Flatgebouw voor vrijgezellen te Haarlem? Gemoedelijke boerenpaarden race in Santpoort al DE WEEK IN STAD EN STREEK Boeiende negerdans en -zang in openluchttheater CTTOjI Dodelijk ongeluk te Haarlem meubelen Jeugdige rijder liet allen in zijn nek kijken Hevige brand in wasserij Indrukwekkend effect in natuurlijke omgeving 0 OUD ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1953 PAGINA 2 Ontwerp van architect Warners voor hoek Amsterdamsestraatweg-Prins Bernhardlaan Katholieken hebben plan vqor Noord 25 jaar collectant Burgerlijke Stand HEEMSTEDE Zwarte dag voor het verkeer Vier ongelukkenwaarvan twee ernstig Uitreiken der gouden bijltjes HVGB 1—GZC 1 1—3 De heer J. J. van Schie overleden 11-jarig logé tje slachtoffer EXAMENS 120 modelkamers DC ZUINIGE KLEINS WAGEN MET COMFORT VAN EEN GROTE MOLENAAR'S NEDERLANDSE AUTOMOBIELFABRIEKEN SANTPOORT SANTPOORT AUTORIJLES bij v. d. ZEE betekent RIJBEWIJS OKé Te Apeldoorn: AMSTERDAMMERS OP; ROOF IN HAARLEM Provinciaal Ziekenhuis Nieuwe zielzorger Waterstanden KERKBERICHTEN Beurs van New York Nu er weer wat meer gebouwd kan worden de aanbestedingen zijn niet van de lucht komen verschillende architecten te voorschijn met al of niet fantastische plannen, vooral voor flatge bouwen. Enige weken geleden meldden wij, dat een kapitaalkrachtige combina tie te Bloemendaal twee serie flats wil bouwen, aan de Bloemendaalse Straat weg tegenover de Twentsche Bank en aan de Kleverlaan op de Groenstrook. Ook de bouw van een flat aan de Kle verparkweg. op het stuk grond tegen over de verkeerscirkel, waar in Septem ber 1944 huizen door de bezetter werden afgebroken, zal nu eindelijk het bouwen beginnen. Een veel groter plan heeft echter de Amsterdamse architect A. Warners. Hij wil een monumentaal tehuis doen ver rijzen voor ongehuwde werknemers. Het bestuur van de Federatie voor Woning bouwverenigingen voor Haarlem en om streken, wetende hoe groot de behoefte is aan een dergelijk gebouw, liet archi tect Warners een schetsplan maken en „Het Vrije Volk" weet te melden, dat het waarschijnlijk in Haarlem-Oost zal ko men te staan (hoek Amsterdamsestraat wegPrins Bernhardlaan. Als men het ontwerp bekijkt, rijst de vraag, of dit nu niet bij uitstek geschikt geweest zou zijn in de plaats van de voormalige Beynes-fabrieken aan het Stationsplein. Over de aanwezigheid van het benodigde kapitaal voor de bouw is echter nog niets bekend, want anders zou men kunnen zeggen, dat een onder handeling met het gemeentebestuur over de aankoop van de oude fabrieken der firma Beynes vruchtbaar zou kunnen zijn. De architect bedoelt het gebouw voor niet minder dan 400 personen, ongehuw de werkers, die niet bij hun ouders kun nen wonen. De hoofdvleugel heeft vier woonlagen, de zijvleugel zeven. Ieder Een tweetal collectanten aan de St. Bavo Kathedraal, de heren Boilerman en Wind, zullen Zondag hun 25-jarig „ambt"-jubileum vieren. Tot intentie van de jubilarissen zal dan de Hoogmis worden opgedragen, waarna zij met hun familie zullen ontvangen worden in het clubhuis voor een bescheiden huldiging. Ondertrouwd: Ph. Peper en B. H. Waas, P. ter Laag en E. Mühlhaus, H. C. van Gend en M. Emming. Geboren: J. L. BarmqptloSteenkist z., L. A. Bulters—van der Putten z., M. E. Th. van LunterenVroom z., A. M. M. Naaijende Haas z., H. Akkermans Brouwer z., M. J. C. DorlandtAn- thonisse z., J. S. KolkKeij d., A. J. HolthuisSwaep d„ M. E. SmitKas sing d., J. A. Ootemanvan Leeuwen d. Overleden: C. Banning 67 j., Pijnboom straat, S. W. de Ridderden Hartog, 59 j., Brouwerskade, J. Bijmavan San ten, 71 j.. Zuidpolderstraat, L. Droog- leever Fortuyn, 74 j., Kleine Houtweg, A. M. B. Pompevan Well, 55 j., Kam perlaan. Gisteren is het wel een sombere dag voor Heemstede geweest, althans op verkeersgebied. Was het 's morgens nog rustig; om even 12 uur deed zich op het kruispunt PostlaanLieven de Keylaan een botsing voor tussen een personen auto. bestuurd door W. F. uit