Senaat voor langer opzegtermijn Loon der Spaanse arbeiders slechts de helft van bestaansminimum (inj nouten woningen voor het rampgebied Draag Uw hond een warm hart toe Wees goed en rechtvaardig voor het dier, doch blijf de baas Sanering van bakkersbedrijf Vrees voor prijsstijging geen motie om S'S SS loonsverhoging tegen te houden Levensduur vrijwel gelijk aan die van permanente woningen Eerste van de ver dachten voor de rechtbank Carillon voor VS. wordt ingespeeld Instelling van fonds aanbevolen Een culturele taak HET FRANCASAL-MYSTERIE en voor Zeeland Lichte daling van kolenproductie Herderlijk schrijven van Spaanse aartsbisschop In Engeland Levensmiddelen in prijs verhoogd VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1953 PAGINA 7 Minder mijnwerkers Mr. J, Heldring, New York Nagels en ongedierten (Van onze Romeinse correspondent) ƒ1 onze generatie heeft men in verschillende Europese landen en stellig ook in Nederland een opleving gezien en een herwaardering voor de eigen aard van gewesten en bevolkingsgroepen. Paus Pius XII heeft tijdens een audiëntie, verleend aan een 400-tal deelnemers van een onlangs te Nice gehouden congres over folklore, over dit onderwerp behartigenswaardige dingen gezegd. Velen menen, dat het in stand houden en het levend houden van plaatselijke gebruiken en van folklore wel aardig is, maar meer een privé liefhebberij en zonder wer kelijke waarde voor het hedendaagse leven. Helaas betekent deze mening een stuk achteruitgang in de beschaving onzer eeuw. betekenis krijgen. En in dit alles, in ge bruiken, taai. gedichten, legenden, in spelen, optochten en volksfeesten is het leven uitgedrukt, tastbaar gemaakt, van een gemeenschap, van haar aspiraties en geloof, verlangens en verdrietighe den, herinneringen en hoop. In de christelijke landen of in de landen die eens christelijk waren is het leven tot een eenheid ver bonden en verweven met de gods dienst. Waar deze eenheid verbroken is. bestaat inderdaad het gevaar, dat de overgeleverde gebruiken verdor ren en verloren gaan. Waar deze één heid bestaat is de expressie van het eigene geen aardig overblijfsel uit vervlogen jaren, maar de openbaring van waarachtig leven, dat zich voort zet en in zijn uitingen zich aanpast aan nieuwe situaties. worden beperkt tot de afdelingen werk tuigbouwkunde, electrotechniek en schei kunde, 4. de opleiding moet gelijkwaar dig zijn aan die van Delft. Aan het inge nieursdiploma zal het recht tot promotie zijn verbonden, 5. de aanvankelijke op zet dient bescheiden te zijn, 6. ter waar borging van de eenheid en onafhanke lijkheid van beleid, met name terzake van de hoogleraarbenoemingen, de in richting van het onderwijs en de investe ringen. zal een gemeenschappelijk or gaan van de beide technische hogescho len worden gecreëerd. Wanneer zullen de eerste studenten de colleges in Eindhoven gaan volgen, zo vroegen wij aan een van de des kundigen die aan de voorbereiding van de tweede T.H. in commissoriaal ver band deelnemen. „Dat kan, als er geen abnormale dingen gebeuren, al in '55 zijn. Wij hebben n.l. voor de propaedeuse geen nieuwe gebouwen nodig; deze colle ges kunnen in ieder bestaand lokaal gegeven worden. Vanzelfsprekend moet de T.H. wel daarna over eigen gebouwen de beschikking hebben. Zou inderdaad in '55 worden begon nen dan moeten twee jaar later labo ratoria en een modern practicum klaar zijn. v Er valt uit een en ander op te ma ken, dat de vraag, of er nu zeker een tweede T.H. komt, reeds met een de finitief „ja" kan worden beantwoord. Al is men het over het doel en het waar van de tweede T.H. wel eens, een definitieve beslissing wordt eerst gegeven, wanneer t.z.t. bij de Staten Generaal het wetsontwerp in behande ling komt, waarin officieel de H.O.