Ontevredenheid in O.-Duitsland geen incident, maar een ontwikkeling Bevolking wordt zich van eigen kracht bewust Nieuwe poging om voedsel distributie te verstoren A' Om de wereld vrede De folklore van Parijs Oost-Duitsland weigert voedsel te kopen in het Westen CONFERENTIE GROTE VIER ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1953 Wat zal het gevolg zijn van de levensmiddelen-actie? Amerikaanse schepen voor Tjang Kai Tsjek In het Vaticaan Nieuwe telefooncentrale met 1000 aansluitingen Fooi voor schildwacht In België Nieuwe nummerborden Letter met vier cijfers Staking 'n jaarlijks terugkerend feest Arbeiders uit het door de Russen bezette Brandenburg in Oost- Maandagmorgen was er iemand zeer verbaasd en dat was dr. Vockel, de vertegenwoordiger van de Bondsrepubliek in Berlijn. Hij kreeg een tele foontje uit Bonn, waarin hem gevraagd werd, of het waar was, dat de Sovjet-zone in vuur en vlam stond. Zijn eerste reactie was: „Daar weet ik alle maal niets van, waar krijgt u dat bericht vandaan?" De Bondskanselarij in Bonn antwoordde: „Wat, weet u nergens van? Maar de hele buitenlandse pers staat er vol van. In Chemnitz, in Maagdenburg, in Halle, overal zijn opstanden uitgebro ken. De Sovjet-tanks zijn Oost-Berlijn binnengereden. Overal rommelt de revo lutie." Ds permanente vertegenwoordiger 1 van de Bondsrepubliek in Berlijn geloof de ziin oren niet. Toch verloor hij zijn koelbloedigheid niet. „Als dat waar is". £ei hij, „zou ik het moeten weten. Er heeft mij geen enkele mededeling van dien aard bereikt. Integendeel, alle reizigers, die hier vandaag uit de Sov iet-zone zijn gearriveerd om pakketten met levensmiddelen te halen, zijn een stemmig van oordeel, dat de rust sinds 17 Juni langzaam is teruggekeerd. Trou- tvens, de voedselvoorziening is er de laatste tijd aanzienlijk op vooruit ge gaan. De communisten hebben toegege ven in de kwestie van de salarissen en de loonschalen. Het is zonder twiifel Waar, dat zij niet al hun beloften heb ben gehouden. De boeren, van wie men de bedrijven in beslag had genomen, hebben hun bezittingen maar in enkele gevallen teruggekregen- De leiders van de stakingen van 17 Juni zijn gearres teerd. Velen zijn tot zware straffen ver oordeeld. In verscheidene plaatsen pro testeren de arbeiders, maar nergens heeft men ernstige incidenten gesigna leerd. Er zijn de laatste dagen wel een paar relletjes geweest in Potsdam, in Leipzig en elders; die speelden zich op de stations af toen de Volkspolizei de levensmiddelenpakketten in beslag wil de nemen. Niet meer passief Mjjn indruk van de situatie is dat er over het algemeen rust heerst in de Russische bezettingszone. Na de 17e Juni is er evenwel iets veranderd: tevoren onderging de bevolking lijdzaam de dwingelandij van de socialistisch-com- tnunistische partij. Maar nu laat zij niet met zich sollen. Zjj heft het hoofd op en is zich bewust geworden van haar kracht." Dit oordeel van een verantwoordelijk man met gevoel voor verhoudingen lijkt ons een zeer juiste beschrijving van de tegenwoordige toestand. In acht dagen tijds heeft men in West-Berlijn meer dan een millioen levensmiddelenpakket ten uitgereikt. In ieder pakket bevinden zich een bus reuzel van 800 gram, vier blikken gecondenseerde melk van 250 gram, een kilo meel en een kilo z°- droode groenten. Men schat, dat twee derden van deze pakketten in ontvangst zijn genomen door inwoners van Oost- Berlijn. De rest, ongeveer 350.000 stuks, is ten goede gekomen aan bewoners van de Sovjet-zone. Die kwamen soms van zeer ver: Görlitz, Dresden, Rostock en zelfs uit Fürstenberg a.d. Oder, dat tegenwoordig Stalinstadt heet. In laatst genoemde stad bevindt zich de grote me tallurgische „Kombinat", die een on derdeel is van het vijfjaren-plan. Met erts