RODE ACTIE TEGEN UITGIFTE VOEDSELPAKKETTEN Dreigende stemming onder Oost-Duitse arbeiders quturb WWü DULLES: Amerika bepaalt zijn stand punt in overleg met bondgenoten Vliegfeest der stoutmoedigen o Groene kaasbol brengt hoop in Britse harten T Verbindingen met West-Berlijn onder strenge controle Mannus Franken overleden W7ilhelm Pieck terug uit Rusland Bijbelse films Piccioni formateur in Italië Geen geheim overleg met Sovjet-Unie Zuid-Korea hoopt op vrije verkiesingen in heel het land Jfel HHHi Een der eerste Nederlandse filmkunstenaars Sterfte onder jonge kinderen daalt Herenhoed dreigt te verdwijnen i BENELUX-RALLY MET EEN CELEEND LUXEMBURGS TEAM MAANDAG 3 AUGUSTUS 1953 PAGINA 3 Grotewohl en Ulbricht ter verwelkoming aanwezig Luchtincident V.S. verwerpen Sovjet- protestnota Rusland self verant woordelijk Zwenking naar rechts? In Oostenrijk Dreigende stemming Spanjaarden sluiten grot van Pierre-Saint-Martin af Paulette Goddard en E. M. Remarque in Nederland Franciscaanse studiedagen te Heeswijk Geen huissloof meer, maar moderne, verzorgde vrouw! Nieuwe methode maakt dit mogelijk NAUMANN candidaat voor „Deutsche Partei" Lesvliegtuig neergestort Piloot gewond Benoemingen bisdom Haarlem Des Duivels Prentenboek Woensdag operatie „Big Switch" Avifauna naar Menton? Grootste kwetsbaarheid in eerste vier levensweken Technisch adj.-directeur van het P.E.N. Hertog van Edinburgh Th. Steenkamp ridder in de orde van de H. Gregorius strijdt voor een traditie Medische afdeling op Jaarbeurs communistische autoriteiten in Oost-Duitsland hebben dit week-einde met •"■acht een einde willen maken aan de hongertochten van de Oost-Duitsers naar West-Berlijn, waar zy gratis Amerikaans voedsel kunnen krijgen. Zaterdagavond j? bekendgemaakt, dat er in de Russische zone geen treinkaartjes naar West- "firlijn meer zullen mogen worden verkocht. De treinreizen naar West-Berlijn 1dus niet langer mogelijk, maar ook de controle op het wegverkeer is aanzien lik verscherpt. Later op de dag zijn de Volkspolizisten begonnen de voedsel pakketten in beslag te nemen. Naar A.P. weet te melden, hebben de jongste maat delen een golf van protest teweeggebracht onder de Oost-Duitse arbeiders. In s°mmige berichten wordt reeds over gewelddaden gesproken. De President van Oost-Duitsland, "'lhelm Pieck, is Zaterdagmiddag ge tuind en wel teruggekeerd uit de Sov- •dUnie. Sinds April zocht hy op de N'iin herstel van een longaandoening. leck is 77 jaar oud. Od het Oost-Duitse hoofdstation werd b'j welkom geheten door het momen wei van vriendschap en verknochtheid blakerende duo: Premier Grotewohl en Vice-Premier Walter Ulbricht. Ieder Van hen las een welkomstwoordje voor, "at door Pieck bijzonder kort werd be antwoord. Onder de hoge gasten be vond zich ook de Russische Hoge Com missaris in Duitsland, Vladimir Sem- Jonov, compleet met militaire lijfwacht ®n al. De straten, waar het gezelschap doorheen moest, waren allemaal streng bewaakt. Niet minder dan 13 films, aan Bij belse stoffen ontleend, worden op het pgenblik door de Amerikaanse Film industrie voorbereid en zijn gedeelte lijk reeds gereed gekomen. Rita Hay- worth zag zich de hoofdrol toebedeeld in het drama van de boetvaardige -ondares, getiteld „De geschiedens van Maria Magdalena". De overige titels luiden: „De tien geboden", „De echt genote van Pilatus", „De kuise Joseph en zijn broeders", „De slaven van Babyion", „Het gewaad des Heren", Demetrius"„De Aegyptenaar", „De Koningin van Saba", „De Tragedie van Jezabel", „De zonde van Jeza- bel" en „Jezabel van Sidon, geschie denis en ondergang van een verleid ster". Zoals men