Alleen de communisten ingenomen met nieuwe Indonesische kabinet Sastroamidjojo een reële figuur Wammt mÊm - Zomer-Sensaties hü Zijlstra GENERALE STAF UITERST TEVREDEN DE PROEFMOBILISATIE OVER Troepen in vier en twintig uur marsvaardig Ambtenarensalari ssen in de Senaat voor het Textielpakket 20.000ste gezin Botsingen niet uitgesloten Grote brand in Djakarta Ballon niet naar Engeland Binnenkort voorstellen over de classificatie in het G.O. Extra-pont ingelegd voor vervoer pakketten naar Schouwen 97ste dodenlijst De beste thee voor halve prijs! 100 gram hij aankoop van f 5.- waren WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1953 PAGINA 5 C/ a 'meriesn Duizenden personen dakloos Ariënsherdenking op 9 Augustus Treinen stoppen in Maarssen Kotters krijgen er een golflengte bij Zweden schenkt zieken huis aan Zierikzee Honderd kleinkinderen Steeds meer filmers naar Drielandenpunt Bendelid op Java doodgeschoten Nederlands student in Finland omgekomen Examens WË3Ê Moord op echtgenote en poging tot moord bekend Oefening „Drietand" vooruit op schema m mmmêmim Post oefening „Drietand" Öud-gezant van Z.-Afrika overleden Katholieke Illustratie MARKTBERICHTEN (Per luchtpost van onze correspondent) DJAKARTA, 3 Augustus. Er is waarschijnlijk wel niemand in Indonesië, die ingenomen is met het kabi net, dat mr. Wongsonegoro gevormd heeft en dat Zaterdagmorgen geïnstal leerd werd. Of niemand is misschien te veel gezegd. De communistische bla den hebben te kennen gegeven wèl tevreden te zijn. Maar hoe zou dit anders kunnen? In dit kabinet zijn alle principieel anti-communistische partijen niet ver tegenwoordigd, terwijl men er wel enkele personen in aantreft, die van het com munisme, voorzichtig gezegd, niet geheel en al afkerig zijn. weerd, dat Indonesië gaarne buitenlands kapitaal wil aantrekken. In zijn eigen partij echter, de P.N.I., is daartegen een sterke stroming aanwezig. Het zou dus geen verbazing behoeven te wekken als het straks, na de terugkeer van mr. Ali Sastroamidjojo in Indonesië en de aan vaarding van zijn nieuwe functie, nog eens tot botsingen komt. Hetzelfde be treft trouwens het verdrag van San Francisco, dat mr. Ali Sastroamidjojo in de Verenigde Staten ondertekende, en waarvan zijn eigen partij de annulering eist. Overigens beweert de P.N.I., dat mr. Ali Sastroamidjojo dit verdrag slechts verdedigd heeft want ook dat deed hij verschillende malen als ver tegenwoordiger van de toenmalige re gering. Ook de eerste vice-premier van het nieuwe Indonesische kabinet, mr. Wong sonegoro, is een door en door fatsoenlijk man. Het is iemand, die via een lang durige ambtenarenloopbaan is opge klommen tot de nu door hem bereikte hoogte. Hij was laatstelijk secretaris generaal van het ministerie van Binnen landse Zaken en voordien enige malen minister. Dat het kabinet, dat hij ge vormd heeft, er zo uit is komen te zien als het er uitziet, is geenszins zijn wens geweest. Toen eenmaal bleek, dat de Masjumi niet mee wilde doen aan het door hem ontworpen kabinet, had hij het liefste zijn mandaat maar terugge geven. Naar van zeer betrouwbare zijde verluidt, heeft president Soekarno toen echter druk op hem uitgeoefend om in elk geval, hoe dan ook, een kabinet te formeren en zodoende een einde te ma ken aan de kabinetscrisis, die 58 dagen geduurd heeft. Zo treft men in het kabinet niet aan «e Masjumi (de grote Islamietische Partijde Partai Katolik (de katholie ke partij), de Parkindo (de protestants- christelijke partij), de P.S.I. (de socia listische partij van Sjahrir) en de de mocratische fractie, die eveneens het socialisme aanhangt. Dit is het eerste kabinet van de Republiek Indonesia, Waarin geen christen zitting heeft. For mateur Wongsonegoro heeft echter verklaard, dat hij voor de nog vacante Portefeuille van gezondheid iemand uit de Molukken (een christen