Verrassende rede van Georgi Malenkov: OOK RUSLAND HEEFT H-BOM Pogingen om tot vrede te komen geen tot vrede wakte z BLEEKGEZICHTEN BETEN OOK WEL IN HET STOF CONCESSIE aan Frans overheids personeel Pensioengerech tigde leeftijd wordt niet verhoogd Grote smokkel van zilver geld naar de West Tot hoofd en hart Ikc met vacantie Nieuwe aanklager in Sovjet-Unie Hebben de Russen hun waterstofbom ook technisch gerealiseerd? De waterstofbom Vergeten helden uit Indiaanse historie Inbraak in Schots hertogsslot Grote drukte te Zandvoort Gat in Inlaagdijk gedicht Het weer J® premier van de Sovjet-Unie, Georgi Malenkov, heeft Saterdag in een onverwachte rede voor de gezamenlijke Vergadering van de beide Kamers van de Opperste Sovjet Verklaard, dat ook Rusland thans de waterstofbom in zijn bezit heeft. Deze mededeling, die het hoogtepunt van zijn *®de vormde, had hij in de volgende bewoordingen vervat: 7 is op het ogenblik geen objectieve reden voor een hol ing tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Maar jaen dient aan de overkant van de Oceaan wel goed te begrijpen, dat de Russische pogingen om tot vrede te bomen geen tekenen van zwakte zijn. De Verenigde Stalen bezaten reeds lang niet meer het monopolie van de atoom bom. De Amerikaanse leiders troostten zich evenwel met bet idee, dal zij een betere bom produceerden dan de Sovjet-Unie, n.l. de waterstofbom. Dat inspireerde hen tol *en politiek van agressie en van atomische chantage Maar het Russische volk heeft er recht op, te weten, dat Amerika het monopolie van de waterstofbom heeft verloren dat nu ook de Sovjet-Unie in staat is deze bom te ver- Vaardigen. Generaal Roedenko van de Neurenberger processen Reacties op Malenkov s rede STAATSLOTERIJ „Dansende Beer" vindt het welletjes Historische ring gestolen Amerikaans vliegtuig neergestort in Libye Vliegende verhuiswagen' Honderdduizenden dubbeltjes Op Schouwen: TWEKA BADKLEDING Minder vast weer op komst MAANDAG 10 AUGUSTUS 1953 77ste JAARCANC No. 25756 Malenkov werd bij zijn verschijning i tegen Duits militairisme. De Opperste ---- J- Sovjet werd er door Malenkov aan herinnerd, dat Rusland en Frankrijk een vriendschapsverdrag hebben, dat zou kunnen dienen als basis voor ver beterde betrekkingen. De betrekkingen met Italië zouden beter kunnen zijn dan op het ogenblik, zo meende Malenkov. Als de Italiaanse industrie zou werken voor de Sovjet- Unie, dan zou de welvaart van dat land vergroot worden en het zou van Rusland koren, olie en andere produc ten ontvangen. Als Japan stappen zou doen ter hernieuwing van de betrek kingen met de Sovjet-Unie, dan zou het op de instemming zowel van Rusland als van de volksdemocratieën kunnen re kenen. In strijd met allerlei vroegere afsoraken is Japan door Amerika ver anderd in een arsenaal. De Sovjet-Unie staat sympathiek ten opzichte van alle Japanse pogingen om op eigen benen te gaan staan. Malenkov bracht lof aan de pogingen van India ten gunste van een wapenstilstand op Korea en voor handhaving van de vrede. De Sovjet- Unie onderhoudt zeer goede betrekkin gen met dat land en hoopt die in de toekomst nog te verstevigen. Ten aanzien van de Juni-opstand in Duitsland zei Malenkov, dat als de Sov jet-Unie geen bewijs van vastberaden heid had gegeven er mogelijk een ernstig conflict was ontstaan. De pogin gen om Duitsland een plaats te geven in „agressieve blokken" moeten ophou den. vond Malenkov. De Sovjet-Unie heeft in de oorlog tegen het fascisme geen bloed vergoten om het Duitse mili tairisme te doen herleven, zo voegde hij hieraan toe. De Sovjet-Unie zal alles doen om het Oost-Duitse bewind te steunen. Malenkov zeide de door presi dent Eisenhower in April afgelegde ver klaring toe te juichen, maar hij was tevens van oordeel, dat de werkelijke politiek van de Verenigde Staten hier mee in tegenspraak is. Over de begro ting van defensie zei Malenkov, dat het Kremlin is uitgegaan van de stelling, dat Rusland in staat moet zijn elke aan valler, die „het vreedzame leven van de volkeren van de Unie van socialistische