Het buitenland aangeto mobilisatie-sy ste em Tot eind 1954 disharmonie ir TOONSTELLING VAN GOGH ster dams Stedelijk Museum In geval van een atoomoorlog Prins Bernhard onthult beeld van Termote in Willemstad rifff7"p "■MilY' t 7v i :ü-jf t li Hf Zware veeauto te water Brand in conserven- fabriek Tl Zinnebeeld van verbondenheid van beide Rijksdelen Gedenkteken voor Normandië Minister Staf inspecteert Derde Div OORLOGSTOESTAND AFGEKONDIGD Inzittenden met grote moeite gered Voor f 60.000 schade Commando's komen op de koffie De hoop dat een gevaar wordt afgewendkan samengaan met het treffen van voorzorgsmaatregelen Indonesische studenten naar China Dr. Sastroamidjojo uit New York vertrokken VRIJGESPROKEN VAN OPLICHTING Examens belastingconsulent en belastingassistent Liturgische weekkalender -- Jonge Chinezen vertrekken op grote schaal Indonesische copra- export gehalveerd Verzekeringsbedrijf (Van onze speciale verslaggever) Gisteravond om zes uur is voor de Derde Divisie, die zich langs de Maas heeft Ingegraven, de oorlogstoestand ingetreden. Vannacht hebben de Commando's de stellingen in groepjes van twee en drie man aangevallen. Op verschillende punten tn het strijdgebied hebben zij succes gehad en wisten zjj de wachtposten te over rompelen. Elders kwamen zij op de koffie. Daar was men, dank zij een vrucht bare spionnage-actie, op de hoogte van hun plannen en werd hen een warme ontvangst bereid. Enkele Commando's hadden gezworen de een of andere hoog geplaatste Inlichtingenofficier van de „Drietand-Divisie'" gevankelijk over de Maas te zullen voeren. Of zjj daarin zullen slagen is op het moment, dat wij dit schrijven nog een vraag. De drieste mannen met de groene baretten, die van „stunten" houden, staan voor uiterst waakzame onderdelen, die van plan zijn zich niet door een handvol elite-troepen te laten verschalken, ook al zijn die troepen speciaal voor infiltraties en sabotage-acties getraind. i t Mi «mm - .1» HB-f rit Til-Tl (Van onze correspondent) Te Ter Apel-West raakte Vrijdagavond ongeveer tien uur een grote veevracht auto uit Emmen, waarin naast de be stuurder nog drie personen onder wie twee kinderen zaten, in het kanaal. Alle inzittenden konden, zij het met heel veel moeite, worden gered. De veeauto, die onbeladen was, werd bestuurd door de eigenaar, de heer Kropveld uit Emmen. Bij hem in de cabine zaten zijn 25-jarige knecht en twee jongens. Het ongeluk gebeurde toen de wagen vermoedelijk in aanraking kwam met een grote truck van de firma Stork uit Hepgelo, die uit de richting Weerdinge kwam. De vee- Wagen maakte een zwenking naar links, Waardoor hij in het kanaal terecht kwam. Toegeschoten hulp wist de dren kelingen uit de cabine te bevrijden. De auto werd later gelicht. Een felle brand op de terreinen van de J. van Woerkom's Vruchtenconser- venfabrieken te Oosterhout in de Over- Betuwe, heeft Vrijdagmiddag een twee tal iabrieksloodsen totaal verwoest. Dank zij het snelle ingrijpen van de brandweren uit Eist en Valburg kon worden voorkomen, dat de fabriek zelf een prooi der vlammen werd. De schade wordt geschat op 50 a 60.000 gulden. De brand ontstond omstreeks half twee toen buren bezig waren een te snoeien, waarbij het afval op een hoop werd geworpen en in brand gestoken. Vermoedelijk door de sterke wind, laai de dit vuur plotseling zo sterk op, dat men het niet meer onder controle kon houden. Vonken sloegen over naar het aangrenzende fabrieksterrein van aw jamfabriek. In een oogwenk stond een tweetal loodsen in lichterlaaie. In deze beide loodsen waren een timmerwerk plaats, een pakkerij en een pakhuis ge vestigd en het vuur vond een gretig voedsel in het vele emballage-materiaal