ziet, hebben zich liefst 3 Hollywoodse filmondernemin gen op de stof geworpen van deze Phoenicische vrouw van Koning Achab van Israël, die de afgoden dienst van Baal in Samaria invoerde en op bevel van Koning Jeroe van Juda is vermoord. De Amerikaanse regering heeft het Russische protest tegen het neerschieten Van een Russisch lyntoestel boven com munistisch China, verworpen. Amerika *eSt, dat het toestel boven Noord-Korea beeft gevlogen, dat toen nog frontgebied Was. Het laat dan ook weten, dat Rus land zelf de verantwoordelijkheid draagt Voor bet incident, omdat het het toestel boven Koreaans gebied liet vliegen. In tussen heeft ook de rode regering van Deking geprotesteerd tegen het incident. President Einaudi van Italië heeft idsteren aan Attilio Piccioni verzocht ®en regering te willen vormen. Hij zal binnen twee of drie dagen antwoord Seven. Piccioni is van meer rechtse oriëntatie dan zijn partijgenoot en Voorganger, Alcide de Gasperi. .Attilio Piccioni is reeds sinds 1948 vice-premier geweest onder premier de Gasperi. Hij behoort tot de groep van rechtse christen-democraten. Men geeft ta Rome de nieuwe formateur nog wei- big hoop. Zijn rechtse neigingen zullen Waarschijnlijk de linkse partijen en Vooral de vroegeVe coalitiepartij der sociaal-democraten van Sarragat, nog hieer van het christen-democratisch ex periment vervreemden. Mocht hij toch slagen, dan is de kans Sroot, dat de Gasperi terugkeert in het kabinet, maar nu voortaan uitsluitend de functie van minister van Buiten landse Zaken. Piccioni, die zich mis schien zal laten verleiden tot een révé rence in de richting van de rechtse ex tremisten, staat bekend als een fel anti fascist. Zijn Opdracht kwam vrij onver wachts. Men voerde juist onderhande- ibigen om een centrum-rechts blok te voorkomen. In?.f Oostenrijkse minister van Binnen- n, ~se Zaken, de socialist Oskar Hei rs "een gisteren meegedeeld, dat d <e»riJb geen afzonderlijke onderhan- met de Sovjet-Unie heeft ge- Van u„°Vi?r vrÜsteHing van betaling rino- i bezetbngskosten door de rege- tenfiiEL Mosk°u- Intussen heeft de Oos- een kan- pr,tn?!f.r' Raab, tegen morgen de t\VA<? S - e bijeengeroepen om die Rif.fi Russische nota's te bestuderen heeft f!a? verleden week naar Wenen de heff over de hervatting van over nL ,gen tussen de Grote Vier Zatfifi vredesverdrag met Oostenrijk, bezoek f l eeft Premier Raab nog een kaanc, gebracht aan de Franse, Ameri- Wen»f frJ Russische ambassadeurs in uientpfi britse ambassadeur is mo- eel met in Wenen. Het Oost-Duitse ministerie van Spoorwegen heeft bekend gemaakt, dat er geen spoorkaartjes naar Berlijn meer afgegeven mogen worden, omdat de Westerse mogendheden „acties met een uitdagend karakter tegen de Oost-Duit se republiek beramen". Gisteren heeft de Volkspolitie alle stations van de Berlynse spoorweg afgezet om te voor komen, dat de bevolking toch naar het Westen zou trekken. Er werd een stren ge controle uitgeoefend op de papieren der reizigers en de passagiers die uit de Russische sector kwamen werden gedwongen om uit te stappen. Op ver schillende stations, maar vooral op die van Potsdam, Oraniënburg en Staaken demonstreerde een woedende menigte tegen de nieuwe maatregelen. Er heerst een dreigende stemming. Als gevolg van een en ander zijn er gisteren in de West-Berlijnse distribu tie-depots maar weinig mensen ge weest om een pakket te halen. In to taal werden slechts 45.000 pakketten uitgereikt. Voor het merendeel aan personen, die zich al ip West-Berlijn bevonden eer de nieuwe maatregel werd afgekondigd. Zaterdag zijn er naar schatting 200.000 personen pakket ten komen