VAKBONDSLEIDER heeft nog niet de investituur der traditie Het gevaar van collectieve zelfzucht Chefarine „4 €£Lrhoei**N: Het spoor van het zwaaroL Heilige Mis hoogste op Europa s bergtop Nat. politie-zwemkampioen schappen te Haarlem SCHEEPVAART BERICHTEN Gedurfder batten bezorgt MCC voorsprong tegen Flamingo's Moord- in de lift Viervoudige werking Besluit der Rolducse Studieweek Fris bloed m Sterke arm van de politie te zwak in waterpolowedstrijd f Wij luisteren naar WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1953 PAGINA 4 De vier beroemde geneesmiddelen in één iablei Chefarine „4" werken beier dan één middel afzonderlijk. Ha een enkel tabletje - bij pijn of griep- voeltU zich een ander mensl 'n jQtje doet wonderen Goed debuut van Rijvers voor Stade Frangais Kramer en Segura krijgen geen visa voor Z.-Afrika Nieuwe voorschriften voor koplantaarns Van auto's en motor rijwielen Achttien landen naar roeikampioenschappen Britse ploeg wil opnieuw wereldrecord verbeteren Willem II verliest met 62 door NGAIO MARSH Arbitrage beslist in de schaakvierkamp De inleidingen, welke op de derde dag van de Sociale Studieweek van Rol- duc werden gehouden, vormden een prachtig sluitstuk van deze dagen, waarin de leden van de K. A. b. in Limburg de theoretische basis leggen voor hun werk in het komende jaar. Met zeer grote aandacht werd geluisterd naar de rede van dr. F. J. C. J. Nuyens, socioloog van de Staatsmijnen in Limburg, die in zeer rake typeringen het beeld van de moderne vakbondsleider tekende. Prof. dr F. J. Féron, vicaris-generaal van de bisschop van Roermond, de laatste spreker, wist zijn gehoor te bezielen met het ideaal van de gehele integratie der maat schappij in Christus. Hier was een priester aan het woord, die als geen ander de conclusies van het gesprokene in deze dagen als een bezielend ideaal wist voor te stellen. Dr. F. J. C. J. Nuyens sprak over „sa menwerking op maatschappelijk ge bied". Bij het samengaan der leken op maatschappelijk gebied hebben wij voor al te maken met de standen. Spreker onderscheidde beroepsstanden en rang standen. Onder de eerste wilde hij sa menvatten al degenen die betrokken zijn bij de voorziening in een bepaalde be hoefte van het maatschappelijk welzijn, bijvoorbeeld de gezondheidszorg; in de rangstanden onderscheidde hij hogere en lagere, waarvoor de maatschappelij ke estimatie bepalend is. De primaire maatstaven voor deze maatschappelijke estimatie zijn beroep, functie, titel of diploma; als secundaire maatstaven noemde de spreker beschikking over uiterlijke beschavingsmiddelen, levens wijze en gewoonten. De rangorde in de standen is geen constante grootheid. Er is hier een grote mobiliteit. Zo is het geneeskun dig beroep thans ongetwijfeld een maatstaf voor een hogere rangstand. Maar in de tijd dat dit beroep door de barbier werd uitgeoefend was dit geenszins het geval. Degenen echter die met de taak der rechtsbedeling be last zijn, zijn in alle tijden beschouwd als behorend tot de hoogste maat schappelijke rangstand. Voor de inde ling in rangstanden achtte spreker echter naast innerlijk cultuurbezit ook de machtsvorming van de groep van groot belang. De weg der cultuurvor ming en die der machtsvorming bren gen twee geheel verschillende typen van leiders voort en de juiste verhou ding tussen deze is voor de maat schappelijke rust van grote betékenis. Uit de diep ingrijpende veranderingen in het productieproces gedurende de laatste halve eeuw, welke vaak als de tweede industriële revolutie wordt aan geduid, vloeit een aantal sociologische vormen voort, die dr. Nuyens als zeer belangrijk kwalificeerde en waarvan hij als de voornaamste noemde de op komst van de nieuwe leiders op maat schappelijk gebied, namelijk de vak bondsleiders. Dit is een nieuw leiders type, voortgekomen Uit zijn organisa tie. Zij leggen een zo grote mate van uiterlijke zekerheid aan de dag, dat de innerlijke onzekerheid nauwelijks kan worden gecamoufleerd, overtuigd als ze zijn, dat hun tegenspeler in het be drijfsleven in de meeste gevallen de sterkste partij is. Er is een zekere mate van lichtgeraaktheid in dit type te be speuren. Alles wat geen oncritische lofprijzing is, wordt gelaakt als een po ging om de vakbeweging weg te va gen. Toch