dat hier voorhanden was. De brandweren uit Valburg en Eist die snel ter plaatse waren, konden tegen deze vuurzee wei nig uitrichten. Wel slaagden zij er in om het dreigende gevaar van overslaan der vlammen op de eigenlijke fabriek af te wenden. De rechtbank te Zutphen heeft de Apeldoornse kok K„ die er van werd verdacht zich een auto van f 22.600 te hebben aangeschaft van geld, dat toe behoorde aan een drukkerij te Haar lem, vrijgesproken met opheffing van het bevel tot gevangenhouding. De officier van justitie had een jaar gevangenisstraf geëist met ter beschik king stelling van de regering. K. zal waarschijnlijk toch niet op vrije voeten komen omdat de justitie nog om andere redenen belang in hem stelt. De besturen van de bond van belas tingconsulenten en het Nederlands In stituut van belastingconsulenten hebben besloten hun examens op federatieve wijze af te nemen en contróle van de rijksoverheid te verzoeken. Na overleg met het ministerie van Fi nanciën heeft het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen voor de examens van belastingconsulent, uit gaande van de federatie, als rijksgecom mitteerde aangewezen mr. dr. H. F. J. Westerveld, inspecteur van het gymna siaal en middelbaar onderwijs te Hil versum. Van de candidaten voor deze examens wordt als vooropleiding HBS of Gymnasium vereist; de examens zelf veronderstellen een gedegen fiscale des kundigheid in algemene zin, alsmede deugdelijke kennis van een aantal juri dische en economische vakken. Met instemming van de overheid is door de besturen van de bond en het instituut voorts een vereenvoudigd examen ingesteld voor het diploma „be lastingassistent" Het diploma van bclas- tingassistent wordt verleend aan hen, die blijk geven een voldoende practi- sche kennis van bepaalde delen van het belastingrecht te bezitten. Het stelt de bezitter in staat de fiscale vertrouwens man te worden van talrijke belasting plichtigen. ZONDAG 9 Augustus: 11de Zondag na Pinksteren: Mis v. d. dag; 2 H. Joannes: 3 H. Romanus; Credo; prefatie v. d. H Drievuldigheid: groen. MAANDAG: H. Lau- rentius, martelaar; eigen Mis; gewone pre fatie; rood. DINSDAG: H. Tiburtius en ge zellen, martelaren; eigen Mis; 2 tot alle heiligen; 3 naar keuze; gewone prefatie; rood. WOENSDAG: H. Clara, maagd; Mis Dilexisti; gewone prefatie; wit. DONDEK- DAG: H.H. Hyppolltus en Cassianus, marte laren: Mis Saius; 2 tot alle heiligen: 3 naar keuze; gewone prefatie; rood. Haarlem: H. Wigbertus, belijder; Mis Os justi; 2 H.H. Hyppolitus en Cassianus; 3 tot alle heili gen; gewone prefatie; wit. VRIJDAG; Vi gilie van Maria ten Hemelopneming, eigen Mis; 2 H. Eusebius; 3 tot de H. Geest; ge wone prefatie; paars. Utrecht, Haarlem' H. Werenfridus, belijder; Mis Justus; 2 Vigilie; 3 H. Eusebius; gewone prefatie, laatste evangelie v. d vigilie; wit. ZATER. DAG: Maria ten Hemelopneming; Mis v. h. feest; Credo; prefatie v. O. L. Vrouw; wit. ZONDAG 16 Augustus: H. Joachim, vader V- d. H. Maagd; eigen MiS; 2 gebed v. d. !2de Zondag na Pinksteren; Credo; prefatie v- d. H. Drievuldigheid; laatste evangeiie v- d. Zondag; wit. Gistermiddag heeft de minister van Oorlog, Z. Exc. C. Staf, vergezeld van zijn staatssecretaris, mr. F. J. Kranen burg, een kort bezoek aan de Divisie gebracht Na afloop daarvan uitte ook hij tegenover ons zijn grote tevreden heid over het verloop van de oefening. Het was hem opgevallen, dat de Divi sie vrijwel volledig is opgekomen. De aantallen, die nog ontbreken, betekenen niets. De mannen van de Derde Divi sie hebben, zo was de indruk van de minister, kennelijk gezegd: „ze willen zien wat we kunnen, wel we zullen het ze laten zien." De oefening is met op zet