halen. Later op de dag werden ook de verkeerswegen afgezet en werden pakketten in beslag geno men. Volkspolizisten hingen plakkaten op de ruggen van hen, die met voed selpakketten uit het Westen terugkeer den. De plakkaten bevatten liederlijke teksten als „Ami Schwein" of „Ami Sau". Zwaarbewapende infanteriedivi sies van het Volksleger zijn ingezet te gen de hongertochten. In verschillende delen van Oost-Duitsland schijnt het tot openlijke conflicten gekomen te zijn, zoals in Jena, Potsdam en Gera. Arbeiders van de Leuna-fabrieken in Sachsen Anhalt wilden gezamenlijk naar West-Berlijn marcheren, maar werden tegengehouden. Er zijn huis- Koning Haakon de Zevende van Noor wegen, de oudste regerende vorst in Europa, viert vandaag zijn 81ste ver jaardag. In Skaugum, de residentie van het kroonprinselijk paar, zal de ver jaardag gevierd worden. Onder de gas ten bevinden zich prinses Ingeborg en prins Carl Bernadotte van Zweden en prinses Margaretha en prins Axel van Denemarken. zoekingen gedaan. Er is medegedeeld, dat de in beslag genomen pakketten vandaag zullen worden uitgedeeld aan de werklozen van West-Berlijn. Zowel de Amerikaanse Hoge Com missaris in Duitsland, Conant, als de burgemeester van West-Berlijn, Reu ter, waren van mening, dat de jongste maatregelen aantonen hoe zwaar de Oost-Duitse autoriteiten de Ameri kaanse voedselactie op de maag ligt. Conant heeft Reuter meegedeeld, dat Amerika nog negen weken lang iedere week 5000 ton levensmiddelen zal sturen. Reuter heeft daarop aan gekondigd. dat de voedseluitzendin- gen ook na 15 Augustus, de vastge stelde datum zullen doorgaan. Jakob Kaiser, bondsmimster voor Algem.-Duitse aangelegenheden heeft verklaard, dat de Oost-Duitse leiders maar vast voor hun veiligheid moeten gaan zorgen. Vandaag zal er. alle-en maar aan Oost-Berlijners voedsel worden uitgereikt. Bij de ingang van de grot van Pierre- Saint-Martin in de Pyreneeën hebben Zaterdag Spaanse schildwachten post gevat om te verhinderen, dat de Franse onderzoekers hun plan om de grot te verkennen zullen uitvoeren. Volgens de Spanjaarden bevindt de ingang van de grot zich op Spaans rechtsgebied. De Franse onderzoekers gaven toe dat de ingang van de grot zich aan de andere zijde van de grens steen bevindt, maar de steen zou niet op zijn plaats staan. De wachtposten deelden mede, dat de Franse onderzoekers de grot mogen bin nentreden, indien de Franse regering erkent, dat de ingang op Spaans gebied ligt. Evenals de voorgaande jaren zijn de bekende filmster Paulette Goddard en de niet minder bekende schrijver Ench Maria Remarque weer in ons land ge arriveerd voor hun jaarlijkse uitstapje in Europa, waarbij zij hun vrienden zullen opzoeken. Zij zijn Zaterdagochtend met de „Nieuw Amsterdam" van de Holland Amerika Lijn te Rotterdam aangeko men. In de eerste plaats staat een zes daags bezoek aan Amsterdam op het programma, doch de schrijver zal en kele dagen nemen om zijn vader te be- zoeken, die in de buurt van Osna- brück woont en ziek is. Gezamenlijk reizen zij hierna naar een plaatsje in de buurt van Lugano in Zwitserland, waar Remarque hoopt een boek, waaraan hij bezig is, te vol tooien. Paulette Goddard zal na enige tijd Zwitserland verlaten, om in Lon den te gaan filmen. Op 28, 29 en 30 Augustus zullen de jaarlijkse Franciscaanse studiedagen worden gehouden in de abdij van Berne te Heeswijk. Het onderwerp zal zijn: De blijde boodschap. Voor het eerst spre ken hier ook twee leken, n.l. mevr. J. Severijnen Cals en Theo van Steen. Men kan zich aanmelden bij pater A. Duin dam O.F.M., De Rees in Brummen. (Advertentie) Niet langer