De verhouding van stands- en vakorganisatie 1953 Jacob Marisprijs €r'f%opman: Het spoor van het zwaarcL SCHEEPVAARTBER1CHTEN Moord- in de lift Aalmoezenier Roncken herinnert aan de woorden van dr. Poels Contact van min. Luns met Nederlandse bisschoppen 22ste Sociale Studieweek te Rolduc Man en vrouw" van Nol Kroes r Katholicisme in Indonesië zeer levendig en krachtig J MAANDAG PAGINA AUGUSTUS 1953 Het heidendom hult zich in de gedaante van de godsdienst E.H.B.O.—Thuisfront Pleisteractie Spaanse onderscheiding voor prof. dr. J. Terlingen Examens K Bewondering voor pater Maas en mgr. Vesters Maak 'n einde aan dat ondragelijke zuurbrander Neem een of twee Bennies, AVONDMISSEN IN VALKENBURG Ziekenfondsverzekerden: Geneeskundige hulp in het buitenland door NGAIO MARSH Trekkingslij st 520ste Staatsloterij Welke moet de houding van de chris- (Van onze correspondent) Onder grote belangstelling van kerkelijke en wereldlijke autoriteiten werd Zondagmiddag in de aula van het Klein Seminarie van Rolduc de 22ste Sociale Studieweek, de geestelijke 'instelling van dr. Poels, door diens opvolger aalmoe zenier Roncken geopend. Op bijzondere wijze werden welkom geheten mgr. dr. A Hanssen, bisschop-coadjutor van Roermond, een van de trouwste deelnemers aan deze studieweken, prof. dr. L. J. M. Beel, en dr. F. Houben, Commissaris der Koningin in de provincie Limburg. In dit tijdperk, waarin vele jubilea van publieke organisaties gevierd wor den en waarin met gerechtvaardigde trots gewezen wordt op invloedrijke orga nisaties en instellingen, die tot stand zijn gekomen, is er, aldus aalmoezenier Roncken, toch een onrust binnen eigen kring en een critiek, welke met zorg Vervuld is omtrent de achtergrond van dit apparaat, de ware Evangelische levenshouding. Ook tegen het apparaat zelf van de katholieke organisatie richt zich de critiek. Met name de verhouding standsorganisatievakorganisatie is onderwerp van discussie. Dit laatste probleem werd voorgelegd aan een door het Hoogwaardig Episcopaat ingestelde commissie onder voorzitterschap van profdr. Beaufort, waarin vertegenwoordligers van de betrokken organisaties en enkele deskundigen zitting hadden. Het ware juister geweest, aldus aalmoeze nier Roncken, het resultaat van het werk van deze commissie af te wachten en niet tegelijk dit probleem publiekelijk aan de orde te stellen, temeer, omdat ciit gemakkelijk gebeurt op een wijze, die niet vrij blijft van sentiment en res sentiment. Aalmoezenier Roncken doelde hier op het artikel van dr. Cassianus Hentzen in „De Katholieke Werkgever". Naar aan leiding hiervan heeft de diocesane com missie van samenwerking van de geza menlijke standsorganisaties in Limburg zich beraden over de wenselijkheid en de mogelijkheid van een duidelijke po sitieve uiteenzetting van het probleem. Dit beraad is aanleiding geworden tot de samenstelling van een brochure ge titeld „De stands- en vakorganisatie in de tegenwoordige tijd" van de hand van aalmoezenier K. Roncken en dr. A. Ge- rats M.S.C., welke brochure bij ge legenheid van deze Sociale Studieweek werd aangeboden. Dringend vroeg de voorzitter van de Sociale Studieweken aandacht voor de Idee van dr. Poels, waarin de vakorga nisatie slechts één sector van het maat schappelijk leven bestrijkt, een deel, dat organisch moet zijn ingebouwd in het geheel van het katholieke maatschappe lijk leven, waarvan de structuur door de standsorganisatie bepaald wordt. Op de drempel van de eeuwigheid heeft dr. Poels bij zijn erepromotie in Tilburg slechts dit ene willen zeggen: „God geve, dat eindelijk de katholieken eens gaan beseffen, wat het wezen en de verstrek kende betekenis is van onze katholieke standsorganisaties". Christendom en wereld Prof dr J. A. J. Peters C.ss.R. heeft het probleem van „Christendom en we reld" behandeld. Aan de hand van het begin van het Johannes-Evangelie ~en de brieven van Sint Paulus gaf de Nij meegse hoogleraar een grootse visie op dit probleem. Als de christen zijn ogen Reeds thans blijkt dat de komende acties van de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. en Nationaal Katholiek Thuisfront, resp. te houden 16 en 23 Augustus, g belangstelling zullen ondervinden. Uit alle delen van het land komen bij de leidin, talrijke vragen, binnen, betrekking heb bende op de uitvoering van deze actie. Het betreft hier geen loterij, zodat men aan geen enkele verplichting behoeft te voldoen. Zelfs zonder te offeren kan men zich in het bezit stellen van de couvertjes, hoewel verondersteld mag worden, dat tij dens de collecte, met gesloten bussen, ruime giften beide organisaties zullen toevloeien. De E.H.B.O.