heeft dit leiderstype nog niet ontvangen de investituur der tra ditie. Het karakter van hun beweging als strijdgroep bepaalt voornamelijk hun mentaliteit. De vakbondsleider gaat zich ook ver antwoordelijk voelen voor de totale gemeenschap. Zo verliest hij echter het crediet van zijn eigen vakbondle den, die hem nog primair zien als de verdediger van hun groepsbelangen. Enig wapengekletter in de richting der reactie is voor de vakbondsleider soms wel gunstig ter versterking van het vertrouwen, dat de leiding nog steeds in goede handen is. Het grote bezwaar van deze ontwik keling is echter de collectieve zelf zucht. Waar het ging om groepsbe langen te verdedigen werd het gevaar van absolute machtsvorming niet vol doende onderkend. Nu een zekere rust is ingetreden, blijkt daar het grootste gevaar te liggen. Spreker noemde dit groeps-egoïsme een groter gevaar dan de klassenstrijd, omdat het dieper in grijpt in de maatschappelijke verhou dingen. Het is sterker en kan zich me- dogenlozer doorzetten dan het persoon lijk egoïsme, gevoed als het wordt-door de onbaatzuchtige dienstvaardigheid van de enkeling. De mate waarin het groeps-egoïsme verabsoluteerd wordt, is recht even redig met de relativering van moraal en ethiek. Het groepsbelang mag slechts na gestreefd worden in het kader van het algemeen welzijn. De samenwerking der standsorganisatie zelve is in Poels' idee even belangrijk als de standsorganisa tie zelve. Door de machtsvorming der arbeiders is voor deze groep een stijging op de maatschappelijke ladder eerder moge lijk. geworden dan vroeger. Ze biedt een nieuwe en bijzonder aantrekkelijke ont snappingsweg uit de arbeidersklasse. Wel wordt hierdoor een erfelijke verstarring in de maatschappij geremd, maar er moet een complementaire betrekking be staan tussen enerzijds de machthebbers Advertentie li 1 —^—^—^—^———11 I. p—>.1% I'***—I' uit de traditioneel hoogste rangstand, wiens bijdrage spreker vooral zag in een door traditie bepaalde culturele inslag en een zekere kijk op de betrekkelijk heid aller dingen, maar die helaas vaak geneigd is tot conservatisme en groeps- geslotenheid; en anderzijds de macht hebbers die uit de strijdgroep langs een scherp selectieproces voortgekomen zijn en die een fris bloed in het lichaam der maatschappij doen stromen. Door een vergelijking met de samenstelling van het college der Apostelen, welke uit alle maatschappelijke rangstanden schijnen te zijn voortgekomen, duidde dr. Nuyens aan hoe dit samengaan niet hoeft te leiden tot een eenvormigheid. In de slotrede van deze 22ste Sociale Studieweek van Rolduc vatte prof. dr. F. J. Féron het gesprokene samen in een homilie van grootse allure, waarin hij uitging van een moderne wezensbe paling van de mens als „een dyna misch wezen dat gespannen staat op zelfvervulling". In het individuele en maatschappelijke leven van deze mens moet zich een integratieproces voltooien, waarin alles op de hoogste volmaakt heid in Christus gericht wordt. Aan het slot van deze 22ste Sociale Studieweek van Rolduc sprak mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, de deelnemers toe. Kees Rijvers, die van St. Etienne is overgegaan - naar het Stade Francais, heeft volgens l'Équipe een goed debuut gemaakt voor zijn nieuwe club in een vriendschappelijke wedstrijd tegen C.A.P. He publiek was verrukt over zijn snelle interventies en de bestuursleden van het Stade zijn ervan overtuigd, dat zij in hem de ideale leider voor hun aanval hebben gevonden. De Amerikaanse tennis-profs Jack Kramer en Francisco Segura zullen geen visa krijgen voor Zuid-Afrika, waar zij in de maand September enkele wed strijden zouden spelen. De minister van Binnenlandse Zaken van Zuid-Afrika, de heer T. E. Donges, heeft de voorzitter van de tennisbond van de Oostelijke provincie laten weten, dat de regering niet wenst dat profs deviezen mee naar het buitenland ne- De onlangs tot stand gekomen wijzi ging van het Wegenverkeersreglement, waarin o.m. de status van de bromfiets is geregeld, bevat eveneens bepalingen ten aanzien van koplantaarns voor automobielen en motorrijwielen, dit met het doel de veiligheid bij rijden in het donker te bevorderen. Deze bepalingen komen op het volgende neer. Te reke nen van 1 Januari af zullen