Rode opmars tegen voedsel distributie in West-Berlijn Amerika biedt aan O.-Duits tegoed te deblokkeren voor aankoop van levensmiddelen Eerste Asthma-centrum gesticht door katholieke organisaties FRANSE GROTTENEXPEDITIE BRENGT DIPLOMATEN IN BEROERING How much Tussen neus en lippen WIJKVERPLEEGSTERS HEBBEN TE WEINIG PENSIOEN Pensioengerechtigde leeftijd moet verhoogd worden Vrolijk herdersfeest schiep j||' aanleiding tot Frans-Spaans Bruine en zwarte bloemkool Twee vliegen in één klap! PAGINA 3 Nieuwe aanvallen op de Kerken is Boldoot Eau de Cologne een onschatbare verkwikking, vooral wanneer U zich loom en moe gevoelt Eau de Cologne Jongetje verdronken Valkenburgse kabelbaan wordt gedemonteerd Gedeeltelijk tweedehands materiaal gebruikt Nat. bedevaart naar Lourdes vertrokken 500 pelgrims onder leiding van Mgr. Huibers Zeepost voor Oost en West MgG Van Lier de bezocht „Architectuurschilders" Bedevaart priesterstudenten naar Heiloo Fluweelzachte handen en flonkerende vaat Zigeunerin tot acht maanden veroordeeld „Behekst" geld ontvreemd Verkleuring opgelost Amerikaanse film over Nederlands verzet Meer dan zesduizend Oost-Berlijnse communisten zijn gisteren op drie plaatsen de sectorgrens overgetrokken om te pogen de uitreiking van Amerikaanse levens middelenpakketten aan hongerende Oost-Duitsers in de war te sturen. De West- Berlijnse politie is de betogers met gummiknuppels en brandslangen te lijf gegaan, waarop zij terugtrokken naar de Oostelijke sector van de stad. In totaal werden 69 communisten gearresteerd, onder'wie zeven vrouwen. Intussen heeft zowel de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, dr. James Conant, als de West-Duitse Bondsregering de communistische autoriteiten in Oost- Buitsland aangeboden gebruik te maken van Oost-Duitse tegoeden in Amerika en West-Duitsland voor de aankoop van levensmiddelen voor de hongerende be volking. Nadat de communisten eerst het trein verkeer met West-Berlijn hadden lam gelegd om een einde te maken aan de mtdeling van Amerikaanse voedsel pakketten aan Oost-Duitsers, hebben grote groepen communisten gisteren op *jfie plaatsen de sectorgrens overschre den om de uitdeling in de war te sturen. In de Berlijnse voorstad Kreuzberg had 2leh een zestigtal Oost-Berlijnse jonge communisten onder de voedselhalers gemengd. Op een gegeven moment be gonnen zij de wachtenden op te ruien en Ie schelden op de Amerikanen. Zij trachtten de voedselhalers over te halen geen „Ami-bedelaars-giften" in ont vangst te nemen. De West-Berlijnse Politie dreef daarop de groep uiteen. Naar schatting trokken daarop zesdui zend Oost-Duitse communisten, die zich langs de sectorgrens hadden opgesteld deze grens over. Na gevechten die wel een half uur duurden, slaagde de West- Berlijnse politie er in de betogers terug te drijven. Dit gebeurde in de Franse sector bij Kreuzberg en in de Ameri kaanse sector bij Neukölln. Later op de dag herhaalde zich in de Franse sec tor eenzelfde tafereel. In totaal werden 69 betogers gearresteerd, onder wie zeven vrouwen. Verschillenden van hen hadden zich op een West-Duitse poli tieman geworpen, die in de hitte van het gevecht was gestruikeld. De man moest door een tiental te hulp snellende collega's worden ontzet. Intussen hadden in de Oostelijke sec tor de communisten een post ingericht waar in beslag genomen Amerikaanse pakketten aan West-Berlijnse „werk lozen en gepensionneerden" werden uit gereikt. In totaal kwamen ongeveer 200 liefhebbers opdagen. Zij werden ont haald op hevige propaganda-uitzendin- gen van de radio, die in felle bewoor dingen de protestacties schilderden van de West-Berlijners die zich verzetten te gen de Amerikaanse voedselleveranties. Sommige van deze tweehonderd voed selhalers brachten later op de dag de pakketten terug naar een Amerikaanse uitdelingspost, met de mededeling, dat