-afdelingen zullen zich door middel van deze collecte reddingsmaterialen kunnen aanschaffen, terwijl de leiding te- vans in staat wordt gesteld het werk op plaatsen, waar dit nog niet is gevestigd, op te richten. Nationaal Katholiek Thuisfront zorgt in de meest ruime zin voor onze sol daten, een object, dat wel geen speciale be lichting behoeft. Aan beide couvertjes is eenzelfde geheim verbonden en zowel het couvert je van de E.H.B.O. als dat van het N.K.T. bieden op zichzelf de mogelijkheid om in het bezit te komen van een deel van de 50.000.--, want er zijn tien cadeaux van elk 5000.— en bovendien nog tien troostgeschenken. Prof. dr. J. H. Terlingen, hoogleraar ln het Spaans en Italiaans aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, is benoemd tot commandeur In de orde van Alphons X de Wijze, wegens zijn verdiensten voor de Spaanse cultuur; de officiële uitrei king zal op latere datum geschieden. AMSTERDAM, Engels tolk-vertaler: de heren H. Edwards, P. M. Coffeng, J. F. Vellekoop, allen Amsterdam; R. Tim mer te Loosduinep, J. Lako te 's Gra- venhage, N. G. J. Strocks, Heerlen. Engels M.O.-C.: mej. S. A. Melig te 's Gravenhage, G. H. M. van Lent en S. Plomp te Amsterdam. 's-GRAVENHAGE (Schoolakte Duits M.O. (AiJ. Hendriks, Bussum, J. Keizer, Cu- lemborg, G. Schothuis, Zenderen, E. To ren, Meppel, C. Weber, Zaltbommel, mej. H de Moei, Leiden, W. Dedert, Haarlem en A. v. d. Ven, Goirle; huisakte Duits M. O. (A): J. Lootsma, Winterswijk, K. Okken, Zeist, J. Roelofsen, Den Haag en G. Verheyen, Utrecht. richt op de wereld rondom hem heen, wordt het hem soms kwaad te moede. De christen wordt in de wereld geraakt door een leegte, een leegte aan God; er is een laïcisering, een profanering van de samenleving, de wereld is ontheiligd. Maar erger is dat het heidendom zich hult in de gedaante van de godsdienst. Het toont zich niet meer zo materialistisch, maar houdt rekening met een drang van de mens naar eeuwige waarden; in feite zoekt het een verabsolutering van menselijke waarden; het tijde lijke en vergankelijke wordt met zulk een kracht nagestreefd als al leen het absolute verdienen zou. Het is de religie van het eindige. We.lke moet de houding ten zijn hiertegenover? Hij kent de ware eeuwigheid en zijn omgang is ln de hemel. Moet hij zich dan afwenden van de wereld in afwachting van de komst van het Rijk Gods? Niet in deze op de spits gedreven eschatologische opvatting zag prof. Peters de ware christelijke oplossing van het pro bleem van de christen in de wereld. In het eerste Geloofsartikel: ik geloof in God de almachtige Vader, Schepper van hemel en aarde en in het centrale leerstuk van de Incarnatie, de vlees wording van Gods Woord, vinden we de juiste christelijke visie op de ver houding van de christen en de wereld. De mensen, eindige wezens, schieten te kort en dit tekort wordt nog acuter door de zonde. Dit is het conflict in de menselijke verhoudingen. Zo is heel de schepping onderworpen aan de diepe vergankelijkheid der wanorde De Incarnatie echter van het Woord Gods is het fundament van onze hoop op een bevrijding. Wij verwachten een nieuwe wereld en deze is er reeds sinds het moment van de verrijzenis. Het is de taak van de christen aan dit nieuwe Riik Gods gestalte te geven. Tussen de eindige mens en de onein dige God is de wereld als een middel om God te bereiken. Maar ook niet meer; de wereld heeft ons verleid om bij haar stil te blijven staan, de wereld te verabsoluteren. Het is de taak van de christen om de wereld de ware be stemming te geven, om Christus' mens wording voort te zetten en het aardse in Christus te heiligen. Van dit standpunt uit belichtte prof. Peters het wezen van de christelijke beschaving. Alleen de christen kan de wereld brengen tot ware cultuur, omdat alleen het christendom de juiste plaats van de dingen kan vatten. Het is de taak van het christendom in al de vormen van menselijke activi teit de christelijke waarde aan te bren gen, een taak die in principe te verwe zenlijken is, omdat alle dingen open zijn in die richting, want zoals Sint Thomas zegt; het schepsel is, wat het is van God. De eerste dag van deze 22ste Studie week werd besloten met een traditio nele praatavond. Nol Kroes bij het schilderij, dat hem de Jacob Maris-prijs