uit het Donetz-bekken en steenkool Uit Opper-Silezië moet deze industrie de millioenen tonnen ijzer en staal fa briceren, die de grondslag zullen vormen van de zware industrie, die de commu nistische leiders, op aandrang van de Sovjet-Unie, in hun volksdemocratische satellietenrepubliek willen vestigen- In FürstenbergStalinstadt heeft men hoogovens gebouwd en daarna pas hui- zen Dö voedselvoorziening is er bijzon der slecht. De ontevredenheid is er sterk. Een communistische functionnaris vertelde onlangs verontwaardigd, dat een paar honderd arbeiders vrij hadden gevraagdom in Berlijn de Ameri kaanse voedselpakketten te gaan halen. Snel gehandeld Men heeft uitgerekend, dat ieder die zich meldde bij de West-Berlijnse distri butiekantoren gemiddeld drie pakket ten meenam: een voor zichzelf en twee voor ouders of vrienden. Dat zou dus be tekenen, dat 100 a 120.000 bewoners van de Sovjet-zone zijn komen profiteren van het Amerikaanse buitenkansje. Dit getal is indrukwekkend. Maar het is nog geen „hongerprocessie." De geïmproviseerde actie van de West Berliinse autoriteiten aan het begin van deze week heeft een omvang aangeno men, die de organisatoren met hadden voorzien. „W« hadden een paar duz.end pakketten willen uitdelen vertelde ons de waarnemende burgemeester Wal- ter Schreiber, „maar na »cht dagen zijn We al over het millioen. In West-Berlijn hebben we niet genoeg meer. Men zou een pauze willen houden van een dag ot twee om gelegenheid te hebben de bu.- sen met reuzel dicht te solderen en het meel en de snijbonen in zakken te doen. De snelheid, waarmee de actie zich heeft ontplooid, was een verrassing voor de communistische leiders. Wan- rieer zij iets willen doen, gaan ze er eerst over praten en dan maken ze een plan. Dat vergt veel tijd en het werkt ook niet altijd. Zij hadden niet gedacht, dat het Amerikaanse aanbod, dank zij de bekwaamheid van burgemeester Reuter en het improvisatietalent van de Berlijners, zó snel ten uitvoer zou Worden gelegd. Zij hadden acht dagen nodig om een antwoord te vinden. Eerst vergenoegden zij zich met een luidruchtig protest. De radio en de kranten uit het Oosten suggereerden, dat de uitreiking van de pakketten ging ten koste van de armen en de Werklozen van West-Berlijn. Zij deden zelfs een nogal grove poging om deze onwaarheid uit te buiten. Enkele hon derden communistische functionarissen niaakten zich meester van West-Berlijn- Se pakketten en wilden die uitreiken aan de werklozen, die bij het arbeids- Nationalistisch China zal het grootste deel ontvangen van de 25 kleinere oor logsschepen, die Amerika ter beschik king stelt van bevriende landen in het gebied van de Stille Oceaan. De regering op Formosa heeft besloten de guerilla- bezetting van enige eilandjes voor de kust van China te versterken. De Ame rikaanse missie op Formosa had dit ge adviseerd. nationalistische vloot bestaat uit ®en aantal kleinere oorlogsschepen, voor al grootste deel afkomstig uit de Ja panse oorlogsbuit en Amerikaanse umps. Verscheidene jaren zijn de be- anningen door Amerikanen opgeleid, de V kregen hun 0Pleiding zelfs in bureau om een baan kwamen. Zij kre gen geen daverende ontvangst. Rode repliek Zaterdagavond heeft men in het Oos ten eindelijk een antwoord gevonden, dat doeltreffender is, wanneer het ten minste uitgevoerd kan worden. De di rectie van de spoorwegen heeft bekend gemaakt, dat men, om de mensen te beletten Amerikaanse voedselpakketten te gaan halen, geen treinkaartjes meer afgeeft naar Berlijn, De reizigers, die Zondagmorgen voor de loketten kwa men, liefen hun ontevredenheid soms op luidruchtige wijze blijken, wanneer ze merkten, dat ze geen kaartje voor Berlijn kregen. Maar Maandag werd het verbod blijkbaar niet meer streng gehandhaafd. Tot