Huurverhoging dient gekoppeld aan stijging van inkomens Zwijg ijgen van regering over de eventuele loonsverhoging zeer betreurd Tot hoofd en hart Slechts van vier inzittenden RB-36 gered BRIGHTON floreerde op dokters voorschrift Winkelsluiting op 15 Augustus Naast mr. Milius een nieuwe directeur van de Jaarbeurs OORDEEL TWEEDE KAMER OVER BELASTINGHERZIENING Franse posterijen in staking Gen. Carpentier volgt Juin op Beul van Sing-Sing neemt ontslag Zeewater reinigt de maag m Taak voor een persoon te zwaar Het weer .J 6 Is DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1953 o 77ste JAARGANG No. 25753 Wegens verhoging der pensioengrens Als NATO-commandant in Centraal Europa Nederlanders gewond in België Bromfietser verongelukt Bezwaar tegen terug werkende kracht Compensatie van huurverhoging Dr. Russell ontdekte een zilte medicijn Directeur gearresteerd Nieuwe eigenaren ontslaan personeel MAN VERDRONKEN Roeiboot volgelopen met water Kinderen in brandende schuur Meisje aan wonden bezweken K PLASTIC ZINKER VOOR ANNA JACOBA Paard op hol Landbouwer gedood Is 6 UUR geen geschikte tijd? Prinses Wilhelmina terug uit Noorwegen - TWEKA BADKLEDING bureau SMEDESTRAAT 5 HAARLEM lelefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IDmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willigs. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De Tweede Kamer heeft haar voorlopig verslag uitgebracht over de belasting- Wetsontwerpen (verlaging van de accijns van suiker, vrijstelling van omzetbelas ting van huisbrand en schoeisel, wijziging van de inkomstenbelasting, van de loonbelasting en van de vermogensbelasting, verlaging van de personele belasting, fiscale voorzieningen in het belang van de werkgelegenheid op langere termijn, Wijziging van de huurwet). Vele leden betreurden het, dat de indiening van het complex van wetsontwerpen biet gepaard is gegaan aan of voorafgegaan door een beantwoording van de lijst Van vragen samengesteld door een commissie uit de Kamer naar aanleiding van de door de minister-president ingediende nota inzake voorgenomen maatregelen betreffende verhoging? van de huren en wijziging van de belastingen. Zij drongen er met klem bij de regering op aan de M. v. A. op dit voorlopig verslag vergezeld te doen gaan van een stelselmatige beantwoording der meergenoemde vraagpun ten, behoudens voor zover de regering eventueel zou menen, dat bepaalde vragen niet of nog niet kunnen worden beantwoord. Deze leden wezen er op, dat in bre de kringen van het Nederlandse volk helaas wantrouwen is ontstaan in de ge degenheid van allerhande ramingen, in het bijzonder van de ramingen der mid delen. Deze leden noemden het een drin gende eis van algemeen belang dit wan trouwen te bestrijden, waartoe wei in de eerste plaats een grondige en duide lijke verantwoording van de grondsla gen en motiveringen der ramingen nood zakelijk is. Het personeel van de Franse poste rijen, dat aangesloten is bij de socia listische en de christelijke vakverbon den, is een staking van onbepaalde duur begonnen als protest tegen het besluit van de regering, om de pen sioengerechtigde leeftijd van rijks- en gemeente-ambtenaren te verhogen. Het communistische vakverbond zal zich waarschijnlijk bij de staking aanslui ten. Het heeft ook een actie voorge steld ter verkrijging van een algemene loonsverhoging van 7000 francs plus een jaarlijkse bijslag van 20.000 francs. Tengevolge van deze staking is het telefoon- en telegraafverkeer tussen Parijs en de meeste provincie-steden stilgelegd. Gistermiddag kon men Mar seille van Parijs uit reeds niet meer i telefonisch bereiken. De Franse regering heeft zich ac- coord verklaard met de benoeming van veldmaarschalk Juin tot opperbevel hebber der N.A.T.O.-strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht, in de cen- traal-Europese sector. De regering heeft voorts generaal Carpentier candidaat gesteld voor de functie van bevelheb ber der N.A.T.O.-landstrjjdkrachten in centraal EuroDa. Maarschalk Juin, die 20 Augustus zijn nieuwe post gaat bezetten, heeft be dankt als voorzitter van het Franse comité van stafchefs en als inspecteur- generaal der Franse strijdkrachten. De beul van de Sing-Sing-gevange- nis bij Ossining in de Amerikaanse staat New York, Francell, heeft ontslag genomen. Men meent te weten, dat hij ontevreden is over zijn salariëring en dat hij er genoeg van heeft dreigbrie ven te ontvangen. Francell heeft in de loop van zijn dienstjaren 137 veroordeelden in de Sing-Sing-gevangenis en een honderd tal in andere Amerikaanse gevange nissen terechtgesteld. Hij is de vijfde beul van Sing-Sing in 62 jaar. Een van zijn voorgangers overleed tijdens een terechtstelling. Het tienjarig zoontje van schipper Van Dijcke uit 's Gravendeel is, terwijl het schip van zijn vader in de sluis te Lot, in het kanaal Brussel-Charleroi lag, be kneld geraakt tussen een kabel en het dek. Zwaargewond is hij overgebracht naar een ziekenhuis te Brussel, waar zijn beide benen geamputeerd moesten worden. Te Wijnegem is een zestienjarige schippersknecht, wiens naam wordt ge geven als Cornelis ten Pieriks, afkomstig uit Utrecht, door een losspringende kabel op het schip „Geert" ernstig aan een been gewond. Hij is in zorgwekkende toestand haar een Antwerps ziekenhuis gebracht Op de weg MadeDrimmelen is "Woensdagmiddag de heer Rovers, die op een bromfiets reed, door een bus aangereden en gedood. Het slachtoffer passeerde in een scherpe bocht twee wielrijders, waar door hij op de linkerhelft van de weg terechtkwam. Op hetzelfde moment na derde een BB A.-bus. De bromfietser reed pardoes op de B.B.A.-bus in. Hij is tijdens het transport naar een zieken huis in Breda overleden. De heer Rovers laat een gezin met vijf kinderen achter. i Oe muren hebben vaak oren, doch soms hebben ook de oren Wat de voor het bedrijfsleven voorgestel de belastingverlichtingen betreft waren vele leden van oordeel, dat, hoewel uiter aard verder gaande belastingverlichtin gen voor het bedrijfsleven de mogelijk heid tot additionele investeringen zouden vergroten, zowel op grond van budgetaire als op grond van monetaire overwegin gen met verwezenlijking van de voorge stelde maatregelen onder de huidige om standigheden de grens van het moge lijke zal zijn bereikt. Echter hadden zij overwegend be zwaar tegen het voorstel om aan de be lastingverlichtingen ten bate van het bedrijfsleven wederom terugwerkende kracht te verlenen, terwijl de overige maatregelen eerst 1 Januari 1954 zullen ingaan. De consumptiebeperking is des tijds voor allen tegelijk ingevoerd en moet derhalve ook voor allen tegelijk worden afgeschaft. Verschillende leden betreurden het, dat niets is bekendgemaakt aan de Ka mer met betrekking tot de loonsverho ging, die de regering voornemens is door te voeren en welke blijkens de meergenoemde toelichting geheel ten laste van het bedrijfsleven zal worden gebracht. Zij achtten zich niet in staat tot een afgeronde conclusie te komen inzake de maatregelen in het belang van de werkgelegenheid, zolang hieromtrent niet meer bekend is. Een van de grootste bezwaren tegen de hier besproken groep van maatrege len achtten deze leden het feit, dat daar bij onvoldoende aandacht wordt ge schonken aan de middenstandsbedrjjven. Sommige leden waren eveneens van mening, dat de middenstandsbedrijven niet of nauwelijks van de voorgestelde belastingfaciliteiten zullen profiteren. Een oprecht streven naar leniging