bezorgde: „Man en Vrouw". Het is een zelfportret van de heer Kroes met zijn echtgenote. De loco-burgemeester van 's-Graven- hage, ir. L. J. M. Feber, heeft Zater dagmorgen in Pulchri Studio de Jacob Marisprys 1953 uitgereikt. De prijs voor de schilderkunst (groot f 1.000), is dit jaar toegekend aan de Haagse schilder Nol Kroes voor zijn schilderij „Man en Vrouw". De tweede prijzen, de z.g. materiaalprjjzen (groot f 300 elk), ziin toegekend aan Paul Arntzenius voor zijn schilderij „De roeiboten" en aan JacobNanninga voor zijn abstract schilderjj „Thibet". De hoofdprijs voor de Tekenkunst is dit jaar niet toegekend, omdat de jury van oordeel was dat er geen duidelijk hoogtepunt hij de inge zonden werken te hespeuren viei. Zij heeft daarom besloten drie gelijkwaar dige tweede prijzen (materiaalprijzen) te verlenen. Deze zijn toegekend aan Kees Andrea voor de tekening „Span je", W. J. Rozendaal voor de tekening „Portret Gerda" en Co Westerik voor de tekening „De angstige". Deze laatste kunstenaar won in 1951 de hoofdprijs met het schilderij „De Visvrouw". In het jury-rapport wordt over het werk van Kroes gezegd, dat het on danks een gemis aan verfijnde pictu rale kwaliteiten en bewuste verwezen- DINSDAG HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 nieuws. 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 vrouw, 9.35 gram., 9.40 Licht baken, 10.00 kleuters, 10.15 gram., 11.00 vrouw-, 11.30 jeugdorkest, 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 gram., 13.30 Maastrichts sted. Ork., 14.00 lichte muz., 14.35 gram., 15.30 Ben je zestig?, 16.00 zieken, 16.30 Ziekeniof, 17.00 jeugd. 17.15 felicitaties, 17.45 regeringsuitz., 18.00 gevar. muz., 18.15 .gram.. 18.20 sport, 18.30 Dit is le ven. 18.45 gram., 18.52 act., 19.00 nieuws, 19.10 gram., 19.15 Boek der boeken, 19.30 gram,. 20.25 de gewone man, 20.30 Philh. ork., koor en sol., 21,15 gram., 21.30 viool en piano. 22.00 kamerork. en solist, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 9.00 prot. pr., 9.15 koor en orgel, 9.30 vrouw, 9.40 gram., 10.50 kleuters, 11.00 alt-mezzo en piano, 11.30 gram., 11.40 orgel, 12.00 Mu- sette-ork., 12.33 platteland. 12.40 gram., 13.00 nieuws. 13.15 gram., 13.25 amusem.- muz„ 14.00 Amerik. muziek-kaleidoscoop, 14.30 oud-Nederl. liederen, 14.40 hoor spel, 15.40 gram., 16.45 jeugd, 17.30 zang en orgel, 18.00 nieuws, 18.15 piano, 18.30 gram., 18.35 dansmuz., 19.00 Paris vous parle, 19.05 gram., 19.20 piano, 19.50 cau serie, 20.00 nieuws, 20.05 amusem.muz., 20.45 hoorspel, 22.00 gram., 22.05 Tiroler- muz., 22.45 buitenl. overz., 23.00 nieuws, 23.15 New York calling, 23.20 gram. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m.: 13.45 orkestconcert. BBC light progr., 1500 en 247 m.: 15.00 lichte muz., 15.45 gevar. muz., 16.30 rhythm.muz., 17.45 dansmuz., 22.15 dans muz., 23.20 gevar. muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 ork.. 13.25 operettemuz., 14.15 lichte muz.. 15.00 gevar. muz., 15.50 lichte muz., 16.10 kamermuz., 17.45 ge var. muz., 22.10 schlagers, 22.30 jazzmuz., 23.00 gevar. muz., 0.30 dansmuz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 20.02 ork., 21.50 exotische muz. BRUSSEL, 324 m.: 14.00 rhythm, muz., 20.00 omroepork., 22.15 volksmuz. 484 m.: 12.10 omroepork., 16.00 gevar. muz., 22.10 gevar. muz. ENGELAND, BBC European Service Uitz. voor Nederland. 224 en 49 m.: 22.00 Nieuws. Vraaggesprek met onze luister aars. Boeken en schrijvers. lijking van artistieke opvattingen (wel aanwezig in de schilderijen van de beide tweede prijswinnaars) toch sterk boeit door zijn grote opzet en de ver wezenlijking van een diep menselijk sentiment. Ondanks vele tekortkomin gen, aldus het oordeel van de jury, moet dit schilderij om zijn artistiek en schilderkundig streven, maar ook om veel wat reeds werd verworven, een verrassende gebeurtenis op deze ten toonstelling worden genoemd. Deze in zichten vonden dan ook uitdrukking in de slotstemming om de hoofdprijs, waarin „Man en Vrouw" van Nol Kroes 4 stemmen op zich verenigde, tegen 2 stemmen, uitgebracht op het schilderij „De roeiboten". 