koplan taarns voorzien moeten zijn van een gloeilamp, waarvan de niet verblinden de lichtbundel (het gedimde licht) wordt teweeggebracht door een gloeidraad, welke aan de onderzijde is afgeschermd aoor een kommetje. In de practijk be tekent dit, dat de reflectoren van kop lantaarns van het zogenaamde sealed beam type, waarmede de meeste auto's van Amerikaanse herkomst van fabrieks- wege zijn uitgerust, vervangen zullen moeten worden door andere, waarin een gloeilamp met een kommetje kan wor den gemonteerd. Voorts is in de wijziging van het We genverkeersreglement bepaald, dat kop lantaarns en gloeilampen vanaf 1 Janu ari 1955 voorzien moeten zijn van het zogenaamde Rijkskeur. hetgeen bete kent dat zij aan bepaalde normen vol doen. De koplantaarns, waarmede auto's en motorrijwielen van Europese make lij zijn uitgerust, voldoen in het alge meen gesproken aan de gestelde eisen, doch zijn veelal niet voorzien van het Rijkskeur. Koplantaarns, welke aan de voorschriften beantwoorden, behoe ven niet vervangen te worden; t.z.t. zal er een andere gloeilamp, voorzien van het Rijkskeurs, in gemonteerd moeten worden, terwijl op de koplantaarns zelf het Rijkskeurteken alsnog zal worden aangebracht. Voor dit laatste heeft de Rijksdienst voor het Wegverkeer, In overleg met de Nederlandsche Vereni ging „De Rijwiel- en Automobiel-Indus trie" (R.A.I.), een regeling uitgewerkt. Gebruikers van automobielen en mo torrijwielen wordt geadviseerd, zo tij dig mogelijk bij garagehouder of repa rateur te informeren of deze regeling van toenassing is op de koplantaarns van hun auto of motorrijwiel en wan neer dit het geval mocht zijn, opdracht te geven, zodra bedoelde regeling in werking is getreden voor het alsnog aan brengen van het Rijkskeurmerk zorg te dragen. Dit merk bestaat uit de aandui ding „Riikskeur" met enkele cijfers en letters of uit een cirkeltje met de let ters NL erin. De nieuwe voorschriften zijn niet van toepassing op motordriewielers, waar van de motor geen grotere inhoud heeft dan 150 cc en motorrijwielen, waarvan de cylinderinhoud niet meer dan 100 cc is. J~1 en groep van het Franse jongenskoor „Les Petits Chanteurs a la Croix de rf Bois" heeft een poging gedaan, om de top van de Mont-Blanc te bereiken. J—J Dank zij de hulp van enkele oud-leden gelukte dat ook, maar daarboven woei het zo onbarmhartig, dat de moedige klimmers zich genoodzaakt zagen om af te dalen. Verder omlaag, bij de schuilhut Vallot, werd daarna in de klare atmosfeer van het hooggebergte een H. Mis opgedragen. Dicht by het hoogste punt van Europa, waar het oog wordt verblind door het pure wit van de bergtoppen, klonk toen ter ere Gods een danklied, terwijl de aalmoezenier op een wankel nood-alt aartje de H. Mis opdroeg. cc*. M*»TINVIOO"OEH »«ÜO«OS 158. Er gaat een schok door Eric heenals hij na dagenlange tochten door de steppe plots aan de horizon ruiters ziet opdoemen. Zes krijgers met hun pakpaarden. Snel zoekt hij dekking in een laag bosje en slaat de nadering van de troep gade. Doch eensklaps doet een bekende stem hem verheugd opspringen. Die stem en die dave rende lach, dat kan niemand anders dan Halfra zijn. Nu kan hij duidelijk het sol datengezicht van de edelman onderscheiden. Naast deze Erwin Met een stem. die schor is van aandoening, snelt de Noorman zijn zoon tegemoet en de anderen houden bedrukt hun paarden in. „Te deksel, dat is de koning!" brult Halfra, maar dan zwijgt hij plots. En terwijl de Nomaden met grote belangstelling de begroeting tussen vader en zoon gadeslaan, wendt hij met een heftig gesnuif het hoofd af. „Ahum, ziet gij ginds ehginds," mompelt hij schor. „Als ik mij niet bedrieg, is het een van die zeldzame eh zeldzame edel- kwakers," gromt Orm. En met een stekende blik laat hij zich behoedzaam op de grond zakken. „Wij dachten dat gij dood waart," mompelt de roerganger, terwijl hij Eric de hand schudt. „Maar wat niet is, kan komen, vooral nooit de moed op geven! Dat jochie van u heeft ons mooi door een eindje vuil vaarwater heen geholpen Of het veel zal helpen, weet ik niet, maar het was beslist een nette streek." „Gij zijt in staat met uw lompe taal de grootste heldendaad door de modder te sleuren," briest Halfra in edele verontwaardiging Een gevoel van trots doorstroomt