j, Voorwaarden gunstig voor verwmdering va spanningen MOSKOU TOT GESPREK MET HET WESTEN BEREID Hereniging van Duitsland belangrijker dan vredes verdrag met Oostenrijk J. Foster Dulles in Korea Voor Pietro Alberti was er 13 jaar oorlog Uitwisseling van krijgs gevangenen begonnen Bioscoopbezoek vertoont sterk dalende lijn I Tot hoofd en hart Amerikaanse B-36 in zee gestort Kroesjtsjev stijgt op de ranglijst Besprekingen met „mijn oude vriend Familieleden lieten hem in de waan Big Switch" Amerikaanse officieren veroordeeld wegens uitlatingen tegen de vrede Adonis keert naar VS. terug Moskou verwerpt Amerik. protest Ontnaastingswet in de practijk Vechtpartij in bus Wegblijvers worden streng aangepakt mimi! Dee riUKKiO VefotefüViü/! Het weer Wisselvallig weer woensdag 5 augustus 1953 77ste JAARGANG No. 25752 Sanders spoedig vrij P KNIPPEREND IN HET ZONLICHT Donderdag vertrek per „Veendam" Luchtincident Stoffelijk overschot zwemmer aangespoeld Warenhuis- aalmoesenier Dodelijk ongeval in Hoofddorp Chauffeur rijdt in op twee meisjes In Engeland: Slachtoffer van vechtpartij overleden Over het opstaan van kinderen Knaapje verdronken in Spaarndam Baby gestikt SPORTSHIRTS - SHORTS O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willigst NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per njaand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De Sovjet-Unie heeft de uitnodiging van de drie Westelijke ministers van Buiten- *ndse Zaken aanvaard om een conferentie te houden over de hereniging van Duitsland. De Sovjet-Unie is echter van mening, dat het Oostenrijkse vredesver- aK beter geregeld kan worden, nadat een oplossing is gevonden voor het Duitse Waagstuk. Het antwoord van de Russische regering is gisteren aan de ambas sadeurs van Frankrijk, Engeland en Amerika te Moskou overhandigd. De inhoud 's in zoverre verrassend, dat het officiële Russische orgaan de „Pravda" enkele "agen geleden talrijke bezwaren uitsprak tegen de voorgestelde conferentie. Een z.g. verkenningsbommenwerper *an de Amerikaanse luchtmacht, een D-36, is op ongeveer 500 mijl uit de 'erse kust in de Atlantische Oceaan ge hort. In een noodsein deelde de beman ning van 25 koppen mee, dat zij op het Punt stond uit het brandende toestel te sPringen. Het toestel was op weg van de Cali- Tornische vliegbasis Travis naar Laken- neath in Oost-Engeland. Reddingseen- heden van de Britse zee- en luchtmacht Zoeken naar de overboord gesprongen vliegers. Aan de opsporingswerkzaam- beden wordt ook deel genomen door 21 toestellen van hetzelfde type als de neergestorte bommenwerper. De grote negen in de Sovjet-hiërar chie, met premier Malenkov aan het hoofd, hebben zich gisteren in Moskou het publiek vertoond, maar de volg orde van hun namen op de lijst zoals Jj'e door radio-Moskou werd uitgezon den heeft een belangrijke verandering ondergaan. Kroesjtsjev, die in Maart tot Secretaris van het centrale comité der communistische partü werd benoemd, is opgeschoven van de zevende naar de derde plaats. Zo zag de lijst er uit van de autori teiten die een Chinese tentoonstelling Van landbouw en nijverheid bezochten: kameraden Malenkov, Molotov, Kroesj tsjev, Worosjilov, Boelganin, Kagano- Vitsj, Mikoyan, Saboerov en Pervoekhin. Na de dood van Stalin was de volg orde aldus geweest: Malenkov, Beria, Molotov, Boelganin, Worosjilov, Kaga- hovitsj. Kroesjtsev, Saboerov, Pervoek hin en Mikoyan. Gisteren is de Amerikaanse minister Van Buitenlandse Zaken. John Foster Dulles in Seoul, de Zuid-Koreaanse hoofdstad, aangekomen, waar hij bespre