van de nood van de middenstand aldus déze leden kan slechts leiden tot een ook uit anderen hoofde noodzakelijke verbetering van het fiscale winstbegrip, wijziging van het tailef der inkomsten belasting en afschaffing van de ver- ëveningsheffing. Tenslotte waren deze leden van oor deel, dat het weinig zin heeft te dis cussiëren over het al dan niet verlener van terugwerkende kracht aan de be lastingverlichtingen voor het bedrijfs leven. Indien men het gestelde doel wil bereiken, is onmiddellijke stimulering onontkoombaar Vele leden waren van oordeel, dat in beginsel moet worden gestreefd naar een volledige compensatie der huurverhoging voor allen, die deze verhoging niet kunnen dragen. Voor de loontrekkenden achtten zij een loonsverhoging onmisbaar; doch zij wezen er op, dat een loonsverho ging niet behoort te worden beperkt tot hen, wier loon beneden een be paald niveau ligt. Zij meenden daar' enboven, dat de loonsverhoging, be nevens de opheffing der resterende consumptiebeperking in het algemeen bindend zouden moeten worden voor geschreven en dat het bovendien juist zou zijn hiermede de na-oorlogse periode van abnormale bemoeiing van de overheid met de loonvorming af te sluiten en het zwaartepunt van de verantwoordelijkheid hiervoor te ver leggen naar het georganiseerde be drijfsleven onder coördinerend to! zicht van de S.E.R. als toporgaan daarvan. Wat de bijzondere maatregelen voor de z.g. vergeten groepen betreft was het de hierbedoelde leden opgevallen, dat de regering terecht wel aparte maatre gelen aankondigt voor degenen, die so ciale uitkeringen ontvangen, en hen, die van overheidswege zijn gepensionneerd, maar dit helaas niet doet met betrek king tot de overige „vergeten groepen" met name de zelfstandigen. Zeer vele leden stelden met nadruk dat een huurverhoging, die niet gepaard gaat aan maatregelen tot verhoging van het inkomen ot verlaging van de levensonder houdskosten, onder ons volk economisch en sociaal onverantwoorde spanningen zou oproepen. (Vervolg op pag. 4) Gisterochtend om even over half vijf (Nederlandse tijd) deelde de telegra fist van het toestel mede, dat twee van de vijf rechtermotoren in brand stonden Even later meldde hij, dat ook de andere motoren aan stuurboord in brand waren geraakt, tengevolge waar van het toestel snel hoogte verloor. Om tien minuten voor half zes tenslotte nam hij afscheid met de mededeling, dat de bemanning het toestel verliet. De RB36 is het grootste transport toestel ter wereld. Het heeft tien moto ren, drie normale zuigermotoren en twee turbine-jets aan iedere kant. Het kan een snelheid bereiken van 700 km per uur en een hoogte van 13.500 meter. De machine is 39 meter lang en heeft een spanwijdte van 69 meter. Daar de leden van de bemanning het toestel één voor één hebben verlaten, terwijl het met nog vrij grote snelheid Brightonde bad plaats aan de Zuid kust van Engeland, maakt zich op om hulde te brengen aan de nagedachtenis van dr. Richard Rus sell, die tweehon derd jaren geleden de aandacht vestig de op de waarde van het zeewater voor de gezondheid van de mens, Dr. Russéll werd gebo ren op 26 Nov. 1687 als zoon van een apotheekhoudende dokter te Lewes in Sussex. Zijn medi sche opleiding ge noot hij o.a. te Lei den onder prof. Boerhaave. In En geland teruggekeerd ging hij in Lewes de geneeskundige practijk uitoefenen, maar hij was ook voortdurend bezig met studies en on derzoekingen naar de geneeskrachtige kwaliteiten van het zeewater. Hij bestu deerde daarvoor ook de klassieke litera tuur en ontdekte dat Hippocrates en Plinus reeds bekend waren met de heil zame invloed van het zeewater. Zo maakte Anto- nrus Musa Brasavolus met Alfonsus III een zeereis van Venetië uit. Zij