Samenwerking met andere Scandinavische naties; behalve op militair gebied Om de wereldvrede Nooit een repu blikein TAFT was de oude stempel van De kunst van het vredesluiten N Familieschatten van de Hohenzollerns gestolen Interdict opgelegd aan Panamese stad VS. laten 214.000 immigranten toe Kundig politicus van conservatieven huize Internationale politie actief WEK DE GAL IN UW LEVER OP ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1953 PAGINA 5 Amerika over de ü.s. politieke conferentie Nederlandse kerkvorst strijdt tegen losbandige feestviering Olifant brak ruggegraat Amerika en de hulp aan het buitenland Huis keurt ontwerp goed MISTER REPUBLICAN" OVERLEDEN Verpersoonlijking van het isolationisme Nu de kanonnen eindelijk zwijgen I Oorlogsschepen bezoeken Turkse havens Rusland vraagt opnieuw inlichtingen Operatie „Camargue" Franse Unietroepen in het offensief Het Suez-kanaal Besprekingen worden binnenkort hervat ZWEDEN, een neutraal land (Van een correspondent) STOCKHOLM, Juli. Zwedens hoofdstad, die tot half September haar zevende eeuwfeest viert, toont zich in deze maanden een voortreffelijke gastvrouwe voor haar talloze buiten landse bezoekers. Stockholm maakt op de buitenlander voor een deel dezelfde internationale indruk als de meeste Europese hoofdsteden, maar wie langere tijd in Zweden vertoeft, merkt, dat het land „naar binnen" dikwijls een chauvinistisch gezicht vertoont. In grotere mate dan de Nederlander „Nederlands" denkt, denkt de Zweed «Zweeds". Dit chauvinisme heeft deels goede gronden. Het enorme land Zweden is twee keer zo groot als Engeland biedt ruimte en voldoende levenskansen voor zijn 7,2 millioen inwoners. Zij zijn gewend aan grote afstanden en hierin schuilt wellicht het geheim van het gemak, waar mee tegenwoordig tal van Zweden Europa en andere lan den bereizen. Zweden blijft voorlopig voor de meesten van hen echter het middelpunt van de wereld. De neiging, zich in het eigen land terug te trekken, heeft o.a. als oorzaak, dat men min of meer in een uithoek woont, een uithoek echter, waar men zich wel prettig voelt. De kranten geven een afspiegeling van deze „splendid isolation": het wereld nieuws krijgt zijn plaats op de voorpagina's, maar het Zweedse nieuws vormt toch de hoofdschotel: ongelukken, misdaden, schandalen, seizoen-gebeurtenissen of sport. En hoewel de Zweedse levensstandaard hoog is en de crimi naliteit een in verhouding gunstig percentage vertoont, kan men het lezend publiek moeilijk van sensatiezucht vrij pleiten. Anderzijds is er nauwelijks een ander land, waar meer gelijke tred wordt gehouden met de wereld literatuur dan hier. (Vervolg van pagina 1) Het waren de arbeiders met name die de eerste Internationales stichten! Zij werden gevolgd door de industriëlen die tot internationale prijsafspraken en kartelvormingen kwamen. Maar de ini tiatieven bleven aanvankelijk van par ticulieren aard totdat een wereldbrand het wereldgeweten openlegde. Het ver engen naar „nooit meer oorlog" deed het inzicht groeien dat hiermee parallel moest gaan een verlangen naar het weg nemen van oorlogsredenen. Het bewust zijn groeide dat er een wereldafhanke lijkheid bestaat, een feitelijke solidari teit die het ene land aangewezen doet zijn op het andere. Zo groeide het grootste initiatief, dat leidde tot de stichting van de Volkerenbond. Maai de wereld was nog niet rijp voor dit ontzaglijk belangrijk gebeuren. Het leefterritoir Amerika demon streerde heel duidelijk het inzicht dat het met de wereldsolidariteit niets te maken had. Een nieuwe wereldbrand, uitgebreider nog dan de eerste, wreder en nog meedogenlozer, geeselde de mensheid. En nog steeds voelen wij ons niet veilig, hangt er de dreiging van nieuw geweld. Onder de druk van deze dreigingen groeiden nu