op heden heeft de ergernis van de communistische leiders zich vooral geuit in woorden. Pers en radio publi ceerden naam en adres van „grote boe ren", die zeker 15 hectaren grond, koeien, paarden, varkens en kippen be zaten en die desondanks kwamen be delen om die „judaspakketten." De „Junge Welt", het blad van de commu nistische jeugd, maakte het helemaal bont. Op de voorpagina drukte het een foto af van een „verhongerde", Duitsland leunen tegen de stenen muur van een school in de Gisela- strasse in West-Berlijn. Tot het aanbreken van de dag zullen ze daar moeten wachten, want dan wordt er weer begonnen met de uitreiking van gratis voedselpak ketten. Als ze naar hun woon plaatsen terugkeren, riskeren ze de ergernis van de Oost-Duitse com munisten. In September zal de nieuwe telefoon centrale van Vaticaanstad in gebruik worden genomen. De centrale heeft dui zend aansluitingen met doorverbinding met de zomerresidentie Castel Gandolfo en de omliggende postkantoren in Rome. De nieuwe centrale is nodig geworden, omdat de toenemende bemoeienis van het Pauselijk Staatssecretariaat met het wereldgebeuren de capaciteit van de oude centrale te zeer overbelastte. In 1929 kreeg het Vaticaan zijn eerste telefooncentrale met 10 aansluitingen. Onder Paus Piux XI werd een nieuwe centrale gebouwd met 500 aansluitingen. Bij het overlijden van Pius XI bleek echter, dat deze capaciteit niet meer voldoende was. Toen tijdens het H. Jaar 1950 het Vaticaanse telefoonverkeer voortdurend hinder ondervond van dit gebrek aan capaciteit, besloot de H. Vader tot uitbreiding en modernisering van de apparatuur. De Vaticaanse centrale zal bediend worden door leke-broeders. Vladislav Hardyn is een 13-jarig Pools jongetje. Hij woonde in Brom berg en ging daar ook naar school. Op een dag vertelde hij aan de andere jongens van zijn klas. dat radio „Vrij Europa" gezegd had, dat er op 17 Juni in Berlijn een opstand was uitgebroken tegen de communistische regering van Oost-Duitsland. Een paar dagen later werd hem verteld dat hij zou worden opgeslo ten in een opvoedingskamp van de Poolse communistische jeugdbewe ging. De kleine Vladislav wist maar al te goed wat dat wilde zeggen en op 22 Juli nam hij de benen. Hij had zijn ouders niet eens goedendag gezegd. Op Poolse treinen wist hij onge merkt Stettin te bereiken. Bij Swine- münde klom hij over het prikkel draad. dat de grens vormt tussen Polen en Oost-Duitsland. Na drie dagen kwam hij in het Oost-Duitse plaatsje Anklam, van waar een boer hem verder hielp naar West-Berlijn. Moederziel alleen is het knaapje daar gisteren aangekomen. Margarete Wolff uit Domitsch bij Tor- gau in Saksen. „Zij weegt 150 kilo zegt de „Junge Welt", „zij heeft een geit en een toom kippen en zij^ heeft verscheidene pakketten gehaald." Bij hun terugkeer ondergingen de voedselhalers op bepaalde stations de onaangename verrassing, dat hun pakketten door de Volkspolizei in be slag werden genomen. Dat ging ge paard met dit verwijt: „Schamen jullie je niet de arme werklozen van West-Berlijn uit te hongeren? Leg die pakketten hier maar neer. Dan zullen wij wel zorgen, dat ze onder die stakkers worden verdeeld. Die hebben er meer behoefte aan dan jullie." Maar dat in beslag nemen gebeurde niet overal. Op andere stations waren propagandisten, uitgestuurd door „de partij", die de mensen zo ver trachtten te krijgen, dat ze de pakketten uit eigen beweging afgaven. Maar ze boek ten weinig succes. Hoe zal het nu ver der gaan? Doeltreffende propaganda De kosteloze distributie van levens middelen ergert de communistische lei ders in hoge mate. De bewoners van het „volksdemocratische" Duitsland ko men, ondanks de communistische ver vloekingen, „eten uit de handen van de Amerikanen". Grotewohl legt