Oud-ministers van Noord-Korea ter dood veroordeeld Zij zouden ook het regiem hebben willen omverwerpen Veiligheidspact getekend tussen VS. en Zuid-Korea 30 straaljagers verongelukt. 14 vliegers omgekomen De staking in Frankrijk voor een goed deel ten einde Fokker gaat vliegtuigen bouwen in Brazilië S Om de wereld vrede BESCHULDIGD VAN ACTIE TEN GUNSTE VAN AMERIKA Robertson naar Indo-China Beide landen zullen desnoods na 90 dagen conferentie verlaten Aantal ongelukken relatief niet hoger dan bij andere landen Geallieerden waarschuwen Rood-China WEER LEVEN OP DE STATIONS Schepen op het Wolga-Don-kanaal Millioenen- overeenkomst NEDERLAND EN DENEMARKEN bovenaan op de fiets Het weer ifm Tot hoofd en hart IN RUIM EEN JAAR TIJDS NT deeMORRjS iefmi/M iuij! ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1953 o 77ste JAARGANG No. 25755 Met speciale missie Het Russische persbureau Tass heeft heden uit Pjongjang gemeld, dat tien Noord-Koreaanse oud-ministers op beschuldiging van spionnage en pogingen om de regering omver te werpen ter dood zijn veroordeeld. Volgens Tass hebben de beklaagden voor het Noord-Koreaanse Hooggerechtshof bekend, schuldig te zijn aan een „samenzwering, spionnage en terroristische activiteit ten gunste van de Amerikanen, met het oogmerk de regering omver te werpen en te pogen door middel van een militaire opstand naar de macht te grijpen." De beschuldigden hadden voorts toe gegeven, dat zij militaire-, staats- en partijgeheimen aan de Zuid- Koreanen hadden uitgeleverd. Zuid-Korea zal overleg plegen als bestand mislukt Jeugdig toeriste in België verongelukt Maandag druk militair verkeer Hervatting van de strijd niet tot Korea beperkt liil K.L.M.-bus over de kop in Calcutta Dertien gewonden Oefening „Drietand" Piper-cub verongelukt Eén dode, één gewonde Nog meer bromfietsen op rijwielpad ONZE FIETSENDE WERELD A5J I H RB BB M LEDEREN KLEPIW G BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W. van Williga, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Walter Robertson Saat binnenkort met een speciale missie haar Indo-China. „Onze moeilijkheden *ijn daar veel groter dan in Korea" ver klaarde hij gisteren in Tokio. Robertson, die enige tijd geleden als speciale afgezant van president Eisenho wer Syngman Rhee heeft overgehaald zich voorlopig neer te leggen bij een Wapenstilstand op Korea, is speciaal be last met de kwesties die verband houden met de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten. Hedenmorgen om 10 uur hebben John Foster Dulles en President Syngman Rhee van Zuid-Korea een Amerikaans-Koreaans veiligheidspact ondertekend, waarin beide landen beloven elkaar wederzijds te helpen in geval van gewapende agres sie. De V.S. zullen daartoe strijdkrachten mogen stationneren op Zuid-Koreaans gebied. Dulles en Rhee hebben voorts een gezamenlijke verklaring uitgegeven, waarin wordt meegedeeld, dat beide landen de binnenkort te houden conferentie na negentig dagen zullen verlaten, wanneer hun regeringen mocht blijken, dat bun pogingen om de gestelde doelen, de vreedzame hereniging van een vrij en onafhankelijk Korea, te bereiken, vruchteloos zijn. f John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft deze week viermaal met President Syngman Rheé van Zuid-Korea gecon fereerd. De bijzonderheden van het Vanochtend geparafeerde veiligheids- Verdrag zijn door speciale commissies uitgewerkt, waarvan van Amerikaanse zijde o.m. de minister voor het Leger, Robert Stevens en de Amerikaanse ge delegeerde bij de V.N. Henry Cabot Lodge deelnamen. Het pact zal pas in Januari, wanneer het Congres opnieuw bijeenkomt, aan de Amerikaanse Senaat worden