dus) zoekt. Ook de communistische partij is niet m dit kabinet vertegenwoordigt, doch 2ij steunt het wel. Dat deze partij niet officieel zitting in het kabinet heeft, vindt zijn oorzaak slechts in tactische redenen. Een dergelijk kabinet zou Waarschijnlijk wat al te snel ten val gebracht worden. En de communisten kunnen zo toch ook wel een woordie meespreken. Dat de minister-president van dit nieuwe kabinet, mr Ali Sastroamidjojo is, mag hierbij wel een verrassing he ten. Mr Ali Sastroamidjojo is een zeer reële figuur, met een heldere kijk op de gang van zaken. Gedurende drie en een half jaar is hij ambassadeur van Indonesië in de Verenigde Staten ge weest. Als zodanig maakte hij een zeer goed figuur. Opmerkelijk hierbij is, dat mr. Ali Sastroamidjojo in redevoeringen voor handelsverenigingen e.d. in de Verenigde Staten verschillende malen heeft be- Advertentie u Plezierige Paramount Praatje9 Voor geen goud zouden wij kunstcriticus wil len wezen. Wat zouden wij hebben aan onze kennis van de reliëfs van Assoernazirpal 11 en van de Praeraffaëlieten - als wij onze «lening moesten zeggen over abstracte kunst uitingen Bovendien hebben wij al moeite genoeg met onze eigen ziel, om duizenden lezers waar te kunnen maken dat deze be paalde draadconstructic een knappe ver tolking is van een liggend naakt. Maar misschien komen wij nog bij de „happy Few", zodat we bij het zien van een scheve kubus onmiddellijk uitroepen„Hoe voor treffelijk, deze tere halslijn!" Enfin, u zult het met ons eens zijn, dat het een hele toer is, in concrete woorden te schrijven Over abstracte kunst. Daarom zien wij huizenhoog op tegen alle critici, die NIET gemakshalve ae abstracte kunst kraken. En torenhoog, sinds wij gisteren de kunst- Criticus v. A. in Amsterdam ontmoet hebben Paramount rokend als wij. Onder hand wij hem op het papier wierpen, plaatste hij enkele kanttekeningen: „Wat s het kenmerk van een meesterwerk? Geen goedkope effecten, die het wel even doen, maar ons na korte tijd niets meer zeggen.! Ffet is wel: de harmonieuze compositie,' Waar je niet op uitgestudeerd raakt, die k telkens weer doet verwonderen en be wonderen. Dat heeft Paramount, met zijn heerlijke geur en nobele smaak. Wie met Verstand rookt, merkt dat Paramount geniaal Van compositie is. De geraffineerd even wichtige mélange maakt dat deze sigaret cen genot is. En het plezier schuilt ook daarin, dat je weet dat dat genot nooit gaat vervelen. Daarom onderschrijf ik als Criticus en serieus beoordelaar - zeer be wust het bestaan van het karakteristieke. 'ntense PARAMOUNT PLEZIER! Men komt in dit kabinet echter ook twee ministers tegen, wier verleden niet bepaald onbesproken is: mr. Moh. Yamin en mr. Iwa Kusuma Sumantri. Beiden waren betrokken bij de ontvoe ring van Sjahrir en de poging tot een staatsgreep in de (oude) Republietc Indonesia op 3 Juli 1946. Mr. Moh. Yamin werd in verband daarmee ver oordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en mr. Iwa Kusuma Sumantri tot drie jaar. Deze hebben zij niet geheel uit gezeten. Mr Yamin werd in 1951 minister van Justitie in het kabinet-Sukiman. Hij be gon als zodanig met een grootscheepse vrijlating van gevangenen, waardoor hij zich dusdanig onmogelijk maakte, dat hij na zes weken zijn ontslag moest nemen. Nu wordt hij dus minister van onderwijs, opvoeding en cultuur. Minister van De fensie wordt nu mr. Iwa Kusuma Su mantri, die de progressieve fractie ver tegenwoordigt. Deze groep sympathi- In de benedenstad van Djakarta is een grote brand uitgebroken, waardoor duizenden personen dakloos zijn ge worden. De brandweer had grote moei te de brand meester te worden, daar er een sterke wind stond. Men schat de door de brand aangerichte schade op enige millioenen rupiah's. In verband met de Ariënsherdenking op Zondag 9 Augustus te Maarssen laten de spoorwegen