nieuwe institu ten van internationaal overleg en sa menwerking. En deze samenwerking kreeg zeer cncrete structurele vormen, die niet langer afhankelijk zijn van het particulier initiatief. De Staten waren en zijn het thans die voorgaan in de internationale organisatie. De Verenig de Naties met als suborganen de Vei ligheidsraad, de Trustschapsraad, de Economische en Sociale Raad, die op hun beurt weer suborganen hebben in tal van commissies van deskundigen, de Unesco op het gebied van wetenschap, cultuur en opvoeding, de Wereld Ge zondheid Organisatie eri tal van andere organisaties en instellingen staan de mensheid thans ten dienste voor het verdedigen van de wereldvrede. Wanneer men de sociale tegen stellingen als een werkelijk ge vaar voor de wereldvrede er kent, dan is het zelfs de meest opper vlakkige beschouwer spoedig duidelijk van hoe evident belang deze interna tionale samenwerking is. Feit is im mers dat 15 pCt. van de wereldbevol king, levende in de z.g. ontwikkelde gebieden die gezamenlijk ongeveer een derde van de aardoppervlakte beslaan, de beschikking heeft over 85 pCt. van het wereldinkomen. Dit betekent derhalve dat 85 pCt. van de wereldbevolking niet in staat is om naar behoefte de honger te stillen, zich bescheiden te kleden, in een ordentelijk huis te wonen en enig deel te hebben in de culturele rijkdom van de aarde. Het is de moeite waard over deze cij ferverhoudingen rustig en ernstig na te denken. Een bestendigen immers van deze toestand moet voeren tot een ont waken der achtergebleven gebieden, zoals Afrika, China en de jonge landen in het nabije Oosten. En dit ontwaken zou wel eens vergelijkbaar kunnen zijn. maar dan in wereldformaat, met het ontwaken van de proletariërsklasse Voor de Franse Revolutie. Nu kan men zich afvragen waarom wij dit allemaal schrijven. Er wordt nu toch aandacht aan geschonken, er wordt toch aan de verbetering gewerkt. De vraag is nu maar of deze aandacht juist gefundeerd is. En wanneer we de zaak goed bezien, menen we twee ern stige gevaren te moeten signaleren Waaraan voorbij te gaan tot de ernstigste gevolgen zou kunnen voeren. Wij vol staan vandaag met het noemen van deze gevaren en stellen ons voor hierop Volgende week nader terug te komen. Vooreerst moet het feit worden gecon stateerd, dat het initiatief van die in ternationale samenwerking geheel is komen te liggen in handen van de re geringen en dat de vrije internationale Organisaties als van boeren, werkgevers on arbeiders practisch slechts geduld Worden doch geen wezenlijke invloed kunnen uitoefenen op de gang van za ken. Dat dit het gevaar oproept van wat de Duitsers noemen „Verstaatli- chung" is zonder meer duidelijk. Op de tweede plaats dient gesigna leerd het gevaar van de veel te ver doorgevoerde neutraliteit. Men meent aan het feit dat aandacht moet worden geschonken aan volkeren van alle ras, kleur en religie, verplicht te zijn de neutraliteit te maken tot een leidend beginsel, waarin het zelfs verboden is de naam van God te noemen. Naar u'it betrouwbare bron te •rusrungton wordt vernomen, hebben Staten besloten er in het lairfi1 j-op aan te dringen, dat alle artif l, die ter ondersteuning van de hebho^er tr°epen naar Korea deoi„„ gezonden, rechtstreeks zullen tie ouer6Tff 'JCm de V°Htieke conferen- dc'n' t,,jA?ll:,rikaanse standpunt zou wor- derino in de Algemene Verga- on 17 Volkerenorganisatie, welke trokke>„Augustus bijeen komt. Alle be- Van nn Regeringen zouden reeds hier op de hoogte zijn gesteld. Zweden heeft natuurlijk een handvol problemen, waaronder de wedloop tus sen lonen en prijzen een voortdurende actualiteit bezit, maar overigens bestaan er nationaal noch internationaal motie ven tot wrijving. De Lappen b.v. zijn wel een minderheid, maar daar zij zich