werden door zwaar weer overvallen en geduren de acht dagen sloegen de golven over het schip, zodanig, dat de opvarenden geen plekje konden vinden waar zij te gen de golven beschermd werden. Tegen hun wil kregen zij bij de stort-zeeën zeewater in de mond en zij constateerden dat zij daarvan geen schadelijke gevol gen ondervonden. Integendeel: het zee water reinigde de maag en bevorderde de eetlust. Voor zijn experimenten liet ar. Russell het zeewater komen van het ruim 10 kilometer verder gelegen Bright- helmstone. Op 1 Maart 1749 verscheen van zijn hand een in het Latijn geschreven proef schrift over het nut van zeewater vpor bestrijding van verschillende ziekten, waaronder ook tumors en huidaandoe ningen. Dit geschrift werd in het Engels Tot nu toe zijn slechts vier overlevenden van de vliegramp met de gisteren boven de Atlantische Oceaan neergestorte Amerikaanse RB-36 uit zee opgevist. Britse en Franse schepen hebben bovendien nog drie lijken aan boord genomen. Van de overige 16 inzittenden ontbreekt tot nu toe ieder spoor. Ondanks de hevige storm in het Noord-Westelijk deel van de Atlantische Oceaan hebben minstens zes schepen en 18 vliegtuigen uit Frankrijk en Engeland de hele dag gezocht naar mogelijke overlevenden van de ramp. Laat in de avond moest het reddingswerk ten gevolge van het noodweer worden stopgezet. op circa 800 meter vloog, zijn zij ver van elkaar in het water terecht geko men. Het is overigens niet eens zeker, dat alle inzittenden het toestel verlaten hebben. Het is mogelijk, dat enkele mannen in het toestel zijn gebleven, om te proberen een noodlanding te maken op de zeer rumoerige zee. De anderen echter hebben een verschrikkelijk lange tijd in het ijskoude jyater van de oceaan moeten doorbrengen. Hun met lucht gevulde rubbercostuums houden de koude weliswaar enige tijd tegen, maar als alles gelopen is, zoals men vreest, heb ben de mannen reeds meer dan een et maal in zee doorgebracht De boodschap van de telegrafist van de RB-36, dat de bemanning het toestel zou verlaten werd te Reykjavik op IJs land door een machine van de KLM opgevangen. De Amerikaanse vlieger kapitein William M. Vinyard, die op dat moment met een machine vol vrouwen en kinderen van Amerikaanse soldaten in Duitsland op weg was van Amerika naar Frankfurt, kreeg vijftig minuten vóór de RB-36 neerstortte radiotelegra- fisch contact met het toestel. Hij bevond zich toen op ongeveer 480 km ten Wes ten van Ierland. Later deelde hij mee. dat de radiotelegrafist volkomen rustig verslag had gedaan van de wijze waarop het noodlot zich aan zijn machine vol trok. Aanvankelijk had de bemanning gehoopt Ierland nog te kunnen bereiken, maar dit lukte niet meer omdat men te snel hoogte verloor. Kapitein Vinyard verklaarde bij zijn aankomst op Prest- wick: Die man was geweldig. Hij spraK even kalm alsof hij het over het weer had. Ik zou die man graag eens een keer willen ontmoeten". De recherche te Oldenzaal heeft H.. directeur van een confcctiebedrüfje en poppenindustrie aldaar gearresteerd. H. had kort geleden het bedrijf over genomen, maar wegens financiële moei lijkheden de koopsom nog niet betaald. Tevens was een achterstand ontstaan van twee weken in de uitbetaling der lonen en zij, die op maandsalaris werk ten hebben gedurende twee maanden geen geld ontvangen. De vorige week ging H. op reis, nadat hij onder valse voorwendsels een bedrag van f 2000 had geleend. In verband hiermee is hij door de Oldenzaalse politie gearresteerd. In middels had de bedrijfsleider het perso neel, vijftien meisjes, vijf jongens en drie kantoorbedienden, ontslagen. De vroe gere eigenaren hebben het bedrijf dezer dagen terug gevorderd en het personeel, uitgezonderd de vijftien