Vurige pijlen uit de boog van een kosmische reus Grootste activiteit in de nacht van 11 op 12 Augustus €^'frJoo^AN: Het spoor van het zwaaircL V „Oud-K.M.A.-cadetten hebben geen actie gevoerd" Moord in de lift :qk liK?fjKH J KRUISWOORDRAADSEL r Tennissers uit VS. stichten vereniging STERRENREGEN IN AUGUSTUS NEDERLANDSE RENNERS ZIJN ONSPORTIEF ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1953 PAGINA 4 '!""TvPEL Lichtflitsen langs de avondhemel Steenen metaalstukjes Botsing met de aardse dampkring Geen maanlicht Rond opening K.M.A burgerfeesten Standvastige baan Kahar Muzakkar roert zich weer Onrust in Makassar Nello Pagani heeft s hachelijk avontuur Nieuwe formule voor Grote Prijs Amsterdam Hijzelendoorn derde Franse ploeg voor Lugano door NCAIO MARSH Belgische Wielerbond: Schaakrubriek Damrubriek Oraok Kiemt attïopc >o Poo/sft, Grolt Bm PERSEUS l-H'.t.M-l De heropening; van het sterrenseizoen wordt telkenjare opgeluisterd door het flitsende lichtspel der Perseïden. Deze „vallende sterren" verschijnen jaar lijks gedurende bijna de gehele maand Augustus rondom het sterrenbeeld Perseus, dat midden Augustus omstreeks 22 uur laag aan de Noord-Oostelijke he mel staat, doch in de loop van de avond gestaag hoger klimt. Een schitterend sterrensnoer In de melkweg tussen de brillante W van Cassiopeia en het wazige Zevengesternte (zie de tekening). In deze hemelstreek ziet men op vrijwel elke avond in Augustus van tijd tot tUd plotseling een rechtlijnige lichtflits langs het donkere uitspansel schieten en als ee* vurige pijl uit de boog van een kosmische reus. Al deze lichtflitsen schij nen merkwaardigerwijs te komen uit één centraal punt vlak bij de „hoogste" ster van Perseus. Dit punt wordt door de sterrenkundigen aangeduid met de typerende naam vluchtpunt. De frequentie van deze lichtflitsen meteoren geheten, is het grootst om streeks 12 Augustus. Het aantal meteo ren dat per minuut of per uur langs de hemel flitst, is van te voren rjigt precies te zeggen, maar tegen 12 Augustus kan men er toch zeker wel enkele in de vijf minuten waarnemen. Later neemt hun aantal geleidelijk af en einde Augustus is het rondom Perseus weer rustig ge worden de Perseïden-campagne is dan voorbij. De lezer zal al wel begre pen hebben dat de Perseïden hun naam hebben te danken aan het sterrenbeeld Perseus, waarin zich hun vluchtpunt be vindt. Ze wórden ook wel „Laurentius- tranen" genoemd. De bovenbedoelde lichtflitsen, die wij In de omgeving van Perseus zien ver schijnen en die naar alle kanten „uit schieten", zijn lichtgevende sporen van kleine stukjes steen of metaal, die met grote snelheid de hogere lagen van on ze dampkring doorklieven. Deze steen tjes en metaalstukjes, meteorieten ge naamd, wegen meestal slechts enkele grammen. Ze- bewegen zich bij millioe- nen en millioenen in een langgerekte ellipsvormige baan in de tijd van 108 jaar om de zon. De zon staat in een der brandpunten, dus niet in het middel punt van de baan. De meteorieten reizen in luchtige zwermen door de wereldruimte. Zo n meteorietenzwerm kan zeer uitgestrekt zijn met afmetingen die 10 tot 1000 maal zo groot zijn als de middellijn der aar de. De zwerm is gewoonlijk zeer dun bevolkt; de steen- en metaalstukjes zijn veel en veel verder van elkander ver wijderd dan b.v. de waterdruppels van een wolk. Komt zo'n meteorietenzwerm in bot sing met de dampkring der aarde, danja, wat gebeurt er dan? Een meteoniet is weliswaar klein, maar hij heeft in de buurt van de zon een enor me snelheid van 50 a 60 km. per se conde. Met deze duizelingwekkende vaart schiet de meteoriet de aardse dampkring binnen en stuit daarbij zó krachtig op de luchtmoleculen dat deze op een hoogte van 120 tot 80 km. tot lichtgeven worden gebracht. Door de hevige botsing wordt de me teoriet zelf witgloeiend. En zo ontstaat dan de helle lichtflits, die als een vuur pijl langs de avondhemel schiet. Het lichtspoor eindigt als de meteoriet op een hoogte van ongeveer 70 a 80 km. is aangekomen. Maar dan eindigt ook het kosmische leventje van de meteoriet, hulpeloos of geheel verpulverd dwar relt hij ten slotte naar beneden op de aarde, waar in de loop der