vrij wel hebben geassimileerd, vormen zij geen vraagstuk. Het heeft de Zweden de afgelopen 140 jaar nog wel eens moeite gekost buiten oorlogen te blijven en van 1940 tot 1945 maakten perikelen als b.v. Zweedse steun aan het tegen de Russen strijdende Finland de zaak ook niet zo eenvoudig. Vóór de totstandkoming van het Atlantisch Pact stelde Zweden aan Denemarken en Noorwegen voor een onafhankelijk defensief verbond te sluiten, wat een grote concessie aan de traditionele neutraliteitspolitiek be tekende. Deze unie kwam echter niet tot stand en de twee andere landen kozen de zijde van het Westen. Intussen breidt de samenwerking tus sen de Scandinavische landen zich toch op ander gebied meer en meer uit. Al sinds geruime tijd behoeven burgers uit de drie genoemde landen en uit Finland voor onderling verkeer geen pas meer. De 70-jarige aartsbisschop van Pana ma, de Nederlandse Lazarist mgr. Frans Beckmann, heeft aan de stad Pocri de uitzonderlijke en strenge straf van het interdict opgelegd met het doel de er gerlijke misbruiken tegen te gaan, die bij 'feestelijke gelegenheden, georgani seerd door burgerlijke instanties, bij herhaling voorkomen. De moei lijkheden zijn speciaal ontstaan naar aanleiding van de viering op 16 Juli van het feest van O.L. Vrouw van de Berg Carmel, patrones van Panama, om dat aan de eis van de aartsbisschop, dat in het gehele aartsbisdom priesters zit ting zouden nemen in de plaatselijke feestcomité's, geen gehoor werd gege ven. Verschillende plaatselijke instanties verzetten zich tegen deze order van de aartsbisschop, vooral echter in Pocri, waar de pastoor, father Allende in het openbaar werd bespot en beledigd door de organisatoren der burgerlijke feest viering. Het interdict, opgelegd aan de stad maar niet aan de bewoners, bepaalt, dat in Pocri geen enkele godsdienst plechtigheid mag worden gehouden, voordat aan het bevel van de aartsbis schop gevolg is gegeven. Aartsbisschop Beckmann zette in een nadere verkla ring uiteen, dat hij volstrekt niet gekant is tegen profane feestvieringen, die be hoorlijk geleid worden en de algemene feestvreugde kunnen verhogen. In vele steden echter, zo zeide de aatsbisschop, zijn de wereldlijke feestelijkheden dik wijls verworden tot minderwaardige ex cessen, waarbij alleen alcohol, goklust en wellust een rol spelen. De gemengde commissie uit de Ame rikaanse Senaat en het Huis van Af gevaardigden is het eens geworden over het wetsontwerp, volgens het welk 'in de komende drie jaar 214.000 vluchtelingen en andere buitenlanders in de Verenigde Staten zullen worden toegelaten In het begin van deze week had het Huis van Afgevaardigden zijn goed keuring gehecht aan het toelaten van 217.000 personen onder deze wet. De Senaat stelde het aantal op 209.000. De gemengde commissie besloot ook de wet niet alleen tot vluchtelingen te beperken. Het grootste deel van de toe te laten immigranten zal echter be staan uit personen, die verbannen of gevlucht zijn uit communistische lan den. In de Antwerpse dierentuin is een 10-jarige Afrikaanse o'ifant door een ongeval om het leven gekomen. Het dier werd door een Indische soortge noot, die door een of andere oorzaak was geschrokken, in de droge gracht rondom het olifantenterras geduwd. Bij deze val werd de ruggegraat van de 2000 kg. wegende jonge olifant ern stig gekwetst, zodat het dier moest worden afgemaakt. ENGELAND De Sovjet-Unie wil bij verschillende Britse werven orders plaatsen voor de bouw van kleine schepen. Het mi nisterie van Handel pleegt thans overleg met dat van Marine om uit te maken, of het hier strategische goederen betreft. VERENIGDE STATEN Amerika heeft het protest van Tsjecho-Slowakije tegen het zenden van ballonnen met propaganda, materiaal van de Amerikaanse zone van Duitsland