156 Met een onbewogen gezicht staart Kohorr voor zich uit. Hu heeft de hele nacht geen oog dichtgedaan. Met taai geduld heeft hij keer op keer getracht zijn knellende boeien los te werken. Zijn polsen en handen zijn stijf en pynlpk van <de inspanning, doch het is alles vergeefs geweest. De Nomade koestert geen enkele twijfel over het lot, dat hem te wachten staat, wanneer hij eenmaal aan Tsacha overgeleverd is. Doch met de berusting van een dier kan hij slechts vaststellen, dat hij machteloos is, volkomen machteloos. Eensklaps verstijft hij. Het koude lemmet van een mes glijdt langs zijn handen en het volgende ogenblik vallen de knellende banden omlaag. Hij wil opspringen, doch een nauw hoorbare stem sist: „Wacht op het mes." Hij knikt onmerkbaar en blijft roerloos in dezelfde houding zitten. Een zwak geritsel achter hem verraadt, dat zijn geheimzinnige redder onderweg is naar de andere gevangenen. Na een scherpe blik op de sluimerende wachter gluurt J n Halfra, die evenals Orm en de anderen in een diepe slaap is. Iedere spier pan zijn lichaam is gespannen. Mochten zij zich verraden, dan moet hu ingrijpen, voor ae wachter alarm slaat. Het zweet staat Kohorr op het voorhoofd en de spanning is haast ondraaglijk. Met of zijn hoofd zakt een rochelend gesnuif ontwaakt heer Halfra. Verbaasd knippert hij met de ogen. Wat is dit nu? Te deksel, heeft iemand zijn touwen doorgesnedenHu staart schaapachtig naar de 'wachter, die opgeschrikt door de vreemde geluiden, met een slaperig oog naar hem loert. „Is er wat?" snauwt de Nomade achterdochtig. Halfra staart loom naar zijn voeten. „M-muggen," mompelt h%j dan haastig, terwijl er wanhoop in zijn stem ligt. „Ik kan ze niet wegjagen. De schildwacht grijnst lodderig en het duurt niet lang weer op zij. Een diepe gespannen stilte daalt over de kampplaats. Kohorr laat geen oog meer van de gestalte bij het vuur af. Na wat hem een eeuwigheid toeschijnt, hoort hu weer de stem van zijn on bekende redder. „Het mes is het teken. Kohorr voelt het heft van een korte dolk in zijn hand en snel glyden „un open langs de andere gevangenen. Hier en daar knikt er een haast onmerkbaar. D springt de Nomade lenig als een kat op, heft zijn hand en het volgende ogenblik flitst het koude staal onfeilbaar en dodelijk het doel tegemoet. Het Katholicisme in Indonesië maakt op mij de indruk zeer levendig en krachtig te zijn, terwijl zijn invloed op de toekomst van het land van niet te onderschatten betekenis schjjnt. Vootal de bisschop van Djakarta, de Indonesiër Mgr. A. Djajasepoetra S.J., is een wijs man, die uitstekend ingelicht blijkt te zijn over de situatie in zjjn land- Ik heb een heel prettige ontmoeting met hem gehad en veel van hem over het katho licisme in zijn vaderland vernomen, al dus heeft minister Luns, die dezer dagen teruggekeerd is van een vijf weken lange reis door het Verre Oosten, mede gedeeld aan een redacteur van het K.N.F. In Pakistan heeft minister Luns de Vaticaanse chargé d'affaires, mgr. Van Miltenburg, ontmoet en in India de pauselijke internuntius, mgr. Lucas In Australië heb ik, aldus mi nister Luns. niets dan lof oyer de Ne derlanders, van wie, naar ik vernam, een zeer groot deel katholiek is. ge hoord. Het staat wel vast, dat de Austra lische regering in het algemeen de Ne derlanders liever ziet komen dan som mige andere nationaliteiten. Het is merkwaardig, hoe gemakkelijk die Ne derlanders zich aanpassen. Ik heb ook de indruk gekregen, dat er van katholieke zjjde heel veel wordt gedaan om de zielzorg van de emigran ten te bevorderen. Een bijzonder voor beeld daarvan is het doorgangshuis van pater Maas, dat ik heb bezocht. Voorts maakte ik kennis met de bejaarde doch nog zeer vitale mgr. Vesters uit Vught. die daar nog heel wat zorg aan de dag legt voor onze emigranten. Ik hen er van overtuigd, dat deze priesters nrach tig werk verrichten ten behoeve van d« Nederlanders. Minister Luns die er nog steeds ver moeid van de reis uitzag leefde geheel en al op toen het gesprek op Nederlands Nieuw-Guinea kwam. (Jver zijn erva- derlandse militairen zei de minister: De minister gaf onomwonden toe, dat hij na zestienduizend mijlen te hebben gereisd en onafgebroken in vreemde ge bieden te hebben vertoefd, erg ontroerd was weer een stukje vaderland aan te treffen ergens in de onmetelijke Pacific. In Hollandia voerde hij zeer nuttige be sprekingen met mgr. Cremers over de toestand en over de vele problemen, die zich voordoen bij het tot ontwikkeling Drongen van deze enorme gebieden. Maar, zo zei de minister, het is aan mijn collega minister Kernkamp die zich persoonlijk van de toestanden op de hoogte heeft gesteld over deze zaken be slissingen te nemen, ook in de zeer moeilijke zaak van de katholieke HBS waarover nogal enige deining is ont- Advertentie en op 't zelfde moment is dat zuur- branden geblust. Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de hele wereld dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennies zijn hygiënisch ver pakt één voor één. Zé zijn smake lijk engemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. staan. Ik heb intussen wel kunnen be speuren, dat er door missies en zending hard wordt gewerkt en veel goeds tot stand gebracht. Komend op het verblijf van onze Ne derlandse militairen zei de minister: Voor de officieren .van het Nederlandse leger, die daar hun plicht vervullen, schijnt mij het leven gemakkelijker dan voor de gewone manschappen. Hoewel de natuur van Hollandia buitengewoon mooi is, ontbreekt daar toch teveel, wat de gewone man aan comfort en ontspan ning behoeft. Het land is nog steeds een gebied bijna uitsluitend geschikt voor pioniers. Maar wel zeker is het, zo be sloot de minister, dat sinds de regering haar standpunt ten aanzien van Nieuw- Guinea definitief bepaald heeft, de animo om er te investeren en het gebied tot exploratie te brengen sterk is toege nomen. Hij was van mening dat Neder land nog een groot werk te verrichten heeft. Op alle Zondagen van Augustus en tevens op 15 Augustus zal in de hoofd parochiekerk van Valkenburg 's mid dags vier uur een H. Mis worden opge dragen, tijdens welke onder bepaalde voorwaarden ook kan worden gecom municeerd. Hiertoe heeft de parochie- geestelijkheid besloten teneinde het de zakenlieden van het toeristenstadje, die thans de drukste maand van het jaar beleven, gemakkelijker te maken, hun Zondagplicht te vervullen. De Ziekenfondsraad heeft voor ver plicht-verzekerden van algemene zie kenfondsen een nieuwe regeling vast gesteld betreffende geneeskundige hulp in het buitenland. Deze regeling is 1 Augustus in werking getreden. Het wordt aan de fondsen overgelaten, of zij de regeling ook voor vrijwillig-ver- zekerden zullen toepassen. Verplicht-verzekerden, die voor be roepswerkzaamheden in het buitenland hebben vertoefd, hebben recht op vol ledige vergoeding van de kosten van geneeskundige hulp, verleend in het tijdvak, waarover de verzekering voortduurt. De vergoeding mag echter en dit geldt ook voor verplicht-verze kerd binnenscheepvaartpersoneel voor huisartsenhulp, specialistenhulp, zie- kenhuisverpleging en tandheelkundige hulp niet meer bedragen dan zekere vastgestelde maxima. Verplicht-verze kerden, in het Nederlands sanatorium te Davos verpleegd, worden gelijkge steld met wie voor beroepswerkzaam heden in het buitenland hebben ver toefd. Verplicht-verzekerden, die niet voor beroepswerkzaamheden in het buiten land hebben vertoefd, hebben recht op vergoeding voor de kosten van genees kundige hulp, genoten gedurende de eerste dertig dagen van het verblijf in het buitenland. Maar indien de verze kerde, ziek zijnde, naar het buitenland is vertrokken, bestaat geen aanspraak op vergoeding. De vergoeding mag niet meer bedragen dan de kosten, die in de woonplaats in Nederland voor rekening van het fonds zouden zijn gekomen met dien verstande, dat voor huisartsen hulp f 1.50 voor een bezoek op het spreekuur van de arts en f 2.50 voor een bezoek van de arts ten huize van de patiënt mag worden vergoed. Geen van beide categorieën verzekerden heeft recht op vergoeding van kosten van vervoer naar Nederland terug. AALSUM 1 van Spezia n. Genua. ABBEDIJK 1 te Antwerpen. AKKRUMDIJK 1 van Genua n. Marseille. ALGENIB 1 van Bahia n. Rio Jan. AMSTELD. p. 2 Ceylon. AND1JK 2 te Rotterdam. ARENDSKERK p. 1 Ceylon n. Colombo. ARGOS 2 te Algiers. AVERDIJK 1 van Le Havre n. Bremen. AXELDIJK 1 van Rotterd. n. Hamburg BACCHUS 2 te Antwerpen. BALI 1 van Alex. n. Halifax. BANTAM 1 van Colombo n. Suez. BLITAR 2 van Colombo n. Fremantle. BOSCHF. p. 2 Ouessant. DUIVENDIJK 1 te Curasao. FARMSUM 3 te Fremantle. GAASTERK. 2 te Antwerpen. HECTOR 3 te Oran. HECUBA p. 2 Azoren n. Antw. 1TTERSUM 2 te Bombay. JAGERSF. p. 2 Ouessant. JUPITER p. 2 Gibraltar. KAI1IMATA 4 te Belawan verw. KEDOE 3 te Djeddah. LANGKOEAS 1 te Rotterdam. LEMSTERKERK 1 van Suez n. Karachi. LEUVEKERK p. 2 Malta. MANOERAN 3 te Belawan. MATARAM p. 2 Ouessant. MELISKERK p. 1 Finisterre. ORANJE 1 van Suez n. Colombo. ORANJEFONT. 