zij geen gestolen goed wilden hebben. De West-Berlijnse douane heeft aange kondigd, dat Amerikaanse voedselpak ketten die door West-Berlijners van Oost- naar West-Berlijn worden ge bracht in beslag genomen zullen worden. De mensen zullen wegens heling wor den vervolgd. Ondanks de tegenspraak van de Oost-Duitse persorganen, blijven de West-Berlijnse kranten en de Ameri kaanse Rias-zender melding maken van stakingen en protestdemonstraties in de Sovjetsector. De communistische autoriteiten zijn begonnen met het Advertentie Zorg dat U altijd een flacon bij U bebt. Niettegenstaande de positie van de wijkverpleegster de laatste jaren in be langrijke mate verbeterd is, blijft haar Pensioenregeling nog onbevredigend. Een wijkverpleegster met. dertig diénst- laren kan onder de huidige omstandig heden in het gunstigste geval slechts f 1200.— per jaar halen. Velen van hen verkeren nu in uiterst moeilijke omstan digheden. .Bit verklaarde de heer Th. Jansen, vice-voorzitter van de Katholieke Bond Van Verplegenden naar aanleiding van öe klachten, die op het onlangs te Nij megen gehouden congres naar voren sijn gekomen. Het pensioen van de Wijkverpleegster bedraagt f40.voor ieder dienstjaar, zodat heel veel wijk verpleegsters, die minder dan het ma ximum aantal dienstjaren maken, het hoogst bereikbare bedrag niet halen. Be pensioenverzekering voor de wijk verpleegster moet krachtens de rijks subsidievoorwaarden worden onderge bracht bij het Pensioenfonds P.V.M. te jv.msterdam. Ook voor verpleegsters, uie niet onder de rijkssubsidievoor- vaBen, moet krachtens een be- king van de minister van Sociale bij dit fonds een verzekering orden gesloten en wel voor een pre- uito Va? f 428-voor welke premie hpcM?3 j voor oudore zusters slechts een escneiden pensioen te verkrijgen is. ."i zijn - D1 er echter tal van wijkver- stinJr V' ,die in een nog veel ongun- dir?n5nS1jUa ,e verkeren, omdat zij haar Eehart l ëeheel of voor een groot deel gen or.1,3 f? voor de huidige regelin- sters v^t1, S Van deze wijkverpleeg- standighedeï11 Ulterst moeilijke om- Be heer Jansen geeft in overweging de pensioengerechtigde leeftijd van 55 tot 60 jaar op te voeren, om aldus het aantal dienstjaren te vergroten en tot een betere pensioengrondslag te komen. Bevredigend zal de situatie eerst dan worden, wanneer van het begin van de opleiding af alle verpleegsters verzekerd worden. Brouwe?gmi^?aB. is de vier-jarige Floris zijn huis fPel.enderwrjs bij de stoep van den Riin /J? j pnePhoek te Alphen aan k»» ln de sloot gevallen en verdron- vonnissen van personen die voedsel pakketten zijn wezen halen in West- Berlijn. Deze personen hebben bij hun terugkeer hun naam en adres od moe ten geven en hun persoonsbewijs in moeten leveren. Van verschillende zij den wordt medegedeeld, dat Oost- Duitse arbeiders en ambtenaren we gens „pro-vijandige activiteit" uit hun betrekking ontslagen zijn. Tegen de leider van de Evangelische Kerk in heel Duitsland, bisschop Otto Dibelius, is een felle perscampagne ontbrand in de Oostelijke sector. Men vreest, dat dit een nieuwe haat-actie tegen de pro testantse kerken in de Russische sector inluidt. Tot nu toe heeft men de per soon van Dr. Dibelius buiten de cam pagnes gehouden. Het ordinariaat van de Berlijnse katholieke bisschop heeft een bewering van de Oost-Duitse vice- premier Otto Nuschke tegengesproken, dat de katholieke autoriteiten zich te gen de Amerikaanse voelselzendingen hebben uitgesproken en niets met de uitreiking er van te maken willen heb ben. Het ordinariaat heeft bekend ge maakt. dat men in principe helemaal niets tegen deze leveranties heeft, maar dat technische bezwaren de oorzaak waren geweest van het feit, dat de kerkelijke charitasinstellingen niet waren ingeschakeld bij de uitreiking van de pakketten. De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland James Conant heeft zijn Russische ambtgenoot schriftelijk ver zocht voorstellen in te dienen om Oost- Duitse tegoeden bij Amerikaanse ban ken beschikbaar te doen stellen voor aankopen van levensmiddelen ten be hoeve van de hongerende Oost-Duitse bevolking. Hij verklaart met nadruk, dat ieder voorstel in overweging zal worden gehouden, mits het een garantie bevat dat de gelden niet anders dan voor de aankoop van levensmiddelen zullen worden besteed. Conant maakt in de nota geen enkele zinspeling op de rede die de Oost-Duitse premier Otto Grotewohl verleden week in de Volkskammer heeft gehouden. Hij verklaarde toen geen Amerikaans voed sel als- gift te willen ontvangen, maar dit slechts te willen kopen. Als bewij" van de oprechtheid van het Amerikaan se aanbod noemde hij het deblokkeren van Oost-Duitse gelden bij Amerikaanse banken. Indien dit geld werd vrijgege ven. zou zijn regering bereid zijn voor voor 50 millioen dollar levensmiddelen 15 millioen dollar of misschien zelfs in Amerika te bestellen. De nieuwe kabelbaan in Valkenburg, die Vrijdag heeft proefgedraaid en Za terdag voor het eerst voor personen vervoer is gebruikt, zal nog in de loop van deze week worden gedemonteerd. Naar wij van de zijde van de exploi tant, de heer Geenen, vernemen, heeft het ingenieursbureau te Rotterdam, dat de baan heeft gebouwd, gedeelte lijk tweedehands materiaal gebruikt. De 44 geleidewielen bleken afkomstig te zijn van oude Amerikaanse tanks en de rubberbekleding bleek ondeugdelijk te zijn. De exploitant heeft het om veilig heidsredenen noodzakelijk geacht het personenvervoer stop te zetten. De heer Geenen en het ingenieursbureau onderhandelen thans via hun juridische raadslieden over een accoord, dat er vermoedelijk op zal neerkomen, dat het ingenieursbureau afziet van beta ling, terwijl de heer Geenen zelf zal zorgen, dat de baan in orde komt. De heer Geenen is thans in onder handeling met een firma in Düssel- dorf, die reeds enige soortgelijke ka belbanen heeft gebouwd; Men hoopt de baan nog dit jaar te voltooien. Dinsdagmiddag half drie is de 54ste Nationale Bedevaart van Roosendaal naar Lourdes vertrokken. Aan de tocht nemen 100 zieken deel en 400 gewone pelgrims. Aan het hoofd staat de bis schop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers. De pelgrims verdrongen zich langs de ramen, toen mgr. Huibers vlak voor het vertrek alle coupé's langs wandelde en allen zijn bisschoppelijke zegen gaf. Het perron was gevuld met wuivende fa milieleden. Brancardiers en verpleeg sters repten zich om de zieken te ver zorgen voor de lange reis. De geestelijke leiding van de bedevaart berust bij deken dr. Th. J. J. A. A. M. van dei- Brom uit Etten. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië m.s. „Willem Ruys" (17 Aug.); Nederlands Nieuw-Guinea m.s. „Pyrrhus" (11 Aug.): Nederlandse An tillen s.s. „Bennekom" (12 Aug.); Su,- riname m.s. „Nestor" (19 Aug.); Unie van Z.-Afrika en Zw.-Afrika m.s. „Pretoria Castle" (8 Aug.); Canada s.s. „Groote Beer" (17 Aug.). m.s. „Johan Willem Friso" (11 Aug.)'; m.s. „Prins Willem V" (12 Aug.); Zuid-Amerika s.s. „Alcantara" (10 Aug.); Brazilië m.s. „Alhena" (12 Aug.); Australië s.s. „Otranto" (10 Aug.); Nieuw-Zeeland via Engeland (8 Aug.). Advertentie Reeds geruime tijd .werd het als een ern stige leemte gevoeld, dat een katholiek in stituut voor de verzorging van asthmati- sche kinderen ontbrak. Dat het hier gaat om een groot belang blijkt reeds voldoen de uit een enkel cijfer: men neemt n.l. aan, dat in Nederland pl.m. 7000 kinde ren aan deze ziekte lijden. Op initiatief van de Katholieke Raad van Overleg voor Volksgezondheid hebben n.l. een aantal katholieke organisaties, die zich met de gezondheidszorg bezighouden, de handen ineengeslagen en werd opge richt de Katholieke Stichting voor het Asthmatische Kind. Aan deze