■>•-••••, w Oefening Drietandvan de derde divisie begonnen PROEFMOBILISATIE AFGEKONDIGD Eerste oproep gelast slechts opkomst van kern der divisie Italiaanse boer na 19 jaar uit de gevangenis Overeenstemming bij het beroepsvervoer Over globale loonsverhoging BEDOEÏENEN op jacht naar oude Bijbelmanuscripten Tot hoofd en hart Nam II minister van Buitenl. Zaken Gerechtelijke dwaling hersteld Bevolking van Marzano was bang voor onderofficier Zoon van ex-koning op de bon Jordaanse regering betaalt hoge prijzen maar raakt uitgeput Het weer Kinderen in bran dende schuur opgesloten MAANDAG 3 AUGUSTUS 1953 77ste JAARGANG No. 25~5D Nog slechts de kern SANS RANCUNE Vordering motorrijtuigen Onbewaakte overweg onder Soest eist dode Staatsloterij 30.000 gulden op 12762 Bus met werklieden gekanteld Vier personen licht gewond KIND DRINKT LYSOL dee MORRIS iejoieifcu &üf! Falcon Regenjassen f 49.75 ACHTJARIGE JONGEN VERDRONKEN Overdekt met brand wonden Luchtmachtaffaire voor Hoog Mil. Gerechtshof R.K. zakenlieden sluiten op Maria Hemelvaart •yy.^^.S «t» m< BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Williga NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per. maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze speciale verslaggever) '•Luisteraars, hier volgt een oproep van de chef van de generale staf." ~e radio werd in vele huisgezinnen harder gezet. Er werd om stilte naar de jeuken geroepen, waar storend met theekopjes werd gerammeld. „De mili- 'airen van de Koninklijke Landmacht, die een oranje waarschuwingsbericht ïfoefmobilisatie hebben ontvangen, moeten nu onmiddellijk in werkelijke 'Lenst komen"„Ieder wordt verzocht dit bericht zoveel mogelijk bekend heid te geven." Le theekopjes rammelden weer, het water floot in de ketel en haastig werd 'nee gezet. In de slaapkamer rommelde men in de kast. Militaire uitrusting stukken werden te voorschijn gehaald, snel aangetrokken en even snel werd "e gloeiend hete thee gedronken. Een vluchtig vaarwel: „Tot ziens, en ik "'eet niet precies wanneer ik terug kom." Het bij deze oefening betrokken re- Afscheid voor slechts korte tijd Op de stations vele khaki-uniformen, meeste versierd met sterren, balken h reeksen onderscheidingen. Geen verdreven drukte echter, geen ge- phreeuw of gehaast. De reeds geruime geleden afgekondigde eerste grote Jfiobilisatie-oëfening „Drietand", waar- P'J 20.000 militairen zijn betrokken, was Pegonnen Vandaag nog slechts voor 5*t kader, de verzorgingscompagnieën, S® verbindingstroepen en de chauffeurs. ö'nnen enkele dagen ook voor de man- ®°happen van de 3e divisie, die in de ®Proep van vanmorgen reeds de aan kondiging hebben gekregen, dat zij er ;ekening mee moeten houden, dat zij moedig in werkelijke dienst zullen borden opgeroepen, Met deze eerste oproep is nog slechts oe opkomst gelast van de kern van de aerde divisie. Deze kern bestaat uit ongeveer vijfduizend man: de comman dant en de administratie, de militairen ~.elast met de verzorging van het mate- I'aal en de kwartiermakers. Zodra deze oe nodige voorbereidingen hebben ge- 'roffen, zullen met een tweede zoge naamd „mobilisatietelegram", eveneens met aanplakbiljetten en via de radio, ?e overige vijftienduizend militairen van de derde divisie worden opgeroe pen. Dit zijn de militairen, die een wit Jpaarschuwingsbericht „proefmobilisa- "e" hebben ontvangen. Officieren en manschappen gealar meerd door de eerste oproep, begaven ilch, zonder opwinding naar de treinen van de normale dienstregeling. Beken den werden gegroet, soms met een stroeve glimlach, want zonder dat men net zichzelf bekende, was iedereen er eigenlijk van overtuigd, dat hij de enige en eerste man was, die de oproep im kwart over 7 reeds had gehoord. Er "ntstond een soort wedloop, wie de «erste zou zijn die zich aan de mobili- •aiie-centra zou melden Helaas voor deze ijveraars en geluk- Voor de legerleiding dacht elke bij deze oefening betrokken militair