Bijna 1 Vi millioen voorschotten voor woningbouw FRANKEN, méér dan 50 jaar toonaangevend!! 44 Lange rij sprekers huldigde de heer Th. Hetem fc SPORTNIEUWS Betovergrootvader van Amsterdamse melkhandelaar verloor de bij Aboekir Ballet der Lage Landen in het Openluchttheater 78 woningen aan Prins Bernhardlaan 34 aan Muiderslotweg Voor zendingen A.B.C. Belangrijke prijsverlaging FR ANK A-Super wit brood HERINGA &WUTHRICH Professor Presser licht de sluier op pagina J Olivier Koop gehuldigd in Aerdenhout cents Haarlemse Cricketbond Puttershoekse jeugd zandvoor! bloemendaa1 Neomist feestelijk ingehaald Ongeval met bromfiets berijdster Politie-zwemkampioen- schappen Fietsen voor de Juliaantjes Burgerlijke Stand FEESTELINGEN GEHULDIGD EXAMENS Opening Wala Corsetterie (gesneden en verpakt) HET FEEST BIJ DE N.Z.H.V.M, JEUGDAFDELING H.H.B. WON VAN SCHIEDAM Binnenkort weer wedstrijd voor ouden van dagen 1 Kennemer Zweefvlieg Club vliegt weer Umans-bekertournooi van DCO WASSERIJ DUYN Tournooi v. d. Aart-beker Jubileum J, v. d. Weiden In Heemstede aangekomen BRUIDSSTOET TROK DE AANDACHT Geen spreekuur Ged. Staten van Noord-Holland heb ben aan Haarlem een extra contingent van 70 woningen toegewezen voor het opnemen van personen, die een functie vervullen, welke voor het economische leven van belang is. Er zyn maatregelen genomen zo spoedig mogelijk plannen voor deze woningen gereed te hebben. Thans is voor de raad ter inzage gelegd het plan voor de bouw van 78 woningen (26 beneden- en 52 étage-woningen) op een terrein gelegen aan de Jac. van Looystraat en de Prins Bernhardlaan door de Woningstichting „Ons Huis". In de woningen kunnen worden ge huisvest 26 gezinnen van 2 personen, 26 gezinnen van 4 personen en 26 gezinnen van 6 personen. De huren zullen ver moedelijk gemiddeld f 8.40 per week en per woning bedragen. De totale bouw kosten worden begroot op f 750.000. Voor de aankoop en het aanbrengen van 78 gasgeysers en voor de aanleg van de gemeenschappelijke achtertuinen zullen benodigd zijn f 14.100 en f 12.500. Voor afschrijving en onderhoud van de gey sers en voor onderhoud van de gemeen schappelijke tuinen zullen de toekom stige bewoners een bedrag van pl.m. f 0.90 per week boven de huurprijs ver schuldigd zijn. In 1952 is aan Haarlem toegewezen een extra contingent van 50 woningen ten behoeve van de huisvesting van mi litairen. Hiervan zijn er 16 begrepen in het in uitvoering zijnde plan van 41 middenstandswoningen op een terrein gelegen aan de Muiderslotweg. voor de overige 34 is nu een plan opgemaakt. Deze woningen zijn gedacht op het bouwterrein gelegen tussen de Hector- straat en de Zuidelijk daarvan gepro jecteerde straat. In verband met de grootte van dit terrein is het aantal wo ningen tot 37 uitgebreid. Thans hebben B. en W. voor de raad ter inzage gelegd het plan voor de bouw van 37 middenstandswonin gen (24 flatwoningen en 13 één-gezins huizen) van de Woningbouwvereni ging „Tuinwijk Noord" in premie-re ling. In de één-gezinshuizen kunnen wor den gehuisvest 12 gezinnen van 7 per sonen en 1 gezin van 2 personen, ter wijl de flatwoningen geschikt zijn voor 18 gezinnen van 5 personen en 6 gezinnen van 7 personen. De totale bouwkosten worden begroot op f 503.150. Rekening houdende met de Advertentie groot of klein is BESTELDIENST A.B.C. niet te evenaren BARREVOETESTRAAT 2 HAARLEM TeL 18428 - na 6 uur 14810 -14155 Zondag is het jubileum van O. Koop af gesloten met een plechtige H. Mis in de parochiekerk van Aerdenhout, waar hij sinds 10 jaren directeur van het zang koor is. Pastoor G. Alkemade droeg om 9 uur met assistentie van Dr. A. Kat en kapelaan A. v. d. Burg het H. Misoffer op tot intentie van de jubilaris. Deze dirigeerde zelf het voor deze gelegenheid versterkte paro chiële zangkoor, dat de „Missa Eucha- ristica" van Perosi zong. Als solist trad op de bekende tenor Han Lefevre, die o.a. tij dens de offerande zong Tota Pulchra eveneens van Perosi, en onder de Commu nie" Jesus Dulcis" van J. Nieland. Aan het eincf van de Mis bracht het koor „Cantate Dominum" van Vincent D'indy ten gehore. De orgelbegeleiding was in handen van Jos Versteegh, die na de Mis nog speelde „Jesu, joy of men desiring" van J. S. Bach. Tijdens de receptie, die daarna plaats had, nam Pastoor G. Alkemade het woord, en zei dat na de grootse hulde, die O. Koop reeds was gebracht in Den Bosch, waar de corypheeën uit de muziekwereld bijeen wa ren, heden de parochie van Aerdenhout hem wilde huldigen en danken. De pastoor prees in hem vooral zijn ijver, toewijding en godsdienstzin. Want zijn taak is niet gemakkelijk. Het parochiële