deze dag enige treinen extra in deze plaats stoppen. Behalve de treinen, die volgens de gewone dienstre geling in Maarssen stoppen, komen daar nog de volgende bij: Vertrek Amsterdam C.S.: 9.33, u. aan komst Maarssen pl.m. 9.56 uur. Vertrek Utrecht C.S. 10.06 u. aankomst Maarssen pl.m. 10.13 uur. Vertrek Maarssen pl.m. 16.30 u., aan komst Utrecht 16.38 uur. Vertrek Maars sen pl.m. 17.47 uur, aankomst Amsterdam 18.12 uur. Na 15 Augustus zullen ongeveer 120 kotters kunnen beschikken over een tweede frequentie, waarvan men hoopt dat deze een einde zal maken aan het elkaar verdringen op de nu alleen in gebruik zijnde frequentie van 2.201 kp/s Deze blijkt voor dit aantal schepen totaal onvoldoende te zijn. zodat de PTT de mogelijkheid heeft geopend om nu ook te gaan werken op de frequentie 2.366 kp/s, die de kotters dan met de coasters zullen moeten delen. Deze laat ste categorie schepen voert niet zoveel onderlinge gesprekken als de vissers vaartuigen en bovendien kunnen de coas ters nog over een tweede golflengte be schikken. Van de zijde der PTT is bovendien voorgesteld voor de kotters een spreek- tijdrantsoenering door te voeren, zoals voor de drijfnetloggers reeds sedert jaren met succes wordt toegepast. Dit blijkt bij de onregelmatige trawlvisserij onmogelijk te zijn, zodat nu getracht zal worden de oplossing te vinden door de kottervloot in twee groepen te split sen, die dan voor het verkeer in de eigen groep een bepaalde frequentie mogen gebruiken en voor het verkeer van de ene groep met de andere een andere golflengte ter beschikking heb ben. Hiervoor zal met de betrokken organisaties van de vissers overleg ge pleegd worden. seert met het communisme, zodat deze benoeming in de Indonesische maat schappij ernstig onrust baart. Aan de andere kant hebben de communisten steeds het hardst geijverd voor een felle bestrijding van Darul Islam en ander® benden, zodat misschien onder het de fensiebewind van mr. Iwa Kusuma Su mantri deze er van zal komen. Het valt moeilijk te zeggen, hoe lang dit kabinet zal kunnen leven. Dit hangt er namelijk geheel van af, welke koers hei zal volgen. Indien dit kabinet meteen begint met principieel moeilijke kwes ties als die van de olievelden in Noord- Sumatra bijvoorbeeld (waarvan een groep wil, dat ze aan de B.P.M. terug gegeven worden, en een andere, dat ze genationaliseerd worden)is de kans zeer groot, dat het door het parlement ten val gebracht wordt. Indien dit kabi net deze kwesties echter bewaart tot na de algemene verkiezingen, tot dus een door het volk gekozen parlement er over kan oordelen, en zich thans bepaalt tot het voorbereiden van het houden van deze verkiezingen op zo kort mogelijke termijn en zo mogelijk - tot het ver beteren van de veiligheid in Indonesië, dan bestaat zeer wel de mogelijkheid, dat het nog tot de verkiezingen gehou den zijn aan het bewind zal kunnen blijven. Advertentie Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten Het Zweedse Rode Kruis heeft gel den ter beschikking gesteld voor de bouw van een nieuw ziekenhuis te Zierikzee. Dit zal echter geen Rode Kruisziekenhuis worden. Binnenkort zullen enkele Zweedse deskundigen naar Zierikzee komen, om de plannen te bespreken. De weduwe Van Uffelen-Holstein te Maasland kreeg bericht dat haar hon derdste kleinkind is geboren. Het is een kind van de heer en mevrouw Haket-Van Uffelen. Uit het huwelijk van het echtpaar Van Uffelen-Holstein werden 13 kinderen ge boren die allen gehuwd zijn en, blijkens het aantal kleinkinderen, ook kinder rijke gezinnen hebben. (Van onze correspondent) Het Drielandenpunt nabij Vaals blijkt niet alleen een aantrekkingskracht op smokkelaars te bezitten, maar ook op filmoperateurs. De grenzen met hun economische problemen staan een een wording van West-Europa nog steeds in de weg en de Wild-West der smokke larij