Pastoor J. Th.van Galen 40 jaar priester OOSTSTAR wint na kamprit draverij te Santpoort SPORTNIEUWS Kellnersrace te Zandvoort WONINGZOEKENDEN KUNNEN ZICH LATEN INSCHRIJVEN Ook kinderloze echtparen en verloofden die samen 50 jaar zijn HORLOGES VAN NIEL Afscheid van mevr. M. Boeren a.s. Zaterdag LAATSTE DAG van onze OPRUIMING SIGAREN Hofmeester der Marine wint de beker m m Zomerse Kunst en Kermis Visserijgolf Kunstkring-BIoem- bollenstreek Het huizenprobleem in Haarlem RE IS WEKKERS Huisvestingsbureau verhuist 1 Sept. Jong Oude Tonge leefde mee met Jan Klaassen Wat KAN kan, kan KAN alléén Slechts 13 paarden aan de start JAN VAN DER P1GGE Expositie bij „Erasmus' in Santpoort VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1953 PAGINA 2 GROTE HOUTSTRAAT 86 Lof bij haar heengaan als directrice R.K. Leeszaal Brandje in Hoofdpost kantoor Gestolen auto terecht Geslaagd Burgerlijke Stand Gejoel in geb. „St. Bavo" Wiener Sangerknaben in Haarlem Examens Beslissingswedstrijd DWT I—ADZ I Softball „T.Y.B.B." Ruim 1300 voor de armén Waterpolo-stand Spaanse nationale zwem ploeg in Haarlem HPCIRotterdam I 22 HEEMSTEDE Uitbreiding Maria Kleuter school aanbesteed Burgerlijke Stand Bekerwedstrijd Goed programma voor komend seizoen Waterstanden Beurs van New York Zaterdag voor Pinksteren konden wij in een uitvoerige publicatie mededelen, dat de gemeente voornemens was, het systeem van de woonruimte-verdeling grondig te wijzigen. Was tot dan het systeem gevolgd, op het gemeentelijke bureau voor huisves ting alleen de onhoudbare en urgente gevallen in te schrijven, terwijl de ove rige woningzoekenden maar hun eigen weg moesten gaan, met ingang van Augustus zou deze werkwijze volkomen veranderen. Om een zuiver beeld te krijgen van de werkelijke behoefte aan woonruim te in Haarlem, zouden dan alle belang- Advertentte Originele Zwitserse fabrieksmerken opvouwbaar in leder étui ENORME COLLECTIE IN ALLE PRIJZEN 70 jaar SPECIAALZAAK In een kleine kring van genodigden en van bestuursleden en personeel der R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek heeft Donderdagmiddag het officiële afscheid plaats gevonden van mevrouw M. K. Th. Boeren-Versteegh als direc trice der Leeszaal. Zoals al eerder is bericht heeft mevrouw Boeren haar functie met ingang van 1 Augustus jl. neergelegd en is zij daarin opgevolgd door mejuffrouw Cl. Vinkenburg, tot dan toe directrice der katholieke O.L.B. te Sittard. Bij het begin der bijeenkomst in een der lokalen van de Leeszaal aan de Nieuwe Gracht richtte de heer H. W. M. van Run. voorzitter van het bestuur der Leeszaal, zich tot de scheidende directrice met woorden van dankbare lof over de wijze, waarop zij tijdens haar directoraat de belangen der Lees zaal behartigd heeft. Haar bekwaam heid werd hoog geprezen en de uitste kende naam, welke zij in landelijke leeszaal-kringen geniet, werd afzonder- liik gememoreertl. Dankbaar werd ge wag gemaakt van het veelzeggende feit, dat de Leeszaal het ledental onder het bewind van mevrouw Boeren ver dubbeld zag. En, nader in details tre dend. gaf de soreker een indrukwek kende opsomming van hetgeen onder de stimulerende leiding van mevrouw Boeren in de laatste jaren tot stand was gebracht, ten gevolge waarvan de Leeszaal meer en meer de plaats is gaan verwerven, waarop zij recht heeft bij de katholieken van Haarlem en omstreken en in de stedelijke gemeen schap in het algemeen. Aan het slot van zijn afscheidswoord bood de soreker een geschenk aan. waarvan hij hoopte, dat het, als brbn voor kunstzinnig genot, bij de schei dende directrice de herinnering levend mocht houden aan haar taakvervulling bii de Leeszaal. Hartelijke woorden van dank en waardering werden nog gesproken door deken Kuilman en door mejuf frouw M. van Boeckel, die sprak na mens de assistenten. Ten slotje dankte de scheidende di rectrice zelf voor zoveel dank. daarbij de ijver en toewijding harer medewer kers en de goede verhouding met het bestuur in het licht te stellen. Ongecorrigeerd) Gistermorgen omstreeks 12 uur had een ontploffing plaats in het Postkan toor aan de Zijlstraat. Enige arbeiders waren bezig met het aanbrengen van tegels, welke daartoe met rubberlijm, vermengd met benzol, moesten worden besmeerd. De natte lijm en de dampen hiervan zijn brand-gevaarlijk. Terwijl de arbeiders met hun werkzaamheden bezig waren, ontstond er plotseling een harde knal, waarna een brandje ont stond. Door het vuur geraakte een aan tal met lijm