meisjes, ontsla gen. De Kath. Textielarbeidersbond heeft zich met deze aangelegenheid bemoeid. Op het Buiten-IJ nabij de rioolbui zen is een roeiboot met drie amateur vissers door een hoge golf tengevolge van een plotseling opgekomen storm wind volgelopen met water. De drie mannen konden daardoor niet in de boot blijven en hebben ge tracht naar de wal te zwemmen. Aan twee hunner is dit gelukt. De derde, een 39-jarige Amsterdammer, is ver dwenen en het onderzoek naar hem heeft geen resultaat gehad, zodat aan genomen wordt, dat hij verdronken is. De driejarige Leida Gosens, die Zon dagmiddag tijdens een brand in een schuur te Apeldoorn ernstige brandwon den opliep, is hieraan bezweken. Het kind werd, zoals reeds bericht, samen met haar vijfjarig broertje met moeite uit de brandende schuur gered. De toe stand van de jongen is bevredigend. Door de onderzoekingen van dr. Richard Russell groeide er uit het eenvoudige stadje Brighthelmstone de moderne badplaats Brighton. vertaald en zes maal herdrukt. De be langstelling voor de genezende werking van zeewater als drank en door middel van baden werd hierdoor gewekt. Dr Russell kreeg talrijke patiënten en ver huisde naar Brigthelmstone. thans Brigh ton geheten, dat zijn opkomst hieraan tp danken heeft en zich de oudste zee-bad plaats ter wereld noemt. Aan de kust van Brighton bevindt zich een plaquette ter nagedachtenis van Dr. Russell, waar op deze suggestieve zin staat vermeld.' „Indien Ge zijn monument zoekt, ziet rondom U!" Ter herdenking van de tweehonderdste verjaardag van de publicatie van Dr. Russell's studie over het nut van het zee water zullen van 1119 September a.s. in Brighton feestelijkheden worden ge organiseerd, welke beginnen met een groot banket. Ter gelegenheid van de Westlandse Handelstentoonstelling, welke te Naaldwijk wordt gehouden, is gisteravond in de schemering de grootste ballon ter wereld, de „Mung", onder commando van de Zwitser Gustav Eberhardt voor een nacht- tocht opgestegen. Het vertrek werd gadegeslagen door duizenden Westlanders Te Anna Jacoba op Sint Philipsland zal Dinsdag een zinker van een soort plastic worden gelegd (drakatileen). Deze onderwaterbuis zal Anna Jacoba door de Zijpe (de zee-arm) met Zijpe ('t plaatsje) op Schouwen-Duiveland ver binden. De aanleg geschiedt in opdracht van de waterleidingmaatschappij Zuid-Beve- [land. 12AUG. GROOTSTE GASZINKER TER, WERELD IN BEDRIJF NOORDZEE •BEVEL. TH0LEN WALCHE Goes Z.-BEVELAND iddelbura Breskpns EEUWSCH Gascenrral BELGIE Gaszinker-groorste Ier wereld (Van onze correspondent) De 64-jarige landbouwer G. W. Oos terhof uit St. Annen (gemeente Ten Boer (Gr.) wilde dezer dagen met zijn paard en wagen de laan naar zijn boer derij oprijden. Daarbij sloeg het paard op hol. De landbouwer werd van de wa gen geworpen en kreeg de beide rech- terwielen over zich heen. Zwaar gewond werd het slachtoffer overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen, waar hij later is overleden. Het paard rende naar de boerderij, raakte daar de wagen kwijt en holde het dorp in, waar het werd gegrepen. Het is niet eenvoudig het ieder een naar de zin te maken. Dat staat als een paal boven water. Toch meen de ik, dat de tijd, die voor de avond missen op Zondag en Eerste Vrijdag te Haarlem (Jansstraat), IJmuiden- Oost (Paters Capucijnen) en Bever wijk (St. Agatha, Breestraat) is vast gesteld, n.l. 6 uur in de avond, goed gekozen was. En met het oog op de dagdienst, nachtdienst en avonddienst in de grote ondernemingen én met het oog op de werktijden van andere mensen. Tot mijn spijt moet ik ech ter constateren, dat de opkomst in de avondmissen op de Eerste Vrijdag van de maand nog niet overweldigend is. Waarschijnlijk zijn de meeste men sen nog niet genoeg op de hoogte van het feit, dat er een avondmis wordt gelezen. Of zouden ze nog niet ge noeg doordrongen zijn van het feit, dat er aan Gods zegen alles gelegen is? Ik vermoed het eerste. De H. Kerk maakt het ons zo gemakkelijk. U kunt in de avond de H. Mis bij wonen èn communiceren. Velen zijn in de morgenuren verhinderd, ook vele huismoeders, de kinderen moe ten naar de kerk en naar school, het huis moet gedaan worden, het is Vrij dag, etc. 