nabij het meest beruchte smokkel- gebied rondom Aken heeft reeds stof opgeleverd voor twee films. ,,Sündige Grenzen" en „Het banket der Smokke laars" zijn de twee films, welke de laatste jaren in dit grensgebied werden opgenomen. Donderdag zullen in dit smokkelgebied opnieuw filmopnamen worden gemaakt voor de nieuwe film „Dorp aan de Grens". De opnamen wor den gemaakt in het Duitse grensplaatsje Udenbreth en het aangrenzende Belgi sche dorpje Büllingen. Ook deze docu mentaire film zal de gedachte van een Verenigd Europa propageren. In de omgeving van Bogor is een ben delid doodgeschoten, op wie reeds jaren jacht werd gemaakt. Hii was lid van het Tentara Islam Indonesië. Sinds het aanhouden van een aantal auto's in Juli aan de weg van Bogor naar Sukabumi werd in deze omgeving een zuiveringsactie ingezet, waarbij tot nü toe negentien personen gevangen werden genomen. De 24-jarigt in Indonesië geboren Nederlander A. J. W. Bloem uit Breda, die als student bij de Technische Hoge school te Delft was ingeschreven, is met twee Finse gezellen door vergiftiging om het leven gekomen bij het uitvoeren van herstellingen in een ketel in een sulfaatfabriek te Kemi in Noord-Fin- land. Bloem deed sedert 9 Juli practisch werk in deze fabriek. 's-GRAVENHAGE (Nijverheidsonderwijs) Nijverheidsonderwijs akte N 6 (timmeren) E. Akkermans, Oss, D. Alberts, Amsterdam, H. de Boer, Schagen, D. Bos, Winschoten, T. Bosch, Nijkerk. Akte N F (meubelma ken) E. van der Brug, Oosterend (Fr.), N. Bruin, Alkmaar. 's-GRAVENHAGE (Tekenen M. O.) Ac te M.A. Mej. E. van Driel, Bussum, mej. C. van Gulik, Amsterdam, A. van Dijk, Den Haag, A. de Groot, Den Haag, J. Hui- zinga, Groningen, W. Jautze, Voorburg. 's-GRAVENHAGE Diploma weten schappelijk archiefambtenaar 2e kl.: D. Wijnbeek, Zwolle, H. van der Kun, Zut- fen, J. Persman, Haarlem, J. Schulting; Purmerend, A. de Greef, 's-Gravenhage. M/m Op 7 Augustus wordt in Willemstad een Anjerdag gehouden ter gelegenheid van de oprichting van een afdeling Nederlandse Antillen van het Prins Bernhardfonds en de installatie van het bestuur door de Prins. De Vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" stelt hiervoor een grote hoeveelheid anjers gratis ter beschikking, welke met medewerking van de K.L.M. worden vervoerd. Het inpakken van de anjers, bestemd voor de anjerdag op de Nederlandse Antillen. t/m Dinsdag Haarlem: Amsterdamstraat 50, Barteljorisstraat 25, Cronjéstr. 8, Kleverparkweg 6, v. Nesstr. 99, Rijks- str.weg 10, Zijlweg 38. Heemstede: Raadhuisstr. 49. De voorgenomen ballonopstijging uit Naaldwijk is Dinsdagmiddag niet door gegaan. Zoals wij één dezer dagen be richtten, zou de Zwitser Gustav Eber- hardt, met een van de grootste ballons, die momenteel nog in de vaart zijn, de Mungg, een ballonvaart maken vanaf het terrein, waarop momenteel de vijfde Westlandse Handelstentoonstelling wordt gehouden. Het lag in de bedoeling, bij een goede weersgesteldheid. een vlucht naar Engeland te gaan maken. Helaas was echter he t weer van die aard (soms windstoten van 70 km per uur) dat niet kon worden gestart. (Van onze correspondent) De weduwe A. M. P.S. uit Hoens- broek heeft bekend haar echtgenoot met behulp van vergif vermoord te hebben en voorts pogingen te hebben aange wend haar zwager, S. M. uit Hoens- broek, op dezelfde wijze om het leven te brengen. 