besmeerde tegels in brand en werd een ruit van een der ramen ingedrukt. De vlammen konden met een snelblusser worden bedwongen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Aangenomen kan worden, dat de ontploffing en de brand zijn ont staan door het exploideren van ben- zoldampen. De twee brandweerauto's veroorzaakten nogal toeloop in de drukke Zijlstraat. De personenauto, welke eergisteren is ontvreemd, is in de omgeving van Venlo aangetroffen. De bestuurder is echter nog spoorloos. Aan de Rijks-middelb. Tuinbouw school voor Bloemsierkunst te Utrecht behaalde het einddiploma de heer L M. A. Amand, te Haarlem. Gistermorgen is tegen een 51-jarige inwoonster uit de gemeente Zandvoort proces-verbaal opgemaakt wegens dief stal van een strandjurk ter waarde van f 5.95, uit een Haarlems modema gazijn. GEBOREN: Th. B. A. M. Hoenderdos Van Maris, z.; J. de WaalVan Alten, z.; A. M. van DeldenPhilipse, z.; E. A. DekkerBreukels, d.; J. M. Kol- laardAndréa, d.; D. P. de Koningh De Voogd, d.; C. J. M. van MarisGod- dijn, d.; G. van der MoerenKuiper, d. GETROUWD: J. G. Huurman en A. E. Langeveld; Chr. A. Hollander en H. M. Hundt; B. Bink en J. D- van der Glas; J. Meulmeester en A. H. Reemer; P. van Muijen en M. Kuvener. OVERLEDEN: J. B. H. Jaspers, 86 jr., Schotersingel; P. Koek, 66 jr., Heren singel; H. C. L. Kuijten, 2 jr., Spaarn- dammerdijk. hebbenden zich op hun bureau kunnen laten inschrijven. Thans is er een officiële mededeling van B. en W. ontvangen, waarin deze ingrijpende wijziging wordt bekend ge maakt. Daarin wordt gezegd, dat allen, die voor woonruimte in Haarlem in aan merking wensen te komen, geregistreerd worden bij het gemeentelijk bureau voor huisvesting. In verband daarmee wordt alle belanghebbenden aangeraden zich alsnog of opnieuw bij dit bureau te melden. Van Maandag 17 Augustus af zijn formulieren daarvoor in het huisves tingsbureau (Zijlstraat) te verkrijgen. De aandacht wordt er nog eens op ge vestigd, dat in afwijking van de vroeger geldende regeling thans ook kinderloze echtparen en verloofden, die samen 50 jaar oud zijn, kunnen worden inge schreven. Om alle misverstand te voorkomen willen wij er nog met nadruk op wij zen, dat het bezit en de inlevering van zo'n formulier geenszins betekent, dat gegadigden direct een huis of woon ruimte krijgen toegewezen. Aan de hand der binnengekomen for mulieren zal in het huisvestingsbureau beoordeeld worden, of iemand een huur- machtiging kan worden verstrekt. Slechts met deze huurmachtiging zal het mogelijk zijn een woonvergunning bij het huisvestingsbureau te verkrij gen. Men moet er natuurlijk rekening mee houden, dat de eerste weken nog een overgangsperiode zullen vormen. In hoe verre het nieuwe systeem effectief zal werken, zal de ondervinding leren. In de restauratie van het Proveniers huis begint nu schot te komen. De da gen van het huisvestingsbureau in de Zijlstraat zijn geteld en wanneer er zich geen onverwachte storingen voordoen, kan verwacht worden, dat het bureau in de loop van September naar het Pro veniershuis zal verhuizen. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Sterren stralen overal" (ge prolongeerd). Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u., a.l. Palace: „The Crimson Pirate". Boven 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Robinson Crusoë en Co.", a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zon dag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The quiet man" (geprolon geerd). Boven 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Melody Time", a. 1. Tijden: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. In voorprogramma: „Ballet der watervogels". City: „Op de bres". Boven 18 jaar. Tij den: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. In voorpro gramma: „Metroscopia". Spaarne: „Circusbloed", volwassenen. Tij den: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: Vrijdag: „Een koningin wordt gekroond" a. 1„ 2.30 en 8.15 uur. Zaterdag en Zondag: „Hotel Sahara", a. 1. Tijden: Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 7 Augustus Concertgebouw: Chopin-avond door Theo van der Pas, 20 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door de heer H. C. Teygeler, beiaardier van Nij- kerk en Barneveld, 20—21 uur Openluchttheater Bloemendaal: Afrikaan se negershow van Keita Fodéba, 20.30 uur. Zaterdag 8 Augustus Opening Zomerfeestweek: Concerten door verschillende muziekgezelschappen op de Grote Markt en in de Hout, 20 uur. Santpoort: Muzikale rondgang, 2021.30 u. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 63' Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie, alsmede permanente expositie van recente aanwinsten uit de Recuperatie. Da gelijks geopend van 10—17 en des Zondags van 1317 uur. Vleeshal, Grote Markt: „Des duivels pren tenboek". Speelkaarten uit vijf eeuwen (collectie van de Bielef elder Spielkarten G.m.b.H. te Bielefeld). Geopend op werk dagen van 1017 uur, op Zondagen van 14 17 uur Di., Do. Za. des avonds van 7— 10 uur (t.m. 5 §eptemberj. Teylers Museum, Spaarne 16. Etsen van Rembrandt uit het Museumbezit. Tekenin gen van Rembrandt, Rafael, Michelangelo, Claude Lorrain, Watteau. Geopend op werk dagen behalve Maandag van 1117 uur. De eerste Zondag van elke maand van 1317 u, Kunsthandel Leffelaar, Gr. Markt 14. Te keningen en Grafiek van Jan Förrer. Ge opend op werkdagen van 1017 uur (t.m 14 Aug.). Museum het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103. „Drie generaties voor de lens" Een keuze fotografieën van pl.m. 18401914 uit de verzameling Grégoire, verworven door het Prentenkabinet van de Leidse Universiteit. Geopend op werkdagen van 10—12.30 uur en van 13.30—17 uur. Op Zon dagen van 1417 uur. DIVERSEN: Stadhuis, Grote Markt. Don en Ly Ver- meire's Marionettentheater. Iedere dag voorstellingen om 14.30, 15.30, 16.30, 19.30, 20.30 en 21 30 uur. Stadskweektuin, Kleverlaan 9. Kosteloos te bezichtigen. Geopend van 1012, 1417 en 18.30—20.30 uur (t.m. 16 Augustus). Pastoor J. Th. van Galen, naar een geschilderd portret door Otto Bde Kat. Als het waar is, dat de spreekkamers in onze pastorieën niet bepaald boeiend zijn, dan maakt de pastorie in Overveen toch zeker een opvallende uitzondering. Het wachten in de spreekkamer daar is lang geen vervelende bezigheid, want de bezoeker kan zich geruime tijd be zighouden met een serie pastoors, die ieder gevat in een forse lijst hem vanaf de muur aanstaren, naar eigen aard en karakter natuurlijk, maar toch steeds met een pastoraal oog. De paro chie vgn Overveen, welke zo langzaam aan naar de driehonderd jaar opmar cheert, is thans aan haar twaalfde pas toor toe en een klein rekensommetje maakt uit, dat het in Overveen kenne lijk goed „staan" is. En het is de pas toors daar aan de wand wel aan te zien, dat zij in een goede omgeving terecht zijn gekomen. Op drie na hebben zij zich alle laten vereeuwigen op het linnen doek, maar voor de parochianen vormen alleen nog pastoor L. ten Brink, die ruim dertig jaar de Overveense parochie bestuurd heeft, en pastoor G. van Niekerk, met een „diensttijd" van vier en twintig jaar, een begrip, midden van al die ingelijste collega's troont het geschil derde portret van pastoor J. Th. van Galen, die met de traditie van zijn voorgangers niet heeft willen breken en in 1950 een van zijn parochianen, de kunstschilder Otto B de Kat, opdracht gaf de bestaande collectie aan te vullen met de twaalfde pastoor. En het doet de bezoeker goed vast te kunnen stellen, dat de Overveense pas toors zich wat dat betreft niet met knutselwerk ophielden en hun opdrach ten verstrekten aan bekwame kunste naars. Het portret van pastoor Ten Brink is van Huib Luns, dat van pas toor G. van Niekerk van de Haarlemse schilder H. Wesseling. Maar wij waren in de Overveense pastorie nu niet direct voor een be spreking van een schilderijententoon stelling, want de parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen bereidt zich thans voor op dé viering van het veertigjarig priesterfeest van pastoor J. Th. van Galen. Doch daaromtrent leverde onze komst niet zo heel veel nieuws op. De jubilaris wenst geen uitbundige feestelijkheid en het hoog tepunt van de viering zal dan ook alleen tijdens de Hoogmis komen te liggen, die Zondag 16 Augustus om negen uur wordt opgedragen. Tijdens een receptie zal 's middags het paro chie-geschenk worden overhandigd en het feest wordt besloten die dag met een plechtig lof. Pastoor Van Galen is nog niet zo lang werkzaam in Overveen; zes jaren is maar kort in vergelijking met de jaren van zijn voorgangers. Maar in die tijd heeft hij zich toch vele vrienden ver worven en heeft hij gewerkt aan de versteviging van het godsdienstig leven in zijn parochie .De jubilaris 2al het stellig niet op prijs stellen, wanneer wij dieper op zijn werk ingaan, omdat hij dat werk zonder meer als zijn taak be schouwt. Zijn zin voor humor komt hem meer dan eens van pas en wanneer