-wet wordt gewijzigd in die zin, dat er voor taan naast de drie Rijksuniversiteiten ook twee T.H.'s zullen zijn. Het werk der commissie zal uiteraard voor deze wet de basis vormen. Nu echter de Staten Generaal, zoals uit de gevoerde debatten van deze zomer blijkt, vrij wel unaniem van oordeel is, dat de tweede T.H. noodzakelijk is, kan men wat dat betreft wel gerust zijn. Het definitieve laatste besluit dat de twee de T.H. moest passeren komt echter eerst bjj de stemming over dat wets ontwerp aan de orde. In het ontwerp zullen dan ook de bijzonderheden omtrent de bouw, de begroting, en de benoeming der hoog leraren verwerkt zijn. Tevens is er alle aanleiding toe om in dat ontwerp van wet vast te leggen of de tweede T.H. aanstonds bij de op richting een grotere zelfstandigheid zal krijgen. Aan de bestaande drie univer siteiten en de Delftse T.H. zal deze zelfstandigheid in ieder geval wel wor den verleend. De bestuursvorm van de tweede T.H. zal met een en ander ten nauwste samenhangen Een andere vraag die de commissie zal moeten beantwoorden is of de nieuwe T.H. met de drie genoemde af delingen (werktuigbouwkunde, elec trotechniek en scheikunde) ineens zal moeten starten. Al te vaak haalt het leven van van daag de mens uit zijn natuurlijk milieu. Het stelt hem in dienst van enorme in dustriële complexen. Het deelt hem in bij niet-organische conglomeraten, die toevallig bepaald worden door de geo grafische ligging van de productiemid delen en ook wanneer het gezin niet ontwricht wordt, wordt toch ai te dik wijls de familie weggehaald van de grond en uit het milieu, waar deze generaties lang heeft geleefd. Een tweede punt is, dat het onjuist is, dat het beroep en de eisen van het werk min of meer uitsluitend het we zenlijke uitmaken van de menselijke activiteiten. Boven beroep en arbeid uit gaan andere behoeften en andere taken „die spreken tot en opwellen uit geest en hart en die de diepste gevoe lens omhoog heffen, gevoelens welke betrekking hebben op de grootste ge beurtenissen van het bestaan, van zijn vreugden en van zijn verdriet, en die het rhythme van de dagelijkse arbeid onderbreken. Deze gevoelens moeten zich uiten en gestalte krijgen op een maatschappelijk plan. De beschaving, die de mens de wet ten van de machine oplegt, bedreigt ook het normale verloop van de ont spanning. Zij schept al te gemakke lijk het kunstmatig plezier, egoïstisch en banaal, klaar gekocht, zonder enige moeite te verkrijgen en geen initiatief vereisend, plezier, dat het individu zich op zichzelf doet concentreren in plaats van op het gemeenschapsleven. Het is hier, dat het levend bewaren van het eigene, van de overgeleverde gebruiken en van de folklore hun ware In het drooggevallen gebied rond Zie- rikzee op Schouwen-Duiveland worden ten behoeve van de door de watersnood getroffen bewoners houten noodwonin gen gebouwd volgens het montage systeem. Het hoog houden van deze uitingen is een sociale taak. Het is het bewaren en doorgéven van een schat, die bijeen gebracht werd door hen, die ons voor gingen. Het is een culturele taak, die de culturele luiheid, waardoor wij bedreigd worden, tegengaat. En tenslotte Is het een geesteshou ding, die de mensen een op kennis ge baseerde eerbied bijbrengt voor de diepste en oorspronkelijkste uitingen van anderer leven. Hieruit resulteert wederzijdse waardering, die op krach tige wijze het streven steunt van hen, die langs de weg van verdragen en af spraken willen geraken tot de economi sche, sociale en politieke eenheid van de volkeren. Gisteren zijn 360 biggen verdeeld on der gedupeerde Zeeuwse agrariërs. De beestjes zijn afkomstig uit Groningen en Drente. In Zierikzee, waar men voor het eerst een zending ontving, werden de dieren „officieel verwelkomd". De secretaris van de Drentse stichting voor de landbouw, de heer G. M. Lambers, en de heer Hooman, directeur van een Gronings-Drentse exportcombinatie kwa men de dieren in Zierikzee aanbieden, waar drie leden van de districts-advies- commissie van de Stichting voor de landbouw, alsmede de secretaris van