CARMELIETEN driehonderd jaar terug in Nederland Herdenking in Boxmeer spoor van het Reconstructie van het gelaat van St. Dominic us Ook in New-Jersey zal ik de overwinning behalen Theepot kon bankroof niet verhinderen Moord in de lift Kodak Film Masj Mobilisatie verloopt sneller dan ooit umi in de oppositie Medeminnaar met dolkmes gestoken In gevangenschap boek geschreven Luidruchtige misdaad in Londen Méér mogelijkheden! VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1953 PAGINA 4 Luit.-gen. Hasselman: „Islam contra nieuwe kabinet" Dader aangehouden H. M. de Koningin naar Waalwijk Adorus bij zijn vertrek naar de VS.: In de Oostenrijkse Alpen Nederlander in ravijn doodgevallen Dr. F. Oudendal overleden N, Restauratie van oude stadswijken Voorstel Bond Heemschut door NGAIO MARSH In Zeeland Grootste gaszinker ter wereld volgende week in bedrijf Kinderen uit rampgebied thuisgekomen Na verblijf in Italië Met kan het 11 tewuimm Plus-X 1 Super-XX 111.95 Panatomic-X) vanLJ' amateur- (Van onze Brabantse redactie) Zaterdag 15 en Zondag 16 Augustus zal te Boxmeer op plechtige wijze het feit herdacht worden, dat driehonderd jaar geleden de Paters Carmelieten zich daar hebben gevestigd. Sinds die vestiging zijn de paters altijd daar gebleven, al heeft het soms maar weinig gescheeld of het Boxmeerse klooster was uitgestorven. In de laatste eeuw echter heeft de orde in ons land pas goed haar vleugels weer kunnen uitslaan. Achtereenvolgens stichtten de Carmelieten kloosters te Zenderen, Oss, Hoogeveen, Aalsmeer, Merkelbeek, Oldenzaal, Nijmegen, Hengelo, Deventer en Amsterdam. Binnenkort hopen zij zich ook te Enschede te vestigen. Zo is thans weer de vroegere bloei van de Carmelieten-orde in ons land hersteld, al bevinden de kloosters zich niet in dezelfde plaatsen. (Van onze correspondent) „In mijn lange militaire loopbaan zijn m(j noch in het binnenland, noch iD het buitenland voorbeelden bekend van een zo snelle mobilisatie als die in het kader van de oefening „Drietand Alle onderdelen van de 3e divisie waren vóór de daarvoor vastgestelde tijd marsvaardig. Eveneens zijn zij op de daarvoor vastgestelde tijd naar het concentratiegebied vertrokken. Het ver voer zelf is naar mijn mening goed ver lopen. Ik houd het echter niet voor on mogelijk 'dat enkele onregelmatigheden of vertragingen zijn opgetreden". Aldus verklaarde Donderdag de chef van de centrale staf, lt.-gen. B. R. P. F. Hassel man, in een adempauze in de inspectie die hij de ganse nacht ec morgen had gehouden. De generaal vervolgde: „Hoewel uit de berichten van de diverse controle diensten nog zal kunnen blijken dat verschillende zaken verbetering behoe ven, heb ik de sterke indruk dat tot nu toe de mobilisatie-oefening een suc ces is geweest". De proef-mobilisatie heeft zich sneller voltrokken dan ooit bij een oefening in de practijk van het Nederlandse leger het geval is geweest Het ganse leven gaat weliswaar snel ler, er is geen paardentractie meer en de communicatie-middelen zijn veel verbeterd. Daar staat tegenover dat de opslagplaatsen, die moeten worden leeg gehaald, veel groter zijn. Om twaalf uur gistermiddag bevonden alle colonnes zich binnen het concen tratie-gebied. Er hebben zich tijdens nachtelijk transport geen noemens waardige ongelukken voorgedaan. Er is geen enkele militair gewond Een jeep reed in de Zuid Willemsvaart Die werd er uitgetrokken en de chauf feur liep een nat pak op. Een drie-ton ner kantelde om en een keukenwagen reed tegen een boom. Noch de ber gingstroepen, noch de geneeskundige troepen, die op vele plaatsen langs de marsroute waren opgesteld, hebben iets te doen gehad. De colonnes op de lange trajecten kwamen mee slechts enkele minuten vertraging in het concentratie-gebied aan. En dat, terwijl nog geen 40 pet. van de chauffeurs ook in het burger leven achter het stuur zit. Velen kro pen in militaire vrachtwagens, nadat zij in geen maanden hadden gereden. De algemeen voorzitter