's Avonds is er voor u ge legenheid. Vóór de H. Communie moet u zich drie uur van te voren van spijs onthouden en één uur van drank. Het is toch niet moeilijk? De arbeid moet geheiligd worden en dat kan niet zonder persoonlijk contact met God. Er wordt een offer van u gevraagd, verenig dit offer met het grote Offer van Christus. Mochten er voorstellen zijn voor een betere tijd, dan houd ik me gaarne voor commentaar aanbevolen. C. F. A. GERAETS, pr., Aalmoeze nier van de Arbeid, Peperstraat 17, Beverwijk. BELGIË. In Brussel zullen twee „stadsgastvrouwen" worden aangesteld, die vreemdelingen in het Frans, Duits, Engels en Nederlands kunnen inlichten over de Belgische hoofdstad. ENGELAND. In Engeland gaat volgende maand de suiker van de boa, Prinses Wilhelmina is Dinsdag van haar vacantie-reis van Noorwegen in het vaderland teruggekeerd. Zij verbleef enige dagen in Oslo, vertrok daarna naar Bergen, waar zij aan boord ging van het s.s. „Luna" om enige dagen te Svolvaer op de Lofoten te schilderen. Aan boord van de „Luna" reisde de Prinses nadien weer terug naar Bergen, waar zij ook enige dagen verbleef om van Stavanger per vliegtuig naar ons land tèrug te keren. W.-DUITSLAND. Dr. Achenbach, de advocaat van Naumann, is niet op de candidatenlijst geplaatst van de Vrije Democratische Partij in West-Duitsland. Vice-kanselier Blücher had geweigerd met Achenbach op één lijst voor ta komen. jj sommige katholieke middenstan- ri ders blijkt enige onzekerheid te be- staan over het al dan niet ver plicht zijn tot winkelsluiting op 15 Auugstus a.s. Uit een onlangs gepubli ceerd bericht bleek immers van de ene kant, dat het episcopaat geen dispensa tie met betrekking tot de winkelsluiting heeft verleend, maar van de andere kant werd daarin melding gemaakt van een „beroep" van de zijde van de ka tholieke Middenstandsbond op zijn leden om „indien enigszins mogelijk" de be drijven op de dag van Maria Hemel vaart gesloten te houden, „teneinde zich zelf en het personeel in de gelegenheid te stellen deze dag zo goed mogelijk als Zondag te vieren". Er is tussen beide aldus blijkende ge gevens een onderscheid en een schijn van gedeeltelijke tegenspraak. Want als de bisschoppen de 15e Augustus gewoon als Zondag gevierd wensen te zien, be grijpt men niet direct waarom de katho lieke Middenstandsbond daaraan een beroepop zijn leden heeft vastge knoopt, dat minder strikt schijnt dan de weigering van de bisschoppen om dis pensatie te verlenen. Vooreerst zij opgemerkt, dat het bis schoppelijk besluit om géén dispensatie te verlenen werd genomen bij wijze van antwoord op een desbetreffende vraag van de zijde van de georganiseerde mid denstand. En tot die vraag had men reden gehad, omdat vorig jaar, althans m de diocesen Utrecht en Haarlem, dis pensatie aan de neringdoenden was ver leend op Allerheiligen toen die feestdag op een Zaterdag viel. Nu zulk een dis pensatie voor het feest van Maria He melvaart op 15 Augustus niet gegeven is, betekent dit, dat de gewone voor schriften tot het vieren van die dag als Zondag van kracht blijven. Maar dat betekent ook dat de uitzonderingsgeval lendie ontheffen tot de plicht der vol ledige Zondagsviering, blijven gelden. Zo blijft de mogelijkheid tot dispensatie in particuliere