kingen zal voeren met president Syng- htan Rhee. Zaterdag vertrekt Dulles Veer naar Washington. Hij is vergezeld yan zijn afgevaardigde bij de V.N.. Cabot Jodge en de minister voor het Leger, "obert Stevens. De republikeinse en democratische leiders van het Congress hebben een uitnodiging van Dulles af geslagen om met hem mee te vliegen haar Korea. Bij zijn aankomst in Seoul, 13 uur te *aat wegens motorstoring van het vlieg- kig en tengevolge van het slechte weer, yci'klaarde Dulles dat hij met „zijn oude y'"iend" Syngman Rhee het Amerikaans- fhidkoreaanse veiligheidsverdrag komt hespreken, dat een mogelijke agressie van de communisten moet voorkomen, koorts zullen ook de Amerikaanse plan- ?eh worden besproken met betrekking '°t de wederopbouw van Korea en het ?andeel van de Amerikaanse troepen in land. Zoals men weet heeft Dulles Zondag ?°g al wat verontwaardiging gewekt oor te verklaren, dat president Eisen- ower een plan heeft goedgekeurd om merikaanse troepen in te zetten bij de v®heropbouw van Korea. Gisteren heeft Witte Huis verklaard, dat men 'bo hts bedoelde, dat Amerikaanse troo- bhri technische adviezen zullen geven al- wederopbouw, maar in geen geval Zet ^heidsoloegen zullen worden inge- Uiti r?tussen zijn de protesten tegen de dat van Dulles al zo hoog gelopen, Grn republikeinse afgevaardigde hp.|.s President Eisenhower telegrafisch Ven verzocht Dulles zijn ontslag te ge- r°uw Edgar Sanders, de echtge- 1950 r]311 ®r''se zakenman, die in gearr 4"°r de Hongaarse politie werd hagp PS eCrd en beschuldigd van spion- (i vandaag een beroep doen op «inde gaarSe geZant in Lond®n, ten man invrijheidstelling van haar te bewerken. dat zÜn van oordeel, nuers SUnpHl IIVll rfnlof AM rrml 55 hat S;„^"lümatenzijn van oordeel, Worden nS sP°edig vrijgelaten zal onlangs' Engelse regering heeft ihene am!ïa ,a in Hongarije een alge- hieuwe 5estle was aangekondigd, de de kwestio°cgaa,lse regering verzocht Zoek te nemen1 opnieuw in onder- De tekst van de Russische nota, zoals die werd opgevangen in Londen, luidt als volgt: „Op 15 Juli heeft de Sovjet regering een nota ontvangen van de regeringen van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk, waaruit blijkt, dat tijdens de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken, die in Juli te Washington is gehouden, be sloten is, een conferentie te organiseren van de ministers van Buitenlandse Za ken van bovengenoemde drie landen en van de Sovjet-Unie. Tegelijker tijd wordt in de nota een voorstei gedaan voor de agenda van de conferentie, zo als de drie ministers van Buitenlandse Zaken zich die voorstellen en wordt de tijd voorgesteld, waarop volgens de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk deze conferentie met de Scvjet-Ünie het best kan plaats hebben. Uit het voorgaande blijkt, dat de Wes telijke ministers van Buitenlandse Za ken in strjid met de internationale ge woonte reeds onderling de kwesties be sproken hebben, die op de agenda van de conferentie van de ministers van de vier grote mogendheden zijn geplaatst en dat zij dit gedaan hebben zonder vertegenwoordiging van de Sovjet-Unie de besprekingen te laten bijwonen. Een dergelijke handelwijze," aldus zegt de Russische nota, „kan niet als normaal beschouwd worden." Na nog dieper op dit bezwaar te ziin ingegaan, vervolgt de nota: „Op dit ogenblik, nu de pogingen van de vre delievende volkeren zijn geslaagd om in Korea een wapenstilstand tot stand te brengen, zijn de voorwaarden gunstig voor vermindering van dé spanningen in de internationale verhoudingen. Het