de pa rochianen zich één markante trek van de pastoor zullen blijven herinneren, dan is dat de oorspronkelijke manier waarop hij zijn preken in de kinder mis stelt. Dat hij het verhaal van de Barmhartige Samaritaan op het Brou werskolkje liet spelen, is een van de vele voorbeelden. En wat soms een of andere zinsnede in een preek voor de kinderen niet helemaal duidelijk, dan waren het de volwassenen wel, die een bepaalde wenk van de pastoo- wel verstonden. Wanneer wij hem echter zouden vra gen een en ander uit zijn priesterleven te vertellen, dan zou hij ongetwijfeld beginnen met de zes gloriéjaren, die hij als praeses beleefde van de St. Joseph- gezellen te Amsterdam, de stad, waar hij op 24 December 1886 geboren wera Velen herinneren zich praeses Van Galen nog en praten graag uit die „goeie ouwe tijd". Voordien was pastoor Van Galen na zijn priesterwijding 'op 15 Augustus 1913, kapelaan geweest in Heiloo en Oegstgeest. Maar Amsterdam zag hem terug als kapelaan van de „Magdalena", waarna hij op 11 Augus tus 1928 tot praeses benoemd werd en tevens tot rector van de Sint Hubertus- kapel. Tot 20 October 1934 duurde die Amsterdamse tijd, want op die dag werd hij belast met het pastoraat van de Martha-parochie in Den Haag. Deze periode is lang niet gemakkelijk ge weest, vooral de oorlogsjaren vroegen in die zware parchie veel van de pas toor. En daarom was het niet onbegrij pelijk, dat na dertien jaar, op 23 Augus tus 1947, de benoeming volgde tot pas toor in het meer rustige Overveen. Na zes jaren hebben de Overveners hun pastoor nu wel zo goed leren ken nen, dat zij zich op 16 Augustus bij het veertigjarig priesterfeest niet onbetuigd zullen laten. De zaal van het gebouw St. Bavo puil de gistermiddag bijna uit, toen de kin deren van Oude Tonge met hun nieuwe vriendjes en vriendinnetjes uit Haarlem genoten van een kostelijk programma, dat hen geboden werd door het Adoptie comité Oude Tonge. Allereerst kregen de kinderen een levende poppenkast te zien. Het spel „Hoe prinses Goudhartje toch koningin werd", heeft niet nagelaten bij de kin deren een wilde en ongemeen hartelijke sympathie los te slaan voor deze lieftal lige prinses, die door haar zuster lelijk bii de neus wordt genomen. Met behulp van een heks ziet prinses Angora kans haar zuster voor lange tijd ongelukkig te maken en het is dan aan Jan Klaas sen om haar te genezen, omdat de hof arts niet in staat blijkt te zijn het ver lossende woord te spreken. Natuurlijk slagen Jan en zijn vlouw Katrijn erin prinses Goudhartje te genezen. De heks krijgt ook haar trekken thuis en moet haar verder leven slijten in het diepste van het gevang. Dit spel met enthousiasme door onder wijzers en onderwijzeressen gespeeld, vond een gretig onthaal bij het jonge volkje, dat af en toe zo hard met han den en voeten werkte, dat men minstens vreesde, dat de laatste uren van het ge bouw St. Bavo geteld waren. Genoeg actie dus voor het jonge auditorium. Tijdens de pauze werden de kinderen ge- tracteerd op een glas frisse limonade, die zij zich goed lieten smaken. Het tweede gedeelte van de middag werd verzorgd door de goochelaar Kaki. die de kinderen op bijzonder verrassende wijze wist bezig te houden met allerlei „zwarte kunstgrepen". Een geslaagde middag: een der hoog tepunten van de logeerpartij der kinde ren uit Oude Tonge. Woensdagavond 12 Augustus zal het bekende jongenskoor de Wiener San gerknaben wederom een bezoek aan Haarlem brengen Ditmaal zal in de Grote Kerk een bijzonder kerkconcert worden gegeven. Een groot liederenpro- gramma van geestelijke en wereldlijke werken, d.o. beromde melodieën van Schubert, Mozart, BBrahms e. a. zal woorden uitgevoerd. De leiding berust ditmaal in handen van Robert Kühba- cher. HAARLEM. Voor de Hoofdakte-exa mens zijn geslaagd de heren: A. D. Jip- pes, Schagerbrug; J. A. Kooiman, Waardpolder; en de dames: G. J W. van Gessel, Amsterdam; A. Ch. Ley- feldt, Heemstede. Voor afd. B de heren: H. M. Olijhoek, Hoorn; J. P. N. Rokebrand. Vogelen zang; en de dames: Chr. J. A. M. Schaap, Amsterdam; P. J. A. Zeinstra, Haarlem. Voor het examen handenarbeid zijn geslaagd de dames: T. Boersema, A. Keur, H. Lambregts, J. van Marie, H. van Munster, L. van Ogtrop, J. Veen- hoven, Ch. de Vriend, A. Verpoort, H. Graeuwert, A. Groenhart, C. Hillers, F. Jantzen, Th. Keet, A. Kolmus, Y. Mater, A. de Nijs, C. Piloo, H. Segers. Afgewezen drie. Advertentie IC A.1^1 horlogee Barteljorisstraaf 2 - Tel. 13004 - Haarlem