Drietand-divisie bouwt een hechte linie langs de Maas Generaal Warringa levert critiek op niet doorbetalen der lonen Castella-Vaatwas St. Maartensgroep uit Nijmegen met een woonwagen naar het kamp Critiek op het ontwerp Vestigingswet Bedrijven Badman moest hulp inroepen van iemand die kon zwemmen Er is weer Ver hoging melkprijs in W.-Nederland Vijftien jaar geëist tegen echtgenote blinkender vaat en zachtere handen! Leiding onvermoeid het invaliden zo prettig mogelijk te maken Adres van Kamers van Koophandel aan de minister van Economische Zaken Vader verdronken, dochter gered VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1953 PAGINA 3 milder, zachter èn voller van smaak gewoon eten Met één cent per liter Minister en staats secretaris vandaag op bezoek 21-jarig meisje onder vrachtauto gedood Examens Haar man na twee-en-twintig-] arig huwelijksleven vergiftigd Knaap dodelijk getroffen door vallende tak keukctl ONDER DE BERKEN VAN FRESNAY II Dag der vrijgezellen Boerderij in vlammen opgegaan Zweeds linoleum voor rampgebied Vier priesterzonen in één gezin L. J. J. Arts zeventig jaar Badpaviljoen uit gebrand Ruim veertig kampeerders gedupeerd Tegen overwegwachter één maand geëist Toegeeflijkheid oorzaak van dodelijk ongeluk (Van onze speciale verslaggever) Met ingang van vandaag wordt de troep weer met normaal voedsel gefourageerd. Dan is de -periode van de „vijf-in-één" gevechtsrantsoenen achter de rug. Dit zeer tot vreugde van de mannen. Wij Nederlanders zijn nu eenmaal gewend aan grote volumes. Wanneer wij ons dagelijks kilogr. aardappelen niet hebben ver orberd dan voelen wij ons niet ge lukkig. Aan rantsoenen, die niet naar volume maar naar calorieën zijn vastgesteld, heeft een oprecht Nederlander maar heel weinig. Met het oog op de ontwikkeling der melkinkoopprijzen heeft de Algemene vereniging voor melkvoorziening te 's-Gravenhage gemeend te moeten be sluiten de consumptiemelkhandel ln Westelijk Nederland te adviseren, met ingang van 9 Augustus de prijs vooi ccnsumptiemelk met één cent per liter te verhogen. (Van onze speciale verslaggever) Hoewel de internationale situatie, die op papier de mobilisatie van de derde divisie noodzakelijk heeft ge maakt, reeds danig gespannen is en er zich verschillende grensincidenten heb ben voorgedaan, is de oorlogstoestand voor de mannen van de Drietand-divi sie nog niet ingetreden. Die oorlog Wordt evenwel onafwendbaar geacht, zodat de commandant, generaal-ma- joor J. G. Warringa, bevel heeft ge geven dat de onderdelen zich in hun stellingen moeten ingraven. Zij bouwen een hechte verdedigingslijn langs de Maas op. Daar zijn gisteren reeds de eerste voorbereidingen voor getroffen. Vandaag hadden de troepen niets an ders te doen dan als mollen sleuven in de aarde te graven, takken van bo men te rukken om er hun wagens voor het oog van de vijand mee te verber gen en het zware geschut in stelling te brengen. Tot middernacht zullen zij daarmee bezig zijn. Een compagnie commando's, die thans nog bij de der de divisie is ingedeeld en aan de over zijde van de Maas verkenningen uit voert en tracht contact met een denk beeldige vijand te krijgen, zal, wanneer de oorlogstoestand wordt afgekondigd, zich omdraaien, een kwaad gezicht trekken en als vijand van de derde di visie gaan optreden. De mannen in ca mouflagepakken en met de groene ba retten op zullen echter geen groot scheepse aanval op de stellingen van de derde divisie ondernemen. Zij kunnen dat ook niet, want daarvoor zijn ze te gering in aantal. Zij zullen wel het gemobiliseerde legeronderdeel infiltre ren en trachten daar paniek onder te zaaien. Zaterdagnacht 24.00 uur precies eindigt de oefening Drietand. Dat einde van