Russische jagers schieten Amerikaans superfort neer Society vermaakt zich onder wuivende palmen MCIIUfC II AAD CMCHJC Pfll IDAUT xj-ssjü?- üifiSlvr flAAnl rfln.il.rlr l.llllliAH 3 Nieuw luchtincident m Verre RUSSISCH VLIEGTUIG NEERGESCHOTEN Toestel sou sich boven een Noord-Koreaans vliegveld hebben bevonden Senator Taft overleden Tot hoofd en hart Om de wereldvrede Waar is de rest van de bemanning? Met tamme leeuwingala-feesten vaartochtjes en... zichzelf Vee MORRIS iefmycu Het weer Iers ondergronds verzet herleeft Veertien gewonden bij autobotsing EERSTE PRIJS VOOR DE PRINS Magazijnen door brand verwoest Dodelijk ongeval in Staatsmijn Emma VOLKSPOLITIE neemt voedsel pakketten in beslag ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1953 77ste JAARGANG No. 25749 OVERLEVENDE VERTELT TWEKA BADKLEDING I.R.A. pleegde wapen diefstal Bij Harderwijk: Kroonprins Akihito vertrokken Rusland heeft krachtig geprotesteerd tegen het neer schieten van een Russisch transportvliegtuig bij de Chinees- Koreaanse grens. Het toestel zou volgens de protestnota op 27 Juli zijn aangevallen door vier Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen. De vijftien passagiers en zes leden van de bemanning kwamen bij de aanval om het leven, toen Het toestel neerstortte. Nederlander in Zweden zwaar gewond Bij auto-ongeluk Van mandenmakerij te Haarsteeg Personenauto rijdt op P.T.T.-wagen in Vijf gewonden Zuivering in Polen? M.S.A. helpt O.-Duitse vluchtelingen Ook Solexop fietspad O De Russische waarnemend minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko heeft gisteren voor de tweede maal binnen 24 uur een heftige protestnota overhan digd tegen een door de Amerikanen ver oorzaakt luchtincident in het Verre Oosten. Gisteren protesteerde Moskou tegen een aanval tegen twee Russische jagers door een Amerikaans Superfort in de buurt van Vladivostok. De Russische nota vermeldt, dat het transporttoestel een geregelde dienst onderhield tussen Port Arthur en Rus land. Het was op de terugweg en werd op 110 km van de Chinees-Koreaanse grens bij het plaatsje Khoeadjan neer geschoten. De Russische regering eist strenge straffen voor dit „misdadig optreden" en behoudt zich het recht voor schadevergoeding te eisen van Washington voor het geleden verlies aan mensenlevens en materiaal. De geallieerde luchtmacht in Tokio maakte gisteren bekend, dat er inder daad op 27 Juli, de dag van de wapen stilstand op Korea, een Russisch trans portvliegtuig van het type 11-12 was neergeschoten. Het toestel bevond zien echter boven Noord-Koreaans gebied. Dit geschiedde in de tijd tussen het sluiten van de wapenstilstandsovereen komst en het van kracht worden hier van, twaalf uur later. Het toestel vloog toen boven een Noord-Koreaans vlieg veld. Van de zijde van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt dan ook gemeld, dat de Russische protestnota verworpen zal worden en dat de Russische regering de volledige verantwoordelijkheid draagt voor het neerschieten van het toestel, omdat het dit boven het Koreaanse gevechtsterrein heeft laten vliegen. Een Amerikaanse torpedobootjager heeft de tweede piloot opgevist van het Amerikaanse superfort, dat op veertig mijl afstand van de Russische kust, ter hoogte van Wladiwostok, door Russische jagers is neergeschoten. Dit is meege deeld door de commandant van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in het Verre Oosten, generaal Otto Weyland. De Russen hadden van hun kant al eer der melding gemaakt van dit incident door zich in een krachtig protest uit te laten o.ver