koor immers recruteert zijn leden uit de wijde omge ving en toch heerst er een goede geest. Tot slot feliciteerde de pastoor ook mevr. Koop, die wegens de afstand niet zo dik wijls in de gelegenheid is om getuige te zijn van de opluistering van de ere dienst. hetgeen het levenswerk van haar man is. De pastoor wenste hem nog vele jaren. Daarna volgde een druk bezochte recep tie, waar wij vele vrienden uit de zangers wereld opmerkten, die allen hun geluk wensen brachten aan de grijze jubilaris. Zaterdagmorgen vond op de hoek van de v. Zeggelenstraat en de Hie- ronymus v. Alphenstraat een botsing plaats tussen een vrachtauto en de be rijdster van een bromfiets, waarbij deze laatste, de 57-jarige M. N. uit Vijfhui zen, kwam te vallen en een hersen schudding met enkele schaafwonden aan het gezicht opliep. Het ongeluk ge beurde, omdat de bromfietser geen voorrang verleende aan de van rechts komende vrachtauto. Het slachtoffer werd vervoerd naar het Grote Gast huis en vandaar naar haar woning. Dinsdag 4 Augustus zullen door de Politie-Sportvereniging „Haarlem" de nationale Politie zwemkampioenschap- pen worden georganiseerd. Zij zullen worden verzwommen in de gemeente lijke zweminrichting aan de Houtvaart. Aanvang 13 uur. De liefdezusters van de H. Juliana Falcorseri, beter bekend als de Juliaan- tjês, vragen een of twee oude dames rijwielen of frames. Haar fietsenmate- riaal verkeert in slechte toestand en om haar liefdewerk te verrichten kunnen zij niet buiten goede fietsen. Het adres is bekend: Nieuwe Gracht 72. GEHUWD: P. van der Wal en K. L. Einthoven, H. F. van der Schaar en A. Dirksen. GEBOREN: L. H. Melchers—Keizer, z; W. G. KosterVan Looij, z; J. Hoe benVan Dijk, z; M. J. van der Linden Horeman, z; M. de RottePaauw, z; A. E. RingersSieraad, z; M. A. Broch Koelemij, z; M. ChappellFabes, d: J. W. Sallé—De Goede, d. ONDERTROUWD: G. J. van Woo ning en N. E. Beun. OVERLEDEN: A. Baak. 73 jaar, Reyer Anslostraat; E. C. VinkKroese, 74 j., Generaal de Wetstraat; P. van Amstel, 61 jaar, Friezenstraat. toekenning van een premie van f 170.700 (hierin is begrepen een extra-premie van f 500 per woning voor 34 woningen) zullen de huren kunnen bedragen voor 12 één-gezinshuizen f 67.50 p. m. 1 één-gezinshuis f 60. 6 flatwoningen f 60. 18 flatwoningen f 55. Voor de aankoop en het aanbrengen van 37 gasgeysers, alsmede voor de aan leg van de gemeenschappelijke binnen tuin en de voortuinen zullen bedragen van f 6.700 en f 15.000 benodigd zijn. Voor afschrijving en onderhoud van de geysers en voor onderhoud van de ge meenschappelijke tuinaanleg zullen de toekomstige bewoners een bedrag van pl.m. f 6 per maand boven genoemde huurprijs verschuldigd zijn. B. en W. stellen voor de nodige voor schotten aan beide woningbouwvereni gingen te verlenen. De gronden zullen bij een nader voorstel in erfpacht wor den uitgegeven Zaterdag telde Haarlem verschillende jubilarissen op zakelijk gebied. Veertig jaar is de heer G. J. van Randtwijk in dienst van J. J. Vinke's Handel in Scheepsprovisiën en Uitrustingen N.V. te Amsterdam. In die periode is hij op geklommen tot procuratiehouder en kassier. Gedurende de receptie ten kan tore in Amsterdam werd hij door do directeur de heer J. Vinke en de direc trice mevrouw J. VinkeSterba toege sproken. Hij werd onderscheiden met de gouden medaille in de huisorde van Oranje-Nassau. De heer P. J. Slot was een kwarteeuw werkzaam in gemeentedienst, waar hij op 1 Januari tot administratief ambte naar B le klasse werd benoemd. Hij werd Zaterdag ontvangen door wethou der Angenent, van wie de jubilaris de gebruikelijke gratificatie ontving. In de loop van de midag werd hem te zijnen huize een huldiging van zijn chefs en het personeel bereid, die hem flink in de bjoemen hebben gezet. Tot slot herdacht de heer A. G. Moo- lenaar de dag, dat hij 25 jaar geleden als jongste bediende in dienst trad bij de firma J. Kort, ijzerhandel in de Kleine Houtstraat, waar hij in deze pe riode tot bedrijfschef is opgeklommen. Wegens afwezigheid van de directie zal de huldiging op een ander tijdstip plaats vinden. HAARLEM Voor het Hoofdakte examen zijn geslaagd de heren J. F. Dijkstra, Alkmaar; H. C. v. d. Kamer, Alkmaar; G. P. Sandberg, Leiden; A. W. v. d. Beek, Halfweg; H. N. van Duuren, Middenmeer, en de dames: E. E. Helsloot, Amsterdam; A. M. Heijden- rijk, Driehuis; H. H. Tijhof, Amsterdam; C. J. H. van Sün, Warmond. Voor afd. A: H. J. C. Dorleijn. Amersfoort. Voor afd. B: de heren.' W. F. J. dp Jager, Amsterdam: J. Kooistra, Den Helder; J. B. van Waas, Uithoorn: J. P. Wurpel, Amsterdam, en mej. A. Th. van