1 van South. n. Teneriffe. PHRONTIS 2 te Djeddah. POELAU LAUT 2 van Antw. n. A'dam. PR. ALEX. 3 te Montreal. PR. FRED. HENDRIK 2 van Antwerpen n. Hamburg. PR. JOH WILL. FRISO 2 te Duinkerken. PR. MAURITS p. 2 Wight. PR. WILLEM 3 p. 1 Anticosti. RIOUW p. 2 Perim. RIJNDAM 1 van R'dam n. New York. SAPAROEA 2 van Douala n. Lagos. SCHIE 2 te Alexandrië. ST. ARNHEM 1 van St. Johns n. Nederl. TARA 1 van Rotterdam n. B. Aires. TEGELBERG 1 van Singapore n. Miri. TJIKAMPEK 1 te Yokohama. TJIPANAS 1 van Kobe n. Hongkong. TOSARI p. 1 Gibraltar. WATERMAN 1 van Halifax n. R'dam. WESTLAND 1 van Ilheos n. Las Palmas. WILLEM RUYS 3 te Suez verw. WINSUM 1 van Liverpool n. Archangel. WOENSDRECHT p. 2 Ceylon n. Singapore WONOSARI p. 1 Kp. St. Vincent. ZUIDERKRUIS p. 2 Kp. Blanco n. Kaapstad. ATLAS 3 te Barcelona. ALDEGONDA 2 te Bangkok. AARDIJK p. 2 Azoren n. Tampa. ARIADNE p. 3 Azoren n. Antwerpen ALDABI 3 te Rio Janeiro. ALUDRA p. 3 Malta. ARENDSDIJK p. 3 Kp. Hatteras ALKAID p. 3 Finisterre. ARNEDIJK p. 2 Cape Race. ARKELDIJK 3 te Houston. ALPHACCA p. 3 Cayenne. CORILLA p. 3 Prt. Soudan. CELEBES p. 3 Kp. Guardefui. DOURO 1 van Vigo n. Amst. DANAE 2 te Amsterdam. DRACO p. 3 Ouessant DELFT 3 te Balboa EOS 2 van Haifa n. Izmir. GROOTEKERK 2 te Hamburg. HAARLEM 3 te Ouessant. HATHOR p. 3 Ouessant. LOENERKERK p. 3 Ouessant. LINDEKERK p. 2 Ferim MARIEKERK 2 te Prt. Soylan. MAASLAND 2 te Rio Grande NIOBE 1 te Amsterdam ALDABI 2 te Rio de Janeiro. ALPHARD 3 te Vittoria. ALTAIR 3 te Antwerpen. AVERDIJK 3 te Bremen. BOISSEVAIN p. 3 Sabang n. Mauritius. BOSKOOP p. 2 Wight n. Amsterdam. CERONIA p. 2 Ouessant n. Rotterdam CRONENBURGH p. 2 Wight n. R'dam. DELFT 3 te Balboa. EEMDIJK 3 te Corpus Christi. EENDRACHT 3 van Iskenderun n. Lattakia. EOS 2 van Haifa n. Izmir. ESSO DEN HAAG 2 van R'dam n. Sidon. GOUWE p. 3 Ouessant n. Lissabon. 94 „Waar is ze naar toe?" riep de nacht zuster. „Hiervoor draag ik geen verant woordelijkheid. Waar is ze heen?" Op de bovenverdieping zei de man met de overjas: „Ga terug naar jullie kamers, allemaal. Schiet op nu. Doe wat je gezegd wordt.'1 Toen een stem, van Tinkerton: „Ik ga naar mylady." „Je doet wat ik je zeg. Naar je kamer, jul lie allemaal trouwens. Ik spreek je straks nog wel." „U kunt me niet bui tensluiten." „Ik heb je buitengesloten. Ga opzij, alsjeblieft." De man met de overjas kwam naar beneden. „Waar is mijn patiënt?" vroeg de ver pleegster. „Ik moet naar mijn patiënt." „U bent te laat," zei de man en tot Henry zei hij: „U beiden gaat met mij mee, meneer. Ik moet opbellen." Ze volgden hem naar een klein kan toortje op de tweede etage. Hij ging aan een bureau zitten en draaide Whitehall 1212. Zijn vingers beefden en zijn mond leek stijf. Hier Campbell, op post in Brum- mell Street nummer 24. Meneer Alleyn, alstublieft. Wat zegt u? Onderweg? Mooi. Er is een ongeluk gebeurd. We moeten direct de politiedokter hebben. Waarschuwt u hem, ik ben hier maar alleen." Hij legde de telefoon weer neer. „Luister eens," zei Henry heftig. „Wat heeft ze uitgevoerd? U kunt niet met ons rondzeulen en niets zeggen. Wat is er gebeurd? V/at is dat voor een onge luk?" Campbell beet op zijn vingers en keek Henry aan. „Wie heeft de deur van die kamer op slot gedaan, waar het lijk staat?" vroeg hij. „Ik niet," zei Henry. „Maar u wist dat hij op slot was, me neer?" „Natuurlijk. Ik hoorde een «verdomd naargeestig geluid in die kamer en ik ging naar beneden om te kijken wat het was. Wat is er boven gebeurd?" De man scheen iets bij zichzelf te overwegen en daarna een beslissing te nemen. „Kom mee kijken," zei hij. Het scheen, dat ze Roberta vergeten hadden, maar zij volgde hen de trap op. Op de volgende overloop namen ze de verpleegster mee en gingen naar de bo venverdieping, een vreemde stoet. De zuster en Campbell hadden een lantaarn en Henry had nog steeds zijn kaars. Bo ven gekomen kwamen ze in een smalle gang. De detective deed de eerste deur open. Het echtpaar Moffatt, de twee meisjes en Tinkerton zaten dicht bij el kaar om een kaarsvlam, fantastisch in hun nachtgewaden. „U, meneer Moffatt", zei Campbell. „Ga naar beneden en maak dat- licht in ordfe! Iemand heeft de hoofdzekering er uit gedraaid. Zoek hem en zet hem te rug. Of heeft u nog een reserve?" „Ja, meneer." „Maak het in ieder geval in orde. Heeft u een politiefluitje?" „Ja, meneer." „Ga naar de voordeur en blaas erop. Wanneer de agent komt, breng hem dan naar de deur van de kamer waar het lijk ls, en zeg, dat ik gezegd heb, dat hij daar moet blijven staan. Sergeant Campbell. Daarna blijft u bij de voor deur. Over een paar minuten komt er een dokter; die laat u binnen en wijst hem de weg naar deze verdieping. Daarna wacht u op hoofdinspecteur Al