Haarlemse Orkest Vereniging ter ziele zonder Marche Funèbre Onrust in omgeving van Rollandslaan Bestaan wordt met sluitende post afgesloten 250 kinderen uit Oude Tonge in Haarlem Een bril? Zonder kennisgeving komen bulldozers de volkstuintjes omwoelen N. V. P. Bijvoet uit Overveen won met „Willem Hageman De modernste Coiffures Verontwaardiging over veront waardigde orkestleden Veertiendaags verblijf met poppenkast en bezoek aan Madurodam Bewoners voelen zich nu gedupeerd In het Noordwijkse kamp was de vreugde volledig NA 140 JAAR DIENST AAN DE CULTUUR AUTO-RADIO H. J. Maertens FEDERMANNt NATUURLIJK GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS. MAERASSENH11IS heemstede MOLENDIJK'S KAPSALONS DINSDAG 4 AUGUSTUS 1953 f AGINA 2 Toch woorden van dank aan het orkest Inbouw- en Service Station DE FANTASIE VAN HET KIND „Wilde Zwanen" in openluchttheater Dank en ondank Programma orgelbespeling DWT naar Oosterhout OVERVLOED VAN OPENBARE WERKEN GLADIQLENKEURING IN KRELAGE-HUIS Houder rechtskundig bureau in arrest Diverse malversaties gebleken Nutsspaarbank Tegen stilstaande fiets gereden Van verdrinkingsdood gered Zomeravondvoetbal Burgerlijke Stand Z ANDVOORT FEESTELIJKE MUZIEK AVOND Voor ouden van dagen Bouwkaswoningen in Zandvoort Kellners-wedloop Concert Originele huldiging van R.C.H. BLOEMENDAAL Personalia Beurs van Amsterdam Beurs van New York Jeen Marche Funèbre kwam er gisteravond aan te pas, toen de Haarlemse Orkest Vereniging feitelijk ten grave werd gedragen. Uit de woorden, die de voorzitter, mr. A. Beets, ten afscheid sprak, mocht men zelfs een woord van vreugde opvan gen, in zoverre tenminste, dat de omzetting van de H.O.V. tot provinciaal orkest een beter zakelijk perspectief zou openen, omdat de steun van de overheid zoveel belangrijker zou worden. Maar dat afscheid werd natuurlijk ook geen „gaudeamus igitur", want de liquidatie betekende tevens een punt achter honderdveertig jaar werken en zwoegen van een vereniging, die zelfs ondanks alles het culturele leven in Haarlem aan zich verplicht heeft. Wij zullen ons nu niet te buiten gaan aan be spiegelingen van het verleden, doch met het verdwijnen van deze vereniging gaat toch een instelling aan de Spaamestad verloren, waaraan vele Haarlemmers in de loop van al die jaren hun krachten hebben gegeven. Het bleek echter harde noodzaak, dat een geheel andere koers werd ingeslagen, en dat iedereen zich daar bij zonder meer neerlegde, mocht blijken uit het geringe aantal leden, dat de liquidatie-vergadering, gisteravond bij Brinkmann, bezocht; men kon de belang stellende leden op de vingers van één hand tellen. Nadat de voorzitter de vergadering met een kort woord had geopend, bracht de secretaris, dr. J. R. H. de Smidt, ver slag uit van de laatste officiële leden vergadering, die het vorig jaar op 21 Mei werd gehouden. Mr. Beets stelde daarna de liquidatie van de vereniging aan de orde en memoreerde daarbij, hoe het voor het bestuur heel moeilijk is ge weest om het Orkest in stand te houden. De financiën vormden uiteraard het grote probleem en daarin was men te afhankelijk van de overheid, die in ver gelijking met andere orkesten de H.O.V. niet bepaald op de krachtigste manier steunde. Alles was gedaan om de sala rissen op een hoger peil te brengen, maar het Rijk bleek daarin alleen toe schietelijk te zijn, wanneer de verschil lende gemeenten 50% van die verhoging voor haar rekening namen. En dat laat ste gebeurde niet, terwijl de verhoging niet uit eigen kas betaald kon worden. Van die kant bekeken mocht men zich dus over de omzetting in een provinciaal orkest verheugen, en die omzetting ge schiedt ook in overeenstemming met de wens van het bestuur der H.O.V. Wel licht kan daar mede een goede pensioen regeling getroffen worden, ofschoon de overheidthans nog een afwachtende houding aanneemt om te zien, hoe de zaken zich ontwikkelen. Mr. Beets sprak echter de grondige hoop uit, dat die regeling tot stand zou komen. Want de pensioen-kwestie vormde immers het uitgangspunt naar de omzetting. Welis waar had de vereniging een jaarlijks te kort van ongeveer f 20.000, maar daar was nog wel een oplossing voor te vin den geweest; niet echter voor de pen sioenen, die jaarlijks mischien eenzelfde bedrag gevraagd zouden hebben. Mr. Beets hoopte tevens, dat de salarissen van de orkestleden op een hoger niveau gebracht zouden worden, en hij meende te kunnen vaststellen, dat de overheid voor deze dingen wel een open oog heeft. Hij merkte verder op, dat de vereni ging medewerking zal moeten