eeuwen al vele millioenen van dergelijke zwerver tjes zijn terechtgekomen. De sterrenregen die onder de naam van Perseïden bekend staat, wordt ver oorzaakt doordat de aarde op 12 Augus tus de baan der Perseïden snijdt, die vrijwel loodrecht op de aardbaan staat. De aarde wordt dan a.h.w. be stookt door een spervuur van meteo rieten. die alle uit dezelfde richting op onze dampkring losstormen. Boven werd reeds opgemerkt dat de lichtflitsen der Perseïden alle uit het zelfde punt, het zgn. vluchtpunt, schij nen te komen, dat in de „kop" van Per seus ligt. Dit is een zuiver perspecti visch verschijnsel, dus een soort ge zichtsbedrog. De meteorieten lopen na melijk in werkelijkheid alle evenwij dig, evenals de spoorrails en de stralen van de zon naar de aarde. Nu schijnen de spoorrails uit een en hetzelfde punt te komen, en wanneer een donkere wolk voor de zon schuift, schieten er van achter de wolk brede stralenbundels te voorschijn naar alle kanten! Toch lopen de spoorrails en de zonnestralen even wijdig, maar doordat wij ze „in de diep te" zien, schijnen ze uiteen te wijken. En zo zien wij de Perseïden tegen de achtergrond van de sterrenhemel schijn baar op ons afkomen uit een punt in Perseus. matig over hun baan zijn verspreid. De kansen op een jaarlijkse ontmoe ting van de aarde met de Perseïden zijn dus zeer gunstig en er moeten al vreemde dingen gebeuren als we ze dit jaar niet te zien krijgen. De Perseïden volgen niet angstvallig „hun" ellips, maar zwermen ook daar buiten, tot op afstanden van enige hon derdduizenden kilometers ter weerszij den van die ellips. Ze vormen a.h.w. een brede stroom, die in het midden de ellipsvormige „stroomlijn" het dichtst bevolkt is. Langs deze „stroom lijn" beweegt zich de hoofdmacht der Perseïden en op deze hoofdmacht stuit de aarde omstreeks 12 Augustus. Dit jaar wordt in de nacht van 11 op 12 Augus tus het grootste aantal vervlecht; als de vlaag op z'n heftigst is, zullen er enkele per minuut verschijnen. Van een eigenlijke sterrenrégen kan dus niet worden gesproken, al wordt deze naam voor het fraaaie lichtspel der Perseïden gewoonlijk zonder bezwaar gebruikt. Een bijzondere gunstige omstandig heid is ditmaal dat in de nacht van 11 op 12 Augustus geen maanlicht de waarneming van de Perseïden zal sto ren. De slanke maansikkel daalt name lijk op de avond van 11 Augustus reeds om 20 uur 29 min. onder de westelijke horizon. En wanneer dan geen wolken de he mel bedekken, zal men getuige kunnen zijn van een interessant schouwspel: „vallende sterren" flitsen langs het don kere firmament en trekken hun vurige lichtsporen over het nachtzwarte he- melfluweel, waarop de échte sterren bij honderdtallen geprint staan als zilveren lichtstippen, onbeweeglijk, in volmaak te rust, hoog boven de aarde, die de baan der Perseïden kruist. -i De Perseïden komen op hun reis door de wereldruimte nimmer in de buurt van de grote planeten. Gelukkig maar, want de grote planeten, Jupiter en Sa- turnus, trekken door hun geweldige massa de luchtige meteorietenzwermen dikwijls uit hun baan, zodat ze gedwon gen worden een andere weg te volgen. Vooral Jupiter, de „Kometenvanger", heeft in dit opzicht een slechte reputa tie. De Perseïden echter ontsnappen aan de aantrekkingskracht van „the big two"; hun baan is dan ook vrij stand vastig. Dit fijne „kometengruis" volgt de baan van een heldere komeet, die in het jaar 1862 aan het noordelijke hemelhalf- rond verscheen. Een andere gelukkige omstandigheid is dat de Perseïden tamelijk gelijk- Het Is minister Staf niet bekend, dat een aantal oud-cadetten een actie heeft gevoerd om de burgerlijke plechtigheid, welke ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan der Koninklijke Militaire Acade mie te Breda heeft plaats gehad, niet te bezoeken, omdat de minister-presi dent, dr. W. Drees, daarbij een redevoe ring zou houden. Aldus beantwoordt de minister enkele vragen van het Tweede Kamerlid Vermeer (P. v. d. A.). Het „Stichtingsbestuur 125 jaar K. M. A." had voor de opening van de bur- gerfeestriijkheden 50 officieren uitgeno digd, van welk aantal er 9 officieren hebben bedankt, doch allen om andere redenen dan