een beweerde schending van het Russische luchtruim door een Ame rikaanse B-50 bommenwerper op 29 Juli. Dat zij dit toestel hadden neergeschoten, vertelden ze er niet bjj. Reeds voor de ontvangst van het Russische protest, al dus het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington, had de Ameri kaanse ambassadeur in Moskou, Bohlen, instructies gekregen om in krachtige be woordingen tegen de Russische handel wijze op te komen. De tweede piloot van het Amerikaanse toestel, kapitein John Roche, die nadere bijzonderheden omtrent het incident Terwijl De Bilt ons niet meer kan heioven dan wat opklaringen en ver spreide buien, wordt de Azuren Zuid- Rust van Frankrijk gedrenkt in zonne schijn. En het society-leven is er pas goed begonnen, nu de hertog van Wind sor met zijn auto uit Biarritz is aange komen in Cannes, waar de hertogin al een dag of tien op de zesde étage woont Van het Carlton-hotel. Twee uur na zijn aankomst gaf de hertog al een diner «p de zonnige terrassen. Er waren heel wat dure gasten: de petroleumkoning Char les Wrightsman, die president is van de Standard Oil, Jimmy Donoghue en ztfn moeder, die de eigenaars zijn van een Van de grootste warenhuizen in New York, en Georges Pareira, die destijds getrouwd was met de beroemde zangeres Grace Moore. Maar de Cöte d'Ajtur verwacht nog tal van andere prominente gasten. De Windsors zullen de hele maand Augustus in Cannes blijven, met uitzon dering van de paar dagen, dat ze de gasten zijn van de Donoghue's, die hen nebben uitgenodigd voor een kruistocht op de Middellandse Zee aan boord van hun jacht de „Hidalgo". Verder zullen ?e op 8 Augustus ere-gasten zijn op het jaarlijkse gala-bal ten bate van het ■.Sunny Bank Hospital", dat in het casino van Juan-les-Pins wordt gegeven. ®en pikante bijzonderheid is nog, dat de Amerikaanse journaliste Elsa Max well dit jaar niet tot de intieme kring van de Windsors schijnt te behoren. Een Poosje geleden heeft zij een artikel ge schreven, waarover de hertogin nogal ooos moet zijn. De Britse minister van Buitenlandse Yaken, Anthony Eden, schijnt ook van Plan te zijn aan boord van een jacht een kruistocht te maken op de blauwe baren Van de Middellandse Zee. Hij wordt dezer dagen in Cannes of Antibes ver dacht. Uit sommige Engelse kranterï had men opgemaakt, dat ook Sir Win ston Churchill naar de Cöte d'Azur zou komen. Maar de enige Churchill die tot usver verschenen is, is zijn schoon dochter, mevrouw Randolph Churchill. U arriveerde op het vliegveld van lce voor een vacantie van drie weken vil*a kij Antibes. En zij ver- tirc™' de hicuwsgierigen, dat de Britse ni ™'er voor de maand Augustus geen P,.n h.eri heeft om naar het Zuiden van Frankrijk te gaan. Bp?et huhtal liefdadigheidsvoorstellin- in 8n i me* een Soed doel neemt Waren .j temP° toe- Donderdagavond Carme de terrassen van Martinez in s schitterend verlicht voor een gala-feest ten bate van de Dierenbe scherming. Onder de gasten bevonden zich Ali Khan en Elsa Maxwell. Een van de attracties was een tamme leeuwin, Juane, die tussen de bezoekers heen en weer liep. Het dier is nog maar een half jaar geleden gevangen en sinds dien was ze het eigendom van een zekere meneer Dequiens, die in Juan-les-Pins woont. Juane bleek zeer leergierig en meneer Dequiens had geen moeite om het jonge dier in zijn eigen huis te temmen. Het nare was alleen, dat hij er te dikwijls mee op het strand verscheen. De bad gasten stelden weinig geloof in de ver zekering van meneer Dequiens, dat Juane „niets deed". Zij dienden een klacht in hij de gemeente en