Heemstede en de zevenjarige wielrijder E. v. d. G. eveneens uit Heemstede. Het ongeval werd veroorzaakt door onoplettendheid van de knaap. Hij werd daarvan zelf het meest de dupe, want hij kreeg een lichte hersenschudding, een snijwond in het gezicht en verspeelde twee tanden. Het jeugdige slachtoffer werd naar de ouderlijke woning overgebracht. De po litie maakte proces-verbaal op. Twintig minuten later had op de Kerklaan een botsing plaats tussen een personenauto, bestuurd door P. H. uit Bennebroek en de tienjarige wielrijder B. S. uit Heemstede. Hier bleef het on geval beperkt tot lichte materiële scha de. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Daarna bleef het enige uren rustig tot 16.55 uür, toen de bromfietser A. H. uit Jutphaas op het verkeerde gedeelte van de Cruquiusweg tot de ontdekking kwam dat hij weer terug moest. Nau welijks zat hij weer op zijn brommer of de driejarige J. K. kwam uit het ouderlijk huis en stak de straat over zonder uit te kijken. Het ventje liep tegen de benzinetank en kreeg een licn- te hoofdwonde, die met een pleister gauw gedicht was. De Solex, bleef draaien, zodat de berijder, die geen let sel had opgelopen, ongestoord zijn weg naar huis kon vervolgen. Het laatste ongeval was wel het ern stigste in dit rijtje van treurspelen. Om 17.20 uur reed de motorrijder G. P. uit Zandvoort op de Cruquiusweg, komen de uit de richting Hoofddorp met een matige snelheid. Op het naast de rijweg gelegen rijwielpad reed de wielrijder W. U. uit Heemstede, die eveneens uit de richting Hoofddorp kwam. Bij de Java- laan wilde de wielrijder de rijweg nog voor de motorrijder oversteken, doch weifelde op het beslissende moment, zo dat hij werd aangereden en over de weg geslingerd. Het resultaat van de aarze ling was, dat een schouderblad, een sleutelbeen en drie ribben werden ge broken, Dr. J. L. Tombrock, die juist passeerde, verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer naar het Diacones- senhuis te Haarlem overbrengen. Beide voertuigen werden licht beschadigd en de politie maakte het gebruikelijke pro- ces-verbaal op. vertrek is 12 m2, met wasgelegenheid. Op de begane grond is een grote eetzaal, aan de oostkant is een conversatiezaal gedacht. In de kelders zal o.a. voldoende ruimte gespaard worden voor een fiet senstalling. Men zal er zowel volledig pension kunnen genieten als alleen een kamer kunnen huren. Het is een plan, nog zonder meer. Laten wij hopen, dat het ooit werkelijk heid wordt, want de vraag is maar hoe hoog de bouwkosten zijn en hoeveel de huur zal moeten bedragen. Intussen vernemen wij, dat men ook van katholieke zqde het plan koestert om een gebouw voor de werkende vrij gezellen te stichten en liefst in het Noordelijk deel van de gemeente. Zo goed als „Delft-weide" tot stand geko men is voor de ouden van dagen, zo acht men het ook niet onmogelijk te voorzien in de dringende behoefte, die op bovengenoemd gebied bestaat en zal toenemen. Tijdens de corpsavond van de Haar lemse Brandweer, welke Woensdag 12 Augustus des avonds om 20.30 uur be gint en gehouden wordt in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond, Tempe liersstraat, zal de brandweercomman dant aan de meest trouwe leden het gouden bijltje uitreiken. Tevens zullen die avond de bevorderingen bekend gemaakt worden. De avond wordt besloten met het vertonen van een film van de laatst gehouden Olympiade in Finland. In Stoop's bad heeft HVGB 1 Vrij dagavond de laatste wedstrijd in de hoofdklasse-competitie gespeeld en met 31 verloren van GZC 1. Het was aan het spel van de Haarlemmers niet te zien, dat er voor hen veel op het spel stond. Er werd aan de gasten regelma tig veel te veel gelegenheid gelaten de bal rustig te plaatsen, hetgeen ze dan ook deden. Nadat GZC de leiding had genomen beging kort daarop een van hen een overtreding, waarvoor hij het water werd uitgezonden. Niettegenstaan de HVGB een spelersmeerderheid