er zo over De eerste treinen uit het Westen en "et Zuiden die Den Haag, een van de I Vijf mobilisatiecentra, binnen rolden, Voerden reeds honderden militairen aan J yie werden opgevangen in een voortref felijke organisatie. Een grote geluidswagen dirigeerde de Uianschappen naar de in de oproep aan gegeven adressen. Door het feit, dat de eerste oproep niet vóór maar na de Nieuwsberichten van 7 uur werden uit gezonden, misten vele militairen de eerste gelegenheid om zich naar de mo bilisatiecentra te begeven. In de betegelde hal van een lagere Johool In Den Haag hing een keurig ge kkende plaat. Er stonden soldaten op 'het handen als harken, marcherend in *en rij. „Aan de soldaten" stond er bo- ven geschreven. „Wij moeten onze khool netjes houden, wilt u het ook "oen? En voorzichtig zijn met vuur?" Deze originele mededeling was gesig- Neerd door Jantje, Wies en een reeks yriendinnen, die er hun zelfportret bij Padden getekend met even harkerige Panden en voeten als de soldaten. Om uur reeds posteerden de eerste mili tairen, die in deze school worden inge kwartierd, zich voor dit bord. Plunje- ?akken werden netjes in rijen in de hal k®zet, gedachtig aan het vriendelijk Verzoek van Jantje. De territoriaal bevelhebber West, de feneraal-majoor Peters, die in zijn dis- Ipict de voorbereiding van deze oefening heeft georganiseerd, was reeds voor 11 Phr ter inspectie aanwezig. Gelijktijdig arriveerden enige waarnemers van het kigelse leger over de Rijn, die door hun aanwezigheid het belang van de oefe- P'ng „Drietand" onderstreepten. Tot de eersten, die zich meldden, be hoorde een irraj .-aalmoezenier, J. Stam, kapelaan in Bergen op Zoom. De op- ,®eP van kwart over 7 had hem nauwe- ''Jks geallarmeerd. Hij had dit verwacht, ht half 8 droeg hij eerst rustig de Mis om daarna zijn militaire plunje aan e trekken. v Binnen enkele dagen zal hij zich als hatalj onsaalmoezenier bij de Limburgse jagers voegen. Advertentie servepersoneel neemt het geheel op als een niet onaangename afwisseling van het burgerleven. Het was evenwel een vreemde gewaarwording de eerste be richten te vernemen. Wij konden ons moeilijk onttrekken aan de gedachte dat dit tenslotte een vreemd spel is met een wrede werkelijkheid. Die in druk wekten de betrokkenen echter nauwelijks. Velen van hen noemden de oefening Drietand een niet te versma den vacantie. „Drietand", deze naam is gekozen naar het embleem van de 3e divisie, is voor treffelijk in elkaar gezet. Nederland heeft op het gebied van de mobilisatie organisatie een grote naam. Deze oefe ning zal die reputatie opnieuw moeten bevestigen. Vanmorgen om 7.10 is via de radio de eerste oproep uitgegaan van de Generale Staf voor de proef mobilisatie, die gehouden wordt onder het motto: „Oefening Drietand." De „oranje kaarten" commandanten, de administratie, de militairen belast met de verzorging van het materiaal en de kwartiermakers moeten zich onmiddellijk melden. Op verschillende plaatsen in de gemeenten zijn van morgen tevens biljetten met de oproep aangeplakt. Voorbijgangers lezen de oproep. Voorts is overal aangeplakt een oran jekleurige openbare mededeling be treffende een algemene proefvordering van motorrijtuigen. Daarin roept de minister van Oorlog alle houders van motorrijtuigen die lastgevingen iri zake een algemene vordering van motorrij tuigen (proefvordering) hebben ontvan gen en welke mitsdien hun motorrij tuigen ter vordering moeten aanbieden, op deze motorrijtuigen 4 Augustus te 7 uur voormiddag aanwezig te doen zijn op de gemeentelijke verzamelplaats (en) vermeld in de ontvangen lastgeving. Er dient op te worden gerekend, dat de motorrijtuigen van bedoelde verzamel plaatsten) door de zorg van de houders gezamenlijk moeten worden gebracht naar de door de minister van Oorlog aangewezen bestemming. De motorrij tuigen moeten in bedrijfsvaardige toe stand zijn, voorzien van volle benzine tanks en bij het motorrijtuig behorende