de oefening wil geens zins zeggen dat de activiteit van de mi litairen is beëindigd. Ingevolge een re geringsbepaling mogen de troepen niet op Zondag werken. Zondagmorgen zul len te velde godsdienstoefeningen wor den gehouden en de rest van de dag mogen de troepen, die vanaf Dinsdag morgen in touw zijn geweest, uitrusten. Maar Zondagnacht 12 uur begint het spel opnieuw. Dan moet alle materieel Weer ingeladen worden. Maandagmorgen begeeft de divisie zich weer op weg te rug naar de mobilisatiecentra, van waar uit zij in de nacht van Woensdag op Donderdag is vertrokken. Het vervoer terug zal veel grotere problemen schep pen dan het transport op de heenweg. Dat kon namelijk in de nacht geschie den. Maar door het verbod om op Zon dag te oefenen kan de terugweg eerst Maandag overdag worden aanvaard. In het streven om ook dan het burgerver keer niet te hinderen, zullen de wagens met grotere tussenruimten moeten rij den. Dit transport neemt de ganse Maandag in beslag. De spoorwegen kun nen weinig treinstellen voor troepen- Donderdag is de 21-jarige mej. H. C. K., die per rijwiel van vacantie terug keerde, bij het oversteken van de Rijks leg nabij Muiden, door een vrachtauto thet aanhangwagen gegrepen en gedood. Het meisje, dat ter hoogte van de Kruitfabriek achter een heg reed, wilde bij de kruising oversteken en zag ver moedelijk niet, dat zij door de vracht auto werd ingehaald. De bestuurder van de auto, D. G. uit Weesp, zag, even eens door de heg, het meisje niet, met het gevolg, dat zij werd gegrepen en tegen de grond geslingerd. AMSTERDAM. Engels tolk-vertaler: rjej: J. Mulder te Scheveningen en S. Maliepaard en J. Th. Holtapple, beiden s-Gravenhage. s-GRAVENHAGE. Tekenen MO, acte MA: Mej. A. V. Kievits, Schie- ®m; mevr H. v. d. Waerden, Amster dam; mej. A. Morpurgo, Amsterdam; Af ,V- Klein Essink, Amsterdam; A. C. f!'J-e,rs' Delft; J. Otter, Den Haag. ti 5 HAAG Akte NB (timmeren): J-," runstra, Dokkum; W. L. Dekkers, venter; M. Hendriksen, Arnhem; K. ®nsen, Rotterdam. Voor akte NF nieubelmaken)J. Jelsma, Drachten; J. Al km a ten, Den Haag; T. J. Kunst, Den HAAG Tekenen M.O., akte ri mej. A. J. M. Schuursma, Rotter- Jr JI1' m®i- h V. D. Sluis, Haarlem; J. W. W Tr'-r, n; "k M. Stam, Amsterdam; Tomesen, Den. Haag. Zelfs korte tijd voor de „strijd" gaat beginnen, hebben de man schappen. die aan de oefening „Drietand" deelnemen, nog aan dacht voor hun uiterlijk. Een wa tertankwagen bood ruimschoots plaats aan hen, die nog even de scheerkwast wilden hanteren. vervoer ter beschikking stellen. Hon derden autobussen moeten nu de taak van de treinen overnemen. De Dinsdag, Woensdag en Donderdag van de volgende week zullen worden benut om het materieel, dat van deze oefening nogal wat te lijden heeft ge had, weer geheel in orde te brengen. Het moet in uitstekende staat in de opslag plaatsen worden teruggebracht, want daar moet het zes maanden zonder re visie of verzorging kunnen blijven staan. Vrijdagmid dag omstreeks één uur wordt de divisie gedemobiliseerd. De manschappen gaan dan op eigen gele genheid weer naar huis. De commandant van de derde divisie. generaal-majoor Warringa, heeft te genover ons er zijn ontstemming over uitgesproken dat hem is gebleken dat vele werkgevers niet bereid zijn de man nen, die thans gemo biliseerd zijn, hun salarissen door te betalen. Hij betreur de ten zeerste dat deze lieden niet de vaderlandsliefde kunnen opbrengen die wel van de man schappen wordt ver wacht. Bij het derde bewakingsescadron bleken zeven van de tien mannen geen doorbetaling te ont vangen. Vanmiddag zou de minister van Oorlog Z.Exc. Ir. C. Staf in gezelschap van zijn staatssecretaris mr. Mannen met een rijke gevechtservaring