zich toe op de aankondiging van reusachtige transporten boter, vlees en meel uit de Sovjet-Unie, visconserven uit Polen en rijst uit de Chinese Volksrepubliek. Men zoekt de gratis pakketten hoe langer hoe verder. De Amerikaanse actie is al een vol ledig succes. Ais het waar zou zijn, zo als de niet-communistische protestantse deken van Berlijn, Hcinrich Griiber, van de preekstoel zei, dat dit werk van lief dadigheid werd bedorven door propa gandistische bedoelingen, dan moet men deze propaganda in ieder geval doel treffend noemen. Maar waartoe kan zij leiden? Zal ze niet de positie verster ken van Ulbricht en de „liarderj" in de Op 28 Juli jl gingen de wijnbouwers uit drie departementen tn Zuid-West-Frankrijk voor de eerste keer over tot het versperren van alle wegen van enige betekenis. Zij protesteerden daarmee tegen de weigering van de Franse regering, om overtollige wijnvoorraden op te kopen. Het bezwaar van Parijs was dat men die wijn alleen zou kunnen gebruiken voor het distilleren van alcohol en dat kon met andere grondstoffen veel goedkoper. De barricades van de wijnboeren werden een dag lang bewaakt door mannen van het vak, burgemeesters, kamer- leden en zelfs parochiegeestelijken. Maar de regering-Laniel hield voet bv stuk. Afgelopen Donderdag verrezen de barricades daarom opnieuw. Op de Nieuwe Brug te Beziers, de „wijnhoofdstad van Zuid-W est-Frankrijk, was het een hele opstopping. Bij de barricades, die gemaakt zijn van volle wijnvaten, krijgen de weggebruikers gratis wijn aangeboden, waardoor hun protesten spoedig tot zwijgen worden gebracht. Toen het een ogenblik scheen, dat de Republikeinse Garde tussenbeide zou komen, dreigden de wijnbouwers zich met de bijenhouders te verbinden en van de wijn-oorlog tevens een bijenoorlog te maken.... Oostduitse communistische partij, die slechts met tegenzin de gematigde voor schriften van Semjonov volgen? Dan zullen de Duitsers uit de Sovjet-zone er onder moeten lijden. Copyright A. F. P PAUL RAVOUX. Gisteren hebben opnieuw meer dan dulizend Oost-Berlijnse communisten getracht de voedseldistributie in de Westelijke sectoren te verstoren, ten einde de Oost-Duitsers te beletten de vrije, Amerikaanse voedselpakketten in ontvangst te nemen. Ook uit andere plaatsen in de Russische sector wordt gemeld, dat de communisten met alle geweld de Amerikaanse voedselver- spreHding trachten tegen te gaan. De Oost-Duitse regering heeft intussen het West-Duitse aanbod, om tegen betaling uit Westmark-tegoeden voedsel te leveren, van de hand gewezen. De Oost- Duitsers willen alleen voedsel kopen op ruilbasis. Amerika zal voortaan 5000 ton voedsel per week naar West- Duitsland versturen, dat onder Oost- Duitsers verdeeld moet worden. Tegen vijf uur, half zes verzamelden zich gistermiddag grote groepen Oost- Berlijnse communisten langs de Ame rikaanse en Franse sectorgrenzen bij Neukölln, Wedding en Kreuzberg, waar distributieposten zijn ingericht. De West-Berlijnse politie was tevoren ingelicht en verscheen 400 man sterk met waterkanonnen en gummiknup pels in de bedreigde wijken. Op ver schillende plaatsen trokken de beto gers de zonegrens over, maar de politie wist ze, zonder van haar vuurwapens gebruik te maken, terug te drijven. In Kreuzberg vielen een aantal commu nisten zes politie-agenten aan, die sur veilleerden bij een distributiepost. On middellijk schoten een drietal andere agenten toe. Drie agenten en drie beto- STRIJD OM EEN AGENDA fgelopen Dinsdag heeft de Sovjet-Unie gereageerd op een uitnodiging van de regeringen van de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk om in het najaar deel te nemen aan een conferentie met de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de Westelijke Grote Drie. De invitatie gold