Eindhalte bus bij watertoren slechts een mogelijkheid GROTE DEELNEMING AAN RINGRIJDERIJ MILDE GESTE YAN FISCUS In buitenland kan men duur doen met sigaretten Bollenschuur in Heemstede afgebrand PONTVEER NAAR HET EILAND STREMT WEDEROPBOUW Gemeentelijke Kraamverzorging wordt opgeheven BLIKSEMAFLEIDERS Het paard heeft het weer best gedaan GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT HERINGA WUTHRICH WASMACHINES heemstede WOENSDAG 5 AUGÜSTUS 1953 PAGINA 2 Haarlemse brandweer verleende assistentie Em.-pastoor P. Roovers 50 jaar priester 16 Augustus viering in parochie van Sint Jan Examens Burgerlijke Stand Haarlem krijgt niet te veel uit Bennebroek BLOEMENDAAL Spreekuren van B. en W. in Augustus FAILLISSEMENTEN Het is duur om in Oude Tonge te komen Opdrachten SANTPOOR1 Jubilaris onder de „spullebazen" Nieuwe dirigent zangkoor DWR verloor van DJK Aanwinsten R.K. Openbare Leeszaal Aanrijding Betaling eventueel in overleg. INBREKER, DIE „HIER" WIL ZIJN Examen R.K. jongensschool voor M.U.L.O. T.Y.B.B. verliest van H.C.K. OVERVEEN Bromfietser bij botsing ernstig gewond Buurtvereniging „Res Nova" gaat uit Beurs van Amsterdam Beurs van New York Blijkbaar weten nog maar weinig mensen in Haarlem, op welke wijze zij zich dure rookwaren in Nederland kunnen aanschaffen, om voor minder dan de halve prijs in het buitenland te kunnen genieten. Toen wij vanmorgen even aanliepen bij het bureau voor accijnzen aan het Kenaupark 23, werd ons medegedeeld, dat maar vier rokers per dag belang stelling toonden voor deze vriendelijke geste van de fiscus en de rookwaren op de voorgeschreven manier lieten be handelen. Wij zullen een en ander ver duidelijken. Sinds 1 Augustus is een officieel con sentbiljet verkrijgbaar gesteld, waarop de vacantieganger vermeldt hoeveel pakjes sigaretten en van welke prijs hij van plan is mee te nemen naar het buitenland. Met dit biljet, dat in Haar lem verkrijgbaar is bij de drukkerij Boom Ruygrok N.V., Ged. Oude gracht 138, begeeft hij zich met zijn si garetten naar de dienst accijnzen, waar de kleinhandelprijs van de pakjes wordt geschrapt. De sigaretten worden keurig verpakt en van een accijnsloodje voorzien, waar na de vacantieganger een geleidebiljet ontvangt. Dit biljet moet met het pak bij het verlaten van ons land worden getoond aan de douanen, die het bedrag noteren, dat bij terugkomst wordt uit betaald. Dit bedrag is dan de acciins- belasting. die iedereen betaalt, wanneer hij een doosje gebanderolleerde sigaret ten koopt bii zijn handelaar, zijnde 62 pet. van de kleinhandelprijs. Men dient er wel rekening mee te Gisteravond half 12 is in de bollen schuur van de firma Bonkenburg aan de Glipperweg te Heemstede een felle uitslaande brand uitgebroken, welke in tijd van twee uur de eerste verdieping, w-aar millioenen bollen voor de export lagen opgeslagen, volkomen in de as legde. Naar de oorzaak van de brand tast men nog in het duister, al wil men het uitbreken van de brand toeschrij ven aan aardsluiting. De brand werd ontdekt door een klein meisje, dat waarschijnlijk haar ouders heeft gewaarschuwd, die op hun beurt weer de Heemsteedse brandweer op de hoogte stelden. Met groot mate rieel trok men naar de plaats des on- heils, maar omdat de brand zich aan vankelijk zeer ernstig liet aanzien, werd om 12 uur precies de hulp inge roepen van de Haarlemse brandweer, die met één autospuit en twee stralen assistentie verleende. Met vereende krachten werd het vuur aangepakt en om half 2 was het ergste gevaar ge weken. Nog lange tijd heeft men zich echter met het nablussen bezig gehou den. De Haarlemse brandweer kon echter om kwart voor twee naar da _Spaarnestad terugkeren. De bovenste verdieping is geheel -uitgebrand en als gevolg van de enor me hoeveelheid water hebben de ove rige verdiepingen veel schade opgelo pen. De schuur heeft door de vele ver woestingen zeer ernstig geleden, zodat op het ogenblik nog geen duidelijk overzicht kan worden verkregen van de schade. Deze moet wel aanzienlijk zijn, doch wordt door de verzekering gedekt. Ondanks het nachtelijk uur waren er vele toeschouwers op de been. Zondag 16 Augustus zal het vijftig jaar geleden zijn, dat emeritus-pastoor P. Roovers, laatstelijk pastoor van de parochie van Sint Jan de Doper aan de Amsterdamstraat, de H. Priesterwijding ontving. Hoewel de jubilaris thans van een welverdiende rust geniet in Den Haag, zal hij op initiatief van pastoor G. A. Jongejan zijn gouden feest in zijn vroegere Haarlemse parochie vieren. Op de dag van het jubileum Zon dag 16 Augustus zal pastoor Roovers in de parochiekerk aan de Amsterdam straat een plechtige H. Mis opdragen en de parochianen zullen 's middags, tijdens een receptie in de pastorie, ge legenheid krijgen hun oud-pastoor ge luk te wensen. Zeer velen zullen onge twijfeld deze gelegenheid aangrijpen. Pastoor Roovers werd op 9 October 1876 in Oude-Beerta (Groningen) ge boren en ontving op 16 Augustus 1903 