hier door had verkregen bleef GZC steeds gevaarlijk voor het HVGB-doel komen. Uiteindelijk was het Felix die de stand op 1—1 bracht. Voor het ingaan van de rust had GZC echter alweer het initia tief in handen. In de tweede speelhelft wist de HVGB-doelverdediger een straf- worp van de gasten te stoppen; het was echter uitstel van executie, want v. d. Toorn bracht de eindstand op 13. In de kringcompetitie afdeling b jon gens blijft HZV ongeslagen voortgaan en heeft VZV met 32 verslagen; HPC ontving in Groenendaal Haarlem b en won met 32. In de ouderdom van 74 jaar is te Haarlem overleden de heer J. J. v. Schie. die meer dan 27 jaar kerkmees ter geweest van de parochies van O. L. Vrouw v. Zeven Smarten, en St. Bavo. Advertentie Op de Schoterweg hoek Kleverlaan te Haarlem is vanmorgen een zeer ern stig ongeluk gebeurd, waarbij 1 dode en 1 zwaar gewonde te betreuren zijn. Twee wielrijders, de elfjarige C. B. uit Nieuw-Hellevoet en de 24-jarige A. Z. uit Haarlem, reden naast elkaar op de Schoterweg, toen zij door een vracht auto met aanhangwagen werden gepas seerd. Door onbekende oorzaak kwam B. onder een der wagens terecht en werd daarbij op slag gedood. Zijn met gezel werd in de val meegesleept en liep een zware hersenschudding op, met vermoedelijk een schedelbasisfractuur. Hij is naar de Deo vervoerd. HAARLEM. Voor de Hoofdakte examens zijn geslaagd de heren: J. P. Arnold, Haarlem; J. H. Blumer, Haar lem; J- Th. Ettes, Castricum; P. W. Hart Haarlem. Voor afd. A: De heer: A. W, Engel, Middenweer en mej. M. A. J. Loos, Am sterdam. Voor afd. B: de heren: J. Koster, Goes; M- Huggeleijn, Amsterdam; F. J. Lan- genkamp Burgerbrug; B. Th. A. Loos, Wognum; B. J. Poel, Amsterdam; Th. H. A. v. Wittmarnhen, Bussum; J. C. Zon dag, St. Maarten; E. Ch. Zuiderwijk, Haarlem. Arivertevtie met schriftelijke garantie de nieuwste ontwerpen vindt U op onze in elk genre in elke prijsklasse een grote keuze WONINGINRICHTING 12o MODELKAMERS BEVERWIJK BIOSCOPEN: Rembrandt: „Sterren stralen overal" (ge prolongeerd), a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. 's Morgens 10.30 uur: kinderpro gramma. Palace: „The Crimson Pirate". Boven 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. 's Mor gens 10.30 uur: „Gevleugelde acrobaten". Luxor: „Robinson Crusoë en Co.", a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zon dag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The quiet man" (geprolon geerd). Boven 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. 's Morgens 10.30 uur: Jeugdprogramma. Lido: „Melody Time", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. In voorprogramma: „Ballet der watervogels", 's Morgens 11 uur: Va- cantieprogramma. City: „Op de bres". Boven 18 jaar. Tij den: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. In voorpro gramma „Metroscopix". 's Morgens 10.30 uur: Vacantieprogramma. Spaarne: „Circusbloed", volw. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: Zaterdag en Zondag „Hotel Sahara". Boven 14 jaar. Tijden: Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Maandag tot en met Donderdag: „Een Koningin wordt gekroond", 2.30 en 8.15 uur. Zaterdag 8 Augustus Haarlemse Zomerfeestweek. Concert door verschillende muziekgezelschappen op de Grote Markt en in Den Hout, 20 uur. Santpoort: Muzikale rondgang 2021.30 uur. Zondag 9 Augustus Openluchttheater Bloemendaal. Afri kaanse Negershow van Keita Fodéba, 20.30 uur. Openluchttheater 15 uur: Populaire mu ziekuitvoering. Concertgebouw: Rotterdams Jeugdtoneel met „De gelaarsde Kat", 14.30 uur. Concertgebouw: Bonte avond met o.a. Joop de Knegt en Mieke Telkamp", 20 u. Maandag 10 Augustus Haarlemse Zomerfeestweek: Concert op het muziekpodium op de Grote Markt 20.