Soc. problemen voor selfstandigen nagenoeg niet opgelost Oorsaak: onverkoopbaarheid van product van vorig jaar Verzekering is er goed voor New weke Yorkers trachten zich van plaveisel los te maken het TOT NU TOE TWEE TON SCHADE Prof. Romme over rapport van commissie-v. d. Grinten Dr. Tobing geen minister a.i. 114 graden in de zon, 99 in de schaduw Er sluipen nog slechts menselijke schaduwen langs de muren PARTISANEN VAN CUYK ROVEN DE GRAAFSE KEI Tweemaal Operatie Kanon WAT KUNNEN TWINTIG POLITIE MANNEN IN ZO'N ONHERBERGZAAM EN UITGESTREKT GEBIED DOEN? iSl! a** Éfiiiisi ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1953 PAGINA Indonesische kabinet Vermoeide formateur heeft zich vergist H.H. Wijdingen Prof. Christine Mohr- mann vijftig jaar VOGELDIEFSTAL BIJ AVIFAUNA Liturgische weekkalender <-.«►♦ I"; hvm< HI»" r p* V» -■Kv 1/. f V- Turf brand spookbeeld in Drente Turfsteken, optasten, versjouwen, het is zeer zwaar werk in het drassige' hoogveen Prof. mr. C. P. M. Romme wijdt in het Katholiek Staatkundig Maandschrift een beschouwing aan het rapport van de commissie-Van der Grinten, dat het Centrum voor Staatkundige Vorming onlangs on der de titel „Sociale voorzieningen voor zelfstandigen" heeft gepubli ceerd. Het zou, aldus de voorzitter van de K.V.P.Tweede Kamerfractie, geloof ik, niet misplaatst zijn geweest, wan neer de commissie achter de titel van haar rapport een vraagteken had ge zet. Misschien zou het nog verstandi ger zijn geweest, wanneer de titel, met een vraagteken, had geluid: „Geen sociale voorzieningen voor zelfstan digen?" Dan had men bij het lezen van het rapport tenminste nog deze verade ming gehad: jawel, toch wel iets: een kinderbijslag voor kleine zelfstandigen en een ouderdomsvoorziening voor een nog wat meer beperkte groep van kleine zelfstandigen. Wat ook de betekenis zij van het rapport der commissie-Van der der .Grinten, sociale problemen voor de zelfstandigen lost het na genoeg niet op. Een poging daartoe wordt alleen gedaan voor die zelf standigen, wier inkomen ten hoog ste beloopt f 3.000 per jaar, dus f 60 per week, en dan enkel voor wat betreft de mogelijkheid kinde ren te onderhouden en door de oude dag heen te komen. Met betrekking tot de ouderdoms voorziening stelt de commissie aan de zelfstandigen de eis, dat hij door zijn werk getracht moet hebben, zich het nodige te verschaffen om in zijn be hoeften van het ogenblik en van de °ude dag te voorzien. Alleen zij moe ten geholpen worden, wier beperkt welstandspeil vóór het bereiken van de 65-jarige leeftijd het niet toelaat of in het verleden niet toeliet, eigen zorg voor de toekomst aan de dag te leggen. Maar waarom geldt ditzelfde, in de gedachtengang der commissie, niet voor de loontrekkende? In haar verklaring van het verschil tussen loontrekkende en zelfstandige met betrekking tot de kinderbijslag is de commissie niet duidelijker. Wanneer men, met de commissie, erkent, dat er tekorten zijn in de inko mens yzan zelfstandigen, die in sociale positiw» staan boven de handarbeiders, dan isffhet wel duidelijk, dat er bij hen van een eigen ouderdomsvoorziening te weinig of niets terecht kan komen en dat de opvoedingsmogelijkheid hun ner kinderen dan in het gedrang raakt. Hier staan we dus voor sociale proble men, die op een of andere manier moe ten worden opgelost. Door enkel nega tieve uitspraken worden ze niet opge lost. Wat de ouderdomsvoorziening be treft, zal ook de commissie-Van der Grinten, aldus prof. Romme, bij nadere overweging komen tot de conclusie, dat de groep zelfstandigen, voor wie zij een verplichte collectieve voorziening wenst, ruimer moet worden getrokken dan zij in haar rapport