verlenen bij de overschakeling naar de nieuwe toestand. De activa moeten worden overgedra gen aan de .nieuwe stichting en deze laatste zal de schulden en lasten van de vereniging overnemen. De activa mu ziek en instrumenten maken een be langrijk bedrag uit en dekken zonder twijfel de lasten en schulden, zodat de H.O.V. met een sluitende post haar be staan kan afsluiten. Mr. Beets stelde vervolgens nog, dat de vereniging ook haar steun zal moe ten verlenen bij de opbouw van de stichting. Zij heeft daaromtrent nog wel enige wensen. Het bestuur van de stich ting bestaat uit tien leden, het dagelijks bestuur uit drie leden, t.w. de heer L. Bouwman, lid van Ged. Staten (voor zitter), de heer B. J. Thijssen, gemeente ontvanger in Haarlem (penningmeester) en dr. J. R. H. de Smidt (secretaris). Advertentie N assaus tra at 5 Haarlem Telef. 15220 Na de opvoering van het kinderto- neelstuk „Marjolijntje" door „De Witte Vogel" in het Openluchttheater te Bloe- mendaal schreven wij, dat het zo moei lijk is de kinderen psychologisch ge wogen ontspanning te geven. En wat het toneel betreft: waar gaat de fan tasie te ver en waar wordt de werke lijkheid te opdringerig? Aan deze vraag moesten wij denken, toen we gistermiddag temidden van ruim duizend kinderen keken en luis terden naar het sprookje van „De Wilde Zwanen", verzorgd door hetzelf de gezelschap. Achter ons zat een jon getje van 'n jaar of vier, dat vol be langstelling de avonturen van de zand man, die op de aarde en op de maan de vreemdste dingen kon laten ge beuren, volgde. Op een gegeven ogen blik vroeg hij zijn mammie of er nu ook nog kabouters zouden komen en kort daarop ronkte een vliegtuig in de lucht. „Dat is geen straaljager, maar 'n verkeersvliegtuig", stelde het knaap je vast. Hier liggen fantasie en werke lijkheid bij het zeer jeugdige kind wel op een heel bijzonder vlak. De voorstelling „De Wilde Zwanen" was uitermate goed verzorgd, het decor deed het uitstekend in de open lucht en de costuums, zowel als de grime der fantasie-figuren, maakten een heel bijzondere indruk. Naar onze smaak kreeg de humor echter te weinig kans, hetgeen des te meer te betreuren is, daar de jeugd onmiddellijk reageerde op de „fijne kneepjes" in het parlando. Men weet, dat dit gezelschap het ac tieve medeleven vqn het jonge audito rium zeer beperkt, maar daar vele an dere waarden voor in de plaats stelt. Ons dunkt, dat dan het hartelijk lachen, zelfs het schateren het volle pond moet hebben. Overigens alle lof voor deze groep en voor de stichting „Haarlems Bloei", die, in samenwer king met de directie van het Open luchttheater, zoveel kinderen een heerlijke vacantiemiddag bezorgde. v. W. Mr. Beets achtte het echter wenselijk en noodzakelijk, dat nog enkele andere be stuursleden van de H.O.V. zitting zul len nemen in dat dagelijks bestuur. Hij vroeg tenslotte, of er uit de ver gadering nog bezwaren waren naar voren gebracht zouden worden tegen de plannen en toen niemand zich meldde, achtte hij de nieuwe koers zonder hoofdelijke stemming aanvaard en de liquidatie van de vereniging een feit. Zonder veel poespas kwam de liqui datie dus tot stand, maar mr. Beets meende er goed aan te doen te herin neren aan wat de vereniging in de hon derdveertig jaar van haar bestaan heeft verricht. Kon in 1938 het honderdvijfen twintig jarig jubileum met veel luister worden gevierd, de moeilijkheden om het orkest te handhaven bleven legio. Met name noemde de voorzitter al zijn voorgangers, die enorm veel tijd en moeite hebben opgeofferd om de ver eniging en het orkest die positie te ge ven, waarop zij recht hadden. Dikwijls is dat een lijdensgeschiedenis geweest en veelal moest met kunst en vliegwerk de zaak staande gehouden worden. Maar de prestaties van het orkest wa ren van dien aard, dat Haarlem daar trots op mocht zijn, dank zij vele bekwa me dirigenten, van wie Van Beinum, Schuurman en Walter Boer een opval lende plaats innamen. Het zegt ook wel iets, dat de H.O.V. „uitverkoren" werd om haar dirigenten aan grotere orkesten af te staan. Woorden van bijzondere hulde sprak de voorzitter aan het adres van Toon Verhey en Marinus Adam, die beiden zovele jaren op eminente wijze het or kest hebben geleid en het is vooral de eerste geweest, die de muzikale presta ties de laatste jaren tot op een hoog plan heeft opgevoerd. Bij dat alles zijn het uiteraard de orkestleden zelf geweest, die tot die groei belangrijk hebben bij gedragen, niet alleen door hun ijver, maar ook door hun artistieke kwalitei ten. Mr. Beets betwijfelde, of