4 Mei werd mevrouw R.S. wegens de misdrijven, die zij eerst thans heeft bekend, tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zij ging toen in hoger be roep, hetgeen zij thans heeft ingetrok ken. (Van onze speciale verslaggever) De Generale Staf is tevreden over het verloop van de Mobilisatie-oefening „Drie tand". Al zijn dc hoge functionarissen voorzichtig in hun bewoordingen, zij zijn bereid toe te geven, dat de troepen zich een etmaal eerder dan in het oefenings schema vastgesteld „marsvaardig" in de mobilisatiecentra bevonden. Vannacht zullen de verschillende onderdelen van de „Drietand"-divlsie naar de stellingen oprukken, waarbij een nieuwe fase van de manoeuvre, de „concentratie", zal zijn ingetreden. Wanneer dat noodzakelijk was geweest, zouden de mannen reeds gis teravond hebben kunnen oprukken, daar toen reeds alle materieel was uitgereikt en de staven en administratieve onderdelen op volle kracht werkten. Vandaag hebben de mannen dus de gelegenheid om hun uitrusting nog eens danig te in specteren, de radiotoestellen uit te proberen, hun geweren te poetsen, enfin, om al die militaire prestaties te verrichten, die door een oprecht soldaat hartgrondelijk worden verfoeid. Hoe groot het percentage van opkomst precies is, hoe snel het materieel uit de opslagplaatsen is gehaald en hoe snel de mannen op de oproep hebben gerea geerd, valt nog zeer moeilijk met juist heid te zeggen. De rapporten van de door groepjes van twee officieren ge vormde contröleteams zijn nog niet alle maal binnen. Die controle-officieren vullen vragenlijsten in van vijf pagina's en leveren die na afloop van de oefening in. Daarin wordt nauwkeurig geregis treerd hoe groot de percentages opgeko- menen waren op verschillende tijden van de dag en in welk tempo de gehele oefening zich heeft ontwikkeld. Evenwel zijn de hoge autoriteiten van de Generale Staf bijzonder tevre den. Hun commentaren bestaan uit sluitend uit de woorden „goed" en „zeer goed". Dat is het geval met de discipline, de stemming, de legering, de uniformen en ook met het moreel. Luitenant-generaal B. R. P. F. Hassel- man heeft verklaard dat hij geen klachten heeft, en uiterst tevreden is over het goede verloop. Gebleken is, dat een snelle mobilisatie van reservepersoneel voor ons leger geen onoverkomelijke moeilijkheden meer oplevert. De troep is er mentaal op in gesteld. „Wanneer het met een divisie kan, kan het thans ook met twee", was het oordeel van de legerleiding. Het Nederlandse mobilisatiesysteem gaat uit van de idee, dat bij een eventuele oor log een zekere mate van spanning In de (Van onze parlementaire redacteur) Slechts twee van de lange reeks wetsontwerpen, namelijk de wet aangaande rechtshandelingen met betrekking tot landbouwgronden en de verhoging der ambtenarensalarissen, die Dinsdag in de Eerste Kamer werden aangenomen, heb ben de Senaat tot enige weerstand geprikkeld. Alleen bij eerstgenoemd ontwerp kwam het tot een hoofdelijke stemming. De landbouwwet werd aangenomen met 2211. Voor de laatste maal heeft minister Mansholt nogmaals de wet verdedigd bij de replieken, die wederom de heren Kolf, Molenaar, Rip en Louwes ten tonele brachten. De heide eersten met hun bezwaren tegen te ver gaande staatsbemoeienis, de beide anderen met volop begrip voor wat de wet thans gaat brengen: het in schakelen van grondkamers, waarin eigenaren en gebruikers van de grond ver tegenwoordigd zijn en niet onaanzienlijke bevoegdheden hebben om de grond prijzen naar richtlijnen door de regering te stellen te beheersen. De minister be toogde nogmaals, dat er geen staatssocialisme in onze landbouw met deze wet binnen zal sluipen, maar slechts een redelijke verdeling van de grond in ons dichtbevolkte land, waarin dit een urgent probleem is geworden. Een grappig moment was een inter ruptie tijdens het ministerieel betoog van de A.R.-landbouwdeskundige Rip. De minister had de heer Kolf er na melijk aan herinnerd dat zijn C.H.- partijgenoten in de Tweede Kamer niet zoveel dirigisme in strijd met de C.H.-principes in de wet ontdekt had den als hij. De heer Kolf antwoordde de minister dat de C.H.-en in de Tweede Kamer de wet helemaal van het tijdelijk karakter uit hadden beke ken in verband met het amendement dat de duur tot vijf jaar had beperkt. De heer Rip zat echter naast de mi nister ook op het vinkentouw. „U kunt uw principes toch niet voor vijf jaar prijsgeven". De heer Kolf had namelijk eerder in de middag de heer Rip even eens ontrouw aan zijn A.R.