Stichting nemen deel de Nationale Federatie Wit- Gele Kruis, Herwonnen Levenskracht, het R.K. Huisvestingscomité en de Katholieke Speleologie, zo heet een liefhebberij, die de elementen li van sport en wetenschap blijkbaar op verleidelijke wijze in zich verenigt. Beoefenaren van de meest uiteen- lopende beroepen komen in hun vacanties bij elkaar, vor- men expedities en dalen af in de duistere ingewanden van '>|||1 verweerde rotsgebergten. Vorig jaar was het de expeditie- r Cosyns, die op tragische wijze van zich deed spreken, toen v een van de deelnemers, Marcel Loubens, zo ongelukkig fl kwam te vallen, dat hij op de bodem van een diepe schacht jfflu'G"r- overleed. En nu is er opnieuw gerucht ontstaan om een speleologische expeditie. Ditmaal gaat het om de groep onder leiding van Robert Lévi, een procuratiehouder uit Parijs, en Norbert Casteret, de enige van deze expeditie, die de speleologie beoefent als man van de wetenschap. Behalve Cosyns zelf nemen de meeste leden van zijn expe ditie ook nu deel. De heren Lévi en Casteret willen samen met hun medewerkers afdalen in de Pierre-Saint-Martln, in het uiterste Zuid-Westen van Frankrijk. Dat wil zeggen: de Spaanse autoriteiten onkennen heftig, dat de ingang van de spelonk nog op Frans grondgebied zou liggen. En om dat verschil van mening draait nu de hele zaak. Zondagmorgen leefden alle inwoners van het kleine plaatsje Lecq-Atherey mee met de voorbereidingen, die de leden van de expeditie daar voor hun gevaarlijke tocht troffen, toen een her der in allerijl naar beneden kwam om te zeggen, dat een afdeling- Spaanse karabiniers had post gevat voor de in gang van de grot. Niemand mocht naar binnen, had de bevelvoerende officier gezegd, want de spelonk lag op Spaans territorium. In 1951 en 1952 hadden an dere speleologen al soortgelijke moei lijkheden ondervonden van de Span jaarden. Toen werd er na langdurige besprekingen een oplossing gevonden. Maar ditmaal kondigden de Spaanse wachtposten aan, dat ze alleen op be vel van de Madrileense regering zou den wijken. Een speleoloog bezig de loop van een onder aards riviertje te bepalen. Niet alleen mannen werpen zich op de spelonkensport. Hier ziet men Demise Amasson, die naar boven klimt uit de eerste afgrond van Lombrives (Ariège). De touwladder, waar zij aan hangt, bestaat u'it delen ter lengte van 10 d 15 meter, die aan elkaar zijn verbonden door ringen en haken. Nu klonk dat wel iets vastberadener dan het bedoeld was. Want op drie voorwaarden was de Spaanse comman dant bereid om de Fransen tóch toe te laten: de Franse regering moest toe geven, dat de ingang van de grot op Spaanse grond was gelegen, de expe ditie zou in ieder geval drie Spaanse onderzoekers moeten omvatten en haar naam zou moeten zijn „Frans-Spaanse speleologische expeditie". Nu zijn de Franse onderzoekers best bereid om wat Spaans bloed in de groep te bren gen en ook tegen die naamsverande ring hebben ze geen bezwaar, mits de Spanjaarden echter ook naar evenre digheid delen in de onkosten. Daar zou dus over zijn te praten. Maar de Fran se regering, hoe sympathiek ze haar speleologiserende landgenoten ook ge zind is, weigert categorisch om te er kennen, dat de ingang van de Pierre- Saint-Martin op Spaans grondgebied zou zijn gelegen. De burgemeester van de gemeente Arette, waar zich de geheimzinnige grotten bevinden, is er speciaal voor in zijn stoffige archieven gedoken. Het monnikenwerk van burgemeester Lon- net-Peyret heeft Frankrijk met vast beradenheid vervuld. Twee belangrijke documenten zijn nl. voor de dag geko men: een proces-verbaal uit het jaar 1832, waarin nauwkeurig staan om schreven de grenzen van zijn gemeen te met het koninkrijk Spanje. Dit pro ces-verbaal is bekrachtigd door een verdrag van 1856, dat de handtekening draagt van keizer Napoléon III. Het tweede document van belang is