Octavia uit de stal van Jb. Haan en gereden door de bekende pikeur J. Wa genaar, heeft de eindstreep niet gehaald. De fav&riet van velen wist zich in de finale te plaatsen, won ook de eerste rit bij de beslissing om de eerste 2 plaatsen, doch moest de volgende rit aan Ooststar van B. F. L. M. de Meulder en gereden door J. Ham, laten. Een kamprit moest de beslissing brengen, een spannende race tussen twee paarden van klasse, een felle strijd tussen twee bekwame pikeurs. In de laatste honderd meter werd het pleit beslecht. Met lange pas sen stormde Ooststar naar voren en ver zekerde zich van de eerste plaats en daarmee zijn eigenaar van de 1ste prijs van f 650. Het begin van Santpoorts jaarlijkse korte-baandraverij was bepaald teleur stellend. Aanvankelijk kon een inschrij ving van 23 paarden gemeld worden, doch er verschenen er slechts dertien in het strijdperk. En van die dertien had Octavia de beste papieren. De eerste omloop bracht weinig schokkends. De loting stond een spannende course in de weg en alleen de strijd, tussen Miss A en O Marijke was boeiend omdat hier twee aan elkaar gewaagde paarden el kaar de eer betwistten. Quichotte had geen moeite met Nanda O, Louis FH schakelde in twee ritten O Nelly Zora uit en Quinte Hollandia G had het ge makkelijk tegen de nerveuze Paulientje die zich met springen diskwalificeerde. Op dezelfde wijze schudde Octavia Lietsi Mitzi van zich af, maar de gekste sprongen maakte Marry Simons, die daarmee Octavia een ruime kans gaf voor de volgende omloop. En Eduard Advertentie Juist het eigen merk is voor U een garantie voor kwaliteit. Het beste bewijs: Wij verzenden onze sigaren door geheel Nederland. GROTE HOUTSTRAAT 81 Niettegenstaande de competitie van de tweede klasse B nog niet geheel is uit gespeeld DWT 1 en ADZ 1 moeten ieder nog een wedstrijd spelen en heb ben een gelijk aantal punten is nu reeds door de Sportcommissie van de KN.Z.B. een beslissingswedstrijd om het kampioenschap vastgesteld en wel op Maandag 10 Augustus in Nieuwer Amstel. Uitslag TYBB 1Gymnasion 5 195. Programma voor de a.s. week: 10 Aug. TYBB 1HCK 3. 10 Aug. TYBB 3—RCH 2. Deze twee wedstrijden worden ge- I speeld op het TYBB-terrein. Donderdagmiddag had te Zandvoort een hardloopwedstrijd plaats voor kell- ners, die zeer veel belangstelling trok, ook al omdat de fikse frisse wind het verblijf op het strand niet zo aangenaam maakte, terwijl de zon achter de wolken verscholen bleef. Op het Stationsplein verschenen de deelnemers in volledige kellnerskleding, maar er was één ma troos bij, een 18-jarige hofmeester van de Koninklijke Marine en laat deze nu met pet, lint en streepbef de te prijs be halen. In een radio-wagen sprak de di recteur van Touring Zandvoort, de heer Hugenholtz, deelnemers en publiek toe en gemotoriseerde politie hield ieder op een ai's'and toen precies 3 uur het start schot klonk. De route liep via de Van Speykstraat, Van Kinsbergenstraat, Parallelweg, Dr. Smitstraat, Boulevard en Z-estiaat weer terug naar het Stationsplein. Normaal stond er al snelwandelende tien minu ten voor. Maar de mannen van „kom bij U meneer" moesten de afstand afleggen met een dienblad in de rechterhand en op dat dienblad een glas en een fles. elk half vol. Een menigte supporters volgde de kampers, die blij waren, dat het niet warm was. De hofmeester, S. Wigbol- dus, kwam het eerst binnen in 7 minu ten 45 seconden en vrijwel zonder for ten. Hij kreeg een pracht beker en een fles oude klare. De overige winnaars waren in volgorde: W. Feitsma en J. Kaspers van „Riche" L. Moorselaar, A. Feerichs, Leo Bluys, J. J. Schmidt cn R. v. Gennep. De oudste deelnemer, ober Landman, 59 jaar, kreeg een extraatje en alle ze ventien kregen de mannen een verras sing. De vriendenkring „De Branding", „Touring Zandvoort" en „Ons Belang hebben groot succes geoogst met deze eerste wedstrijd die voortaan ieder jaar herhaald zal worden. De collecte voor de armen in de pa rochiekerk van St. Agatha te Zand voort, gehouden na een predicatie van pater Nolascus O. M. Cap., heeft ruim f 1300 opgebracht. Het einde van de polocompetities be gint te naderen en er vallen reeds enkele kampioenen te noteren. In de afdeling heren is HVGB 5 kampioen; afdeling a jongens DWT en van de afdeling b jon gens kan HZV het kampioenschap niet meer ontgaan. Bij de dames gaat het tussen HPC 2 en HVGB 3 en in de af deling meisjes heeft HVGB de beste pa pieren. De uitslagen van deze week zijn; At'd. meisjes: HPCHaarlem 34, DWRVZV 2—2. Afd. dames: VZV 2—HPC 2 1—4. Afd. a jongens: Haarlem aDWR 3—1. Afd. b jongens: Haarlem cHZV 0—6, Haarlem c—HPC 1—7, HPC—VZV VZV niet opgekomen. De competitie-standen zijn: Afdeling dames: HPC 2 5 4 0 1 8 13— 5 HVGB 3 5 3 1 1 7 20— 9 DWT 4 6 3 1 2 7 17—13 VZV 2 6 0 0 6 0 6—29 Afdeling heren: HVGB 5 4 3 1 0 7 9— 4 DWT 3 4 2 0 2 4 16— 6 DWR 3 4 0 1 3 1 4—19 Afdeling meisjes: HVGB 9 7 2 0 16 48— 8 VZV 9 5 2 2 12 20—18 DWT 8 5 1 2 11 24—19 Haarlem 8 3 0 5 6 10—17 DWR 8 3 1 4 5* 10—16 HPC 10 0 0 10 0 7—41 6 5 1 0 11 22—10 a 6 4 0 2 8 18—11 6 2 1 3 5 18—15 6 0 0 6 0 4—26 b jongens: 6 6 0 0 12 32— 4 5 2 1 2 5 14—12 4 2 0 2 2* 15— 9 b 4 2 0 2 2* 10—13 c 7 0 1 6 1* 3—16 *2 verliespunten wegens niet opkomen. Afdeling a jongens: DWT Haarlem HVGB DWR Afdeling HZV VZV HPC Haarlem Haarlem *2 verliespunten wegens niet opkomen. Op Donderdag 13 Augustus komt de nationale Spaanse zwemploeg naar Haarlem om de strijd aan te binden met de Nederlandse militaire zwem ploeg. Er worden wedstrijden op diverse afstanden gehouden met een waterpolo- wedstrijd als besluit tussen het officiële Spaanse zevental en de Ned. Militai- renploeg. In Groenendaal is voor de eers'e klas se heren gespeeld de waterpolowedstrijd HPC 1—Rotterdam 1. In de eerste speei- helft viel reeds de beslissing van deze wedstrijd; nadat HPC door Frits de Geest een voorsprong van 20 had ver kregen wisten de Rotterdammers gelijk te maken. In de tweede speelhelft ble ven doelpunten uit zodat met 22 het einde kwam. In de reserve eerste klasse heren heeft HVGB 2 met 91 van Haarlem 2 ge wonnen en daarmede beslag gelegd op het kampioenschap. HVGB 2 gaat nu promotiewedstrijden spelen. DWT 2 is kampioen geworden van de reserve tweede klasse B dames met 42 werd gewonnen van Meeuwen 3. In de derde klasse dames won Haar lem 1 met 30 van Waterlelie 1. Daar de wedstrijd HPCBlauwe Beugel niet is doorgegaan, is in deze afdeling de beslissing omtrent het kampioenschap nog niet gevallen. In de reserve tweede klasse heren heetft DWR 2 de laatste wedstrijd ge speeld; met 60 werd gewonnen van Haarlem 3. De wedstrijd HPC 3LZC 2 eindigde 3—1. Anville kwam daar al heel gemakkelijk in terecht, n.l. door vrij te loten. Het goedkope succes duurde slechts kort, want Ooststar maakte korte met ten met Eduard Anville. Quichotte Octavia had een machtige strijd kunnen worden, maar rijder Jan van Leeuwen kon zijn Quichotte niet in bedwang houden en voor Octavia werd het een zacht-gekookt eitje. De eerste kamprit van de hele course moest de beslissing brengen tussen Quinte Hollandia G en Miss A. De eerste rit was voor Quinte Holl. G, omdat Miss A uit de band SDrong. Maar de beide volgende ritten waren onbetwist voor Miss A. En Louis FH lootte zich fortuinlijk in de prijzen. Maar alweer was het betrekkelijk for tuin, want de 5-jarige voshengst kwam niet verder dan de vierde plaats, na eerst van Ooststar en vervolgens met een kamprit van Miss A verloren te hebben. Octavia won zijn eerste iit door een springende Miss A, maar moest ln de tweede rit alle zeilen bijzetten om nog net iets van zijn 10 meter voor sprong over te houden. De eerste rit van de winnaars-finale werd een fraaie zege voor Octavia. Had pikeur J. Ham zich verrekend? De tweede rit werd een spannend duel, pas in de laatste meters Ijeslist in het voor deel van Ooststar. Het resultaat van de kamprit vermeldden wij reeds in de aanhef. Zonder een greintje krampach tigheid stormde Ooststar op de over winning af. De totalisator, die een omzet bereikte van f 4.129,50, betaalde op Ooststar de volgende quotes: eerste omloop win nend f9,50 plaats f3.—; tweede omloop winnend f 4.70, plaats f 2.en derde omloop winnend f 2,50 en plaats f 1,20. Naar schatting hebben ruim anderhalf duizend bezoekers de draverij in Sant poort bezocht, een aantal, dat gezien de nogal straffe wind. niet tegenviel. Dc deelname moet wel teleurstellend ge noemd worden, al is het anderzijds waar, dat de eigenaren van paarden voor zware lasten zitten en ^liet zo ge makkelijk te vinden zpn voor het risico van een volle dag in Santpoort met de daaraan verbonden kosten van vervoer, insehriiving, e.d. Het heeft er veel van weg, dat de korte-baandraverU steeds meer verdrongen wordt door die van de lange baan, waartegen alleen iets te ondernemen valt, wanneer men de korte baan aantrekkelijker weet te maken, b.v. door meerdere kleinere prijzen uit te loven, die wellicht een groter aantal gegadigden naar de baan kunnen