bespreken de F. J. Kranenburg plannen voor de komende actie. De oud-commandant van een bezoek aan dc het Korea-detachement, de overste G. H. Christian (mid- divisie te velde den), in gesprek met de plv. bataljonscommandant ma- brengen. jaar D. C. i>. a. Kamp en een Amerikaanse waarnemer. (Van onze correspondent) Voor het Gerechtshof te Arnhem had zich gisteren te verantwoordende 45- jarige B. J. de G., weduwe van de 48- jarige D. K. uit Hengelo (O.) Na een huwelijksleven van twee-en-twintig ja ren had deze vrouw haar man met rattenkruid om het leven gebracht. Wegens moord met voorbedachten rade eiste het Hof tegen haar vijftienjaar gevangenisstraf en daarna ter beschik king stelling van de regering. Het huwelijksleven van deze mensen liet alles te wensen over, hoewel er nau welijks sprake was van scènes. De goe digheid van de man liet het nimmer zo ver komen. Zijn vrouw was bijzonder levendig. Zij zag neer op de geringe afkomst van haar man en koesterde in zichzelf de ontevredenheid. Weglopen wilde zij evenmin, want zij herinnerde zich de ellende, ontstaan door het weg lopen van haar moeder, die het bij haar vader ook niet had uitgehouden. Zo kwam zij op de gedachte, haar man te vermoorden. Zij herinnerde zich, dat haar man eens uit de krant had voor gelezen, hoe een vrouw haar man door middel van rattekruid uit de weg had ceruimd en zo kwam zij op het denk beeld hetzelfde te doen. Ze kocht een flesje met dit vergif en bewaarde het op zolder in een oude schoen. 12 Novem ber 1952 kwam haar man van de tand arts, waar hij een aantal tanden had laten trekken. Als gevolg van de ver doving zou hij wel geen smaak hebben, zo dacht zij en dit bleek helaas waar te zijn. Hij proefde althans niets van de lepel vergif, die zij in de zuurkool had gedaan. Eerst zeven dagen later kwam hij thuis met hevige krampen. De dokter constateerde een sware griep. De andere dag overleed de man en als doodsoor zaak werd ook griep genoemd. Een dag later las een brigadier van politie de overlijdensadvertentie, waarin de we duwe met „diepe droefheid" kennis gaf van het overlijden van „haar innigge- liefde man". Dit wekte zijn argwaan op. vvant hij kende de miserabele verhou dingen van het echtpaar. Enkele dagen later werd de vrouw gearresteerd. Op de zitting verklaarde de weduwe, dat (Van onze correspondent) Een tragisch ongeval bij een nogal onverantwoordelijk „vacantiespelletje" heeft het leven gekost aan de negenja rige P. Peters uit Nijmegen. In de ach tertuin van een huis aan de St. Anna- straat stond een grote boom, die de buurtbewoners reeds lang het licht in hun woningen ontnam, zodat het be sluit de boom om te hakken met vreug de in de buurt werd begroet. De jeugd uit de buurt zag al een paar prettige dagen in het verschiet en haastte zich met zagen en dergelijke naar de be wuste tuin om al vast de takken af te zagen. Daarbij scheurde plotseling een grote tak los, die precies het jongetje Peters raakte, dat op een muurtje zat toe te kijken. In zorgwekkende toestand moest hij worden overgebracht naar het St. Canisiusziekenhuis. waar hij enkele uren later is overleden haar man altijd chagrijnig en vervelend was. De president las echter een ver klaring voor, waarin het slachtoffer werd geschilderd als een zachtaardig en zorgzaam man, die haar tijdens haar ziekte dagelijks in het ziekenhuis be zocht. Volgens de getuige deskundige, dr. Heringa, psychiater te Hengelo, zocht de vrouw een uitweg voor haar irritatie. Get. achtte haar niet geheel toereke ningsvatbaar en achtte kortere gevan genisstraf en spoediger ter beschikking stelling van de regering, dan ook ge wenst. De procureur generaal zei, dat de vrouw haar man had laten sterven zon der