eenvoudig gehouden. „Wij wisten wel, dat wij in drie dagen konden mo biliseren, wij wilden slechts weten of de getroffen voorbereidingen afdoende waren", aldus de minister. „Het tijdstip, waarop de mobilisatie is afgekondigd is dat kan ik thans wel zeggen met opzet Dinsdagmor gen zeven uur gekozen. Wij künnen nu de werkelijke oefening op Zaterdag avond beëindigen en hoeven niet op Zondag te werken, hetgeen trouwens de wil van de regering is" In internationaal opzicht is deze oefening dankbaar om het buitenland te kunnen aantonen, dat onze voor bereidingen en ons systeem inderdaad goed waren. De stelling, die wij in het Nato-verband hebben geponeerd, dat onze divisies in drie dagen kun nen mobiliseren, is juist gebleken. Wij armoede doorstaan Millioenen slechte reproducties, die als een storm over de wereld zijn uit gewaaid, hebben in de loop der jaren zijn oeuvre verzoetelijkt en gebanali- seerd. Een bezoek aan deze expositie zet weer veel recht en zuivert de at mosfeer. Zij tekent de boodschap die Van Gogh heeft willen brengen. Zij geeft vooral de exuberante bewogen heid van zijn meesterwerk, een le slechts weini- die vens-intensiteit, gen in dit ondermaanse beschoren is. iet ts alsóf zij HOh U,illéi Uë ü'Cbnd hebben genesteld. Alleen van het verkeer over de weg kan de aan wezigheid van troepenconcentraties in de Peel worden afgeleid. Op een klein stukje weiland in de omgeving van Tienraay landen en stijgen re gelmatig Super Pipercubs op voor luchtv erkenning. Een sergeant, rechts, fungeert hier als „landings- meester", terwijl enige Super Pipers over een groep roggemijten scheren. In overleg met de Franse regering is een oplossing gevonden voor de moei lijkheden, die de Nederlandse kaaslnvoer in Frankrijk ondervond, zodat de export van dit product naar dat land overeen komstig het overeengekomen contingent kan worden hervat. Op grond hiervan is ook het door Nederland onlangs uit gevaardigde invoerverbod voor Franse wijnen opgeheven. (Van onze medische mec^werker) In een van de laatste nummers van „het" Amerikaans medisch tijd schrift, the Journal of the Ame rican Medical Association, hebben wij voor u een artikel gelezen, waarin een zekere dr. James P. Gooney de gevolgen van een atoomexplosie be schrijft, voor zover die van belang zijn voor artsen en allen die inge schakeld zijn bij de bescherming van de burgerbevolking. Een atoombom, die aan een para chute in de lucht ontploft, zoals de bommen boven Hiroshima en Naga saki, veroorzaakt om te beginnen een enorme luchtdruk, die zowel di recte als indirecte schade toebrengt aan de slachtoffers, die aan deze aan val blootgesteld zijn. Als we nu horen, dat bij de overlevenden van de beide atoomexplosies in Japan slechts 200 gebarsten trommelvliezen geconstateerd werden, dan vallen de directe gevolgen erg mee. De indirec te gevolgen daarentegen zijn veel rampzaliger en veroorzaken al meer slachtoffers. Door de geweldige luchtverplaatsing worden stukken glas, hout en andere -rommel, als even zovele nieuwe projectielen in het rond geslingerd. Een atoombom, die onder water ontploft, doet dit niet, maar veroorzaakt zoals wij aan stonds zullen zien op een andere manier nog grotere schade. De branden, die ontstaan door het breken van gasleidingen of door het exploderen van olietanks, veroorza ken' ook een groot aantal gewonden, te meer daar ook de waterleidingen beschadigd en de straten, veranderd in puinhopen, onbegaanbaar zullen zijn, hetgeen het blussingswerk niet zal bevorderen. De meeste brandwonden zullen echter niet van deze soort branden afkomstig zijn. Bij een atoomexplosie Immers ontstaat een geweldige hitte en de infrarode straling daarvan, de