lok ken. De Santpoortse boekhandelaar de heer Van Raalte, wiens ruime en modern- ingerichte zaak gelegen is recht tegen over het grasveld waarop zich in deze dagen de kermis pleegt af te spelen, heeft een prijzenswaardig initiatief ge nomen. In de avonduren van het dorps feest, als illusie en romantiek in on telbare lichtjes in de lucht bengelen als stralende sterren, en de oorverdo- vend-schorre mechanische muziek uit de établissementen op de zoete walm van oliebollen wegdrijft, zet hij de deur van zijn winkel open, die dan herschapen is in een expositiezaal. De volgende ochtend, als de zon haar nuchter licht laat stralen op het vertrapt dor gras. in zeilen - gehulde kramen en op de ingenieuze zweefraderen, mal in hun bewegingloosheid, is de boekwinkel weer prozaïsch de boekwinkel en de vorige avond een sprookje. Maar als de schemer weer valt en de surrealistische bouwsels met hun lange armen de lucht malen, vinden diegenen die niet meer actief deelnemen aan de kermisjool, in „Erasmus" weer de luch tige tentoonstelling van vriendelijke grafische werkjes door J. van Berkel, reproducties van Franse meesters en een Amerikaanse schilderes, en Engelse kleurtekeningen die de paardensport voortreffelijk illustreren. Deze zomerse selectie uit niet over bekende reproducties naar Renoir, De- gas en Chagall, en de harddraverij uit de Engelse hogeschool zijn bepaald aan gepast aan de Santpoortse actualiteit. Maar ook de knappe etsjes en litho's van Van Berkel, heel gevoelig aange kleurd, hebben soms iets met het dorp te maken. Het landschap uit de omge ving en het pittoreske oude Romaanse kerkje behoren tot de onderwerpen die hij heeft verwerkt. Daarnaast heeft hij het stadsschoon van Amsterdam. Utrecht, Delft, Nijmegen en andere ou de plaatsen met even nauwkeurige ob servatie als in soepele weergave ge noteerd. De Santpoorters, voor wie een expo sitie binnen de eigen grenzen zeker een evenement betekent, kunnen dit tot uiterlijk Zaterdagavond naar waarde schatten door een bezoek aan „Eras mus" te brengen. L. T. Namens het R.K. kerk- en schoolbe stuur „O.L. Vrouw Hemelvaart", Val kenburgerplein, Heemstede, heeft ar chitect J. B. Wesselingh te Heemstede aanbesteed: de uitbre'dmg met 3 loka len en bijkomende werken van de R.K. Maria-kleuterschool aan de Molen- werfslaan te Heemstede. Van de 13 inschrijvers was de heer Fr. Philips uit Haarlem de l-aagste voor een bedrag van f 70.330; de hoogste was de firma M. Nolet uit Haarlem met f 75.300. De gunning is aangehouden. ONDERTROUWD: A. G. H. Groene- veld en G. Blaak; H. Buitink en N. H- Baalbergen; M. H. van Iperen en A. H. Meijer; H. J. Keijman en D. C. van Wes- ssm; G- A. J. Hendriks en M. M. H. Spann. GEBOREN: L. Lammerts en J. Velt- kamp, d; Ch. G. C. Godde en M. M. v. Bakel, z; H. J. v. d. Eem en Ch. Uiten- daal, z; H. Stefels en A. Langeraar, d; S. van Hooft en M. J. C. W. Ho .s, z. OVERLEDEN: G. A. Brenninkmeijer, 64 j; msj. A. W. Hooreman, 27 j; C. On- vlee, 75 j; Wed. C. H. van de Wiel-van Gaaien, 81 j; Wed. D. Grillis-Sloot, 75 jaar. De stoomtrawler Abraham VL 77 kwam Donderdag in IJmuiden aan de spits te staan met een besomming van f 34.500,voor een reis van negen da gen, een niet te versmaden resultaat. De enige logger, die de handel nog wa* tong en schol leverde, bracht het tot f 1.350,—. De weinige garnalen, die tot nu t°e deze week door slechts enkele kotters aan de markt werden gebracht, deze keer in hoofdzaak opgekocht door exporteurs, die daarmee hun af nemers in Parijs voorzien. De note* ringen draaiden voor de „flauwe soorten om f 1,10 en voor de gezouten garnalen om f 1,12 per kilo. Het grote aanbod van makreel, dat de handel Donderdag in IJmuiden te verwerken kreeg, had tot gevolg, dat de prijs zakte tot f 11,en f 12,Per kist. De opvangregeling kon echter met rust gelaten worden, daar grote Par" tijen in de koelhuizen werden opgesla* gen als een appeltje voor de dorst. Ha ring bleef goed gevraagd en wist daar door zonder veel moeite een prijs, variërend van f 16,tot f 14,Per kist te handhaven. Schaarste aan ove rige vissoorten had tot gevolg, dat de noteringen hiervan op een hoog niveau bleven. Heilbot varierde, evenals tar bot, van f 3,tot f 2,50 per kilo en voor grote tong werd tot 13,90 Per kilo betaald. Middeltong was eveneens bar duur met prijzen van f 2.90 tot f 2,60 per kilo. Volgens de berichten van Donder dagmiddag zou ook de Vrijdagmark' gekenmerkt worden door een grote toevloed van makreel en