Eric, als hij van de plechtstatige edelman hoort, op welke wijze Erwin hen bevrijd heeft. t „Eh.eh en onder mijn bekwame leiding versloegen wij toen de schurken,' vervolgt Halfra. „Ik zond Kohorr weg, om de achtergebleven krijgers in het kamp van Tsacha te bewaken. Wij zelf zijn op weg naar Bor Khan, voor versterking. Be grijpt gij overigens, waarom Tsacha zijn voorgenomen aanval op Bor Khan's kamp opgegeven heeft?" De Noorman schudt nadenkend het hoofd. „Het is vreemd, er moet iets voorge vallen zijn, dat zijn aanwezigheid in het Noorden noodzakelijk maakte. Maar wat dat zullen wij trachten te ontdekken. Te paard mannen. Wij gaan Tsacha achterna. Onder aanwezigheid van vele politie autoriteiten zijn Dinsdagmiddag in de zweminrichting aan de Houtvaart te Haarlem de wedstrijden om de zwem- kampioenschappen van de Nederlandse Politie Sport Bond gehouden. De Haar lemse Politie Sportvereniging was de eer te beurt gevallen deze wedstrijden te mogen organiseren en het moet ge zegd: zij heeft eer gehad van haar werk. De wedstrijden waren goed voorbereid en het uitgebreide programma werd op een vlotte wijze afgewerkt. Alvorens de wedstrijden begonnen riep Hoofdinspec teur L. Davidson, als voorzitter van de ontvangende vereniging de gasten een hartelijk welkom toe en werd het over leden lid van de PSVH, brigadier W. Koning, herdacht. De voorzitter van N.P.S.B., hoofdinspecteur J. Nieuwold, merkte vervolgens op, dat het zwemmen de volle aandacht van de politie heeft; hij bracht dank aan de organisatoren en sprak de hoop uit dat de wedstrijden zouden slagen. Nu, daarin is hij niet te leurgesteld geworden, hetgeen hij dan ook na afloop van de wedstrijden onder woorden kenbaar maakte. Hierna werd met de afwerking van het programma begonnen, het ene nummer spannender dan het andere, maar het was een ge noegen de politiemannen te zien strijden om de hoogste eer. het kampioenschap. Naast de wedstrijden snelzwemmen was er ook een nummer popduiken, dat slechts op snelheid beoordeeld werd. Gelukkig waren het geen pseudo dren kelingen die hierbij zwemmend vervoerd moesten worden; anders zouden er ze ker slachtoffers zijn gevallen, aangezien niet alle deelnemers het hoofd van de pop, tijdens het vervoer, boven water hielden. Het werk van de heer G. Tim mermans dient ook bijzonder vermeld te worden; keurig rechtstandig dook hij naar beneden om de pop te bemachti gen, kwam er direct mee boven,, in te genstelling tot vele anderen, en vervoer de de pop in kopgreep naar de finish. Hiervoor mocht hij dan ook de prijs voor de best geleverde prestatie in ont vangst nemen. Gelukkig lieten echter de politiemannen bij de wedstrijden ge kleed zwemmen met drenkeling zien dat ook zij op de juiste wijze een dren keling uit het water kunnen halen. Na afloop van de zwemwedstrijden werd een waterpolowedstrijd gespeeld tussen een politie zevental en een Haarlemse com binatie die door de Haarlemmers met 62 gewonnen werd. Een pracht collectie prijzen was voor deze wedstrijden beschikbaar gesteld, die na afloop door Hoofdcommissaris J. Fontijne met enige hartelijke woorden aan de winnaars werden uitgereikt. De uitslagen zijn: 50 meter rugslag nieuwe lingen: B. Deen, Amsterdam 39.2 sec.; J. Uithol, Rotterdam 40.9 sec.; W. H. Rol, Den Haag 41.6 sec.; 50 meter rug slag junioren: A. Duiker, Helmond 40.6 sec.; J. E. Smit, Haarlem 42.2 sec.; E. Harms, Amsterdam 45.5 sec.; 50 meter rugslag veteranen: G. Timmermans, Velsen 44.9 sec.; G. Kolk, Amsterdam 50.3 sec.; J. Lub, Helmond 50.7 sec. 100 meter rugslag senioren; G. M. Methorst, Den Haag, 1 min. 24.6 sec; T. v. d. Kolk, Den Haag 1 min. 26.6 sec.; J. van Dijk, Den Haag, 1 min. 27.7 sec. 50 meter schoolslag nieuwelingen: B. A. B. Ber ber, K.M. Apeldoorn 41.3 sec.; W. v. d. Veen id. 41.41 sec.; J. Moes, Amster dam 41.9 sec. 50 meter schoolslag ju nioren: J. de Rooy, Amsterdam 42.6 sec.; M. Braun, Velsen 43.5 sec.; G. Detz, Am sterdam 44.4 sec. 50 meter schoolslag veteranen: Chr. Wijnbelt, Den Haag 42.5 sec.; E. Peeters, Amsterdam 43.6 sec.; J. Gribbroek, Hengelo 44.5 sec. 200 meter schoolslag senioren: L. Stilting, K.M. Apeldoorn 3 min. 14.2 sec.; L. Davidse, K.M. Rotterdam 3 min. 15.7 sec.; N. J. W v. d. Braak, K.M. Arnhem 3 min. 17.8 sec.; 50 meter