voorgelegd. Volgens de verkla ring van Dulles en Rhee zal het opper bevel der V.N. tot die tijd op Korea de veiligheid garanderen. Volgens de tekst van het veiligheids pact zullen Amerikaanse land-, zee- en luchtstrijdkrachten op Koreaans gebied worden gelegerd ter verzekering van de Zuid-Koreaanse veiligheid. Indien een der beide landen wordt aangeval len zal het andere land handelen in overeenkomst met zijn eigen grondwet telijke bepalingen. Internationale ge schillen, waarbij beide landen betrok ken zijn, zullen met vreedzame midde len worden opgelost. In geval, dat agres sie dreigt, zullen beide overleg met elkaar plegen. De voor de verdediging noodzakelijke strijdkrachten zullen pa raat worden gehouden. Van Zuid-Ko reaanse zijde verklaarde men zich bij zonder ingenomen met het pact. Belangrijker misschien nog dan de tekst van het verdrag is de tekst van de verklaring, die minister Dulles en President Syngman Rhee vandaag hebben afgelegd. Hierin wordt name lijk gezegd, dat beide landen de poli tieke conferentie na negentig dagen zullen verlaten, wanneer blijkt, dat de communisten proberen de debat ten af te leiden van het eigenlijke doel, de vreedzame hereniging van Korea als vrij en onafhankelijk land. „Daarna zullen wij overleg plegen betreffende de verwezenlijking van ons doel" gaat de verklaring daarna verder. Het is de eerste keer, dat Rhee zich verbindt na het eventuele mislukken van de politieke confe rentie overleg te plegen. Kortgeleden dreigde hij nog, dat hij in dat geval desnoods de oorlog alleen zou voort zetten. De politici hebben voorts over eenstemming bereikt over een ge meenschappelijke politiek gedurende de politieke conferentie. Zuid-Korea heeft hiertegenover be loofd gedurende het bestand geen en kele poging te ondernemen om de vij andelijkheden te hervatten. Verder be loven de Amerikanen het Congres om een bedrag van 1 milliard dollar te ver zoeken voor de wederopbouw van Ko rea. Een Amerikaans-Koreaanse com missie zal de economische wederopbouw van het land coördineren. In de ver klaring wordt vooral benadrukt, dat er geen andere afspraken of overeenkom sten tot stand zijn gekomen, dan die welke gepubliceerd zijn. In diplomatieke kringen in de Britse hoofdstad toonde men zich niet bijster enthousiast over de berichten uit Ko rea. Hoewel er geen officieel commen taar te krijgen was, gaven waarnemers als hun mening te kennen, dat de toe zegging van minister Dulles aan Syng man Rhee om de politieke conferentie desnoods na negentig dagen te zullen verlaten, lijnrecht in strijd is met de verzekering, die de minister Groot- Brittannië twee weken geleden had ge daan. Dulles had Lord Salisbury, de Britse waarnemend minister van Bui tenlandse Zaken, veertien dagen gele den beloofd, dat de Verenigde Staten een dergelijke ernstige stap niet zouden doen dan na overleg met hun bondge noten. Een achttienjarige Nederlandse toeris te, van wie de naam volgens Belga luidt, Fiancine Osinga uit Heerlen, die Vrij dag per fiets over de weg Tongeren- Maaseik reed, werd te Mechelen aan de Maas aangereden door een auto, be stuurd door F. M. uit Venlo. Het meis je werd op slag gedood. Van 1 Juli 1952 tot 20 Juli 1953 werden tengevolge van vliegongevallen 30 straal jagers afgeschreven. Hierbij kwamen 14 vliegers om het leven, aldus heeft minis ter staf geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Welter (K.N.P.). Bij het vaststellen van het aantal aan te schaffen vliegtuigen wordt in aan merking genomen, dat tijdens het ge- ij vari de vliegtuigen met een be- ner Peri°diek af te schrijven verlies- hr,,,j age rekening moet worden ge- "pen, gebaseerd op internationale er- cippi SCIi^ers' waardoor