die dank wederkerig zou zijn, en hij noemde dat heel begrijpelijk. „Het gaat hier toch ook, aldus de voorzitter, om de levens positie van deze mensen. De vereniging heeft ze niet alles kunnen geven, wat wenselijk was. Dat lag niet helemaal aan het bestuur, dat ongetwijfeld ook wel fouten gemaakt zal hebben. De be langen van de orkestleden heeft men echter steeds in het oog gehouden", Met een dankwoord aan het publiek aan zijn medebestuurders en de oud- penningmeester. de heer Sanders, be sloot de voorzitter zijn taak. De heer Sanders sprak nog een kort woord en ging volkomen accoord met wat de voor zitter had gezegd over diens voorgan gers. Maar hij stelde vast, dat geen van de voorzitters van de H.O.V. zoveel voor het orkest en de vereniging heeft gedaan als mr. Beets. Enorm veel tijd is hij kwijt geweest met het aflopen van instanties, bemiddelen en andere activiteiten, waardoor bereikt werd. wat mogelijk was. De heer Sanders was der halve verontwaardigd over de veront waardiging van de orkestleden, die in een open brief hadden geprotesteerd tegen het voornemen om de huidige voorzitter, de secretaris en de penning meester, zij het niet waarschijnlijk in dezelfde functies, te handhaven in het nieuwe bestuur. Volgens deze brief zou de houding van mr. Beets getuigen van een yolkomen onbegrip van de toestan den in het orkest en van geen enkel gevoel voor de werklust en artistieke prestaties van de musici, die daarover ten zeerste verbitterd zijn. De heer Sanders liet nu op ziin beurt van zjjn verontwaardiging over deze houding van de orkestleden blijken en maakte mr. Beets ten overvloede er op attent, dat ondank nu eenmaal werelds loon is. De vergadering bleek ook op dat punt eensgezind en daarmede kwam deze liquidatie-vergadering ten einde. Gister-middag wachtte Haarlem met ongeduld op een vreedzame invasie uit Oude Tonge, dat sinds vanmorgen ook een invasie, maar dan van brieven en briefkaarten, achter de rug heeft. Door toedoen van het adoptiecomité Oude Tonge zijn ongeveer 250 kinde ren u'it het zwaar getroffen dorpje veertien dagen te gast bis Haarlemse pleegouders, die gistermiddag in de examenzaal van het Concertgebouw min of meer op hete kolen zaten, om dat de eerste bus zich pas meldde drie kwartier na het tijdstip, waarop de kin deren verwacht werden. Hoe het ook zij: in de zaal was het toch, ondanks het uitblijven van de logeetjes, erg ge zellig, want er werden liters limonade verzwolgen, omdat de warmte een broeikas-temperatuur bereikt had. Zo nu en dan verstilde het geroeze moes, omdat de heer P. Borghouts van het adoptiecomité verschillende mede delingen te doen had, die soms met grote vreugde, dan weer met enige ge paste gereserveerdheid, werden be groet. Allereerst dan bracht hij de dank over van het comité voor de spon tane aanmelding, welke de Haarlemse bevolking ten toon gespreid had. De dank daarvoor is niet onder woorden te brengen, aldus spreker. Om kwart voor vijf precies arriveerde de eerste bus In totaal waren er zes bussen van de N. Z. H. V. M., welke de kinderen vanuit Rotterdam hadden opgehaald. Des morgens om twaalf uur waren zij onder leiding van het onder wijzend personeel uit Oude Tonge ver trokken en per tram naar de Maasstad gereisd, waar zij aan de zorgen van leden van het adoptiecomité werden toevertrouwd. Maar hoe voldaan stap ten de kinderen uit de bussen. Vrolijke kinderstemmen vulden het Concertge bouw, waar anders de gedegen muziek gehoord wordt van klassieke meesters, of meer luchtige producten van compo nisten uit onze tijd. Twee honderd en vijftig glazen limonade vonden hun weg naar de dorstige kelen, die tijdens' de reis moegezongen waren. Het was een vrolijk volkje; van ver legenheid of heimwee was niets te be speuren. De bagage varieerde van een stevige rugzak tot het zeepdoosje met een stukje touw omwonden. De jongens hadden wel de meeste praatjes en aan een van hen, de ne genjarige Marinus Schout uit de derde klas, hebben wij gevraagd, of hij het leuk vond in Haarlem te logeren. Zijn antwoord liet niets te wensen, want hij en zijn kornuiten snaken van eenzelfde leeftijd schreeuwden luid keels door elkaar, dat zij het „leuk en prettig" vonden. Wij zijn er doof van geworden. Voetbalschoenen hadden zij niet meegenomen, maar Oude Tonge is daarom wel een voetbalclub rijk: oh, maakt u zich geen zorgen. De meisjes hielden zich meer be scheiden op de achtergrond, behalve bij de oproep voor een bepaalde gelegen heid. Zo een van hen ons vertelde, had zij een goede reis gehad, maar deze was toch wel