een ka dastraal plan uit die tijd, waarmee zonneklaar is bewezen, dat de omstre den schacht stellig en zeker op Frans gebied ligt, zij het dan op slechts en kele meters van de Spaanse grens. De Spanjaarden baseren zich daar entegen niet op papier, maar op steen. Zij gaan er van uit, dat de grens wordt aangegeven door een reeks stenen, die gemerkt zijn met rode kruizen. En aldus redenerend komen zij tot de slotsom, dat het duistere gat Spaans is, want de in gang bevindt zich ten Zuiden van de stenen 261 en 262, Maar, zo zeggen de Fransen, dat gaat niet op. Want een goede honderd jaar geleden is steen 262 na afloop van een rijkelijk ■net wijn besproeide maaltijd door een groep Franse en Spaanse herders uit de buurt ongeveer 400 mtr. naar het Noorden verlegd. Cosyns was vorig jaar op deze moeilijkheid voor bereid en hij heeft daarom steen 262 s nachts stiekum weer op zijn plaats van vóór honderd jaar gelegd. Maar daar hebben de Spanjaarden de lucht van gekregen en om nu alle verras singen te voorkomen, stuurden ze ditmaal de karabiniers, Lévi is daar om teruggekeerd naai Pau om de diplomatieke kant van de speleologie ie behartigen. De rest van de mannen is door regen en mist verder getrokken naar het plateau van de Soum-de-Lèche, waar een Junkervliegtuig uit Pau het zware materieel per parachute zal afwerpen. De Spaanse consul van Pau, De Toros, is terwille van deze kwestie de grens maar weer eens overgestoken om in Pampluna te gaan praten met de Spaanse provin cie-gouverneur. En de heer Aguirre de Career, ambassadeur van Spanje in Parijs, zou worden ontvangen dooi de Franse premier, Joseph Laniel. Aan de speleologie zit blijkbaar nóg meer vast dan zelfs de beoefenaars ervan hadden gedacht. In het algemeen is hèt devies van de speleologen „steeds dieper, steeds verder". Maar in dit geval heeft men twee specifieke doelen. Lévi en Cas teret willen in de eerste plaats probe ren het lichaam van Loubens te ber gen, dat op de bodem van deze zelfde grot rust. En verder zijn ze uitermate nieuwsgierig naar de loop van een on deraardse rivier, die ontspringt in de Kakouetta-grotten, zeven kilometer verderop. Daar is nog nooit zekerheid over gekomen en, naar de mening van de Basken uit de buurt, kan dat ook niet, want diep onder de grond zijn al lerlei geheimzinnige krachten, die dit verhinderen. Desondanks hoopt de groep Lévi-Carteret het diepterecord te slaan, dat op het ogenblik staat op 637 meter. Kinderuitzending in het bisdom Haarlem. 16 September zal de stichting in Huize Wil- lemijntje te Huis ter Heide het eerste Ka tholieke Centrum openen. Daar zullen kunnen worden opgenomen asthmatische kinderen van één tot zeven jaar. In welk tempo de stichting erin zal slagen haar plannen te verwezenlijken om ook elders in het land tot de vestiging van centra te komen, welke dan tevens hun zorgen over oudere kinderen zullen uit strekken, zal voor een groot deel afhanke lijk zijn van de steun, welke de stichting ondervindt. Voor nadere inlichtingen met betrekking tot plaatsing e.a. kan men zich wenden tot de secretaris-penningmeester, de heer H. M. Franken, Oudenoord 12 te Utrecht, op wiens gironummer 51.05.52 gif ten voor dit doel kunnen worden gestort. Maandagmorgen heeft mgr. P. C. van Lierde, sacrista en vicaris-generaal van Z.H. de Paus voor Vaticaanstad, in ge zelschap van pater dr. A. Roos O.E.S.A én van pater F. van Leeuwen O.E.S.A., een bezoek gebracht aan de tentoonstel ling „Nederlandse architectuurschil ders", in het Centraal Museum te Utrecht. Zij vertoefden, geruime tijd in de verschillende zalen en werden rond geleid door dg. directrice van het mu seum, dr. M. Elisabeth Houtzager. Maandag 10 Augustus trekt de 27ste bedevaart van priesterstudenten naar Heiloo. Uit alle plaatsen van het bis dom pelgrimeren de vele studenten van alle seminaria en colleges naar