Kampen, Bovenkarspel. HAARLEM Voor het examen Hand arbeid zijn geslaagd, de dames: H. Ba- link, D. Bijkerk, A. Bijl, E. Lubke, L. Koster, E. Mol, C. Stevens, J. Ebing, E Franken, H van Haren, H. v. d. Henkei, T. Hoekstra—Ch. la Croix, E. Koene, A. Kok, H. van Leeuwen, M. Ruesink, A. Strocs, de here A. Coster Afgewezen 6. Teruggetrokken 1. Vrijdag werd een speciaalzaak in cor- setten, B.H.'s en onderjurken geopend in het pand waarin voorheen sedert jaren de corsettenzaak was gevestigd van mevrouw Koppes. Gen. Cronjéstraat 52. Na een algehele restauratie, waarin nagenoeg alles werd vernieuwd en ge wijzigd, is een interieur bereikt, dat aan de hoogste eisen in deze branche voldoet en waarin een collectie is on dergebracht, die voor elke dame en elk figuur de juiste pasvorm garandeert te meer daar een jarenlange specialiste, mevr. v. Ossenbruggen, het persoonlijk oppertoezicht houdt. Bij de opening waren aanwezig de directie van de Wala Corsettenfabriek en vanzelfsprekend de leiding van deze zaak en de heren Mantel en Van Os senbruggen en hun dames, die behalve in Zaandam en Amsterdam Nrd. nu ook in Haarlem een speciaalzaak hebben gesticht; voorts waren er talrijke rela ties, o.a. ook het bestuur van de winke liersvereniging „Gen. Cronjé". Het geheel was opgeluisterd met bloe men en geschenken, die deze prachtige zaak een nog feestelijker aanblik gaven. Ongetwijfeld een aanwinst voor Haar lem en omgeving en in het bijzonder voor de winkelstand in de Cronjéstraat. Advertentie De heer Th. Hetem werd Zaterdagmorgen tijdens een huldiging in een der zalen van Brxnkmann benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De waarnemend burgemeester, wethouder Angenent, speldde de versierselen op. In een deel van onze oplage hebben wij Zaterdag nog kunnen melden, dat de heer Th. Hetem een koninklijke on derscheiding had ontvangen. Hij is be noemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. De viering van het 40-jarig jubileum van de vervoerschef van de N.Z.H. werd een grootse huldiging. Na de toe spraak van de wnd. burgemeester, de directeur der N.Z.H. en de heer v. Hol ten sprak de heer Koster namens de Bedrijfsunie Vervoer. Deze roemde de Voortreffelijke leiding van de jubilaris over het hem ondergeschikte personeel. De bloemen, die ik u aanbied, zijn niet duurzaam; onze wens, dat u minstens nog het aantal jaren, dat officieel is toe gestaan, in ons midden moogt verblijven, wél, aldus de spreker. Baron F. v. Heeckeren van Waliën voerde uit naam van de Rijksverkeersinspectie het woord. De oppositie, zoals die werd ge voerd door de heer Jurrissen en de heer Hetem, heeft steeds verhelderend gewerkt; overigens is de samenwerking immer van prettige aard geweest. Spre ker hoopte op nog vele gesprekken in de toekomst. Vervolgens was het woord aan de voorzitter van het 'jubileumfonds der N.Z.H., de heer Ockeloen, die een ge schenk en een oorkonde aanbood. De Haarlemse Politie was vertegen woordigd door hoofdcommissaris J. J. Fontijne, hoofdinspecteur I. B. Brauck- mann en brigadier Van Zijl. De heer Fontijne betuigde zijn dank voor de medewerking, welke de politie steeds ondervonden heeft van de N.Z.H., het geen in niet geringe mate te danken was aan het begrip, dat de jubilaris steeds toonde. De gevoelens van het N.Z.H.-personeel van het rayon Leiden werden vertolkt door de heer v. d. Bie. Deze uitte zijn bewondering voor de wijze, waarop de heer Hetem vele moei lijkheden op verschillend gebied uit de weg had geruimd. Namens de Bedrijfs- commissie sprak de heer v. d. Graft. Denken, werken en strijden, deze woor den vormden het richtsnoer in uw le ven, zo zeide hij. De prijzenswaardige woorden van de vorige sprekers kon de heer Maarse, die sprak namens de Cebuto-drieëen- heid Maarse en Kroon N.V., Naco en N.Z.H., ten volle onderschrijven. Hij feliciteerde de feesteling tevens met zijn verdiende Koninklijke onderschei ding. De heer Glasius van de rederij Koppe beloofde plechtig het bestaand conflict tussen zijn firma en de N.Z.H. nimmer te zullen oplossen. Als ik dat zou doen, dan zou ik u misschien nooit meer zien, zo meende spreker. Hij bood de heer Hetem twee fraaie boekwerken aan. Het woord was vervolgens aan de heer Driessen, die namens de Marken expresse een gelukwens uitsprak. De voorzitter van de stichting „Haarlems Bloei", de heer L. S. Th. v. Gink, gaf uiting aan zijn dankbaarheid voor ae medewerking, door de N.Z.H. steeds verleend, wanneer dit in het belang van de stichting gewenst bleek. Het Heemsteeds gemeentebestuur was ver tegenwoordigd door de locoburgemees ter, de heer E. J. v. Lent, die