het resul taat daarvan is, dat de leeuwin nu niet meer in de villa te Juan-les-Pins woont, maar in de dierentuin van Lyon. Natuurlijk maken de vele bezoekers ook talrijke tochtjes in de omgeving. In Avignon wordt een van de grootste at- tracties gevormd door het voormalige pauselijke paleis. Bij de rondleidingen beeft de gids voor gewoonte om een lied te zingen, opdat de bezoekers een goede indruk krijgen van de vervaarlijke a- coustiek in de oude gewelven. Dezer dagen had hij een dame onder zijn clientele, die de verleiding niet kon weerstaan om ook zelf eens wat ten ge hore te brengen. „Da's lang niet gek, wat u daar zingt", zei de gids met het gezag van de expert, „U moest het eens bij de radio proberen." De dame lachte maar wat en antwoordde: „Dat heb ik al eens gedaan. Ik ben Lily Pons". Lily Pons was het ook, die als gastvrouwe optrad bij het feest voor de Dierenbe scherming. Nog een paar klinkende na men uit de gastenboeken van de Cöte d'Azur: Guillermo Alonzo Pujol, vice- president van de Cubaanse republiek, en Jacques Becker, de bekende filmre gisseur. Of de directeur van het KNMI er óók is, is niet bekend.... Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 meedeelde, heeft elf uur in het water gelegen. Toen werd hem door een Ame rikaans vliegtuig een rubberboot toege worpen en ook daar bracht hij nog eens elf uur in door. De bemanning van zijn toestel, dat op een oefenvlucht was, telde 17 koppen. In Washington werd officieel meegedeeld, dat de Verenigde Staten beschikken over inlichtingen, dat Sovjet vaartuigen een aantal overlevenden zou den hebben opgepikt. In het gebied, waar het superfort is neergekomen, had men overlevenden waargenomen op reddingsvlotten. Dicht in de buurt be vonden zich Russische schepen. Ambas sadeur Bohlen heeft in een nota aan de Russische onder-minister van Buiten landse Zaken, Gromyko. de Russische regering gevraagd „onmiddellijk rapport uit te brengen over de toestand van de overlevenden en bekend te maken, wel ke regelingen er worden getroffen om hen zo spoedig mogelijk naar huis te zenden". Het Ierse republikeinse leger (I.R.A. een verboden militaire organisatie die de Britten uit Noord-Ierland wil ver drijven, is van plan haar activiteit te hervatten, zo meent de politie te Belfast. Men gelooft, dat de organisatie verant woordelijk is voor de wapendiefstallen, die de laatste tijd in Engeland gepleegd zijn. De politie heeft vastgesteld dat de bomincidenten, voorafgaande aan konin gin Elizabeths bezoek aan Belfast in het begin van deze maand, alsmede een po ging om een trein met Britse oud-strij ders te doen verongelukken, het werk van het republikeinse leger zijn. Een speciale afdeling van Scotland Yard heeft de afgelopen 48 uur te Lon den huiszoekingen gedaan en Ieren on dervraagd. De Britse autoriteiten nemen de activiteit van hét Ierse republikeinse leger zo hoog op, dat een hoge politie man ander werk in de steek heeft moe ten laten om zich met het onderzoek te belasten. Op de Rijksstraatweg te Hierden bij Harderwijk is gisteravond een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij veertien personen werden gewond, van wie zes ernstig. De heer S. K. uit Monnikendamdie per auto met echtgenote en vijf kinde ren in de richting Harderwijk reed, ont moette een boerenwagen met paard, waarachter twee auto's kwamen. Plotse ling passeerde een van deze auto's de bespanning, waardoor een botsing met de auto van de heer K. onvermijdelijk was. Beide auto's werden geheel vernield. De heer K., alsmede vijf kinderen be neden de twaalf jaar werden ernstig gewond in het Piusgesticht te Harder wijk opgenomen. Mevrouw K. werd licht gewond. Ook de inzittenden van de andere auto. die bestuurd werd door de heer J. uit Elburg, werden allen gewond, doch konden het ziekenhuis na verbonden te zijn weer verlaten. Enkele van de ge wonde kinderen zijn er het ergste aan toe. De Japanse Kroonprins Akihito, die een officieel bezoek aan ons land heeft gebracht, is gistermiddag om kwart voor vier met de K.L.M.