O. L. Vr. ter Nood om gezamenlijk te bidden voor de volharding in hun roepmg. De trein uit Amsterdam, met als stopplaats halte .,0. L. Vr. ter Nood" vertrekt van af het C. S. om 9.20 uur (niet om 8.43 uur). De Hoogmis begint om half elf. (Advertentie) Er zal wel geen huisvrouw te vinden zijn, die niet een hartgrondige hekel heeft aan dat „eeuwige" vatenwassen en het is dan ook geen wonder, dat de nieuwe vinding van Castella, de Castella Vaatwas, overal met gejuich wordt begroet. Eindelijk is er een einde gekomen aan alle moeite en ge tob. Een lepel Castella Vaatwas en in het actieve, blijvende schuim van dit wondermiddel is de vuilste en vetste afwas in een handomdraai gedaan. Met Castella Vaatwas is afwassen een ple ziertje en het is heus niet te veel gezegd, dat de huisvrouw het nu zin gend zal doen. Immers, ook aan die andere ergernis, de ruwe, pijnlijke Afwashanden", maakt dit middel voorgoed een einde. Zacht als fluweel komen nu iedere keer opnieuw Uw handen uit dit toverschuim te voor schijn. zonder enig spoor van het huis houdelijke werk, dat werd verricht. Dank zij Castella Vaatwas (25 ct. per pak) voor iedere huisvrouw thans zachte handen en flonkerend schone vaat! Een van mijn kennissen zat een beetje in zijn maag met een Amerikaan, aan wie hij zakelijke verplich tingen had. Deswege stuur de hij de man naar mij toe met het verzoek dat ik hem nou eens de stad zou laten zien. En voor ik goed en wel besefte wat er aan de hand was, liep ik met een stevig brok. kauwende Nieuwe Wereld langs 's Heren straten te dolen. Om te be ginnen geleidde ik hem naar een bij zonder oude kerk. ..A very old building," zei ik tos- lichtend. De Yankee bekeek het architecto nisch juweel met taxerende blik. „How much?" vroeg hij op de toon van een deurwaarder, die beslag komt leggen. Om hem een plezier te doen loog ik er bereidwillig een eeuw tegenaan. Want ik weet nou eenmaal dat ze in de States dol zijn op toppunten. Daar om loodste ik mijn gast ook naar onze enige wolkenkrabber. Naar zijn op vattingen moest het wel een soort politieposthuis zijn, maar ik wilde hem toch laten zien, dat wij hier met onze tijd meegingen. Hij keek gering schattend op het gebouw neer en vroeg: „How much?" Ik sloeg een royale slag naar het aantal verdiepingen. Het bevredigde hem kennelijk niet, want hij bezag mü achterdochtig. Toen vond ik dat het tijd werd voor een brokje cultuur. En even later stonden wij, de Amerikaan en ik. in - de schaduw van Rembrandt's „Nacht wacht." En weer kwam zijn stereotype vraag: „How much?" Ik schatte voorzichtig in meters d» omtrek van het picturale meester werk. Maar hij riep geprikkeld: „Damned, no. I mean: how many dollars?" Een juist passerende suppoost kon hem de monetaire inlichting, die hij wenste, verschaffen. Getroost rukten wij op naar „Artis" staande voor de apenkooi liet mijn uitheemse metgezel zijn blik over het krioelend gedierte weiden en vroeg: „How much?" In de veronderstelling dat ik nu de juiste gesprektoon wel te pakken had zei ik: „Een dollar of acht per aap, denk ik." Maar toen is die Amerikaan ge barsten. De 'Arnhemse rechtbank heeft gister morgen de 32-jarige in Engeland geboren zigeunerin St. C. veroordeeld tot een ge vangenisstraf van acht maanden met af trek, wegens diefstal van gelden uit geldkisten van boeren uit de omgeving van Ede. De Officier van Justitie had tien maanden geëist. De woonwagenbewoonster ging langs de boerenhofsteden van de Veluwe. waar zij aanbood de toekomst te voorspellen uit de lijnen van de hand. Het toekomst beeld. dat zich aldus openbaarde gaf haar aanleiding tot de uitlating dat een vloek op het in huis aanwezige geld voorspoed en vreugde tegenhield Dat geld moest van de vloek worden ge zuiverd. De zigeunerin zei over myste rieuze krachten te beschikken om de zuivering te bewerkstelligen. De ont hutste boeren kwamen