alleen een bespreking van de Duit se kwestie, maar het Kremlin verklaarde zich in zijn antwoord-nota bereid om van gedachten te wisselen over allerlei zaken, die, in de termen van het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken, „geheel vreemd zijn aan een bijeenkomst van de Grote Vier". De Russische reactie schept aldus een situatie, die opvallende gelijkenis vertoont met de stand" van zaken rondom de aanstaande politieke conferentie over de toekomst van Korea. Amerika staat op een conferentie „ad hoe", d.w.z. een conferentie, die op haar agenda alleen dat punt zal toelaten, waarvoor zij in eerste instantie wordt bijeengeroepen. Gaat men over de toekomst van Korea praten, dan moet men, naar het oordeel van de Amerikanen, tal van andere problemen in het Verre Oosten buiten beschouwing laten. Met name de inschakeling van communistisch China bij het internatio nale overleg boezemt Washington grote afkeer in. Een soortgelijke „beknopte agenda" staat het voor ten aanzien van de conferentie met Rusland: bespreking van de Duitse kwestie, op voorwaarden die reeds tien maanden geleden door het Westen zijn geformuleerd, en anders niets. De communistische landen, onder aanvoering van Mos kou, volgen een geheel andere politiek. De leiders van de Sovjet-Unie zien heel goed in, dat zij ten aanzien van Duitsland bijzonder zwak staan. In een tamelijk ongeluk kige passage van hun antwoord-nota laten zij dit duidelijk uitkomen. Een conferentie, die dus niets anders doet dan het vóór en tegen bespreken van de Duitse eenheid, zou zonder twijfel uitlopen op een communistisch fiasco. Zelfs de machthebbers in het Kremlin zien geen kans om in een vrije discussie de Oost-Duitse rebellie van 17 Juni en de populariteit van de Westelijke voedselverstrekking in hun eigen voordeel uit te leggen. Hun enige oogmerk is dus om zoveel mogelijk punten op de agenda te brengen. Een na deeltje hier kan dan worden afgewogen tegen een voor deeltje elders. De suggestie om ook communistisch China te betrekken in het overleg ter „vermindering van de in ternationale spanningen" toont wel duidelijk, hoe ver Mos kou daarbij wil gaan. Voordat Oost en West elkaar zullen ontmoeten over de Duitse en de Koreaanse kwestie, zal er dus nog een hele slag geleverd moeten worden over de samenstelling van de diverse agenda's. Dat men van tevoren praat over de samenstelling van een agenda is een internationale practijk, die zich al sinds het Congres van Wenen in 1814 heeft ontwikkeld. Dit voor afgaande overleg vermindert de vrees bij afzonderlijke deelnemers, dat zij ter conferentie door verrassingen zul len worden overvallen. In de Veiligheidsraad is het dan nog zo, dat de agenda wordt vastgesteld bij eenvoudige meerderheid van stemmen. Het beruchte veto-recht blijft dan in de practijk buiten werking. Zo werden in 1946 de klacht van Perzië tegen de Sovjet-Unie en van de Oekraïne tegen Griekenland op de agenda geplaatst, ongeacht het verzet van een of meer van de grote mogendheden. Op precies dezelfde wijze werd in 1947 de Griekse kwestie van de agenda afgevoerd. De Tsjechoslowaakse kwestie werd bij besluit van 17 Maart 1948 door de Veiligheidsraad op de agenda geplaatst met de stemmen van de Sovjet-Unie en de Oekraïne tegen. Maar zo simpel gaat dat niet bij een willekeurige internationale conferentie. Als men het daar niet eens is met de samenstelling van de agenda, doet men Nu eenmaal de wapenstilstand (Truce) is bereikt, wordt de komende politieke conferentie over Korea nog een fikse klim.' eenvoudig helemaal niet mee. Aan de formele tegenstellingen tussen het Amerikaanse standpunt enerzijds en het communistische anderzijds ligt een volledig verschil van tactiek ten grondslag. Het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken koestert zich in de hoop, dat Moskou de laatste tijd in tamelijk ernstige moeilijkheden is geraakt en dat men dat kan uitbuiten door energiek op te treden. Men mag, om in bokstermen te spreken, de tegenstander geen „lucht gunnen". Een aan raking met het Kremlin is goed, maar dan moet het een voltreffer zijn, die zonder omwegen tot zijn doel komt, aldus de Amerikanen. De bedoelingen van de communis tische landen zijn natuurlijk geheel anders. Zij verplichten zich tot niets, indien zij toestemmen in vage beschouwingen over Europa en Azië. Zij hopen tal van netelige kwesties uit de weg te kunnen gaan, zoals het houden van vrije ver kiezingen in geheel Duitsland en geheel Korea. En mis schien doet zich weer eens een mogelijkheid voor om ver deeldheid te zaaien in de Westelijke gelederen. Als Mos kou wijst op communistisch China, dan herinneren de En gelsen zich weer, dat zij het régime van Mao Tse Tung hebben erkend, terwijl de Verenigde Staten, volgens de zogenaamde Stimsonleer, die erkenning hebben geweigerd. De Russische instemming met een ministersconferentie zou een lonkje kunnen zijn naar Washington, waar men immers maar al te blij was, dat de gezondheid van Churchill een conferentie „op het hoogste niveau" niet toeliet. Maar de keus van de onderwerpen verraadt een onmiskenbaar over hellen van het Kremlin tot het Engelse standpunt. Dat wil zeggen: het Engelse standpunt van anderhalve maand ge leden. Want dit is toch wel een belangrijke conclusie, óók voor de internationale politiek: we leven snel. gers werden bij de vrij hevige gevech ten gewond. 31 demonstranten werden gearresteerd. Bij Neukölln trachtten ruim 300 communisten een protestmars te be ginnen. Honderden West-Berlijners, die juist van hun werk terugkeer den, stonden langs de straat te kij ken. De politie gaf bevel de stoet te ontbinden en toen daaraan geen gevolg werd gegeven, moest de gummiknuppel er aan te pas komen. Een ogenblik later waren de demon stranten op de vlucht. Bij Wedding heeft een waterkanon van de politie een groep van 500 betogers uiteen gespoten. Ook hier moest van de gummistok gebruik worden gemaakt. De Oost-Duitse zender verklaarde la ter op de avond, dat West-Berlijnse werklozen en gepensionneerden in de Westelijke sectoren demonstraties hadden gehouden tegen de „provoce rende voedseluitdeling aan Oost- Berlijners". Zij zouden daarbij trouw geholpen zijn door Oost-Berlijnse Sovjet-arbeiders. In totaal werden gisteren bijna 140.000 pakketten uit gereikt. In Furstenwalde hebben jonge com munisten stenen gegooid naar vrou wen, die uit West-Berlijn terug kwa men met Amerikaans voedsel. In Meckelenburg werden de namen van voedselhalers door luidsprekerwagens afgeroepen met het verzoek de mensen bij hun terugkeer af te ranselen. Het vermoedelijke uur van hun aankomst werd eveneens afgeroepen. In Bran denburg en Saksen werden soortgelijke maatregelen aangekondigd. Volgens West-Berlijnse berichten zijn al 2400 Oost-Duitsers gerechtelijk vervolgd wegens het in ontvangst nemen van Amerikaans voedsel, hetgeen „verraad aan de Duitse democratische republiek" wordt genoemd. De Oost-Duitse regering heeft nu ook officieel het West-Duitse aanbod afge wezen om voedsel te leveren tegen Westmarken uit de bestaande schulden. De Oost-Duitse regering heeft het aan bod als een belediging van de hand gewezen en meegedeeld, dat zij geen Westmarken had om voedsel le kopen. Wel wil zij voedsel ruilen voor Chinees aardewerk en porselein. West-Duit.s- land heeft meegedeeld, dat aan deze artikelen geen enkele behoefte be stond. Voorts wees de regering te Bonn er op, dat Oost-Duitsland jaarlijks een (Vervolg van pagina 1) Bovendien wordt het gevaar van zulk een beslissingsrecht-aan-één-kant gro