Sovjet-republieken" wil schenden, een verpletterende nederlaag toe te brengen. Het bedrag dat daarvoor is uitgetrok ken (110,2 milliard roebel) vormt 20,8% Minutenlang toegejuicht door de leden ?an de Opperste Sovjet, die allen in Min banken gingen staan. De Russische perste minister was gekleed in een don kere tuniek, die tot aan de hals was Mchtgeknoopt. In een keurige zwarte Map droeg hij de tekst bij zich van de Mde, die hij zou gaan houden. Hij werd l'ergezeld door een groot aantal minis- Mrs. De eerste vice-premier, Kagano- Htsj, en de secretaris-generaal van de communistische partij, Kroesjtsjev, gin- Sen rechts van Malenkov zitten. Aan Mjn linkerzijde namen plaats maarschalk "orosjilov, het formele staatshoofd, de Minister van Buitenlandse Zaken, Mo- '°tov, de minister van Defensie, maar schalk Boelganin, en de minister van Handel, Mikoyan. Ook bij de medede- {jng van Malenkov over de waterstof- oom ging een luid gejuich op. Kwestie-Beria De val van Beria kwam in Malen- kov's redevoering eveneens ter spra ke. Hij zei, dat het kortzichtig zou zijn om te denken, dat deze kwestie een bewijs was voor de zwakheid van de Sovjet-staat. De uitschakeling van een „vooraanstaand agent van het imperialisme" was, aldus Malenkov, een demonstratie van inwendige kracht. Een belangrijk deel van zijn rede was gewijd aan de buitenlandse Politiek. Hij constateerde opnieuw, dat er Seen probleem ter wereld is, dat niet door onderhandelingen tussen de be rokken partijen tot een oplossing kan borden gebracht. In dit verband maak- 'e Malenkov melding van een „groeiend {[erlangen bij de volkeren" naar een bijeenkomst van de leiders der grote Mogendheden. Het zou daarbij van het Srootste belang zijn, dat communistisch [rhina werd toegelaten tot de Verenig de Naties en alle andere internationale °rganisaties. Het Noord-Atlantische Verdrag noem de Malenkov het grootste gevaar voor de vrede. De Sovjet-politiek van vrede dpor onderhandelen was geen diploma tieke tactiek, maar de algemene lijn *an het huidige Sovjet-beleid. Malenkov gaf een overzichtvan de betrekkingen van de Sovjet-Unie met ?en groot aantal met name genoemde Mnden. Hij maakte bekend, dat zijn re eling heeft besloten een milliard roe del uit te trekken voor hulp aan Ko- fea. In het algemeen wenst Rusland SOede betrekkingen te bewaren met zijn jjaburen. Op initiatief van het Krem- jM zijn onderhandelingen gaande met erzië om een eind te maken aan de Stensgeschillen en om een regeling te Hnden voor nog hangende financiële kwesties. Een dergelijke algemene re geling zou Rusland ook toejuichen ten [Mhzien van Turkije. Het heeft daartoe JMlangs voorstellen gedaan, die wei ght een goede basis zouden vormen. r[e hervatting van de diplomatieke be dekkingen met Israël betekent niet, ?Mus Malenkov, dat wij minder ver engend zijn naar een goede verstand houding met de Arabische landen. ,rankrijk zoekt een uitweg uit een {Modlopend slop en de Sovjet-Unie Mist dat land succes toe bij zijn strijd President Eisenhower is Zaterdag Met zijn particulier vliegtuig Co lumbinevoor een vacantie naar Co lorado vertrokken. Hij werd verge zeld. door zijn echtgenote en een kleine groep militaire en burgerlij ke medewerkers. Het gezelschap zal haar verwachting drie of vier weken Mep blijven. De president nam londerdveertien wetsontwerpen mee, die hij nog moet doorlezen. van de totale begroting, terwijl verleden jaar 23,6% van de begroting voor de fensie uitgetrokken was. De Russische premier zei, dat de regering heeft De- sloten de productie van verbruiksgoede- ren aanzienlijk te vergroten en alles in het werk te stellen om het vijfjarenplan in 1954, dat is één jaar vroeger dan het schema, te voltooien. Hiertoe, zo zei hij, is in de laatste periode van het plan een stijging in de productie van verbruiks- goederen met 70% nodig. De Opperste Sovjet heeft de benoe ming van Roman A. Roedenko tot nieuwe opperste openbare aanklager in de Sovjet-Unie goedgekeurd. Roe denko vervangt Nikolai G. Safonov. Tot nieuwe leden van het