg te openen voor bespre kingen tussen de Sovjet-Unie en het Westen over een „werkelijk vredesver drag" voor Oostenrijk. Vorige maand schafte de Russische commandant al de grenscontrole af op Oostenrijkers, die tussen de Sovjet-zone en de Westelijke zones van hun land reizen. De aanwe zigheid van de Russische strijdkrach ten kwam de Oostenrijkse schatkist tot dusver jaarlijks te staan op een bedrag van 22.650.000 gulden. Deze jongste Sovjet-concessie kwam volledig onverwacht en wekte in Oos tenrijkse politieke kringen grote vol doening. Alleen de Amerikanen betaal den tot dusver hun eigen bezettings kosten. Waarnemers in Wenen zijn van oordeel, dat het Russische besluit bedoeld is om Oostenrijk er toe te be wegen inderdaad af te zien van het „verkorte vredesverdrag". De Ameri kaanse ambassadeur en Hoge Commis saris in Oostenrijk, Llewellyn Thomp son, zei, dat zijn regering sinds Juni 1947 reeds alle bezettingskosten zelf betaalt. Toch is het Russische besluit om dit nu ook te gaan doen een reden tot vreugde. De enige werkelijke op lossing voor de Oostenrijkse problemen is echter een spoedi» vredesverdrag aldus de Amerikaanse ambassadeur. Intussen heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken gereageerd op een passage in de eerste Russische no ta, waar sprake is van een Oostenrijkse nota, die op 30 Juni aan de Sovjet- Unie gezonden zou zijn. Tot dusver waren de Westelijke mogendheden al tijd van te voren op de hoogte gesteld van Oostenrijkse politieke stappen, al dus een woordvoerder van het Britse ministerie, maar van deze nota wist Engeland niets. Een officiële zegsman van de Oostenrijkse regering ontkende daarop categorisch, dat Oostenrijk op 30 Juni een dergelijke nota of memo randum zou hebben gestuurd, maar dit dementi werd later weer ingetrokken. Vandaag wordt een officiële verkla ring vun de Oostenrijkse regering ver wacht. Waarnemers nemen aan, dat Oostenrijk over het algemeen bereid zal zijn om op de Russische verlangens in te gaan. dat het geval, maar dat heeft toen niet zo lang geduurd," zo zei hij. Hoewel er geen officiële communist in het nieuwe kabinet zit, wordt de vorming, aldus weet A. P. te melden, geïnterpreteerd als een grote overwin ning voor de communisten vermoe delijk tot dusverre hun grootste. De communisten en hun satellieten waren voor het grootste deel verant woordelijk voor de val van de rege- ring-Wilopo. Sedertdien hebben zij zorg vuldig hun band met de PNI versterkt teneinde de breuk met de Masjumi, de socialisten en andere anti-communisti sche partijen te verbreden. „Denk niet, dat ik tevreden ben met het resultaat," zo deelde formateur Wongsonegoro na zijn bezoek aan presi dent Sukarno aan de pers mede. Hij zei tot het laatste ogenblik gestreefd te hebben naar een nationale vrede. „Jammer, dat God dat niet wilde," zo zei hij. Wongsonegoro deelde mede, dat het bereikte resultaat het maximum was. dat hij bereiken kon: desgevraagd zeide hij, dat hij getracht heeft niet al leen ministers, die van Java afkomstig zijn, te benoemen. President Soekarno zei, dat hij de nieuwe regering zo spoedig mogelijk zou installeren. Hij kon echter nog niet zeggen, wanneer dit precies zou ge schieden, daar enkele ministers uit het buitenland moeten komen. De Indonesische ochtendbladen van alle richtingen hebben de nieuwe rege ring sceptisch ontvangen. Het aan de Masjumi verwante dagblad Abadi ein digt zijn hoofdartikel met deze zin: „Wij zijn een stap verder naar een nog groter chos gekomen". Het blad meent, dat de regering alleen kon worden gevormd door vermoeidheid bij de partijen we gens de langdurige crisis en door een „royale uitverkoop van zetels". De Nahdatul Ulama en de P.S.I.I., die samen elf zetels in het parlement heb ben, kregen er vijf in de