een zweem van wroeging. Hij be twijfelde of haar snikken tijdens de zit ting wel een teken van berouw was. Zon der de geringste reden had zij een af schuwelijke daad begaan, waar eigenlijk levenslange gevangenisstraf op staat. De verdediger mr. Jebbink uit Hengelo be pleitte in een gevoelig pleidooi een lagere gevangenisstraf. Uitspraak 20 Augustus. Advertentie fer pak 25 cent Dubbel pak 45 cent Onder de Nederlandse groepen, die aan het kamp voor invalide verkenners in Fresnay ten Zuiden van Brussel deelnemen, is de opmerkelijkste de Sint Maartensgroep van de Sint Maartenskliniek uit Nijmegen Deze troep heeft het bestaan de reis te maken per woonwagen. Hopman Heessels weet smakelijk te vertellen van de avontuurlijke tocht, die eindigde in een sneltrein vaart van om en nabij de zestig kilometer over de Vlaamse kasseien. Men hield in de wel niet wrakke, maar toch ook niet zo bijster hechte woonwagen zijn hart vast. Maar men is er gekomen. De troep bestond uit elf verkenners, twee leiders en aalmoezenier Wiro Hooy, die tevens aalmoezenier is van de 'contin gentsstaf. De Nijmegenaren hebben met hun woonwagen drie emotievolle dagen be leefd. De hele reis was zorgvuldig voor bereid. Er was medewerking verkregen van tal van landbouwers onderweg, die ou bepaalde punten, meestal niet meer dan tien km uit elkaar, klaar stonden met paarden, die de woonwagen een eind verderop zouden helpen. Op het eerste traject van Nijmegen naar Den Bosch werd het al duidelijk, dat, hoewel de organisatie met de paardenaanvoer goed liep, het transport zeer moeilijk op tijd te Fresnay zou aankomen. De paarden die in een span van twee moesten lopen, waren niet aan elkaar gewend, werden schichtig en weigerden verder meestal alle dienst. Soms kwamen er wel paar den, maar was er geen tuig beschik baar. De eerste dag wist men nog te komen tot Roosmalen. Daarna heeft men de hulp in moeten roepen van tractoren en vrachtauto's. Verscheidene personen toonden zich heel bereidwillig en zo kon, na nog een overnachting in Ravels bij Turnhout, de derde dag het kamp be reikt worden. Intussen was de wagen, bont versierd met velerlei opschriften die voor de ingewijden zeer amusant zijn, in Ossmet gejuich begroet. Daar was juist de 25.000ste inwoner geboren en dat feest moest gevierd worden met beschuit en muisjes. Aan de grens is er een lang op onthoud geweest. Er waren allerlei mis verstanden rond paperassen die er moes ten zijn, en die er niet waren, en pa pieren, die er waren en die er niet moesten zijn, maar tenslotte mocht men toch België intrekken. De commentaar van de verkenners? Een prachtig avon tuur. Pater Hooy, een sympathieke pries ter, die in Nijmegen studeert en zijn vrije tijd geeft aan de gebrekkige ver kenners, draagt iedere morgen in de sobere en indrukwekkende openlucht kampkapel de H. Mis op. H.H. Missen worden ook gelezen door de aalmoeze niers van de buitenlandse contingen ten. Diverse predikanten verzorgen diensten voor de andersdenkenden. Voor de leiding kan men niets dan het grootste respect hebben. De gehele dag, en ook een deel van de nacht, is zij in touw om het voor de jongens zo pret tig en afwisselend mogelijk te maken. De arts J. van de Bijl uit Markelo zwaait de scepter over de Nederlanders. Hij is hoofdkwartier-commissaris voor B.E. van de Nederlandse padvinders. Zijn assistent, hopman Engels uit Didam, is assistent-hoofdkwartiercommissaris voor B.E. van de verkenrlerg van de Kath. Jeugdbeweging. De akela's tonen mee hun uithoudingsvermogen. Akela Lind heeft maanden werk gehad met de voorbereidingen en nu is zij nog een van de meest harde werksters, uit wier brein tal van dankbare initiatieven scruiten, Het kamp is goed georganiseerd. Er wordt een kampkrant uitgegeven, de „Agoon-Echo", met een oplage van 350 exemplaren. Zij verschijnt in drie talen. Voorts is er nog een fotodienst. De don kere kamer is het bos. 