het openen der feestelijk heden door de minister-president. Van de gemiddeld 500 per dag aan wezig geweest zijnde reünisten op de feestelijkheden van de Koninklijke Mi litaire Academie zelf heeft niemand tot de gouverneur van de Koninklijke Mi litaire Academie een bedankschrijven gericht ten gevolge van de opening der feestelijkheden door de minister-presi dent. Kapitein Wolffgramm heeft, aan het slot van een informeel samenzijn, waar bij ook enige vertegenwoordigers van de pers aanwezig waren, een verklaring afgelegd, waarin hij o.a. het volgend» zei: „De Koninklijke Militaire Academie heeft drie dagen feest, dat Maandag is De bendeleider Kahar Muzakkar heeft Celebes en omgeving tot een deel van de „Negara Islam Indonesia" (Isla- mietische staat Indonesië) verklaard blijkens pamfletten, die bendeleden te Makassar verspreid hebben. Deze pamfletten, die Donderdagavond in de Oostelijke wijken van Makassar o.m. aan bomen geplakt waren „namens de Islamietische bevolking van Celebes en omgeving", waren ondertekend door Kahar Muzakkar. Waarschijnlijk voor namelijk om de aandacht op de pamflet- tenactie te vestigen drongen bendeleden kampongs aan de Oostelijke rand van de stad Öinnen, waarbij zij handgrana ten tot ontploffing brachten en schoten losten. Zij richtten zich niet tegen mili taire doelen. Het lawaai veroorzaakte beroering onder de burgerij van Ma kassar. Onmiddellijk nadat de eerste schoten gehoord werden, zetten mili tairen een achtervolging in. Vrijdag hebben zij de zuiveringsactie voortgezet. Het parlementslid Diaparia, een der oprichters van de „Serikat Kerakjatan Indonesia", waarvan dr. Tobing thans deel uitmaakt van het nieuwe kabinet, heeft in een lezing te Menado verklaard, dat de toestand thans meer gespannen is dan tijdens de communistische op stand te Madioen. begonnen en hedenavond eindigt met het galabal. Om het feest van de aca demie zelve, organiseert het „Stichting- bestuur 125 jaar K. M. A.", een feest dat ongeveer drie weken duurt en dat Vrij dag werd geopend door de minister president. Bij deze opening waren officieren van de Koninklijke Militaire Academie slechts als gast aanwezig. Ik wist, voor ik de uitnodiging ontving, bij deze ope ning aanwezig te zijn, niet, wie de ope ning verrichten zou. De opening van de feestelijkheden op de Koninklijke Mi litaire Academie zelve, is Maandag ge schied met de intocht van de reünisten, welke intocht gevolgd werd door een receptie". Aangezien kapitein Wolffgramm niet anders heeft gedaan en ook geen an dere bedoeling heeft gehad dan het rechtzetten van een misverstand, dat, blijkens uitlatingen in de pers, blijk baar was gerezen, heeft de minister te gen de door deze kapitein afgelegde verklaring generlei bezwaar. 162. „Speet niet met uw armzalig leven, gek. Gij zijt een kind des doods, voor uw pijl de boog verlaten heeft." De stem van Halfra schijnt te trillen van dreiging, als hij met een sierlijk gebaar de hand opheft. Bijna gelijktijdig snort een pijl In de grond, vlak voor de voeten van de Nomade, die geschrokken achteruit deinst. „Ziet gij, narren, hoe nutteloos uw verzet is? Eén teken van mij, en ge loopt rond met meer pijlen dan een stekelvarken pennen heeft. Kortweg, gij zijt omsingeld. Honderden bogen zijn op u gericht, hahaha! Ge zit als een rat in een val." Onder het spreken is achter hem geluidloos een krijger uit een der tenten te voor schijn gekropen. De man heft grijnzend zijn boog, doch op hetzelfde ogenblik flitst een pijl rakelings langs hem heen en slaat met een nijdige tik in de tentwand. Stijf van schrik laat de Nomade boog en pijl vallen en slaakt een rauwe kreet. De edelman keert zich koeltjes in het zadel om en knikt de boogschutter minzaam toe. „Komaan, komaan, treedt nader, goede man, waar ik sta, is het nog wel veilig, geloof ik, hahahaha!" De Nomade waggelt beduusd naderbij en nu blijken de twee wachters ook eens klaps de lust tot vechten verloren te hebben. Zij werpen hun bogen weg, als waren zij bevreesd zich er aan te branden. De overige Nomaden, die gewekt zijn door Halfra's machtige stemgeluid, zijn eveneens te verbluft om aan verzet te denken. Op een bevel van de edelman