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 82. Dagelijks geopend van 10—17 uur en des Zondags van 13—17 uur. Vleeshal, Grote Markt: „Des duivels pren tenboek". Speelkaarten uit vijf eeuwen. Geopend op werkdagen van 1017 uur, op Zondagen van 1417 uur. Di., Do., Za. des avonds van 710 uur (tot en met 5 September). Teylers Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen behalve Maandag van :i 17 uur. Kunsthandel Leffelaar, Gr. Markt 14. Te keningen en Grafiek van Jan Förrer. Ge opend op werkdagen van 10—17 uur (t.m 14 Aug.). Museum het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103. „Drie generaties voor de lens" Geopend op werkdagen van 10—12 30 en van 13.30—17 uur. Zondag va 1417 u. DIVERSEN: Stadhuis, Grote Markt. Don en Ly Ver- meire's Marionettentheater. Iedere dag voorstellingen om 14.30, 15.30, 16.30, 19.30, 20.30 en 21 30 uur. Stadskweektuin, Kleverlaan 9. Kosteloos te bezichtigen. Geopend van 10—12, 1417 on 18.30—20.30 uur (t.m. 16 Augustus). APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Th. A. Klinkhamer, Konin ginneweg 69. tel. 11596; Grijseels en v. Hees, Lange Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals- Apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990, Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Overveense-, Bloemendaalse- en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door Els'wout Apotheek, Bloemendaalse weg 241. Overveen, telefoon K 250016700; Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse- straatweg 145, Santpoort-Stat., Telefoon K 25460—8249. OVERVEEN De Zondagsdienst voor artsen wordt waargenomen door P. A. M. Krijger, Mi litaire weg 18, tel. 24480. HEEMSTEDE ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door Dr. A. J. v. Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913 en Dr. W. v. d. Linde, Heemsteedse Dreef 253, tele foon 34606 Wijkverpleging: Zuster G. E. v. d. Hoek, Lanckhorstlaan 117, tel. 38573. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Nu met Wopklepmolor - dus „óg zuiniger! Bijzonder geschikt voor geaccidenteerd terre.n. Fabricage-afd van J. J. Molenaars Automobielbedrijf N.V., Amersfoort Agenten door het hele land ZONDAGSDIENST Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153, Santpoort, tel. K 25608570. Apotheken (ook nachtdienst); Santpoort- se Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. K 2560—8249. Tijdens de feestweek in Santpoort werd Vrijdagavond een Boerenpaardenrace gehouden. Foto: De deelnemers op weg naar de start. Bijna 2000 mensen, groot en klein, rekten gisteravond allen met één been over het touw. de halzen langs de 325 meter lange grasbaan in Santpoort-dorp, waar als laatste sportevenement van de Santpoortse feestweek een boerenpaar den-race verreden werd. Nu is race misschien wat veel gezegd, want zodra een der dieren iets te lang galoppeerde, ging de witte vlag omhoog, waardoor paard en berijder uit de strijd vielen. Het was dus zaak de paarden „vlak te houden", zoals dat in hippische termen heet. oftewel in draf te laten rennen. Deze voorwaarde bleek wel eens moeilijkheden op te leveren. Af en toe waren er verrassende momen ten, zoals bijvoorbeeld toen de schimmel van Frans Schoorl midden onder de rit zich doodleuk* een keer omdraaide om daarna zijn weg te vervolgen en nog als eerste over de finish te draven! Sommige dieren bleken bijzonder onwil lig er enige gang in te zetten; vooral de start vormde voor verschillende van hen een ware zelfoverwinning. Om de wedstrijd zo eerlijk mogelijk te doen verlopen, liet men iedere deelnemer een maal de tinker- en eenmaal de rechter- rijbaan berijden. De meeste toeschouwers v/aren samengedromd rond de finish, maar wij geloven, dat de startplaats minstens zo interessant is. Hier hoort men van alle kanten wijze raadgevingen aan de hoogtronende renners, die moeite hebben om hun rijdier vóór de streep te Advertentie Telef. 