naar Tsjecho-Slowakije verwor pen. De Zweedse kogellager-industrie is van grote betekenis. Als navolging van de Benelux is nu het plan voor een tol-unie naar voren ge bracht, maar daar de economische struc tuur van de drie landen in vele opzich ten verschilt, is dit plan nog niet vol doende gerijpt. Maar er zijn op andere gebieden enkele successen geboekt: in Denemarken, Noorwegen en Zweden zijn tal van wetten en sociale voorzieningen tot stand gekomen volgens hetzelfde werkkrachten. De drie genoemde landen en IJsland hebben het vorig jaar een Scandinavische parlementaire raad in gesteld, die minstens één keer per jaar bijeen komt om gezamenlijke of gelijk soortige problemen en maatregelen te bestuderen. Maar bij dit alles blijkt een universele Scandinavische politiek niet mogelijk; Denemarken en Noorwegen varen op het kompas van het Atlantisch Pact, Finland wil graag neutraal zijn in de schaduw van goede nabuurschap met de Sovjet-Unie, en Zweden houdt zijn eigen koers. Zweden wenst zijn neutraliteit onder alle omstandigheden te bewaren en daartoe heeft het een uitstekend defen sie-apparaat opgebouwd. Het staande leger b.v. kan binnen enkele dagen tot een strijdmacht van 600.000 man worden gemobiliseerd; minstens 300.000 soldaten zijn uitstekend getraind en bovendien is er een landstorm van rond 100.000 man. Bij de verdediging van Zweden maakt men een handig gebruik van de talrijke strategische voordelen van het land, dat o.a. een keten van kustbatterijen heeft met een gezamenlijke lengte van ruim 1000 km. De vloot kreeg er de afgelopen twaalf jaren 43 nieuwe schepen bij en vóór 1958 worden er nog eens 50 bodems bijgebouwd voornamelijk torpedo- bootjagers en duikboten. Minstens 1000 Zweedse gevechtsvlieg tuigen staan dag en nacht klaar om zo nodig het luchtruim te kiezen. De lucht macht bestaat voor een groot deel uit straaljagers, waarvan de „vliegende ton" als een der snelste ter wereld grote faam verwierf. Andere, nog snellere machines staan intussen al weer op stapel; een er van vertoont gelijkenis met de „vliegen de driehoek". Een dergelijke luchtmacht kan gehandhaafd worden en up-to-date blijven doordat er één derde van het defensie-budget voor beschikbaar is. Zweden handhaaft niet enkel zijn neu traliteit, het iaat niets na om ook zijn onafhankelijkheid te kunnen verdedigen. Daarnaast zijn uitgebreide beschermings maatregelen genomen. Sinds het einde van de oorlog zijn ondergrondse schuil plaatsen voor ruim één millioen mensen gebouwd en in de grote steden heeft men er zelfs al, die tegen het geweld van een atoombom bestand zijn! Ook de burger, lijke verdediging is goed georganiseerd; zij omvat een 900.000 mensen. Zo geldt ook hier het aloude „Wie de vrede wil..." Zweden zal niet het eerste land zijn, dat grondpatroon en reeds nu dragen zij al zich ten strijde aangordt, maar wanneer bij tot o.a. een vlotte uitwisseling van op te nemen. Het concertgebouw van Stockholm. Een aantal leden van de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P. heeft een bezoek ge bracht aan de Staatsmijnen. Tijdens een bezoek aan het ondergronds bedrijf van de Staatsmijn Emma te Treebeek, van links naar rechts: Hoofdingenieur E. J. Gerards, bedrijfsleider van de Staatsmijn „Emma", mej. dr. M. A. M. Klompé, Ir. A. Hellemans, directeur Staatsmijnen, de heer E. Visch, en de heer Th. Koersen. „Ir. Staf bezocht her bouwd De Rul'4, zo wist „De Volkskrant" gisteren in een ferme kop te mel den. En als ik minister Staf was. zou ik dat niet nemen. Ik zou me nooit of te nimmer door „De Volkskrant" laten her bouwen. Nooit. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft het wetsontwerp goedge keurd, waarbij een bedrag van 652.422.390 dollar voor de hulp aan het buitenland beschikbaar wordt gesteld. Eerder op de dag was de gemengde commissie uit de Senaat en het Huis van Afgevaardigden het over dit bedrag eens geworden. Thans moet de Senaat nog zijn goedkeuring aan het wetsont werp hechten. Een poging in het Huis van Afgevaar digden, om het bedrag met 211 millioen dollar te verminderen, werd verworpen. Met de dood van Senator Robert Alphonso Taft is een politicus heengegaan van wie in Washington werd gezegd, dat hij de handigheid had om het grootst aantal politieke fouten te maken, terwijl bij desondanks een van de belangrijkste figuren uit de Amerikaanse politiek was. Taft was welhaast het prototype van de republikeinse conservatief. Robert Alphonso Taft werd op 8 September 1889 geboren te Cincinnati m de Amerikaanse staat Ohio. Zijn vader was de bekende opvolger van Theodore Roo sevelt als President der Verenigde Staten, die voordien reeds gouverneur-gene raal van de Philippijnen en minister van Oorlog was geweest. Robert Taft stu deerde rechtswetenschappen aan de universiteiten van Yale en Harvard en slaagde voor al zijn examens met lof. Na de eerste wereldoorlog vertrok hij als administrateur van hei Amerikaanse hulpprogram naar Europa. Daarna keerde hü terug naar Cincinnati, waar hij samen met zijn jongere broer een advocaten kantoor opende. In 1921 begon hij zijn politieke car rière. In dat jaar werd hij door de staat Ohio gekozen tot lid van het Huis van Afgevaardigden. Door zijn uitmuntende kwaliteiten als wetgever en scherpzin nig debater werd hij vijf jaar later reeds voorzitter van het Huis. In 1938 nam hij voor de Republikeinse partij zitting in de Senaat. In Januari van dit jaar werd hij in het nieuwe Congress fractievoorzitter van de Republikeinse partij in de Senaat. Vanaf 1940 heeft hij zich regelmatig candidaat gesteld voor het Presidentschap der Verenigde Sta ten, maar hij werd even regelmatig door zijn Republikeinse medecandidaten ver slagen. Zijn lange parlementaire carrière heeft hem de bijnaam van „mr. Con gress" bezorgd, terwijl hij de laatste tijd ook wel „mr. Republican" werd ge noemd. Als verpersoonlijking van het reeds lange tijd overleefde isolationisme was Taft gekant tegen alles wat Ame rika in internationale verwikkelingen verzeild kon doen raken. Hij was bij uitstek de grote tegenstander van de aandagavond om tien uur, plaat selijke tijd, zwe gen de kanonnen op Korea. Ruim 37 maandén lang heeft op dat afge legen schiereiland een strijd ge woed, die in meer dan één opzicht uniek was. Als men de beide we reldoorlogen bui ten beschouwing laat, eiste de Ko reaanse oorlog 't MAO TSE TUNG president van communistisch China en de meeste mate riële verliezen uit de geschiedenis. Voor het eerst sinds vele jaren werd hier een wapenstilstand bereikt op een ogenblik, dat de legers aan weers zijden sterker waren dan ooit te voren. Men kwam tot het doel door middel van on derhandelingen, hoe moeizaam en hoe langdurig die dan ook in hun werk gingen. De „Times" herinnert in dit verband aan een uitspraak van professor Herbert Butter- field, waarin deze zich afvraagt, of wij in onze tijd niet al te zeer een kunst hebben verwaarloosd, waarvan onze voorouders het belang wel degelijk inzagen; „De kunst om een eind te maken aan oorlogen in een wereld, die nog zo weinig gevorderd is in het vermijden er van". Maar de Koreaanse strijd was bovenal uniek, omdat hij onder de banier van Verenigde Naties een internatio nale strijdmacht bij elkaar bracht, samengesteld uit de nationale legers van een groot aantal landen, die stuk voor stuk hebben beloofd, om, in de termen van het Handvest der Verenigde Naties, hun „krachten te ver enigen, om internationale vrede en veiligheid te hand haven ente verzekeren, dat wapengeweld niet zal worden gebruikt behalve in het algemeen belang". De