eveneens zijn erkentelijkheid betuigde voor de prettige samenwerking met de heer Hetem. Voor de N.V.T.O. trad mr. A. Hoed als spreker op, die zijn glas hiei op het welzijn van de jubilaris. Een oud-collega van de heer Hetem, de heer Steetskamp, verklaarde, dat hij in de 39 jaren van samenwerking met de feeste ling diens karakter wel had leren ken nen. U hebt uw loopbaan tot nu toe schitterend volbracht. Als laatste spreker werd aangexon- digd de oud-directeur van de N.Z.H.V.M., ir. W. J. Burgersdijk. Voor mij ben je nog zonder meer Hetem, zo zei hij, de jonge Hetem, die vroeger aan de tram hing. Je bent voor mij steeds een pret tige medewerker geweest. Als geschenk bcod hij zijn vroegere ondergeschikte een vierkleurenpotlood aan. Toch werd nogmaals het woord ver leend, namelijk aan de heer Strik, af delingschef van de vervoersdienst. Wij hebben nooit vergeefs een beroep op u gedaan, zo verklaarde hij. Namens de overige ambtenaren bood hij zijn op rechte gelukwensen aan. De directeur van de N.Z.H.V.M., de heer J. J. Jurrissen, gaf toen tenslotte het woord aan de jubilaris zelf, die alle sprekers afzonderlijk uitvoerig dank zegde voor hun welgemeende wensen. Als de beste wijn, welke men voor het laatst bewaart, sprak hij zijn echtgenote toe. Al wat hij had bereikt, dankte hij in het bijzonder aan haar voortdurende steun, zo bekende hij. Daarna was er voor de talrijke bezoe kers gelegenheid persoonlijk de jubila ris de hand te drukken, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Sterren stralen overal" (ge prolongeerd), a. I. Tijden: 10.30, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Twee in een auto", a. 1. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. 's Morgens 10.30 uur: vacantieprograma. Luxor: „De dief". Boven 18 jaar. Tij den: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The quiet man" (gepro longeerd) Boven 14 jaar. Tijden: 2.30, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Help, ik ben soldaat", a. 1. Tij den: 2, 7 en 9.15 uur. Om 11 en 4.10 uur: „De Tour de France", a. 1. City: „De Tour de France", a. 1. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Een koninkrijk voor een huis", a. I. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: tot en met Maandag: „Diplo matic Courier". Boven 14 jaar. Tijden: Maandag 8.15 uur. Dinsdag tot en met Don derdag: „Zoölogica", a. 1. 2.30 uur. Om 8.15 uur: „Haven der verleiding", volwassenen Maandag 3 Augustus Openluchttheater Bloemendaal: Kinder voorstelling door Toneelgroep „De Witte Vogel", 13 en 15.30 uur. Dinsdag 4 Augustus Grote Kerk: Orgelbespeling door Henk v. d. Schaaf, 2021 uur. Santpoort. Ringrijderij met rijwielen. 9 u. met losse paarden 10.30 uur en met paard en tilbury om 13.30 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62' Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie, alsmede permanente expositie van recente aanwinsten uit de Recuperatie. Da gelijks geopend van 1017 en des Zondags van 1317 uur. Vleeshal, Grote Markt: „Des duivels pren tenboek". Speelkaarten uit vijf eeuwen (collectie van de Bielefelder Spielkarten G.m.b.H. te Bielefeld). Geopend op werk dagen van 1017 uur, op Zondagen van 14 17 uur. Di., Do. Za. des avonds van 7— 10 uur (t.m. 5 September). Teylers Museum, Spaarne 16. Etsen van Rembrandt uit het Museumbezit. Tekenin gen van Rembrandt, Rafael, Michelangelo. Claude Lorrain, Watteau. Geopend op werk dagen behalve Maandag van 1117 uur. De eerste Zondag van elke maand van 1317 u. Kunsthandel Leffelaar, Gr. Markt 14. Te keningen en Grafiek van Jan Förrer. Ge opend op werkdagen van 1017 uur (t.m. 14 Aug.). Museum het Huls van Looy, Kleine Houtweg 103. „Drie generaties voor de lens". Een keuze fotografieën van pijn. 18401914 uit de verzameling Grégoire, verworven door het Prentenkabinet van de Leidse Universiteit. Geopend op werkdagen van 1012.30 uur en van 13.3017 uur. Op Zon dagen van 1417 uur. DIVERSEN: Stadhuis, Grote Markt. Don en Ly Ver- meire's Marionettentheater. Iedere dag voorstellingen om 14.30, 15.30, 16.30, 19.30, 20.30 en 21.30 uur „De Troostvogel". Stadskweektuin, Kleverlaan 9. Kosteloos te bezichtigen. Geopend van 1012, 1417 en 18.3020.30 uur (t.m. 16 Augustus). Gistermorgen was het aan de Benne- broekervaart een drukte van belang. 