behoeft de huisvrouw na de dagelijkse afwas met een zucht naar haar ruwe en vaak pijnlijke handen te kijken, want het nieuwe verrassende wasmiddel van de Castella-fabrieken maakt daar voorgoed een einde aan. Vol vertrouwen kan zij voortaan haar handen in het sop steken, want het actieve schuim van de Castella Vaat- was reinigt niet alleen haar vaatwerk, lepels en vorken op verbluffend snelle wijze, maar maakt ook haar handen zacht als fluweel. Het is dan ook geen wonder, dat duizenden en duizenden huisvrouwen dit nieuwe afwasmiddel reeds vol enthousiasme gebruiken. Naast goede „huisvrouwen" willen zij immers ook graag keurig verzorgde, moderne vrouwen zijn! En de geringe prijs (25 ct. per pak) brengt dit wondermiddel binnen ieders bereik. Dr. Werner Naumann, Hitler's voor malige staatssecretaris van Voorlich ting, is door de uiterst rechtse „Deut sche Partei" gisteren candidaat gesteld voor de komende algemene verkiezin gen in West-Duitsland, die op 6 Sep tember worden gehouden. Zaterdag is nabij het vliegveld Ypen- burg neergestort een eenmotorig les vliegtuig Tiger Moth van de Nationale Luchtvaartschool. Het werd bestuurd door de 19-jarige leerling-vlieger van de L. S. K., J. Laarhoven uit Arnhem, die enige verwondingen opliep, o.m. aan het hoofd. Het toestel viel, onmiddellijk na de start, van een hoogte van ongeveer 200 voet, uit een vrille, en kwam te recht in een weiland van een proef- boerderij van de oliefabrieken Calvé te Delft. Een daar werkzaam zijnde boerenknecht was het eerst bij het verongelukte vliegtuig en kon de pi loot uit de wrakstukken, waartussen deze bekneld zat, bevrijden. Advertentie Daar de weleerw. heer H. C. de Graaf benoemd is tot leger-aalmoeze- nier, heeft Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem benoemd tot kapelaan te Mid delburg, de weleerw. heer J. P. M. v. d. Dqes. Tot kapelaan 't Kalf (Zaandam) de weleerw. heer J. C. Koopman (neom.). De tentoonstelling „Des Duivels Pren tenboek" in de Vleeshal te Haarlem zal op Dinsdag 4, Donderdag 6, Dinsdag 11 en Donderdag 13 Augustus telkens des avonds om 20.30 uur onder deskundige leiding van Drs. H. L. Prenen te bezichtigen zijn. De toegangsprijs blijft gehandhaafd op 50 ct. per persoon. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, is uit Washington naar Zuid-Korea vertrokken om met President Syngman Rhee te spreken over een verdedigingspact tussen beide landen. Intussen wordt te Pan Moen Jon alles in gereedheid gebracht voor de uitwisseling der krijgsgevangenen, die Woensdag gaat beginnen onder de codenaam „Big Switch". Vandaag wordt er in de neutrale zone van Pan Moen Jon een generale repetitie gehouden. M - O* In een weiland van de proef boerderij van de oliefabrieken Calvé te Delft is Zaterdag een Tiger Moth-lesvliegtuig van de Nationale Luchtvaartschool neer gestort. Het toestel viel onmiddellijk na de start van een hoogte van 200 voet uit een vrille. De piloot werd door een boerenknecht uit de wrakstukken bevrijd. In de leeftijd van 54 jaar is te Lochem overleden Mannus Franken, in toneel- en vooral filmkringen een zeer beken de figuur. Nadat Mannus Franken enige tijd in het Binnengasthuis te Amster dam verpleegd was geweest, is hij over gebracht naar zyn geboorteplaats Lochem, waar hij thans op vry jeugdige leeftijd is gestorven. Franken is een van de oprichters ge weest van de eerste Nederlandse Film liga, hetgeen betekent, dat hij een van de eersten is geweest in de strijd voor de erkenning van de filmkunst. Hij was dat niet alleen met het woord, maar ook metterdaad. Zijn eerste film, een leven dige documentaire van „Le Jardin du