van de Masju mi, Moh. Natsir, heeft een bekendma king voor de leden van de Masjumi uitgegeven, waarin o.m. wordt gezegd, dat de Masjumi „overeenkomstig de gebruiken in een democratische staat en in het bewustzijn van haar volle verantwoordelijkheid jegens God", op positie zal voeren. Natsir waarschuwt de leden van de Masjumi zich niet door provocatie, in welke vorm ook te laten misleiden, en wijst erop, dat elke po ging om de orde en veiligheid te ver storen, moet worden vermeden. Het aan de Masjumi ver\ *nte dag blad Abadi bespreekt in een artikel de positie van de Masjumi als oppositie partij. Het blad is van mening, dat het kabinet-Sastroamidjojo-Wongsonegoro feitelijk niet alleen de Masjumi als po litieke partij tegenover zich zal hebben, maar ook het Indonesische volk, dat de Islamietische godsdienst in ere houdt. Intussen heeft Aneta vernomen, dat de Islamietische vakcentrale in Pang- kalan Brandan wederom bij de regering heeft aangedrongen op teruggave van de oliebronnen aldaar aan dé B. P. M., op voorwaarde, dat de productie zal worden opgevoerd en dat de staatsbe langen niet zullen worden geschaad. Zo als bekend, hebben de leiders van de Masjumi zich reeds herhaaldelijk voor deze teruggave uitgesproken, terwijl daarentegen de voormannen van de P. N. I. nationalisatie wensten. Gisteren omstreeks half acht heeft de 29-jarige zeeman J. v. d. V. uit Rot terdam, een vriend van zijn vriendin, de 29-jarige Rotterdamse havenarbei der, J. S., met een dolkmes in het wilde weg een aantal steken toegebracht, toen deze tezamen met de vriendin, de 29-jarige fabrieksarbeidster, op de Spangensekade in Rotterdam fietste. S. werd gestoken in de arm en schouder. Zijn jas vertoonde zes gaten. Hoewel S. aanvankelijk het bewustzijn had verloren, vielen de opgelopen ver wondingen nogal mee. Nadat hij in het Coolsingelziekenhuis was behandeld kon hij naar huis gaan. De dader, die op de vlucht was geslagen, is nader hand door de Rotterdamse recherche aangehouden. Direct na de steekpartij maakte de vrouw zich uit de voeten. H. M. de Koningin zal 21 Augustus een bezoek brengen aan de leertentoon- stelling te Waalwijk. Voorts zal zij in de morgenuren van die dag de Amer- centrale te Geertruiden berg bezichtigen Koningin Juliana zal op 11 Augustus een kort bezoek aan enige delen var, Zeeland brengen. In d? middaguren za! Z*J verdronken gebied bezoeken, des middags een s're k waar reeds aan de maatschappelijke opbouw wordt ge werkt. De stichtingsdatum van de Carmelie- tenorde is moeilijker te geven dan die van de meeste andere orden. Toen de kruisridders in het Oosten hun strijd om het H. Land voerden leefden in de grot ten van de berg Carmel reeds vrome kluizenaars, die volgelingen waren van de oude profetenscholen. Later sloten ook Westerlingen, die zich tot dit leven aangetrokken voelden, zich bij hen aan en zo ontstond op de berg Carmel een kloostergemeenschap. In het begin van de 13e eeuw gaf Albertus. de patriarch van Jerusalem, hun een leefregel, die sedertdien door de Carmelieten wordt gevolgd. Maar met instemming van Rome vereren de Carmelieten de profeet Elias als hun „dux et pater" dus leids man en vader. Na het mislukken der kruistochten vonden de Carmelieten hun weg naar Europa en zo vinden we reeds in 1249 in Haarlem een van hun kloosters. Spoe dig treft men er ook aan in Zuid-Hol land, Zeeland en Friesland. De Hervor ming dwong de paters hun kloosters te verlaten. Velen moesten uitwijken naar België, anderen wijdden zich als enkeling nog, veelal heimelijk aan de zielzorg in ons land. In 1652 besluit Graaf Albert van den Bergh, vooral op aandringen van zijn vrouw. Magdalena de Cusance, die in de nabijheid van Brussel kennis had gemaakt met de Carmelieten en hun liturgie en di^ zich daartoe zeer voelde aangetrokken, deze paters naar Boxmeer te doen komen. Onmiddellijk wordt be gonnen met de bouw van een klooster en in 1653 reeds betrekken de paters hun nieuwe