Derde divisie onder de wapenen 15.000 man, de plunjesak torsend, trokken naar de stations vr -I w Buiten Berlijn blijft de blokkade voortduren Geen schade aan gezondheid door atoomproeven Dak van Sportfondsenbad te Heerlen door brand verwoest Prinses Irene 14 jaar mm. Kotatöfe MELK Tot hoofd en hart YOORMOBILISATIE KWARTIERMAKERS VERLIEP VLOT v. Geen munitie N.-Korea in rood veiligheidspact Insp ectiecommissie begint Zaterdag L Gisteren weer honderdduizend voedselpakketten uitgereikt Uitslag bleek „rode hond te zijn Filmvertoningen in het Concertgebouw te Amsterdam Salarisherziening lagere organen? vee MORRIS t)el<Mjou imj! Het weer „Besprekingen met Australië gunstig voor politieke ontwikkeling" DINSDAG 4 AUGUSTUS 1953 77ste JAARGANG No. 25751 voor de man Rode delegaties bijzonder groot ïF Vogt legt functie neer Volgens schema verlopen Klachten doorbetaling salarissen Generaal Franco: Gibraltar moet weer Spaans worden" Oost-Duitsland koopt 61.000 vaten haring Dodelijke aanrijding te Haarlem Franse jongen in de Waal verdronken In Den Haag Twee branden veroorsaken vrij grote schade Door kar met koren overreden en gedood N.S. op Najaarsbeurs Franse Constellation maakt noodlanding „De Stevenstoren staat in brand Politiehond valt kind aan Zandzuiger „Ahoy" vestigt record Op Korea gesneuveld In zee verdronken? FIELDJACKETS - SWEATERS Minister Kernkamp terug uit Nieuw-Guinea V., SotcJx/t -melk kan niet zuur worden I BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H, v. Run en W. Severln. wnd. hoofdredacteur: W. van Willige^ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze speciale verslaggever) Op hetzelfde moment als gisteren is vanmorgen na het nieuws van 7 uur een op roep van de chef van de generale staf voorgelezen, waarin ditmaal alle militairen Vau de 3e divisie in werkelijke dienst werden opgeroepen. De voor-mobilisatie van do oefening „Drietand", waarmee gistermorgen een begin werd gemaakt, is zo vlot Verlopen, dat reeds 24 uur later de overige 15.000 manschappen van de Drietand- ''■visie konden worden opgeroepen. De oproep van vandaag geldt voor alle mili- kiren, die een wit waarschuwingsbericht „proefmobilisatie" hebben ontvangen. Het beeld op de stations was vrijwel hetzelfde als gisteren. Korte tijd, nadat de oproep het eerst was uitgezonden, meldden zich reeds de eerste militairen bepakt met hun rugzak. Maar, dat wa ren er nog maar weinigen. Langzamer hand werd de-toeloop steeds groter, zon der dat overigens in de eerste ochtend 'U Xs&F o,.- - I v£„v £<V-. --{5 ,i?v .v; W***» y (Van onze speciale verslaggever) Tijdens de mobilisatie-oefening „Drietand", zal wel de hoeveelheid munitie, benodigd om de Derde Divi sie paraat te makenworden getrans porteerd. Deze munitie zal echter niet aan de manschappen worden uitge- reikt. teneinde geen onnodige risico's te scheppen. De patronen en granaten zullen wel bij de diverse onderdelen morden opgeslagen. In Washington wordt vermoed, dat c°mmunistisch China en Rusland bin nenkort Noord-Korea zullen uitnodigen °to toe te treden tot een communistisch hiilitair verdrag in Oost-Azië. Een der gelijk pact zou bedoeld zijn als tegen maatregel tegen het voorgestelde vei- ^Sheidspact tussen Zuid-Korea en de herenigde Staten. Zaterdag zullen de neutrale inspec- uegroepen van de commissie van toe dicht naar vijf Zuid-Koreaanse en vijf ^oord-Koreaanse havens vertrekken, die zijn aangewezen om troepen en ma teriaal het land binnen te brengen. De j>~oepen zullen moeten toezien dat de hestandsbepalingen inzake de vervan- k'ng der momenteel in