doet. Zij sluit in concreto mensen uit, die zij in nood acht te verkeren, die derhalve niet kunnen toekomen aan eigen zorg voor de oude dag, en die naar de algemene opvatting der commissie dus onder een .verplichte collectieve voorziening thuis horen. Kinderbijslag Minder eenvoudig ligt de zaak bij de kinderbijslag. Ten deze verklaart im mers de commissie, dat de nood der middengroepen onder de zelfstandigen andere oorzaken heeft en dan ook met andere middelen dan de toekenning He Indonesische kabinetsformateur, Wongsonegoro, heeft Vrijdagavond me degedeeld, dat hjj, toen hjj Donderdag de namen van de leden van het nieuwe kabinet bekend maakte, een vergissing heeft gemaakt. Dit kwam, omdat hij Jeer moe was na elf dagen zware ar- "eid. Dr. Tobing wordt namelijk niet minister van Voorlichting ad interim, maar wordt definitief minister van Voorlichting. Hij zal ad interim de por tefeuille van Gezondheid beheren. Dr. t-eimena zal alsnog verzocht wor den persoonlijk los van de Par- 'ndo (die niet deelneemt aan het ne', de portefeuille van Gezond heid) te beheren. .Naar aanleiding van het bericht dat De? Kusuma Sumantri minister van erensie zou zijn geworden op aan- Tplngen. van de commandanten van de Whsf^'djaja-divisie en Oost-Indonesië, lee voorlichtingsdienst van het onuf- T °P> dat het leger zich niet met leep bemoeit. De chef-staf van het intu Verzocht de procureur-generaal heirf en een onderzoek naar de juist- chef. het bericht in te stellen. De het "v herinnerde er voorts aan, dat ais J^spreiden van onjuiste berichten hotage kan worden beschouwd. van kinderbijslagen moet worden be streden. Min of meer als een decreet klinkt, wat hierop volgt: „Het probleem van de kinderbijslag is uit economisch oogpunt slechts actueel voor de groe pen van zelfstandigen, die in sociale positie met handarbeiders kunnen wor den gelijkgesteld". Ik kan het hier onmogelijk mee eens zijn. Voor de zelfstandige met een in komen van f 6.000 of f 8.000 of f 10.000 vind ik, economisch en sociaal, de kin derbijslag even actueel als voor de loontrekkende met een dergelijk inko men. Het gaat hier om redelijke verge lijkbare opvoedingsmogelijkheden van de kinderen in kleinere en grotere ge zinnen, die leven van de opbrengst van eenzelfde maatschappelijke functie. Net zo goed als men de ambtenaar of de leraar met zeg vijf kinderen tekort doet, wanneer men diens inkomen ge- lijkschakelt aan dat van zijn collega met zeg twee kinderen, net zo goed doet men in overeenkomstig geval de zelfstandige tekort. Voor elk van beide betekent het, dat hij uit zijn arbeid zijn kinderen niet die opvoeding kan geven, die de collega met weinig kinderen uit gelijke arbeidsprestatie wel geven kan, en waarop de kinderen uit het grotere gezin evenzeer recht hebben als de kin deren uit het kleinere gezin. De harde werkelijkheid is, dat wij zitten, en nog voor onafzienbare tyd zullen blijven zitten, met een zodanig welvaartspeil, dat arbeiders en midden groepen, loontrekkend of niet loontrek kend, zonder kinderbijslag niet aan hun redelijke trek kunnen komen. De kin derbijslag lost niet „de" nood op maar zonder kinderbijslag zijn wel on oplosbaar, op z'n minst voor de grotere gezinnen, de opvoedingsproblemen, waarvoor deze staan en die ze uit hun arbeidskracht moeten aan kunnen. branden uitbreken als de arbeiders van hun werk naar huis gaan, onge veer vier uur in de middag Er spelen nog vele sociale factoren mee. De vervener heeft heel veel geld in zijn oude voorraden gestoken. Vaak moet men de grond die men wil gaan vervenen huren, er moeten machines komen, die de turf aanvankelijk tot een zachte papachtige massa ma ken en later deze in