behoeft geen betoog, dat het vinden van een oplossing voor dit probleem afhan kelijk is van de krachtsinspanning van alle vredelievende grote en kleine sta ten. De grote verantwoordelijkheid rust echter, zoals ook uit het handvest der Verenigde Naties blijkt, bij de vijf gro te mogendheden: Amerika, Groot-Brit tannië, Frankrijk, de Sovjet-Unie en China." De Russische regering waarschuwt de drie regeringen, dat zij niet te veel waarde moeten hechten aan, wat de nota noemt, het ..fascistische avontuur in Berlijn van 17 Juni". Andere kwesties zijn van meer belang, zo meent de Rus sische regering, en zij spreekt zich daar om uit ten gunste van een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken. De Sovjet-regering stelt voor, dat onder de maatregelen, die moeten bij dragen tot een algemene vermindering van de spanning in de internationale betrekkingen, o.m. zullen worden be sproken de kwestie van vermindering der bewapening en het verbod om oor logsbases op grondgebied van andere staten te bezetten. Niet alleen de toe stand in Europa, maar ook die in Azië maakt een bespreking van kwesties ter vermindering van de internationale spanning noodzakelijk, aldus de Sovjet- regering, die vervolgens de deelneming van continentaal China voorstelt. Het Duitse volk, aldus de nota, stelt in de eerste plaats belang in de regeling van kwesties als het tot stand brengen van de nationale eenheid en het sluiten van een vredesverdrag. Het Westelijke voorstel om eerst te spreken over ver kiezingen gaat deze fundamentele pro blemen uit de weg en zou leiden tot uitvoerige discussies over de vraag, of de toestand in Duitsland al dan niet moet worden onderzocht door bepaalde vertegenwoordigers van andere landen, over de vraag, hoe en waarom dit on derzoek. dat beledigend is voor het Duitse volk, moet worden uitgevoerd, enz,, aldus de nota. In de nota stelt de Russische regering dan voor een agenda van twee punten vast te stellen, n.l. 1) bespreking van maatregelen ter vermindering van de spanning in de internationale politieke betrekkingen en 2) bespreking van de Duitse kwestie, het vraagstuk van de In een artikel, dat gepubliceerd wordt in de jongste uitgave van Collier's Ma gazine, schrijft vice-adm'iraal Charles A. Lockwood Jr., commandant van de Amerikaanse onderzeeërs in de Stille Zuidzee tijdens de Tweede Wereldoorlog, een artikel over het nieuwste dodelijke wapen van de Amerikaanse Marine, de baby-duikboot. Naar zijn mening kan de viermans-duikboot een omwente ling betekenen op het gebied van de tactische en practische oorlogvoering ter zee. In tegenstelling tot de Duitse en de Japanse „zelfmoordduikboten" van de Tweede Wereldoorlog, hebben de bemanningen van de nieuwste Ame rikaanse dwergonderzeeërs een even grote kans om in het leven te blijven als die van de normale onderzeeërs. De miniatuur-duikboot zal slechts 25 ton wegen. De lengte van voor tot achter is nog geen 12 meter. De bemanning bestaat wit vier koppen in kikvors-uitrusting en de bewapening uit mijnen, waarvan enkele een atoomlading hebben. Deze mijnen met tijd-ontsteking kun nen door de „kikvorsmannen" aan de rompen van vijandelijke schepen worden bevestigd. Op de tekening ziet men, hoe een viermans-duikboot door een reusachtig hefschroefvlieguig van het dek van een vliegkampschip wordt vervoerd. „Is de oorlog voorbij? Zijn de Duit sers ai weg"? Dat waren de eerste woorden van een rimpelige, vervuilde boer uit Nasino in Italië, toen hjj voor het eerst na tien jaar te voorschijn kwam uit een donkere zolderkamer. Hij knipperde