gevallen (door de pastoor der parochie) bestaan. En eveneens blij ven er redenen, die voor de neringdoen den evident de kracht hebben om hen geheel of ten dele van hun plicht te ontheffen. Zulk soort van overmacht, waarover men gewoonlijk overeenkom stig zijn eigen geweten zal hebben te oordelen, doet zich bijvoorbeeld voor, wanneer men ernstig gedupeerd zou worden door het strikt naleven van de Zondagsplicht. (Men denke aan het klas sieke voorbeeld van de in tijd van nood op Zondag hooiende boer). Het is duidelijk, dat èn bij de moge lijkheid tot dispensatie èn bij de moge lijkheid dat men zich om dringende redenen geëxcuseerd acht, in dit geval de omstandigheid een rol speelt, dat Maria Hemelvaart alleen voor het katho lieke volksdeel als Zondag geldt. Wanneer men zijn verstand gebruikt en niet schroomt om raad te vragen (bij de parochiegeestelijkheid en c.q. bij de geestelijk adviseurs), dan zal een op zich moeilijke beslissing toch juist kun nen worden genomen. Uiteraard doen plaatselijke omstandigheden mede hun invloed gelden. Voor de neringdoenden zal het b.v. een verschil uitmaken of zij op een goeddeels katholiek dorp wonen of in een stad met een gemengde be volking. En ten slotte: zoals te doen gebruikelijk zal het ook aan onderling overleg tussen bepaalde groepen van be- drijfsgenoten niet ontbreken. De Deense duiker Waldemar Jensen, die aan het werk was bij het wrak van een Duits transportvaartuig nabij Lyne, kreeg onlangs onverwacht bezoek van een zeehonden-jong, dat waarschijnlijk van de moeder was afgedwaald. Jensen slaagde er in het twee weken oude diertje in enkele dagen zo tam te maken, dat het nu geregeld dartelt met de badgasten, die in het district hun vacantie doorbrengen. Het zeehondje kreeg de naam TheobaldusJensen is van plan hem later mee te nemen op zijn duikexpedities met zijn schip „Staerkodder". Met de scheepsjongen van de „Staerkodder" gen'iet Theobaldus van zijn dage lijkse zwempartij. (Van onafe correspondent) Mr. J. Milius, directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, zal binnen afzienbare tijd zijn huidige functie bij het Jaarbeursinstituut neerleggen. Het is te verwachten dat hij zal worden benoemd tot gedelegeerd lid van de Raad van Beheer, om in deze nieu we functie zijn volledige aandacht te kun nen wijden aan de zorg voor de relaties in binnen- en buitenland. De benoeming van een nieuwe directeur is te verwachten wanneer het algemeen bestuur der Kon. Ned. Jaarbeurs in zijn jaarvergadering van September dienaangaande een beslissing zal hebben genomen. Tot die tijd zal de heer Milius zich met de leiding van de Jaarbeurs blijven belasten. In verband met de steeds groeiende om vang en betekenis van de Jaarbeurs bracht het directeurschap een veelheid van ho® langer hoe meer verplichtingen met zich mee, waaraan door één persoon niet lan ger kon worden voldaan. Naar het oordeel van de heer Milius was de beste oplossing hiervoor te vinden in een splitsing van de werkzaamheden. Op zijn voorstel zou in de toekomst de directeur uitsluitend worden belast met de leiding van de dagelijkse be- drijfshuishouding, terwijl mr. Milius zich geheel en al zou kunnen wijden aan het scheppen en onderhouden van relaties in binnen- en buitenland, alsmede aan de vraagstukken betreffende financiering en verdere uitbouw van de Jaarbeurs, zaken die in de afgelopen jaren door combinatie van beide taken steeds meer in verdruk king zijn gekomen. Advertentie (tot Vrijdagavond) Wisselend bewolkt en bijna overal droog. Matige tot zwakke wind tussen Noord en West. Koudere nacht. De zelfde middagtemperaturen als van daag of iets hogere. Zon: 5.10—20.20. Maan: 2.23—19.24.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1