werpen zij hun wapens met onderdanige Ijver in het struikgewas en laten zich als een groep lammeren bijeen drijven. Het volgende ogenblik springen Eric en zijn mannen te voorschijn en de over rompelde Nomaden zijn gebonden voor zij beseffen, dat zij brutaal beetgenomen zijn. „Welaan, mijn schaapjes, een wat vrolijker gezicht op deze schone morgen zou mij niet onwelgevallig zijn," snuift Halfra, terwijl hij met een gelaat, dat glimt van tevredenheid, rondstapt. „Gij jakhals! Vervloekte Noorse hondl" scheldt een der kerels, in machteloze woede aan zijn boelen rukkende. „Het was u nooit gelukt, als we dit geweten hadden." Halfra wuift hem minzaam toe. „Gij zijt een olijkerd, man. Dat is nu juist de hele grap, nietwaar? Men kan niet alles weten, hahahaha!" Hij slaat zich bulderend op de knieën en de gezichten der Nomaden staan zwarter dan ooit. „En nu, mijn duifjes," gebiedt Halfra met een zwierig handgebaar, „een twee. hup twee, in het gelid en voorwaarts mars, regelrecht naar Bor Khan. Want als ik mij niet vergis, hebt gij steeds verlangd naar hem toe te gaan, zij het op een andere manier." Ongeveer vijftig Amerikaanse tennis spelers, die aan het tournooi van South Orange in New Jersey deelnemen, heb ben een vereniging van amateurs op gericht met het doel het tennisspel in de Ver. Staten tot nieuwe bloei te brengen. Hun woordvoerder, Gardner Mulloy, verklaarde in dit verband: „Het tennisspel kwijnt weg in de Ver. Staten. In Engeland, op het Europese vasteland en in Australië daarentegen neemt het een vooraanstaande plaats in. Er is geen reden waarom het bij ons niet evenzo zou zijn. De spelers zijn van mening, dat zij kunnen helpen om dit doel te bereiken". Een uitvoerend comité van zeven leden is reeds gevormd. Behalve Mul loy maken Seixas, Golden, Batlen, Noel Brown, Masterson en Trabert er deel van uit. Volgens Golden heeft de nieuwe vereniging de volgende punten op haar werkprogram geplaatst: le. Organisatie van meer tennistour- nooien. Redelijke verdeling van klasse spelers over tournooien waarvan de data samenvallen. Sancties tegen spelers die zich tijdens wedstrijden slecht gedra gen. Toelating van vertegenwoordi gers van de spelers tot de com missies. die de ranglijsten en de Davis Cup-ploegen samenstellen. Bestudering van een formule welke het mogelijk zal maken de reis- en verblijfkosten van alle Amerikaanse deelnemers aan de Amerikaanse kampioenschappen te vergoeden. 2e. 3e. 4e. 5e. sel), N.Z. Voorburgwal 6573, Amster dam. Men gelieve bij de oplossing te ver melden of men jonger of ouder dan 18 jaar is. Juli Plaats in elk vakje van het diagram één letter, zodat er een kruiswoord raadsel ontstaat, waarin horizontaal en verticaal de volgende woorden te lezen zijn: AI AR DE D.L. DO EL EN ER FA GIJ HIJ ID. IK IN KA LA LIJ NA OF OM OS PA P.F. PO RA RE TE WE ZE ZO ALE ARM DRA FEL GIT LEO LOG NAP ORE RIO ULM VIS LEGIO MOEDE RABBI EIND HOVEN HOOGELOON KRUIS LAND WAGENBERG STEEN BERGEN Oplossingen uitsluitend op briefkaart in te zenden tot en met 17 Aug. aan 't Kasteel van Aemstel (afd. Prijsraad- Oplossing 25 H A N D E L A A R P A R A G R A A F S T A N D A A R D P I E R E M E N T V O O R S P O E D L A N D S T O R M P O R T V E L D K N E T T E R E N K E N T E R I N G Op de beide diagonalen zijn dus de plaatsnamen te lezen Haarsteeg enRaamsdonk. De prijzen werden gewonnen door: Th. Warmerdam, Pr. Marijkestraat 40, HILLEGOM. C. Essenberg, Van Ostadestraat 107II, AMSTERDAM. C. v. d. Helm, Faradaystraat 1, HAARLEM, Oplossing v Donderdag GLAD IOLUS HOOS N DUNK OOR ENG ROE NR VL IEG RR D WE G+ EL S SP ITS WEURT R GE V S I+R OL RIANT PO OUD DRA PRO S IRE I MEES MARGAR IET Nello Pagani, de Italiaanse motor renner, slaakte een zucht van ver lichting toen hij Vrijdagmorgen met zijn auto te Tubbergen arri veerde, waar hij morgen aan de races zal deelnemen. Hij was na een emotionele tocht in Duitsland verdwaald en had honderden kilo meters omgereden. Niemand wist hem in Duitsland te vertellen waar Tubbergen lag en hij is van het kastje naar de muur gezonden. On derweg kwam hij bovendien in een verlaten streek zonder benzine te zitten. Uren heeft hij moeten wan delen om benzine voor zijn auto te verkrijgen en of dit nog niet ge noeg was, kreeg de Italiaan niet minder dan 7 lekke banden. Pagani heeft drie nieuwe machines meegenomen, n.l. een viercylinder Gilera, een 350 cc. Velocette en een 125 cc. M.V. Tijdens de training van' Vrijdagmorgen heeft hij met deze machines uitstekende tijden ge maakt. Bijzondere aandacht trokken ook de snelle fabrieksmachines van D.K.W., vooral de nieuwe drie-cy- linder, die een gemiddelde snelheid van meer dan 140 km. per uur maakte; een snelheid, welke in de 350 cc.