met zyn ogen tegen het licht van de zomerzon. Pietro Alberti was bang voor de Duitsers, zei zijn 63-jarige broer Giovanni, en daarom werd hij een vrijwillige kluizenaar. Nu kwam Pietro voor het eerst beneden om te informeren naar de toestand. Zijn kleren waren wat vuile lompen en de nagels aan zijn handen en voe ten waren wel vijf centimeter lang. De Italiaanse carabinieri, die hem beneden ontvingen, vertelden hem vriendelijk: „Het is weer vrede. Je hoeft niet bang meer te zijn". Pietro is onmiddellijk overgebracht naar een ziekenhuis, omdat hij niet alleen ge heel overspannen en ondervoed was, maar ook aan acute gewrichtsontste king leed. Sinds September van het jaar 1943 heeft Pietro Alberti opgesloten gezeten in een zolderkamertje. Hij zocht in die tijd onderdak bij zijn broer, omdat hij bevreesd was voor de Duitsers, die versterkingen aanlegden in zijn boom gaarden en mitrailleurnesten op zijn land bouwden. Totdat hij door de politie werd ontdekt en naar het ziekenhuis werd overgebracht, had hij sinds de dag dat hij het zolderkamertje betrok, nooit een voet buiten de deur gezet. Hij zag nooit mensen, behalve zijn broer en diens vrouw, die hem eten brachten. Eindelijk werd Pietro overgehaald te vertellen, wat hem overkomen was Maar eerst stelde hij zelf vragen. Hi| was blij dat de oorlog afgelopen was en hoorde er zeer van op, dat Italië geen koning meer had en ook geen dictator. De doktoren in het ziekenhuis hebben vastgesteld dat Pietro geeste lijk niet ziek is. Zjjn broer Giovanni is door de ca rabinieri naar het bureau overgebracht en wordt verdacht van moedwillige verwaarlozing van een van zijn fami lieleden. De commandant van de cara binieri in het district, Natale Parodi, deelde mede dat ook een andere broer van Pietro, die ergens in Frankrijk woonde en een die naar Amerika is ver huisd, waarschijnlijk in staat van be schuldiging gesteld zullen worden, om dat zij hebben moeten weten in welke toestand hun broer zich bevond. hereniging van Duitsland en het sluiten van een vredesverdrag. Autoriteiten van het departement van buitenlandse zaken hebben beves tigd dat de Sovjet-nota ontvangen was en dat zij nu wordt bestudeerd. Zij verklaarden, dat de nota een propagan distische inslag had en zaken inhield, welke vreemd waren aan een ontmoe ting van de Grote Vier. Speciale be zorgdheid werd te kennen gegeven over het voorstel om China aan toe komstige besprekingen te laten deelne men. Niettemin was men er over ver heugd, dat Rusland de uitnodiging heeft aanvaard. Maar de Amerikanen meenden, dat sommige van de door Rusland gestelde voorwaarden wel eens onaanvaardbaar zouden kunnen blijken. In het verle den, aldus werd verklaard, heeft Rus land pogingen gedaan om de Oost- Duitse regering aanvaard te krijgen bij de vestiging van een regering voor ge heel Duitsland. Ook hebben de Russen het Oostenrijkse verdrag afhankelijk gesteld van de voltooiing van een ver drag voor Duitsland, terwijl men met een Oostenrijks verdrag reeds veel ver der gevorderd is dan met het Duitse. 