de H. Priesterwijding. Hij was achter eenvolgens kapelaan in Wervershoef, Rotterdam en Den Haag. Op 1 Mei 1920 werd hij benoemd tot pastoor te De Cocksdorp (Texel), vervolgens te Rin- negom en op 1 Augustus 1931 kwam hij naar Haarlem. Op 15 Juli 1944 kreeg hij eervol ontslag. Een jaar tevoren had de parochie van Sint Jan met veel luister voor zover in die dagen mogelijk zijn veertig-jarig priesterfeest gevierd. HAARLEM. Voor het Hoofdacte-exa- men zijn geslaagd de heer A. J. Houdijk te Hoorn en de dames J. van Doorn, Hoorn; C. C. A. v. d. Heide, Haarlem; E. F. Kress, Amsterdam; A. A. Schuite maker, Wervershoof. Voor afd. B: de heren W. Buis, Aals meer en J. J. A. Vrakking, De Rijp en de dames F. Rolling, Amsterdam; I. Praetorius, Heiloo; W. J. de Jager, Am sterdam. HAARLEM. Voor het examen Handen arbeid zijn geslaagd de heren: W. de Bruin, W. Duyne, K. v. d. Neut, J. Pon- sioen, L. Schipperijn, W. Smit, A. Steen bergen, A. Wester, A. v. d. Wiel, J. Breet, C. Eijgenhuijsen, E. de Graaf Bierbrouwer, H. Harrijvan, A. Ossen drijver. R. Schokel, G. de Waal, J. de Waal, R. Schram. Afgewezen: 8. ONDERTROUWD: A. Tijsterman en C. van Goor, N. Laan en G. van Looij. GETROUWD: G. Speèt en G. de Boer, H. Stuij en C. Buis. GEBOREN: A. de Nieuwele Ma- hieu, z; F. de BoerStottelaar, z; T. MarsKaasenbrood, z; P. Kokop 't Veld, z; M. Rusmanvan Wooning, z, A. Kokvan der Veldt, z; G. Gabel Koning, z; P. HommesWoerde, d; A. Snellende Mug, d; M. Meesters—El- tink, d; A. PootRebel, d; A. Kramer Haver, d; C. JongeneelenPaars, d; W. Kostvan Kerckhoff, d; M. Schoutsen van Putten, d. OVERLEDEN: J. Roekens, 75 j., Orionweg; P. Valkier, 82 j., Wilhelmi- nastraat; J. de Bie, 67 j., Kamperlaan; P. Boot, 71 j., Hazepaterslaan; E. Gorter, 1 d., Kamperlaan. houden, dat dit bedrag de f 15 moet overschrijden. Aan de andere kant is het verboden meer dan 300 sigaretten naar het buitenland mee te nemen. Om een voorbeeld te noemen: het is dus mogelijk 15 pakjes sigaretten a f 1.75 in het buitenland in rook te laten op gaan waarvoor men in Nederland f 26.25 betaalt. Bij terugkeer in ons land krijgt men meer dan de helft, in dit geval f 16.75 terug betaald. Een mooie gele genheid om zich nu eens dure merken aan te schaffen, die anders dikwijls bo ven het budget liggen. In de gemeenteraad van Bennebroek kwamen de extra-vergoedingen ter sprake aan de gemeente Haarlem voor die scholieren uit Bennebroek, die de Haarlemse openbare scholen voor mid delbaar en voorbereidend hoger onder wijs bezoeken. Uitvoerig werd de „boze brief" uit Haarlem besproken en tenslot te werd een voorstel aangenomen om voor elke scholier uit Bennebroek een extra-subsidie van f 25.toe te kennen. Dit bedrag is ongeveer een tiende van wat Haarlem had gevraagd. De burgemeester van Bloemendaal zal de gehele maand Augustus geen spreek uur houden. Wethouder A. van Geluk zal, tijdens de afwezigheid van de burgemeester, als waarnemend burgemeester spreek uur houden op de Zaterdagen 8, 15 en 22 Augustus, van 11 tot 12 uur v.m. ten gemeentehuize te Overveen. Als wethouder van Publieke Werken zal de heer Van Geluk spreekuur hou den Zaterdagsmorgens van 9.30 tot 10.30 uur, in het gebouw van Publieke Wer ken, Brouwerskolkweg 2 te Overveen. De wethouder van Sociale Zaken, mr. J. C. C. W. Hijszeler, zal tijdens de af wezigheid van de wethouder van On derwijs en Personeelszaken, mr. F. P. Th. Rohling, diens spreekuur waarne men, elke Dinsdagavond van 89 uur, terwijl hij dan tevens spreekuur zal blijven houden als wethouder van So ciale Zaken en Huisvesting. Zandvoort stond Dinsdagmorgen in het teken van de ballon wedstrijd voor kinderen. „Touring Zandvoort" reikte aan bijna 1000 kinderen van badgasten en inwoners een kleurige ballon uit met een opschrift dat de lof van Zandvoort verkondigt als de parel der Noordzee: Het was de bedoeling, deze ballons om streeks een uur gelijktijdig in de lucht te laten gaan. Vele kleintjes vonden ae ballon echter zó mooi, dat zij deze mee naar huis namen. Anderen lieten de bal lon uit de hand schieten en namen dus voortijdig aan de wedstrijd deel. Op het aangegeven tijdstip gingen de honder den overgebleven ballons de lucht in, door de wind in Noord-Oostelijke rich ting voortgedreven. Aan de ballons is een kaartje bevestigd met de naam van bet deelnemende kind. Degenen, wier- ballon het verst van Zandvoort wordt gevonden, ontvangen de prijzen. De rechtbank te Haarlem heeft Dins dag 4 Augustus failliet verklaard: J. J. Kapiteyn, bloembollenhandelaar, Heemstede, Burg. van Lennepweg 18. Rechter-Commissaris: mr. H. G. Ram- bonnet. Curator: mr. J.' H. Ekering, Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: K. Blokker, schilder, Haarlem, Korte Bogaardstraat 2. Rechter-Commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. J. H. A. M. van Son, Haarlem. C. F. Heertjes, directeur ener N.V., te Santpoort, Brederoodseweg 