van een finan- gesprok 68 eigenIijlï niet kan worden Van de afgeschreven vliegtuigen zijn in de meeste gevallen nog een aanzien lijke hoeveelheid onderdelen bruikbaar voor reparaties van andere vliegtuigen. De waarde van de onbruikbaar gewor den vliegtuigen en de onderdelen daar van bedraagt plus minus f 4.000.000. Ook in de toekomst zal volgens de minister rekening gehouden moe ten worden met ongelukken met mo derne jachtvliegtuigen. In het alge meen zijn vliegtuigongevallen een niet te vermijden consequentie van het gebruik van dit materieel. In verband met hun militaire taak stelling kunnen straaljagers niet door andere vliegtuigen worden vervangen. Aan het voorkomen van ongelukken met vliegtuigen wordt bij de Koninklijke Luchtmacht de grootste aandacht be steed. In nauwe samenwerking met andere NATO-landen wordt met de meest mo derne middelen al het mogelijke gedaan om het aantal ongevallen te beperken. Hierbij zij nog opgemerkt, dat het aan tal ongelukken bij de Koninklijke Lucht macht relatief niet hoger ligt dan bij andere NATO-landen. Gisteren meldde de Noord-Koreaanse radio, dat in totaal twaalf hoge functio narissen van de Noord-Koreaanse rege- ï-ing waren gearresteerd, onder wie de voormalige .minister van Buitenlandse Zaken Pak Hen Jen. Deze was in het begin van deze maand vervangen door generaal Nam II, die als hoofd van de Noordelijke bestandsdelegatie de wapen stilstandsovereenkomst heeft getekend. Toen de benoeming van Nam II werd bekendgemaakt, werd niet gezegd, wat er met Pak Hen, Jen was gebeurd, die in September 1948 tot minister van Bui tenlandse Zaken was benoemd. In het bericht van Tass werden twaalf namen opgenoemd, doch die van Pak Hen Jen was daar niet bij. De chef van de Generale Staf maakt het volgende bekend: De terugmars van de oefening „Drie tand" geschiedt overdag op Maandag 10 Augustus. De volgende wegen zullen daarom die dag zwaar bezet zijn met militair verkeer: HinthamDen BoschUtrecht van 817 uur, GraveArnhem van 712 uur, ApeldoornZwolle van 914 uur, EindhovenBest van 713 uur. Weggebruikers wordt dringend aan geraden deze wegen tijdens deze uien zo veel mogelijk te vermijden. Voorts verdient het aanbeveling zich niet met voertuigen in de militaire co lonnes te begeven, daar dit uiteraard de kans op verkeersongevallen ver groot. De zestien landen, die namens de Ver enigde Naties hebben deelgenomen aan de strijd op Korea, hebben in een te New York gepubliceerde verklaring meegedeeld, dat zij Zuid-Korea „eensge zind en dadeljjk" tegen een nieuwe ge wapende aanval zouden verdedigen. Tevens werd gewaarschuwd, dat in dat geval de vijandelijkheden waarschijnlijk niet tot het Koreaanse grondgebied zul len kunnen worden beperkt. De verklaring van de zestien landen, waaronder ook Nederland, vormt een onderdeel van het speciaal verslag van het Opperbevel der Verenigde Naties in Korea. Zij werd op 27 Juli te Washington ondertekend en wordt beschouwd als een ernstige waarschuwing aan commu nistisch China, dat de Noord-Koreanen tot nu toe steunde vanuit bases, die niet door de strijdkrachten van de V.N. kon den worden aangevallen. tmi s De grote algemene staking, die giste ren het hele openbare leven in Frank rijk heeft lamgelegd, is voor een deel ten einde. De spoorwegarbeiders heb ben het werk hervat, al lopen de trei nen nog niet regelmatig en al ontbre ken er hier en daar nog wel wat. arbei ders op de stations. De gemeentereini gingsdiensten zijn weer aan het werk getogen. Men kan weer water tappen en de gemeente-vervoersdiensten rijden weer. Maar de P.T.T.