reservewiel(en) met binnen- en bui tenbandten). Tenslotte wordt er in de mededeling de aandacht op gevestigd, dat deze openbare kennisgeving rechtens vol doende is en derhalve de houders van motorrijtuigen in verzuim stelt, indien zij niet aan de oproeping gevolg geven. Op de onbewaakte overweg onder Soest is dr. H. L. B., leraar aan de Rijks H.B.S. te Amersfoort, Zondagavond op zijn mo tor door een uit de richting Amersfoort komende trein gegrepen en gedood. Zijn elfjarig zoontje, dat op de duo zat, liep een beenbreuk op. Vandaag is in de tweede klas van de 520ste Staatsloterij de prijs van 30.000 gulden gevallen op nummer 12762. 0vvard en Iwan roken in Korea ^eer samen hun Lexington - de •j-Q^ess'93ret van America's Best Innerlijk en uiterlijk zijn in het I leven onverbrekelijk met elkaar verbonden. Generaal Nam II, die als hoofd van de Noord-Koreaanse wapenstilstands delegatie te Pan Moen Jon de bespre kingen heeft bijgewoond die uiteinde lijk geleid hebben tot het sluiten van het bestand, is in zijn land minister van Buitenlandse Zaken geworden. Hij volgt daarbij Pak hen Jong op, die waarschijnlijk in ongenade is gevallen. Welke gebeurtenissen precies vooraf zijn gegaan aan de promotie van gene raal Nam II, is uiteraard nooit nauw keurig na te gaan. Maar zeker is dat het een gevolg is van een strijd om de macht in de hoogste regeringskringen. De strijd te Pyongyang speelt zich af tussen de Chinees-georiënteerden en de Russisch-georiënteerden. Het schijnt dat Nam U's voorganger Pak hen Jong een felle tegenstander was van een wapenstilstand. De laatste twee maan den was hij al niet meer officieel er gens tegenwoordig. Een Italiaans hof van appèl heeft opdracht gegeven de 43-jarige oude Italiaanse boer Carlo Corbisiero op vrije voeten te stellen, nadat hij 19 jaar heeft gezeten voor een moord, die hij niet heeft begaan. Negentien jaar geleden durfde geen enkel inwoner van het dorpje, waarin Corbisiero woonde, te zijnen gunste te getuigen, ofschoon velen wisten dat hij de moord op twee handelsreizigers, waarvoor hij was veroordeeld, niet kon hebben be gaan. Zij waren allen bevreesd voor sergeant-majoor Armando Calo, plaat selijk politiehoofd, die een gezworen vijand van Corbisiero was. Doch de sergeant-majoor sneuvelde in de afgelopen oorlog in Noord-Afrika en drie weken geleden hebben inwo ners van het plaatsje Marzano getuigd, dat zij Corbisiero op de ochtend van de zestiende Mei 1934 op een punt, on- Naar Belga uit Rijssel meldt, heeft de politie te Buzaney in de Franse Ar dennen proces-verbaal opgemaakt te gen de 37-jarige prins Amadois van Bourbon, zoon van ex-koning Alfonso 13 van Spanje. Prins Amadois, die te Rijssel woont, zocht in de Ardennen een beter betaal de betrekking. Hij had echter verge ten, dat zijn verblijfsvergunning alleen geldig is voor het departement du Nord. Hij verklaarde, dat hij dit jaar uit Spanje is weggegaan, om te voorko men, dat hij geïnterneerd zou worden. Op de weg tussen Losser en Enschede is Zaterdagmiddag een autobus met 24 werklieden gekanteld, toen de chauffeur plotseling moest uitwijken voor een auto die van rechts de voorrangsweg naderde. Op zijn kant schoof de bus nog een eind door en kwam tot stilstand tegen een boom. Hierbij werd het schuifdak opengerukt, waardoor de passagiers naar buiten konden klauteren. Vier van hen kregen snijwonden, doch konden, na in een ziekenhuis te Enschede verbon den te zijn, huiswaarts gaan. Aan de sterke carrosserie van de bus is het waar schijnlijk te danken, dat de gevolgen niet ernstiger zijn geweest. Naar wij vernemen is bü een bespre king Zaterdagmiddag van partijen be trokken bij het Beroepsvervoer over de weg met de looncommissie van de Stich ting van de Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars, overeenstemming be reikt over een globale loonsverhoging. Een voorlopige wijziging van de be staande loonregeling zal dezer dagen in de Staatscourant verschijnen. Naar