90. Rechter- Commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. E. M. J. Minderoo. Aerdenhout. De rechtbank te Haarlem heeft Dins dag 4 Augustus als vertaler in de Indo nesische taal beëindigd: de heer R. Th. Praaning te Heemstede, Willem Pijper laan 16. Gesteld, dat ge de ouders van de logeetjes, die eergisteren ten getale van 250 uit Oude Tonge naar Haarlem kwamen, straks eens wilt bezoeken. Ge weet, dat het een hele reis zal zijn, die bijna vier uur in beslag neemt, afwisselend door de ver schillende vervoermiddelen. Eerst In de trein naar Rotterdam en dan via een rit door de nieuwe stad, met het Diesel-trammetje naar Hellevoetsluis. Daar wacht het stooifcveer om u in een half uur tijds over de wateren naar Middelharnis op het eiland Goeree-Overflakkee te brengen. De service is bewonderenswaardig, want bij aankomst staat een ander trammetje gereed voor de passagiers naar Oude Tonge. Er wordt raad geschaft en met vieren besluit ge om de reis per auto te maken, want dan kunt ge blijven zitten, zelfs op de boot. Bedenkt u echter, want de vaart kost u heen en terug niet minder dan elf gulden vijf en tachtig. Gaat ge niet dezelfde dag terug, dan zijn de kosten totaal f 13.20. Wij togen dezer dagen weer eens naai het eiland om pastoor P. de Groot, tot voor kort kapelaan te Bloemendaal, uit geleide te doen en om bij zijn installatie tegenwoordig te zijn. Het regende pij - pestelen toen we het pontveer naderden, vijf minuten voor het vertrek van het s.s. „Stad Zierikzee", eigendom van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij. De snelheid van de auto was wat opge voerd om niet te laat te komen, maar deze energie werd slecht beloond: het pontveer was vol en we moesten drie kwartier wachten. Terwijl bij de steiger te Middelharnis geen enkel onderdak of consumptie-tentje te vinden is heeft men daar geen gevoel voor negotie? is in Hellevoetsluis gelukkig nog een oud stationnetje met een verversingslo kaal. We vluchtten er heen en zagen, dat het boordevol was met werklieden, want gewerkt wordt er in deze buurt. In een schoorsteennis stond een zeer spectaculaire salon-gramofoon, waaruit voor enkele centen 'n paar dozijn schla gers getapt konden worden. Om het reuzentoestel kronkelden lichtkolommen, die telkens van kleur veranderden. Het was werkelijk 'n juweel. Het s.s. „Grevelingen", de tweede boot van de Maatschappij, meer geschikt voor grof rollend materiaal, arriveerde op tijd en met enig manoeuvreren op de te smalle steiger stopten we op het door vriendlijke beambten aangewezen plaats je. Het regende, dat het goot, zodat ieder, die niet in de auto kon blijven zitten, op de kajuit was aangewezen, 'n Paar honderd mensen stonden er op gepakt en de frisse zeewind kon het niet van hun adem winnen. De „conducteur" kwam bij onze auto met op z'n buik een toestel, bestaande uit de kiesschijf van een telefoon en een miniatuur kassa. Daarmede kon hij ons paars op wit voorrekenen hoeveel er betaald moest worden. Zeven gulden vijf en twintig voor de luxe" auto, heen en terug voor vrachtauto's is de prijs veel hoger en f 1,15 voor elke passagier. „Wij zitten in ons eigendom" zei de chauffeur, maar de telefonist wees er op, dat het gewicht de doorslag geeft. Waarop de vraag niet achterwege kon blijven of een dikke meer zou moeten betalen dan een ma gere. Bepaald aantrekkelijk was de tekst op de onontbeerlijke dienstregeling. „De grote risico's in het leven kan niemand alleen dragen" stond er op. Zouden die veerponten dan al zo oud zijn? Tijdens de overtocht overwogen wij, dat het Rijk de automobilisten, die van Haarlem naar Alkmaar of verder willen reizen, toch wel zeer ter wille is. Geen enkele vergoeding wordt gevraagd voor het ver blijf op de pont. Maar dat is dan ook service van het Rijk, want men kent de misère met de gemeente-ponten, wel ke in Amsterdam het IJ bevaren. Door gesprekken in Oude Tonge is ons echter gebleken hoe funest de hoge prijzen van het pontveer zijn voor de ontwikkeling en de wederopbouw van de dorpen op het eiland. Het gaat eigen- lijk niet aan, dat een particuliere maat schappij de verbinding met het vaste land in stand houdt en exploiteert. Na de ramp is men in Nederland tot de ont stellende ontdekking gekomen, dat men zich in het verleden veel te weinig aan de landgenoten op de eilanden gelegen heeft laten liggen. „Wij kwamen zelden van het eiland", verklaarde ons een in woner van Oude Tonge, „omdat ae rei naar Rotterdam zo duur was." De directie van de R.T.M. zal wel op merken, dat men voor een reis van een kilometer of tien per spoor een bepaald oedrag moet betalen en dat dit voor een bootreis evenzo geldt. Maar de vergelij king gaat ten enen male mank als men de tarieven vergelijkt, zeker wat die voor de onontbeerlijke auto betreft. Tot voor de ramp is de bevolking van het eiland door de monopolie-positie van de R.T.M. practisch geïsoleerd, met gevol gen, welke nu eerst blijken. Thans wordt de wederopbouw en 't contact met de ge