wat al te lang geweest. Nadat de gemoederen tot rust gekomen waren, ving het zwaarste karwei na melijk het „uitdelen" der kinderen aan. Toch verliep het vlot en na ver loop van tijd waren alle kinderen met hun pleegouders op weg naar hun va- cantieverblijf, waar zij veertien dagen zullen zijn. Behalve de vele uitstapjes, welke de Haarlemse vaders en moeders onge twijfeld op hun programma hebben staan, heeft ook het adoptiecomité voor verschillende attracties gezorgd Donderdag 6 Augustus, des middags om twee uur, is er in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat een feestmiddag, waar behalve de kinderen uit Oude Tonge, ook één kind uit ieder pleeg gezin van harte welkom is. Een levende poppenkast en een kindergoochelaar zullen de kinderen die middag te zien krijgen. Hoogtepunt vormt ongetwij feld het uitstapje naar Madurodam, het miniatuur-stadje in Den Haag, op Dinsdag 11 Augustus. Voor dit bezoek wordt Madurodam reeds om negen uur opengesteld, zodat de kinderen een uur lang de enige bezoekers zullen zijn. Ook voor dit uitstapje is één kind uit een pleeggezin uitgenodigd. Per touringcar wordt de reis naar de Re sidentie gemaakt. Als besluit van alle feestelijkheden zijn er op Vrijdag 14 en Zaterdag 15 Augustus, telkens om 9 en 11 uur. rondvaarten van ongeveer anderhalf uur, welke aangeboden worden door de heer Zekveld, eigenaar van de rond- vaartvloot „De Spaarnë Kliever". Zoals gij dus bemerkt, heeft het adoptiecomité zich kosten noch moeiten gespaard, om het de kinderen uit Oude Tonge zo gezellig mogelijk te maken. De bereidwilligheid, welke vele Haar lemmers hierbij verlenen, noemde de heer Borghouts tijdens de ontvangst der kinderen „naastenliefde van de eerste orde". Het programma van de bespeling van het orgel in de Grote Kerk door H. v. d. Schaaf, vanavond van 89 uur, ver meldt de volgende werken: 1. Cantio sacra: Warum betrübst du dich, mein Herz (10 variaties), S. Scheidt; 2. Psalm 31 met 4 variaties, H. v. d. Schaaf; 3. Fantasia in G, J. S. Bach; 4. Fantaisie in C, C. Franck; 5. Passaca- glia en Fuga in g, George Stam. Advertentie Gr. Houtstr. 37 - Rijksstraatweg- 246 B Ook voor alle ziekenfondsen BIOSCOPEN; Rembrandt: „Sterren stralen overal" (ge prolongeerd), a. 1. Tijden: 10.30, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Twee in een auto", a. 1. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. 's Morgens 10.30 uur: vacantieprograma. Luxor: „De dief". Boven 18 jaar. Tij den: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The quiet man" (gepro longeerd) Boven 14 jaar. Tijden: 2.30, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Help, ik ben soldaat", a. 1. Tij den: 2, 7 en 9.15 uur Om 11 en 4.10 uur: „De Tour de Frdnce". a. 1. City: „De Tour de France", a. 1. Tijden: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Een koninkrijk voor een huis", a. 1. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: Dinsdag tot en met Don derdag: „Zoölogica", a. 1. 2.30 uur. Om 8.15 uur: „Haven der verleiding", volwassenen Woensdag 5 Augustus Grote Kerk: Speciale beiaardbespeling t. g. v. de verjaardag van H. K. H. Prin ses Irene, door de heer T. de Nie, 12 12.30 uur. Santpoort: Ronde van Santpoort voor amateurs (100 km.). Vertrekpunt: Terras- weg, 18.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62' Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie, alsmede permanente expositie van recente aanwinsten uit de Recuperatie. Da gelijks geopend van 10—17 en des Zondags van 1317 uur. Vleeshal, Grote Markt: „Des duivels pren tenboek". Speelkaarten uit vijf eeuwen (collectie van de Bielefelder Spielkarten G.m.b.H. te Bielefeld). Geopend op werk dagen van 1017 uur, op Zondagen van 14 17 uur. Di., Do. Za. des avonds van 7— 10 uur (t.m. 5 September). Teylers Museum, SpaaAie 16. Etsen van Rembrandt uit het Museumbezit. Tekenin gen van Rembrandt, Rafael, Michelangelo, Claude Lorrain, Watteau. Geopend op werk dagen behalve Maandag van 1117 uur. De eerste Zondag van elke maand van 1317 u. Kunsthandel Leffelaar, Gr. Markt 14. Te keningen en Grafiek van Jan Förrer. Ge opend op werkdagen van 10—17 uur (t.m. 14 Aug.). Museum het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103. „Drie generaties voor de lens". Een keuze fotografieën van pl.m. 18401914 uit de verzameling Grégoire, verworven door het Prentenkabinet van de Leidse Universiteit. Geopend op werkdagen van 10—12.30 uur en van 13.30—17 uur. Op Zon dagen van 14—17 uur. DIVERSEN: Stadhuis. Grote Markt. Don en Ly Ver- meire's Marionettentheater. Iedere