warmtestraling dus daarvan, is ver antwoordelijk voor de meeste verbran dingen. Nu is nog pas onlangs ge bleken bij proefnemingen, dat die warmtestraling slechts twee tot drie seconden duurt, wat zowel een voor als een nadeel heeft. Het voordeel is dat lichte kleding deze stralingsflits nog net kan weerkaatsen en het na deel Is dat een en ander zo snel In zijn werk gaat, dat wij er geen schuilplaats voor kunnen zoeken. Het is gebeurd voordat het goed en wel tot ons doorgedrongen is. Toch is het van het allergrootste belang om alsnog na de explosie zo snel mogelijk dekking te zoeken achter iets stevigs, iets diks, een muur, een huis of iets degelijks voor het allergrootste gevaar; de radio activiteit. De eerste halve tot ander halve minuut na de explosie blijkt de radioactieve straling namelijk het grootst. Dit is een soort straling van dezelfde aard als lichtstralen, maar even onzichtbaar als warmtestralen. Binnen een cirkel, met een straal van een kilometer, getrokken om het punt, waar de bom geëxplodeerd is, veroorzaakt deze straling de dood van degenen, die er direct aan bloot gesteld zijn. En dat veroorzaakt de meeste slachtoffers. Bovendien heeft deze straling de vervelende eigen schap, alle metalen voorwerpen, die er door getroffen worden, eveneens radioactief te maken, maar dat be rokkent ons vergelijkenderwijs maar weinig schade. Veel gevaarlijker is, wat dat betreft, de atoombom die on der water tot ontploffing komt. De bekende paddenstoelvormige wolk is dan opgebouwd uit ontelbare radio actieve waterdeeltjes, die dan elders, mijlen ver door de wind meegevoerd, als een dodelijke radioactieve regen kan neerslaan. Nu moet u me goed begrijpen. Ik heb een en ander hier nu niet verteld, omdat ik er ook maar in de verste verte van overtuigd zou zijn, dat er in een toekomstige oorlog atoomwapens gebruikt zullen wor den, zelfs houdt het niet in dat ik er van overtuigd zou zijn, dat or alweer een nieuwe oorlog voor de deur staat. Dat weet geen mens. Natuurlijk hoop ik ook, dat dat niet het geval zal zijn. Maar vindt u het gek, dat u en uw kinderen al dan niet verplicht ver zekerd zijn tegen ziekte? Vindt u het overbodig een brandverzekering af te sluiten? Vindt u het nutteloos om uw deur met een goed slot te bevei ligen? Vindt u het vreemd, dat een schip met reddingsboten is uitgerust? Dat zijn voor u geen vragen. U hoopt dat er in uw gezin geen ziekte zal uitbreken, u hoopt dat er geen brand zal komen, dat er geen dief bij u zal inbreken en u hoopt tenslotte. dat geen van. al de schepen, die de zeven zeeën bevaren, ooit van zijn reddingsboten gebruik zal behoeven te maken. En zelfs terwijl u gelooft, dat het met al deze dingen niet zo'n vaart zal lopen, zal het niet bij u opkomen, maatregelen daartegen achterwege te laten. Kijk, zo moet er ook al in vredestijd iets gedaan wor den om u en uw gezin in geval van oorlog of van een atoomaanval effec tief te beschermen. Reeds nu moeten er eerste hulpgroepen, opruimings- ploegen, brandweerlieden enz. wor den opgeleid. En nu moet ik u iets bekennen. De vergelijking, die ik zojuist ge maakt heb, is niet van mij zelf, maar ik heb haar ontleend aan een propa- gandavlugschriftje, uitgegeven door de Stichting Bescherming Bevolking. Ziet, dat u zelf een dergelijke folder bemachtigt, wanneer u er nog geen hebt, opdat u deze overrompelende gedachtengang in zijn originele vorm kunt gieten. Het zal u, voor zover nog nodig, overtuigen van het nut der burgerlijke verdediging en van de noodzaak, dat een voldoend aan tal vrijwilligers zich daartoe laten scholen onder deskundige leiding. VAN S. De thans in Amsterdam lopende ten toonstelling loopt tot 20 September. Een