17355 Omdat het toch najaar was en de regen nu en dan chagrijn- de in de grauwe luchtstapte ik Woensdag naar de Haarlemse gemeenteraad, gewapend mep een agenda van bijna veertig punten. De vacantie bleek de vroedschap zwaar gehavend te hebben, vooral in de rijen der P v. d. A. en K. V. P De tafel, waarachter anders bijna al tijd een volledig college van B. en W. zetelt, telde zware bressen, waardoor de heer Angenent zowel voorzitter-waarnemend-burgemees ter als wethouder van Open bare Werken en wethouder van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen ad interim was. Hij moest zoveel praten, dat de bode hem eigenlijk tweemaal drie kopjes thee had behoren aan te bieden. Deze reuze taak, bijna te zwaar voor één man, had echter het voordeel, dat alle levensgrote oproepbiljetten voor de militairen der pseudo-mo- bilisatie, ondertekend waren door A. Angenent, wnd. burgemeester. De familie zal een van deze docu menten wel voor het rijke nage slacht zorgvuldig bewaren. Het aantal lege stoelen in de raad zou nog met één vermeerderd zijn. als mevrouw ScheltemaCon- radi, U weet wel de militante aan voerster van de V.V.D., haar va cantie niet onderbroken had. Ze was Dinsdagavond om half zes nog in Zurich, stapte vijftig minuten later in een vliegtuig, daalde om half acht op Schiphol en woonde van 8 tot na middernacht een frac tie-vergadering van haar partij bij, zodat ze Woensdagmiddag om. 2 uur beslagen ten ijs kwam. Dat noem ik dienen van het gemeente belang. Het is trouwens toch merk waardig dat de vroede vrouwen bijna altijd voltallig present zijn en er niet tegen opzien het etensuur te ontkennen. Echt gedegen was de vergadering van Woensdag niet. Er waren ver schillende „onderwijs"-voorstellen, die verdedigd moesten worden door wet', uder Geluk, genietende van vacantie ergens in Europa. De vra- ~ende raadsleden moesten ant woord krijgen van een wethouder, dagelijks omgaande met bouwvolu men, riolen en douchecellen, maar minder met Bijbelonderwijs, school banken en schone kunsten. De edel achtbare sloeg er zich aardig door heen, aan de hand van grote lijnen, want de details, zo verklaarde hij eerlijk, zijn me minder bekend. y-x etails over de loop van de I buslijn als de tram naar Zandvoort over enkele jaren verdwenen is, wist de burgemees ter van de badplaats wél te geven. Hij heeft aan een onzer collega's verteld, dat het eindpunt bij de watertoren zou komèn en onmid dellijk trok de middenstand van leer, die de reizigers liever van het Tramplein via de winkel-Kerk straat naar de zee ziet trekken. In de raad werd over deze kwestie ge ïnterpelleerd, waarbij B. en W. ge vraagd werd of zij deze publicatie niet voorbarig en onnuttig vonden en hoe een herhaling van derge lijke publicaties zou kunnen wor den voorkomen. Nu wist alleen de B. er wat van af en de W.'s waren zo onschuldig als een pas ge boren lam, zoals de collega, die de pratende burgervader van Zand voort steeds verder uit zijn Vent lokte en dingen liet zeggen, die hij beter voor zich had kunnen houden. Mijn hemel, waar moeten we naar toe als we ons al zorgen gaan ma ken over de loop van een autobus, die pas over 'n paar jaar gaat rij den. Moet een jongen, die in 1956 misschien zal blijven zitten, nu reeds een flink pak slaag hebben? En is het niet een schande, dat de dochter van zeventien jaar wellicht over zes en dertig maanden om gang zal hebben met een knaap, die in de familie helemaal niet ge wenst is? Ik kan die Zandvoorters nog veel ongeruster maken dan hun burgemeester. Die bussen zullen huizen doen scheuren en wegen doen verzakken en de vraag is of de riolering wel sterk genoeg is om de voortdurende druk te verdragen. Er zal een pier komen met zestig winkels, waardoor de Kerkstraat leeg loopt. Hotels zullen overal verrijzen, waardoor geen pension meer in het stuk voorkomt. Op drie plaatsen zullen casino's gebouwd worden terwille van de roulette en er zullen regelmatig zelfmoorden plaats vinden. Dat had de burge meester eensdeels kunnen vertel len en hij is er toe in staat en de burgerij had er de consequen ties aan toe kunnen voegen. Inter pellaties in de raad: over die pier, over die