95 Hedenochtend om één uur Nederlandse tijd is te Pan Moen Jon een begin gemaakt met de uitwisseling van de krijgsgevangenen. In totaal zijn vandaag 400 geallieer de militairen uitgewisseld tegen 2400 communisten. Onder de eerste groep bevon den zich Turken, Amerikanen, Engelsen en Zuid-Koreanen. De eerste vrijgelaten Amerikaan, majoor John Doujat uit Richmond in Californië, heeft verklaard, dat twee dagen geleden een paar Amerikaanse officieren tot gevangenisstraf waren veroordeeld wegens uitlatingen, die de vrede in gevaar konden brengen. Een lui tenant kreeg zelfs een jaar gevangenisstraf. Vijf minuten voor de uitwisseling offi cieel zou beginnen, verscheen de com munistische kolonne bij de Noordelijke ingang van het uitwisselingscentrum. Drie Russische jeeps reden voorop. Daarin zaten twee Noord-Koreanen en één Chinees. De Turkse gevangenen werden het eerst vrijgelaten. Tevoren werden de naamlijsten en andere docu menten overhandigd. Het was trooste loos weer. Bij aankomst van de kolon- nes werd niet geroepen of geschreeuwd In de eerste vrachtwagen van de Noordelijke kolonne bevonden zich Britse en Amerikaanse soldaten. De tweede wagen, geladen met Turken, was in een ommezien leeg. De derde wagen was bevolkt met Zuid-Koreanen Velen van hen waren te zwak om alleen uit de wagens te komen. Daarna ver schenen twee ziekenwagens, waaruit een zwaar gehoest weerklonk. De zieken en gewonden glimlachten, toen zij naar buiten werden gedragen. De oefening „Big Switch" was begonnen. Door de feestelijk versierde Vrijheidspoort kwa men de gevangenen in het geallieerde gedeelte van het uitwisselingscentrum In tegenstelling met de Amerikaan se en Britse krijgsgevangenen, die reeds op Korea geïnterviewd mogen worden, mogen de andere geallieerde soldaten, die in krijgsgevangenschap onder invloed van de communistische propaganda zijn gekomen, pas in Japan worden ondervraagd door de journalisten. Bij de uitwisseling van r.ieke en gewonde krijgsgevangenen in April mocht deze categorie echter in het geheel geen persvertegenwoor digers te woord staan. De 43-jarige Amerikaan Harold J. Adonis, die 22 November van het vorig jaar door de Amsterdamse vreemdelin genpolitie werd gearresteerd, en na bij na. zes maanden in het Huis van Be waring' te hebben gezeten, 15 Mei in vrjjheid werd gesteld, omdat de minis ter van Justitie afwijzend had beschikt op het uitleveringsverzoek van de Ame rikaanse regering, keert Donderdag met de uit Rotterdam vertrekkende „Veendam" vrijwillig naar zijn vader land terug. 10 November 1952 werd Adonis' naam genoemd in een aanklacht van de „grand jury" te New-Jersey. Hij werd daarin beschuldigd van omkoping. Men wist toen, dat Adonis zich in Amster dam ophield en spoedig volgde het uit leveringsverzoek aan Nederland. Na zijn vrijlating keerde Adonis terug naar zijn pension in Amsterdam, in afwachting van de totstandkoming van een regeling in Amerika, waardoor hij bij terug komst gevrijwaard zou zijn voor ar restatie. Hij bevindt zich n.l. nog steeds in staat van beschuldiging. In de V. S. kan men door het storten van een z.g. „bail" zich aan een arrestatie onttrek ken. De onderhandelingen over deze „bail" door de Amerikaanse raadsman, zijn mislukt, doch Adonis wil niet lan ger wachten om zijn gedane belofte, te rug te keren naar de V. S. gestand te doen. De verwachting is nu, dat op grond van toezeggingen aan de Ameri kaanse raadsman gedaan, de kwestie van de waarborgsom zal kunnen wor den geregeld als Adonis in Amerika aankomt. I Het is beter veel te zeggen in I uieinig woorden, dan veel te spreken en niets te zeggen. De Sovjet Unie heeft het Amerikaan se protest tegen het neerschieten van een Amerikaanse bommenwerper bij Vladivostock door Russische jagers van de hand gewezen. Zij herhaalt haar eigen protest van 30 Juni en houdt vol, dat de Amerikaan boven Russisch grondgebied het vuur heeft geopend op de Russische jagers. Aan het zeestrand te Wassenaar is aangedreven het stoffelijk overschot van de zestigjarige magazijnbediende A. P. uit 's-Gravenhage, die Zondag bij het baden