-klasse op het circuit van Tubbergen nog nooit is gemaakt. De Grote Prijs van Amsterdam die op 13 Augustus wordt gehouden voorheen steeds door sprinters betwist, zal ditmaal onder een geheel nieuwe formule worden gereden. Zes sprinters en zes stayers zijn tot koppels bijeengevoegd, t.w. Gosseiin en Verschuerén (beiden België), Plattner (Zwitserland) en" Wagtmans (Nederl.), Derksen en Bijster (beiden Ned.), van Vliet (Ned.) en Lohmann (Duitsland), Bellenger en Lemoine (beiden Frankr.), Mockridge (Australië) en Pronk (Ned.). De sprinters rijden 15 matches a deux, de stayers een uurswedstrijd. Het resul taat van elke koppelgenoot wordt in het totaal klassement verwerkt en het kop pel, dat het kleinste aantal punten heeft vergaard, is winnaar van de grote prijs, groot f 1000. Er is voorts een 2e prijs van f 600 en een 3e van f 400. Het programma wordt gecompleteerd met wedstrijden voor amateurs en nieuwelingen. De Australiër Lionel Cox, die tijdens de Olympische Spelen te Helsinki een gouden en een zilveren medaille heeft gewonnen, heeft te Hannover een in- ternationale sprintwedstrijd over 1000 meter gewonnen. De winnaar van een bronzen medaille, de Duitser Werner Portzernheim, werd tweede en de Nederlander Jan Hijzelen doorn derde. Cox's tijd voor de laatste 200 meter was 12.2 sec. De Franse ploeg voor het wereldkam pioenschap op de weg voor professio nals, dat Zondag 29 Augustus te Lugano wordt gehouden, zal bestaan uit Louison Bobet, Geminiani, Darrigade, Deledda Lauredi, Mahé, Mallejac, Robic, Rol land, Teisseire, Varnajo en een nog na der aan te wijzen renner. 99 van die persoon moeten afleiden. Vra gen of ze Lady Wutherwood zou gaan halen. Flauwvallen, zoals Lady Macbeth. De deur van de hal dicht slaan met haai vinger ertussen. Alles om de aandacht van de lift af te leiden. Dót was hun moeilijkste ogenblik, maar het duurde maar enkele seconden en denk eraan, dat Tinkerton vrij goed wist, wat u al lemaal aan het doen was. Zij zou geen gevaar lopen, maar Giggle zou het slachtoffer worden." „Waarom heeft ze hem vermoord?" „Omdat hij zijn kop kwijtraakte. Van morgen hebben we hem opnieuw ver hoord over de lift en over zijn erfenis. Hij raakte toen in de war. Het was een stomme kerel, gewillig genoeg om han delend op te treden als het brein van de van zijn, dat Tinkerton dat plan aan Lady Wutherwood heeft voorgehouden en langs de achtertrap naar beneden is gegaan om de hoofdzekering te verwij deren. Je kunt je voorstellen wat ze al lemaal in die oren gefluisterd moet heb ben. Eerst moest ze die hand zien te krijgen, daarna naar de bovenverdie ping gaan en die hand meenemen naar de laatste kamer. Daar zou ze een sla- fjende man vinden. Ze mocht dan zoveel awaai maken als ze wilde, gillen, zijn zware laarzen op de grond laten vallen, het bed heen en weer schudden. Nie mand zou een vin verroeren, zei Tin kerton, want iedereen zou onder de in vloed van de hand verkeren." „Dus die arme tante V. moest de blik semafleider zijn?" „Ja. Tinkerton kan haar zelfs overreed De lift kwam weer naar de bovenver dieping en Tinkerton passeerde die op haar weg naar beneden. Dé portier zag ze beiden naar buiten gaan, na elkaar, juist zoals ze zeiden. Als het voor Gigg- le onmogelijk was om hem te vermoor- firma hem het wapen in de hand gaf en den, aan was het dat ook voor Tinker- zei wat hij doen moest, maar volslagen hebben, dat haar Kleine Meester de na hem beneden kwam. incapabel om zijn hersens bij elkaar te dood van haar chauffeur wenste. Ze kan Michael zorgde voor het alibi boven. De houden als hij alleen was. Zonder enige haar gezegd hebben, waar ze het