's Nachts. Woens dag hebben de jongens een excursie ge maakt naar Brussel en Antwerpen. Weer tal van nieuwe ervaringen. Z. Em Kardinaal Van Roey heeft Dinsdagmid dag het kamp bezocht. Mogelijk heeft de pientere maar lichamelijk gebrekkige Pim Verhey uit Monster, van de St. Maartensgroep, ook de Kardinaal het verhaal gedaan van zijn helaas afgebro ken Mulo-studie, en zijn lust om nu de technische kant op te zoeken, horloge- pf instrumentmaker. En ongetwijfeld heeft de Kardinaal ook een kijkje ge nomen in de originele woonwagen van de Nijmegenaren. Een onvervalste ruzie in de Amsterdamse groep zal hij wel niet meegemaakt hebben. Zo'n ruzietje, een enkele „kankerpar tij", lucht de jongens onnoemelijk op. Thuis veelal vertroeteld door moeder, komen zij hier in een heel ander milieu, waar alles lang zo gemakkelijk niet gaat. Gezonde critiek breekt hier baan, er valt eens een woord. Het typeert al leen het volledig mens zijn (of worden) van de jongens. En daar is het de lei ding juist om te doen. Normale jongens, weliswaar met een handicap, maar le venslustig en met een nieuwe frisse kijk op het leven. Zo komen ze hier vandaan. En de jongen die thuis altijd geholpen moest worden met eten, leert hier zich zelf te behelpen. Een interessant neven verschijnsel van dit kamp is, dat ouders, die jarenlang niet met vacantiekonden gaan, gebonden als zij waren aan hun zoon thuis, er nu deze week óók eens op uit kunnen trekken. Zoals op elke jamboree zijn ook op „Agoon" de souvenir-jagers actief. (Van onze correspondent) De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Veenkoloniën te Veendam heeft mede namens 28 andere Kamers m den lande een adres gericht aan de mi nister van Economische Zaken over nel ontwerp Vestigingswet Bedrijven en verontrusting geuit over de te stellen eisen van vakbekwaamheid en de daarop gebaseerde examens en andere eisen. In het adres wordt er aan herinnerd, dat het doel der Vestigingswet Kleinbe drijf 1937 is geweest om verbetering te brengen in de toestand waarin de mid denstand in de dertiger jaren verkeerde, om de grote stroom van ongeschikten te keren en beunhazerij te weren. Het welslagen van het doel is volkomen ai- hankelijk van de wijze van hanteren van de door deze wetten gestelde eisen van handelskennis, vakbekwaamheid en credietwaardigheid, die in de Vestigings wet Kleinbedrijf 1937 uitdrukkelijk ge preciseerd zijn als „minimum eisen", ter wijl in het ontwerp van de komende wet geschreven staat, dat deze eisen niet hoger gesteld kunnen worden, dan naar het oordeel van de Kroon strikt nood zakelijk is. De kernvraag is thans wat onder het begrip „strikt noodzakelijke eisen" verstaan moet worden. De Kamer beperkt zich in het adres tot de vakbe kwaamheid, omdat juist deze eisen zo gecritiseerd worden. Ernstige twijfel is gerezen of niet én door de omschrijving in de vestigingsbesluiten én door het op voeren van het examenpeil, als ook an derszins, deze minimumeisen op een zo danig niveau zijn gekomen, dat niet meer van het inderdaad rekbare begrip van minimumeisen gesproken kan wor den. Bij de beantwoording van de vraag wat een minimum-eis van vakbekwaamheid in een bepaalde branch is, moet volgens de Kamer niet er van worden uitgegaan hoe volgens „het vak" deze eis gesteld moet worden, doch men dient zich daar toe in de eerste plaats op een maat schappelijk standpunt te stellen. Wanneer er hogere eisen worden ge steld dan voor het doel dezer wet strikt noodzakelijk is, dan doemt het gevaar op, dat aan de goede