Korea geleger de strijdkrachten niet worden overtre den. De commissie, die bestaat uit verte genwoordigers van Zweden, Zwitser land, Polen en Tsjechoslowakije, heeft ®en en ander gisteren bepaald tijdens "aar derde bijeenkomst. De Tsjechen dn Polen bleken een bijzonder uitge breide staf te hebben meegebracht. Samen tellen hun delegaties n.l. 300 •ban, terwijl Zweden en Zwitserland met in totaal 167 man zijn gekomen. De communistische vertegenwoordigers "ebben voorgesteld in iedere inspectie- groep twee officieren van ieder land te benoemen. Zweden en Zwitserland heb ben meegedeeld, dat de afspraak was bat er maar één officier zitting zou b ebben, maar dat ze er desgewenst twee konden benoemen. De Zweed Drafstrom is tot voorzitter van de com missie van toezicht gekozen. In Washington heeft men inmiddels jjlings het bericht gecorrigeerd, dat Eisenhower er in zou hebben toege stemd- Amerikaanse troepen in Zuid- Eorea als arbeidsploegen te gebruiken bij de wederopbouw. De toestemming Seldt slechts voor het verlenen van technische hulp. „Het is belachelijk om Amerikaanse troepen met spade en bruiwagen te laten werken", meende bet Witte Huis. Dulles had Zondag het Plan van Eisenhower aan de pers mee gedeeld. De heer Willem Vogt, technisch di recteur van de Nederlandse Radio- Dnie, wordt 1 September 65 jaar. In ^'•'rband hiermee zal hij zijn functie, me zijn laatste in het omroepwezen is, "eei-leggen. tie Verkeerswezen van de Koninklijke w wv-iavv-wv» ue verKeerswezen van uc uren gesproken kon worden van over- I Landmacht voor deze oefening een aan- trpinpn 7f»a1c cfictoron vrrvrwoT ii i.i m:i.a: „j bezette treinen, zoals gisteren, vooral omstreeks de middaguren het geval was. Voor de reizigers uit Amsterdam was dat ongetwijfeld een aangename gewaarwording. Het veelbelovende weer inspireerde namelijk talrijke vacantie- gangers tot een bezoek aan het zee strand of de bossen. Deze categorie rei zigers bevolkte vanmorgen het Centraal Station in veel grotere mate dan de met rugzakken bepakte militairen. Voor het Hollandse Spoor in Den Haag zagen wij een tweetal opgeroepenen nog in overall omdat zij juist uit de nacht ploeg van een der grote fabrieken kwa men. Haastig hadden zij thuis de plun- jezakken opgezocht en waren spoorslags naar het station vertrokken. Uniformen hadden zij, toen zij met groot-verlof gin gen niet gekregen. Daarom hadden zij de uniformen van hun arbeid maar aan gehouden. Spoedig dromden groepjes militai ren rond hen, allen wel correct ge kleed met een verse plooi in hun broek en glimmend gepoetste schoenen. Op het station wachtte een extra trein om hen naar de mobilisatie-centra ln het Noorden te vervoeren. Ook deze grote mobilisatie bleek in alle rust te verlopen. Al krijgen wij de indruk, dat de gewone soldaat minder snel op de oproep reageert dan het kader gisteren. Wat voorts opvalt is het ont breken van het door de wet voorge schreven oproepingsmiddel: het aan plakbiljet. Wij hebben in de plaatsen en de stations die wij vanmorgen in ijltempo bezochten, nauwelijks énig aanplakbiljet gezien. Het blijkt dat de generale staf voor namelijk rekent op de bekendmaking door de radio. Als de eigenlijke opkomst is voltooid, begint het volgende deel van de proef mobilisatie: de overbrenging van de di visie naar het „terrein van actie". Daar wordt ter afsluiting een oefening ge houden. Tegen 15 Augustus zullen alle militairen van de derde divisie weer thuis zijn. In tien plaatsen in ons land zijn vanmorgen 500 a 600 auto's sym bolisch gevorderd. In Den Haag waren dat er 80. Door de