leyn, die onderweg is van het Victorih- station. Die stuurt u ook naar boven." De volgende deur sloeg hij over; bij de derde bleef hij staan. „Uw patiënt is hier binnen, zuster. We zullen eerst eens naar haar kijken. We moeten we ten of ze een sleuel bij zich heeft. U gaat met mij mee naar binnen, meneer, en pas goed op. Ze kan misschien lastig worden." Hij wendde zich tot Roberta. „U glipt achter ons aan naar binnen, juffrouw, met mijn lantaarn en u doet direct de deur achter u dicht. Als we haar moeten vastpakken, zal ik u misschien nog moeten laten helpen. En u ook, zuster. Vooruit." Hij draaide het slot open, keek naar Henry en opende toen snel de deur. Hij ging naar bin nen met Henry vlak achter zich aan. Daarna de verpleegster. Roberta glipte achter haar naar binnen en sloot de deur Het was een ongebruikte bedienden kamer. Eén ogenblik dacht Roberta dat Lady Wutherwood er niet was, maar het licht van de lantaarns had haar weldra ontdekt. Ze zat op de vloer bij het hoofdeinde van een veldbed. Ze draaide haar hoofd om en keek ver blind naar het licht; en ofschoon haar teruggetrokken lippen eerst een grijns deden vermoeden, was het duidelijk uit het geluid, dat ze lachte. Haar haren hingen voor haar ogen, de witte schijf jes bij haar mondhoeken glinsterden, zachtjes bewoog ze haar hoofd heen en weer. Haar hals was bloot en in de ble ke massa klopte een ader hevig. Ze had een donkere peignoir over haar nacht gewaad aan en haar handen bewogen in de plooien. „Kom, mylady," zei Campbell, „nie mand zal u pijn doen. Hier is de zuster om u naar bed te brengen." Met zeer onnatuurlijke stem zei de verpleegster: „Kom mee, liefje. We kun nen toch niet in een nare koude kamer blijven? Kom mee." Lady Wutherwood kromp weg tegen de muur. De zuster zei: „Zullen we je ophelpen?" en ging naar voren. In een oogwenk stond ze overeind. Ze drukte zich tegen de muur. Ze had de handen in de zakken van haar peignoir en hield haar armen over elkaar stijf tegen haar lichaam aangedrukt. „Zo is het beter," zei de zuster. Campbell ging op Lady Wutherwood toe, op zijn wenk gevolgd door Henry. „Gaat u maar met de zuster mee. my lady," zei Campbell. „We zullen u wel bij de arm nemen. Kijk uit!" Henry's kaars rolde op de vloer en ging uit. De verpleegster en Roberta richtten hun lantaarns op het worste lende drietal. Lady Wutherwood had al twee keer met haar rechterhand naar Campbell geslagen, toen hij haar arm te pakken kreeg. Henry hield haar linker arm vast. De linkerhand stak nog steeds krampachtig in- de zak van haar peig noir, maar ze vocht met de heftigheid van een dier. Plotseling werd de kamer overgoten door een koud wit licht. Ro berta wierp haar lantaarn op het bed. „Grijp haar van onderen, Robin," zei Henry. Roberta zat al op de grond. Ze sloeg haar armen om een paar benen, die worstelden in de plooien van nacht gewaad en peignoir. „Afschuwelijk, af schuwelijk," zeiden haar gedachten, maar ze hield vol. „Dat is beter," zei Campbell en plotseling waren ze alle maal stil en knipperden met hun ogen in het licht. De verpleegster had nog steeds haar lantaarn op hen gericht. (Wordt vervolgd). 2e KLASSE Maandag 3 Augustus 1953 HOGE PRIJZEN f 30.000 12762. f 5000 14346 f 2000 5088 f 1500 8059 12132 f 1000 5420 7772 12760 13592 19593 f 400 1533 2571 3824 4412 4573 4958 7063 13969 14094 14135 16147 16602 17338 17939 18901 19270 19657 19926 f 200 2422 2946 3079 3035 3292 3575 5296 5322 5893 5925 6278 6307 6505 6796 6860 7895 7931 8081 8131 8768 8798 8841 8937 9051 9612 9826 10686 11082 11490 11625 12134 12176 12178 12405 12487 12534 12969 13216 13424 13530 13782 13987 14054 14193 14785 15031 15034 15055 15412 15743 15851 16945 17049 17096 17484 17618 17756 17796 18030 18518 18550 18567 18576 18715 18923 19022 19110 19286 19337 19488 19565 19646 20486 20924 21646 PRIJZEN VAN f 40.