ter. omdat het begrip Regering geen statisch, geen blijvend geval is, maar la biel. De samenstelling der onderscheid» ne Regeringen is n.l. afhankelijk van de politieke verhoudingen in de onderschei den landen. Bovendien wordt de hoe ding der Regeringen beïnvloed door on derlinge groepsverhoudingen, door bij zondere streekbelangen. ja vaak zelf» door zeer kort durende, dus voorbijgaan de belangen Weliswaar worden de internationale vrije organisaties tot verschillende ver gaderingen van de UNO en daaraan on dergeschikte organen toegelaten, in meerdere gevallen kunnen ze zelfs aan de besprekingen deelnemen, maar ze hebben geen stemrecht. Als aanstonds de grote conferentie van de Verenigde Naties in New York weer gaat begin nen, dan zullen er auditoren, toehoor ders, namens internationale werkgevers- en werknemersorganisaties aanwezig ziin. Wat kunnen ze doen? Hun organi saties zijn in elk geval veel, veel min der sterk en beschikken over een aan zienlijk minder budget en belangrijk minder technische hulpmiddelen dan de Regeringsapparaten. We moeten daar naast constateren dat er een streven be staat om de rechten van de particuliere organisaties nog meer in te perken. Op de tweede plaats is er het niet te overziene gevaar van de Internationale neutralisatie. Er bestaat de z-g. non-dis criminatieclausule, hetgeen wil zeggen, dat de internationale organisaties de verwezenlijking van hun doelstellingen nastreven zonder onderscheid van ras, kleur, godsdienst enz. Op de Rolducse studiedagen heeft prof. Janssens uit Leuven dit internatio naal gevaar gekenschetst met te zeggen (we citeren een krantenverslag): ..Een nieuw terrein opent zich voor de katho lieke leken, waar zij hun eigen organen moeten scheppen óm hun plichten te vervullen in het internationale leven: in de Economische en Sociale Raad van de UNO, in de Unesco en de wereldgezond heidsorganisatie. De wereldgezondheids organisatie vooral blijkt in haar z.g- hulp aan de 400.000.000 verkommerde In diërs en aan de Japanners de moraliteit van het volk te doden. De Unesco orga niseert voor de ongeletterde mensen (de helft van de mensheid!) een basis-op voeding, maar wilde aanvankelijk het enorme schoolapparaat van de missies niet eens erkennen." Wat tegenover deze twee levensgrote gevaren, verbonden aan de groeiende internationale samenwerking moet wor den gedaan, hopen wij in een slome- schouwing te bezien. Londen verbaast zich over de merk waardige gevolgen van het grote aan~ tal Amerikaanse touristen in de stad. De manschappen van de Household Cavalry, die in hun prachtige uni formen op wacht staan voor het re geringscentrum Whitehall, krijgen fooien. De touristen houden er na melijk van om op de foto te komen naast zo'n onbeweeglijkeonbewogen soldaat. Zij willen dan hun dankbaar heid tonen en vinden daar wat op door allerlei muntstukken te laten glijden in de hoge laarzen van de schildwachten inkomen van 60 millioen Westmarken heeft uit transport en vrachtvervoer door de Oostelijke sectorVice-premier Otto Nuschke heeft ook het Ameri kaanse voedselaanbod als beledigend van de hand gewezen. West-Duitsland had deze week aan geboden voedsel te leveren aan de Oostelijke sector voor minimaal 25 millioen Westmark. De Amerikaanse regering had aangeboden Oost-Duitse dollartegoeden te deblokkeren ten bate van de voedsellevaranties aan Oost- Duitsland. Ze had van de Russische Hoge Commissaris echter geëist dat hij garanties zou geven, dat het geld ook inderdaad aan voedsel zou worden be steed. De lang-ademige Belgische autonum mers gaan verdwijnen. Dezer dagen is nummer 999.999 uitgereikt. Men reikt momenteel nog oude nummers uit van houders die geen auto meer besturen. Maar binnenkort zou men over moe ten schakelen op nummers van zeven