burgemeesters van de gemeenten, waar mobilisatiecentra zijn gevestigd, zijn op verzoek van de Inspec- tal autobezitters verwittigd van het feit dat hun wagen voor symbolische vorde ring in aanmerking komt. Deze aldus aangeschreven personen moesten zich vanmorgen in alle vroegte op bepaalde punten melden. Daar werden de wagens na door de deskundige van de Inspectie Verkeerswezen te zijn gekeurd symbo lisch door de Landmacht overgenomen. Dat symbolische school'in het feit, dat r.a de keuring de eigenaar met zijn wa gen weer kon wegrijden en een mili taire vrachtwagen zijn plaats in de co lonne innam. Gisteren is de voormobilisatie ge heel volgens schema verlopen. Er heerste vrijwel nergens in het land overmatige drukte. Het kernpunt van de activiteit lag gisteren bij de mobi lisatie-opslagplaatsen, waar de uit rusting van de gehele Derde Divisie in grote loodsen ligt opgeslagen. In een opslagplaats, onder de rook van Den Haag, werden de vaandrigs en de chauffeurs van het 32ste Regiment In fanterie onmiddellijk geconfronteerd met het feit, dat een van de belang rijkste kenmerken van de militaire dienst is, te kunnen wachten.. De compagnieën van de Grenadiers en Jagers, die het eesst waren gearri veerd, konden echter direct inladen. In één loods lag alles wat dit bataljon van node heeft opgeslagen. Tijdens deze bevoorrading werd aan deze opslagplaats bij Den Haag een bezoek gebracht door de militaire atta- ché's van vele hier geaccrediteerde lan den. Met grote belangstelling volgden de hoge officieren uit Engeland, Ame rika, België, Frankrijk en vele andere landen, waaronder zelfs Pakistan, de verrichtingen van de militairen. De enige serieuze klacht, die wij tot nu toe van verschillende kanten gehoord hebben, betreft de doorbetaling der sa larissen. Rijk, gemeente en een groot aantal werkgevers blijven de lonen nor maal doorbetalen, maar er is ook een aantal militairen, die het deze week met 7 gulden zullen moeten doen. Oost-Berlijners werden gisteren niet lastig gevallen toen zij uit de Weste lijke sector terugkeerden met Ameri kaanse voedselpakketten. Buiten de stadsgrens van Berlijn werden echter alle pakketten afgenomen. In totaal wer den gisteren 100.000 levensmiddelenpak ketten uitgereikt. De Oosi-Duitse propaganda-uitzendin- gen ontkennen in heftige bewoordin gen dat er de laatste dagen ongeregeld heden hebben plaats gevonden als pro test tegen het stopzetten van het trein verkeer met West-Berlijn. Wel hebben hier en daar demonstraties plaats ge vonden tegen de fascistische terreur, meldde de radio. In Oost-Beri jn wor den aan de sectorgrens in beslag geno men levensmiddelenpakketten aan „be- 55 De Amerikaanse Commissie voor de dat °inener?'e heeft bekend gemaakt, de Tfdi.°"activiteit, veroorzaakt door de Ultsebreide reeks atoomproeven, die nia-t e open 'ente in Nevada hebben heert ge,vonden, geen nadelige invloed Veiiio-i,Bv3ila.d op de gezondheid of de baarde j.in bevolkte streken. Enkele terrei£n' 'n de buurt van het proef- verht.a„jBraasllen' hebben lichte huid- actieve °P£elopen door radio- t(trduu 'es' die °P bun weiden Van j. aen> maar volgens een rapport ..niet a„^°!?"'lis.sie aan bet Congress is Kemene bcht gekomen, dat de al- dieren a gezondheidstoestand van de Vloed." straling nadelig is beïn- éeeld beeft verder medege- mensen i,;tS»?urende de proeven enkele Nevada en in de omliggen de staten melding hebben gemaakt van verschillende symptomen, zoals misse lijkheid, hoofdpijn, uitslag e.d., waarvan zij vreesden, dat ze door straling wa ren veroorzaakt, maar bij onderzoek door de