krachten in onze sa menleving de pas tot ontwikkeling wordt afgesneden. Ook heeft men naar de me ning van de Kamer bij de samenstelling van de minimum eisen van vakbe kwaamheid uit het oog verloren, dat de detailhandel en het ambacht, die thans over één kam geschoren worden, in de maatschappij twee afzonderlijke functies vervullen. De Kamer brengt onder de aandacht van de minister, dat de vak-examens op de practijk gericht moeten worden en de theorie, voor zover die voor de bedrijfs voering gemist kan worden, achterwege dient te blijven. In het adres wordt het strijdig met het begrip „strikt noodza kelijk" geacht, dat een ambachtsman, die tevens de aanverwante kleinhandel wenst te beginnen, daartoe een afzonder lijk detailhandels-vakdiploma zou moe ten bezitten. Het ware meer doeltref fend en efficient, dat bepaald wordt, dat ambachtslieden automatisch het recht hebben de detailhandel uit te oefe nen in dezelfde artikelen, als in hun ambachtsbedrijf vervaardigd of bewerkt worden. De rigoureuze voorwaarden van practijkjaren, de leeftijd e.d. worden strijdig met het doel der onderhavige Vestigingswet geacht. De vestigingsbe sluiten, zo vervolgt het adres, zijn lang zamerhand gebaseerd geworden op de situatie in de grotere steden, alwaar de specialisatie aanmerkelijk meer voortge schreden is dan daarbuiten. Hierin schuilt het gevaar, dat men voor het stellen van de minimum-eis van vakbe kwaamheid van ëen vakbekwaamheids niveau uitgaat dat hoger ligt dan het ge middelde. Ook moet meer rekening wor den gehouden bij het vaststellen van de vakbekwaamheidseisen met de aard van het vak. Er moet nauwlettend op toe gezien worden dat de duur der onder scheidene opleidingscursussen niet langer gesteld wordt als nodig is voor het on derricht van het strikt noodzakelijke en dat zo mogelijk de organisatie dezer cursussen zodanig is dat zij naast het verrichten der dagelijkse werkzaamhe den gevolgd kunnen worden. Het wordt wenselijk geacht, dat het toezicht op de vakexamens naast de rijksgecomitteerden in de vorm van waarnemers wordt uitgeoefend door ver tegenwoordigers van de Kamers van Koophandel. De Kamers kunnen zich dan zelf overtuigen van de stahd van zaken. De Kamer van Koophandel Veendam was in dit adres mede de tolk van de Kamers van Koophandel te Alkmaar, Amersfoort, Arnhem, Breda, Deventer, Dordrecht, Gouda, Groningen, Haarlem, Harderwijk. Heerlen, Hengelo, 's-Herto- genbosch,. Hoorn, Leiden, Meppel, Mid delburg, Nijmegen, Roermond. Terneu- zen, Tiel, Tilburg, Utrecht, Vlaardingen, Waalwijk, Zaandam, Zutfen en Zwolle. (Van onze correspondent) In het Limburgse dorp Grevenbicht heeft men het initiatief genomen een maal per jaar de Dag der vrijgezelle» te houden. Onder het motto: „Vrijge zellen van alle landen, verenigt U", zul- In binnenkort de vrijgezellen van alle windrichtingen uitgenodigd worden in het gastvrije Grevenbicht bij elkaar te komen. Als leeftijds grens wordt voor de mannen 30 jaar en voor de vrouwen 25 jaar ge steld. Op het programma voor deze vrijgezellendag zullen o.m. prijken een vergadering, een optocht en een symbo lische verbranding van een vrijgezel, n.L een pop van stro! (Van onze correspondent) Gisteravond omstreeks zes uur is brand uitgebroken in de boerderij van de landbouwer J. Thijssen aan het Maas en Waalkanaal in de gemeente Heu- men. Zes minuten na de brandmelding was de Nijmeegse brandweer ter plaat se aanwezig. Het vuur had echter reeds zo snel om zich heengegrepen, dat er weinig meer te blussen viel. De boer derij ging grotendeels in vlammen op. Het huisraad kon voor een belangrijk deel in veiligheid worden gebracht. Om trent de oorzaak van de brand tast men in het duister. De Zweedse