groep communistische Chinese studenten, die op weg is naar commu nistisch China, heeft, volgens A.P. in Singapore medegedeeld dat er in Indo nesië een wijdvertakte communistische organisatie is. die in de eerste plaats verantwoordelijk gesteld moet wor den voor het vertrek op grote schaal van jonge Chinezen naar communis tisch China Vierhonderd Chinese stu denten afkomstig uit Indonesië zijn met het Nederlandse schip Tjiloewah uit Singapore naar Hongkong vertrok ken. Khoo Tsjoeng Foo, een Indonesisch student, vertelde dat de actie om de Chinese studenten naar communistisch China terug te brengen gevoerd wordt onder leiding van de Chinese ambas sade en de Chinese consulaten in In donesië. De studenten vertelden dat zij allen naar Nangfang en andere mi litaire academies zullen gaan en nooit naar Indonesië zullen terugkeren. „Naar China om onze diensten aan Mao Tse Toeng aan te bieden", ver klaarde een student trots. De Indonesische studenten schijnen een grondige vooropleiding te hebben gehad en zingen voor iedere maaltijd communistische liederen, waarbij Ko- zakkendansen worden uitgevoerd. Sommige studenten vertelden dat de overtocht voor hen wordt betaald door een onbekende vreemdeling. De exporten van 's werelds grootste copra producerende gebieden Indo nesië en de Philippijnen zijn in de eerste helft van dit jaar scherp ge daald. Uit Indonesië werd in totaal 91.581 ton copra verscheept tegen 186.880 ton of ruim het dubbele in de overeen komstige periode van 1952. Portret van een jonge boerin, Auvers, Juni 1890. Een minder algemeen bekend werk van Van Gogh, doch een goed exempel van diens uitzonderlijk schilder kunstig vermogen. Vrijdagmiddag heeft Prins Bernhard op het Gouvernementsplein In Willemstad op Curacao onder overweldigende be langstelling het standbeeld van Albert Termote, dat Nederland aan de Antillen heeft geschonken als dank voor de hulp tijdens de oorlog ondervonden, onthuld. De Prins heeft een rede gehouden waarin hU er aan herinnerde, dat het wetsontwerp om het beeld te schenken met enthousiasme ln het Nederlandse parlement werd ontvangen. Zelfs applau disseerde de Kamer toen het werd aan genomen. Weinig konden, aldus de Prins, de op drachtgevers toen vermoeden, dat vóór de onthulling van dit beeldhouwwerk een nieuw onheil Nederland zou tref fen, dit keer in de vorm van een natuur ramp. Ten tweede male heeft toen het volk van de Nederlandse Antillen door een spontane reactie een monument van dankbaarheid opgericht in de harten van het Nederlandse volk. Het medeleven der Nederlanders in de overzeese delen van 't Rijk heeft ons in de nood der oorlogsjaren ten zeerste ge sterkt en uw goede gaven hebben mee geholpen ln de ergste nooddruft van het Nederlandse volk bij de bevrijding te voorzien. De voorzitter van de Staten der Ne derlandse Antillen, de heer Philip C. Henriquez, aanvaardde het monument namens de Antillianen met een rede, waarin hij o.m. zei; „Voor mij als ver tegenwoordiger van het volk van de Nederlandse Antillen is het een grote eer dit geschenk uit naam van de Ne derlandse Antillen te aanvaarden en uwe Koninklijke Hoogheid te danken als brenger van deze vorstelijke gift van overzee. De bekende hartelijkheid en intensheid van de gevoelens van het Nederlandse volk voor het Antilliaanse volk is door uwe Koninklijke Hoogheid ln New York legt op het ogenblik de beeldhouwer Donald de hue de laatste hand aan het model op ware grootte van het oorlogsgedenkteken, dat op het strand van Normandië, waar in 1945 de geallieerde legers zijn geland, zal worden geplaatst om de 15.000 Amerikanen te eren, die in Normandië gesneuveld zijn. Het beeld wordt vervaardigd in