commissie voor de Atoomener gie en de dienst der Volksgezondheid is volgens het rapport niet gebleken, dat straling inderdaad de oorzaak vau deze euvelen is geweest. Hieraan wordt als voorbeeld toege voegd het geval van een kind, dat aan een huiduitslag leed, die later bleek rode hond te zijn. Het rapport noemt de lenteproeven van 1953 in Nevada de „langdurigste en volledigste reeks proeven die tot heden is gedaan" en merkt op, dat de waarge nomen hoeveelheid neerslag van radio actieve deeltjes wat groter was dan bij vorige proeven, doch nooit groot ge noeg om de menselijke gezondheid in gevaar te brengen. „Niettemin", aldus de commissie, „zijn in verscheidene gevallen extra voorzorgen genomen om het publiek zo weinig mogelijk bloot te stellen." hoeftige West-Berlijners" uitgereikt. Berichten over stakingen in verschil lende grote industrie-steden van Oost- Duitsland konden niet worden beves tigd. De West-Berlijnse politie-autori- teiten hadden hierover ook nog geen officiële berichten ontvangen. Volgens de verhalen van vluchtelingen echter is het aantal arrestaties in de Oostelijke sector de laatste dagen weer gestegen. Zondag zouden er meer dan zeshonderd personen gevangen zijn genomen. 55 Generaal Franco heeft vandaag in een vraaggesprek, gepubliceerd in „Arriba", het blad van de falangistische partij, verklaard, dat Engeland „ondanks plech tige beloften van koningen en regerin gen Gibraltar, welks militaire waarde geheel verloren is gegaan, nog steeds in strijd met elk recht bezet houdt". Op een vraag, of de kwestie-Gibraltar in Spanje vijandschap jegens Engeland wekte, antwoordde de generaal beves tigend. Als Engeland Gibraltar zou terug geven, aldus de generaal, zou de moge lijkheid bestaan van versterking der be trekkingen tussen beide landen en „in geval van oorlog zou Engeland wellicht steun kunnen vinden in de strategische waarde van ons schiereiland". De Nederlandse Bond van Haringexpor teurs heeft met het Centrale Aankoopbureau van de Oost-Duitse regering een contract afgesloten voor de levering van 61.000 va ten haring elk van 100 kg. Het contract beloopt een bedrag van ca. f 3.000.000. Ons land zal van Oost-Duitsland onder meer kali ontvangen. De levering van de Ne derlandse haring zal geschieden tussen Augustus en Februari a.s. Zoals bekend hebben de reders enkele weken geleden in Moskou een contract af gesloten voor de levering van 150.000 va ten haring. Van de zijde van de Nederlandse Bond van Haringexporteurs vernemen wij, dat deze grote orders geen invloed zullen uit oefenen op het verloop van de consump tieprijs van de haring op de binnenlandse markt. De kwartiermakers voor de proef mobilisatie zijn Maandagmorgen op hun standplaatsen aangekomen, om alles voor de ontvangst van de troepen in gereedheid te brengen. In een schoolgebouw, dat als op vangcentrum dienst doet, werden de soldaten met dit vriendelijk verzoek ontvangen. (Eigen bericht) Waarschijnlijk reeds in de komende herfst zullen in de grote zaal van hel Concertgebouw, uiteraard op de avon den dat er geen concerten worden ge geven, films vertoond worden. Er zul len daartoe, wanneer de benodigde vergunningen verkregen zijnonder leiding van architect Switzar, enige verbouwingen worden uitgevoerd, al dus vernemen wü van de exploitante. de N.VHolland Film. Vaste plannen omtrent de vorm, waarin de „Concertgebouw-bioscoop" geëxploiteerd zal worden, zijn er nog niet; wel kan reeds worden medege deeld, dat de 'vertoning van speciale films, die in overeenstemming zijn met de sfeer van het gebouw, en van het werk van