roulette en over al die ho tels. En de burgemeester antwoor den: het is verstandig om U nu reeds te waarschuwen, opdat men straks niet zal kunnen zeggen, dat men voor een voldongen feit staat. j\ t ee, dan meneer Hugenholtz in J\l Zandvoort. Z'n circuit is af- -t gekeurd, maar dat belet hem niet, de touring krachtig voort te zetten. Geen auto's en motoren in haarspeldbochten, dan maar obers op de lange baan met dienblad, glas en fles. „Kom 'ns kijken" ver zocht de directeur van een circuit met vacantie en ik mocht dit een man met zoveel enthousiasme, na zoveel narigheid niet weigeren. Wat de rapheid van tong betreft heeft hij veel gemeen met de bur gemeester van Heemstede. Beiden zijn voortreffelijke conferenciers en kinderen van de humor. Hij zat in de cabine van een volgauto te praten als Brugman en had het heel wat gemakkelijker dan de po litie, die met een spiksplinter nieuw tweewielig motorrijtuig (zo heet dat in het rapport) en een knusse vierwielige jeep de baan vrij hield of maakte. Ze hebben daar in Zand voort wel het een en ander, want even verder galoppeerden de rossen van de bereden Rijkspolitie tussen badgasten m dikke truien, haring venters en ijscokarren. De kellners smakten met de tong naar de flessen edel vocht, die als prijs beschikbaar waren gesteld en concentreerden zich als nooit te voren. Één had een volle minuut vertraging. Op de boulevard riep een grapjas: aanneme! De ober meende, dat plicht voor alles ging en hield de pas in, waarop een col lega voorbij stoof. Verder werd de vraag gesteld of exclusief of inc- clusief hard gelopen werd, maar meneer Hugenholtz, herkenbaar aan zijn exclusieve haartooi, riep door de microfoon, dat de edele renpaarden niet schichtig gemaakt mochten worden. Het niet originele, waar altijd publiek trekkende feest slaagde opperbest. En zo ziet men maar weer, dat Zandvoort niet bij de pakken neerzit en van alles ver zint om dé gasten een aangename vacantie te bezorgen. In de raad zaal mogen ze 's avonds mopperen wat ze willen over die bus in 1956, de badgast vraagt naar zon, 'n lauw zeetje, amusement en naar de won- dertoeren van meneer Hugenholtz. Hij zal nu voor 14 dagen warm weer zorgen, inclusief! SPAARNEBABBELAAR houden. Hier ziet men ook de overigens ender een glimlach verborgen spanning op de gezichten van de strijders. „Komaan, vort, schiet op, kom nou" zijn de uitroepen, overgenomen door alle supporters langs de touwen. Frans en Wim Schoorl, twee neven, vormden een tweetal, dat door de kittige wijze waarop het hun ros bereed, bijzonder de gunst van het publiek voor zich won Nadat de 24 deelnemers allen de lin ker- en rechterbaan hadden bereden, werden de winnaars geselecteerd en ble ven eindelijk nog 6 renners over, uit wie de prijswinnaars moesten blijken. Zowel op de linker- als op de rechter baan traden Wim Schoorl Azn., Frans Schoorl en de heer Eterman als win naars te voorschijn, die P. Rutten, de heer Wegemaker en Th. Sentenie achter zich lieten. Eerst ging de strijd nu tus sen de twee neven Frans en Wim. van wie de laatste verloor en dus de derde prijs kreeg toegewezen (f 10). Ten slotte wist Frans nogmaals de overwinning te behalen op de heer Eterman, waarmee hij zich derhalve maakte tot de held van de avond. Hij verwierf de eerste prijs, een bedrag van f 40. De hèer Eter man ontving de tweede prijs van 25 pop. In café „De Viersprong" vond de uit reiking plaats door de heer Westerhoven, voorzitter van de Harddraverijvereniging Santpoort. Morgenavond zal de feest week besloten worden met een muzikale rondwandeling en taptoe van 20—21.30 uur. Een korte, doch hevige brand heeft in de afgelopen nacht omstreeks half twee de chemische wasserij van de firma 'Boomsma aan de Koningstraat 49 te Apeldoorn voor een groot gedeelte in de as gelegd. De Apeldoornse brand weer rukte onmiddellijk uit, doch kon niet verhinderen, dat het ketelhuis en een gedeelte van de eerste verdieping