opperste ge rechtshof zijn benoemd Peter Bardinof en Fedor Beljaef, voormalig openbaar aanklager van de Russische Sovjet republiek. Roedenko, een generaal van het Rode Leger, trad bij de berechting van Duit se oorlogsmisdadigers in Neurenberg in 1946 op als openbare aanklager voor de Sovjet-Unie. Voorts keurde de Opper ste Sovjet de benoeming goed van Ma xim Z. Saboerov tot voorzitter van de staatscommissie voor de plannen, een post, die hij vele jaren lang onder Sta lin bezette. Bij de regeringswijzigingen na Stalin's overlijden werd hij minister van machinebouw-industrie. Als zodanig wordt Saboerov opgevolgd door Ako- pov, voormalig vice-premier. Grigori Kosjatsjenko, die in Maart j.l. werd benoemd tot voorzitter van de staats commissie voor de plannen, is nu be noemd tot eerste vice-voorzitter van deze commissie. President Eisenhower van de Ver enigde Staten is onmiddellijk op de hoogte gebracht van Malenkov's ver klaring over de waterstofbom.. De Ame rikaanse commissie voor de atoomo-ener- gie verklaarde bij monde van haar voor zitter, Lewis Strauss: „Wij hebben nim mer verondersteld, dat het de be kwaamheid der Russen te boven zou gaan om een dergelijk wapen te pro duceren en dat is de reden, waarom wij drie jaar geleden besloten voort te ma ken met de ontwikkeling van de onze". De Ver. Staten hebben nooit officieel bekend gemaakt, dat een waterstof bom was vervaardigd of tot ontplof fing gebracht, doch op 16 November 1952 maakte de Amerikaanse commis sie voor atoomenergie bekend, dat een nieuvte serie atoomproeven, waaron der „proeven, die bijdragen aan het onderzoek in verband met de water stofbom", zouden worden gehouden. Na de proefnemingen, in de herfst van 1952 op Eniwetok in de Stille Oceaan zouden atoomgeleerden, naar toen ge meld werd, op een besloten bijeen komst van de Congrescommissie voor atoomenergie hebben verklaard, dat proeven met de waterstofbom „groot succes" hadden gehad. De waterstof bom zou duizend maal krachtiger zijn dan de atoombom, die in 1945 Hirosjima verwoestte. AFP vernam uit Washington, dat men daar uit berichten over vorderingen in de Sovjet-Unie op het gebied der kern- physica al had kunnen opmaken, dat de Sovjet-geleerden de nodige theoretische kennis voor de ontwikkeling van de waterstofbom bezaten. Svenska Dag- bladet in Stockholm tekent hierbij aan, dat het hier niet zozeer gaat om de ken nis van de grondbeginselen, want die bezitten de Zweedse geleerden ook, maar om het probleem van de techni sche realisatie. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Dag Ham- marskjoeld, zei, dat Malenkov's verkla ring „slechts de nadruk legt op de noodzaak om door de Verenigde Naties te komen tot practische en doeltreffen de middelen om dergelijke wapens in ternationaal te controleren". In Parüse kringen was men vooral getroffen door de heftige toon van de Russische regeringsleider jegens de Verenigde Staten, hoeveel nadruk hij ook legde op de vredelievende bedoe lingen van de Sovjet-Unie. Politieke kringen in Londen meenden, dat de rede bedoeld was om het Russische volk gerust tï stellen, de oorlogspsychose weg te nemen en de reorganisatie van be paalde terreinen van de Sovjet-econo mie aan te moedigen, in het bijzonder de landbouw. In de derde klasse van de 520ste Staatsloterij is een prijs van 35.000 uitgeloot. De prijs is gevallen op nr. 14759. Het Indiaanse opperhoofd „Dansende Beer", voor de Burgerlijke Stand Ho ward Steye uit het Ohsweken Reservaat in Canada, heeft zich schriftelijk op het oorlogspad begeven. Een filmmaatschap pij in Toronto heeft een rolprent ge maakt „De charge bij Feather River" en het is alweer het oude liedje: blanke kolonisten komen in conflict met de roodhuiden en natuurlijk moeten de In dianen het onderspit delven. „Hoor eens hier", zegt „Dansende Beer", „dat gaat nu vervelend worden". In een protest aan de Canadese „Motion Picture Industrial Council" schrijft hij: „Toekomstige generaties Spanjaarden deden niets dan overwinningen boeken op de Indianen. Hier veroveren zij een „vesting" van de Zuni's. van Noord-Amerikaanse Indianen zou den aanleiding kunnen vinden om medelijden te hebben met hun voor vaderen, zoals die in nederlagen uit het verleden worden voorgesteld. Wij zou den daarom gaarne de verzekering ont vangen, dat er voortaan een representa tief aantal films wordt vervaardigd, waarin de Indianen nu eens winnen. Dat zou een eerlijke verdeling zijn en het zou ook beter kloppen met de his torische werkelijkheid. Ook de bleekge- zichten beten wel eens in het stof". „Dansende Beer" heeft het inder daad bij het rechte eind; het was voor de kolonisten niet louter overwinnin gen wat de klok sloeg. In de Verenig de Staten vonden alleen al tussen 1869 en 1875 tweehonderd botsingen tussen blank en rood plaats en de Indianen vochten te dapper dan dat zij telkens als de verliezende partij te voorschijn zouden komen. Generaal Sheridan bepaalde: „Elke Indiaan is een slechte Indiaan en alleen een dode Indiaan is een goede Indiaan." De stam Nez Percès onder het opper hoofd Joseph volbracht in de oorlog van 1877 een strategische prestatie van de eerste rang door over een astand van 1600 km terug te trekken door onher bergzame wildernissen. Een fameus guerrilla-leider van de Apache Gero- nimo, die zijn verzet pas na vele tegen slagen opgaf. Een andere roemrijke bladzijde in de Iniaanse geschiedenis is de over winning van Sitting Buil, het in telligente opperhoofd van de Siooux. Hij vernietigde in 1876 een af deling van 260 man onder generaal Custer; inderhaast werd toen ongeveer de helft van het Amerikaanse leger ge mobiliseerd, dat later, in de slag bij Wounded Knee, nogal huishield onder de vrouwen en kinderen van de Sioux- Sitting Bull was toen al naar Canada gevlucht, maar later kwam hij terug. Men beschuldigde hem er al spoedig van, dat er onrust in zijn stam heerste en hij werd voor alle zekerheid gearres teerd en terechtgesteld. Veel eerder deed een ander opperhoofd van zich spreken, maar nu in Canada. In 1763 waren de Engelsen er vrijwel in ge slaagd om het Franse rijk aldaar in te palmen. Maar het opperhoofd van de Ot tawa's, Pontiac, organiseerde een opstand tegen de Britten. Pontiac was een begaafde roodhuid: Een ring, die eens zou hebben toe behoord aan koningin Maria van Schot land en vele andere kostbare erfstuk ken zijn gestolen uit Invarary Castle, de residentie van de hertog en hertogin van Argyle in Schotland. Een officiële schatting van de waar de van het gestolene was niet te krij gen, maar men neemt aan, dat deze in de duizenden dollars loopt. De hertog en de hertogin vertoeven met vacantie op Majorca. De Franse regering heeft gisteravond de vrees van millioenen Fransen in overheidsdienst, dat zij van plan was de pensioengerechtigde leeftijd te ver hogen, weggenomen. Een woordvoerder van de regering heeft meegedeeld, dat de pensioengerechtigde leeftijd voor handarbeiders in overheidsdienst 55 jaar blijft, maar zij zuilen tot hun 62ste i.p.v. 60ste mogen blijven werken. De pensioengerechtigde leeftijd voor hoofd arbeiders blijft 60, maar zij mogen, in dien zij 30 jaar in dienst zijn, tot hun 65ste jaar blijven. De eerste voorzich tige reactie van het christelijk vakver bond, een van de drie grote vakverbon den, welke aan de algemene staking hebben deelgenomen, was, dat de arbei ders dus blijkbaar gewonnen hebben. In Franse politieke kringen is men van mening, dat de decreten, waar tegen de vakorganisaties van ambtena ren zo krachtig hebben gereageerd, voor dat zij nog waren uitgevaardigd, veel minder erg blijken te zijn dan de vak bonden het hebben voorgesteld. In ge noemde kringen vraagt men zich af, of de jongste stakingen een spontane actie zijn, gebaseerd op onjuiste inlichtingen, dan wel een poging van de leiders van het socialistische vakverbond „Force Ouvrière", die de actie zijn begonnen, om hun prestige te verhogen. In de Franse staatscourant is gisteren een decreet geplaatst, waarbij alle groepen spoorwegarbeiders bevel krij gen zich onmiddellijk bij hun werk te melden. Het decreet dreigt met ontslag, gevangenisstraffen en andere maatrege len in geval van ongehoorzaamheid. Een soortgelijke actie heeft de regering genomen ten aanzien van de stakende P.T.T.