vrije slag nieuwe lingen; R. A. B. Fischer. K.M. Apel doorn 32.6 sec.; B. Deen, Amsterdam 35 sec.; G. Ab, Groningen 36 sec. 50 meter vrije slag junioren; G. Hendriks, Zwolle 33.7 sec.; J. A. Neuteboom, HPSV 33.7 sec.; N. J. W. v. d. Braak, KM Arnhem 33.9 sec. 50 meter vrije slag veteranen: Chr. Wijnbelt, Den Haag 39.2 sec.; H. van Goor, Bloemendaal 41.4 sec.; J. Lub, Hengelo 41.5 sec. 100 meter vrije slag senioren: J. H. Brink, Amsterdam 1 min. 10.8 sec.; T. v. d. Kolk, Den Haag 1 min. 10.9 sec.; K. Bieze, Groningen 1 min. 11 sec. 3 x 50 meter wisselslag estafette: Den Haag 1 min 47.8 sec.; Amsterdam 1 min. 52.2 sec.; SDKM Apeldoorn 1 min. 55.8 sec. Popduiken: H. Stam, Den Haag, 25 sec.; C. W. Teuling, Rotterdam 25.6 sec.; H. H. Hoops, Den Haag 26.4 sec.; 5 x 50 meter vrije slag estafette: Den Haag 2 min. 42.7 sec.; Amsterdam 2 min. 48.5 sec. 50 meter gekleed zwem men. waarvan 15 meter met drenkeling: J. v. d. Burg, Rotterdam 1 min. 1.3 sec.; J. de Rooy, Amsterdam 1 min. 2.8 sec.; G. Hendrikse, Zwolle 1 min 3.9 sec. 400 meter vrije slag senioren: K. Bieze, Gro ningen 6 min. 8 sec.; A. Spruit, Rijks politie Den Haag 6 min. 22 sec. 3 x 25 meter wisselslag persoonlijk nieuwelin gen: H. Emmerik, Amsterdam 1 min. 8.2 sec.; B. Deen, Amsterdam 1 min. 8.4 sec.; J. Moes, Amsterdam 1 min. 10.2 sec. 3 x 25 meter wisselslag persoonlijk juni oren; A. Duiker, Hengelo 1 min. 3.8 sec.; N. J. W. v. d. Braak. K.M. Arnhem 1 min. 5.8 stc.; F. Harms, Amsterdam 1 min, 7.6 sec. 3 x 50 meter wisselslag persoon lijk senioren: G. M. Methorst, Den Haag 2 min. 17.4 sec.; Th. Schultze, K.M. Apeldoorn, 2 min. 21.2 sec.; J. van Dijk, Den Haag 2 min. 23.4 sec. Op de officiële sluitingsdatum voor de inschrijving voor de Europese roeikam pioenschappen, die van 13 tot en met 16 Augustus a.s. te Kopenhagen worden gehouden, waren de aanmeldingen van achttien landen bij het secretariaat van de internationale roeifederatie te Mon- treux binnengekomen. Er werd o.a. als volgt ingeschreven: Skif: Engeland (Fox), Finland (Holm- sten), Zwitserland (Meyer), Saarland (Schütt), Tsjechoslowakije (Maliko- vic), België (Steenacker), Polen (Ko- cerka), Rusland (Tschukalov)Frank rijk (Giovanoni), Nederland (Van Mesdag), Oostenrijk (Rebeder), Zweden (Rumquist), Zuid-Slavië (Perica), Noor wegen (Lind), Denemarken (Christen- sen). Vier met stuurman: Zwitserland, Tsje choslowakije, Spanje, Rusland, België, Zuid-Slavië, Nederland, Noorwegen, Finland, Duitsland, Denemarken, Zwe den, Frankrijk, Italië. Twee met stuurman: Polen, Rusland, België, Nederland, Finland, Duits land, Denemarken, Zweden, Frankrijk. Twee zonder stuurman: Zwitserland, Tsjechoslowakije, Saarland, Rusland, België, Nederland, Duitsland, Dene marken, Zweden. Vrijdagavond 25 Sept. a.s. zal een Britse ploeg bestaande uit Nakeville, Chataway, Seaman en Bannister, een aanval doen op het wereldrecord voor de 4 x 1500 meter estafette dat met 15 min. 30.2 sec. op naam staat van de Gaevle Sportclub uit Zweden. Dezelfde Britse ploeg heeft Zaterdag j.l. het we reldrecord voor de 4 x 1 mijl verbeterd. Zweden en Duitsland zijn uitgenodigd ploegen te zenden en Duitsland heeft de uitnodiging reeds aanvaard. Voor de zelfde avond staat een stedenontmoeting LondenStockholm op het programma. De Oostenrijkse eerste-klasser Vor- waerts heeft te Tilburg op een met zes invallers spelend Willem II een over winning van 62 behaald. Fouten in da verdediging van Willem II stelden Ent- senhofer en Strasser (2 xin staat, Vorwaerts met rus«.t een 30 voorsprong te bezorgen. Een half uur na de her vatting was het 60 voor de gasten-, Alle drie doelpunten had de midvoor Reinel voor zijn rekening genomen Mommers kon daarna met welgerichte schoten de Oostenrijkse doelman Schue- rer tweemaal passeren. ATLAS 4 van Barcelona n. Savona. AGAMEMNON 5 te New Orleans. ABBEDIJK p. 5 Scllly. n. New York. ALDERAMIN p. S Finisterre n. Genua. AKKRUMDIJK p. 5 Gibraltar n. Duink. ALDEGONDA 4 van Bangkok n. Plactjoe. ALUDRA p. 5 Kaap Bougaroni n. Antw. ANNENKERK 5 te Dar es Salaam. AMPENAN 5 te Damman BACCHUS 5 te Bremen. ABBEDIJK p. 4 Vlissingen. ALDEGONDA (t.) 4 van Bangkok naar Pladju. ALIOTH 4 van Las Palmas n. Antwerpen. ALKAID p. 4 Ouessant. ALUDRA p. 4 Pantelaria. AMSTELDIEP p. 5 Dover