in zee te Scheveningen is verdronken. De operatie „Big Switch", vrij vertaald betekent dit „De grote uitwisseling", vindt in Korea op grote schaal voortgang. Met lan dingsvaartuigen worden de Rode krijgsgevangenen van de kampen op het eiland Inchon naar het vaste land gebracht, waar treinen gereed staan, om hen naar het Noorden te vervoeren. Op de tin- kervoorgrond Amerikaanse mili tairen, die de wacht houden. Vier grote warenhuizen in de Lon- dense City hebben in overleg met de kerkelijke overheid aalmoezeniers aangesteld voor hun personeel. De geestelijken zijn belast met de geestelijke verzorging van het ge hele personeel. Iedere employé kan zich desnoods onder werktijd tot deze aalmoezeniers wenden. Twee Spakenburger meisjes, die in Hoofddorp logeerden, zijn gistermiddag het slachtoffer geworden van de on voorzichtigheid van een autobestuur der, die voor de eerste maal achter het stuur zat. De wagen, een bestelauto, reed bij het kruispunt Draverslaan— Kruisweg plotseling het trottoir op, waar de twee meisjes liepen te wandelen. De zenuwachtige bestuurder trachtte te remmen, maar trapte ongelukkigerwijze het gaspedaal in. Hij reed op de meis jes in, die beiden tegen de muur wer den gesmakt. De 17-jarige Grietje de Graaf werd daarbij op slag gedood. Het andere meisje, de 15-jarige Luitje de Graaf, liep verwondingen aan beide benen op. De auto is in beslag genomen. Tegen de chauffeur die niet in het bezit was van een rijbewijs, is proces verbaal opgemaakt. De Britse regerrng is gisteren begon nen met het terugverkopen van de on der het Labour-bewind genationali seerde staalbedrijven aan particuliere ondernemers. In Mei werd de ont naastingswet van kracht. Men ver wacht, dat de terugverkoop van de aandelen dezer staalbedrijven ongeveer twee jaar zal duren. Tijdens een vechtpartij op de Nieu- wendijk te Amsterdam enige weken ge leden werd een 38-jarige man, die on der invloed van sterke drank verkeer de, gewond. Hij werd in het Wilhelmi- nagasthuis opgenomen, waar hij Dins dag aan de bekomen verwondingen is overleden. Het bezoek aan de bioscoop in ons land is steeds dalende, ondanks de groeiende bevolking, heeft deze daling zich regelmatig voortgezet. In 1952 bedroeg het filmbezoek 71 pet. van dat van 0 jaar geleden. In onze drie grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, daalde het filmbezoek in het vorig jaar met 3.2 pet. t.o.v. 1951 en met liefst 31.8 pet. t.o.v. 1946. In onze gra fiek van het aantal bezoekers zijn ook de z.g. reisbioscopen opgenomen. De te ruggang in het bioscoopbezoek is daar om zo opvallend, omdat het in een om gekeerde verhouding staat tot de toe name van de bevolking en de stijging van het zetelaantal en van het aantal bioscopen. In 1948 bezaten wij nog 449 in bedrijf zijnde permanente bioscoop exploitaties. Ir, 1952 bedroeg dit aantal 512. Een stijging dus van 63 bioscopen. Het bezoek is echter dalende gebleven. De levensduurte zal hieraan wel niet vreemd zijn. Als wij eens zien waar onze meeste nieuwe films vandaan komen, kunnen wij constateren, dat de Ver. Staten ver reweg het leeuwenaandeel van de films leveren. Meer dan de helft van de inge voerde nieuwe films komt uit Amerika. Vorig jaar voerden wij in totaal 419 nieuwe hoofdfilms in. hiervan kwamen er 249 uit Amerika. Toch is-er een toe name te merken van de invoer van Eu ropese hoofdfilms. Van het aantal inge voerde hoofdfilms waren 23 pet. kleu renfilms. En wist u, dat wij vorig jaar nog twee Argentijnse, twee Russische, één Hongaarse en één film uit Israël in- "evoerd hebben? Opmerkelijk is ook nog de plaats die de Duitse film weer in gaat nemen. Na Amerika werden uit West-Duitsland de meeste films inge voerd, terwijl dit aantal in 1947 nog slechts zeven bedroeg. 