blokken snijden, en tenslotte gaat er veel arbeidsloon in dit bedrijf steken. Tachtig procent van de kosten wordt verloond. Daar naast wordt het afzetgebied meer en (Van onze speciale verslaggever) Er gaat een gerucht door het Drenthse land, een boos gerucht. Niet, dat men het in de Zuidoosthoek in en rond Emmen gemakkelijk kan opvangen, maar na enige toespelingen komen de tongen los en vertelt men u, dat het met die veelvuldige turfbranden dit jaar „niet goed zit". Twaalf tot dertien millioen stuks turf zijn dit jaar verbrand in het uitgestrekte en zeer ontoegankelijke hoogveengebied. De waarde er van moet om en nabij de twee ton bedragen. In enorme ringen of stoeken staan nog ettelijke millioenen stuks op de verveende gronden. Men maakt er geen geheim van, dat men verwacht, dat ook hiervan wel een groot deel aan het vuur ten offer zal vallen. Officiële instanties kunnen natuurlijk niet openlijk over deze affaire spreken, maar vergelijkt men de cijfers van de brandweer in Emmen vorig jaar 32 maal uitgerukt (ook voor andere dan turfbranden)dit jaar ongeveer 200 maal dan komt men geredelijk tot een conclusie. Het hoge woord moet er maar uit: de gemiddelde inwoner van Emmen is er van overtuigd, dat al die branden in de enorme turfbergen moedwillig veroorzaakt worden. De verzekering is er goed voor Zeker, er kan brand ontstaan door het achteloos wegwerpen van een lu cifer of sigaret en de droge turf vat in een oogwenk vlam. Maar als alle verveners kwistig brandende sigaretten zouden rondstrooien dan was het resul taat misschien nog niet zo desastreus als thans het geval is. De oorzaak van deze onheilspellen de en niet aflatende reeks branden moet gezocht worden in de onver- koopbaarheid van het product van de tweede „campagne" van vorig jaar. De eerste campagne die tot half Juni duurde bracht goede prijzen, zodat men vol moed aan een twee de verveningsobject begon. De grote hoeveelheid turf, hiermee gewonnen, ging lang zo vlot niet van de hand. Bijna alles moest gedurende de win ter overstaan, de grote voorraden be vroren, verloren een groot deel van hun waarde en zijn thans onverkoop baar. Intussen is een en ander goed verzekerd. De kleine verveners heb ben vrijwel hun hele bedrijfskapi taal in deze oude turf gestoken en zoeken nu een uitweg. Daarnaast is een grote moeilijkheid gelegen alleen al in de aanwezigheid van de grote voorraden turf op de veenderijen. Wil men opnieuw turf steken dan moet men ruim baan heb ben. De turven moeten over een grote oppervlakte in kleine hoopjes neerge- plant kunnen worden, regelmatig ge keerd worden opdat de wind ten be hoeve van het droogproces vrij spel heeft en daarna in ringen of stoeken gezet worden. Zolang de oude voor raad turf nog in de veenderijen staat ontbreekt voor de nieuwe productie eenvoudig de ruimte. Dan de brand er maar in. Men denkt het, vermoedt het, men zegt, dat het niet anders kan. Maar bewijzen? Men heeft nog nooit Iemand op heterdaad betrapt. Hoewel het wel opmerkelijk is, dat de meeste meer beperkt. In het voorjaar van 1952 werden er nog goede prijzen betaald. Maar er komt langzamerhand een ken tering in dit bedrijf. De industrie een der grootste afneemsters wendt zich meer tot de steenkool, die niet zo veel in prijs verschilt en die een beter rendement geeft. Bovendien heeft men bij steenkool niet zulke geweldige op slagplaatsen voor de voorraden nodig. Er zit nog voor enkele tientallen ja ren voorraad aan turf in de grond, maar als de veengronden uitgeput ra ken wat dan met de arbeiders te doen? Reeds worden er vele vooral jon gere omgeschoold. Men gaat werken bij de Enkalon of bij de oliewinning in Schoonebeek, andere worden