het A.N.P. nader verneemt is bij de overeenstemming ten aanzien van de loonvoorwaarden voor het wegvervoer het volgende bereikt: het College van Rijksbemiddelaars heeft verhogingen met ingang van 3 Augustus bindend op gelegd voor de loonschalen 1 tot 6 vari ërend (voor de eerste gemeenteklasse van 2.70 per week voor loonschaal 1 tot 4.09 per week voor loonschaal 6). Bovendien zal de pensioendispensatie, die voortaan 2.35 per week zal bedra gen, ook volledig gaan gelden voor de loonschalen 5 en 6 (deze dispensatie be droeg voorheen voor loonschaal 5 slechts de helft en gold voor loonschaal 6 in het geheel niet). In de practijk komt voor de loonschalen 1 tot 6 de regeling neer op een verhoging die varieert van 6 tot 7,4 pet. Voor .de maandsalarissen en voor de conductrices zal een dienovereenkomsti ge oplossing op korte termijn nader worden besproken. Voor deze groepen zal de nieuwe regeling ingaan op 1 Au gustus. geveer vijf kilometer van de plaats, waar de moord werd gepleegd en bin nen enkele minuten van het tijdstip, waarop dit geschiedde, hadden waarge nomen. Reeds in December 1936 bleek, dat Corbisiero onschuldig moest zijn ver oordeeld. Een stervende inwoner van Marzano, een zekere Enrico Manzi, legde in de gevangenis een volledige bekentenis tegenover de gevangeniska pelaan af. Hij zeide, dat hij en zijn broeder Corbisiero van de moord had den beschuldigd, in de hoop daardoor hun eigen straffen te verlichten en ook om sergeant-majoor Calo gunstig te •stemmen. Sindsdien heeft de betrokken kape laan, hierin bijgestaan door vooraan staande rechtsgeleerden, onophoudelijk gepoogd een nieuwe behandeling van het proces tegen Corbisiero te verkrij gen. Hij is hierin pas verleden jaar geslaagd. Intussen lijdt Corbisiero, die negentien jaar in de gevangenis van Santo Stefano heeft doorgebracht, ern stig aan tuberculose. Hij meent, dat hij nog slechts kort te leven heeft. Kort na zijn veroordeling heeft zijn echtgenote echtscheiding aangevraagd en verkregen. Doch zijn zoon heeft nimmer opgehouden in de onschuld van zijn vader te geloven. Hij heeft in de afgelopen drie jaar samengewerkt met de rechtsgeleerden, die belangeloos alles in het werk hebben gesteld om een hernieuwd onderzoek in de zaak- Corbisiero te verkrijgen. Toen Corbi siero werd medegedeeld dat zijn on schuld eindelijk officieel was vastge steld, barstte hij in snikken uit. Gehele Arabische stammen zoeken, het is al eerder bericht, langs de ver laten kust van de Dode Zee in Palesti na koortsachtig naar oude en mogelijk de oudste manuscripten, waarop de Bijbel berust. Men weet dat de manu- scriptenjacht in 1947 is begohnen, toen Arabieren twee oude rollen in een grot aantroffen, die de oudste tot dusverre bekende bijbelteksten bevatten. De ma nuscripten werden voor een aanzienlijk bedrag aangekocht. Het nieuws van de hoge beloning, gemaakt met de ver koop der documenten, verspreidde zich snel door de Arabische woestijn. Wel dra zochten gehele stammen en zij poogden dat in het geheim te doen. De Jordaanse regering, zo meldt Reuter, heeft tot nu toe reeds een be drag van ongeveer 160.000 gulden be taald voor de aankoop van vele oude bijbelmanuscripten. Doch thans gera ken haar middelen uitgeput, terwijl zich nog vele documenten in handen der Arabieren hevinden. In September j.l. ontdekten de Be doeïenen, slechts enkele honderden meters van de grot, waarin in 1947 voor het eerst oude bijbelmanuscripten werden aangetroffen, een zeer grote hoeveelheid dezer documenten. Er .wa ren er zoveel, dat een gehele stam drie dagen en nachten doorwerkte om de manuscripten in veiligheid te brengen. Een der gelukkige vinders poogde enkele stukken aan Jordaanse auto riteiten te verkopen. Binnen enkele uren was daarop de grot door Jor daanse militairen en politiemannen omsingeld, doch de stamleden waren gewaarschuwd door een uitkijk en zij waren er in geslaagd tevoren negen tig procent van de inhoud der grot