beoefenaar van de krijgswetenschappen maakt onderscheid tussen oorlogen met een absoluut en oorlo gen met een beperkt doel. Het absolute doel is: de vijand de mogelijkheid en de wil tot strijden te ontnemen, zodat hij zich bij de wil van de overwinnaar neerlegt. Voor het beperkte doel is het slechts nodig zoveel tegenstand te bieden, dat het bewijs wordt geleverd, dat men te sterk is om overwonnen te worden of andermans wil te volgen. Dit theoretische onderscheid laat zich zeer wel toepassen op de Koreaanse practijk. Toen de communis tische legers in Juni 1950 Zuid-Korea binnenvielen, stond hun een absoluut doel voor ogen: de verovering van het gehele schiereiland. De Veiligheidsraad besloot reeds op 25 Juni van dat jaar, bij afwezigheid van de Russische afgevaardigde, met 7 tegen 1 stem Zuid-Korea te steunen. De bedoeling was aan de communisten te laten zien, dat de vrije wereld te sterk was, om zich goedschiks neer te leggen bij rode agressie. Later ontstond er ook aan geallieerde zijde onenigheid over de doelen van de oorlog en op 11 April 1951 nam president Truman het besluit om generaal Douglas MacArthur te ontslaan als opperbevelhebber van de strijdkrachten der Verenigde Naties. Truman was voorstander van een beperkt doel: het bedwingen van de communistische expansiezucht. MacArthur geloofde in een absoluut doel: hij wilde het de Chinezen en Noord-Koreanen voorlopig onmogelijk maken, om de vrede in het Verre Oosten nog in gevaar te brengen. u de kanonnen dan eindelijk zwijgen, is het woord aan de politiek. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties is tegen 17 Augustus bijeengeroe pen om uit te maken waar de door haar verlangde poli tieke conferentie over Korea zal worden gehouden en wie er aan deel zullen nemen. Het bepalen van de plaats van de conferentie lijkt nog de eenvoudigste opgave: de Britten willen Colombo, de Amerikanen Genève en ook Nieuw-Delhi is genoemd. Moeilijker wordt het al om vast te stellen, wie allemaal aan de conferentietafel mogen aanzitten. Blijft het een onderonsje van de voormalige belligerenten, of moet men ook Rusland uitnodigen en India en Pakistan? Maar de hindernissen worden zonder twijfel het grootst, als men eenmaal toe is aan het op stellen van een agenda. Want nu wordt het theoretische onderscheid van zo juist weer actueel. Zal de politieke conferentie over Korea een absoluut of een beperkt doel beogen? Is het de bedoeling om te komen tot een alge- grootste aantal mene regeling van de vraagstukken in het Verre Oosten, AA I Ennnrlrnn +/-»+ rfoVcnl novH o nr-»l ncci n a mensenlevens óf wil men zich beperken tot een geïsoleerde oplossing van het Koreaanse vraagstuk? De beantwoording van deze vragen laat ruimte voor talloze conflicten en tegen stellingen. Er zijn redenen om te geloven, dat de communisten zullen aansturen op een „ruime" agenda, die zich niet alleen beperkt tot het Koreaanse vraagstuk. Het ligt voor de hand, dat zij zullen pogen voor Mao Tse Tung de weg naar het lidmaatschap van de Verenigde Naties te banen. Als de tekenen niet bedriegen, zullen zij daar voor bij de landen van het Britse Gemenebest een willig oor vinden. Want ook deze groep staat een algemeen ge sprek voor en daarvan zijn, naar haar mening, de beste resultaten te verwachten, als communistisch China het uitzicht wordt geopend op een plaats in de Verenigde Naties. Niet alleen de veiligheid van het Verre Oosten, maar ook de economische belangen van de vrije wereld zouden het best gediend zijn met een mildere houding jegens de communisten. Aldus de zienswijze van het Britse Gemenebest. Geheel anders denken de Amerikanen er over. Zij zien de wapenstilstand en de politieke con ferentie voornamelijk als een middel om een eind te maken aan „de verkeerde oorlog