landbou wer om op de na de vervening bloot gelegde dalgronden zeer vruchtbaar nieuwe producten te kweken. Er is daar een langzame evolutie aan de gang, in en rond het groeiende Em men; zij is niet te keren. Maar zolang het hoogveen nog niet geheel ontgon nen is zal men daar de arbeiders hun zware werk zien doen, de bijna drie meter hoge veenlaag zien afgraven, hier en daar geleidelijk aan zo diep, dat de bekende wijken (vaarten), die zeer welkom zijn voor de ontsluiting van dit staan. ontoegankelijke gebied, ont- Intussen kraait dit jaar de rode haan in wel ontstellende mate. De brandweer te Emmen staat voor een zeer moeilijke taak. Tussen het signaleren van een brand en het ter plaatse arriveren kan wel an derhalf uur verlopen. De brand weer is zeer practisch uitgerust met drie kleine spuiten die door een jeep worden voortgetrokken. Ze racen kwiek over het onherbergza me terrein en de buitengewoon slechte wegen. Maar voor een wijk móeten ze wel tot stilstand komen. Dan moeten er soms schuiten pramen gevorderd worden. En als men dan bij de brand is, die soms over een grote oppervlakte kan woeden, heeft men deze be trekkelijk gauw onder de knie. Anders wordt het als er geen wa ter in de nabijheid is. Men heeft dan soms zes a zeven kilometer slang nodig. Geheel ongevaarlijk is de bestrijding niet. De jonge en energieke brandweercommandant R. H. Berends, die ons van de or ganisatie der bestrijding hoeft ver- (Van onze New Yorkse correspondente) ezers, wij wilden u de volle waarheid zeggen; die waarheid, waarmee het meteorologische instituut in New York vast en zeker knoeit ten gerieve van de fantasie der Amerikanen. Iedere morgen laat deze gerespecteerde instelling den lande per radio weten, hoeveel hitte we nog te verwachten hebben en bij wijze van troost krijgen we dan te horen, dat het maar zeven en negentig graden Fahrenheit zal worden, waarbij dan nog vaaglijk de mede deling wordt gevoegd, dat het vochtigheidsgehalte daaronder zal blijven. En iedere dag zijn wij bedrogen uitgekomen, omdat het kwik steeds hoger steeg dan de wensen van de dampende New Yorkers en het meteorologische instituut. En nu zijn wij enkel en alleen om u precies de waarheid te kunnen vertellen over de juiste stand van de thermometer in Oostelijk Amerika uit het water van onze beek opgestaan, om die thermometer, welke wij dag en nacht bestu deren, in de zon te leggen voor twee minuten. Intussen hebben wij de resultaten afgewacht, gezeten in het hol van een gespleten boomstam, voormalige resi dentie van een Indianenhoofd. En nu kunnen wij u de juiste lezing van de thermometer geven: 114 graden in de zon en 99 in de schaduw. Na dit war me offer voor u gebracht te hebben, zijn wij, stomend en wel, weer naar de beek van onze tuin gelopen, waarin wij deze dagen verblijf houden, geheel als de forellen, die af en toe langs ons heen glibberen. Slechts houden wij ons hoofd boven water (als altijd trouwens!) en hebben wij een ingenieus brug- systeem bedacht van twee planken, waarop onze bladen liggen, om deze rapporten er voor u op te schrijven. Naast de beek staat onze draagbare radio, onze enige communicatie met de rest van Amerika. En aan de sombere berichten, die ons uit New York be reiken, ontlenen wij het volgende. Deze wereldstad wordt op het ogen blik nog uitsluitend door geesten be woond. En door menselijke schadu wen, die langs de muren sluipen. Op Times Square kan men niet meer lopen, want het plaveisel is zo week geworden, dat eenieders schoenen daarin wegzakken en blijven steken. De wegen om New York heen zijn overstroomd van vluchtelingen, die het zonne-bombardement trachten te ontkomen. Hetgeen tot onbeschrijf