-ambtenaren. Deze laatste staking diende als protest tegen de voorgestel de verhoging van de pensioengerechtig de leeftijd van 57 tot 62 jaar. In heel Frankrijk reden de treinen gisteren vrjjwel weer normaal. Wat de post- en de telefoonverbindin gen betreft is de toestand nog chao tisch. Interlocale gesprekken, die niet automatisch tot stand zijn te brengen, kunnen nog steeds niet worden ge voerd. Vanmorgen bezorgden militairen de eerste post na vijf dagen. De P.T.T.- ambtenaren hebben Zaterdagavond ver gaderd en zij besloten eenparig de sta king voort te zetten „totdat genoegdoe ning is verkregen". De meeste perso neelsleden van de gas- en electrici- teitsbedrijven zijn in de nacht van Zater dag op Zondag weer aan het werk ge gaan. Het socialistisch vakverbond „Force Ouvrière" deelde gisteren mee, dat personeel in openbare dienst en dat van het openbaai vervoer vandaag zou vergaderen. Weigert de regering haar decreten in te trekken, dan zal men de algemene actie hernieuwen, al dus het vakverbond. Volgens de bond van postbeambten treft het internatio naal verbond van postbeambten voor bereidingen voor een belangrijke steunactie. Koning Norodom Sihanoek van Cam bodja heeft de Franse regering medege deeld, dat hij uit de Franse Unie zal tre den, indien Cambodja per 1 September geen volledige onafhankelijkheid heeft verkregen. Nadat bekend was geworden, dat het treinverkeer in de Franse hoofdstad weer hervat zou wor den, verdrongen zich Zaterdag duizenden toeristen voor de hek ken van de stations. Hier zien we de menigte voor het station Saint Lazare bij de teropening. Politie mannen zorgen voor een ordelijk verloop. Volgens een mededeling van de Ame rikaanse luchtmacht in Europa zijn 21 overlevenden van de 24 inzittenden van de Amerikaanse „Vliegende Verhuiswa gen" die in de nacht van Zaterdag op Zondag is verongelukt,' waargenomen. Volgens een mededeling zijn de be richten. dat het vliegtuig in de Middel landse Zee was gestort, onjuist. Het vliegtuig verongelukte in Libye. 21 der inzittende militairen hebben per val scherm het vliegtuig verlaten en zijn terecht. De drie anderen worden nog vermist. hij kon aan twee secretarissen tegelijk dicteren, hij nam leningen op in Cana da, schreef schuld bekentenissen uit op berkenbast en, wat het mooiste is, hij betaalde ze ook! In 1763 brak zijn opstand uit, maar aanvankelijke suc cessen ten spijt, slaagde hij er niet in om fort Detroit te nemen en ten slotte moest hij zijn onderneming opgeven. Enkele jaren la ter werd hij ver moord door een zwervende In diaan, die daartoe was aangelokt door het vaatje rum, dat de blanken als be loning hadden uit geloofd. In Detroit, de stad van Henry Ford, staat nu een standbeeld voor Pontiac, een van de grootste figuren van zijn ras, maar de Ottawa's, waar van hij het opper hoofd was, zijn volkomen uit die streek verdwenen. Andere roemruch te namen uit de Indiaanse geschie denis zjjn Tecum- seh, Black Hawk en Attakulla-kuila. „Dansende beer" heeft gelijk: ook de bleekgezichten be ten wel eens in het stof en als de film maatschappijen daarvan iets in beeld willen bren- De „toekomstige generatie" waar Dansende Beer van gen, dan vinden zij spreekt, ziet men op deze foto, net als andere kleine Ame- materiaal te over! rikaantjes, een ice-cream eten. Vlak voor het vertrek van de „Cotti- ca" van de K.N.S.M. uit de Amsterdam se haven naar de West heeft de hoofdstedelijke douane-dienst aan boord van dit schip een omvangrijke smokkel- zaak van Nederlands zilvergeld naar Suriname en Curacao ontdekt en als verdachten twee der bemanningsleden gearresteerd. Honderdduizenden oude, overigens nog geldige Nederlandse dubbeltjes met het hoogste zilvergehalte voor een to taalbedrag, dat enkele tienduizenden guldens bedraagt, werden na intensieve visitatie van het schip op diverse schuilplaatsen gevonden en in beslag genomen. De