uitbrandden. De goederen van klanten, alsmede het grootste gedeelte van de machines konden worden behouden. De oorzaak van de brand moet waarschijn lijk worden gezocht in een breuk in de oliestookinrichting. Deze breuk is ont staan tengevolge van oververhitting. (Van onze verslaggever) Het komt zelden voor, dat een vreem deling zich voor de Amsterdamse recni- bank heeft te verantwoorden, maar Vrijdag waren er zelfs twee, hetgeen blijkbaar te wijten is aan de huidige vacantietijd. Eerst een Zwitserse zan geres, over wier rechtszaak we reeds uitvoerig hebben verteld, en toen een 25-jarige Amerikaan, die beschuldigd werd van heling van gestolen vulpen nen. De vulpennen waren afkomstig uit een etalage te Haarlem en daar geroofd door een complot van vier Amsterdam mers, die straffen van anderhalf w* twee en een half jaar tegen zich hoor den eisen. Van de vier zijn er twee broers van elkaar. De vier gingen per (gehuurde) auto op roof uit, bestalen geparkeerde auto's van allerlei goederen, zoals sjaals, kledingstukken, tasjes en derg. en reden ook naar Den Haag om daar hun slag te slaan. Dat mislukte echter en daarom deden ze op de terugweg even Haarlem aan om er in te breken in een etalage en aldus de huur van hun auto weer „goed te maken", zoals ze het zelf voor de rechtbank uitdruk ten Drie van de vier verdachten, n.l. een 40-jarige Amsterdamse monteur en de beide broers, een 34-jarige loswerkman en een 32-jarige metselaar, gaven alles grif toe. zodat het bewijs tegen hen ge makkelijk was te leveren. Maar de vierde: „Rooie Harry" genaamd, had alles ontkend en hield dit eerst voor de rechtbank ook vol. Twee van zijn kornuiten werden als getuige gehoord en stonden blijkbaar zozeer onder zijn invloed de een vertelde eens een pak slaag van „Rooie Harry" te hebben ge had dat zij eerst beweerden, dat „Rooie Harry" niet mee had gedaan. Maar toen de Officier van Justitie met een vervolging wegens meineed dreig de en de verdediger van „Rooie Harry" hem bezworen had nog niet meer „brok ken" te maken, kwamen zowel „Rooie Harry" als de getuigen op hun verkla ringen terug en gaven nu alles toe, zo dat de Officier van Justitie ook twee en een half jaar gevangenisstraf tegen „Rooie Harry" kon eisen. Kapelaan Van Gein, van de parochie kerk der Allerheiligste Drieëenheid te Bloemendaal, zal van pastoor de Groot de zorg voor het Provinciaal Ziekenhuis overnemen. Deswege zal hij de zit- en slaapkamer aan de Dennenweg betrek ken. Van heden af hoort hij ook biecht in de Hulpkerk. Zaterdag 8 Augustus Hoog water; 2.48 u. en 15.17 u. Laag water: 10.49 u. en 23.14 u. St. Bavo Kathedraal: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (hoogmis), 11 en 12 uur, 7.30 u. plechtig Lof. H. Jozef: Zondag H.H. Missen 6.45, S, 9.15 (hoogmis) en 11 uur. St. Antonius van Padua: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (hoogmis), 10. 11 en 12 uur. O. L. Vr. Rozenkrans: Zondag H.H. Mis- sen 6. 7.30, 9, 10.30 (hoogmis) en 12 uur. H. Hart: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.4S, 9. 10.30 (hoogmis) en 12 uur. H. Joannes: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30. 9.30 (hoogmis), 11 en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara: Zondag H.H, Missen 6.30, 7.45, 9 (hoogmis) en 11 uur. H. Liduina: Zondag H.H. Missen: 6.30. 7.30, 8.30, 9.45 (hoogmis), 11.30 uur O. L. Vr. van Zeven Smarten: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30. 8.45 (hoogmis), 10.15 en 1L30 üur. Paviljoen Westeinde (aan de kop van de Zeeweg): Zondag H. Mis om 7.30 uur. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen; Zondag H.H. Missen 7, 8, 9 (hoogmis) en 10 30 u. H. Antonius van Padua, Aerdenhout; Zon dag H.H. Missen 7.30, 9 (hoogmis) en 11 u. 7.30 uur plechtig Lof. H. Agatha, Zandvoort: Zondag H.H Mis sen 6.30, 7.30, 9 en 10.15 uur (Hoogmis). Allerh. Drieëenheid, Bloemendaal: Zondag H.H. Missen 7, 8.15 (hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. Hulpkerk Bloemendaal: Zondag H.H. Mis sen 7.30 en 10.15 (hoogmis). H. Bavo, Heemstede: Zondag H.H. Mis sen 7.15, 8.45, 10 (hoogmis) en 11.30 uur. O. L. Vr. Hemelvaart, Heemstede: Zon dag H.H. Missen 7, 8.30 (hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. 