-Constellation „Delft" van Schiphol naar Frankfort vertrokken voor een bezoek aan West-Duitsland. Op de luchthaven werd de Kroonprins uitgeleide gedaan door de Japanse ambassadeur, Suemasa Okamoto, de chef van het militaire huis van H.M. de Koningin, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, en de heer B. G. van Os van Delden, namens de directie van de K.L.M. ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 m m m IMa De administratie behoudt zich het recht voor Mr. W. A. M. van der Kallen. B 1| ft Hft B BB B B ft JjHft ft ft ft ftBW ft MLB ft-J B B ft— U U IJ I RffnlBn B Voor klachten over de bezorging na 530 Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. B B fl HBI W B Hfll B BB BlB BB B HH.HHB W uur avonds tel. 21544. Wnd. hoofdredacteur: W. van Williga. Tien personen zijn Vrijdag gewond bij een botsing tussen een Nederlandse en een Zweedse auto bij örebrö in mid den-Zweden. De vier ernstigst gewon den zijn in het ziekenhuis in örebrö op genomen. Een van hen is volgens het Zweedse persbureau TT de bestuurder van de Nederlandse auto, de 34-jarige heer A. Regout uit Itteren bij Maas tricht, die een bekkenfractuur en won den aan zijn voorhoofd en rechtervoet heeft. De Nederlandse auto was °P weS naar Karlskoga in Varmland. Beide auto's zijn totaal vernield. Nu de oogsttijd weer is aangebroken, heerst ook in de agrarische sector van de Luchthaven Schiphol grote bedrijvigheid. De Luchthavendirectie is n.l. dit jaar begonnen, om, ter verbetering van de grond, 55 H.A. van het landings terrein te laten bebouwen met lucerne. Daarbij wordt als dekvrucht gebruik gemaakt van vlas, waarvan de oogst nu reeds in volle gang is en waarvan de opbrengst per H.A. circa 6000 kg. stro en 600900 kg. zaad zal bedragen. Met de verbouw van lucerne hoopt de Luchthavendirectie een tweeledig doel te bereiken, nlenerzijds het direct verkrijgen van veevoeder met een hoog eiwit gehalte en anderzijds structuurverbetering van de grond. Het oVjkt dus wel, dat op de 600 H.A. grote Luchthaven, waarvan slechts 200 H.A. in beslag worden genomen door dienstgebouwen, hangars, banenstelsel enz., de resterende 400 H.A. zo doelmatig mogelijk voor agrarische doeleinden worden gebruikt. (Van onze correspondent) Een felle brand heeft de opslagplaat sen van de mandenmakerij van de fa. Prinsen te Haarsteeg geheel in, de as ge legd. De magazijnen, die nog onlangs van nieuwe, uiterst brandbare voorra den waren voorzien, brandden spoedig als een fakkel, terwijl bovendien de Vlijmense brandweer met een te lage druk op de waterleiding te kampen had. De Bossche brandweer assisteerde daarop met- de neveltankwagen en haalde bovendien het water uit een op een kilometer afstand gelegen wiel. Met negen stralen en twee nevelstra- len kon men het vuur tot de opslag plaatsen beperken. De schade, die door verzekering gedekt wordt, be draagt f 150.000. De ontwikkelde hitte was zo groot, dat de helmen van de brandweerlieden er door werden aan getast en verschillenden van hen lichte brandwonden opliepen. (Van onze correspondent) In een steengang op de 410 meter verdieping van