op de verkeerde plaats". Zowel de republikeinse minister Foster Dulles als de democratische particulier Stevenson zijn van mening, dat er in 't Krem lin eigenlijk nog niets veranderd is en dat de vrije wereld nog steeds op haar hoede dient te zijn. Aan alles is te mer ken, dat bij de Amerikanen de strategische be langen zwaarder wegen dan de economische en zelfs zwaarder dan sommige po litieke. De toe komst zal leren, of het mogelijk is een middenweg te vinden, die aan de kanonnen op Korea en elders in de wereld een meer permanente rust zal gunnen dan ze thans ge nieten. Professor Butterfield heeft gelijk: de kunst van het vrede- JOHN FOSTER DULLES beTangriike^M'aar minister van Buitenlandse Zaken der 00k een zeer Verenigde Staten. moeilijke! democratische Presidenten Roosevelt en Truman. Hun „New Deal" en „Fair Deal" konden in zijn ogen nooit ge nade vinden, omdat deze hulppro gramma's bedoeld waren om Ameri ka invloed te geven buiten zijn eigen territoir. In 1940 verzette hij zich he vig tegen de invoering van een be perkte dienstplicht, omdat dit het oorlogsgevaar zou vergroten. Volgens Taft was er op dat moment geen sprake van dreiging door Duitsland. Een jaar later herhaalde hij dezelfde beweringen ten aanzien van Japan. In Augustus 1941 nog, vier maanden vóór de Japanse overval op Pearl Harbour, verklaarde Taft in de Se naat, dat Amerika op dat moment veiliger was dan ooit. De toenemende invlöfed van Amerika in de na-oorlogse internationale poli tiek werd door hem heftig bestreden. De organisatie der Verenigde Naties, de oprichting van een wereldbank, van het Internationaal Monetair Fonds, het Marshall-plan, de NATO, de Amerikaan se wapenleveranties aan bevriende mo gendheden vonden in de republikeinse Senator een heftig tegenstander. Zijn leuze was „Vrijheid versus Socialisme". Niet alleen onder de Republikeinen, maar ook onder de Democraten wer den talrijke lieden gevonden die het au fond wel eens waren met Taft's isolationisme. Vooral de Zuidelijke Democraten, de „dixicraten" voelden hier veel voor. Taft zelf heeft zijn politiek trachten te verdedigen in zijn bekende werk „A Foreign Poli cy for Americans". Belangrijker is echter nog de rol van Taft binnen zijn eigen, Republikeinse partij, waar hij behalve leider van de isolationis- ten, ook de boven de partijen staande patriarch der partij was. Zijn autori teit werd algemeen erkend én de jon gere Republikeinen waagden het niet de President al te veel moeilijkheden in de weg te leggen, want zij wisten, dat Taft Eisenhower plechtig van zijn steun had verzekerd. Nu deze ge- zagsfiguur uit de Republikeinse ge lederen is heengegaan, zullen deze jongere politici ongetwijfeld meer van zich laten horen. Algemeen ook had men een bijzonder respect voor het scherpzinnige ver stand van de senator, die tijdens de se naatsdebatten met een ijzeren logic» kon doorredeneren, wanneer de meesten het al hadden opgegeven. Taft, die gold als een deskundige op het gebied van geld- en bankwezen, had zitting in tal van senaatscommissies. Vooral de laat ste jaren had hij bovendien een werk zaam aandeel in de sociale arbeid van het Congress. In 1947 diende hij tezamen met Hartley de bekende arbeidswet in, die bekend is gebleven als de Taft- Hartley-wet. De Sovjet-Russische waarnemend mi nister van Buitenlandse Zaken, Zorin, heeft gisteravond de Turkse ambassa deur in Moskou een nieuwe nota van de Russische regering overhandigd met betrekking tot het antwoord van de Turkse regering op het Russische pro test van 20 Juli tegen het bezoek van Amerikaanse en Britse oorlogsschepen aan Istanbul. In de jongst Russische nota wordt er aan herinnerd, dat de Russische regering het bezoek van 10 Amerikaanse en 22 Britse oorlogsbodems aan Istanbul een soort militaire