vereniging voor hulp aan kinderen „Radda Barnen", heeft ten be hoeve van kleuterscholen in het getrof fen gebied, ca. 3000 m2 linoleum ter be schikking gesteld. Mgr. Mutsaerts, Bisschop van 's Her togenbosch zal Zondag de eerw. heer Theodatus van Kessel van de orde der Norbertijnen van Heeswijk in de abdij kerk van Berne tot priester wijden. Op de feestdag van Maria ten Hemelopne ming, Zaterdag 15 Augustus, zal hij in de parochiekerk van St. Lambertus te Vorstenbosch (gemeente Uden) zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. De neomist is het tiende kind uit het hu welijk van P. van Kessel en D. van der Heyden. Dit gezin telt in totaal dertien kinderen, van wie er na Zondag vier tot priester zullen zijn gewijd. De gerechtelijke lijkschouwer van Flintshire in Engeland, Rhys Llewellyn Jones, keek vreemd op, toen de badman George Jones uit Rhyk vertelde, waar om hij niet had kunnen verhinderen, dat een 35-jarige zwemmer uit Llan dudno afgelopen Maandag in zee ver dronk. „U moet weten", zei de badman, „dat ik niet kan zwemmen. Ik reed te paard langs het strand, toen ik in zee een man en een meisje ont dekte, die blijkbaar in moeilijkheden verkeerden. Ik reed het water in, maar het was er zo diep, dat zelfs mijn paard moest zwemmen. Toen ben ik naar een paar mensen op het strand gegaloppeerd en ik heb gevraagd, of er iemand bij was die kon zwemmen. Een 24-jarige politieagent begaf zich direct te water en bracht het meisje in veiligheid, maar de man verdween in de golven". De lijkschouwer vroeg, hoe het dan stond met de zwemkunst van de andere bad man. Edward Price uit Rhyk. Die zei, dat hij geen grote afstanden kon zwem men, zodat hij dus niet van zijn paard kon klimmen om naar het meisje te gaan. De lijkschouwer feliciteerde de politieman, Alan Williams, die het negenjarige meisje Rosemary Rosser wist te redden. Haar vader, de 35-jarige William Rosser, was de man, die in de golven verdween. Dat van die twee bad mannen, die de zwemkunst zo slecht machtig waren, beviel de lijkschouwer allerminst. Hij zou een brief sturen, zei hij, aan het gemeentebestuur van Rhyk met het verzoek er op toe te zien, dat alle strandwachters, die over de baders waken, ervaren zwemmers zijn. Advertentie 17 Augustus zal de heer L. J. J. Arts te Tilburg, directeur van de „Nieuwe Tilburgse Courant", oud-voorzitter van de Kath. Nederlandse Dagbladpers, oud- vice-voorzitter van de Ned. Dagblad Pers en eveneens een bekende figuur in de Federatie van het boekdrukkers- bedrijf, zijn zeventigste verjaardag vie ren. De heer Arts zal die dag in het buitenland vertoeven. Donderdag is te Langweer een bad paviljoen tot de grond toe afgebrand. Ruim veertig kampeerders verloren al hun bezittingen, maar persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Toen de brand ontdekt werd viel aan blussen niet meer te denken en hoewel de brandspuiten van de gemeente Donia- werstal spoedig ter plaatse waren, brandde het paviljoen geheel uit. Om trent de oorzaak van de brand valt niets met zekerheid te zeggen. Tegen de overwegwachter M. Z., te Maasniel, Uie 2 Mei de spoorbomen ^te vroeg had geopend, waardoor de 71- jarige weduwe Th. door een trein was gegrepen en gedood, heeft de officier van Justitie te Roermond, een gevan genisstraf van één maand geëist. De vrouw zou, volgens verdachte, ge mopperd hebben, dat zij te lang voor de bomen moest wachten. De overweg wachter heeft toen een der bomen om hoog gedraaid om de vrouw tussen twee treinen in door te laten, Intussen kwam de tweede trein in volle vaart aangereden. De wachter riep de vrouw nog terug, maar het was reeds te laat. Uitspraak 20 Augustus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3