de Staatsmijn Emma te Treebeek geraakte gisteren de 51-jarige locomotiefmachinist J. Smal uit Sittard met zijn hoofd bekneld tussen zijn loco motief en een zijwand van de galerij. Hij werd daardoor zo ernstig gewond dat hij ter plaatse overleed. Bij ondergrondse werkzaamheden op de Domaniale Mijn geraakte plotseling een zware steen los en viel naar bene den. De steen viel op de rechterhand van de mijnwerker F. uit Bleijerheide. De hand werd zo erg verbrijzeld, dat zij waarschijnlijk zal moeten worden afge zet. F. moest in het ziekenhuis van Kerkrade worden opgenomen. Op de Koningin Wilhelminaweg te Groenkan tussen Utrecht en Hilversum zijn gisteravond twee auto's op elkaar gereden, waardoor in totaal vijf perso nen min of meer ernstig werden ge wond. Een personenauto, die in de richting Hilversum reed begon na het passeren van een vrachtauto, op de natte gladde weg te slingeren, raakte daarbij eerst een boom en reed vervolgens op een kleine rode PTT-wagen in, die van de andere kant kwam. De personenauto, bestuurd door N. van E. uit Amsterdam, die op weg naar huis was, kwam in een sloot terecht. De vier inzittenden, als mede de chauffeur van de PTT-auto, A. J. uit Utrecht, zijn allen met een her schudding en diverse snijwonden naar het Stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Beide auto's bleken zwaar gehavend. Het officieuze Zuid-Slavische pers bureau „Joego Press" meldt, dat in lichtingen uit Warschau er op schijnen te wijzen, dat de Poolse minister van Binnenlandse Zaken en hoofd van de staatsveiligheidsdienst, Stanislaw Ratt- kiewicz, is „weggezuiverd". Voor het eerst sinds de uitreiking van levensmiddelenpakketten in West-Berljjn aan Oost-Duitsers begon, hebben de Oost-Berlijnse autoriteiten het voedsel van terugkerende personen door de Volkspolitie in beslag laten nemen. De confiscaties zjjn volgens mededelingen van de West-Berlijnse politie uitgevoerd in Potsdam. Op het in de Amerikaanse zone gelegen station Wannsee. maakte de West-Berljjnse politie de reizigers er door middel van luidsprekers op attent, Niet de geboorte maar de deugd bepaalt het verschil der mensen. dat de Volkspolitie het station in Pots dam had afgezet. Na ongeveer twee uur hield de communistische politie op met het in beslag nemen van levensmiddelen. Daarna was het woord aan propagan disten, die op het station van Potsdam in woord en geschrift ageerden tegen de distributie van voedsel in West-Berlijn. Gisteren zijn daar 180.000 voedselpakket ten uitgereikt. Naar het Amerikaanse Hoge Commissariaat te Bonn meedeelt, heeft het Amerikaanse bureau voor we derzijdse beveiliging (M.S.A.) chèques voor een totaalbedrag van 300.000 dollar uitgereikt aan vijf Duitse particuliere or ganisaties, die zich bezig houden met de hulpverlening aan vluchtelingen uit Oost-Duitsland. Het geld zal worden ge bruikt voor de aankoop van huisraat} e.d. De leider van de republikeinse fractie in de Amerikaanse Senaat, Robert A. Taft, is gistermiddag om half vijf in een ziekenhuis te New York op 64-jarige leeftüd gestorven. Zijn vier zoons waren aan het sterfbed. Mevrouw Taft is zelf ernstig ziek. In een officiële mededeling werd gezegd, dat senator Taft aan kan ker is gestorven. President Eisenhower en zijn echtgenote hebben zich onmid dellijk naar de woning van mevrouw Taft begeven om hun leedwezen te be tuigen. In opdracht van de president is op het Witte Huis en de andere rege ringsgebouwen in Washington en Ohio de vlag halfstok gehesen. De minister van Verkeer en Water staat heeft thans ook de bromfietsen van het merk „Solex" gelijkgesteld met rij wielen. Dit houdt dus in dat ook de „Solex" thans op het fietspad mag. (tot Zondagavond) Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien. Overwe gend matige wind tussen West en Noordwest. Weinig verandering in temperatuur. Zondag: Zon 5.03-20.29. Maan 22.53- 14.43. Maandag: Zon 5.04-20.27. Maan 23.28-16.04. Op de eerste dag van het Nationaal Concours-Hippique, georganiseerd door de Zuid-Hollandse Jachtvereniging te Den Haag, wist Prins Bernhard, die zich eerst sinds kort op de dressuur toelegt, de eerste prijs te winnen in een lichte dressuurwedstrijd. De Prins had zich by de prijsuitreiking tegen de stortregen beschermd met een lichte regenjas. Met de twee wisselbekers in zijn handen kijkt hij lachend toe, hoe zijn paard Arquebuse ook zijn deel van de prijzen krijgt. (Van een bijzondere medewerker) Het verlangen naar vrede, als we zenskenmerk van het geluk is iedere mens ingeboren. Als het vredesgevoel in de mens verstoord is, is zijn gelukservaren verdwenen. En dit vredesgevoel kan verstoord worden door invloeden zowel van buiten als van binnen. Uiteindelijk is beslissend hoe de innerlijke gesteltenis van de mens zelf is. Uitwendige factoren zoals armoede of ziekte behoeven niet per se de vrede in de mens te verdrijven. Maar dat zij er licht toe voeren is een erva ring die elke mens voor zich kan vast stellen en die we vooral in de geschie denis kunnen constateren .Hoe vaak heb ben sociale wantoestanden niet gevoerd tot burgeroorlog, tot mensonterende broederkrijg, tot strijd tussen naties, ja tenslotte kan men zich afvragen of de beide wereldoorlogen die wij in de twintigste eeuw reeds hebben gekend als diepste grond ook niet hadden so ciale wanverhoudingen tussen volkeren of groepen van volkeren. Won Hitier niet een belangrijk stuk sympathie in Duitsland doordat hij demonstratief het vredesverdrag van Versaille, ook wel aangeduid als het „Verdrag van econo misch onverstand" publiekelijk ver scheurde? Hoe heeft onze verbeelding gespeeld bij het lezen van geschiedenissen uit de tijd onmiddellijk voorafgaand aan de Franse Revolutie. Wie nu nog dwaalt door de prachtige lanen, behorende bij het indrukwekkende paleis van Ver sailles, of wandelend geniet van de nog immer imposante schoonheid van de Tuillerieën en daarnaast eens een be zoek brengt aan de oudste straatjes en steegjes met hun permanente demon stratie van bittere armoede in de we reldstad Parijs, behoeft gen redenering om te weten, dat zulke tegenstellingen onvrede moesten oproepen en dat deze onvrede tenslotte tot bloedige botsingen voeren moest. Deze overpeinzingen werden ons ingegeven toen wij vorige week werkten aan een beschouwing over het magere resultaat van de laat ste Internationale Arbeidsconferentie. Zeker, er zijn met name in West-Euro pa niet langer die felle welvaartscon trasten, die voorheen aanleiding waren tot zulke bloedige botsingen. Steeds duidelijker is het de mens geworden, dat wanverhoudingen in bezit en be schaving een voortdurende bedreiging vormen van de vrede. Steeds duidelijker ook werd, dat het wegwerken van zulke tegenstellingen een internationale aan gelegenheid is. Het mag niet verbazen dat zij die steeds duidelijker gingen in zien, dat zij de achtergestelden waren in de menselijke samenleving, ook het eerst inzagen dat naast een nationale aaneensluiting slechts internationale contacten en internationale program matische samenwerking blijvende ver beteringen zouden kunnen opleveren. (Vervolg op pag. 5)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1