in veiligheid te brengen. Hierna wilde de stam graag verko pen - doch tegen zijn eigen prijs. Daar vele stamleden echter bevreesd waren door de Jordaanse regering gevangen gezet of beboet te zullen worden, maakten zij gebruik van tussenperso nen om zich in verbinding te stellen met prof. G. Lankester Harding, het door de Jordaanse autoriteiten aange stelde hoofd van de oudheidkundige dienst. Prof. Harding ontving de tussenper sonen hoffelijk en betaalde. Binnen korte tijd wist hij de hand te leggen op zestig procent der laatstgevonden manuscripten. Toen was het geld van de Jordaanse oudheidkundige dienst op. De professor hoopt ten zeerste ook de beschikking te kunnen krijgen over de gelden, nodig voor de aankoop van de andere manuscripten. Enkele Be doeïenen hebben er zoveel vertrouwen in dat de professor er in zal slagen dat geld te verkrijgen, dat zij hem in hun bezit zijnde documenten op crediet hebben geleverd. Intussen zetten andere stamleden ijverig het zoeken naar de kostbare manuscripten voort. (Van onze correspondent) Tijdens afwezigheid van de moeder heeft het zoQntje van de heer W. te Kielwindeweer zijn jonger broertje laten drinken uit een fles lysol. Het slacht offertje werd onmiddellijk overgebracht naar het ziekenhuis te Groningen, waar het in ernstige toestand is opgenomen. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Op onverklaarbare wijze is te Rotter dam de achtjarige Herman Bagijn, die niet kon zwemmen, in het diepe gedeelte van het zwembad in Hillegersberg ver dronken. Een zwemmer zag de jongen op de bodem liggen en een zwemonder wijzer bracht hem uit het water. Uren lang, tot in het Ziekenhuis Bergweg toe, is men met kunstmatige ademhaling bezig geweest. Er kwam hoop toen de jongen tekenen van leven gaf, doch on danks alles is hij overleden. (tot Dinsdagavond) Aanvankelijk weinig, later voorna melijk in het Noorden en Westen van het land toenemende bewolking. Droog weer. Zwakke tot matige wind, krimpend van Noordwest naar Zuid west. Koude nacht, iets hogere tempe raturen overdag. Zon: 5.06-20.25. Maan:17.14. Zondagavond is Z. K. H. Prins Bernhard in zijn kwaliteit van inspecteur-gene raal van de Koninklijke Marine naar de Nederlandse lAntillen vertrokken. Alvo rens naar de West te gaan, zal de Prins eerst in de Verenigde Staten een bezoek brengen aan de prinsessen Beatrix en Irene, die daar op het ogenblik met vacantie zijn. Voor het binnengaan in het vliegtuig wuift de Prins een vaarwel aan de achterblijvenden (Van onze correspondent) Zondagmiddag hebben het vijfjarige zoontje en driejarige dochtertje van de heer Goossens in Apeldoorn enige ha chelijke ogenblikken beleefd. Zij speel den in een schuurtje bij de ouderlijke woning met lucifers en staken daarbij wat stro in brand. Het vuur versperde de uitgang, zodat ze gevangen zaten. Een bewoner uit de buurt zag rook uit de schuur komen en snelde toe. Hij hoorde het geschrei en bevrijdde de kinderen uit hun benarde positie. Zij waren toen al overdekt met brandwon den. Hun toestand liet zich eerst ern stig aanzien maar viel later wat mee. Beiden zijn ter verpleging in het Julia- naziekenhuis in Apeldoorn opgenomen. Voor het Hoog Militair Gerechtshof zal 8 September terecht staan de lt.- kol. B. van de Koninklijke Lucht macht, die door de Krijgsraad is ver oordeeld tot anderhalf jaar gevange nisstraf met aftrek en ontslag uit de militaire dienst wegens zijn aandeel in de malversaties bij de Luchtmacht- aanschaffingsdienst. Aangezien het Hoogw. Episcopaat geen dispensatie heeft verleend inzake de winkelsluiting op 15 Augustus heeft de Nederlandse Katholieke Middenstands bond een beroep op haar leden gedaan, indien dit maar enigszins mogelijk is de bedrijven op de dag van Maria Hemelvaart gesloten te houden, teneinde zichzelf en hun personeel in de gelegenheid te stel len deze dag zo goed mogelijk als Zon dag te vieren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1