n. Djakarta. AMSTELDIJK 5 te Belawan. ANNENKERK 2 van Beira n. Dar es Sal AVERDIJK 5 te Hoek v. Holland verw ALDABI 4 van Rio de Janeiro n. Santos. ALKAID 5 te Antwerpen. AMOR 4 van A'dam n. Hamburg. AMSTELTOREN 4 van Mozambique naar Beira. ANDIJK 5 te Antwerpen. (Van onze cricketmedewerker) ENSCHEDE, 4 Augustus Op het fraaie terrein van P.W. begon hedenmiddag de tweedaagse cricketont moeting tussen een elftal van de Fla mingo's en een team van de M.C.C. De eerste dag vertoonde een duidelijk over wicht van de gasten, voornamelijk door veel gedurfder batten. De Engelse openingsbowlers brachten terstond de Flamingo-batsmen in moei lijkheden; onder de tien viel het wicket van Visser en spoedig daarna dat van Ingelse. Ook Van der Bijl maakte het kort en toen tot ieders schrik Alders op de eerste bal gevangen ging, leek het, alsof het Flamingo-elftal nog voor de lunch uit zou zijn. Maar Kummer, zeer goed gesteund door Meijers, speelde de Engelse aanval ongedwongen en bracht de processie tot staan. Met de lunch (100 voor 5) waren ze resp. met 28 en 24 not out en ook na de lunch hielden ze nog geruime tijd stand. Op 124 werd Kummer voor 46 achter het wicket ge vangen op Shaddick en hiennede was de weerstand gebroken. Het eind van de Flamingo-innings kwam op 137. Meijers bleeft met 36 not out. 96 Het werkt goed. Twee uur, zei je"? „Of meer". „We zouden hem toch niet hebben kunnen redden, Fox, zelfs als we de express gehaald hadden". „Nee, meneer". „Als ik dat boekje maar eerder gezien had. Wat heb je daar, Campbell?" Campbell had een opgerolde handdoek van het ladenkastje genomen. „Ik snap er niets van, meneer", zei Campbell. „Mijn God, meneer, dit von den we in haar zak, samen met de sleu tel van die kamer beneden. Het lijkt wel een van die stomme verhalen". „Het Geval van de afgehakte Hand?" „Hoe wist u dat, meneer?" „Haar neef heeft het me verteld. Dat zal ik later wel bekijken". „Meneer Alleyn verwachtte zoiets", zei Fox snel. „Ik vrees, dat ik het wel snap, Camp bell", zei Alleyn. „Waar is Lady Wu- therwood?" „Hiernaast", zei Curtis. „Ik heb haar een injectie gegeven. Moest wel. Ze zou zich verwond hebben anders. Ze is nu wel rustiger. Ik heb Kantripp opgebeld". „En de anderen?" „Het personeel is in de kamer aan het eind van de gang", zei Campbell. „Haar kamenier, die Tinkerton, vraagt maar om haar te zien". „Laat ze maar blijven waar ze is". Alleyn ging naar de deur, draaide zich om en keek naar het bed. „Als ze het hem gevraagd zouden hebben, zou hij dit toch geprefereerd hebben, denk ik". „Boven wat?" vroeg Nigel. „De strop, meneer Bathgate", zei Fox, „Grote goden, was hij de moorde naar?" „Ja, natuurlijk", zei Alleyn ongedul dig. „Kom mee". III Alleyn stuurde Curtis naar Lady Wu- therwood en Campbell naar het perso neel, waar een van de meisjes een aanval van hysterie had. Henry, Roberta en de verpleegster waren nog steeds boven aan de trap. De verpleegster ge tuigde weer van haar bereidheid om dienst te doen en kreeg te horen, dat ze zich bij de dokter moest melden. Henry en Roberta werden weggestuurd met de boodschap om een kamer met een vuur te gaan zoeken. „Over een paar minuten wil ik met u praten", zei Alleyn. „Ik zou willen weten...." begon Henry. „Natuurlijk. Geef me nog even de tijd, wilt u?" „Ja, meneer". Alleyn en Fox gingen naar beneden naar de groene salon, gevolgd door een volkomen zwijgzame Nigel. Alleyn stuurde de agent naar Campbell. Hij ontsloot de deur met de sleutel, die in de zak van Lady Wutherwood gevonden was. De kamer was zwaar van bloemen. Het geluid van de wind en de regen was hier het hevigst. Vergulde stoelen en porceleinkasten stonden langs de muren, die met groene zijde behangen waren. Een monsterachtige glazen kroon tin kelde droefgeestig als er iemand boven „Natuurlijk. In zekere zin is juffirou in de gang liep. Op drie schragen mid- Grey de heldin van dit verhaal den in de kamer lag het lijk van Lord Alleyn. t Wutherwood in een open kist. Het ge- „Ik?" vroeg Roberta. „Hoe kan zicht was bedekt en een boeket lelies nu?" verborg de borst. Alleyn nam ze weg. „Uw verklaring van gisteravond gai Enkele ogenblikken waren ze allen stil. 0ns het eerste vermoeden over de be- Toen haalde Nigel zijn zakdoek te voor- wegingen van Giggle. U