meenten, die dorpen adopteerden, zeer zwaar belast door de kosten van over vaart. Het wordt tijd. dat het Rijk een einde maakt aan deze toestand, het geen vooralsnog alleen mogelijk zaJ zijn door subsidiëren van de R.T.M., ten behoeve van haar bootlijn .Helle voetsluisMiddelharnis. De tarieven kunnen dan binnen redelijke propor ties worden teruggebracht, de hulp en de verlossing uit het isolement zullen er beter door mogelijk worden ge maakt. Op de terugweg waren wij zeven kwartier kwijt om aan de overkant te komen. Veel arbeiders, in speciale auto busjes, gingen het weekend op het vas teland in hun gezin doorbrengen en het pontveer is maar bescheiden van for maat, zodat wachten in een verlaten oord onafwendbaar was. Wanneer zal er wat gedaan worden om aan deze toestand tijdrovend en veel geld kostend een einde te ma ken? BIOSCOPEN: Rembrandt: „Sterren stralen overal" (ge- piolongeerd), a. 1. Tijden: 10.30, 2, 4.15, 7 en 9 15 uur. Palace: „Twee In een auto", a. 1. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. 's Morgens 10.30 uur: vacantieprograma. Luxor: „De dief". Boven 18 jaar. Tij den: 2, 7 en 9,15 uur. Frans Hals: „The quiet man" (gepro longeerd) Boven 14 jaar. Tijden: 2.30, 6.45 en 9.15 uur. Lldo: „Help, ik ben soldaat", a. 1. Tij den: 2, 7 en 9.15 uur. Om 11 en 4.10 uur: „De Tour de France", a. 1. City: „De Tour de France", a. 1. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Een koninkrijk voor een huis", a. 1. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: Dinsdag tot en met Don derdag: „Zoölogica", a. 1. 2.30 uur. Om 8.15 uur: „Haven der verleiding", volwassenen Woensdag 5 Augustus Grote Kerk: Speciale beiaardbespeling t. g. v. de verjaardag van H. K. H. Prin ses Irene, door de heer T. de Nie, 12— 12.30 uur. Santpoort: Ronde van Santpoort voor amateurs (100 km.). Vertrekpunt: Terras- weg, 18.30 uur. Donderdag 6 Augustus Grote Kerk: Orgelbespeling door de heer J. v. d. Berg uit Amersfoort, 15—16 uur. Zandvoort: Concert Tyroler Kapel (oo het Raadhuisplein) 20 uur. Santpoort: Korte baandraverij op de Nieuwe Grasbaan (t. o. Kermisterreini. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 82' Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie, alsmede permanente expositie van recente aanwinsten uit de Recuperatie. Da gelijks geopend van 10—17 en des Zondags van 1317 uur. Vleeshal, Grote Markt: „Des duivels pren tenboek". Speelkaarten uit vijf eeuwen (collectie van de Bielefelder Spielkarten G.m.b.H. te Bielefeld). Geopend op werk dagen van 1017 uur. op Zondagen van 14 17 uug. Di., Do. Za. des avonds van 7— 10 uur (t.m. 5 September). Teylers Museum, Spaarne 16. Etsen van Rembrandt uit. het Museumbezit. Tekenin gen van Rembrandt, Rafael, Michelangelo, Claude Lorrain, Watteau, Geopend op werk dagen behalve Maandag van 11—17 uur. De eerste Zondag van elke maand van 13—17 u. Kunsthandel Leffelaar, Gr. Markt 14. Te keningen en Grafiek van Jan Förrer. Ge opend op werkdagen van 1017 uur (t.m- 14 Aug.). Museum het Huis van Looy, Kleine Houtweg ,103. „Drie generaties voor de lens". Een keuze fotografieën van pl.m. 1840—1914 uit de verzameling Grégoire, verworven door het Prentenkabinet van de Leidse Universiteit. Geopend op werkdagen van 10—12.30 uur en van 13.30—17 uur. Op Zon dagen van 1417 uur. DIVERSEN: Stadhuis, Grote Markt. Don en Ly Ver- meire's Marionettentheater. Iedere dag voorstellingen om 14.30, 15.30, 16.30, 19.30, 20.30 en 21.30 uur „De Troostvogel". Stadskweektuin, Kleverlaan 9. Kosteloos te bezichtigen. Geopend van 1012, 1417 en 18.30—20.30 uur (t.m. 16 Augustus). De architecten ir. H. Thunnissen, ir. A. v. Kranendonk en ir. A. Thunnissen te 's-Gravenhage hebben aan de aannemer G. J. Evers te Bloemendaal opgedragen: het bouwen van een R.K. Kapel bij de St. Ursula-Stichting te Nieuwveen en het uitbreiden van het St. Hippolytus-Ziekenhuis te Delft. De Zandvoortse raad vergaderde Dinsdagavond onder voorzitterschap van burgemeester Van Fenema. Goed nieuws kon de voorzitter mededelen: het tekort op de gemeentebegroting voor 1953 ad rond f 40.000 kon worden weggewerkt door bezuiniging op de posten voor t.b.c.-bestrijding (f 10.000), straten en pleinen (f 13.000), strand- exploitatie (f 12.000) en door hogere opbrengst van de schoolgelden (f 5000); de begroting wordt nog ontsierd door een ontvangstpost ad f 58.000 voor extra-bijdrage van het rijk in de poli tiekostenhieromtrent bestaat nog geen zekerheid. De voorzitter kan echter me dedelen, dat het overleg zal worden voortgezet als de nieuwe korpschef in dit zomerseizoen de nodige ervaring zal hebben opgedaan. Moeten sollicitanten naar onderwij zersbetrekkingen de raadsleden bezoe ken? Deze vraag kwam in de raad ter sprake naar aanleiding van een twee tal voordrachten voor benoeming van onderwijzend personeel. De heer WEBER (A.Z.B.) beklaagde er zich over, dat de voorgedragenen hun opwachting niet bij de raadsleden hebben gemaakt. Weth. KERKMAN (P.v.d.A.) deelde mede, dat de Ned. Bond van Onderwij zers op het standpunt staat, dat sol- licitatiebezoek bij raadsleden achter wege moet blijven; een bezoek geeft altijd een vluchtige indruk, men kan beter afgaan op de rapporten van het hoofd der school en de inspecteur van het lager onderwijs. De heren GOSEN (A.R.) en TATES (V.V.D.) waren het met deze opvatting niet eens. Aan de Karei Doormanschool werd benoemd tot onderwijzeres me.j. A. M. Heep te IJmuiden en tot onderwijzer de heer H. A. Boiten te Nijmegen. Bij het voorstel tot opheffing van de gemeentelijke kraamverzorging wees mevr. MOL (P.v.d.A.) er op, dat het kraamcentrum van het Wit-Gele Kruis beschikt over twee te Zandvoort wo nende kraamverzorgsters; er zal naar worden gestreefd ook aan de andere verenigingen enkele verzorgsters te Zandvoort te laten wonen. Het ver dwijnen van de gemeentelijke dienst stemde spreekster tot weemoed, maar zij hoopte, dat de nieuwe regeling be vredigend zal werken. De heer WEBER (A.Z.B.) achtte het een groot bezwaar, dat Zandvoort nu geheel op Haarlem zal zijn aangewezen. Ir. VAN KUIJK (P.v.d.A.) informeerde naar de finan ciële gevolgen voor de patiënten. De heer SLEGERS (K.V.P.) verheugde zich bijzonder over dit voorstel, omdat hier het particulier initiatief weer wordt ingeschakeld en de socialise rende tendenz wordt doorbroken; spr. had alle vertrouwen in de kruisvereni gingen. De heer TATES (V.V.D.) wil de zekerheid hebben, dat er te allen tijde te Zandvoort hulp moet zijn te krijgen. Wethouder SLAGVELD (C.H.) verdedigde het voorstel- spr. deelde mede, dat bij de gemeentelijke dienst onvoldoende toezicht werd gehouden op het werk van de kraamverzorgsters; daarvoor ontbrak een bevoegde kracht. In totaal zullen vier kraamverzorgsters in Zandvoort worden geplaatst, zodat men hier altijd voldoende hulp zal kunnen -krijgen. De kraamcentra zullen tijdig mededelen wat de kosten van de verpleging zullen zijn; deze zijn af hankelijk van het inkomen. Met alge mene stemmen werd het voorstel aan vaard. Alvorens de heer TATES (V.V.D.) zijn interpellatie over het eindpunt van de eerlang in te stellen busdienst kon houden, deelde de voorzitter mede de vragen kort te kunnen beantwoorden. De heer TATES wilde echter eerst nog wat „franje" om zijn vragen weven. Spr. was verrast door een serie arti kelen, waaruit weer eens bleek, hoe vooruitstrevend de burgemeester is. Het eindpunt van de busdienst wel ke eerlang de tram zal vervangen is daarin ook besproken en een aantal winkeliers is verontrust geworden door het bekend gemaakte voornemen, om Advertentie HAARLEM In verschillende plaatsen in den lan de neemt de belangstelling voor de ring rijderij te paard af, maar Santpoort mag zich daarentegen in een steeds stijgende belangstelling verheugen. Het aantal deelnemers aan de ringrijderij op het losse paard bedroeg gisteren 26. Een prachtig gezicht. En in de middag wa ren de fraaiste „spulletjes" van heinde en verre 'naar Santpoort gekomen voor de ringrijderij voor paard en tilbury, 67 spannetjes in totaal, een nieuw record. Burgemeester Kwint bleef geheel in stijl door in de loop van de middag met zijn zoon, beiden, te paard, een kijkje te komen nemen. Ook commis saris J. P. Weyburg gaf van zijn be langstelling blijk. Na 8 ritten op het losse paard waren er drie gegadigden voor de prijzen uit de bus gekomen, P. Vink, J. Prinsen en G. Nijssen, die ieder drie ringen aan de sabel hadden weten te rijgen. Dat werd dus herkampen, maar de eerste rit staken ze alle drie raak en de tweede alle drie mis. Bij de laatste rit was alleen de jeugdige J. Prinsen uit Zaandam de gelukkige, waarmee hij zich verzekerde van de eerste plaats. Een tweede herkamp tussen de beide overblijvers bezorgde P. Vink de twee de prijs en G. Nijssen de derde. Urenlang heeft 's middags het gedok- ker der houten wielen geklonken over de keien van Santpoort's Hoofdstraat. Zowel de dames als de heren kregen hun beurt om met de sabel de ring aan de schaats te ontfutselen, ieder 8 ritten en dat met een totaal van 67 deel nemers. De jury heeft deze middag dus honderden malen een paardekop voor bij de wagen zien komen en evenzovele malen een streepje of een kruisje gezet, naar gelang het schot raak of mis was. Eén viel er in de loop van de laatste serie af. Een dame kwam sabel en num mer inleveren, „want mijn partner is naar huis gegaan, omdat hij moest gaan melken". Eén dergelijk voorval typeert het karakter van deze met het boeren verwante sport. Even dreigde een incident de feest vreugde te verstoren. Een van de paar den kwam plotseling vlak achter een voorganger, en schrok daarvan zo he vig, dat het dier steigerde. De tilbury sloeg voorover, waardoor de inzittende dame via het lemoen op straat viel. Ge lukkig bleek het letsel nogal mee te vallen, maar alweer is gebleken, dat een goede afzetting in het belang van de toeschouwers is en dat men persoonlijk risico loopt, wanneer