-principes verweten. Vandaar deze niet onverma kelijke splijtzwam in het Prot. Chr. kamp. Bij de stemming bleken behalve de communisten en de zes C.H..-en, de heren Hellema en Tjalma van de A.R. en de heren Molenaar en Wendelaar van de V.V.D. tegen te zijn. De Senaat heeft nog even minister Beel op de korrel genomen in verband met de begrotingspost van f 400.000, die deel uitmaakt van een totaalbedrag van f 23.600.000 voor de voorlopige ver hoging der ambtenarensalarissen. De vier ton zijn bestemd om individuele salarissen van topfunctionarissen door middel van toeslagen op zodanig peil te brengen dat zij niet meer, als deze ambtenaren juist goed op toeren zijn en het land volop van hen profiteert, plotseling kunnen eclipseren naar het vrije bedrijfsleven. De heer In 't Veld (P.v.d.A.) anders een uiterst gou vernementeel man zocht ineens anti- grondwettelijke spijkers op het lage water dezer denivellering en wilde minister Beel in de schoenen schuiven dat hij de Staten-Generaal het recht van controle onthield, omdat de minis ter geen nadere specificatie kon geven omtrent deze topfunctionarissen. Sinds wanneer is het de gewoonte dat de Kamer salarissen gaat regelen, vroeg de minister terecht. De begroting komt in onderdelen, die de uitgaven duidelijk maken, ter goedkeuring in de Kamer, maar dit soort beleidskwesties blijft regeringszaak. Wel wilde de mi nister toezeggen dat de toeslagen ook werkelijk toeslagen zullen blijven, die zonder meer kunnen worden ingetrok ken. De overheid zal dus geen moeilijk heden kunnen krijgen met deskundigen die later toch niet zo deskundig blijken te zijn en zich dan voor het volle be drag van hun salaris op het ambtena renrecht zouden kunnen beroepen. De zaak dreigde even pikant te worden omdat ook de salarissen van ministers en staatssecretaris sen aan de orde werden gesteld, maar ook daarop had minister Beel het antwoord spoedig klaar. De sa larissen van ministers worden door de Kroon vastgesteld en komen het allerlaatst in aanmerking om door de Kamer te worden bedisseld. De minister deelde nog mede dat bin nenkort het Georganiseerd Over leg zijn voorstellen over de rege ling van de classificatie in studie krijgt. Ook deze stap naar gezon der loonsverhoudingen zal nog dit jaar vermoedelijk zijn beslag krij gen. Hij gaf ook de heer Derksen (K.V.P.) de verzekering dat de de nivellering t.z.t. zal worden voort gezet. Minister Staf was nog even aan het woord over het wetsontwerp dat de rechtspositie van vreemde krijgsmach ten in ons land regelde. Hij had het even aan de stok met de communist Geugjes, die weer anti-militairistische stoom afblies. De minister haalde de proefmobilisatie aan als het bewijs van de niet-agressieve bedoelingen van het Nederlands en Atlantisch militairisme. Als het menens was zouden wij wel anders mobiliseren en de zaak meer in het geheim behandelen, zei hij. De Wet Immunisatie Militairen ontmoette wei nig weerstand. Merkwaardig was het verzoek van prof. Gerretson, die om bijstand vroeg voor militairen die hun gewetensbezwaren moeilijk kenbaar kunnen maken, hetgeen de minister hem toezegde. Voor de Eerste Kamer was dit de laatste vergadering van het parlemen taire jaar. De president, mr. Jonkman, heeft afscheid genomen van de leden tot in September, wanneer zal worden begonnen met de behandeling in de af delingen van het E.D.G.