scheer- twijfel is hij naar Brummell Street te- mes zou kunnen vinden. Haar vingeraf- luggegaan in een volslagen paniekstem- drukken op het scheermes zouden goed ming; waaruit Tinkerton besloot dat van pas komen. Laat haar maar lawaai hij gevaarlijk werd. Ze is slim, despe- maken. Laat haar zelfs ontdekt wor- raat en bovendien moedig. Bovendien den met het scheermes in haar hand. geniet ze het vertrouwen van haar - - portier voor het alibi beneden." „Ze namen toch wel zeer grote risi co's, meneer." „Ze namen één groot risico. Ik denk dat Giggle de deuren openliet toen hij Lord Wutherwood aanviel. In dat geval zou Tinkerton volkomen veilig zijn, zo lang ze haar vinger op de knop hield. Dat zou verhinderen, dat iemand de lift naar beneden zou laten komen en het zou tevens maken, dat de lift naar bo ven ging zodra de deuren gesloten wer den. Het grote risico was, dat iemand op de overloop zou komen en zou zien dat de lift er niet was of dat de lift van meesteres. Ik wil erom wedden, dat Tinkerton de verdovende middelen koopt, die Lady Wutherwood gebruikt en dat ze er nog provisie van krijgt ook. Als vertrouwelinge van Lady Wuther wood weet ze ongetwijfeld heel veel af van die toverij-geschiedenis. We zullen slechts de vingerafdrukken van Lady Wutherwood vinden op het"Alleyn terug kwam. Als er iemand kwam, ter- herstelde zich„op de voorwerpen, wijl de lift naar beneden ging, zou ze die verband houden met deze laatste Het spijt me, juffrouw Grey, dat het zo'n beestachtig verhaal is, maar ik ge loof, dat het beter is, dat u nu de hele geschiedenis maar hoort, hoe onaange naam het ook is." „Ja," zei Roberta, „maar begrijpen doe ik het nog steeds niet." „Tenslotte zou tante V. het nog ge daan kunnen hebben" zei Henry. „Op aansporing van Tinkerton." Nee. Alleen een linkshandig iemand - -. - kan dit gedaan hebben. De aard van de naar vinger op de knop moeten houden misdaad, maar ik verwed er mijn leven wond zal ik maar niet beschrijven.' enij zou st°PPen. z°u hii on- onder, dat Tinkerton gedurende de middellijk weer naar boven gaan met nacht in de keuken geweest is en een een woedende maar levende Lord Wu- instrument gehaald heeft, dat ze in de therwood. Als iemand zou komen gedu- groene salon voor het grijpen heeft ge rende de paar seconden na de moord, legd. U kunt er zeker van zijn, dat Tin- maar vóór do lift terug was en vóór kerton wist, wat haar meesteres van Tinkerton weg was, zou ze de aandacht plan was te gaan doen. U kunt er zeker „Liever wel," zei Henry. „Robin, lie verd, als je misschien liever „Ik zou het ook willen weten, Henry. Het is zo afschuwelijk om te twijfelen." „Wel," zei Alleyn, „de moordenaar stond achter het hoofdeinde van het bed en de hoek en de plaats van de wond sluiten een rechtshandige aanval uit. Méér hoeft u niet te weten, is het wel?" „Maar waarom zorgde ze niet, dat het er uitzag als zelfmoord?" vroeg Henry en Alleyn zag met verbazing dat de hartstocht van de amateur al de plaats had ingenomen van de afschuw van de scène met Lady Wutherwood. Henry had Giggle niet gezien en de aard van zijn verwonding was voor hem van aca demisch belang en hij was gaarne bereid er over te praten. „Tinkerton heeft juist erg veel moeite gedaan om te zorgen, dat het niet op zelfmoord leek", zei Alleyn. „Een ver moeden van zelfmoord bij de politie zou tot de mogelijkheid van de medeplichtig heid van Giggle hebben geleid en dat kwam onaangenaam dicht in de buurt van Tinkerton. Nee, Tinkerton was desperaat. Met Giggle in een toestand van panische angst, waarbij hij blunders maakte in zijn verklaringen tegenover de politie en misschien wel zou dreigen met een bekentenis, moest ze haar plan nen drastisch herzien. We moesten nu geleid worden in de richting van Lady Wutherwood als zijnde een moorddadige krankzinnige. Het doel van de eerste misdaad ging volkomen teloor, toen ze Giggle's keel doorsneed en daarmee haar aandeel in zijn erfenis." „Zou het niet moeilijk zijn om dit alles te bewijzen, meneer?" „Indien juffrouw Grey de lift niet ge hoord had en u beiden deze nacht door geslapen zou hebben, hadden we weinig anders tegen haar kunnen aanvoeren dan de linkshandige