1946 1947 1948 1949 1950 1951 1952 Imfllioen WAAR HALEN Wh DE MEESTE FILMS VANDAAN ■(Aantal ingevoerde nieuwe hoofdfilms in1952) 249 7 7 In een bus van de N.V. Nederlandsche Buurtspoorweg Mij., die Dinsdagmiddag extra was ingelegd tussen Muiderberg en Amsterdam is het tot een flink hand gemeen tussen een aantal passagiers ge komen. De aanleiding hiertoe was een ruzie over het niet opstaan van kinde ren voor oudere mensen. Zo hoog liep tenslotte de woordenwis seling in de eivolle bus, dat er klappen werden uitgedeeld. Het tumult veroor zaakte grote consternatie bij de overige passagiers, die ijlings de chauffeur waarschuwden. Deze bracht de bus tot stilstand aan de kant van de weg en zette tezamen met de conducteur zonder vorm van proces de ruziemakers, drie echtparen met negen kinderen, op «traat. Dit optreden van het buspersoneel werkte zo ontnuchterend op het groepje, dat de ruzie vergeten scheen. Achter elkaar lopend zette men de reis voort. Na dit incident konden alle passagier», die eerst gestaan hadden, ook gaan zit ten. (Van onze speciale verslaggever) Degenen die zich, wetens en willens onttrekken aan de mobilisatie-oefening „Drietand" stellen zich bloot aan krijgswetteiyke maatregelen. Deze oefe ning is namelijk ..dienst". Op een vraag onzerzijds of de Chef Generale Staf van plan is de krijgswettelijke bepalingen, tegen deze wegblijvers streng toe te passen, werd geantwoord: „inderdaad". Een 2-jarig zoontje van de familie A. F. Kuyten. Spaarndammerdijk 101 te Spaarndam, is gisteren in een onbewaakt ogenblik in het water gevallen en ver dronken. Het knaapje was achter ziin huis aan het spelen en liep plotseling de steiger op, welke uitkomt in het IJ. Daarbij verloor hij zijn evenwicht en viel te water. Zijn vader bracht hem op 't droge, maar toen mochten kunstmatige ademhaling en het gebruik van een zuurstofapparaat niet meer baten. In de Sumatrastraat te Amsterdam is een negen maanden oude baby in zijn ledikantje gestikt, toen een koordje van een rammelaar om zijn halsje terecht kwam. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 15439 (tot Donderdagavond) Veel bewolking met tijdelijk wat lichte regen of motregen, maar la ter voornamelijk aan de kust van Holland en Zeeland opklaringen. Matige, later weer tot krachtig toe nemende Zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen overdag. Zon: 5.09—20.22. Maan: 1.14—18.53. (Van onze weerkundige medewerker) De temperatuur kwam gisteren op veie plaatsen boven de 20 gr. Celsius. Gisteravond trad een koudefront over ons land met enkele buien, maar groot waren de neerslag-hoeveelheden niet. Vooral boven Skandinavië daalde de luchtdruk sterk. Het zomerweer is daar uitgesproken slécht geworden. De de pressie bij IJsland heeft de atmosfeer boven de Oceaan danig in beroering gebracht, hetgeen de vooruitzichten ook voor ons land na morgen ongunstig maakt Het wisselvallige zomerweer met af en toe een droge dag duurt onver minderd voort. Zoals het er vanmorgen naar uitzag, zal het weer in de komen de tweede helft van de week vermoe delijk onbestendiger en regenachtiger zijn dan vanaf Zaterdag het geval was. In de krachtige Westelijke luchtstroom ontwikkelt zich boven de Oceaan een depressie, die zich met regen en wind in de richting van Engeland en later naar de Noordzee zal bewegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1