cijfers. Om verdere moeilijkheden bij het herkennen van autonummers te vermijden heeft men besloten om voor taan nummers te verstrekken, die zijn samengesteld uit een letter en vier cij fers. (Van onze speciale verslaggeefster) PARIJS, hedenochtend uizenden mensen hebben gisteren in Parijs tegen wil en dank moeten genieten van de stralende zomer zon. Kort na het middag uur werden de hekken van de métro gesloten en bij de bushaltes dromden vergeefs wat buitenlan ders samen. Het is of Parijs eerst goed begint te leven wanneer er ge staakt wordt. Dan begint dat wonderlijke improvi satietalent in werking te treden. Eerst langzaam nog, een beetje stroef, maar dan gaat het vlot ter en vlotter en tenslotte worden alle moeilijkhe den opgevangen door een dwaze gril, een inval. Legerauto's trachten dan het vervoer over te ne men en met spontane hartelijkheid \stelt de automobilist zijn wagen beschikbaar voor ieder, die langs de weg staat te liften. De staking van bus er métro is een jaarlijks te rugkerend feest, een soort folkloristisch gebruik, dat de Parijzenaar welis waar ongemak bezorgt, maar dat hem amuseert. Erger zijn echter de bui tenlanders er aan toe. Zij hebben meestal geen eigen wagen bij zich. De taxi's zijn vol. Het loopt storm bij de standplaat sen en tegen de radde tongval van een Parisien moet men het afleggen. Maar er zijn andere pro blemen. Talloze vreem delingen moesten nood gedwongen hun vacantie bij Marianne verlengen. In veel gevallen was de beurs niet toereikend en moesten de verschillende consulaten uitkomst ver schaffen. Maar gelukkig staakten de bistro-be diendes niet en wat is er heerlijker dan op een warme zomermiddag op een terrasje langs de boulevards te zitten? Deze keer had het jaar lijkse stakingsfestijn ecb tqr een bijzonder aspeci Er werd algemeen ge staakt en tegen een der gelijke toestand is zelfs een Fransman niet opge wassen. Bovendien viel het feest op Vrijdag, de dag, dat de Parijzenaai voor het weekeinde de campagne gaat opzoe ken. Maar er waren geei treinen. Er waren geen bussen. Er waren nauwe lijks taxi's. De Aero- gare bij de Invalides was overvol. De vliegtuigen waren overboekt. De K. L. M. vloog met extra grote machines, om aan de toeloop het hoofd te kunnen bieden. Maar ook het grondpersoneel van de vliegvelden staakte, waardoor aanzienlijke vertraging ontstond. Sinds Woensdag staken de posterijen. De post wordt slechts in nood gevallen bezorgd. Zo za gen wij op de Place St. Augustin een jonge vrouw met een grote leren postzak rondgaan. Een politieagent liep naast haar ter bescherming. Premier Laniel had im mers vrijheid van arbeid gewaarborgd en stakings brekers moeten be schermd worden tegen posters. In de zieken huizen werden slechts spoedgevallen opgenomen. De verpleegsters staak ten. De doden werden niet begraven. De gra vers staakten. Langs de trottoirs stonden overvol le vuilnisemmers. De ge meentereinigingsdiensten staakten. Op de straten bleef het vuil liggen en er werd niet-gesproeid op deze warme dag. De gemeentediensten staak ten. Vandaag zal alles weer normaal zijn, hebben ze ons verteld. We moeten het eerst zien. Vanmor gen zijn de eerste inter nationale treinen weer vertrokken, maar op de stations Montmartre, Aus- terlitz en het Gare de l'Est stonden de mannen met de handen in de zak ken toe te kijken. De métro rijdt weer en zelfs de bussen daveren weer door Parijs. Misschien verdwijnen straks ook de vuilnisemmers nog en komt de sproeiwagen met zijn hoge. kromme rug weer om het hoekje van de Boulevard des Capu- cines. Maar het meisje met de postzak loopt nog altijd met een agent naast zich. Want de posterijen weten van geen ophou den als het aankomt c niet werken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5