moord en haar vroegere leugens. Maar nu hebt u Lady Wutherwood beneden bezig gehoord en naar boven zien komen en naar de bo venverdieping zien gaan. En toen Camp bell haar vond bij het lijk van de chauf feur, was Giggle al twee uur dood. Wordt vervolgd). In het officiële orgaan van de Belgi sche wielrijdersbond wordt gewezen op gebrek aan sportiviteit bij de Neder landse renners, die aan Belgische wed strijden deelnemen. De wielrijdersbond geeft alle wedstrijdleiders de volgende raad: „Naar aanleiding van verschillende verslagen die door haar afgevaardigden werden ingediend, heeft de Luikse afde ling moeten vaststellen en betreuren dat zekere Nederlandse renners bij hun deelneming aan Belgische wegritten niet altijd correct optreden." De Nederlandse renners overtreden geregeld artikel 190 onzer sportreglemen- ten, hetwelk de verstandhouding tijdens de wedstrijd verbiedt. Zij beschouwen de Belgische wegritten (die volgens de individuële formule worden verreden) eenvoudig als competities, die een na tionaal karakter aannemen. Zij spreken onderling af en trachten steeds hun land genoten te bevorderen om de Begische renners te verslaan. Daar een dergelijke toestand niet kan geduld worden, verzoeken wij onze wed strijdleiders speciaal de Nederlandse renners gade te slaan, vooral wanneer zij in grote getale aan een van onze wedstrijden komen deelnemen." Augustus opgave 2 EINDSPELSTUDIE VAN JANISCH Remise; wit aan zet. 1. e4, c6- 2. d4, d5; 3 Pc3, de4: 4. Pe4: Pf6; 5. Pg3 (op Pf6:T kan zwart het beste met de g-pion terugnemen) o5- 6. Pf3! (Beter dan de de5:, waarop na dameruil Pg4 volgt) ed4:, 7. Pd4: Lc5; 8. Le3, Db6; 9. De2 (Heel goed. Zwart kan niet op b2 slaan wegen» Lelt) 0—0; 10. 0—0—0 Pd5; 11. Dh5, Pf6; 12. Dh4, Lg4: 13. Ld3! (Wit speelt in prima stijl. Het kwaliteitsoffer i» absoluut correct, daar zwart slechts over zwakke verdedigingsmiddelen be schikt op de koningsvleugel). Ldl: 14. Tdl: Pd7; 15. Pf5, Pe5; 16 Pg7: (Al licht!) Dd8. 17. Pf5, Pg6; 18. Dh6, Pe8, 19. Pf3, Le3t; 20. fe3: Df6; 21. Pg5, Db8; 22. Pe7f met mat in 2 zetten. Correspondentie betreffende deze ru briek te zenden aan A. Perquin, Mar- nixkade 104 te Amsterdam. PROBLEEM No. 2029 van H. J. C. A. Nunnink te Delft; voor geoefende oplossers. Zwart: 12 st. op 7, 8, 12, 14, 16, 17, 19, 22, 23, 24, 25, 26. Wit: 13 st. op 21 33, 35, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 47, 48, 49. Wit speelt en wint. Oplossingen kunnen ingezonden wor den tot 15 Sept. a.s. aan B. H. M. Ste vens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 2021 van H. J, C. A. Nunnink Wit speelt achtereenvolgens naar 23, z28, 11, 32, 44, 3, 50 en wint. Een betrekkelijk eenvoudig vraag stukje, dat opvalt door de fraaie stand. VOOR BEGINNERS No. 269 van D. Vuurboom te Glanerbrug Wit: Khl, Dh6, pionnen a6, f4. Zwart: Kg3, Tc5, pionnen a7, g5, h3. h5. Oplossing Juli opgave 4: 1. Pg6t, hg6: 2. Tf3 met de matdrei- ging Th3, waartegen niets te doen valt. De zetten Le3 en Te6 geven slechts uitstel van executie. DE „CARO-KANN"-OPENING Een meesterpartij tussen Spielman en Tartakower, waarin wit op meesterlijke wijze ten aanval trekt. Wit begint en wint. Oplossingen van de nummers 269 en 270 kunnen tegelijk ingezonden wor den tot 1 Sept. a.s. aan bovengenoemd adres. OPLOSSING van No. 265 van Th. de Zwart te Sassenheim 43—39, 26X17, 32—27, 22x42, 47x38, 36x47, 38—33, 47x24, 24x4, 15x24, 4x26 en wint. Een aardig stukje slagwerk, waarbij nu eens al het materiaal aan de ontle ding deel heeft. De aanvangstand is minder fraai. ZONDAG HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 8.00 nieuws, 8.15 gram. IKOR: 8.30 prot. pr. KRO: 9.30 nieuws, 9.45 gram., 9.55 Hoog mis, 11.30 grarn., 11.40 kamerork. en so list, 12.15 apologie, 12.35 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.10 gram., 13.40 boek. 13.55 Les pêcheurs de per- les. opera, 15.50 gram., 16.10 thuisfront, 16.15 sport, 16.30 Vespers. NCRV: 17.00 prot. pr., 18.30 dameskoor, 19.00 gram.. 19.30 causerie. KRO: 19.45 nieuws, 20.00 gram., 20.25 de gewone man, 20.30 hoor spel, 21.20 lichte muz., 22.05 act., 22.15 Musette-ork., 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 8.00 nieuws, 8.20 gram., 8.30 platteland, 8.10 vocaal dubbelkwartet. 