19 jeugdige vissers uit Schiedam namen de strijd op tegen 60 leden van de jeugd afdeling van de Haarlemse Hengelaars Bond. Op voorstel van de Schiedam mers werd besloten het concours te laten houden tussen ieder 5 jongens van beide plaatsen. Met 129 tegen 85 punten sleepten onze stadgenoten de overwin ning en een beker, die de Schiedamse leden hadden meegebracht, in de wacht. De overige hengelaars visten buiten het concours ook mee, van wie G. de Boer uit Haarlem de grootste buit binnen haalde: maar liefst 53 vissen wist hij aan de haak te slaan. Op 19 September zal wederom een wedstrijd voor ouden van dagen georga niseerd worden, ditmaal aan de Ring vaart. Haarlem 4CVHW 3. Gewonnen door GVHW met 2 runs (nog 7 wickets in handen). Haarlem 144 voor 5 wickets, G. Goos- sens 51, C. van Breeden 11, Th. Grup- ping -45. Bowlingcijfers CVHW A. J Leiier Jr. 136, J. Postma 345. CVHW 146 voor 3 wickets, A. van Loenen 79 not out, J. Bastianen 25, Ma- chielse 16. Bowlingcijfers Haarlem Th. Grupping 157, E. ter Haar 1—47. Rood en Wit 5CCVHW 2. Gewon nen door R W met 94 runs (nog 5 wickets in handen). CVHW 63, D. Wolte'rs 26, W. Baars 15. Bowlingcijfers R W J. Hoog 424, H. Thon 225, R. de Boer 38. R W 157 voor 5 wickets,, M. Kruyff 100 not out (17x4), A. W. Hamburger 15, H. Thon 12, Extra's 18. Bowlingcijfers CVHW G Zeeuwe 2—46, A J. Leiier Jr. 2—38, H. A. Lokman 1—37. Rood en Wit 5B—Rood en Wit 5A. Ge wonnen door R en W 5A met 27 runs (nog 4 wickets in handen). Rood en Wit 5B 57„ W. Slendebroek 13, L. P. Overman 15 not out. Bowlingcijfers R en W 5 A M. Kapt den Bouwmeester 419, P. Bouwman 115, H. P. Engelenberg 516. Rood en Wit 5A 84 voor 6 wickets, P. Bouwman 30 not out R W 5B J. Nijhuis 3—24, K. K. R. Pliester 1—26, W. Slendebroek 117, L. P. Overman 1—9. De stand is thans (incl. gespeelde wedstrijden tegen de ACB-ver.): Rood en Wit 5C BMHC 2 CVHW 3 Rood en Wit 5D Haarlem 4 Rood1 en Wit 5A CBHW 2 Haarlem 5 Rood en Wit 5B 8 5 5 4 5 4 3 2 16 11 10 10 10 8 7 5 Nadat met man en macht gewerkt was om de lier weer in orde te krijgen heeft de K.Z.C. een succesvolle dag gehad op het „Langeveld". Een nieuw lid, de heer Smit uit Haar lem onderging de luchtdoop op de E.S.G. Totaal maakten de K.Z.C.-ers op Baby en E.S.G. 30 starts, onder de ogen van honderden kijklustigen. Vele toeschou wers hielden zich echter niet aan de regels en betraden de startplaats. Daardoor brachten zij zichzelf en de vlieger, die hierdoor wordt afgeleid, in gevaar. Het bestuur verzoekt het pu bliek beleefd, dit niet meer te doen, om een herhaling van de kraak, die aan het einde van de vliegdag werd gemaakt te voorkomen. Het traditionele tournooi om de Umans-Beker, waarmee DCO het voet balseizoen pleegt te openen, begint op Woensdag 12 Augustus a.s. met de wedstrijd RipperdaBloemendaal. Op Donderdag 13 Augustus spelen RCH 2 en DCO tegen elkaar De verlie zers ontmoeten elkaar op Woeensdag 19 Augustus, waarna op Donderdag 20 Augustus de winnaars tegen elkaar in het veld komen. Advertentie HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Advertentie AMSTERDAM SÉ VAART 20 TKL. 11053 BINNEN 3 DAGEN RETOUR Het „Ballet der Lage Landen", dat in het voorbije weekend twee voorstellin gen gaf in het Bloemendaals Openlucht theater, kon toch wel aantonen, dat er enig perspectief is in het Nederlands ballet, zij het dan louter technisch ge zien. Het het repertoire is het niet zo heel gelukkig gesteld, een euvel, dat mede gesignaleerd werd bij de voorstel ling van het Ballet Recital, vijf weken geleden. Wie weet, komen de kansen wat het repertoire betreft bij een Na tionaal Ballet wat gunstiger te liggen. Gisteravond echter werkte het wat ontmoedigend te moeten kijken naar wat Karei Poons en Greetje Donker met bizarre sprongen van „Het Portret" maakten. Daar was feitelijk niets van te maken; die hele pantomime had niets om het lijf en de goedkope humor, wel ke een laatste toevlucht moest zijn, kon het geval ook niet redden. Met de be kende suite uit „Les Sylphides", waar mee het programma zonder veel allure geopend werd, maar waarin Ine Riet stap toch goede verwachtingen opriep, was dat Portret dus niet zo'n luisterrijk begin. Maar die verwachtingen werden min of meer waar gemaakt in „Lac des cygnes" en „Le foyer de la danse". Het eerste ballet (fragmenten uit de tweede acte) in de choreografie van Petipa danste Ine Rietstap haar Odette in een bezielde stijl en daartegen staken haar cavaliers wat al te onnozel af. En ver kwikkend was het bovenal Andrine de Clerq en Nel ter Weeme aan het werk te zien als Les Cygnettes, beheerst, vaardig en in een weldadige harmonie. „Le foyer de la danse" in de choreogra fie van Susanna Egri bracht het een voudige gegeven van twee danseressen in een bijna tragische strijd: de een om zich op de top te handhaven, de ander om de top te bereiken. De speelse mu ziek Van Rossini kon dankbaar daaraan worden dienstbaar gemaakt, en dat bleek ook wel