tehuis. Moeilijke tijden be leefden de Carmelieten, toen Napoleon hen uit hun klooster liet verdrijven. Het verbod van koning Willem I om novicen aan te nemen bracht het klooster aan de rand van de afgrond. Nog slechts twee paters waren over toen de mildere hou ding van Koning Willem II een her leving mogelijk maakte. Nu, ruim een eeuw later, telt Nederland 400 Geschoei de Carmelieten, indirect dus alles voort gekomen uit het Moederhuis te Boxmeer In de loop der jaren hebben de Ge schoeide Carmelieten naast het be schouwende leven ook het actieve ziel- zorgwerk ter hand genomen. Zij bedie nen reeds bijna 300 jaar de parochie van Boxmeer, eertijds zeer drukbezocht als bedevaartplaats van het H. Bloed, een devotie, die de laatste jaren weer toeneemt. Daarnaast hebben zij vele jaren lang ook tal van omliggende plaatsen in hun zielzorg betrokken. Vooral in de laatste tijd hebben de Carmelieten ook diverse middelbare scholen onder hun leiding genomen. Voorts missioneren zij op Oost-Java en •Madoera. Plannen om ook de zielzorg voor enige parochies in Rijnland op zich te nemen zijn in vergevorderde staat van voorbereiding. De aanmeldingen voor priester- en broederopleiding zijn bevredigend. Boxmeer, zowel de paters als de an dere inwoners, heeft dus wel alle reden om 15 en 16 Augustus feest te vieren. 160. Hoe nu. Gij ontneemt mij de kans op een roemrijk gevecht en wilt dit weer alleen opknappen?" krijst Halfra hevig verstoord. „Voorwaar, kent gij de dap perste uwer edelhngen zó slecht? Ik protesteer! Ahem! Ik ben de juiste man hier voor. Ik zal gaan." De edelman slaat zich fier op de borst. „Sjonge, hij heeft nog gelijk ook," snuift Orm grijnzend. „Bij zoJn bluf-vertoning komt hij natuurlijk pas goed tot zijn recht." Ene schudt aarzelend het hoofddoch Kohorr valt de roerganger bij en schou derophalend geeft de Noorman toe. „Zoals ge wilt, heer Halfra. Laten wij thans opbreken, onderweg bespreken wij het plan verder." Behoedzaam begeven zij zich op weg en op ruime afstand van het vijandelijke kamp laat Eric de ruiters afstijgen. Hier laten wij de paarden achter," fluistert hij. Erwin wordt met de bewaking van de paarden belast, en slechts nadat zijn vader hem verteld heeft, dat deze taak altijd aan de beste krijgers ten deel valt, legt de knaap zich bij die beslissing neer. Geluidloos omsingelt het handjevol mannen nu het slapende kamp. Wanneer het eerste vale morgenlicht langs de hemel strijkt, sluipt Halfra terug naar de paarden. Even later vertelt hoefgetrappel Eric, dat het gevaarlijke spel gaat beginnen. De zwierige edelman zit fier en kaarsrecht in het zadel, doch met een gevoel van grot* bezorgdheid kijkt de Noorman hem na. Hij heeft nu reeds spijt toegegeven te hebben aan Halfra's verzoek. „Ik bedacht de list en niemand anders dan ik had er zijn leven voor mogen wagen" peinst hij. „Eén verkeerd woord of gebaar en het spel is doorzien Als door een adder gebeten springen de dommelende wachters bij het vuur op, als zij de vage ruitergestalte op het kamp zien toerijden. „Halt!" snauwt een van hen. „Wie daar?" Doch de vreemde njdt zwijgend en met een onverstoorbaar gezicht op de licht- cirkel toe. „Vervloekthet is een der Noorse honden, en hij is vrij," sist de tweede wachter, terwijl ook hij met een bliksemsnelle beweging een pijl op de pees legt. Schiet niet, gij!" schalt Halfra's stem. Zijn houding is zo zelfverzekerd, dat de schildwacht onwillekeurig de boog laat zakken en de ruiter verbouwereerd aanstaart. Doch de ander is allerminst onder de indruk. Hij geeft zijn metgezel een por in de ribben en snauwt: „Schiet, zoon van vrees, schiet, of dit wild is mijn!" En met een ruk brengt hij de boog omhoog. (Van onze Romeinse correspondent) De professoren Frassetti en Pini van "°'osrn,a, hebben een uitgebreide studie gemaakt van de afbeeldingen en be schrijvingen van het gelaat van de T d£ °rde der Predikheren. Evenals Smt Frans is Sint Dominicus een der Heiligen, die