8.55 postduiven- berichten, 9.00 causerie, 9.10 gram.. 9.45 causerie. VPRO: 10.00 kleintjes. IKOR: 10.30 prot. pr. AVRO: 12.00 lichte muz., 12.35 Even afrekenen, heren12.45 gram., 13.00 nieuws, 12.05 gram., 13.15 Surinaamse volksmuz., 13.30 gevar. muz., 14.00 boek, 14.20 gram., 14.50 film, 15.05 kamerork. en soliste, 16.00 gevar. muz., 16.30 sport. VPRO: 17.00 causerie. VARA: 17.30 jeugd, 17.50 sport, 18.15 nieuws. 18.30 piano, 18.45 muz. discussie, 19.15 gram. AVRO: 20.00 nieuws. 20.05 gevar. muz., 20.55 causerie, 21.05 idem, 21.20 gram., 21.40 cabaret, 22.05 chansons, 22.35 piano, 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 14.00 lichte muz., 15.45 ork., 18.30 kamermuz. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 14.15 gevar. muz., 19.30 gevar. muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 ork., 13.20 ork., 18.00 ork.. 20.00 gevar. muz., 22.15 dansmuz., 0.15 ork., 1.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 11.00 symph.conc., 15.30 La Fille de Ma dame Angot, opera, 18.00 ork. BRUSSEL, 324 m.: 12.34 lichte muz.. 14.00 operaconc., 16.00 lichte muz., 17.55 kamermuz., 21.15 ork., 23.05 dansmuz 484 m.: 14.55 omroepork., 18.00 gevar. muz., 21.00 lichte muz., 22.10 gevar. muziek. ENGELAND, BBC European Service. Uitz. v. Nederland. 464, 49. 42 en 31 m.: 8.00 Engelse les voor beginnelingen. 224, 42, 31 en 25 m.: 17.00 Engelse les voor beginnelingen. 224 en 49 m.: 22.00 Nieuws. Barometer v. d. smaak. „Zo zijn onze manieren", MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., 7.45 prot. pr.. 8.00 nieuws. 8.15 gram., 8.18 muz., 8.45 gram., 9.00 zieken, 9.30 vrouw, 9.35 gram.. 10,30 prot. pr.. 11.00 gram., 11.30 lichte muz., 12.25 boer en tuinder, 12.33 orgel, 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 lichte muz., 13.45 gram., 14.00 Jeugd, 14.35 gram., 14.45 vrouw, 15.15 amusem.muz., 15.45 gram., 16.00 prot. pr., 16.30 cello en piano, 17.00 kleu ters, 17,15 gram., 17.45 regeringsuitz., 18.00 mannenkoor, 18.20 gram., 18.35 ka mermuz., 19.00 nieuws, 19.10 Zuid-Afri kaanse volksliedjes, 19.30 causerie, 19.50 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 gram.. 20.50 hoorspel, 21.35 lichte muz., 21.55 discus sie, 22.10 gram., 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.1o gram., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 prot. pr., 9.15 koor en orgel, 9.30 vrouw, 9.40 gram., 11.00 voordr.. 11.15 omroepork., 12.00 gevar. muz., 12.33 In 't spionnetje, 12.38 gevar. muz.. 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.30 gevar. muz., 14.00 causerie. 14.20 gram., 14.30 voordr. 14.45 piano. 15.15 vrouw, 16.15 gram., 17.30 padvinders, 17.45 gram., 18.00 nieuws, 18.15 Exotische muz., 18.30 jazz- album, 19.05 gram., 19.25 rep., 19.40 ge var. muz., 20.00 nieuws. 20.05 Reünie v. oud-politieke gevangenen en nabestaan den der slachtoffers v. h. Oranje Hotel, 20.10 Bayreuther Festspiele: Rheingold. opera, 22.40 gram., 23.00 nieuws, 23.15 politiekapel, 23.45 gram. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 13.10 lichte muz., 14.00 lichte muz., 15.00 ork., 19.30 ork. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12:30 dansmuz., 13.00 gevar, muz.. 15.00 Schots ork., 15.45 gevar. muz.. 16.30 Ba- lalaïka-ork., 22.15 dansmuz., 23.20 gevar muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.12.00 lichte muz., 13.25 gevar. muz., 14.15 operettemuz., 16.10 amusem. muz.. 16.40 lichte muz.. 20.15 Der Rosen- kavalier, operete, 0.30 dansmuz., 1.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma. 347 m.: 13.20 klass. muz., 15.00 ork,, 16.00 kamer muz., 20.02 ork. BRUSSEL, 324 m.: 12.00 lichte mui-. 14.00 kamermuz.. 16.00 Siegfried, opera. 18.20 Siegfried, opera, 20.30 Siegfried, opera. 484 m.: 12.00 omroepork., 16.0o gevar. muz., 20.00 orkest, 22.10 gevar. muz. ENGELAND. BBC European Service. Uitz. v. Nederland. 464. 49, 42 en 31 m- 8.00 Engelse les voor beginnelingen, zi en 49 m.: 22.00 Nieuws. Bezienswaardig heid v. d. week. Engelse les voor ge vorderden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4