Luxembourg", nog altijd een respecta bel werk, kon in deze eerste jaren van strijd gelden als een voorbeeldige poging om de film los te maken van haar gebondenheid met het toneel en de fotografische weergave. Voorts heeft Franken aandeel gehad in de nog altijd boeiende en verrassende film „Regen", die weliswaar allereerst op naam van Joris Ivens staat, doch die zonder Fran- ken's medewerking vermoedelijk min der „onafhankelijk" zou zijn uitgeval len. Zijn filmwerkzaamheden heeft Fran ken nu en dan onderbroken voor het schrijven van toneelstukken, meestal openluchtspelen voor studentenlustra; ook wel voor administratieve werk zaamheden in de filmwereld. Met name is hij lid van de directie en commissaris geweest van de Uitkijk, in de dagen dat deze befaamde Amsterdamse bios coop een regelrecht resultaat mocht ge noemd worden van de strijdende avant- garde. Maar telkens kwam Franken tot de filmproductie terug. Zo filmde hij in Nederlands-Indië voor het journaal, vervaardigde verschillende documentai res in het Verre Oosten en produceerde zelfs twee speelfilms, te weten „Tanah Sabrang" en „Pareh, het lied van de rijst." Niet lang geleden heeft Franken in opdracht van de M. S. A. de film „Slaat op den trommele" gemaakt, die zijn laatste werk moest zijn. Ook in ar tikelen in filmtijdschriften heeft hij meer dan eens zijn bijdragen geleverd ter verdediging van de verantwoorde film. Een dynamisch filmer is Franken nooit geweest. Hij was veeleer een be spiegelende geest, die een bezonnen be toogtrant boven een felle montage ver koos, bevreesd als hij was voor goedko pe luidruchtigheid. Hetgeen hem toch weer niet belette, alle eerlijke strijd vaardigheid bij anderen te bewonderen. Minister Dulles reist in gezelschap van zijn assistent minister Walter Robertson, die enige weken geleden langdurig met Syngman Rhee heeft geconfereerd over de voorwaarden waaronder Zuid-Korea het bestand zou eerbiedigen. Ook Ca bot Lodge, de Amerikaanse hoofdgede legeerde bij de V. N. gaat mee, evenals zyn assistent-minister Carl McCardle, zijn pers-chef Kenneth Young, zijn ad viseur Arthur Dean en de minister voor het leger, Robert Stevens. Voor zyn vertrek naar Seoul verklaarde Dulles met nadruk, dat Amerika eerst met zyn bondgenoten overleg zal plegen, alvo rens zijn politiek vast te stellen die het zal voeren op de politieke conferentie, die binnen drie maanden moet worden gehouden. Hiermee heeft Dulles geant woord op herhaalde vragen van de Britse regering, die niet voorbij-gezien wenste te worden. Dulles deelde voorts mee, dat de Ame rikaanse soldaten op Korea zullen wor den ingezet bij de wederopbouw van Zuid-Korea. Hij hoopte dat ook de an dere geallieerden voorlopig hun troe pen op Korea zouden laten. Hij maande voorts aan tot de grootst mogelijke waakzaamheid, want de communisten zullen alles uitbuiten om opnieuw aan te kunnen vallen, zo deelde hij mee. Ten aanzien van het verdrag, dat hij van plan was aan Syngman Rhee voor te stellen, verklaarde hij, dat het bepalin gen in zal houden over de legering van troepen in Korea. Het verdrag zal te vens de mogelijkheid moeten open laten, De heer Van den Brink, directeur van het vogelpark „Avifauna" te Alphen aan de Rijn, is uit Zuid-Frankrijk terugge keerd. Na zijn aankomst deelde hij het A.N.P. desgevraagd mede. dat in vele Zuid- Franse gemeenten grote belangstelling voor de vestiging van een vogelpark be staat, aldus de heer Van den Brink. Hij zelf voelt het meest voor vestiging in Menton. Men heeft hem daar een uit stekend gelegen park met villa's laten zien. welke zonder veel extra kosten in korte tijd tot