— 1036 1046 1102 1129 1242 1270 1459 1461 1525 1534 1631 1650 1811 1850 1979 1981 2173 2192 2270 2300 2385 2423 2585 2620 2795 2816 2917 2963 3160 3185 3263 3264 3366 3392 3545 3617 3730 3783 3872 3873 3988 4000 4122 4209 4323 4328 4485 4525 4752 4791 4871 4903 4987 5000 5239 5246 5444 5490 5614 5697 5805 5818 5969 6047 6154 6167 6373 6400 6477 6502 6599 6613 6767 6784 6925 6960 7109 7136 7236 7242 7374 7334 7474 7475 7623 7665 7831 7858 7948 7957 8196 8294 8409 8504 8685 8702 8933 8950 9028 9030 9151 9213 9267 9280 9431 9432 9490 9591 9802 9811 9953 9973 10101 10111 10176 10185 10375 10420 10605 10618 10749 10780 10954 10958 11122 11130 11268 11298 11380 11429 11585 11606 11793 11798 12009 12021 12118 12130 12347 12357 12459 1246C 12528 12544 126"" 12685 12795 12807 13078 13091 13164 13170 13317 13327 13445 13454 13613 33630 13914 13923 13986 14040 14190 14206 14258 14262 14371 14413 14477 14498 14621 14642 14802 14820 14940 14942 15110 15124 15220 15226 15446 15462 15597 15617 15793 15795 15945 15946 16069 16076 16139 16142 16221 16229 16378 16385 16493 16494 16728 16747 16897 16929 17051 17083 17203 17218 17357 17371 17479 17494 17686 17697 17820 17839 18085 18108 18242 18246 18348 18402 18508 18546 18698 18706 18972 18977 19246 19263 19513 19515 19738 19854 00039 20072 20216 20237 20352 20376 20451 20470 20590 20617 20850 20877 20978 21012 21169 21205 21293 21310 21409 21466 21627 21652 21710 21793 21987 1050 1141 1047 1140 1273 1301 1464 1472 1540 1544 1667 1706 1894 1912 1939 2043 2193 2209 2308 2314 2432 2465 2631 2671 2847 2852 2969 2991 3200 3210 3272 3274 3429 3488 3618 3626 '95 3799 3898 4053 4218 4219 4355 4370 4542 4562 4815 4829 4932 4933 5091 5342 5531 5760 5917 6125 6198 6419 6535 6689 6846 7014 7188 7302 7428 7505 7716 7894 8067 8331 8529 8790 8986 9032 9042 9225 9230 9286 9340 9438 9446 9602 9636 3897 4041 5018 5301 5496 5745 5845 6119 6189 6418 6524 6652 6798 6968 7180 7279 7403 7487 7692 7871 8056 8320 8523 8758 1052 1163 1313 1485 1576 1747 1953 2089 2230 2318 2490 2727 2864 3059 3230 3275 3504 3683 3818 3911 4058 4233 4392 4641 4835 4947 5213 5383 5578 5770 5960 6130 6201 6431 6557 6717 6850 7022 7204 7317 7456 7536 7737 7921 8076 8376 8574 8807 8993 9044 9233 9348 9457 9697 1054 1193 1064 1205 1388 1416 1495 1520 1578 1586 1777 1805 1956 1958 2140 2161 2245 2255 2323 2379 2496 2504 2737 2768 2884 2890 3066 3130 3253 3256 3347 3356 3514 3521 3721 3728 3842 3860 3919 3975 4080 4098 4257 4265 4430 4478 4667 4671 4833 4363 4962 4970 5223 5230 5410 5432 5594 5608 5786 5803 5961 5965 6140 6147 6222 6300 6441 6444 6590 6730 6920 7091 7235 7331 7466 7564 7773 7945 8103 8400 8621 8851 9009 9148 9259 9392 9480 6584 6722 6891 7081 7214 7321 7460 7538 7748 7933 8078 8391 8612 8838 9001 9070 9255 9364 9466 9821 9838 9839 9983 9991 10001 10131 10158 10161 10227 10229 10269 10494 10503 10519 10637 10668 10694 10859 10871 10889 10995 11013 11019 11133 11177 11202 11304 11329 11338 11468 11508 11535 11674 11675 11743 11801 11818 11855 r- 327 12032 12034 12167 12195 12206 12384 12399 12410 12483 12485 12488 12577 12585 12588 12686 12704 12711 12818 12855 12933 13093 13098 13112 13180 13196 13244 13351 13357 13358 13486 13512 13577 136"2 13633 13718 13940 13962 13963 i::31 14110 14128 14227 14236 14241 14290 14294 14334 14439 14443 14460 14538 14546 14580 14644 14734 14758 14842 14852 14864 14948 14953 15000 15128 15135 15176 15246 15303 15309 15522 15544 15559 15641 15663 15712 15876 14889 15920 15964 15967 16019 16081 16123 16130 16143 16144 16158 16234 16272 16295 16391 16425 16434 16554 16563 16588 16770 16785 16809 16979 16995 16996 17108 17123 17152 17227 17242 17336 17397 17422 17433 17503 17512 17529 17718 17747 17783 17843 17880 17915 18126 18127 18160 18258 18265 18268 18424 18457 18460 18547 18569 18579 18779 18780 18789 18989 19011 19131 19279 19368 19437 19640 19641 19668 19859 19860 19870 20093 20115 20119 20244 20285 20294 20387 20409 20412 20490 20501 20504 20655 20712 20765 20879 20883 20890 21065 21110 21129 21214 21218 21237 21320 21325 21363 21468 21527 21574 21667 21626 21691 21803 21833 21835 9758 9798 9878 9899 10004 10051 10162 10170 10294 10338 10560 10584 10695 10699 10895 10942 11096 11111 11225 11243 11360 11361 11564 11569 11752 11763 11923 11943 12050 12073 12301 12343 12413 12435 12500 12524 12639 12667 12712 12763 13000 13004 13115 13145 13252 13303 13413 13431 13581 13603 13778 13807 13976 13982 14153 14174 14244 14256 14348 14368 14473 14475 14591 14613 14772 14801 14895 14925 15067 15096 15192 15207 15327 15415 15589 15596 15717 15741 15936 15938 16022 16066 16133 16133 16208 16217 16308 16344 16459 16483 16675 16712 16815 16818 17006 17014 17160 17187 17344 17350 17457 17461 17545 17613 17799 17809 17983 18068 18193 18205 18311 18327 18483 18501 18629 18666 18894 18924 19203 19210 19459 19468 19682 19703 19946 20015 20140 20160 20319 20327 20423 20429 20582 20588 20770 20842 20955 20967 21150 21154 21246 21266 21367 21373 21596 21597 21692 21693 21859 21966

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5