regering, te genover de P.N.I. met zevenendertig leden in het parlement slechts vier. Iedereen begrijpt, dat deze uitverkoop bedoeld is om de Islamieten tot deel name aan de regering uit te nodigen na de weigering van de Masjumi. De nieuwe regering benadert niet alleen het ideaal van een nationale vrede, maar is eerder een uitdaging daarvan. Pedoman keurt het af, dat Soekarno het kabinet-Wongsonegoro heeft goed gekeurd. Mr. Tambunan van de Parkindo, die tevens vice-voorzitter van het parlement is, heeft tegenover Pi-Aneta gezegd, dat hij het betreurde te moeten zeggen, dat de nieuwe regering „zwak" is, nu de Masjumi, de Fraksi Demokrat en de PSI er niet aan deelnemen. De Parkindo zal in loyale oppositie gaan, zo zei hij. De voorzitter van de PNI, Sidik Djo- josukarto, zei dat er een nationale vrede nodig is om het mogelijk te maken, dat de huidige regering' tot aan de algemene verkiezingen gehandhaafd kan worden. Tijdens besprekingen tussen pater Werenfried van Straaten van Oost- priesterhulp, mgr. Kindermann, rector van het seminarie te Königstein, en een aantal leidende persoonlijkheden van Oostpriesterhulp, werd besloten het derde congres „Kerk in nood" van 21 tot 24 October te laten doorgaan te Königstein. Op dit congres zullen voor al de beangstigende problemen van de priesterroepingen behandeld worden in verband met de mogelijke ontwik keling van de toestand in Centraal en Oost-Europa. nimiiin»»»,!. De Ierse gezante in ons landMrs. Mc Neill, heeft Donderdagmiddag op een ter rein aan de Merwehaven te Rotterdam ruim 17 ton textielgoederen overgedragen aan het hoofd van de afdeling buitenland van het Nederlandse Rode Kruis, jhr. H. Beelaerts van Blokland. De goederen, die met het s.s. „Theano" van de Holland- Ierland Lijn naar de Maasstad werden gebracht, zijn een geschenk van het Ierse Rode Kruis en bestemd voor het textielpakket, dat het Nederlandse Rode Kruis uitreikt aan de slachtoffers van de watersnood. De Oost-Duitse minister voor de bewapening, Weinberger, is gisteren ontslagen wegens zijn „defaitistische houding", toen hij op 17 en 18 Juni de opstanden in Rostock moest onderdrukken. Voortaan wordt hij leider van het bureau voor de herstelbetalingen aan Rusland. Ook de staatssecretaris voor steenkool en electri- sche energie, Max Fritsch, werd ontslagen. Deze zuiveringsmaatregelen werden aangekondigd door de waarnemend premier en secretaris-generaal van de com munistische partij, Walter Ulbricht. De Oost-Duitse „Volkskammer" gaf er een parig zijn goedkeuring aan. De „Volkskammer" aanvaardde ook een oproep aan het gehele Duitse volk, waarin besprekingen tussen Oost- en West-Duitsland een „voorwaarde" worden genoemd voor „het succes van een conferentie tussen de vier grote mogendheden over de Duitse kwestie". Advertentie Per pak 25 cent Dubbel pak 45 cent Op initiatief van de studenten der Middelbare Hotelschool te Maastricht zal van 1 t/m 10 Augustus in de Lim burgse hoofdstad in de voormalige Do minicaner kerk een tentoonstelling over hotellerie, genaamd Hotelstad 1953, worden georganiseerd. Rare Chinees Te Bellinham in de staat Washington overleed op 73-jarige leeftijd de zonderling Francis H. Co rel!. Zijn zoon en dochter verklaarden, dat Pa altijd gezegd had, dat hij niet gesteld was op al de poe ha van een gewone begra fenis, maar hij wenste, dat zijn as doodgewoon uit een ganzenroer van de top van een of andere heuvel zou worden weggeschoten. Nog vlak voor zijn laatste snik had Pa dat mondeling uit drukkelijk bevestigd. Het bleek echter ondoenlijk om de zes pond as, die van Pa was overgebleven, in pa tronen te stoppen. Daurom werd de as van Pa in zak jes gedaan, die aan bal lonnetjes werden beves tigd. Vervolgens toerden de ballonnetjes opgelaten en begonnen de verzamel