de Zeeuwse stichting voor de landbouw, de heer P. Kam, aanwezig waren. (Van onze correspondent) Wanneer men de productiecijfers van 5>e eerste 29 weken van dit jaar verge- "jkt met de productiecijfers uit het- *elfde tijdvak van verleden jaar, dan is ï"at de steenkoolproductie in Zuid- Limburg betreft een kleine daling te ,c°hstateren. Werd in de eerste 29 we- fen van 1952 in totaal 6.921.000 ton ko- ~.en gedolven in de Limburgse mijnen, J11 jaar bedraagt het aantal 6.915.000 ton- Deze lichte daling houdt n.l. ook jWband met de daling van het aantal •mijnwerkers in Zuid-Limburg. In Juli yan verleden jaar vonden 30.000 mijn werkers ondergronds werk in de mij- en, terwijl in Juli van dit jaar 29.300 °ndergrondse mijnwerkers werkzaam ^aren. In vergelijking met andere landen is de man-prestatie per dag van ?e Limburgse mijnwerker hoog, n.l. in f|6t tijdvak van 13 tot 19 Juli j.l. 1572 kg- Deze man-prestatie wordt alleen ®vertroffen in het Saargebied, alwaar e man-presatie 1688 kg. betrof. De Britse politie heeft haar eerste arrestatie verricht in verband met de vreemde gebeurtenissen rond de paar denrennen te Bath op 16 Juli. Een 32- jarige handelaar in oude metalen, Leo nard Phillips, uit Dinas, Rhondda, is in verzekerde bewaring gesteld. Hij wordt er van beschuldigd, dat hij heeft deel genomen aan het vernielen van een telefoonkabel. Dat gebeurde op een ogenblik, dat er in verscheidene plaat sen van Engeland aanzienlijke bedragen waren gezet op een vrijwel kansloos paard, Francasal. Omdat het de bookmakers onmogelijk was om in contact te komen met Bath, konden zij hun risico's niet uitstrijken en dreigden zij aanzienlijke verliezen te lijden. De National Sporting League adviseerde toen haar leden om met het doen van betalingen te wachten totdat de politie wat meer licht in deze duis tere zaak had gebracht. Al vrij spoedig liet men de hypothese varen, dat de telefoonlijn was vernield door het on weer. dat op 16 Juli boven Bath woed de. Getuigen doken op, die gezien had den, dat kort voor het begin van de races twee of drie mannen bezig waren met een blaaslamp de telefoonlijn door te branden. Het groepje had een rode bestelwagen bij zich en op het nummer bord stonden o.m. de cijfers 478. De politie heeft nu te Ton Pentre, Rhondda, zo een rode bestelwagen in beslag genomen. Registratienummer: MNY 478. De tweede ontdekking var de politie was, dat er naar alle waar schijnlijkheid een ander paard had gelopen in plaats van Francasal. Zo was het te verklaren, dat een ais kansloos getipt paard tóch de race won om de Spa Selling Plate. Het andere paard, Santa Amaro, was, Veel Eerste-Kamerleden juichen de indiening toe van het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen omtrent het ontslag bjj arbeidsovereenkomsten, aldus ontlenen wjj aan het voorlopig verslag van de Eerste Kamer. Het beoogt im mers een einde te maken aan de onre delijke toestand van korte opzegtermij nen bij langdurige dienstbetrekkingen. t t f voeren en de kwaliteit der producten 1 j 11 voortgebracht, valt er ook mets te /Holon npf xxriiet Ta 11 oon nn Ho vornlioh. Ret schema van de vierdeling over de *emeenten in de rampgebieden van de hou- huizen, die ons land worden geschon- door de Noorse regering, het Noorse, ^Weedse en Finse Rode Kruis, de Oosten- Rikse regering, de stad Wenen en enige ^°stenrijkse organisaties, is nu vastge- *teïd. Met de levering is inmiddels een ^°gin gemaakt en deze zal tot in het ko kende voorjaar voortduren. De levensduur ^aïl de huizen komt vrijwel overeen met le van permanente woningen. totaal wordeA 760 houten woningen lieverd. Bij dit aantal zijn 140 Oostenrijk- ve bungalows inbegrepen, die in de kop tpb Schouwen (de duinstreek in het Wes- j bjk deei van het eiland) opgesteld zul- worden. De eerste jaren zullen deze dienen om evacué's uit het nog onder wa ter staande deel van het eiland tijdelijk te huisvesten, daarna als zomerhuisje in dat recreatiegebied. Daarenboven zal het Deense Rode Kruis nog enige tientallen houten woningen schenken, die voor het thans nog onder water staande gebied zijn bedoeld. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat er thans in opdracht van de Nederlandse regering 300 verplaatsbare houten noodon- derkomens op Schouwen en Duiveland worden gebouwd om gedurende een a twee jaar een deel van de geëvacueerde bevol king van dit eiland een onderdak te ver schaffen. De 32-jarige vrachtauto-chauffeur Leonard Phillips, die gearresteerd is omdat hij betrokken zou zijn bij de reusachtige zwendelaffaire tijdens de paardenrace te Bath, heeft terechtge staan wegens „kwaadwillige beschadi ging" van telegraaf- en telefoonkabels naar de renbaan te Bath op 16 Juli j.l. Hij vroeg uitstel van behandeling van zijn zaak tot 14 Augustus, en zijn pre ventieve hechtenis werd in dit verband verlengd tot die datum. Phillips werd in zijn woning in Wales gearresteerd, nadat hij eerst een verkla ring had afgelegd waarin hij toegaf be trokken te zijn geweest bij het door snijden van de kabels. En tenslotte wijst de bisschop uit drukkelijk af de liberale en hoogst discutabele opvatting door velen heden ten dage aangehangen, dat het recht vaardige loon niet behoeft te worden uitbetaald, omdat een loonsverhoging een onmiddellijke prijsstijging der handelswaar zal veroorzaken en dus een vermindering van koopkracht der lonen. De voorstanders van deze op vatting beweren, dat loonsverhoging schadelijk zal werken, doch dat men moet beginnen de productie op te Te New York wordt vernomen dat mr. J. L. Heldring, directeur van het Neder lands informatie bureau te New York, begin van het volgend jaar zijn functie zal neerleggen. Hij zal toetreden tot de redactie van de Nieuwe Rotterdamse Courant. Het Engelse ministerie van Voedsel voorziening heeft aangekondigd, dat vanaf 6 September de prjjzen van sui ker, boter, margarine, bak- en braadvet enigszins verhoogd zullen worden. Hier door kan de regering een groot bedrag van sterling aan subsidies besparen. Tegelijkertijd werd bekend gemaakt, dat waarschijnlijk eind September in Enge land de suiker van de bon zal gaan. Het boterrantsoen blijft voorlopig ge handhaafd op 113 gram per week. Mo gelijk wordt het eind October iets ver hoogd. De baconpfljs zal iets worden verlaagd. Per 16 Augustus wordt spekdistributie iets soepeler. Behalve de hondenziekte, waarover wij de vorige maal het een en ander vertel den, vormen ook de wormen een grote plaag voor onze hond. Deze parasieten dringen de inwendige organen binnen en kunnen daar ernstige verwoestingen aanrichten. Iedere hondenliefhebbei zal daarom regelmatig zijn huisdier op wor men controleren. Wanneer de aanwezigheid geconstateerd wordt, dient onverwijld te worden ingegrepen. Verschijnselen als braken, diarrhee, sterk wisselende eetlust en met het achterlichaam over de grond schuiven zijn sterke aanwijzingen. Men doet dan het beste een dierenarts te raadplegen. Er zijn drie soorten, die het uw hond zeer lastig kunnen maken. Allereerst de spoelwormen. Deze wormpjes zijn rossig van kleur en hebben de vorm van een spoeltje of sigaar. Vervolgens kan u hond besmet zijn met haakwor- men. Deze besmetting ontstaat door de larven, welke in water, op bedauwd gras of in besmette uitwerpselen voor komen. Darmontsteking, gestoorde spijs verteringen zelfs bloedarmoede kunnen er het gevolg van zijn. De meest be kend en beruchte is wel de derde soort: de lintworm. Als men met dit kwaad niet spoedig korte metten maakt, kan de hond volkomen ten gronde worden gericht. Men beginne echter niet zelf anti-wormmiddeltjes toe te dienen. Som mige toch zijn volmaakt doelloos, an dere in bepaalde gevallen veel te sterk. Raadpleeg derhalve altijd een dieren arts, want het gaat hier om het leven van een goede kameraad. schap volgt als tweede een goede ver zorging. Die goede