uit de manier, waarop de choreografe het geheel had gecompo neerd. Misschien was het wat simpel ge vonden om de opkomende en dalende ster ieder op 'n bepaald motief haar pres taties te laten zien, doch dat gaf aan dit ballet een boeiende inslag, en Mascha Stom en Ine Rietstap dansten haar strijd met zoveel overtuiging, dat de toeschouwers zich leden van de jury waanden, die in deze strijd om de hoog ste eer moesten beslissen. Dat de beide sterren overigens een gelijke ovatie in ontvangst mochten nemen, was niet meer dan billijk. Aan dit ballet, ontwa penend en vol charme gedanst, hebben wij in ieder geval het meeste plezie» beleefd. Anders was het gesteld na de pauze, toen Romeo en Julia (Mascha Stom en Martin Scheepers) op het plankier ver schenen om hun romantische liefde uit te dansen, te sterven en in de dood el kaar dansend (en dan voor eeuwig) te vinden. De choreografie van Guillaumin deed op sommige onderdelen nogal zie lig aan, van enige romantiek, afgezien van de lichteffecten, viel weinig te be speuren en de liturgische gebaren, die aangewend werden, verwekten _het te gendeel van ontroering. En daarmee ls ditmaal alles van Romeo en Julia ge zegd. Tenslotte nog „De Witte Wiven", een ballet naar een door dr. H. Leerink, die ook de muziek schreef, bewerkte legen de uit de Achterhoek. Ook over dit bal let is men gauw uitgepraat, want de on rust springt er reeds van de eerste pas sen af en het is moeilijk bij het begin te geloven in dié „lustige" boerendansen, De hemel beware onze boeren daarvoor. Dat de witte wiven rare sprongen ma ken, goed daar wil iedereen vrede mee nemen. Of die sprongen ook dansen zijn, is natuurlijk weer een andere kwestie W. H. De heer J. J. de Brueijs (Van onze speciale verslaggever) Zaterdag 1 Augustus was het precies 155 jaar geleden, dat een Franse vloot bü het Egyptische kustplaats je Aboekir door de Engelsen onder Nelson vernietigend werd verslagen. Dit was de eerste grote tegenslag voor Na poleon Bonaparte, die hij nog wel te incasseren kreeg on der de stekende blik van de „vierduizend jaar", die, in de vorm van de pyramiden, niet alleen op zjjn legers, maar ook op hem neerkeken. èhkdS. Vice-admiraal Brueys d'Aigailliers De grote veldheer trok zich van deze débacle zelf overigens niet veel aan en de gevolgen waren veel erger yoor zijn manschappen, die nu voortaan in Egyp te waren opgesloten, en voor de 8.000 Franse zeelui, die er onmiddellijk het leven bij inschoten. Een van de eersten, die de dood vonden, was de Franse vice- admiraal Francois Paul Brueys d'Aigail liers, wiens naam in het bijzonder aan deze ongelukkige operatie is verbon den en wiens afstammeling, door een merkwaardige speling van de historie, op het ogenblik een eerzame melk inrichting drijft in Amsterdam-Zuid. Frangois Paul Brueys d'Aigailliers werd in 1753 geboren in het Franse plaatsje Uzès. Op zijn dertiende jaar trad hij al in zeedienst en als luitenant nam hij deel aan de Amerikaanse Vrij heidsoorlog. In 1793 werd hij ontslagen, maar korte tijd later keerde hij bij de Franse marine terug. Hij maakte, zoals dat in die woelige revolutiedagen wel vaker ging, snel promotie en in 1797 voerde hij als schout-bij-nacht het bevel over een eskader in de Adriatische Zee. Het volgende jaar bereikte zijn carrière haar top, die tevens haar einde werd. Generaal Napoléon Bonaparte had op dracht gekregen om te onderzoeken, of het mogelijk was een verovering van Engeland te beproeven. Napoleon kwam al heel gauw tot de conclusie, dat daar geen sprake van kon zijn. Maar tege lijkertijd rijpte er in zijn brein een an der plan. Wat aan de Kanaaikust een onmogelijkheid bleek, zou misschien wèl lukken in het Oosten: een bedrei ging van Engeland via Egypte. Als vice- admiraal zou Brueys het commando krijgen over de vloot, die Bonaparte naar de pyramiden bracht. Gelukkig toeval Nu was Brueys over het algemeen een kundig zeeman, maar deze keer was het toeval hem toch wel zeer be hulpzaam. Direct al bij het vertrek uit Toulon barstte er, juist op tijd, een he vig onweer los, dat de Britse vloot ver strooide, die onder bevel van Nelson op de loer lag. Nelson moest inderhaast naar Sardinië om zijn averij te her stellen. Daar kon Brueys gebruik van maken door ijlings naar Malta te koer sen, welk eiland door Napoleon in een paar dagen werd veroverd. Nelson was eenvoudig buiten zich zelf. In opperste razernij zeilde hij van de ene hoek van de Middellandse Zee naar de andere, op zoek naar „dat kind der duisternis"» waarmee hij dan Napoleon bedoelde. Aboekir is een klein Egyptisch dorp, ruim twintig km. ten N.O. van