herinnert u, aai schijn. u ons gezegd hebt, dat u de lift hoorde, „Mijn God", zei Nigel bevend, „dit toen u alleen in de eetkamer was? Vindt isdit is te erg". u het erg om dat verhaal nog eens te „Bij de pols afgehakt", zei Fox. „Ge- vertellen." zaagd, denk ik". „Natuurlijk niet. Ik hoorde Lord Wu- „Ja", zei Alleyn. „Als je misselijk therwood voor de tweede keer roepen, wordt, Bathgate, ga dan naar buiten". Toen hoorde ik de lift naar beneden „Nee, ik ben heel goed". gaan. Daarna nam ik een sigaret. Toen Alleyn bracht zijn hand onder het hoorde ik de lift opnieuw, die naar bo- lichaam. Even later haalde hij iets uit ven kwam. Daarna zocht ik naar luci de kist. Nigel had zich afgewend. Hij fers. Ik vond de lucifers en leunde toen hoorde de uitroep van Fox en toen de uit het raam om naar Londen te luiste- vlakke stem van Alleyn: „Je ziet, dat ren, terwijl ik mijn sigaret oprookte, het gereedschap met de misdaad begra- Toen hoorde ik Lady Wutherwood gillen, ven moest worden". Dat gillen werd steeds luider en lui- „Dat komt uit de keuken" zei Fox. der.Roberta hield op en staarde Ai- „Daar zagen ze soepbeenderen mee" leyn aan. „Nu zie ik het", zei ze lang- „Leg het weg, Fox. Balley zal het zaam. „Daarom hebt u me dat twee keer moeten zien. Thompson moet maar een laten herhalen. Het geluid van de lift foto van die arm nemen. In de tussen- kwam niet overeen met het gillen tijd...." „Juist", zei Alleyn. „Ziet u, volgens Alleyn legde de lelies weer op hun alle andere verklaringen begon Lady plaats en keek naar de omhulde ge- Wutherwood te gillen toen de lift nog daante. naar beneden ging en ze bleef gillen tot „Welk grafschrift zou je kunnen be- de lift boven was. Maar u hebt de lift denken voor wijlen Lord Wutherwood? naar beneden horen gaan en weer boven Gedood uit hebzucht en verminkt ter- horen komen zonder enige storing, wille van de zwarte kunst? We kunnen Daarna leunde u uit het raam en lu ti de zaak hier beter maar afmaken, Fox. naar Londen zodat u de lift met naar H^r^moeten6^veh^aar^meenemen^en lottige rif U^oo^haare^e! gilled Haar iïio©t©ri wg maar mssncmsn j i.-fi fnrNrfb-nrom" tyhc nr ixrac later arresterem Wil jij d^rvoor zor- o^verklalrdf St ^iaarbenedenen gen? Ik moet eerst die jongeman maar Henrv eens spreken". lerug zel 'n y- IV. „Robin mag erbij blijven, wel?" vroeg Henry. (Wordt vervolgd). Uitstekend bowlen van Alders, goed gesteund door resp. De Waard en Ter- wiel beperkte het rungetten van de M.C.C. tot enige tijd na de thee (45 voor 1, Bushby 15). Na de thee deed Terwiel een zeer fraaie vang op het bowlen van Alders en Abell was uit voor 23 (2 voor 51). Spoedig daarna kregen de batsmen de overhand op de Flamingo-bowlers. Blake trok zich terug wegens een kwet suur, op 123 werd Hill goed gevangen door Alders op eerste slip op het bowlen van Klink en om half zeven, toen de stumps werden getrokken, bleven Gillett met 60 en Quick met 23 not out. Totaal van de eerste innings van de M.C.C. 169 voor 3. De resultaten van de derde en laatste ronde van de Amsterdamse schaak vierkamp tussen de Nederlanders Ch. B. van den Berg, T. D. van Scheltinga. Lod. Prins en de Amerikaan Ed. Las- ker luiden: PrinsVan den Berg 'A LaskerVan Scheltinga afgebroken. De partij tussen Lasker en Van Schel tinga, die wegens het late uur werd afgebroken, zal aan een arbiter worden voorgelegd. Lasker is namelijk vanmor gen uit ons land vertrokken. Hij meent het slotspel te kunnen winnen en aldus met Van den Berg gelijk te kunnen eindigen. De stand luidt: 1. Van den Berg 2 pnt., 2. Lasker en Van Scheltinga 1 pnt. plus een afge broken partij, 3. Prins 1 pnt. ARENDSKERK 4 van Colombo n. Aden. ARGOS 4 van Oran n. Seviila. AVERDIJK 5 te Rotterdam. ARKELDIJK 3 te Houston. BLOMMERSDIJK 4 te New York. BAARN 5 te La Gualra. BILLITON 5 te San Francisco. CALTEX NEDERLAND (t.) p. 4 Malta. CALTEX THE HAGUE (t.) p. 4 Finist. CELEBES p. 4 Perim. CORILLA p. 5 Massawah n. Bahrein CERONIA 5 te Rotterdam. CLAVEI.LA 10 te Kaapstad. CLEODORA 7 te Rotterdam. DALERDIJK 4 te Rotterdam. DUIVENDR. p. 4 Dakar. DOMBURGH 5 te Casablanca. DUIVENDRECHT p. 5 Kaap Blanco naar Las Palmas. EEMLAND 5 van Las Palmas n. B. Air. EOS 5 te Piraeus. ESSO DEN HAAG p. 5 Burlings n. Sidon. FELIPES 5 te Pladjoe. ERINNA 6 te