lijke verkeersopstoppingen leidt. De zóveel millioen in hun auto's beknelde stedelingen, die in een hitte van 114 graden vastgelopen zijn op de open verkeerswegen tussen zóveel millioen andere. Hetgeen alles is geschied met de goede bedoeling om elkander te ontkomen. Het ijswater in de thermos flessen wordt per slok aan de inzitten den uitgedeeld, geheel volgens de aan wijzingen van de politie, die door de auto-radio laat weten hoelang het nog zal duren eer verkeersopstoppingen op vitale verkeerspunten uit de knoop zullen zijn gehaald. Ambulances rijden met naargeestig geloei tussen de stil staande, ofwel centimeter voor centi meter voortglijdende auto's. Uit Coney Island wordt ons bericht, dat als de uitgeputte stedelingen daar aankomen om hun kinderen en zichzelf af te koelen in het water, zij het kilo meter lange strand bedekt vinden met de daarop uitgestorte inhoud van de stad New York: een slordige anderhalf millioen stadgenoten, die met hun fa milie-aanhang voor de duur van het week-einde reeds onder een paraplu wonen. De lieve kindertjes oefenen en masse hun stembanden, en wie uitge put een middagslaapje wenst te doen, river, bezaaid met zeilers, jachtbe- hem wordt geraden onmiddellijk weer zitters, motorraceboten, canovaarders, naar huis te rijden, hetgeen de enige pleziervaartuigen, roeiers. manier schijnt om die wens te vervul- len. Zoveel moed en kracht bezitten de De radiostem van de verkeerspolitie in de lucht is verder het enige men- meesten echter niet. Zij vallen meestal selijke geluid, dat moed geeft aan de in het lauwe zeewater neer en stoten New Yorkers zijn n.l. nooit méér eensgezind in hun wil en wensen ge weest: zij allen laven zich aan de hoopvolle gedachte van Coney Is land.... en met taaie vastbesloten heid rijden zij hun auto's allemaal in dezelfde richting. De New Yorkse politiemacht surveilleert het verkeer nu per helicopter. Ook het verkeer op de rivieren als de Hudson en East- onder het zwemmen voortdurend tegen andere zwemmers aan. Bitter gestemd keren ze daarna over het met sinaas appelschillen, etensresten en flessen bestrooide strand weer terug naar hun paraplu. Wie zijn kinderen kwijtraakt, kan ze een paar uur later op het bu reau voor gevonden voorwerpen zeker terugvinden. Ze zijn dan meestal, dank zij de zorg alweer van Hermandad en verpleegsters, in verkwikter staat dan die, waarin men ze verloor. Na twaalf uur onder parasol en para plu verblijf gehouden te hebben, con cluderen de meeste New Yorkers, dat hun stad, waar men tenminste de be scherming van vier muren tegen de zon heeft, een badkamer met ijskoud water, een ijskast met ijsblokken en ijsdranken, toch aanlokkelijker is dan Coney Island.... Het laatste bericht uit onze radio luidt, dat de toegangswegen tot New York opnieuw, maar nu met huiswaarts kerenden, overvuld zijn. Het aantal ver keersongevallen stijgt met de minuut. En het weerbericht luidt onveranderd: morgen zal het om en nabij de zeven en negentig graden zijn (lees: honderd veertien) en het vochtigheidsgehalte iets daaronder. Ach, en dat zijn nu de zomers waarnaar wij altijd zo verlan gend uitzien.... teld, is eens tot ruim twee meter in het veen gezakt. Met moeite heeft men hem er uit kunnen trek ken. Zijn schoenzolen waren ver brand. Daar woedde onder in het veen een brandje dat enkele weken duurde De bestrijding van de brand is heel moeilijk. In de woestenij van het hoogveengebied zeer drassig en bui tengewoon zwaar om op te werken zijn slechts weinig huizen, waarvan er maar een enkel telefoon heeft. Er kan enige verbetering in de bestrijding ko men door de aanwezigheid van een politiepatrouille van twintig man, waarvan