een nieuw „Avifauna" kun nen worden ingericht. De heer Van den Brink is inmiddels in relatie getreden met een groep Franse financiers, welke in principe bereid ble ken hun medewerking te verlenen. Toch blijft hij van mening, dat er voor „Avifauna" in Nederland nog grote mo gelijkheden zijn. De prettigste oplossing acht hij nog steeds dat het vogelpark voor Alphen a.d. Rijn bewaard zal blijven. dat de Amerikaanse troepen uit Korea worden teruggetrokken, wanneer dat mogelijk zou zijn. Van Zuidkoreaanse zijde werd mee gedeeld, dat Rhee Dulles zal laten we ten, dat de enige aanvaardbare wijze voor zijn land om te komen tot een vreedzame hereniging van het land, bestaat in het organiseren van vrije verkiezingen in Noord-Korea, ten einde honderd afgevaardigden naar de Zuid- Koreaanse volksvertegenwoordiging te kiezen. Op deze manier hoopt Rhee heel het land onder zijn beheer te brengen. In een schriftelijk antwoord op vra gen van journalisten heeft president Syngman Rhee verklaard, dat zijn land geen wapenstilstand kan aanvaarden, waarbij Korea gescheiden blijft, en de Chinezen niet uit 't land zijn verdreven. De verwezenlijking van dit doel is ech ter enige maanden uitgesteld om Pre sident Eisenhower de gelegenheid te geven, op politieke wijze die her eniging tot stand te brengen. Lukt het binnen die afgesproken termijn niet, dan zal Zuid-Korea zijn eigen weg gaan. Volgens de wereldgezondheidsorga nisatie is het sterftecijfer voor jonge kinderen in de meeste landen sinds 1938 gestadig gedaald. Dit blijkt uit een statistisch rapport voor 44 landen, ge bieden en steden over de sterfte on der jonge kinderen in 1950, 1951 en 1952 vergeleken met het gemiddelde voor de periode van 1928 tot 1938. Ver der is uit het rapport te lezen, dat kin deren inhet bijzonder kwetsbaar zijn in de eerste vier levensweken. Hoewel sinds 1938 over het algemeen een daling van sterfte geconstateerd is, steeg het sterftecijfer in de tweede wereldoorlog in de landen, die het meest van de oorlog te lijden hebben gehad. Blijkens de gegevens in het rapport van de periode voor de oorlog is 3 tot 24 pet. van de levend geboren kinderen in de verschillende landen gestorven voordat zij één jaar oud waren. In 1952 bedroeg het percentage 2 tot 16. In sommige landen daalde de kindersterf te met 50 pet. en meer. In Engeland b.v. met 53 pet., in de V. S. met 50 pet., in Zweden met 60 pet., in Japan mei 53 pet. Voor België, Italië, Australië, Oostenrijk en Nieuw-Zeeland en Frankrijk zijn de percentages resp. 34, 39, 39, 47, 31 en 43. In 1944 bereikte de kindersterfte in Frankrijk en Nederland een ongekende hoogte. In Duitsland werd het hoogte punt in de sterfte van jonge kinderen kort na afloop van de oorlog bereikt. Tot technisch adjunct-directeur van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland te Bloemendaal is be noemd ir. A. P. Lindenbergh te Middel burg, hoofdingenieur bij de N.V. Provin ciale Zeeuwsche Electriciteits Maat schappij. (Van onze speciale verslaggever) nze luchtmacht weet wat feestvieren is. De grote NATO-vliegde- monstratie hoort nog geen veertien dagen tot het verle den, of de oudste basis van ons land, het vliegveld Soesterberg, is opnieuw het centrum geweest van een feestelijk gebeuren, de natio nale competitie stuntvliegen van de K.N.V.v.L. Zaterdag middag werd het eerste ge deelte „vervlogen", de ver plichte nummers. Woensdag middag volgen dan de meer spectaculaire vrije nummers. Juist zoals bij een muziek concours. Gehuld in een passende schroom voor het voor ons, leken, onnavolgbaar mysterie van de luchtvaart, toefden wij Zaterdagmiddag op de