de monstratie had genoemd. De nota merkt verder op, dat in de laatste jaren het bezoek van grote es kaders vreemde oorlogsschepen aan de engten, die naar de Zwarte Zee voeren, is toegenomen. Het verzoek van de Russische regering, aldus de nota, om nadere inlichtingen, kon derhalve ver wacht worden. De Turkse regering had evenwel in haar antwoord de gehele kwestie als onbetekenend afgedaan en bovendien het Russische verzoek om nadere inlichtingen als inmenging in een zaak, die alleen Turkije aangaat, gekenschetst. Deze conclusie van de Turkse regering acht de Russische nota echter ongegrond. Het Russische minis terie van Buitenlandse Zaken wil met de nieuwe nota de betekenis onderstre pen van het verzoek, vervat in de Rus sische nota van 20 Juli. Naar een woordvoerder van de Fran se generale staf te Saigon meedeelt, hebben de FransVietnamese strijd krachten bij de operatie „Camargue" tot dusverre 1.500 aanhangers van de Viet- minh buiten gevecht gesteld, 600 tegen standers werden gedood of gewond en 900 verdachte elementen konden worden aangehouden. Voorts wordt gezegd, dat het meren deel van de omsingelde strijdmacht van de opstandelingen ter sterkte van twee bataljons niet is kunnen ontkomen. De internationale politie is gisteravond begonnen een sleepnet over West- Europa te trekken om de doldrieste die ven te vangen, die te Hechtingen in Duitsland kostbare juwelen hebben ge stolen uit het sprookjesachtige kasteel van de familie Hohenzollern. De Franse en de Zwitserse grenzen bevinden zich op nog geen twee uur rijden van het kasteel. Pins Louis Ferdinand, die sinds de dood van kroonprins Wilhelm in 1951 hoofd van het huis van Hohenzollern is, heeft bekendgemaakt, dat hij een hoge beloning uitlooft voor de arrestatie van de dieven en de terugkeer van de ju welen. De sporen zijn echter vaag. De politie heeft een ladder gevonden, die gebruikt is, om over de hoge kasteel muren heen te komen. Deze ladder was in een naburige boerderij gestolen. Als er nog andere belangrijke sporen waren, heeft de politie zich daarover niet uit gelaten. De kostbaarheden bestonden uit een gouden lepel en vork, die koningin Vic toria Kaiser Wilhelm bij zijn doop ten Advertentie U zult 's morgen» „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om do gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletje». geschenke gaf, zes met diamanten be zette sniufdozen uit de tijd van Frede- rik de Grote en andere familieschatten met een tptale waarde van 500.000 mark. Volgens de politie waren de juwelen, die uit een museum in het op een heu veltop gelegen kasteel gestolen zijn, niet verzekerd, terwijl de veiligheidsmaatre gelen onvoldoende waJsn. De dieven waren voorzichtig. Zij na men stukken, die gemakkelijk van de hand gedaan konden worden. De Egyptische minister van Voor lichting, Salah Alem, heeft bekend ge maakt, dat binnen enkele dagen Britse en Egyptische afgevaardigden voor be sprekingen over de toekomst van de Suez-kanaalzone zullen bijeen komen. Saleh Alem beschreef de toestand in de Suez-kanaalzone als „zeer rustig". Hij noemde het van het uiterste belang, dat het probleem van vertrouwen en vriendschap tussen Engeland en Egyp te wordt opgelost. De minister be schouwde de „zaak-Ridgen" (de ver miste Britse soldaat van de lucht macht) als afgedaan. Hij had geen nieuws omtrent de vermiste soldaat ontvangen. GRIEKENLAND Tegen 12 leiders van de verboden communistische partij is de doodstraf geëist wegens hoogverraad cn spionnage. Van hen staan elf bij verstek te recht. LUXEMBURG Achttien studenten uit Nederland, België, Frankrijk, Duitsland, Italië en Luxemburg zullen een reis van drie weken maken door de zes landen van de Kolen en Staalgemeenschap.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5