Curasao. ETREMA 3 te Singapore. ESSO DEN HAAG (t.) p. 4 Kp. Vilano. FARMSUM 3 van Fremantle n. Aden. GAASTERKERK 4 te Rotterdam. GOUWE p. 4 Finisterre n. Lissabon. GADILA (t.) 5 van Cairns te B. Papan. GR. BEER 4 te Southampton verw. GRAVELAND p. 5 Casquets n. Amsterd. GORDIAS 4 te Sfax. GROOTE BEER 5 van Southampton naar Le Havre. HESTIA p. 4 Vlissingen. HYDRA 5 te Guanta. HERA 5 te New York. ILIAS 4 te Lissabon. JAPARA 5 te Calcutta. JAVA 5 te Belawan. JUPITER p. 5 Finisterre n. Hamburg. LAWAK 3 van Portland n. L. Angeles. LEKHAVEN 4 van Marseille n. Duink. LAAGKERK 3 van Beyrouth n. Genua. LARENBERG p. 4 Ouessant. LAURENSKERK 4 te Rotterdam. LEMSTERKERK p. 4 Prt. Sudan. LOOSDRECHT 6 te Aden. LUNA 4 van Volos n. Salonikl. LARENBERG 6 te Rotterdam verw. LEUVEKERK 5 te Port Said. LOPPERSUM p. 5 Gibraltar n. Taranto. MAASLAND 4 van Rio Grande n. Itajai MAASDAM 4 van New York n. Rotterd. MATARAM p. 4 Kp. St. Vincent. MENTOR 5 te Arzew. MADOERA 5 te Marseille. MATARAM p. S Gibraltar n. Port Said. NIGERSTROOM 4 van A'dam n. Hamb ORANJESTAD 4 van Cristobal n. Aruba. PRINS WILLEM V 4 te Havre. RIDDERKERK 5 te Kaapstad. ROTULA 7 te Algiers. SCHIE 4 van Alexandrië n. Beyrouth. STAD MAASSLUIS 5 te Immingham. SALATIGA 4 van Bombay n. Karachi- SLAMAT 4 van Penang n. Prt. Swettenh. SAPAROEA 4 van Lagos n. Takoradi. SCHERPENDRECHT 5 te Rio Grande do Sul. SLAMAT 6 te Singapore. STAD AMSTERDAM 5 te Middlesboro. STAD VLAARDINGEN 7 te Rotterdam. STAD LEIDEN 5 te Moji (Japan). TALISSE p. 4 Str. Messina. TERO p. 4 Finisterre n. Rio de Janeiro. TARAKAN 6 te Colombo verw. TEGELBERG 5 te Manilla. THALATTA 5 te Bremen. UTRECHT 5 te Cebu. VAN LINSCHOTEN p. 4 Kp. Palmas. VAN SPILBERGEN 4 te Amsterdam. WILLEM RUYS 4 van Port Said n. South WONOSARI 5 te Rotterdam. ZONNEWIJK p. 4 Quebec n. Sorel. ZEELAND KRL. 4 van Surabaja n. Mak. ZAAN 4 naar Amsterdam DONDERDAG sport, 18.25 gram., 18.30 gevar. muz., HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 19.00 brief uit Londen, 19.05 mil.ork., nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., 19.35 Hawaiianmuz., 19.50 gram., 20.00 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 nieuws, 20.05 Residentie-ork. en solist, gram., 9.00 vrouw, 9.40 gram. NCRV20.50 koorzang, 21.55 chansons, 22.25 10.00 gram., 10.30 prot. pr. KRO: 11.00 dansmuz., 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 zieken, 11.45 gram., 11.50 causerie, 12.00 gram. Angelus, 12.03 gram., 12.55 zonnewijzer. 13 00 nieuws 13.20 gram. NCRV: 14.00 ENGELAND, BBC home service, 330 prot. pr., 14 45 vrouw, 15.15 gram., 15.30 m.: 14.00 ork., 18.20 marsen en walsen, sopr., fluit en clavecimbel. 16.00 prot. 22.15 lichte muz. pr., 16.30 kamerkoor, 16.55 gram., 17.00 BBC, light progr., 1500 en 247 m.: klankbeeld jeugd, 17.20 gram., 17.55 12.00 dansmuz., 12.45 ork., 15.45 lichte piano, viool en cello, 18.35 Op de stel- muz., 16.45 mil. ork., 18.00 ork., 22.15 ling, 18.45 gram., 19.00 nieuws. 19.30 dansmuz. gram., 20.00 radiokrant, 20.20 radio-vos- senjacht, 21.15 klankbeeld, 21.45 Metro- NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, pole-ork„ koor en soliste, 22.20 cello en 12.00 amusem.muz., 13.25 lichte muz., piano. 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 14.15 amusem.muz., 15.00 lichte muz., „ram 15.50 dansmuz., 19.45 ork.. 22.10 schla gers, 23.15 gevar. muz., 0.30 lichte muz. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws. 7.10 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 9.00 prot. 12.30 ork., 13.20 ork., 14.25 operamuz.. pr. 9.15 gram., 9.30 vrouw. 9.40 gram., 20.02 ork. 10.50 kleuters, 11.00 gram., 11.15 gevar. progr., 12.00 twee piano's, 12.25 In 't BRUSSEL. 324 m.: 13.15 kamerorkest, spionnetje, 12.33 accord.muz., 12.50 be- 14.00 operettemuz., 15.00 kamermuz. drtjfsleven, 13.00 nieuws, 13.15 gram., 484 m.: 12.10 omroepork., 16.00 licnte 13.20 Metropole-ork., 14.00 cabaret, 14.30 nuz., 22.10 gevar. muz. sopr. en piano, 15.00 instr. trio, 15.20 gevar. muz., 16.00 kamerork. en soliste, ENGELAND, BBC European Serv 16.45 gram.. 17.00 jeugd. 17.30 gram., Uitz. voor Nederland. 224 en 49 m.. 17.45 regeringsuitz., 18.00 nieuws, 18.15 Nieuws. Engelse literatuurgeschiedenis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4