6/8 7/8 Anaconda Copper 33 32)4 Bethlehem Steel 52)4 51% Chrysler Corp. 73% 72% General Electric. 73% 73% General Motors 60% 60% Hudson Motors 11% 12 Kennecott Copper Montgomery Ward 64% 63 59% 60 North American Can 20% 20% Radio Corp. 24% 25 Republic Steel 50 49% Shell Oil 76 75)4 Southern Pacific 45% 45% Southern Railway 46% 46% Tidewater 23 23 U.S. Steel 38% 38)4 De dansende en zingende negers van Keita Fodeba hebben wij nog niet aan het werk gezien op een zaalpodium, maar met de herinnering aan Pasuka geloven wij graag, dat het programma van deze negers in een zaal tenslotte niet meer aan te horen is; de eentonige begeleiding van de tam-tam slaat stuk tegen de muren en de wilde krijgsdan sen krijgen niet het effect, dat zij be ogen. Hoe anders was dat gisteravond, toen de troep van Fodeba in het Bloe mendaalse openluchttheater optrad. De natuurlijke omgeving droeg er alles toe bij om ieder nummer het volle pond te geven en tot wel ver in de duinen moet de tam-tam gehoord zijn, geladen van rhythme, onvermoeibaar en niet af latend in die frisse zomeravond. Nu is het niet zo vreemd, dat de wes terling zich bij voorbaat distancieegt van de negerdans, omdat hij onbekend als hij is met dit genre vreest met een paar nummertjes show zoet gehouden te worden. Het optreden van Pasuka vorig jaar maakte die vrees niet ongegrond. Maar Fodeba geeft de indruk ernstig er naar gestreefd te hebben de dansen te brengen direct in de eigen sfeer en vol gens oude riten. Hij heeft zich boven dien verzekerd van voortreffelijke me dewerkers, die de geest van Frans-Gui- nea, Senegal en Gabin nog in zich dra gen en de dansen met zoveel natuurlijk heid uitvoeren, dat de toeschouwer graag de enkele vreemde smetten ver geet. Voor het overige blijft het moeilijk, zo niet onmogelijk de dansen en de uit voering daarvan op de juiste waarde te beoordelen. De achtergrond en de inten tie van de dansen zijn niet in westerse termen te vertalen, de zin van de ge baren is vrijwel niet te vatten. Er blijft dus van Fodeba's optreden niets anders over dan een schouwspel, maar dan toch zo boeiend, dat men er ten slotte niet alleen meer bewonderend naar kijkt, maar er geheel in opgaat. De verbluffende lenigheid, waarmee passen, sprongen en wentelingen wor den gemaakt, de verbazende heupbe wegingen bij de vrouwen en het primi tieve karakter van de thema's, waarop schijnbaar vrij wordt geïmproviseerd, dat alles blijft toch ondergeschikt aan de intensiteit, waarmede iedere dans gebracht wordt. De voorbeelden liggen voor het grij pen; reeds het Jagersfeest, dat ter ope ning van de avond diende, riep verwach tingen op. die ook waar werden ge maakt werden. Wij memoreren slechts de „Huwelijksdans" en de indrukwek kende „Dans van de bezetene". Doch een felle apotheose werd toch gevonden in de krijgsdans „Bigolo", geïnspireerd op een Afrikaanse volkslegende. In dit slot vanhetprogramma sche nen alle krachten samengebundeld te zijn en in dit nummer moest de wester ling zich gewonnen geven, of hij wilde of niet. En het pleit voor Fodeba, dat de vuurvreters niet de sfeer opriepen van een circusstunt, maar volkomen aan vaard konden worden als passend een dramatisch verhaal. Zo is deze voorstelling voor ons geen teleurstelling geworden; de liederen en de verhalen van Otto Sterman verze kerden een bepaalde variatie en dat de dansers na afloop naar eigen hart een gul publiek wisten aan te vuren, kwam op deze avond goed van pas. De troep van Keita Fodeba treed Zondagavond nog een keer op; wie e eens echt „uit" wil zijn, mogen wij aanraden naar het openluchttheater - trekken. B'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2