zeer veel afge- beeld zijn. De oudste afbeeldingen van Domi- "'c"szii": ®en fresco in de basiliek van de H. Franciscus te Assisië, een mozaïek in de kerk van S. Maria sopra Minerva te Rome dat later gerestaureerd is en een mozaiek in de Smt Marcus te Venetië. Te Na- Met een rode anjer in het knoopsgat van zyn donkerblauw costuum is de 43- jarige Amerikaan Harold J. Adonis, die vijftien maanden waarvan bijna zes in het Huis van Bewaring in Amster dam heeft doorgebracht, gisteren aan boord van de „Veendam" gegaan, waar mede hij naar zijn vaderland terugkeert Zijn paspoort werd hem door een dame van het Amerikaanse consulaat-generaai te Amsterdam in Rotterdam reeds ter hand gesteld voor hij aan boord ging. Vol verlangen ziet Adonis uit naar Maandagmorgen 17 Augustus als de Veendam in Hoboken (New York) zal arriveren. Dan zullen zijn vrouw, zijn dochter, en zijn beide zoons op hun va der staan wachten. „Als een vrij man en vrijwillig keer ik naar de V. S. terug om met mijn aan klagers te New Jersey van aangezicht tot aangezicht te staan en mijn onschuld voor de wereld te bewijzen. Evenals in Holland zal ik ook in New Jersey de overwinning behalen", aldus Adonis, die vervolgde: „Mocht ik bij aankomst worden gearresteerd, dan zal dit niet meer dan een formaliteit zijn, want een bail, een waarborgsom, zal voor mij worden gedeponeerd. Adonis heeft tijdens zijn verblijf in het Huis van Bewaring in Amsterdam een boek van 250 pagina's geschreven waarvoor hij nog geen titel heeft be dacht doch wel reeds een uitgever heeft gevonden. Voorts heeft hij een gedich tenbundel geschreven, waarin hij o.m. een gedicht over Amsterdam heeft op genomen. Als de zaak in New Jersey zal zijn behandeld, aldus de heer Adonis, zal ik weer in de politiek terugkeren om mij te rehabiliteren. De heer Adonis In het Oostenrijkse Alpengebied de Tauern bij de Gross Glockner is de 58- jarige R. L Klaassen, leraar aan de ambachtsschool te Scheveningen, ver ongelukt. De heer Klaassen viel in een 60 meter diep ravijn. Hij was gehuwd en had een dochter. vertelde tot slot dat hij voornemens is zijn oude beroep van radio-commenta tor weer op te nemen. Bij zijn vertrek heeft Adonis voorts nog een verklaring afgelegd waarin hij o.a. zegt dat de Nederlandse regering moedig heeft geweigerd te worden be trokken in een interne politieke strijd van New Jersey. Haar officiële beslis- sing op een zogenaamd uitleveringspro ces heeft volgens Adonis opnieuw een voorbeeldige bladzijde toegevoegd aan de Nederlandse gerechtigdheid. In de moeilijkste uren van mijn leven, zo gaat de verklaring voort, vond ik in Neder land een sympathiek medeleven en een onbevooroordeelde pers. De verklaring eindigt dan met een gedicht, waarin Adonis zijn bewondering uitspreekt voor Amsterdam, de bollenvelden, de Leidse universiteit, Den Haag en het moedige vrijheidlievende Nederlandse bevolking pels bevindt zich een paneel in de basiliek van St. Dominicus van een onbekende schilder uit de 13e eeuw Zeer waarschijnlijk is het kort na de dood van de Heilige geschilderd en het werd in 1231 naar Napels ge bracht. De latere en zeer beroemde schil derijen St. Dominicus voorstellende o.a. van Fra Angelico, Lippi, Bot ticelli, Fra Bartolomeo zijn uit iconografisch oogpunt van minder betekenis. Dit geldt ook voor de be kende en zo gewaardeerde afbeeldin gen uit Soriano Calabro en uit de Santa Sabina te Rome. De beide hoogleraren hebben vervolgens an- thropologische onderzoekingen ge daan op het gebeente van de Heilige, dat te Bologna rust nauwkeurige schedelmetingen verricht en van de schedel reproducties gemaakt. Met behulp van beschrijvingen van St. Dominicus' gestalte, zijn gelaat en gelaatsuitdrukking van de hand van zijn tijdgenoten Zuster Cecilia Caesa- rini en St. Jordanus van Saxen, zijn de onderzoekers erin geslaagd een weten schappelijk verantwoorde reconstructie te maken van het gelaat van Domini cus. Prof. Frassetti heeft het grootste aandeel gehad in de verzameling van het materiaal en het iconografisch on derzoek, terwijl da beeldhouwer Prof. Pini vooral het anthropologisch gedeel te voor zijn rekening nam en uit alle gegevens een portret van S. Dominicus gemodeleerd heeft en in steen gehou wen. Verre van een koude reconstruc tie te zijn is het beeld van een le vende, nobele en ascetische expressie. Op verzoek van de familie maken wij eerst thans melding van het plotseling overlijden op 62-jarige leeftijd van dr. F. L. Oudendal, geneesheer-directeur van Oranje-Nassau's Oord te Renkum. ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.3o muz., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 vrouw, 9.35 piano, 10.00 kleu ters, 10.15 gram., 11.00 zieken, 11.45 ka merkoor, 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.33 gevar. muz., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 amusem.muz., 13.50 gram., 14.00 boek, 14.10 harmonie-ork., 14.40 kroniek letteren en kunsten, 15.20 gram., 15.45 amateursprogr., 16.20 causerie, 16.30 schoonheid van Gregoriaans, 17.00 jeugd, 18.00 gevar. liedjes, 18.15 journalistiek weekoverz., 18.25 gevar. muz., 18.40 gram,, 18.57 zomerzotheid, 19.00 nieuws, 19.10 gram., 20.25 de gewone man, 20.30 Lichtbaken, 20.50 gram., 21.00 amusem. muz., 21.35 act., 21.45 gram., 22.40 Wij luiden de Zondag in!, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.22 Radio Philh. Ork. en solist. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.13 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.55 vrouw, 9.00 gym., 9.10 gram. Vl?RO: 10.00 causerie, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 arbeiders continubedrijven, 10.50 gram., 11.25 buitenl. weekoverz., 11.40 kamermuz., 12.00 gram., 12.33 13.00 nieuws, 13.15 lichte muz., 13.50 radioweekjournaal, 14.20 filmprogr., 14.45 huismuz., 15.10 amateursprogr., 15.35 boek,, 15.50 Holland-Festival: Concert- gebouWork. en solist, 16.45 sport, 17.00 lichte muz., 17.30 jeugd, 18.00 nieuws, 18.20 gram., 19.00 artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 causerie, 19.40 causerie, 19.55 causerie. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 causerie, 20.15 gevar. muz., 20.45 gram., 20.55 Franse chansons, 21.15 soc. comm., 21.30 Holland-Festival: Concertgebouw- ork., 22.00 hoorspel, 22.20 harmonie-ork., 22.50 gram., 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC home service, 330 m.r 14.00 ork., 14.30 dansmuz., 15.30 ork., 16.30 gevar. muz., 18.25 gevar. muz. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 dansmuz., 14.00 variété-ork., 15.15 dansmuz., 16.15 mil. ork., 17.15 jazzmuz., 19.30 symph.ork., 21.10 symph.ork. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 vrolijke muz., 14.00 gevar. muz., 16.00 lichte muz., 18.00 vrolijke muz., 22.10 ork., 22.45 gevar. muz., 0.15 dansmuz., 1.00 jazzmuz., 2.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 14.10 ork., 16.55 kamermuz., 18.10 gevar. muz., 20.02 gevar. muz., 23.00 kamermuz. BRUSSEL, 324 m.: 12.34 salonork., 19.40 zigeunermelodieën, 20.00 ork., 21.00 ge var. muz., 23.05 dansmuziek. 484 m.: 12.10 gevar. muz., 16.30 gevar. muz., 1745 gevar. muz., 20.00 Rheingold, opera, 22.30 dansmuz., 23.00 dansmuz. ENGELAND, BBC European Service. Uitz. v. Nederland. 224, 42, 31 en 25 m.: 17.00 Engelse les voor beginnelingen. 224 en 49 m.: 22.00 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal. Lawrence Myers woont in de nauwe Plotseling hoorde hü beneden zich het Kerbelastreet in de Londense wijk gerinkel van glas en het loeien van een Bethnal Green, vlak boven een bijkan toor van de National Provincial Bank. Hij stond voor het open raam met een grote theepot in zijn handen, die hij wou gaan vullen met kokend water. P®, 43-jarige Amerikaan Harold J. Adonis, die 15 maanden waarvan bijna 6 m het huis van bewaring in Amsterdam heeft doorgebracht, is Donder dagmiddag te Rotterdam aan boord van de „Veendam" gegaan, waarmede