dag voorstellingen om 14.30, 15.30, 16.30, 19.30, 20.30 en 21.30 uur „De Troostvogel". Stadskweektuin, Kleverlaan 9. Kosteloos te bezichtigen. Geopend van 1012, 1417 en 18.3020.30 uur (t.m. 16 Augustus). In de afgelopen jaren hadden de he ren van DWT reeds meerdere malen deelgenomen aan het polotournooi van „de Warande", het katholieke zusje in Oosterhout. Vorig jaar wonnen zij zelfs een fraaie wisselbeker, welke in het af gelopen weekend verdedigd moest wor den. In een halve competitie tussen de 5 deelnemende tweede-klasseploegen werden zij uiteindelijk tweede achter het Nijmeegse NZC, zodat de wisselbe ker naar Nijmegen ging. In de tweede afdeling klopte het reserve-team van DWT de andere tegenstanders en ging met de wisselprijs huiswaarts. Zoals gebruikelijk werden de wed strijden op Zaterdagavond in het fraaie natuurbad „de Warande", gespeeld, op Zondag echter iri het Wilhelmina-ka- naal, waar enkele duizenden kijkers de wedstrijden volgden. De uitslagen luidden in de hoogste af deling: DWT 1DKR 1 3—1, DWT 1— SUR,® 1 5—0, DWT 1—NZC 1 2—3. DWT 1—TZV 1 2—1, DKR 1—NZC 1 3—4, SUR,® 1— TZV 1 1—4, NZC 1— TZV 1 4—1, DKR 1—TZV 1 1—3. NZC SUR® 12—2, DKR 1—SUR®1 1—1. In de tweede afdeling: DWT 2—TZV 2 3—1, DWT 2—Warande 1 4—0, DWT 2— SUR® 2 50, WarandeTZV 2 04, TZV 2SUR® 2 60, WarandeSU- R® 2 3—2, De eindstanden waren: le_ afdeling. 4 3 1 0 7 13—8 4 3 0 1 6 12—5 4 2 0 2 4 9—R 4 0 2 2 2 4—12 4 0 13 1 6—11 De bewoners van de omgeving van de Rollandslaan, die daar sinds verschil lende jaren een volkstuintje hebben, le ven reeds enkele dagen in de grootste ongewisheid. Wat is er n.ï. aan de hand? In verband met hét uitbreidingsplan, dat samenvalt met de bouw van een verzorgingshuis voor bejaarden in de buurt van de Beatrixschool, zullen on geveer 15 ha. grond worden gebruikt voor de aanleg van straten en de bouw van woningen. Reeds in het begin van het jaar waren er plannen daaromtrent en medio Mei hebben de Haarlemse bla den berichten gebracht van de bouw van de „Blinkert". De grond, die daar voor gebruikt zal worden, was eerst in handen van de heer Otten uit Blaricum, die de grond vrij overgedragen heeft aan de gemeente Haarlem. Ongeveer 55 mensen uit de directe omgeving hebben er een volkstuintje liggen waarvoor zij tot eind September de huur hebben be taald. Een goede week geleden bemerkten de huurders echter, dat de eerste toebe reidselen tot de bouw werden gemaakt. Nadat men zich in verbinding had ge steld met de aannemer, de heer Van Strieng, kreeg men van deze de mede deling, dat binnen korten tijd de bull dozers en de draglines de grond zullen omwoelen. Volgende week Maandag staat zulks dan te gebeuren, nadat van daag een begin gemaakt is met het op trekken van de directiekeet. De bewoners vinden het allemaal zo erg nog niet want ze wisten dat het eenmaal gebeuren zou. Maar wat ten zeerste de gemoederen doet warm lo pen, is wel het feit, dat zij tot nu toe geen enkele officiële mededeling van welke instantie ook hebben ontvangen, dat zij volgende week Maandag van het veld af moeten zijn. Ook is men gebelgd over de houding van de heer Otten, die, naar men ons mededeelde, in het begin van het jaar wist, dat deze zomer de volkstuinen ontruimd zouden worden, doch zijn huurders tot 1 September de huur liet betalen. NZC 1, Nijmegen DWT 1, Haarlem TZV 1, Tilburg SUR® 1, Breda DKR 1, Utrecht 2e afdeling: DWT 2, Haarlem TZV 2, Tilburg Warande, Oosterh. SUR® 2, Breda 12—1 11—3 3—10 2—14 Op het ogenblik is een zeer groot aan tal openbare werken in uitvoering, waarr van wij slechts noemen: de woningbouw, de riolering en de scholenbouw. Het laat zich onder deze omstandighe den aanzien, dat met de uitvoering van een aantal andere openbare werken, waarvan de terhandneming aanvankelijk in dit jaar was gepland, niet meer in 1953 zal kun nen worden begonnen. Mede met het oog op het feit, dat van de post onvoorziene uitgaven voor rente en aflossing van kapitaalswerken reeds een zeer aanzienlijk bedrag is besteed, achten B. en W. het gewenst met de uitvoering van de hierna te noemen werken eerst een aanvang te maken in begin 1954 De ze werken zijn: 1. Het wijzigen van de Wagenweg; 2. De bouw van een nieuwe Vrouwehek- brug; 3. Het verbeteren van de wegbaan van het Prinsen Bolwerk; en 4. Het herstellen van de kap van het raadhuis. Ten aanzien van de werken genoemd onder 2 en 3, maken de onderhandelin gen, welke met de Rijkswaterstaat worden gevoerd, het te meer gewenst, dat met de uitvoering daarvan nog geen onmiddellijke aanvang wordt gemaakt. Het gevolg van deze maatregel zou zijn, dat de post on voorziene uitgaven van de begroting voor dit jaar met de voor deze werken ge raamde rente en aflossing van ruim f 49.000.