dubbeltjes werden aangetroffen in balen met geraffineerde suiker, als ook in geheime bergplaatsen in de hut ten der twee in hechtenis genomen leden der bemanning. In hun hutkasten troffen de rechercheurs speciaal aange brachte dubbele bodems aan, waartus sen duizenden dubbeltjes waren ver stopt. De gearresteerden zijn de 26-jarige slager J. O. uit Amsterdam en de 33- jarige bakker C. H. W. uit Rotterdam, die aan boord van de „Cottica" hun beroepen uitoefenden als leden van de bemanning. Ook in de woning van de gearres- Een weersgesteldheid alsof de Zand- voorters die zelf hadden mogen uitzoe ken, bracht Zondag meer dan 100.000 mensen naar Zandvoort. Van de vroege morgenuren af reed de N.Z.H.-tram met al het beschikbare ma teriaal, de spoorwegen legden extra- treinen in en ook langs de andere ver keerswegen kwam een onafgebroken stroom bezoekers Zandvoort binnen. Op de Zandvoortselaan werden in een ur tijds meer dan 3000 passerende fiet sers geteld. Geen wonder dat de rijwiel stallingen deze aanvoer niet konden verwerken en talrijke rijwielen langs de straten werden neergezet. Op het strand was de drukte enorm en vooral toen tegen 4 uur 's middags de vloedstand werd bereikt, was het dringen om op het steeds smaller wor dende strand een plaatsje te vinden. De strandexploitanten kwamen handen te kort om de mensenmassa te bedienen. Tegen 12 uur 's middags waren in „Bad Zuid" reeds meer dan duizend laden voor het bewaren van kleding uitgege ven. Omstreeks 5 uur begon de grote uittocht van de door de zee verfriste en door de zon gebruinde en verbrande mensenmassa. Het mag een wonder he ten, dat zich op het strand nóch op de wegen een ongeval van betekenis heeft voorgedaan. teerde slager troffen rechercheurs nog voor enkele duizenden guldens aan dubbeltjes aan, die eveneens in beslag zijn genomen. De verdachten hebben de dubbeltjes op normale wijze bij ban ken of postkantoren tegen afgifte van bankpapier verkregen. Zaterdagmiddag half drie is men er in geslaagd het gat in de Inlaagdjjk, tus sen Zierikzee en Schelpenhoek. aan de Zuidkust van Schouwen, op de plaats waar vroeger een bruggetje was, te dichten. Op het ogenblik wordt met alle beschikbare krachten gewerkt aan de versterking van deze afsluiting. Het gat in de oude zeedijk, welke vóór de thans geheel gesloten Inlaagdijk ligt, blijft stationnair. Nieuwe afkalvin gen hebben zich niet voorgedaan. Advertentie (tot Dinsdagavond) Droog weer met wisselend bewol king. Overwegend matige Westelijke wind. Lagere middagtemperaturen dan vandaag. Zon: 5.17-20.12. Maan: 7.15-20.29. IAls gij Uw onvolmaaktheid be wust zijt, behoeft gij U daardoor \^nog niet vernederd te gevoelen. Boven grote delen van Europa heers te tijdens het weekeinde zonnig en vrij warm zomerweer, dat veroorzaakt werd door een uitgebreid gebied van hoge luchtdruk. Alleen in de Po-vlakte kwa men zware regen- en onweersbuien voor onder invloed van een storing, die Za terdag over Frankrijk trok en ook daar op tal van plaatsen onweer veroorzaak te. Grote hitte kwam echter nergens voor met uitzondering van Spanje waar dagelijks maximumtemperaturen van bijna 40 graden C. worden gemeten. El ders bleef het kwik vrijwel overal be neden 30 graden. Ondertussen heeft de algemene lucht drukverdeling boven de Oceaan zich zo danig gewijzigd, dat de aldaar heersen de depressie-activiteit zich geleidelijk naar Noord-West-Europa gaat uitbrei den. Ons land blijft zich daarbij op de grens bevinden van een nieuw gebied van hoge luchtdruk, dat zich over de Golf van Biscaye uitbreidt en depres sies die ten Noorden daarvan naar het Oosten trekken. Of deze depressies hun invloed ook tot ons land zullen uitbreiden, is nu nog niet met zekerheid te zeggen, maar men moet er wel rekening mee houden, dat het weer een iets minder vast ka rakter zal krijgen dan het de laatste paar dagen heeft gehad. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 directie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W, A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1