Alexan- drië, op de plaats, waar vroeger waar schijnlijk het oude Canopus heeft ge legen. Er is een kleine haven en daar vóór een uitgestrekte, ondiepe rede, door lage zandbanken tegen de golven beschut. Op deze rede werd de eerste Augustus 1798 de historische zeeslag van Aboekir geleverd, door de Engel sen ook wel „The Battle of the Nile" genoemd. Juist een maand tevoren was het expeditieleger onder Napoleon Bo naparte veilig en wel in Alexandrië aan land gegaan. Maar men wist, dat Nelson de woede over zijn wanfortuin bij Toulon nog geenszins te boven was en het was voor de Fransen dus zaak om voortdurend waakzaam te blijven. De kans om de vloot nu nog terug te sturen naar Frankrijk was voorlopig ver kekeen. Napoleon droeg vice-admir. Brueys op zijn eskader van 13 linie schepen en 4 fregatten op de rede van sliepen en 4 fregatten op de rede van Aboekir in slagorde te brengen. Op 1 Augustus kwam het fatale moment. Admiraal Nelson dook op aan de hori zon, vervaarlijk en op wraak belust. Onmiddellijk gaf de Engelse vloot voogd het bevel tot de aanval. Zijn ondercommandanten reageerden zó vlug, dat de Franse commandanten nauwelijks de tijd hadden om van het admiraalschip, waar een krijgsraad werd gehouden, naar hun eigen bodems terug te keren. De bedoeling van Nel son was door de Franse slagorde heen te breken. Dat lukte op de linkervleu gel, eerst aan twee en later nog eens aan drie Britse schepen. Admiraal Brueys werd door een kanonskogel ge dood en zijn schip „L'Orient" vloog met de hele bemanning de lucht in. Op twee linieschepen en twee fregatten na werd de hele Franse vloot vernietigd en slechts 3.000 van de 11.000 zeelieden brachten er het leven af. Engeland verwierf op één dag de hegemonie in de wateren van de Mid dellandse Zee, een belangrijke invloed cp de Turkse zaken en opnieuw bond genoten voor een tweede coalitie tegen Frankrijk. Napoleon is het onderwerp geworden van een uitgebreide legende en in die legende past het volkomen, dat de „schuld" voor deze nederlaag helemaal werd toegeschreven aan admiraal Brueys. Het is niet duidelijk, wat daar van de gevolgen zijn geweest voor de familieleden, die de admiraal in Frank rijk achterliet. Maar het is vrij waar schijnlijk, dat een zoon van hem naar Nederland is gekomen. Misschien als vluchteling, misschien als bestuursamb tenaar, misschien als militair. De fami lie heeft zich in Nederland gevestigd en allerlei Franse kenmerken gingen in de loop der jaren verloren. Van de oor spronkelijke achternaam bleef alleen het eerste deel over. En zo vinden we in de thans 56-jarige heer J. J. de Brueijs een Amsterdamse afstammeling van de ongelukkige ad miraal van Aboekir. De heer De Brueijs, die een melkinrichting heeft in Zuid, had van zijn vader wel eens gehoord, dat de familie na de Revolutiedagen uit Frankrijk naar Nederland was gekomen. Maar van iets als een overlevering is helaas geen sprake. Het verleden is ge woon vergeten. Het fijne van de zaak vernam de heer De Brueijs pas van professor Presser, die zich, óók in Zuid, voor zijn boek „Napoleon" moest bezig houden met de „Battle of the Nile". Een laatste bijzonderheid is nog, dat de af beelding van admiraal Brueys d'Aigail liers, die hierbij is afgedrukt, de eerste is, die zijn Amsterdamse afstammeling onder ogen komtl Het jaarlijkse junioren tournooi voof 'KVB- clubs om de v. d. Aart-Beker, wordt dit jaar gehouden op de Zondag gen 23 Augustus en 6 September, waar schijnlijk op de velden van het Heeffl steeds» Sportpark. De heer J. v. d. Weiden, die een kwart eeuw geleden als boekhouder in diens' trad bij het tuinbouwbedrijf Carl Empelen, werd op een bijzondere wijz® welkom geheten. Het personeel, gewa* pend met tal van debiteurenboeken. had een haag gevormd, en toen de jubilar'3 daar door heen wandelde werden her" de boeken boven het hoofd gehouden, een geste, die ook op de drukke Binnen* weg zeer veel belangstelling genoot. De heer v. Empelen prees de nauW' gezetheid en de uiterst correcte wij2?; waarop de feesteling steeds zijn wers heeft verricht en waardoor hij niet all®®" spoedig de lastige Latijnse namen va, bloemen en planten onder de knie ha maar een steun werd voor allen, die ff>el hem te maken hadden, waartoe ook trou wens zijn onverstoorbaar goed humeu" veel heeft bijgedragen, dat spreekwoof" delijk is geworden onder het person®®1' Dat is mede de reden, waarom hij m®' slechts als boekhouder, maar ook al» vriend zeer wordt gewaardeerd. Toen de enveloppe met inhoud over* handigd was, werd het woord gevoel® door het oudste personeelslid, de heef G. Boting, die eveneens de accuratesse van