-staking duurt hoewel hier en daar weer verbindingen tot stand zijn gebracht onvermin derd voort. De energiebedrijven hervat ten het werk vannacht pas weer om 12 uur en de mijnwerkers staken ook nog. De katholieke en socialistische vak bonden hebben hun stakende leden gis- Het 100 kilometer lange Wolga—Don Kanaal, dat het vorig jaar gereed is gekomen en de twee grootste Russische rivieren, de Wolga en de Don met elkaar verbindt, is niet alleen een belangrijke waterweg met een zeer druk scheepsverkeer. Het kanaal met zijn vele reservoirs en sluizen levert het water voor de bevloeiing van de dorre gebieden in de Zuidelijke districten van Rosto en Stalingrad en zorgt bovendien voor goedkope electrische energie ten behoeve van de industrie en de landbouw. Een reusachtig reservoir, bekend als de Tsimlyanskaya Zee is gebouwd om het water te leveren voor het WolgaDon Kanaal. De Braziliaanse minister van Lucht vaart en vertegenwoordigers van de Nederlandse Fokkerfabriek hebben Vrijdag te Rio de Janeiro een overeen komst getekend, volgens welke de Ne derlandse maatschappij in Brazilië een fabriek zal bouwen voor de vervaardi ging van Fokker-vliegtuigen. Fokker zal, naar A.P. nader meldt, vijftig straaljagers en honderdvijftig oefenvliegtuigen bouwen. De totale waarde beloopt vierhonderd millioen cruzeiro, d.i. twee en tachtig millioen gulden. Hoewel het in het voornemen ligt zo veel mogelijk Braziliaanse materialen te verwerken, zullen de straalmotoren uit Engeland en sommige andere onder delen uit Nederland komen. Nederland se ingenieurs, die het Braziliaanse per soneel zullen aannemen, zullen toezicht op de productie houden. De haast, het woekeren met se conden vaak gevolgd door het verkwisten van uren maakt het leven waardeloos en belachelijk^ teravond opdracht gegeven het werk te middernacht te hervatten. Aan deze op roep is vrij algemeen gehoor gegeven. Ondanks het feit, dat de energiebedrij ven nog 24 uur doorstaken en ondanks het feit, dat radio en televisie gister middag om één uur in staking gingen, werd om 8 uur gisteravond het nieuws bulletin voorgelezen. Om één uur van nacht was de staking echter beëindigd. De katholieke mijnwerkersbond heeft voor vandaag een 24 uur-staking afge kondigd. De vakbonden hebben hun leden gewaarschuwd zich gereed te houden voor nieuwe acties voor het ge val de regering geen aandacht mocht schenken aan de stakingen. De communisten, die zich in deze stakingsgolf het initiatief uit handen genomen zagen, kregen er plezier in en kondigden aan, dat hun vakbonden de staking nog voor onbepaalde tijd zou den laten voortduren. De socialisten hebben echter gewaarschuwd tegen deze manoeuvre. De communisten kon digden aan, dat de gistermiddag begon nen staking bij de Parijse bus- en me tro-diensten vandaag zouden worden voortgezet. Aangezien het grootste deel van het personeel bij het communisti sche vakverbond is aangesloten, zou dit betekend hebben, dat de Parijse ver voersdiensten ook vandaag niet zouden werken. Ook al zouden de andere ar beiders het werk hervatten. Te elfder ure trokken de communisten echter dit stakingsbevel in, zodat bus en métro vandaag weer rijden. De stakingen hebben zowel de re gering als de vakbonden zelf over vallen. Niemand had verwacht dat er zo algemeen aan deelgenomen zou Een bus van de K. L. M. is Vrijdag, op weg van Calcutta naar het vlieg veld Dum Dum, over de kop geslagen na een vrouw te hebben aangereden. Dertien inzittenden van de bus werden gewond, doch geen van hen verkeert in levensgevaar. De aangere den vrouw is in een ziekenhuis over leden. De vlucht van het K.L.M.