Nederlandse filmers, zal wor den bevorderd. Ook wordt er gedacht aan kindermatinée's op Woensdagmid dag. Maandagmiddag half 4 is in de Ko ningstraat te Haarlem een aanrijding geweest tussen de 32-jarige wielrijd- ster, genaamd A. E. Trampe, weduwe van E. Bruin en een vrachtauto. De wielrijdster bereed de Koningstraat in Zuidelijke richting en werd door de vrachtauto, die de Koningstraat met matige snelheid in dezelfde richting bereed, aan de linkerzijde ingehaald en voorbij gereden. De wielrijdster heeft, vermoedelijk getracht twee wielrijders, die naast elkaar voor haar uit reden, aan de linkerzijde te passeren. Hierbij bleef zij met de riem van haar schou dertas achter een haak van de laadbak van de vrachtauto hangen, werd van haar rijwiel getrokken en kwam ver volgens onder de vrachtauto terecht. Zij was op slag dood. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het Grote Gasthuis. De minister van Binnenlandse Zaken is voornemens zich zeer binnenkort met een circulaire te wenden tot de provin ciale en gemeentebesturen met het ver zoek maatregelen te nemen, opdat de be zoldiging van het personeel ingaande 1 Januari 1953 op gelijke wijze wordt her zien als dit voor het Rijkspersoneel is geschied, aldus de „Ambtenaar", het or gaan van de Algemene Bond van Amb tenaren. Het betreft hier het personeel in dienst van provincies, gemeenten, pol ders en waterschappen. (Van onze correspondent) Een veertienjarige Franse jongen is in de Waal bij Nijmegen verdronken. Hij maakte deel uit van een groep Pa- rijse jongens die onder leiding van pa ter Kloosterman hun vacantie in Ne derland doorbrengen. Hij was zonder toestemming en medeweten van zijn pleegouders met rep vriendje op de Waal gaan kanoën. Bij het passeren van een motorboot sloeg de kano door de golfslag om. De vriend wist zwem mende de oever te bereiken. Inmiddels is Zondagmiddag in de Waal onder Beuningen het lijkje op gehaald van de acht-jarige Henkie Tho massen uit Nijmegen, die Donderdag morgen bij het spelen aan de Waalka de te water was geraakt. (Van onze Haagse redactie) Om enkele minuten voor half drie moest de Haagse brandweer Maandag middag uitrukken met twee autospui ten en een materiaalwagen om een aan vankelijk ernstig uitziende brand in het duinterrein van Delfland, nabij Kijkduin te blussen. Door de snelheid, waarmede de brandweer ter plaatse arriveerde, lukte het de brand met zand en water te doven. Men kon ech ter niet verhinderen, dat ruim 1800 m2. duingrond geheel verwoest werd. De oorzaak schuilt vermoedelijk in het be ruchte weggeworpen eindje sigaret.... Nauwelijks teruggekeerd in de ka zerne, moest de brandweer om half vijf ten tweede male uittrekken. Thans gold het een buitenbrand in de Groenhove- straat, waar een aantal balen stro, die ter geluidsdemping om een tweetal compressoren waren aangebracht, vlam had gevat. Met twee autospuiten ging de brandweer het vuur te lijf. 150 balen stro gingen echter verloren. Het na blussen nam geruime tijd in beslag. (Van onze correspondent) De 69-jarige Johannus van Dinther uit Oss is Maandag dodelijk verongelukt, doordat hij een zwaar geladen kar koren over het lichaam kreeg. Het ongeluk gebeurde, toen de kar heftig schokte, omdat een der wielen in een kuil terecht kwam. Van Dinther, die boven op de wagen zat, werd er af ge slingerd. Ernstig gewond werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij enige uren later overleed. De Nederlandse Spoorwegen hebben besloten deel te nemen aan de Utrecht se Najaarsbeurs en hier voorlichting te geven door middel van demonstraties