de jubilaris roemde, speciaal wat o® controle van het werkboekje betrof. hier een enveloppe met inhoud en ®eD taart voor mevrouw v. d. Weiden. Vervolgens werd nog het woord g®' voerd door de heer J. Warmerdam, eed vroegere werknemer, thans tuinbaas oP Mariënheuvei, die mede namens e®a oud-collega een fraai divankussen ovef' handigde en toen sprak de jubilaris eed woord van dank aan allen, die deze da» tot een onvergetelijke hebben gemaak', niet het minst door de inderdaad origi" nele ontvangst, al was hij er wel va angstig voor, dat het personeel bij eed volgend jubileum met spaden op hem zou komen. In zijn dankwoord hetro» hij ook mevrouw Van Empelen en d® kinderen, met wie hij steeds op zul» een goede en vriendschappelijke voe' staat. Na het officiële gedeelte bleef men nog een poosje gezellig bijeen onder zang voordracht, zodat het een zeer geslaagd® morgen werd. Des middags recipieerde de heer v. ®- Weiden in het bedrijf aan de Binnenweg en ook hier was de belangstelling zee groot. Onder de bezoekers werden o.i®' opgemerkt, de wethouders E. J. v. Len^ en A. J. v. Houten namens het gemeen* tebestuur (met een kistje rookgerei), d® heer N. J. v. Linden als lid van de Huis- vestingcommissie, waarvan de heer v. Weiden eveneens deel uitmaakt, pastoor C. v. Mierlo, dr. J. L. Tombrock, notaris J. v. Oppen en vele vrienden en kennis sen, alsmede cliënten van het bedrijf, velen lieten het niet bij een enkele ge lukwens, doch boden als blijk van waar dering geschenken aan. De heer v. Weiden zal deze feestdag stellig nie' vergeten. Vanmorgen half 12 arriveerden bij het verversingshuis in Groenendaal try® grote autobussen met tezamen 44 *j®" deren uit de door de ramp getrotten gemeente Puttershoek, die in Heemstede een poosje komen logeren. De jeugdige gasten werden hartefij* door hun pleegouders ontvangen, ter wijl de secretaris van de adoptie comité, de heer J. M. v. Hengelaar, voor de „toewijzingen" zorgdroeg. De kinderen maakten kennis met a tijdelijke vaders en moeders en werae op limonade getracteerd, waarna ZJ met hun pleegouders huiswaarts trok ken. Alle kinderen hadden een kaart] bii zich, waarop hun Heemsteeds adres staat vermeld. Aan de pleegouders wordt verzocht, er op toe te zien dat ae kinderen dit steeds bij zich dragen, teneinde moeilijkheden te voorkomen. Zaterdagmorgen kon men in Zandvoort een opmerkelijke bruidsstoet aansch wen. Jan Draak trad in hethuweW met mej. Keilman. De heer Draak hoort tot het personeels-team van „o* Zuid" en zijn collega's hebben hem zijn huwelijksdag een originele atteri bereid. De reddingsboot van de baan richting was versierd en op een Pla wagen geplaatst. Met paardentrams kwam de boot voor de woning van bruidegom en zo ging het naar het raa huis. De badlieden, in hun kleurige k ding, lieten hun toeters klinken, nu m® om te waarschuwen voor gevaar ma* om uiting te geven aan de feestvreug de. Voor het raadhuis aangekomen, wei het bruidspaar met de voorkomendrie het personeel van „Bad Zuid" eigen, g holpen bij het uitstijgen uit de boot e naar de trappen van het raadhuis gelei Na de huwelijksvoltrekking werd tocht voortgezet naar de N.H. Kerk O nodig te zeggen dat deze karakteristie bruidsstoet grote belangstelling trok- Op het Zandvoortse strand was Zon dag tegen het middaguur geen strand stoel meer beschikbaar en dat is altijd een voorteken van een uiterst druk*® dag voor de Zandvoortse bedrijven. H® is inderdaad voor Zandvoort de drukst dag van dit badseizoen geworden. In d middag was op het strand bijna ge®' plaatsje meer te vinden om te ruste - Naar en in de badplaats was het verkee met auto's en rijwielen zeer intensi® De parkeerterreinen waren al spoeoi| bezet. Tot in de late avonduren bood Zandvoort een beeld van vertier en gr° bedrijvigheid. In Nijmegen ontving gisteren pater Bandsma de H. Priesterwijding en parochianen van Bloemendaal, waarv® de neomist afkomstig is, hebben de j°n®e priester gistermiddag een feestelU* ontvangst bereid. Omstreeks zes u arriveerde pater Bandsma aan het S* tion Santpoort en vergezeld van dV familie maakte hij vandaar per auto tocht naar de hulpkerk aan de Denn® weg. De band van de ka jotters sPee'n- er lustig op los, de welpen bleven eve min afwezig en natuurlijk gaven ze.jl{ vele bruidjes aan de stoet een feesteiu effect. p In de hulpkerk werd de neomist tv gesproken door pastoor L. Beune, wa,0f na pater Bandsma een plechtig ^jj celebreerde. Zondag 9 Augustus draag' zijn eerste plechtige H. Mis op. Wethouder mr. J. Hyszeler van daal is verhinderd morgen spreeKU" houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2