— kan worden aangevuld. B. en W. menen tot een en ander niet te moeten besluiten zonder de instemming van de raad. Zo liet hij hen in de waan, dat zij tot September „vrij spel" hadden wat betreft het poten van aardappelen en het telen van groenten. Voor duizenden guldens staat er mo menteel op de tuinen en gisteravond waren verschillende huurders bezig met het rooien van aardappelen, die normaal nog enkele weken in de grond hadden moeten blijven. Evenzo is het gesteld met de bonen, die volop in bloei staan, maar nog niet rijp zijn om geconsumeerd te worden. Onder de gedupeerden bevin den zich mensen met kleine inko mens of met een Drees-pensioen. Verschillenden halen voor hun kleine gezin de gehele wintervoor raad van de tuin, welke zij reeds lange tijd in pacht hebben. Als de bouw tot begin October opgeschort had kunnen worden, dan was de zaak gezond geweest, zo vertelde een van hen. Maar nu betreurt men het optreden van de heer Otten, die tot. eind September gegarandeerd had. Het voeren van een of andere actie ligt niet in de bedoeling, doch de gedeputeerden menen gegronde redenen te hebben, deze kwestie onder de aandacht van het publiek te brengen. Het perceel grond ligt tussen de Blois van Treslonglaan, Houtmankade, Rollandspad en Rollandslaan. In de toekomst zullen de volgende straten dit gebied doorsnijden: W. Buyslaan, J. Bentelaan, P. Wantelaan. Parallel aan het Rollandspad en Rollandslaan is de de Mijterlaan geprojecteerd. Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers f 12.50, 2-pers f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 55 Het is weer beslist! De eer, de gelukwensen en de wisselbeker van de Nederlandse Gladiolusvereniging zjjn voor de firma P. Bijvoet Co. uit Overveen. Nadat de keuringscommissie twee uur of daaromtrent de vele soorten gladiolen had lopen bekijken en naarstig punten had geteld, zette men de aanwinsten, die in een be paalde kleur het hoogste aantal punten hadden behaald, allemaal op een rijtje. En toen sloeg men nogmaals aan de puntengeverij: om de winnaar van de wissel beker aan te wijzen. Even hing haast tastbaar de spanning in de lucht, toen het ogenblik daar was, dat het „stembureau", bestaande uit de heren Nieuwenhuis en Vink, opstond om de uitslag aan de openbaarheid prijs te geven. Het was de kloeke gladiool Willem Hageman van de fa. P. Bijvoet Co., die het hoogste aantal punten behaald had. De zilveren trophee zal men dus tot de volgende spe ciale keuring in 1954 in Overveen te pronk mogen zetten. Zoals gezegd: het had nog al even geduurd voor het zo ver was. Want het ging niet alleen om een wisselbe ker-winnaar aan te wijzen, maar bo vendien was er ook een soort prijsvraag voor iedere kleur. Als beste blauwe werd uitverkoren Ravel van Konijnen burg Mark, Noordwijk, de beste „smoky" werd Prairie van dezelfde firma, terwijl dezelfde firma ook het diploma behaalde met Adorable in de roomkleurigen en met l'Espérence van de witten. In deze laatste twee groe pen, was er niet zo bar veel voor no dig om deze erepalm in de wacht te slepen. Er waren namelijk slechts twee roomkleurige en één witte variëteit in gezonden. In het donkerrood was de concurren tie zwaarder, maar niettemin ging ook in deze sector K M met het diplo ma strijken: Jo Wagenaar behaalde na melijk de meeste punten. En om de feestvreugde in het Noordwijkse kamp helemaal volledig te maken, veroverde K M ook nog even het diploma voor de beste zalmkleurige met Broad way Melody. Noordwijk, de bakermat der gladiolencultuur, was trouwens toch nog al in de running. H. J. Sal man Zn. sleepte namelijk de volgen de diploma's in de wacht: de beste rose met Grand National, de beste gevlekte met Alfred Nobel, de beste zwart-rode met King of the Blacks, de beste paar se met Mabel Violet en de beste don ker blauwe met Salman's Sensation. Het diploma voor de beste rode be haalde A. J. Preijde, Brèezand, met de inderdaad zeer mooie Gregor Mendel en Lilac Time van P. Visser, St. Pan- cras, werd als de beste lila uitverko ren. Dat het voor de wisselbeker inder daad een nek-aan-nek-race was, blijkt wel uit het feit, dat Willem Hageman met 121 punten, op de voet werd ge volgd door Gregor Mendel met 119 punten. Daarop Salman's Sensation met 118^ en Alfred Nobel en Grand National "ieder met 117 punten. Een getuigschrift van verdienste be haalden de beide rode Red