-toestel, dat Vrijdagochtend van Calcutta naar Sin gapore had moeten vertrekken, is door het ongeval 24 uur uitgesteld. zijn. De arbeiders, die de regering had gelast het intercommunaal tele foonverkeer te onderhouden, hebben voor het grootste deel verstek laten gaan. Vandaag staakt ook de staats drukkerij, zodat er waarschijnlijk geen staatscourant zal uitkomen. De P.T.T.-vakbonden hebben intussen bekend gemaakt dat de staking zal worden voortgezet. Het kernkabinet is gisteren bijna de hele dag bijeen geweest om de gevolgen van de sta kingen te bespreken. De socialisten hebben gisteren even eens vergaderd. Na afloop van de par ty-bijeenkomst werd medegedeeld, dat ze premier Laniel verzocht hebben ten spoedigste het parlement bijeen te roe pen teneinde de snel verslechterende sociale toestand te bespreken. De As- semblée is sinds Juli met reces en komt pas in October weer bijeen. De socialisten willen een motie indienen, waarin de regering gevraagd wordt haar plannen ten aanzier van de nieuwe toestand uiteen te zetten. Vrijdagmiddag is een Piper-eub van de Koninklijke Luchtmacht, die was ingeschakeld bij de oefening „Drietand", verongelukt. De bestuurder, kapitein vlieger-waarnemer R. Jacobs uit Den Haag, is omgekomen. Hij was 38 jaar oud en gehuwd. De tweede inzittende, de 22-jarige vaandrig-vlieger W. L. van der Stroom uit Culemborg, werd ge wond. Hij is opgenomen in het zieken huis te Horst. Zijn toestand is redelijk wel. Het ongeluk is gebeurd boven het met het oog op de oefening „Drietand" ge- improviseerde vliegveld bij Horst (L.). De Piper-cub is tijdens het opstijgen verongelukt. Vermoedelijk is de be stuurder door het zonlicht verblind geraakt, waardoor het toestel tegen een ruim vijf meter hoge hooimijt vloog en in brand geraakte. De vaandrig is uit het toestel gesprongen. De kapitein-vlie ger gelukte het niet de Piper-cub tijdig te verlaten. Hij kwam in de vlammen om. Bromfietsen van de merken „Avaros" en „Wing Wheel" zijn gelijkgesteld met rijwielen. Zij moeten dus op het fiets pad rijden. U fietst en wij fietsen en allemaal bij elkaar zorgen wij dat Nederland in ver houding genomen, de fietsende natie van de wereld is. Of eigenlijk bezitten we nog een collega in Denemarken, want dat land heeft in verhouding net zoveel rijwielen als wij. (De fietsen in de win kels niet meegerekend). Wij bezitten dus 45 fietsen per honderd inwoners. Opmerkelijk is wel dat Zwitserland nog een tamelijk hoog percentage fietsers telt. Bij voorkeur zal men daar echter wel op de hoogvlakte een fiets aanschaffen. Wat in deze fietsende wereld ook wel merkwaardig genoemd kan worden is het feit, dat België, waar de rensport toch zo populair is, bijna onderaan op onze ranglijst komt te staan. Komt dit misschien door de befaamde „kasseien"? De bakermat van de onvolprezen Tour de France blijkt in de practijk toch niet zo Tour- minded te zijn als men zelf op de fiets moet klimmen. Volgens de cijfers, vat men in de Ver. Staten het rijwiel meer op als sport dan als vervoermiddel. Wist U dat men vrij aardig de afstand, die het verkeer aflegt, kan berekenen uit de verkoop van de banden? Voor ons land hebben wij daarom eens een bere kening gemaakt wat de afstand wel is die al onze 4>/2 millioen fietsers zo per jaar afleggen. Wij komen dan liefst op ca. 16 milliard km. Al onze personen wagens gezamenlijk leggen volgens schatting per jaar ca. 5 milliard km af. De motoren en bromfietsen komen ge zamenlijk op een goede 5 millard km. De conclusie is dus dat de personenau to's, de motoren en de bromfietsen ge zamenlijk nog niet de afstand rijden, die onze fietsers afleggen. AS A3 Vele reizigers kwamen gisteroch tend vergeefs naar de stations. Overal zoals hier bij de Gare d' Austerlitz in Parijs vontien zij de hekken gesloten. ii (Van een bijzondere medewerker) Rond de zo