hij naar zijn vaderland terugkeert. Voor hij aan boord ging, drukte de heer Adonis (rechts) zijn advocaat, mr. Roggeveen, de hand. Nu over enkele jaren wellicht de grootste achterstand in de woningbouw zal zijn ingehaald, zal ook de opruiming van krotwoningen en Ce sanering van woonbuurten aan de orde komen. Er is op dit terrein een grote achterstand ont staan, zodat de minister van Wederop- bouw en Volkshuisvesting een commis sie heeft ingesteld, om alvast de finan ciële achtergrond van grootscheepse krotopruiming te bestuderen. De Bond Heemschut heeft zich nu tot de minister gewend en de aandacht gevraagd voor het feit, dat te saneren wijken zich vaak in de meest karakteristieke, oud ste delen van steden bevinden. Radicale afbraak en modernisering zou een be treurenswaardige vervlakking met zich brengen. In het buitenland heeft men vóór de oorlog reeds een andere koers ingeslagen. „Restauratie" van oude stadswijken, waarbij met behoud van de karakteristieke sfeer, en de oude monumenten, gez-nde en volwaardige stadswijken zijn ontstaan. De Bond Heemschut, heeft nu verzocht, de finan ciële zijden van soortgelijke plannen voor ons land mede te doen bestuderen. De minister is hiertoe bereid gevonden. De instructie van de commissie is daar toe aangevuld en zal in overleg met O., K. en W. met specialisten op het ge bied der monumentenzorg worden uit gebreid. proeving behoeven te ondergaan om tegen de weduwe van hun oom te ge tuigen. Ze keek Henry aan en vroeg zich af of het enkel verbeelding was, dat ze een glimp van doelbewustheid in zijn ogen zag, of dat de verschrik kingen van de laatste dertig uur een verborgen karaktertrek geopenbaard hadden. Hij scheen ingespannen naar Alleyn te luisteren. Roberta dwong zich om eveneens te luisteren. het enige waar we op af kon den gaan," zei de aangename stem. „Als ze gedaan had, wat ze zei dat ze deed, dan had ze Baskett moeten zien, hetzij bij zijn terugkomst van de hal, hetzij in de bediendenkamer. Ons ver telde ze, dat ze niemand gezien had. Ze wist niet, of ze had het vergeten, dat Baskett door de gang liep, toen zij in de kast verborgen was. Ze hoorde Michael afscheid nemen van Giggle en dacht er bijtijds aan om dat in haar verhaal te vlechten. Maar ze vertelde ons ook, dat toen ze Giggle naar be neden volgde, zij Lord Wutherwood in 98 „Je hebt het dossier gelezen Wie verborg zich in de kast in de hal en luisterde de ruzie af tussen Lord Charles en zijn broer? Wie stond daarover te liegen en gaf ons een rijtje onmoge lijke verplaatsingen op? Wie liet de lift terug naar boven komen, nadat Giggle zijn werk gedaan had op de ver dieping daaronder? Je hebt het lijk van Giggle gezien. Welk soort moordenaar kon dat soort wond aanbrengen, terwijl hij achter het hoofd van zijn slacht- A u r - offer stond, dat op zijn rechterzijde in 5? ,?ien zitten. Je kunt iemand, bed lag, dat tegen de linkermuur van 5 ln dle llft zit' echter niet zien. De een kamer stond?" deuren waren dicht en het raam in de „Ik.... ja maar...." buitendeur zit veel te hoog. Als Tin- „Een linkshandige moordenaar na- ^U°,n onschuldig was, waarom ver- tuurlijk. Tinkerton, stomme ezel, Tin- T +e leuge.ns?,°n?e theorie kerton, Tinkerton, Tinkerton." «1 d Tinkerton, wetend dat Lord HOOFDSTUK XX Voorbereiding tot armoede I. Roberta was zo dodelijk vermoeid, dat ze niet anders kon voelen dan een soort doffe verbazing en een gevoel van opluchting. Dit werd gevolgd door de ironische gedachte, dat de Lam preys buiten hun toedoen weer eens door het oog van de naald gekropen waren. Ze zouden zelfs niet de be is, dat Tinkerton, wetend Wutherwood zijn broer zou afschepen, Nanny in flat 26 achterliet, bij de deur van de hal kwam, zag dat de hele cha rade-troep daar stond en toen even bleef wachten tot die de zitkamer bin nengegaan waren, daarna met Baskett een glas sherry dronk, het keukenmeis je bezocht in de keuken en toen op zichtig zei, dat ze haar handen ging