vlieg basis van kolonel-vlieger A. van Rooy, een joviale Zui derling. Met gepaste bewon dering staarden wij naar de onbegrijpelijke, maar niette min indrukwekkende bewe gingen van kleine zwarte stipjes in de bijna wolkenlo ze zomermiddaghemel. Daar was het Meteor-team .Ruiten Vier" van majoor vlieger J. B. J. Wansink. „Het )eroemde", verzekerde men >ns. Wij durfden haast niet meer te kijken. Eleganter nog dan de Meteors, de Seafu- ries van de Marine-lucht- dienst van luit. t. zee le kl. A. Idzerda. Een zwanenballet gelijk strekten de toestellen de opgestoken vleugels toen zij naar de startbaan taxi den. En tenslotte de drie dartele gele Harvards van 't Amerikaanse luchtmacht- Dpleidingscommando in Gil- attaché, luit.-kol.-vlieger F. ze-Rijen, onder kapitein-vlie- Morris, de RAF-wing-oom- ger S. van de Pol. mander Norman Snyder DFC Na de grote snelheden en de bekende oud-K.L.M.- van de Meteors met hun vlieger Snitselaar zitting, naar-gierend geluid en de Gisteren was de grote dag bijna verwijfde gratie van van de Benelux-sportvlie- de Seafuries, deed de ou- gersrally, die commandant bolligheid van de Harvards van Rooy had georganiseerd, weldadig aan. Misschien wa- Zaterdag waren de drie ren ze technisch even goed als de beide andere teams, maar ze voerden hun op dracht zo huiselijk gezellig uit, dat wij voor deze drie vliegers behalve bewonde- ploegen in Gent uitgeloot. Nederland en België kwa men ieder met een eigen team, maar Luxemburg bracht twee Engelsen, een Belg en een Nederlander in ring ook sympathie konden het veldGisterochtend opbrengen. Toen we later startten de vliegtuigjes in aan boord van een dezer Gent en moesten een aantal Harvards naar Gilze vlogen uitgelegde kruisen volgen en onder een glazen dakje en kwamen zo via Bergen uitkeken over de aarde, op Zoom, Roosendaal en hebben we begrepen, dat Breda naar Soesterberg. de drie vliegers een familie Daar moest een doellanding vormen daar boven, een ge- worden uitgevoerd zonder zin dat op deze Zaterdag- gebruik te maken van de middag er wel eens „een motor. keertje uit" wilde, gewoon Als gulle gastheer maakte een middagje picknicken. De internationale jury onder voorzitterschap van kol.-vlieger b.d. W. Ver steeg!) heeft naar het ons toescheen geen makkelijke taak gehad. Waarschijnlijk zullen de vrije, zelfgekozen oefeningen van overmorgen wel de doorslag moeten ge ven. In de jury hadden de kolonel van Rooy de uitslag bekend, welke ontaardde in sen ware cadeautjes-regen, leder team kreeg een zilve ren zwaantje (naar aanlei ding van het bekende eta- olissement in de buurt van de basis). Nederland kreeg de aerste prijs op zijn zwaantje vermeld, België de tweede sn „Luxemburg' de derde Nederland kreeg bovendien als winnaar een zilveren svisselkruik, terwijl alle deelnemers en hun dames oovendien nog een sympa thieke herinnering meekre gen, alsmede de penning van het luchtvaartjubilé. Dokter Gobeau uit Bel gisch Bergen demonstreerde na afloop zijn radiografisch oestuurde modelvliegtuigjes. Het is een wonderlijk ge zicht zo'n simpel toestelletje hoog en bijna loodrecht op te zien klimmen om daarna allerlei loopings en immel- mans te zien maken. Ten slotte vertoonde de oude Belgische luchtvaartvete raan, Albert van Kotthem een serie stunts, waarvan wij op de begane grond bij na duizelig werden. Dwar relend liet hij zich van grote hoogte naar beneden vallen am een ogenblik later weer steil op te klimmen. Van Kotthem was al jachtvlieger tijdens de eerste wereldoor log en sedertdien neemt hij ;en aparte plaats in in de 3elgische sportvliegwereld. Wat men op Soesterberg ;e zien krijgt is niet in twee woorden te vertellen. Wat nen ervaart bij het consta- eren van zoveel stoutmoe digheid en zelfdiscipline kan men helemaal niet zeggen, (s zelfdiscipline niet één der serste kenmerken van be schaving? Op zulke warme, sonnige middagen, bij het :ien van zoveel moderne schoonheid en harmonie, er vaart men, dat het leven Dok nu nog waard is om ge leefd te worden. 