opdracht van de Amerikaanse oorlogsmonumentencommissie. met enkele woorden op treffende wijze verduidelijkt. Het beeld is een symbool, waarop het volk terecht trots zal zijn. Zoals het standbeeld van Prinses Wil- helmina prijkt als toonbeeld van onze oprechte liefde en aanhankelijkheid aan het Huis van Oranje, zo is dit monu ment aan de ingang van de haven een zinnebeeld van de verbondenheid van de bevolking van de beide Rijksdelen", aldus de voorzitter van de Staten van de Nederlandse Antillen. Het Gouvernementsplein stond vol toeschouwers naar schatting enkele duizenden die de Prins met hartelijk applaus begroetten. Later, toen Z. K. H. zich naar het paleis begaf, klonk een jubelend „Lang leve de Prins", hetgeen de Prins hartelijk lachend deed wuiven. In de ochtend is Prins Bernhard uit gereden in gezelschap van de gouver neur, de voorzitters van de Regerings raad en de Staten en de bevelhebber van de Kon. Marine in de Nederlandse Antillen, om een grote militaire oefe ning van het Korps Mariniers en de Marine Luchtmachtdienst bij te wonen. Stichtingsvergadering Prins Bernhard Fonds Antillen 's Avonds volgde het tweede hoogte punt van het bezoek van Prins Bernhard aan de Nederlandse Antillen, namelijk de stichtingsvergadering van het „Prins Bernhardfonds Nederlandse Antillen". Deze vergadering werd gehouden in het paleis van de gouverneur. De eerste zinnen van de stichtingsakte luiden: „Voor mij, Jacob Adriaan Schilt- kamp, candidaat-notaris, is in tegenwoor digheid van na te noemen getuigen ver schenen Z.K.H. Bernhard Leopold Fre- derik Everhard Julius Koert Karei Gott fried Pieter van Lippe Bisterfeld, Prins der Nederlanden, wonende te Soestdijk, die verklaarde uit zijn vermogen af te zonderen een bedrag van f 100 en daar mede op te richten een stichting, welke zal worden geredigeerd door de navol gende statuten In een rede zei de Prins o.a.: Het Prins Bernhard Fonds vond zijn oorsprong op Curacao. Het is dezer dagen immers juist dertien jaar geleden, dat het personeel van de olieraffinaderij van de „Konink lijke" onder leiding van de toenmalige directeur, de heer J. M. de Booy, het initiatief nam tot vorming van een fonds ter vergroting van ons aandeel in de ge allieerde oorlogsvoering. En al werd dit fonds om practische redenen in Londen gevestigd, Curagao komt de eer toe het Prins Bernhard Fonds in het leven te hebben geroepen. De nieuw benoemde premier van In donesië, dr. Ali Sastroamidjojo, is Vrij dagmiddag uit New York naar Indone sië vertrokken om zijn nieuwe functie te aanvaarden. Voordat hij in het KLM-toestel naar Amsterdam stapte, stond hij de pers te woord. Op de vraag, of Indonesië zich be dreigd voelt door de communistische campagne in Zuid-Oost-Azië, antwoorti- de dr. Sastroamidjojo ontkennend, hier aan toevoegend, dat er ook binnen In donesië geen communistische dreiging bestaat. In dit verband wees hij er op, dat de communistische partij slechts over negen van de 212 zetels in het par lement beschikt. Ten aanzien van het vraagstuk inzake ontbinding van de Nederlands-Indonesische Unie zei hij, dat dit zou moeten geschieden door mid del van vriendschappelijke onderhande lingen met de Nederlanders. In het Staatsblad is verschenen het K. B.. houdende inwerkingtreding ten aanzien van het verzekeringsbedrijf van enige bepalingen van de Wet op de be drijfsorganisatie. Hierdoor komen voor wat het verzekeringsbedrijf betreft, te vervallen de regelingen, welke tot grond slag dienden voor de tijdens de bezet ting tot stand gekomen z.g. zelfstandige organisatie van het bedrijfsleven. De desbetreffende organen waren reeds ge liquideerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7