Fascination en Richmond van P. Visser, St. Pan- eras, de donkerrode, wit-omrande Pa poea, de purperen United States en de wijnrode Milano van H. J. Salman Zn, Noordwijk, de donkerrode Black Girl en de forse rose Holland Festival van Konijnenburg Mark, Noordwijk, terwijl- de wonderlijke smoky Magie Beauty van P. J. C. v. d, Plas, Noord wijk, met dezelfde onderscheiding werd bekroond. De laatste is stellig de meest opvallende smoky, die ooit in de keuringszaal is geweest: grijsachtig- blauw met fel afstekend purperrood merk. Doordat deze aanwinst nog geen getuigschrift van de proeftuin bezit, kon deze zaailing niet meedingen naar het diploma voor de beste smoky. Zo zit dan de met zo veel spanning tege moet geziene speciale gladiolenkeuring er weer op. En nog nimmer had de jury het zo moeilijk als nu! 1 Juli werd aangehouden de 31-jarige houder var» een rechtskundig bureau Th. v. V. terzake van flessentrekkerij, in de laatste jaren kocht hij steeds goe deren zonder deze te betalen. Tijdens het onderzoek bleek, dat hij zich ook schuldig had gemaakt aan op lichting, doordat hij kans zag meerma len goederen te kopen op andermans naam. Hij tekende dan zelfs ten onrech te huurkoopcontracten. Verder had hij gelden verduisterd van zakenlieden, welke gelden hij moest innen. Gebleken is, dat hij 1% jaar geleden een hulpgevangenbewaarder te Haar lem heeft omgekocht. Deze gevangen bewaarder is eveneens ingesloten en voor de Officier van Justitie geleid. In de maand Juli nam het spaarte goed bij de Nutsspaarbank te Haarlem wederom aanzienlijk toe. De inleggin gen bedroegen f 1.241.612 en de terug betalingen f 960.471, zodat een bedrag van f 281.141 meer werd ingelegd dan terugbetaald, tegenover een saldo van f 65.970, in Juli 1952. In totaal werden 484 nieuwe spaar bankboekjes uitgereikt. Het inleggerstegoed steeg in de eer. ste 7 maanden van dit jaar met een be. drag van f 1.707.016 tot f 26.636.140. Het aantal inleggers bedroeg per ultimo Juli 66.743. Kwart over twaalf gistermiddag deed zich een ongeval voor op het Nieuw-Guineaplein. Een 8-jarige jongen reed met flinke snelheid op zijn rijwiel in de Indischestraat en nam toen de bocht naar rechts te ruim, waardoor hij niet op tijd kon remmen en tegen een rijwiel aanreed, dat daar stilstond. Ach ter op dit rijwiel zat een 6-jarige jon gen, die met het rijwiel omviel, waarbij hij zijn iinkerdijbeen brak. De knaap is per ziekenauto naar het Grote Gasthuis overgebracht. Gistermiddag kwam aan het politie bureau Rijksstraatweg de 12-jarige Her- n Grudelbach, wonende aan de Rijksstraatweg, met een 2lA-jarig jonge tje, dat hij nabij de Spaarndamsebrug uit het water van de Jan Gijzenvaart had gered. Naar de dappere redder ver telde had het kind getracht een stokje uit het water te halen, was daarbij voorover in 't water gevallen en geheel onder water verdwenen. Het kind is, na voorzien te zijn van droge kleren, door zijn moeder aan het bureau afge haald. De uitslagen van de afgelopen week luiden: afd A, SVOWVermaat 2-1, Ver- maat—SVOW 3-4. Afd. B: HACHaak 2-3. Haak kam pioen. Programma komende week: 3 Aug. HSM 1—MHSV, WH 6.30 uur. 4 Aug.: 't WestenSVOW, Slaperdijk. 6.30 uur. 6 Aug. Vermaat 1Nederland WH 6.30 uur. 8 Aug. SVOWHoll. Nau- tic, Slaperdijk 3 uur. 4 Aug. Vermaat 2Heeremans, DSK 6.30 uur. GEBOREN: H. P. Hartman—de Goede, Th. M. van Bockelvan Antwerpen, C. H. IJlstraKramer, J. QuintOut. C. BastiaanseBerends, O. C. PikSchol- te, J. AuerbachHendriks, Chr. A. G. ZwartDijkveul, C. B. Spithoven Rengers, G. A. H. van VlotenMooij, Tj. A. MarsKaasenbrood, E. Th. J. Blommestijnvan Lunenburg, allen een zoon; E. Fortgensvan Dam, J. A. Lee- pelvan Rossem, M. BodewusOp 't Veld, N. BijsterList, Chr. H. Huis in 't Veld—Oliedam, A. E. SchelvisWild schut, T. van EckelenRijneker, J. BakkerBranderhorst, J. H. van den BelLetter, J. H. VerhoefVeldhuizen, A. Gortervan Woerkom, Th. Veerman Heintjes, J. van RoodenLijnvaad, G. Chr. E. HoevensHeijmel, allen een dochter. ONDERTROUWD: L. A. Duijn en S. Pinguele. GEHUWD: J. G. B. Oostermeijer en J. G. M. Sanberg. OVERLEDEN: M. Bos—van Eijk, 72 jaar, Twijnderslaan; J. Ph. Dalmeijer, 70 j., Eindenhoutstraat; G. A. van Gro ningen, 74 j., Schoterweg; C. Jukes Sindorf, 74 j., Polderstraat; H. G. C. van de Kerkhof, 2 j., Middenweg; J. E. Lijnzaat, 84 j., Lange Raamstraat. Het Raadhuisplein te Zandvoort bood Maandagavond een feestelijk beeld toen daar op initiatief van het Zandvoortse comité voor ouden van dagen een mu ziekavond werd gegeven. De „North Sea Ranchers" openden het concert