wassen; ze ging terug naar de hal en glipte de open kast binnen, waar ze voetafdrukken achterliet. Ze hoorde de ruzie tussen uw vader en zijn broer. We hebben een gedetailleerd verslag van die ruzie van mejuffrouw Cora Blackburn." „Dat miserabele kleine kreng," zei Henry. „Je kunt in die flat geen deur opendoen of je ziet Blackburn weg lopen." „Er zijn meer mensen, die dat onder houd gehoord hebben," merkte Alleyn op. „Eén-nul voor u, meneer," zei Henry. „Maar we waren geneigd om alleen maar het verhaal van Blackburn te ge loven." „Robin," zei Henry, „we hebben ons niet direct onderscheiden, mijn schat. Maar meneer Alleyn, waarom gelooofde u ons gezamenlijk verhaal niet en dat van een nieuwsgierig kamermeisje wel?" „Och," zei Alleyn, „het is een lang verhaal, maar een van de redenen is. dat de agent in de zitkamer Frans ver stond." „Hebben wij ons even belachelijk ge maakt!" zei Henry. °P Tinkerton terug te komen: Zij had dus die ruzie gehoord en vond het een prachtige gelegenheid om zich te verzekeren van Giggle, tegelijk met een dikke erfenis, en de schuld op een ander te werpen. Zij en Giggle zouden ongetwijfeld hun baantje bij Lady Wu therwood wel houden. Die oude Nanny van u heeft aan Fox verteld, dat er iets was tussen die twee. Die oude kinder juffrouwen zijn wel geen betrouwbare getuigen, maar „Ze had gelijk," zei Henry. „Ik her inner het me nu. Oom G. en tante V. hadden er nog ruzie over. Hij zei, dat Tinkerton zijn chauffeur verleidde. Hoe die Giggle dat kon doen! Verbeeld je!" „Beter van niet," zei Alleyn. „Om verder te gaan: Michael verliet Giggle en nam dat pakje mee naar de zitkamer. Toen was de kust veilig voor Tinkerton We denken dat ze naar de overloop ging en met Giggle een bespreking had. Waarschijnlijk heeft ze hem toen van die ruzie verteld. Ik denk dat Tinkerton. evenals Lady Macbeth, het brein van het- duo was en ik mag er wel bij zeg gen, dat ik dat idee heb van een politie- agent, die een Shakespeare-vereerder was. Tussen het vertrek van Michael naar de zitkamer en de terugkomst van Lady Charles uit flat 26 moet het plan in elkaar gezet zijn. Dit complot werd hetzij onderbroken door Lord Wuther wood, die naar de lift ging, hetzij dat het pas vaste vormen aannam in het brein van Tinkerton toen ze hem in de lift zag zitten. Hier was hun gelegen heid. Hij was alleen en had een heftige ruzie met zijn broer gehad, die hem openlijk dood gewenst had. Ze verdwe nen, toen Baskett Lord Wutherwood in zijn jas hielp. Zodra Baskett verdwenen was, kwamen ze te voorschijn. Giggle kreeg zijn instructies. Hij moest naar de lege étage gaan, de lift laten komen, Lord Wutherwood vermoorden en daar na verder naar beneden gaan. Tinker ton zou de lift terug laten komen en zodra ze op de knop gedrukt had, snel achter Giggle aanlopen daarbij u allen achterlatend met een heel gezond mo tief. Alles verliep volgens plan, behalve dat ze geen van beiden wisten, dat her senbeschadigingen niet altijd dodelijk behoeven te zijn. Zodra Wutherwood de lift binnenging overhandigde ze Giggle de handschoen en de vleespen, stuurde hem weg om Michael te gaan halen, stapte weer in haar vorige schuilplaats tot Giggle verdwenen was en kwam toen weer te voorschijn. Ze moest de lift naar beneden zien gaan en op de étage beneden horen stoppen. Ze zou de deuren horen openen. Mogelijk zou ze nog een ander, meer sinister, geluid ho ren. Ze zou de deuren weer horen slui ten. Dat was haar sein. Ze drukte op de knop en volgde Giggle naar beneden. (Wordt vervolgd). alarm-installatie. Hij boog zich voorover en zag een man weghollen naar een wachtende auto. Zonder zich te beden ken smeet hij de theepot naar heneden. Maar hij miste de man en de theepot sprong in stukken op het dak van de auto. De National Provincial Bank ligt op de hoek van de Kerbelastreet en de Bethnal Green Road. Aan de kant van de Kerbelastreet zijn twee donker ge kleurde vensters, waardoor men slechts ternauwernood het