zeer gewenste, ja zelfs dringend noodzakelijke interna tionale samenwerking der volko ren. die Goddank in toenemende mate valt te constateren, hebben we twee ernstige gevaren gesignaleerd. Vooreerst dat van een internationale „étatisatie" of, om het op zijn Duits te zeggen, „Verstaatlichung", een streven om alle macht aan de staten te brengen. Het tweede grote gevaar is dat van de inter nationale neutralisering van het leven. De ervaringen, die de mensheid heeft in landen met staatsabsolutering, zijn al le nog zeer jong en ze zijn alle zeer triest. Nog volop beleven we het angsti ge avontuur van het collectivisme in Rusland en de Satellietstaten. Dag voor dag komen er nieuwe getuigen, ge vlucht uit het onmetelijke concentratie kamp Rusland of van elders achter het ijzeren gordijn, die ons telkens opnieuw hewiizen leveren, hoezeer in op deze wijze geregeerde landen de mens geofferd wordt aan het systeem. Dat hebben we trouwens zelf in 5 barre oorlogsjaren ervaren, zó, dat in ons aller hart leeft de vaste wil om, als het van ons afhanke lijk zal ziin, herhaling van zulk een vrijheidsberoving, als het moet ten kos te van ons leven, te voorkomen Dat bij een groeiende internationale samenwerking de staten een stevige vin ger in de pap willen houden, is geheel vanzelfsprekend. Zij immers zijn voor hun politieke gebieden de verantwoor delijke instanties voor het algemeen welziin. Het ligt dus voor de hand, dat „men" ook nauwkeurig volgen wil wat op internationaal gebied zich aan het ontwikkelen is. In de tijd dat de inter nationale samenwerking zich beperkte tot politieke en militaire allianties, was bet volkomen normaal dat dit een zaak was van de Regeringen. ..Buitenlandse Zaken" was nu niet bepaald het De partement 'dat bij „het volk" de grootste belangstelling genoot. Maar thans is „Buitenlandse Zaken" een geheel anuer instituut geworden. Wie zo maar eens vluchtig de agenda doorloopt van de algemene conferenties van die ontzag lijke hoeveelheid internationale organi saties, constateert op hetzelfde moment, dat het meer en meer gaat om de belan gen van de grote massa der wereldbe volking, de structuur van de wereld- maatschappij; dat men zich bemoeit met het autonome gebied van het gezin, met het denken en het doen van het in» du. Men moet vaststellen dat die inter nationale organisaties zich bewegen op terreinen, waar wij als Christenen eigen opvattingen huldigen, beginselen hebben te beschermen en een verantwoorde- liikheid dragen die we eenvoudig van ons af kunnen of mogen schuiven. En bij dit alles moeten we het feit con stateren, dat in alle organ%.^ubu"ftefn." nen en commissies van de UNO uitem delijk slechts de vertegenwoordigers üer regeringen een beslissende stem heb ben Dat de overwegingen, die regerm- gen'leiden tot het nemen van interna tionale economische, sociale, sanitaire of andere maatregelen, anders zijn. da wanneer levensbeschouwelijke organisa ties hun stempel mede op die besl^si gen zouden hebben gedrukt, ls..on°"Jr koombaar en volkomenbegnjpel^ Maar ze zijn daarom nog lang met aityp aanvaardbaar. (Vervolg op pag. 5) Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 15459 Denemark NederL Zweden Zwitsert. Duitsland Frankrijk Engeland Selgie VerStat QEfi (Tot Zondagavond) Tamelijk koude nacht, met weinig wind en hier en daar mist. Morgen overdag wisselend bewolkt, met later in het Zuiden van het land kans op een enkele onweersbui. Zwakke tot matige wind uit Oos telijke richtingen. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Zondag Zon: 5.1420.16 Maan: 4.52—20.03 1VT iqndq v Zon: 5.1520.14 Maan: 6.05—20.17

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1