met populaire muziek. Dit uit vijf personen bestaande ensemble, onder wie drie vocalisten, wist de stemming er spoedig in te brengen en oogstte, ooK toen het getransformeerd als Zee mansband het concert besloot, uit bundig succes. De Zandvoortse accorde onvereniging zette ook haar beste been tje voor en zorgde voor een gevarieerd programma van rhythme en melodie. De clou van de avond was de oud- Zandvoortse dans „Gort met stroop". in de muziektent gedanst door 12 Zand- voorters in het oude Zandvoortse cos- tuum. De heer Keur, hoofdbesteller der P.T.T. en het raadslid Weber dansten dapper mee, onder grote belangstelling van talrijke badgasten en inwoners, die deze folkloristische dans voor het eerst zagen uitvoeren. Het comité voor ouden van dagen be reikte het gestelde doel: de verkoop van loten voor de loterij, welke a.s. Woens dagavond in paviljoen Kiefer zal worden gehouden. Er vindt daar dan een klaver- jaswedstrijd plaats, alles ten bate van de kas van het comité, welke verster king behoeft voor het jaarlijkse uit stapje dat in September zal worden ge houden. De Bouwkas der Noord-Nederlandse Gemeenten begint in Zandvoort ook activiteit t,e ontplooien. Aan de Ooster parkstraat zijn twee woningen voor bouwspaarders in aanbouw, terwijl bin nenkort aan dezelfde straat een veer tiental woningen zal verrijzen. Verder heeft de Bouwkas optie gekregen op een deel van de gemeentegronden, ten Zui den van de Dr. C. A. Gerkestraat. welke binnenkort bouwrijp zullen worden ge maakt. Donderdag, des middags om 3 uur, zal te Zandvoort een kellners-wedloop wor den gehouden. De start vindt plaats op het stationsplein. Het parcours gaat langs Van Speijkstraat, Kinsbergen- straat, Parallelweg, Dr. Smitstraat, Noordboulevard en Zeestraat, tot weer het Stationsplein wordt bereikt. De rieeünemers moeten in kellnerskleding verschijnen en het dienblad gedurende de gehele wedstrijd op dezelfde hand dragen. Donderdag 6 Augustus, des avonds acht uur, concerteert de Tirolerkapel uit Haarlem weer op het Raadhuisplein te Zandvoort. Gedurende de kampioenswedstrijden, welke R.C.H. heeft moeten spelen om het landskampioenschap te kunnen be halen en welke uiteraard nogal veel va" de zenuwen der spelers eisten, Kwam het le elftal regelmatig in „Hof van Heem stede" bijeen voor het volgen van een mental-training. De eigenaar van di» café-restaurant, de heer Kortekaas, dm bet al heel gauw uitstekend met de spe lers kon vinden, was natuurlijk even verheugd als ieder rechtgeaard suppor ter bij het vernemen van de heuglijke tijding, dat R.C.H. het landskampioen schap had behaald en hij meende, dat dit niet ongemerkt mocht passeren. Daarom liet hij voor alle spelers een sierlijk huisje maken in de vorm van een haard, opgeluisterd met een rood electrisch lampje, een foto van de speler eigenaar en een koper keteltje. Hij ver zocht aan de heer W. v. d. Berg, voor zitter van de Biljartclub „Groenendaal". om namens hem deze huldiging op zich te nemen. Dit geschiedde gisteravond om half negen. De heer v. d. Berg vond daarbij gelegenheid de buitengewone prestatie van R.C.H. op de juiste wijze te belichten. Daarna overhandigde hij met een toepasselijk woord aan eik" speler dit herinneringshuisje. Namens het bestuur van R.C.H. werd aan de spreker dank gebracht voor deze weliswaar late maar daarom niet min der spontane huldiging, die in elk geval de verdienste van een grote originali teit heeft. Tot technisch adjunct-directeur van het Prov. Electriciteitsbedrijf van Noord-Hol land, te Bloemendaal, is benoemd ir. A. P- Lindenbergh te Middelburg, hoofdingenieur bij de N.V. Prov. Zeeuwsche Electriciteits- Maatschappij. Advertentie SANTPOORTERPLEIN 1, Tel. 19706 Buslijn 3-4-8 (Niet officiële koersen) 3% Ned. 1953 3% Nederl. 1948 314 pCt. Ned. 1950 3-3'/2 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. Inschr. Grtbk. 48 3 pCt. Ned. Handel Mij. cgrt. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. M. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Den mfl. Vorig slot 1021,4 Opening 4/8 991/4 - 991/4 97% 158 171 Va 107% 125% 159 172 195% 217% 1711/4 329% 128 125% 1091/2 99% 98 A 171% 196% 172% 3281) 94% 127% 125)4 110 99 31/7 Anaconda Copper 33% Bethlehem Steel 53 Chrysler Corp. 73% General Electric. 73 General Motors 60% Hudson Motors 12% Kennecott Copper 65% Montgomery Ward 59% North American Can 20% Radio Corp. 25 Republic Steel 49% Shell Oil 75% Southern Pacific 44% Southern Railway 46% Tidewater 23% U.S. Steel 39%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2