verzorging bestaat niet alleen uit vriendelijkheid, behoor lijk eten en drinken en een goede slaap plaats, welke dingen zeker zeer be langrijk zijn, maar ook een waken over het geestelijk en lichamelijk welzijn van onze vriend. Dit geestelijk welzijn bestaat uit het schenken van voldoende aandacht aan onze huisvriend en wel in de vorm van praten en spelen. Het spelen dient in twee delen ge splitst te worden en wel in spel, waarin de hond de toon aangeeft, dus een beetje stoeien en een spel, waarin de mens de toon aangeeft, due een spel met paeda- gogische strekking. Met dit laatste wordt de opvoeding van de hond bedoeld, hetgeen spelen de kan geschieden, bijvoorbeeld met een bal. Als de bal wordt weggewor pen zal de hond er dadelijk achteraan gaan en de bal pakken. Het terugbren gen op commando en het na verbod niet achter de weggeworpen bal aangaan zijn opvoedkundige spelletjes. Natuur lijk zijn er zo nog velen te bedenken. Goede voeding en beweging zijn no dig om het lichaam te ontwikkelen. Gezond, trouw, gehoorzaam, schaartjes in de handel om ze bij te knippen. Waakt tegen vlo en luis, want zij zijn niet alleen hinderlijk voor de hond, maar zij zijn tevens de overbren gers van ziekten. Regelmatige behande ling met insectenpoeder of D.D.T. is wenselijk. Laat bij ziekteverschijnselen de die renarts beslissen en dokter niet zelf. Wormmiddelen bijvoorbeeld kunnen uiterst gevaarlijk zijn, wanneer niet de juiste dosis wordt aangewend. Het be palen van de juiste hoeveelheid kan slechts de dierenarts doen. Wie zijn hond een warm hart toe draagt riskeert niets en zal steeds alles doen om zijn vriend een lang leven te geven, waardoor hii tevens zelf lang van zijn trouw en vriendschap kan ge nieten. daarnaast wake men over de gezond heid van de hond. Laat het dier niet snuffelen en ruiken aan plaatsen, welke u meent besmet te zijn. Raadpleeg bij de minste verschijnselen een dierenarts, want kleine dingen kunnen grote ge volgen hebben en het is beter voorko men dan genezen. Onderhoud goed huid en beharing, want dat kan onze vriend niet zelf en hierin is hij dus afhanke lijk van de mensen. welke tot een verdere gezondmaking van het broodbakkerij bedrijf zuilen leiden, d.w.z. de instelling van een fonds, waar van de gelden zuilen moeten dienen als aanVulling op hetgeen de direct belang hebbende bedrijfsgenoten zelf kunnen fi nancieren of bekostigen; een heffing van voorlopig drie cent pér baaltje van 50 kg. op in Nederland vervaardigde en geïmpor teerde tarwebloem en -meel, gedeeltelijk ten behoeve van het instandhouden van de Nederlandse Bakkerij-stichting, gedeeltelijk voor de vorming van bovengenoemd fonds, dat de geldmiddelen zal leveren, benodigd voor de toepassing van de aanbevolen sa neringsmiddelen; bevordering van een soe pele toepassing van de bestaande of zo nodig van nieuwe credietmogelijkheden ten behoeve van de gezondmaking van het bi ooübakkerijbedrijf. Minister Mansholt heeft in 1952 een com missie ingesteld, welke tot taak kreeg de mogelijkheden te onderzoeken om, even tueel langs de weg van credietverlening met medewerking van de overheid en met inachtneming van het consumentenbelang te komen tot gezondmaking van het brood- bakkerijbedrijf, waar en voor zover daar aan behoefte wordt gevoeld. Deze commissie, de commissie gezond making bakkerijbedrijf, welke stond onder voorzitterschap van de heer J. Schilthuis, heeft onlangs haar werkzaamheden beëin digd en heeft in een rapport haar conclu sies en aanbevelingen samengevat De commissie beveelt o.m. de volgende maatregelen aan: handhaving van de be staande saneringsmaatregelen; bevordering van het totstandkomen van verordeningen, Let ook goed op zijn nagels en wel speciaal bij honden die weinig buiten komen, of die veel op zachte grond lo pen. De nagels kunnen gauw te lang en hinderlijk worden. Er zijn speciale

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7