sommige kranten nogal ophef hebben gemaakt, maar die wij heb ben het kunnen constateren eigen lijk verloren gaat in dit uitgestrekte, dorre landschap. Natuurlijk werkt hun komst allereerst preventief. En verder kunnen zij, daar zij dag en nacht ter plaatse zijn, min of meer snel meldingen doorgeven. Zodat de Em mer brandweer eventueel versterkt met vrijwilligers zo spoedig moge lijk, soms met tankwagen en al, kan arriveren. Maar of zij ooit iemand zul len betrappen? Wij hebben in het Weerdingercrf scheidenveen en in het Smeulveen een hele middag rondge doold over een oppervlakte van vele vierkante kilometers en zijn in het to taal twee politiemannen tegengeko menWat wil men ook: twintig man. Tweeduizend zou nog te weinig zijn. Hier, in het ontoegankelijke Weer- dingererf scheiden veen, zijn twee en een half millioen turven verbrand. 2 Augustus zal mgr. G. Kettel, titu- lair-bisschop van Tabraca, in de ka pel van het St. Canisius Ziekenhuis te Nijmegen de H. Priesterwijding toe dienen aan de eerw. fraters Th. Bands- ma, J. Bos, P. Coppens, J. Engels, M. Sprengers, G. van Beers en J. van Erp, allen van de Congregatie van het On bevlekt Hart van Maria (Scheut). Op dezelfde dag zal mgr. L. Morel, titulair aartsbisschop van Eno, in de kapel van het Moederhuis der Congregatie van het Onbevlekt Hart van Maria te Scheut (België) het H. Priesterschap j;oedienen aan de eerw. frater R. De- bourse van de Congregatie van het Onbevlekt Hart van Maria. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, zal 4 Augustus in de kerk van het klooster der Paters Ca- pucijnen te Udenhout de volgende H.H. Wijdingen toedienen: Mindere Orden aan de eerw. fraters Paulinus van Middelburg, Walfridus van Helmond, Martinus van 's-Gra- venhage, Wigbertus van Hengelo, Li- bertus van Heeswijk, Ferdinandus van Mierlo-Hout en Marcus van Didam, allen van de Paters Capucijnen. H. Subdiaconaat aan de eerw. fra ters Blasius van Rotterdam, Joannes Bosco van 's-Gravenhage, Licinius van Valkenswaard, Camillus van Schie dam, Canisius van Eindhoven, Fiden- tianus van Berkel, Antonius van Lage Zwaluwe, Fredericus van Breda, Al- biunus van Helmond, allen van de Paters Capucijnen. H. Priesterschap aan de eerw. fra ters Domitius van Beek, Sixtus van Drunen, Ambrosius van Zoetermeer, Ewaldus van Dongen, Adelbertus van Raamsdonk, Willibrordus van Raalte, Anastasius van Utrecht, Bartholomeus van Eindhoven, Angelicus van Hel mond, Livinus van Eindhoven, allen van de Paters Capucijnen; aan de eerw. fraters Edmundus de Hart, Mar tinus Nieuwenhuis, Antonius Verschu ren, Petrus Veen en Amedeus Degen hart, allen van het Cisterciënserkloos- ter „Mariënkroon" te Nieuwkuyk; en aan de eerw. fraters Franciscus Aarts, Joannes Bakker en Rudolph Klaus, al len van de Congregatie der Paters Oblaten van de H. Franciscus van Sa- les. Prof. dr. Christine Mohrmann, geleer de van Europese vermaardheid, buiten gewoon hoogleraar in oud christelijk, vulgair en middeleeuws Latijn en oud chr. Grieks te Nijmegen, viert vandaag onze excuses wanneer het onelegant mocht zijn het in het openbaar te ver melden haar vijftigste verjaardag. Zoals men weet heeft zij niet alleen aan Nederlandse universiteiten colleges ge geven, maar ook gastcolleges aan uni versiteiten in Frankrijk, Italië, Engeland en Duitsland. Haar wetenschappelijke arbeid, neergelegd in vele schrifturen, heeft zeer veel bijgedragen tot de faam van wat in de kringen van haar weten schap „de school van Nijmegen" heet. Toen de laatste weken bij Avifauna te Alphen aan den Rijn verschillende malen vogels vermist werden uit de volière, werden bezoekers, die regel matig kwamen, eens in het oog gehou den. Dit