-verdrag, dat voor de Eerste Kamer een bijzonder intense behandeling zal vragen. De eerste openbare vergadering zal wor den gehouden in October. Hierbij komt de Wet op de materiële oorlogsschade aan de orde. wereld ontstaat. Tijdig zal de legerlei ding op die spanning reageren door in dat geval een vooropkomst van de kern van het leger te gelasten. Wanneer die kern er is, dan is het dat is thans ge bleken een kwestie van nog geen vier en twintig uur om het ganse legercorps onder de wapenen te roepen. De bottle neck van een mobilisatie is het systeem van voorbereiding. Dat is bij deze oefe ning deugdelijk gebleken. Binnen acht en veertig uur kunnen alle legeronderdelen, volledig bewapend te velde zijn. Daarmede zijn ook de klachten over het feit, dat de grote mobilisatie-opslagplaatsen en de nieuwe kazernes op de Veluwe niet gecamou fleerd en uiterst kwetsbaar zijn, ontze nuwd. Want, indien onverhoopt een oorlogstoestand mocht intreden, dan zijn op dat moment die opslagplaatsen en die kazernes leeg en van geen waarde meer De militairen liggen dan reeds in de stellingen. Wanneer men bedenkt, dat in 1939 driehonderdduizend man zijn gemobili seerd, dan is de oefening „Drietand", waarbij twintigduizend man zijn betrok ken,, slechts van geringe omvang. In vergelijking met de cijfers van 1939 zui den alle oefeningen in de komende jaren gering schijnen, daar het opbouwplan van ons leger tot October 1954 voorziet in het mobilisabel maken van één leger corps, dat zijn drie divisies en speciale Legercorpstroepen, in totaal 120.000 man. De organisatie, cte uitrusting en indeling van ons leger is evenwel veel ingewik kelder geworden dan dat voor de oorlog het geval was, zodat men in deze moei lijk vergelijkingen kan maken. Post voor militairen, die deelnemen aan de oefening „Drietand" moet als volgt worden geadresseerd: rang, naam, voorlet ters, legernummer, onderdeel, Napo-231. Alle stukken moeten volgens het binnen landse tarief worden gefrankeerd. Dinsdag heeft het N ederlandsche Roode Kruis aan het 20.000ste gezin, dat door de ramp van 1 Februari j.l. is ge troffen, een textielpakket uitgereikt. Het was het gezin van B. van der Wek ken te Zierikzee, dat in de Rode Kruis post te Zierikzee het pakket ontving tijdens een bijeenkomst waaraan een of ficieel tintje was gegeven. De heer en mevrouw Van der Wekken werden toe gesproken door de heer H. Uyl, secre taris-penningmeester van de afdeling Zierikzee van het Rode Kruis, en de loco-burgemeester, de heer R. Gerrit sen. Gelijk met dit 20.000ste ontvingen circa 900 andere gezinnen op Schouwen- Duiveland een textielpakket, waarvan de meeste in Zierikzee, Brouwershaven en Dreischor. Met een extra pont van de R.T.M. was de Rode Kruis-colonne met de pakketten naar het eiland ge komen. Hoewel de officiële sluitingsdatum van de uitreiking der textielpakketten 1 Augustus was, verwacht het Nederland- sche Roode Kruis nog ongeveer 6000 formulieren te zullen verwerken, zodat dan in totaal 26.000 gezinnen een pak ket zullen hebben ontvangen. Over de uitreiking van de textiel blijkt nogal wat misverstand te bestaan. Niét iedereen krijgt namelijk even veel, Het informatiebureau van het Neder- landsche Roode Kruis heeft een 97e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitge geven. Zij luidt als volgt: Kruiningen: Dek—Jansen, Maat je, geboren 6 April 1907 te Kruiningen; laatste adres: Polderweg 8 te Kruinin gen. St. M a a r t e n s d ij k: Hendrikse— Den Haag, Maartje, geboren 2 April 1901 te St. Annaland; laatste adres: Paaldijk d 140, St. Maartensdijk. Nieuwerkerk: FlikweertBreen, Maria, geboren 2 April 1900 te Oud dorp. Laatste adres: Weststraat 39 te Nieuwerkerk. Folmer, Jan, geboren 4 Maart 1922 té Nieuwerkerk; laatste adres: Stations straat 371 te Nieuwerkerk. ZeemanBraai, Cornelia, geboren 27 September 1874 te Poortvliet; laatste adres: Ooststraat 246 te Nieuwerkerk. Ouwerkerk: Van Damme, Jacob, geboren 12 September 1944 te Dubbel dam- laatste adres: no. 202 te Ouwer kerk. Van Damme, Pieternella, gebo ren 5 Augustus 1948 te Ouwerkerk; laatste adres: no. 202 te Ouwerkerk. Goudzwaard, Adriaan, geboren 3 Mei 1926 te Ouwerkerk; laatste