met het geld kistje aandragen en de zigeunerin „kruiste" het geld. nadat zij de aanwe zigen had verzocht zich even om te draaien. Later kwamen de boeren tot de ont dekking dat de toekomstvoorspelster zich over een belangrijk deel van het be hekste geld bad ontfermd. (Van onze Haagse redacteur) De laatste jaren heeft men herhaalde lijk geconstateerd, dat bloemkolen kort na de oogst een bruine tot soms zwart achtige verkleuring vertoonden. Door onderzoekingen op het Tuinbouw-Proef station te Naaldwijk is het gelukt da oorzaak van dit euvel op te sporen Aangezien bij de verkoop op de vei ling geen verkleuring werd waargeno men meende men aanvankelijk, dat de wijze van vervoer of opslag van de kool een rol zou kunnen spelen. Deze sup positie moest echter terzijde worden geschoven, omdat practisch van alle kanten de klacht inzake verkleuring wel eens vernomen werd. Later werd gedacht aan grondsoort, ras en bemes ting als oorzaken van de kwaal, doch tenslotte bleek, dat het „bruine gevaar" te wijten is aan bestraling door de zon. Men heeft vastgesteld, dat bloemkool, die slechts enkele uren in de zon had gestaan en direct daarna op een donkere, koele plaats werd opgeslagen, binnen twee dagen een sterke verkleuring ver toonde. Naarmate de bloemkool meer rondom het middaguur aan de zon wordt blootgesteld, zal de uitdroging van de kool sterker optreden en krijgt men meer bruinkleuring. In hoeverre grond soort, rassen, bemesting en wind hierbij verder een rol kunnen spelen wordt nog uitgezocht. De Amerikaanse filmmaatschappij „Metro Goldwyn Mayer" zal een film vervaardigen over de ondergrondse strijd in Nederland tijdens de tweede wereld oorlog. Lana Turner krijgt een hoofd rol in deze film. De regie krijgt Gott fried Reinhardt. Men denkt in de ko mende herfst met de opnamen te begin nen. Poolse conversatieles halfrond in de winter 2,2 De Poolse luitenant- graden en in de zomer één vlieger J. Jarechi, die graad Fahrenheit warmer onlangs met een Russische is geworden. MIG van het type 15-a de vrijheid koos, gaat in Sep- Overal hetzelfde? tember aan het Alliance College te Cambridge De voorzitter van de Springs in Pennsylvania Amerikaanse Senaatscom- studeren. Hij zal er ook missie voor buitenlandse enkele uren per week aangelegenheden, Wiley, Poolse conversatieles ge- heeft onlangs op een ver ven. Als McCarthy dat gadering in Washington maar niet verdacht vindt! de volgende boutade laten Geruststellend „Indien de gemiddelde jaar-temperatuur 14 gra den Fahrenheit zo dalen, zouden we terug zijn in de ijstijd", aldus heeft Dr. Harry Wexler, hoofd van de wetenschappelijke afde ling van het Amerikaanse Meteorologisch Instituut verklaard, maar hij voeg de er geruststellend aan toe, dat het Noordelijk horen. „Al te veel leden van het Amerikaanse Con gress proberen de indruk te wekken, dat zij van de ene dag op de andere gro te deskundigen zijn ge worden op het gebied van de buitenlandse politiek en op andere belangrijke ter reinen. Congresleden, die geen deel uitmaken van de bijzondere commissies voor de buitenlandse po litiek, zouden wat voor zichtiger moeten zijn, wan- ook voor varkens alleen. neer zij in het openbaar een. uitspraak doen over internationale vraagstuk ken. Er wordt te veel Olympisch gepraat over netelige problemen door personen, zowel in als bui ten het Congress, die zich niet eens de moeite heb ben gegeven de feiten t bestuderen." Varkcnsteint Oe teint van een var ken kan van groot belang zijn. De roze of blanke varkens hebben in Zuid- Afrika veel te lijden van zonnebrand. Daarom voert het landbouw-proefstation van de universiteit van Stellenbosch nu een nieu we soort van varkens in, die een gemberkleurig huid hebben. Ze komen uit de Verenigde Staten en heten „Minnesota no. 1." For ever amber, maar dar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3