men zich niet aan de touwen stoort. De politie, de meeste agenten sportief in hun grijze shirt, hield dan ook strikt de hand aan de afzetting, zodat ongelukken voorkomen konden worden. Bij de dames was het deze keer Rie v. d. Veldt uit Santpoort, die in de eerste serie 8 van de 9 ringen wist te bemachtigen. Zij werd daarmee winna res van de eerste prijs en bovendien komt de wisselprijs, een fraaie cassette, voor een jaar op haar naam te staan. Mevr. de Wit, die deze cassette al twee keer heeft gewonnen en nu dus alles op alles zette om hem definitief in haar bezit te krijgen, zag zich deze kans ont gaan. Wel kwam zii na twee herkam pen nog op de tweede plaats terecht, gevolgd door Joke Rutte uit Bloemen daal als derde en op de vierde plaats mevr. Prinsen uit Zaandam. Bij de heren was het dezelfde jeug dige Jan Prinsen uit Zaandam, die 's morgens op het losse paard de eerste prijs wegsleepte, die nu met 8 van de 9 ringen onbetwist aan de top kwam. Hij kreeg de eerste prijs en is tevens de eerste winnaar van de dit jaar be schikbaar gestelde heren-wisselprijs, een prachtige concours-zweep. Tweede werd D. Schipper uit Santpoort, derde J. Zwanenburg, die hiervoor helemaal uit Schagen was gekomen, en vierde R. Nelis uit Spaarnwoude. Na de wedstrijden volgde tegen 7 uur de uitreiking van de luxe- en geldprij zen in „De Weyman", waarna deelne mers en bestuur, bij wie zich ook voeg de de nestor van de ringrijderij, de 78- jarige G. Vellinga, voorafgegaan door vrolijke muziek, een rondgang door het dorp gingen maken. En intussen ru moerde het al op het kermis-terreia. draaide de spin zijn onberekenbare rondjes en verdrong de jeugd zich rond draai- en zweefmolen, terwijl aan de autobaan nog hard gewerkt werd. Vanavond wordt de belangstelling verplaatst naar het parcours Terrasweg. Dinkgrevelaan, Middenduinerweg, Burg. Enschedélaan, waar om 6 uur de „Ron de van Santpoort" begint, een wieler wedstrijd over 100 km. voor amateurs. En Donderdag is het de grote dag van de kortebaan-draverij, die 's middags om 2 uur begint en gehouden, wordt op een grasbaan aan de Wesllaan. Toon Hoes, oud-Santpoorter, is Dinsdagmiddag bij zijn kinderdraaimo len eventjes in het zonnetje gezet door het bestuur van de harddraverijver eniging Santpoort en Omstreken. Hij neemt er nu al 25 jaar zijn plaats in. Maar hij heeft nog andere kwalitei ten, die hem onder zijn collega's een goede faam hebben doen verwerven. Hij is namelijk de man, die telken jare de harddraverij vereniging een hoop kopzorg bespaart door op zich te nemen de indeling van het kermister rein en de verdeling van de plaatsen onder de exploitanten. En dat is geen kleinigheid, zoals de voorzitter van „Santpoort en Omstreken", de heer J. W. A. Westerhoven, tijdens de hul diging liet doorschemeren. Vroeger kwam daar zelfs nog meer bij, want toen werd alle electrische stroom voor de hele kermis over één meter geleverd en tegen het einde had Toon Hoes zo'n beetje uitgekiend, hoeveel ieder daar van moest betalen. Toon Hoes, aldus de heer Westerho ven, is niet de man, die zich met veel bravour op de borst klopt. Hij gaat zo maar stilletjes zijn gang, maar het komt allemaal dik in orde. En zijn vrouw is mede verantwoordelijk voor de goede gang van zaken. Daarom had hij voor Hoes een kist sigaren meegebracht en voor diens vrouw een kostelijke taart. En de overige kermis-exploitanten zullen in de komende dagen tijdens een onder-onsje ook nog even laten blij ken, dat zij het met zijn werk best eens zijn. De dirigent van het R.K. Kerkkoor té Santpoort, de heer Th. Spook, ,zal met October aftreden. De heer Spook, die deze functie ruim 18 jaar vervulde, zal worden opgevolgd door de heer M. A. Röttgering, te Overveen. het eindpunt van de busdienst naar de watertoren te verplaatsen. Men spreekt wel over een proefmaatregel, maar dit is experimenteren met de belangen van de zakenlieden. Als men het busver- keer, naar de watertoren leidt, zal dit tot grote schade zijn van een groot aantal zakenlieden, die hun zaak niet kunnen verplaatsen. Spr. vroeg een geruststellend antwoord van het col lege, namelijk dat dit voornemen niet zal worden uitgevoerd. De VOORZIT TER beantwoordde vraag 2 (wat wordt met het lanceren van dergelijke berichten beoogd?) met de mededeling, dat het college niets beoogt en deze berichten niet heeft gelanceerd. De heer Tates vroeg ook de mening van de raad te toetsen over deze berich ten, die spr. niet begreep. Er volgde nog een woordenwisseling tussen voor zitter en interpellant, welke tot resuf taat had, dat de interpellant zijn vra gen introk, om deze later in een an dere redactie opnieuw te stellen. Bij de rondvraag klaagde de heer KONING (A.Z.B.) over de slechte toe stand van de grasmat der drie nieuwe sportvelden binnen het circuit; het on kruid overwoekert alles. De terreinen van de R.K. Stichting Kennemer Sportpark zien er daarentegen schit terend uit. De heer GOSEN (A.R.) informeerde naar de slijtlaag op het circuit, ook de heer WEBER (A.Z.B.) was daarover verontrust en had graag een uiteenzet ting van de voorzitter ontvangen. Spr. stelde de schuldvraag. De heer Weber informeerde ook nog naar de stand van zaken met betrekkina tot de roulette. De heer TATES (V.V.D.) stelde nu de vraag in hoeverre de berichten in de pers over het eindpunt van de bus dienst bij de Watertoren juist zijn. De VOORZITTER wachtte nog op rapporten van Publieke Werken over de toestand van de sportvelden. Aangaande het circuit deelde de voorzitter mede, dat de K.N.A.C. in middels heeft verklaard, dat het circuit aan de eisen van autowedstrijden vol doet. De K.N.M.V. wil nog een onder zoek instellen op een warme zomer dag. Men wil in Zandvoort niet altijd door de verenigingen aan het .lijntje worden gehouden en daarom heeft „Touring Zandvoort" de K.N.A.C. en de K.N.M.V. uitgenodigd voor een be spreking met de deskundigen over de vraag wat er nu nog aan de weg man keert. Bii de aanleg van de slijtlaag is door aannemer en deskundigen naar beste weten gehandeld; de dag, nadat de slijtlaag is aangebracht, was de bui tentemperatuur aanmerkelijk gedaald en dat is van invloed geweest oo de kwaliteit van het werk. Spr. heeft de indruk, dat de verenigingen er niet erg rouwig om zijn, dat de wedstrijden van 26 .Tuli moesten worden afgelast: daar mede is altiid een groot financieel ri sico verbonden. Snr. zal zijn insoanning blijven aan wenden om voor Zandvoort een wette lijk toegelaten roulettegelegenheid te krijgen. Aangaande het eindpunt van de toekomstige autobusdienst betreurde de voorzitter de scherpheden, over en weer bij de kort tevoren afgesloten interpel latie Het college heeft met de persbe richten niets te maken. Spr. heeft aan deze mogelijkheden ruchtbaarheid ge geven juist om de belanghebbenden zo vroeg mogelijk te waarschuwen, opdat deze zich over de consequenties kun nen beraden. Uiteindelijk zal de raad moeten beslissen. Spr. besloot deze laatste, de 62e, ver gadering van de raad in zijn huidige samenstelling met de mededeling, dat deze in totaal 171 uur en 55 minuten hebben geduurd. Spr. memoreerde de belangrijkste besluiten in de afgelopen periode genomen. Deze was er een van opbouw en herstel, waarbij het maken van vele plannen onvermijdelijk is om stilstand, dus achteruitgang, te voorko men. Zandvoort telt ruim 11000 inwo ners, maar het werkniveau van de ge meente, dus ook van de raad, staat ge lijk met dat van een normale gemeente van 25000 inwoners. Spr. bracht hulde aan de besluitvaardigheid en wijsheid van de raad en richtte ook enkele woorden tot de pers en de belangstel- cr de Publieke tribune. De heer SLEGERS (K.V.P.) dankte als nestor van de raad voor de woorden van de voorzitter, wiens dynamiek in het be lang van de gemeente door spr. werd geprezen. Spr. hoopte, dat in de ko mende periode van vijf jaren de be raadslagingen zullen plaats vinden in een rustige atmosfeer, hoewel spr. daar wel eens bevreesd voor is. In Amsterdam heeft DWR 1 tegen de DJK 1 de laatste wedstrijd gespeeld voor de tweede klasse heren en verloren met 5—4. Over het geheel was het spel van de Amsterdammers beter, die steeds uit de afgeslagen DWR-aanvallen goede tegen aanvallen opbouwden, zodat het een ver diende zege voor hen is geworden. Nadat DJK met 2—0 voor stond, wist Kollerie een van de vele hem toegespeelde ballen in het DJK-doel te werken. Direct hierna werd een aanval van de Amsterdammers door de DWR-doelverdediger gestopt en ging de bal naar Wisker die de bal met een ver schot via de hand van Kollerie i 5^S"GoeL lr}scho°t. Wederom bracht de DWR-verdediging een Amsterdamse aanval tot staan. Na de uitgooi werd de bal foutief terug gespeeld, waarvan de Amsterdammers een goed gebruik wisten te maken om de leiding te hernemen. In de tweede speelhelft werd het 3—3 na een strafworp genomen door Kpllerie. Een overtreding van Wisker had tot gevolg, dat hij mocht toezien, hoe de Amsterdam- P?,r.s een speler meer in het veld het initiatief wederom in handen namen. Na dat 5ei«e ploegen weer compleet waren, en Amsterdammers nogmaals de DWR-verdediging uit elkaar om daarna hun voorsprong te vergroten. Nadat Kol lerie uit een aan hem goed aangegeven bal de achterstand nog had verkleind, kwam het einde. De stand is nu: 1 8 3 3 2 9 33 30 DJK1 7 3 2 2 8 17 16 DAW 1 6 3 1 2 7 19 18 ™T7,1. 8 2 3 3 7 31 29 De zll 1 7 1 3 3 5 19 26 Elizabeth Cadell, Triangel; Carlo Coccioli, Het kleine dal Gods; Virgil Gheorghiu, de tweede kans; Guy Gil- patric, Schots en scheef. Een Glencan- non-omnibus; Nicolaj Gogdl, Peters- burgse vertelllingen; Martin A. Hansen, Het vreemde leven; Hans Kades, Het dubbele leven van Dokter Gerbrand. Roman van een chirurg; Dmitri Me- rezjkowsky. Leonardo; Nicholas Monsar- rat; Zr. Ms. Marlborough vaart thaus; Edzard Schaper; Advent in Rusland. Gisteren is op de hoek Kruisweg Nieuwe Gracht een aanrijding ontstaan tussen een personenauto en een 63-jarige voetganger A. J. D., doordat D„ zonder op het verkeer te letten, de rijbaan overstak. Vermoedelijk heeft hij een lichte hersenschudding opgelopen. Hij is per ziekenauto naar. zijn woning over gebracht. Advertentie AEG - ERRES - HOOVER GED. OUDE GRACHT 52, tegenover de kerk - Telefoon 1276* In de periode van Zaterdag tot Maan dag heeft een ongenode gast zich toe gang verschaft tot een woning aan da Voorweg te Heemstede, waarvan de be woners afwezig waren. Door een hor uit het W.C.