met modern goederenmaterieel. Op het terrein aan de Croeselaan zullen enige sporen worden gelegd, waarop goede renwagens zullen worden geplaatst. De demonstraties met deze goederenwagens hebben uitsluitend betrekking op het interne transport. Zij zullen echter nauw aansluiten bij de demonstraties in de interne transportafdeling, welke eveneens op het Croeselaan-terrein is geplaatst. Gistermiddag is in Heerlen het grote schuifdak van het Sportfondsenbad al daar in vlammen opgegaan. Enkele werklieden waren dit dak, dat bestond uit een ijzerconstructie, waarop houten balken in een met mastiek bedekte houten betimmering, gedeeltelijk aan het afbreken met het oog op herstellings werkzaamheden. Het nog niet gesloopte gedeelte geraakte toen plotseling in brand. Het gevolg hiervan was, dat de ijzerconstructie van het dak het begaf en naar beneden stortte in het water van het bad. De Heerlense brandweer wist te bereiken, dat de schade hiertoe beperkt bleef. Wel sprong nog een aantal ruiten kapot. In het zwembassin bevonden zich toen de brand uitbrak alleen enkele jongens, die tijdig het water konden verlaten. De schade be draagt tenminste f 20.000. Naar wij van de brandweer vernamen is de oorzaak van de brand nog niet be kend. Zij is in ieder geval niet aan het gebruik van branders te wijten. De ravage aangericht in het Sportfond senbad te Heerlen. Een viermotorige Constellation van de Air France heeft gisteren in Zuid-Tur- kjje een noodlanding op een strand moe ten maken. Vier van de 42 inzittenden kwamen hierbij om het leven. Het onge val vond plaats ongeveer 150 km ten Oosten van het eiland Rhodos. Nadat de piloot bemerkt had dat zijn beide linkermotoren waren uitgevallen, wist hij zijn toestel in de richting van de Turkse kust te loodsen. Hij landde daarop in het water, maar zo dicht bij de kust, dat het vliegtuig door zijn vaart doorschoof tot op het strand. Drie van de passagiers werden gewond. De be manning bestond uit acht koppen. H. K. H. Prinses Irene, 5 'Augustus 1939 geboren, wordt morgen veertien jaar. (Van onze correspondent) Nijmegen is gistermorgen in rep en roer geweest door het alarmerende bericht, dat de pas onlangs in gebruik genomen St. Stevenstoren in brand zou staan. Ambtenaren in het splin ternieuwe raadhuis zagen plotseling op een van de bovenste transen van de toren een grote steekvlam, ge volgd door een abnormale rookont wikkeling. Ook op straat had men in middels deze verontrustende tekenen gezien en het duurde geen twee mi nuten of de brandweer met motor spuiten en ladderwagen loeide gie rend door de Waalstad. De burge meester en andere autoriteiten waren sneller gemobiliseerd dan de gehele Koninklijke Landmacht tezamen en terwijl iedereen zich naar de toren voortspoedde was daar inmiddels de brandweer reeds aangekomen. Slan gen werden ijlings uitgelegd en kwie ke brandweerlieden renden met drie treden tegelijk de trappen op. Toen zij hijgend en wel boven aankwamen vond zij daar een schilder doodge moedereerd bezig.een verfpot uit te branden! De niets vermoedende man werd in vele toonaarden en in extenso van de verantwoordelijkheid van zijn gedrag op de hoogte ge bracht. Behalve een uitbrander voor dit roekeloze uitbranden kreeg hij ook nog een ferme bekeuring. (Van onze correspondent) Het vijftienjarig dochtertje van de familie P. in Herpen (N.B.) werd aan gevallen door de nog niet geheel afge richte politiehond van haar vader. Het kind werd vrij ernstig gewond en moest naar het ziekenhuis in Oss worden ver voerd. De hond werd direct afgemaakt. De zandzuiger „Ahoy", die betrokken is bij de herstelwerkzaamheden in Zee land, heeft dezer dagen een record ge vestigd. De Ahoy heeft Vrijdag namelijk 64.000 ton zand opgezogen, dat met sche pen naar diverse punten op het eiland Flakkee is vervoerd. Dit kwantum zand is sinds de werkzaamheden aan het dijk herstel begonnen per dag nog nimmer bereikt. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen 26 Juli op Korea zijn gesneuveld: tijd. res. 2e luit. H. Douma, legernr. 30.01.04.009, ongehuwd, wonende te Lemsterland, afkomstig korps com mandotroepen; sergeant J. H. Vreeswijk, legernr. 25.08.12.127, gehuwd, wenende te Roosendaal, afkomstig reg. Johan Willem Friso; soldaat le kl. R. Samuels, legernr. 29.07.26.207, ongehuwd, wonende te Rotterdam; soldaat Beyerinck M. C., legernr. 260.03.30.262, gehuwd, wonende te Arnhem; soldaat M. J. Hampel, leger- nummer 33.01.20.139, ongehuwd, wonen de te 's Gravenhage. Zij rusten in vrede. Vermist worden: res. korporaal J. N. Plant, legernr. 28.12.21.000, gehuwd, wo nende te Dokkum, afkomstig reg. Johan Willem Friso; Soldaat G. van Leeuwen, legernr. 30.12.21.094, ongehuwd, wonende te Valkenburg (Z.-H.). Zondagavond is op het strand Noord te Scheveningen bij een koffiehuishouder een pak kleren gevonden. Bij onderzoek bleek, dat de kleren toebehoorden aan de zestigjarige magazijnbediende A. P. te 's-Gravenhage. De man was 's mid dags om twee uur naar het strand ge gaan met de mededeling, dat hij om zes uur thuis zou zijn. Hij stond bekend als een goed zwemmer. Het stoffelijk over schot is nog niet aangespoeld. Zondagmiddag zijn vijf personen, die zich in moeilijkheden bevonden, uit zee gered. Onder Loosduinen zijn vijf-en-twintig vertegenwoordigers van de leptinotarsa decemlineata say aangetroffen. Deze co loradokevers zijn gevonden op een braakliggend stuk land tegenover de be graafplaats Westduin. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 15439 (tot Woensdagavond) Veel bewolking met in hoofdzaak in het Noorden van het land tijdelijk enige lichte regen of motregen, maar later kans op kleine opklaringen. Ma tige tot krachtige wind tussen Zuid west en West. Koel. Zon: 5.07-20.24. Maan: 0.14-18-11. „■Uitwisseling van gegevens met Australië, besprekingen over gemeen schappelijk onderzoek, een gecoördi neerd gezondheidsplan: dat zijn enige concrete resultaten van mijn reis naar Nieuw-Guinea", verklaarde prof. dr. W, J. A. Kernkamp, de minister van Over zeese Rijksdelen, nadat hij gistermiddag met de K.L.M.-constellation „Vlaardin- gen" uit Biak op Schiphol was geland. „Die resultaten komen dus neer op samenwerking met Australië, zoals die ook wordt weerspiegeld in de nieuwe luchtlijn LaeHollandia". „Mijn besprekingen met Australië zijn m.i. gunstig geweest voor de politieke ontwikkeling van Nieuw-Guinea", ver volgde de minister. „Wat de economi sche ontwikkeling betreft, met wat ge luk, voor alles indien met exploratie spoedig iets wordt gevonden dat geld Aait de beste dingen is vaak een bittere smaak. Matig dus uw verlangens. oplevert, heeft het land een goede toe komst. Er wonen nu 14.000 Nederlanders en er is geen reden waarom dat er in een jaar of vijf niet 25.000 zouden zijn. Alle vaklui zijn er welkom. Voor de Indische Nederlanders zie ik in Nieuw- Guinea geen tweede vaderland, maar zij die er wonen zijn merendeels tevreden". Prof. Kernkamp werd bij zijn aan komst verwelkomd door zijn collega zonder portefeuille mr. J. M. A. H. Luns en door de heer A. T. Stirling, Austra lisch ambassadeur in Nederland. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1