adres: Hen- nekespad 105 te Ouwerkerk. Kuijper, Pieternella Johanna, geboren 11 Fe bruari ,1935 te Ouwerkerk; laatste adr.: no. 98 te Ouwerkerk. Pannekoek, Adriaan, geboren 8 September 1906 te 1 Ouwerkerk; laatste adres: no. 99 te Ouwerkerk. PannekoekHendrikse, Cornelia, geboren 14 April 1887 te Ouwerkerk; laatste adres: no. 194 te Ouwerkerk. Serooskerke: Oosse, Jacobus, geboren 6 Mei 1888 te Serooskerken; laatste adres: b 14 te Serooskerke. wat wel eens aanleiding geeft tot boze gezichten. Men wees er ons echter op, dat het internationale Rode Kruis, dat de pakketten ter beschikking stelt, nor men heeft vastgesteld, waaraan de lin nenkast van een gezin van een bepaald aantal personen moet voldoen. Wie schade heeft opgelopen bij de ramp moet opgeven hoeveel linnengoed hij over heeft, en dat wordt dan aangevuld. Er wordt dus geen rekening mee ge houden hoeveel iemand kwijt is ge raakt, maar hoeveel hij nog heeft. Met Dr. H. D. van Broekhuizen, oud gezant van Zuid-Afrika in Nederland en België, die Dinsdagavond op 81-jarige leef tijd in een ziekenhuis te Pretoria is over leden, is een ook voor ons land bekende figuur heengegaan. Dominee Van Broek huizen is in 1871 geboren uit Nederlandse ouders in het Overijselse dorpje Rijssen. Als kleine jongen ging hij met zijn ouders naar Zuid-Afrika. In 1933 kwam dr. Van Broekhuizen, die gehuwd geweest is met een kleindochter van Paul Kruger, naar ons land als ge zant van Zuid-Afrika. Hij bleef hier tot het uitbreken van de tweede wereldoorlog, waarna hij met de staf van het gezant schap, met een Engels oorlogsschip naar Londen werd overgebracht. In de periode van 1933 tot 1942 was hij tevens gezant van Zuid-Afrika in België. De naam Sliedrecht is in het buiten land bekend; vandaar immers komen zo vele .buitenaf werkers", die in alle delen van de wereld havens uitbaggeren en an dere grote werken uitvoeren. Het num mer van deze week brengt een fotorepor tage over het echtpaar Van der HelVan Trooyen, wier dertien kinderen met één uitzondering allen direct of indirect bij dit soort van werk betrokken zijn. Een in Canada wonende Nederlander geeft in een boeiende emigratiebrief allerlei leer rijke bijzonderheden over het land en het leven aldaar. De Nederlandse missionaris pater Loogman C.S.Sp. begint een serie artikelen over de achtergrond van de Mau- Mau-beweging; hij heeft vijftien jaar on der de Kikuyus gewoond en spreekt met grote kennis van zaken. Zijn bijdragen worden geïllustreerd met tekeningen van ar. Melchior, die enige jaren'geleden een paar maanden in Oost-Afrika heeft ver toefd. De reizigers van de jeep-expres ver tellen over het culturele werk van de Witte Paters in een oase van de Sahara: ook de bioscoop hebben zij daarbij ingeschakeld. De ZeerEerw. Heer B. Haanen, hoofdaal moezenier ter koopvaardij, die aalmoezenier van Iersel als medewerker is opgevolgd, publiceert in dit nummer zijn eerste bij drage. Voorts is er een artikel met mooie foto's over het Kartuizerklooster te Flo rence. Ook wordt een weinig bekend re laas gegeven over het werk van een der Nederlandse slachtoffers van het England- Spiel. De karakteristiek van de week is gewijd aan Lord Salisbury. Het korte ver haal is ditmaal van Ir. Edm. Nicolas. VEILING POELDIJK, 4 Aug. Tomaten (export) A 3.80—4.20, B 3.40—4.00, C 3.50— 4.30, CC 2.70—2.80, Tomaten (binnenland) A2 2.50—3.20, C2 2.50, B2 2.90—3.10, alles per bak van 121/: kg. Druiven: Alicante 1.351.65, Frankenthaler 1.251.45, Gros Maroc 1.551.70, Blauwe Emil 1.50, Golden Champion 1.401.85, alles per kg. Kaasmarkt Bodegraven. Aangevoerd: 168 partijen. Notering: le soort 2.10 2.18, 2e soort 2.042.05. extra 2.45. VARKENSMARKT LEIDEN, 4 Aug. Aanvoer 312 stuks. Notering zware van f 193—196, lichte 178—187, zeugen van 170—180, handel vlot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5