-raampje weg te nemen, is de man de woning binnengedrongen en heeft daar zowel boven als beneden een flinke ravage adngericht. Verschillende waardevolle voorwerpen worden ver mist, zoals een fiets, een radiotoestel, een barometer, een zilveren herenhor loge met ketting, een colbertcostuum en een regenjas. De inbreker heeft „als heer het huis verlaten, want in de wo ning vond men een versleten jas en broek. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. Voor diploma A zijn geslaagd: W. J- Bakker, F. F. J. Kramer, A. C. van den Berg, J. A. Beumer, J. M. Broersma, G- Dijkers, J. G. M. Gierstberg, J. Haver kort, P. J. C. Hendriks, A. J. W. HesselS, G. A. Houtkamp, C. G. van der Kamp. J. A. M. v. Kessel, J. H. Kramer, C. J. Kroskinski, J. W. Kuenen, D. H. J. Lau rens, F. J. Ludding, C. W. Luk, W. Pau- lik, P. J. Schneiders, B. M. J. Sonnemans, A. W. Spruyt, B. H. A. van der Vlist. T. P. M. van der Vooren, H. W. Kramers. Afgewezen: geen. Voor diploma B zijn geslaagd: F. G. M. de Barbanson, J. R. Beugeling, H. R. Bos. W. G. C. M. v. Bruggen, C. J. J. M. V. Eeden, W. Pannekeet, J. T. van der Put ten. Afgewezen: drie. Ongetwijfeld heeft HCK getoond de sterkste te zijn in het duel met TYBB °n de uitslag 125 spreekt voor zich zelf. Reeds in de tweede innings scoorde HCK twee runs, toen het TYBB-veld enige foutjes maakte en een honkslag volgde. Een innings later was een vier tal honkslagen genoeg voor drie runs. Bakker nam nu het werpen over van Hartgers, maar de HCK slagploeg had er goed het oog od en in de vierde innings stond het al 7—0 Maar TYBB haalde in de vijfde innings een heel eind van zijn achterstand in en profiterend van de HCK-werper en een prachtige tik van Bakker werd het 75 met al'p mogelijkheden. Doch zonder dat het TYBB-veld bepaald slecht spelede, kon het toch niet verhinderen, dat de HCK- ers de score opvoerden tot 12 runs, terwijl de yellows aan slag niet veel meer presteerden. De kansen voor de Yellows zijn nog prima en als zii a.s. Zondag tegen DEC maar gelijk spelen, dan zijn zij eerste klasser. De strijd wordt op het DEC-terrein in Amster dam gespeeld. De ranglijst luidt- HCK 12 22 TYBB 12 18 DEC 12 15 Schoten 2 12 12 HFC Haarlem 12 12 Catchers 12 9 DOS 12 6 Zeeburgia 12 2 De heer J. A. A. van Overbeek, on derwijzer aan de St. Aloysiusschool te Overveen is gisteren in de namiddag bij het oversteken van de auto-rijweg op de Nieuwe Meerlaan in het Amster damse Bos met zijn bromfiets tegen een van rechts komende personenauto op gebotst. De bestuurder van de auto kon er niet meer in slagen een aanrijding voorkomen. De bromfietser liep bij de botsing tegen de linkerkant van de auto op en moest in ernstige toestand worden overgebracht naar het Wilhel- minagasthuis in Amsterdam. Op 12 Augustus gaan de kinderen van de Buurtvereniging „Res Nova" weef hun jaarlijks uitstapje maken. Het doel is ditmaal de speeltuin te Valkeveen. Des morgens om 8 uur vertrekken de kinderen in zes grote touringcars, terwijl in elke bus verschillende leidsters een oogje in het zeil houden. Dat de nodig® proviand niet vergeten zal worden, be grijpt iedereen en wanneer het weer wa* medewerkt, wordt het een buitengewone feestdag. Des avonds te 8 uur worden de kinderen weer thuis verwacht en de gewoonte getrouw zal de stoet ook dit maal weer met muziek worden inge^ haald. Bestuur en leden van „Res Nova' hebben zich heei wat moeite getroost om de nodige duiten voor dit feest b(J elkaar te krijgen. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 5/8 3% Ned. 1953 102 (V 101# 3% Nederl. 1948 3% pCt. Ned. 1950 3-3% Nederland 1947 99% 4a 98 "2 98J» 3 Ned. 62-64 bel.-fac. 9914 Inschr. Grtbk. 48 3 pCt. 97i'a Ned. Handel MiJ. cgrt. 158% 172# A.K.U. 171% Van Berkels Patent 108 Calvé-Delft cert. 125% Van Gelder 15914 Kon. Hoogovens cert. 172 198# Unilever cert. 196(4 Ned. Kabel 216 Philips Kon. Petroleum 174 328% 327# 96 „Amsterdam" Rubber 96% Holl. Amerika Lijn 133% 4 oGVJ Kon. N. Stoomb. M. 127% a\ Ned. Scheepv. Unie 125% 120,? •4 11 *2 H.V.A. Deli «Jt, 111 100 101# 3/8 Anaconda Copper 33% Bethlehem Steel 53 Chrysler Corp. 73% General Electric. 73% General Motors 60 (4 Hudson Motors 12'4 Kennecott Copper 65% Montgomery Ward 59% North American Can 21 Radio Corp. 25(4 Republic Steel <9% She!) Oil 76% Southern Pacific 44% Southern Railway 46% Tidewater 13% U. S. Steel 8%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2