'A met een helm als hoofdbedekking bij de polosport. Z.H. de Paus heeft de heer Th. Steen kamp, directeur van de N.V. Uithoornse Bacon- en Conservenfabrieken benoemd tot ridder in de orde van de H. Grego- rius de Grote. Deze onderscheiding werd hem toegekend wegens zijn grote ver diensten op sociaal-kerkelijk terrein. Zondagmiddag heeft pastoor Fr. van der Meer van Uithoorn aan de heer Steenkamp de onderscheidingstekenen uitgereikt. De herenhoed raakt in onbruik, kla gen de fabrikanten in Engeland en de Verenigde Staten. De „Financial Times" in Londen stelt vast: „Sinds lang zyn de dagen voorbij, dat het bijna een inbreuk op de goede vormen werd geacht, als een man geen hoed droeg, maar sinds de oorlog zijn de heren steeds meer afkerig geworden van de hoed". De Amerikaanse hoedenfabrikanten zijn ook begonnen te piekeren, maar zij zijn niet zo wanhopig als hun Britse colle ga's, die, kort na het eeuwfeest van dit hoofddeksel, zijn overgegaan tot de fabricage van groene bolhoeden. Volgens de Britse hoedenfabrikanten heeft dit nieuwtje de.verkoop van de „kaasbolletjes" doen toenemen en de „Financial Times" heeft bericht, dat de vraag naar gekleurde hoofddeksels zich heeft uitgebreid tot de petten, die de mannen aan het strand en op de golf links plegen te dragen en die nu volgens de winkeliers in grote hoeveelheden worden verkocht. Dat zou dan de op lossing zijn van een probleem, dat de Britse makers van vilten hoeden deed spreken over 1952 als van „een ramp jaar in de geschiedenis van onze indus trie". John Taylor, hoofdredacteur van de „Tailor and Cutter" en een van de autoriteiten van Saville Row, de wijk van de deftige herenmodezaken in Lon den. heeft zijn stem ook laten horen: „Er is hier sprake van een algemene neiging om overtollige kledingstukken af te schudden. Ik ben van mening, dat men hoeden moet dragen, maar zelf loop ik dikwijls blootshoofds". Twee bond genoten hebben de Britse hoedenfabri kanten in hun moeilijke strijd: de her tog van Edinburgh en het weer. De gemaal van koningin Elizabeth II staat bekend om de hardnekkigheid, waarmee hij bij iedere gelegenheid een passend hoofddeksel opzet. De belang hebbenden hopen, dat dit voorbeeld aan stekelijk zal werken. De tweede bond- De Engelse prins-gemaal: met grijze hoge hoed in de staatsiekoets. genoot is het Engelse klimaat, maar, zo zegt de „Financial Times", „dat kan al leen niet optornen tegen de steeds dieper wortel schietende gewoonte van milli- oenen mannen om geen hoed te dragen, of het nu regent en waait of dat de zon schijnt". Wat is tenslotte de toekomst van de hoed? JohnTaylos is van mening, dat het met de hoed net zo zal gaan als met de rouwkleding: van tijd tot tijd onvermijdelijk. Aan de komende Najaarsbeurs, die van 1 tot en met 10 September in Utrecht wordt gehouden, zal wederom een om vangrijke medische afdeling verbonden zijn. Was deze groep het vorige jaar m een eigen paviljoen op het Vredenburg ondergebracht, thans zullen de daartoe behorende inzendingen een aparte plaats krijgen in de grote Bernhard-hal op het Croeselaanterrein. De medische afdeling zal gecomple teerd worden door een aantal stand» met laboratoriumbenodigdheden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3