bleek een verstandige maat regel, want al spoedig kon de hand ge legd worden op een 16-jarige jongen uit Voorschoten, L. J. B., en een even eens 16-jarige jongeman uit Alphen, J. C. H. Beiden bekenden de afgelopen drie weken 25 vogels ontvreemd te heb ben. Het grootste deel hiervan is opge spoord bij L. J. B. te Voorschoten. Te gen de jongens is proces-verbaal opge maakt. ZONDAG 2 Aug.: 10de Zondag na Pink steren: Mis v. d. dag; 2 H. Alphonsus; 3 H. Stephanus: Credo; prefatie v. d. H. Drie vuldigheid; groen. MAANDAG: Vinding v. d. H. Stephanus; eigen Mis; 2 tot alle hei ligen- 3 naar keuze; gewone prefatie; rood. DINSDAG: H. Dominieus, belijder; eigen Mis; gewone prefatie; wit. WOENSDAG: O. L. Vrouw ter Sneeuw; Mis v. d. feeste» v. Maria; Credo; prefatie v. O. L. Vrouw; wit. DONDERDAG: Gedaanteverandering v. Christus- eigen Mis; (in gelezen H.H. Missen: 2 H.H. Xystus en gezellen); Credo prefatie v. Kerstmis; wit. VRIJDAG: H Cajetanus, belijder; eigen H. Mis; 2. H. Donatus; gewone prefatie: wit. Ook: eerste Vrijdag v. d. maand; plechtige Votiefm'.s ter ere v. h. H. Hart; Mis Cogitationes; Credo; prefatie v. h. H. Hart; wit. ZATER DAG: H.H. Cyriacus, Largus en Smarag- dus, martelaren; eigen Mis; 2 vigilie v. d H. Laurentius: 3 tot de H. Maagd; gewone prefatie; laatste evangelie v. d. vigilie, rood. ZONDAG 9 Aug.: 11de Zondag na Pinksteren; Mis van de dag; 2 H. Joannes, 3 H. Romanus; Credo; prefatie v. d, H. Drievuldigheid; groen. (Van onze correspondent) Het is Donderdag wel treffend geble ken, dat ze in Grave niet vergeten wa ren, dat die van Cuyk hen vorig jaar een stevige kool gestoofd hadden. Im mers precies een jaar geleden stalen de Cuykenaren in een drieste nachte lijke operatie het historische kanon van Grave, dat sinds Napoleon op de stads wal vervaarlijk te pronken staat. Het kanon is later teruggebracht en er is links en rechts hartelijk gelachen om deze grap, waarin ook de Brabantse studenten, die in Beers op zomerkamp lagen, een beste hand geholpen hadden. Uitgerekend een vol jaar na de Cuyk- se operatie „Kanon' hebben de „parti- sanen" van Grave hun verrassende slag geslagen: in de vroege Donderdagmor gen reden ze naar Cuyk en laadden daar de historische kei op, die voor het raadhuis ligt en die door heel Cuyk beschouwd wordt als een waarachtige getuigenis van het (door Grave om streden) feit, dat Cuyk meer dan 2000 jaren oud is. Deze kolossale kei ging dus naar Gra ve! En daar werd hij Donderdagavond in triomph door de stad gereden. In de stoet werden spandoeken meegevoerd en de harmonie deed haar best als nooit tevoren. Er was werkelijk sprake van een overwinningsroes! Totdatplot seling enkele rookbommen in de stoet terecht kwamen en met veel lawaai (mede geproduceerd door de Cuykse harmonie) een groot aantal „strijders" uit Cuyk de Graafse vestingstad be stormden, moedig en onversaagd aan gevuurd door de burgemeester van Cuyk. En uit de wanorde kwam Cuyk tenslotte als winnaar te voorschijn. In ieder geval bood aanvoerder-burge meester Janssens voor het hoofdkwar tier van de Graafse troepen aan „de verslagen vijand" een koel vat bier aan, dat de heldhaftige borsten fluks in het keelgat goten. Dit was het begin van een verbroederingsfeest, dat eerst in Grave gevierd werd en later in Cuyk gezamenlijk werd voortgezet. Het was, wat de Brabander noemt, „een schoon feest". En de studenten, die nu in Reu- sel op zomerkamp liggen? Hebben die deze keer niet meegedaan? Jawel, dat hebben ze zeker! Ze zonden aan de burgemeester van Grave dit veelzeg gende telegram: „Vorig jaar hadden wij het kanon stop. Nu zijn wij kanon stop".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7