de vrienden en verwanten men ganzenroeren op de zakjes te schieten. Het was een echte sport en om al les zo doodgewoon moge lijk en zonder enige poeha te doen verlopen, hadden de schutterende nabe staanden Chinese gewa den aangetrokken en werd het partijtje opgeluisterd met citherspel, waarin het knaleffect der ganzenroe ren uitstekend tot zijn recht kwam. Of dit nu wel allem,aal overeenkomstig de laatste wil van Francis H. Covell is geweest, staat nog te bezien, maar in ieder ge val heeft graf niet draaien. hij zich in zijn kunnen om- Jammer Ronald Curtis werd we gens moord tot tien jaar gevangenis veroordeeld en in de kerker van Rich mond in Virginia opgeslo ten. Maar Curtis wist te ontsnappen. De politie moest heel lang zoeken, maar eindelijk vond zij hem toch en rekende hem weer in. „Jammer", zei Ronald, „ik had juist zo'n mooie baan gekregen." „Wat voor een baan?" informeerde de politie be langstellend. „Speurder in dienst van een detectivebureau en speciaal belast met de be waking van de safe van een tabaksfabriek", ant woordde Curtis spijtig. De vuilste stad ter wereld Wat is de vuilste stad der wereld? De Ameri kaanse romanschrijfster Edna Ferber heeft na een lange reis door Europa verklaard, dat het New York is. „New York is een heel mooie vrouw, maar zij verzorgt zich niet." Zij heeft met deze uitspraak een storm van verontwaar digde protesten veroor zaakt. Niet het minst in Chicago. Daar schreef de „Chicago Tribune" woe dend: „Chicago is de vuil ste stad van de wereld en niet New York. Miss Ferber heeft beslist onze ratten nog niet gezien. Ze zijn prachtig." Een zegsman van het Franse hoofd kwartier in Saigon heeft bekendge maakt, dat een groep Vietminhrebellen die ten Noorden van Hue waren inge sloten, de strijd gestaakt hebben, na grote verliezen geleden te hebben. In twee dagen tijds waren volgens de zegsman 600 communisten gedood, ge wond of gevangen genomen. Gisteren werden 600 mannen gevan gen genomen, waarvan aangenomen wordt, dat zij tot de Vietminhtroepen behoren, ondanks het feit dat zij geen wapens bij zich droegen en zich zoveel mogelijk als burgers hadden aange kleed. Volgens de zegsman waren er aan Franse zijde slechts 15 gesneuvel den en 85 gewonden te betreuren. On geveer veertig parachutisten van de groep die Dinsdag de aanval op de re bellen opende, werden gewond. Z.H.Exc. mgr. dr. G. J. Vesters, oud- apostolisch vicaris van Raboul, herdenkt Woensdag 5 Augustus de dag, waarop hij uit handen van mgr. Cattaneo, Aposto lisch Delegaat van Australië, de H. Bisschopswijding ontving. Mgr. Vesters, die 28 October a.s. zijn gouden pries terfeest zal vieren, vertoeft reeds ge ruime tijd in Balwijn, staat Victoria. Tegen hét einde van dit jaar hoopt hij echter naar zijn vroegere missiegebied, Raboul, terug te keren, teneinde aan wezig te zijn bij de wijding van de eerste inheemse priesters op Guinea. Nieuw- Pater E. van Iersel, die vorig jaar Beverwijk verliet om in Amerika te gaan werken, is thans, naar wij verne men, ernstig ziek. De vrienden van de oud-aalmoezenier van de Arbeid in Kennemerland zullen hem ongetwijfeld willen gedenken in hun gebeden. Van 15 tot 22 Augustus zal in Ne derland een gebedsweek worden ge houden, georganiseerd door het Natio naal Apostolaat van het Onbevlekt Hart van Maria. De intenties van deze bidweek zijn, dat aan alle volkeren de Vrede en aan de Kerk de vrijheid zal worden geschonken. Persoonlijke in tenties voor de H.H. Missen in de Ge bedsweek kunnen worden opgegeven aan het Nationaal Apostolaat, Carmel Clarastraat 22, 's-Hertogenbosch. De oproep wil deze besprekingen niet afhankelijk gesteld zien van bepaalde voorwaarden. Namens de Duitse socia listen heeft Erich Ollenhauer gisteren in Bonn de eis gesteld, dat de Weste lijke mogendheden en de West-Duitse bondsregering aan het streven naar de Duitse eenheid de voorrang zullen ge ven boven de plannen tot herbewape ning van de West-Duitsers. De levens middelenactie in Berlijn is nog steeds een groot succes. In vier dagen tijds heeft men 650.000 hongerige Oost-Duit sers kunnen voorzien van voedselpak ketten. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat het voedsel, dat naar Berlijn gezon den wordt, geen Amerikaanse etiketten draagt teneinde communistische repre sailles tegen de voedselhalers te vermij den. In de „Volkskammer" van Oost- Duitsland werd gisteren nog een merk waardig licht geworpen op de justitie in de Sovjet-zone. Een spreker leverde cri- tiek op de afgezette minister van Justi tie, Max Fechner. Deze had de „provo cateurs" van de staking van 17 Juni vrijgelaten, zo zei hij, terwijl een oude vrouw, die hout had gesprokkeld in een staatsbos, voor een jaar naar de gevan genis ging. Een verkoopster, die drie sigaretten uit een genationaliseerd wa renhuis had gestolen, kreeg twee jaar dwangarbeid. De staatssecretaris voor de nationale veiligheid in Oost-Duitsland, Ernst Wollweber, is benoemd tot onder minister van Binnenlandse Zaken. De komende Duitse luchtvaartmaat schappij, die zeer waarschijnlijk de naam „Deutsche Lufthansa" zal dragen, zal voorlopig met slechts acht toestel len een net van ongeveer 20.000 km exploiteren. Op het programma staan twee Atlantische routes, een naar Noord-Amerika en een naar Zuid- Amerika, alsmede vier Europese trajec ten met eindpunten Parijs, Londen, Rome en Cairo. In Duitsland zal de Lufthansa gebruik maken van de vliegvelden in Frank fort, Hamburg, Düsseldorf en Mün- chen en later vermoedelijk ook van Keulen-Bonn. Voor de nieuwe Duitse luchtvaartmaatschappij waren aanvan kelijk 24 toestellen voorzien, n.l. 12 Super Constellations en 12 Convairs. Het hiervoor verëiste kapitaal van on geveer 150 millioen mark, kan echter niet worden bijeengebracht en daarom zullen slechts 4 Super Constellations voor de Atlantische routen en 4 Con vairs voor de Europese trajecten wor den gekocht. De 'Amerikaanse atoomenergiecom missie heeft gisteren bekend gemaakt, dat een „nieuwe, snellere en goedko pere methode" ontwikkeld is voor het winnen van radium. Volgens de nieuwe techniek wordt radium in „enkele da gen tijd" in zuivere staat uit barium gewonnen. Het gebruikelijke procédé vereist ongeveer één maand. In een communiqué werd verklaard, dat er geen enkele reden bestaat om het nieuwe procédé niet in de plaats te stellen van het oude, dat in wezen nog onveranderd de ingewikkelde werkwijze is, die Marie en Pierre Curie in 1898 voor het eerst toepasten. Prinses Asjraf, de tweelingzuster van de Sjah van Perzië, is gisteren per vliegtuig uit Teheran naar Genève ver trokken. De Sjah had haar gelast het land te verlaten. De prinses was Zaterdag j.L onver wachts en zonder toestemming van het Hof in Perzië teruggekeerd. Twee jaar geledep had zij het land moeten verla ten onder druk van premier Mossadeq, die haar beschuldigde van tegen zijn regering gerichte activiteit. De Franse communistische jeugdlei der, Louis Baillot, die vorig jaar Octo ber werd gearresteerd op beschuldiging van een poging tot samenzwering tegen de buitenlandse veiligheid van de staat, is gisteren voorlopig in vrijheid ge steld. Het speciale Hof, dat tot deze uit spraak kwam, verwierp echter de ver zoeken tot invrijheidstelling van vijf andere communisten, die op grond van dezelfde aanklacht worden vastgehou den. Onder hen bevinden zich de secre taris-generaal van het onder commu nistische leiding staande algemene vak verbond (C.G.T.), Le Leap, en d« hoofdredacteur van het communisti- sche orgaan „L'Humanité".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3