interieur van de bank kan zien, zomede het metalen kistje, waarin de kassier zijn dagelijkse wisselgeld pleegt te bewaren. Om half drie precies gisteren stopte een vier- persoons wagen voor de ramen. De chauffeur bleef op zijn plaats. Maar een andere man kwam naar buiten met een korte ijzeren staaf. Hij droeg een grijze battle-blouse, een flanellen broek en witte handschoenen. Met drie klappen van zijn staaf sloeg hij de ruit in, reikte naar binnen en graaide in het metalen kistje. Met duizend biljetten van één pond rende hij naar de wagen. Vijftien seconden had de hele overval geduurd. Toen raasde de auto de straat uit, onder het gerinkel van Myers' servies, het geloei van de alarm-installatie en het opgewonden geroep van toestromende nieuwsgierigen. Tien minuten later vond de politie de verlaten auto, drie straten verderop. Op 12 Augustus hoopt men de gaszin ker in de Westerschelde in bedrijf te stellen. Deze gaszinker loopt over de ca. 4.5 km brede zeearm op een diepte van ca. 30 m! Daarmede is de zinker de grootste van de wereld. Het werk werd in 1951 voltooid en vroeg een be drag van liefst 2 millioen gulden. Het opmerkelijke was dat dit enorme be drag werd aangenomen op eigen risico, n.l. op basis van „geen resultaat, geen geld." Een bedrijf uit Nijmegen heeft dit risico durven netmen. De driedubbele gaszinker bestaat uit een 1400 buizen die een totale lengte hebben van ca. 14 km. De zinker heeft men gecontroleerd met radio-isotopen. Op een bij eb droogvallende plaat heeft men de zuiger gelast. De volgende week dus komt deze gi gantische gaszinker in bedrijf. Hierdoor komt de lange afstand-gasvoorziening in Zeeland een belangrijke stap vooruit. Voorlopig zal in hoofdzaak Goes van deze verbinding profiteren. De afstand-gasvoorziening in Zeeland heeft haar basis in Slüiskil. Van deze centrale uit loopt een leiding naar Hulst en van volgende week af ook naar Goes. Het Westelijke deel van Zeeuwsch- Vlaanderen ontvangt gas uit België, o.a. Sluis. De nieuwe zinker is dus een be langrijke stap in de ontwikkeling van de gasvoorziening van onze zo zwaar getroffen provincie Zeeland. Vanmorgen stoomde de D-trein uit Italië het station van Eindhoven bin nen, waarin de eerste groep kinderen uit de rampgebieden was gezeten, dia vier weken gast is geweest van het Ita liaanse Rode Kruis in een kamp te Pian Castagnaio. Nadat de 85 kinderen in de stationswachtkamer broodjes en choco lademelk hadden genuttigd en zij uit volle borst een Italiaans volksliedje „La Montenara" (het lied van de bergen), hadden gezongen, werd de reis per trein voortgezet naar de woonplaatsen in West-Brabant en Zeeland. Dinsdag 4 Augustus, 's middags om twee uur, ver trekken zij uit Pian Castagnaio en bij vrijwel ieder statirn waar de trein stil hield ontvingen de jongens en meisjes voedselpakketten en geschenken. Als dank werd dan het Italiaanse volkslied gezongen. De Italianen hebben overi gens erg veel moeite gedaan het de kin deren naar de zin te maken. Toen bleek, dat zij het volksvoedsel, macaroni met tomaten, niet lekker vonden, kregen zij macaroni met suiker en boter. Gemid deld zijn de kinderen één a twee kil" aangekomen. De leidsters van de groep, de dames Pauptit en Doets. beiden uit Den Haag, waren enthousiast over de ontvangst en de verzorging van de kin deren Donderdag 30 Augustus arriveert wederom een groep kinderen in Eind hoven. ditmaal ten getale van vijftig. Wat anders 'n hachelijke onderneming zou zijn, dat lukt u met KODAK FILM. Slecht licht... 'n wazige verte... vormeloze wolken... beweeglijke objecten?... Geen film is zo intens gevoelig, geen film heeft zo'n extra belichtingsspeling als KODAK FILM. En om het resultaat helemaal ideaal te makenlaat uw opnamen afdrukken op (Velox) papier. KODAK FILMS zijn bovendien IN PRIJS VERLAAGD I Verichrome (1.75 week uitgeloolé voor VELUA Voy— joto, u,, P (otohandelaar lplichtingen b,J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4