verse haring- De Vikingbank IJM 183 ging onder stoom met 700 kisten haring, 700 kisten makreel, 25 kisten diversen, de Maria van Hattum IJM 10 was op weg naar huis met 650 kisten haring, 750 kisten makreel, 50 kisten diversen en de Her man IJM 2 meldde een vangst van 1.120 kisten haring, 600 kisten makreel en 80 kisten diversen. Bij elkaar dus reeds bijna 4.700 kisten van 3 schepen. Daar nog verschillende trawlers rijp zijn voor binnenkomst en de vangsten in het begin der week bijzonder groot waren, kan ook Zaterdag en Maandag op een flinke aanvoer gerekend wor den. Woensdag en Donderdag zijn de ha ringvangsten van de trawlende schepen aanzienlijk minder geweest dan in de eerste dagen der week. Vooral in de Zuid vielen de resultaten tegen en verschillende trawlers en loggers, wier vangsten nog niet zo groot waren, zijn noordelijker gaan stomen in de hoop daar meer succes te hebben, zij het dan, dat de daar te vangen soorten wat groter van stuk zijn. De Onderne ming II SCH 27, die zijn vangst ge deeltelijk zoutte en de andere helft vers heeft gehouden, viste ook in da Zuid, maar moest van een poging naar noordelijker visgronden afzien, omdat de reis op zijn einde liep. Zaterdag wordt het schip aan de afslag ver wacht met naast een gezouten aan voer nog 500 kisten verse haring. Als twee gegadigden voor de Zater- dagmarkt heeft zich inmiddels de mo tortrawler Claesje RO 46 gemeld, dia met het oog op dc kwaliteit van de dichte makreel het risico van uitblij ven tot de Maandagmarkt niet aan durfde, De vangst bestaat uit 100 kis ten schelvis en piepers, 30 kisten ka beljauw en gul, 670 kisten makreel en 120 stuks stijve kabeljauwen. Een schip dus zonder haring, een witte raaf. De motorlogger Janny VL 30, die Woensdagmiddag vanuit Scheveningen naar de visserij vertrokken was, meld de later op de avond aan de rederij, dat een defect aan de keerkoppe'inS noopte tot terugkeer. Ook de zender bleel# niet vlekkeloos te werken, zodat dit euvel tegelijkertijd verholpen kon worden. Zaterdag 8 Augustus wordt op het ge meentelijk sportpark aan de Van Pan- huijsstraat te Noordwijk een voetbalwed strijd gespeeld tussen de eerste klassers Stormvogels en Willem II. Beide vereni gingen komen met het volledig compe titie-elftal uit. De wédstrijd begint om half zeven. Na afloop van de wedstrijd is er een muzikale rondwandeling van vijf mu ziekcorpsen met drumband (totaal 200 muzikanten). Deze muzikale rondwan deling staat onder auspiciën van het R. K. Fanfarecorps Excelsior. 5? De stichting „Beursconcerten" heeft het nuttig gevonden haar naam te wij zigen in: „Stichting Kunstkring Bloem bollenstreek". Als plaats van vestiging is Hillegom gekozen. Het bestuur werd met enige perso nen uitgebreid en is als volgt samen gesteld: jhr mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, te Hillegom. voorzitter; Q. Warerijn, idem, secre taris; P G. M. Reckman, te Lisse, pen ningmeester; J. Bakker, Sassenheim; mevr. H. L C. Beek—Grootenboer, Hil legom; J Dekker, Lisse; C. H. B. Hoo- gervorst, Sassenheim; C. Kool, Hille gom; T. Lodewijk, Hillegom; C. Loef). Bennebroek; Fr. Lommeise, Hillegom; F. J. M. Pinxter, Lisse; L. J. Siersma. Bennebroek. In het komende seizoen heeft het be stuur een viertal uitvoeringen op het programma staan. Te beginnen met een afscheidscon cert van Jo Vincent, waarbij het Zuid- Hollands Orkest zal begeleiden, zal op 24 October a.s. een begin worden ge maakt op Zaterdag 21 November komt „De Toneelvereniging" (regie A. Defres- ne) met „Circus Knie" op de planken. In dit stuk worden rollen vervuld door o.a Aaf Bouber en Johan Elsensohn. De Hoofdstad-operette komt op Don derdag 7 Januari 1954. Tot besluit een opvoering van „Fees telijke dag". van Andrew Rosenthal door de Haagse Comedie (regie PaUi Steenbergen). De uitvoeringen worden gegeven m de beurszaal van de Hillegomse Beurs- IJMUIDEN, Vrijdag 7 Augustus: Hoo| water: 1.59 u. en 14.32 u. Laag water: 9.5' u. en 22.25 u. Zaterdag 8 Augustus: Hoog water- 2.48 u. en 1-5.17 u. Laag water: 10.49 en 23.14 u. 5/8 Anaconda Copper 33% Bethlehem Steel 52* Chrysler Corp. 7394 General Electric. 73% General Motors 60* Hudson Motors 12 Kennecott Copper 64 Montgomery Ward 60'4 North American Can 20% Radio Cbrp 25 Republic Steel 49% Shell Oil 75% Southern Pacific 45% Southern Railway 46% Tidewater 22% U. S. Steel 3894 6/8 33 52% 739» 73% 60% 11% 64% 69% 20% 24 50 76 45% 46% 23 389»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2